Zmluva o budúcej kúpnej zmluve nehnuteľnosti sa využíva najmä v prípadoch, kedy kupujúci nemá v súčasnej chvíli dostatok financií na zaplatenie kúpnej ceny a potrebuje čas na získanie potrebného kapitálu.
Čo všetko by mala obsahovať zmluva o budúcej kúpnej zmluve nehnuteľnosti a na čo všetko by ste si mali dať pozor pri jej podpisovaní?
Nie je toho málo… Na tie najpodstatnejšie záležitosti vás upozorníme práve v tomto článku.
Čo je to zmluva o budúcej kúpnej zmluve nehnuteľnosti?
Zmluva o budúcej kúpnej zmluve nehnuteľnosti obsahuje dohodnutý návrh znenia, respektíve podstatné náležitosti kúpnej zmluvy, ktorá sa podpíše po odstránení prekážok, či už na strane majiteľa alebo kupujúceho. Je to zmluva, ktorá ukladá účastníkom zmluvy povinnosť uzavrieť v stanovenom termíne riadnu kúpnu zmluvu.
Riadi sa ustanovením § 50a Občianskeho zákonníka. Musí byť vyhotovená v písomnej forme, v opačnom prípade je neplatná. Túto zmluvu väčšinou uzatvárajú ľudia, ktorí si chcú nehnuteľnosť kúpiť, ale potrebujú získať čas na financovanie, resp. na poskytnutie úveru.
Ako prejav vážneho záujmu preto uzatvoria zmluvu o budúcej kúpnej zmluve nehnuteľnosti. Tá by mala zaručiť, že predbežné dohody (kúpna cena a pod.) budú platiť aj po uplynutí určitého času a súčasne že ich zmluvné vzťahy budú potvrdené riadnymi zmluvami v súlade s právnym poriadkom.
Keď dom alebo byt ešte nestojí
Zmluva o búdúcej zmluve sa často uzatvára v prípadoch keď je dom alebo byt len vo výstavbe a ešte neexistuje. Zmluvné strany by si v zmluve o budúcej zmluve mali dohodnúť všetky podmienky, ako bude vyzerať riadna zmluva, pretože neskôr môžu medzi nimi vzniknúť problémy.
Nie je vylúčené, že už na základe zmluvy o budúcej zmluve bude uhradená celá kúpna cena. Tu je potrebné si však dávať pozor, aby ste o svoje peniaze neprišli. Kupovať budúcu vec (ktorá ešte nevznikla alebo je len vo výstavbe) je často rizikom.
Dobudovanie stavby bytového domu alebo rodinného domu sa môže zaseknúť na rôznych veciach, či už administratívnych, technických, stavebných alebo aj finančných. Pre tento prípad by mali byť najmä kupujúci ošetrení.
Môže sa stať, že firma, ktorá stavia bytový dom ho nedokáže postaviť kvôli chýbajúcim financiám, vtedy je dobré, ak máte v zmluve ošetrené to, kto Vám potom vráti peniaze, ak ste už nejaké zaplatili. Ak firma skrachuje, môžete prísť o svoje peniaze a nebudete ani vlastníkom nehnuteľnosti.
Pred podpisom zmluvy si dôkladne skontrolujte:
- identifikáciu zmluvných strán (kupujúci a predávajúci),
- identifikáciu nehnuteľnosti,
- predmet zmluvy,
- cenu a spôsob úhrady kúpnej zmluvy,
- termín, do ktorého sa predávajúci a kupujúci zaväzujú uzatvoriť kúpnu zmluvu,
- stav a príslušenstvo nehnuteľnosti.
Zo všetkého najprv si skontrolujte, či je v zmluve správne označený objekt, súvisiaci s budúcim prevodom, napríklad číslo domu, číslo listu vlastníctva, súpisné čislo, číslo poschodia a pod. Následne si v zmluve o budúcej kúpnej zmluve skontrolujte dohodnutú cenu, za ktorú chcete nehnuteľnosť kúpiť alebo predať. Zmluvné strany sa dohodli uzavrieť kúpnu zmluvu do určitého termínu, ktorý si rovnako ako ostatné náležitosti dôkladne skontrolujte.
V obsahu zmluvy môžete mať vystavený záväzok iba pre jednu zmluvnú stranu, alebo pre obe strany navzájom. To znamená, že zo zmluvy vyplýva buď jednostranná alebo obojstranná kontrakčná povinnosť. Zaviazanou stranou na uzavretie sú potom obe strany alebo len jedna z nich. Okrem iného musí zmluva o budúcej kúpnej zmluve nehnuteľností obsahovať náležitosti uvedené v § 5 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.
Dôležitou podmienkou pri uzatváraní zmluvy o uzavretí budúcej zmluvy je fakt, že zmluva musí byť vyhotovená v písomnej forme. V opačnom prípade je neplatná.
Podpísaním zmluvy o budúcej kúpnej zmluve to ešte nekončí. Aby mohol nastať prevod vlastníckého práva, musia obe zmluvné strany medzi sebou ešte uzavrieť riadnu kúpnu zmluvu ktorá sa predloží ako súčasť návrhu na vklad do katastra nehnuteľností.
Pokiaľ druhá strana odmietne splniť svoj záväzok
Pokiaľ by druhá zmluvná strana odmietla splniť svoj záväzok, ktorý jej vyplýva zo zmluvného ustanovenia, vy ako druhá strana ste oprávnený požadovať, aby obsah zmluvy určil súd alebo osoba určená v zmluve.
Na súde sa môžete do jedného roka domáhať rozsudku. Súd vám základe rozsudku nahradí podpis strany, ktorá odmietla zmluvu podpísať. Je tu ešte ďalšia možnosť, kedy môžete požadovať náhradu škody spôsobenej porušením záväzku uzavrieť zmluvu. Náhradu škody môže oprávnená strana požadovať iba vtedy, ak zaviazaná strana neoprávnene odmietla rokovanie o uzavretí zmluvy.
Odborný garant článku: JUDr. Milan Ficek, advokát, online právna poradňa