Technická inšpekcia nehnuteľnosti dokáže včas odhaliť jej problémy

rozvodná skriňa
shutterstock

Najväčšia investícia, ktorú plánujete uskutočniť je rozhodne kúpa nehnuteľnosti. Pozrieme sa na to, ako nekúpiť mačku vo vreci.

Či už kupujete auto, nábytok alebo náradie, určite sa pri kúpe danej komodity informujete u odborníka na jeho kvalitu, úžitok a údržbu. Predsa vyhodiť pár tisíc eur bez dostatočného uistenia sa o vhodnosti investície by nebolo múdre.

Rovnako aj pri kúpe bytu, či domu je vhodné zavolať si na obhliadku odborníkov, ktorý dokážu stav nehnuteľnosti zhodnotiť z profesionálneho hľadiska a vy tak môžete spokojne uskutočniť najväčšiu investíciu vo svojom živote bez dodatočného sklamania sa.

Technická inšpekcia nehnuteľnosti

Služba technickej inšpekcie nehnuteľností vám umožní si pri kúpe nehnuteľností zavolať na obhliadku expertov, ktorý odborne zhodnotia stav nehnuteľnosti z pohľadu statiky, architektúry, izolácie, elektrických rozvodov a pod.

Ak nie ste odborník v daných oblastiach, môže sa stať, že pri obhliadke nehnuteľnosti si malú prasklinku v stene vyhodnotíte ako nepodstatnú závadu. No statik by to celé videl úplne inak.

V USA je technická inšpekcia nehnuteľnosti samozrejmosťou a je prítomná pri každom obchode s realitami. Všetci predsa chcú vedieť, že je kupovaná nehnuteľnosť bez technických závad. Prípadne bude vedieť, koľko financií bude ešte potrebných na úpravy.

V našich končinách je služba populárna zopár rokov, no zachránila už nejedného kupcu od zle investovaných peňazí. Nie je to však len o ušetrení financií a možností vyjednávať nižšiu cenu. Je to hlavne o vašej bezpečnosti. Skryté závady môžu znamenať bezpečnostnú hrozbu pre členov vašej rodiny.

Technická inšpekcia bytu dodáva celému kúpno-predajnému procesu úplnú transparentnosť a dôveru. Inšpektor nehnuteľnosti vám odovzdá celú technickú dokumentáciu k nehnuteľnosti a vy sa tak môžete rozhodnúť na základe úplných informácií.

Posúdenie stavu nehnutelnosti

Odborné posúdenie nehnuteľnosti je zamerané najmä na tieto najčastejšie technické závady nehnuteľností.

Statika

Technická inšpekcia nehnuteľnosti odhalí aj problémy so statikou. Tieto problémy sú veľmi nebezpečné a môžu ohroziť zdravie členov domácnosti. Navyše pri oprave vád je potrebné počítať s vysokými nákladmi. Ukazovateľom nedostatkov sú najmä praskliny v stenách, ktoré dokáže posúdiť len statik.

Hydroizolácia

Zatečené fľaky na strope a ťažký vlhký zápach prezradia, že nedostatkom nehnuteľnosti je problém s hydroizoláciou. Vlhko v obytnom priestore je živná pôda pre plesne a choroboplodné zárodky. Preto je vada v hydroizolácii zdraviu nebezpečná.

Strecha a konštrukcia

Pri obhliadke nehnuteľnosti zväčša nevyleziete na strechu, aby ste skontrolovali jej stav. Hoci je známe, že náklady na opravu veľmi intenzívne ovplyvnia vašu peňaženku. Okrem strechy je dobre skontrolovať celkovú vonkajšiu konštrukciu, ktorá by mala odolať poveternostným podmienkam.

Elektroinštalácia

Hliníkové rozvody, či nesprávne uzemnenie vo vlhkom prostredí ohrozuje každého člena domácnosti. Náklady na výmenu elektroinštalácie sú taktiež vysokonákladová položka.

Miera hluku

Miera hluku v nehnuteľnosti je veľmi dôležitou informáciou, ktorá rozhoduje o tom, ako dobre sa budete doma cítiť a do akej miery si dokážete oddýchnuť. Tu je dobré preveriť akustickú priepustnosť stien a okien z vonkajšej strany, aby ste nepočúvali ruch z ulice. Rozhodne je potrebné preveriť aj mieru hluku, ktorá môže vychádzať z bočných stien, teda od susedov.

Kontrola nehnuteľnosti je nevyhnutnosťou nielen pre váš finančný rozpočet, no najmä pre vašu bezpečnosť. Privolajte si na pomoc odborníkov a vaša kúpa bytu bude transparentná a férová pre obe strany.

Technická inšpekcia nehnuteľnosti Vám umožní posúdiť nielen staršie nehnuteľnosti, no výborne vám poslúži pri novostavbách. Aj napriek tomu, že si kupujete novostavbu a teda žiadna závada by sa nemala objaviť, nie je to vždy pravidlo. Kvalitne odvedená technická inšpekcia vám pomôže uskutočniť investíciu vášho života.

7 rád, ako si totálne preklepnúť byt, ktorý chcete kúpiť

muž, ktorý niečo hľadá
shutterstock

Kúpa bytu patrí k dôležitým životným rozhodnutiam, na ktoré sa oplatí pripraviť.

Poradíme vám, ako.

Než sa rozhodnete investovať vaše životné úspory alebo dlhoročnú hypotéku do bývania v byte, zistite si všetky možné informácie, o ktoré sa vaše rozhodnutie môže oprieť.

1. Skontrolujte si list vlastníctva

Pozrite si list vlastníctva. Pri obhliadke si všímajte mená susedov, či meno aktuálneho majiteľa a následne si list vlastníctva k bytu skontrolujte online. Prípadne, vyžiadajte si ho od realitného makléra.

List by mal obsahovať všetky údaje o nadobudnutí vlastníctva a počte vlastníkov či info o vzniknutých bremenách. Ideálom je, aby lvéčko (list vlastníctva hovorovo) bolo takzvane “čisté” a nemalo na sebe žiadne ťarchy, ktoré vykazujú znaky záložného práva voči tretej osobe.

2. Preklepnite si vlastníka bytu

Aj keď kúpu bytu riešite cez realitnú kanceláriu, dobre si preverte či osoba, ktorá sa vám predstavuje ako vlastník je skutočne osobou, ktorá figuruje na liste vlastníctva.

3. Zažite si ranné zápchy a dopravu v okolí

Pred samotnou kúpou si zvážte, aký typ dopravy najčastejšie pri presune budete využívať a otestujte si dostupnosť k bytovému domu. V ranných, poobedných hodinách zahŕňajúc dopravnú špičku. Či už cestujete autom alebo MHD. Ideálne keď si prejdete a zažijete cestu do práce a z práce k novému bytu sami.

4. Zistite si plánované rekonštrukcie a blízku výstavbu

Na bytovej správe alebo u budúcich susedov si nezabudnite preveriť, aké práce sa plánujú. Bude pre vás len plusom, ak budete vedieť výdavky, ktoré nedokážete pri kúpe ovplyvniť, vopred. Taktiež si zistite plánovanú výstavbu v okolí, ktorá môže výrazne zhoršiť vašu kvalitu života.

5. Zistite si skutočné mesačné náklady

Informujte sa u makléra, aké mesačné náklady sa s bytom spájajú, a aké konkrétne platili predchádzajúci majitelia. Potrebujete si vytvoriť, čo najreálnejší prehľad. Ak nemáte problém s komunikáciou, zisťujte aj u majiteľov okolitých bytov. A nezabúdajte, ak sa plánuje masívnejšia prerábka paneláku alebo bytového domu, môžete rátať aj so zvýšením vašich nákladov.

6. Preklepnite si lokalitu a okolie

Skontrolujte si veľmi dôsledne nielen dostupnosť obchodov s potravinami, poštu, nemocnicu či lekáreň, ale aj množstvo krčiem, študentských internátov, ponurých opustených miest či barov v okolí. Ak neholdujte zvýšenému hluku, prieskum môže byť pre vás veľmi dôležitým krokom, ktorý vám odhalí realitu.

7. Prepočítajte si cenu za m2 a porovnajte s cenami v lokalite

Viete cenu bytu, ktorý vás zaujal? Videli ste ho naživo? Porovnajte si jeho kvalitu a cenu za meter štvorcový s bytmi na predaj v okolí. Ak bude enormne vyššia, pouvažujte či sa vám predsa len ešte neoplatí kúpu bytu odložiť.

Na dobré sa predsa počkať oplatí.