Na čom viac ušetríte? Byt v štandarde alebo holobyt?

stavenisko
shutterstock

Štandard alebo holobyt?

Aké sú výhody a nevýhody oboch možností? Zaujíma vás, ktorý variant je cenovo výhodnejší?

Štandard je pre niekoho, kto si chce ušetriť starosti a peniaze. Holobyt je zas pre niekoho, komu nevadí zaplatiť viac, pokiaľ bude všetko podľa jeho predstáv.

Pokiaľ ste v situácii, kedy stojíte medzi rozhodnutím štandard vs. holobyt, prinášame vám prehľadne popísané výhody a nevýhody oboch možností.

Výhody a nevýhody štandardu

Byt so štandardným vybavením (tzv. štandard) ponúka bývanie za výhodnú cenu a bez starostí. Ako už napovedá sám názov, štandard je byt, v ktorom za vás developer zaistí štandardnú vybavenosť bytu (podlahy, obklady, dlažby, zárubne a pod.) So štandardom získate bytové vybavenie, ktoré je cenovo výhodnejšie. Developer objednáva materiály vo väčšom množstve, preto je pravdepodobné, že dostane množstevnú zľavu, ktorú by ste vy ako jednotlivec nedostali.

Nespornou výhodou štandardu je aj fakt, že developer vám na vybavenie poskytne záruku. V prípade, že dôjde z vašej strany k reklamácii je developer povinný problém vyriešiť. Vybavenie bytu by pre vás malo byť dostačujúce, pokiaľ ale nebude presne podľa vášho vkusu, môžete developera požiadať za príplatok o tzv. nadštandard. Nadštandardné vybavenie by malo lepšie zodpovedať vašim predstavám a súčasným módnym trendom.

Pokiaľ si chcete ušetriť čas a nervy, určite vás byt so štandardom poteší. Celkové nasťahovanie sa nemusí zbytočne odďaľovať ako napríklad pri holobyte. Sťahovať sa do zariadeného bytu je určite príjemnejšie. Rovnako aj prípadné odsťahovanie vám nezaberie toľko času, námahy a peňazí ako pri variante s holobytom.

Štandard ponúka množstvo výhod, aké sú teda jeho nevýhody?

Ušetrenie starostí so zariaďovaním bytu môže znamenať obrovskú výhodu, no nie pre každého. Pre niekoho to môže znamenať určité obmedzenie a nemožnosť prispôsobiť si bývanie podľa seba. Ten, kto sa chce realizovať vo vybavovaní a zariaďovaní bytu a nevadí mu, že vo výsledku zaplatí viac, bude preferovať holobyt.

Výhody a nevýhody holobytu

Zariaďovanie priestorov je vaše hobby a potrpíte si na tom, aby bolo všetko podľa vašich predstáv?

Potom budete pravdepodobne hľadať bývanie v podobe holobytu. Holobyt je bývanie, v ktorom si musíte vy alebo váš architekt všetko zariadiť a prispôsobiť.

Veľkou výhodou holobytu je možnosť upraviť dispozíciu bytu. Je nutné, aby ste si dávali pozor na inštalačné jadrá a statiku. Nie každý je znalec v oblasti stavebníctva, a preto prichádza na rad interiérový architekt, ktorý nesie zodpovednosť za prípadné závady. Poradí vám nielen s technickými záležitosťami, ale aj s celkovým interiérovým designom, ktorý s ním môžete konzultovať. Je nutné počítať s tým, že cena za prácu architekta nie je nízka.

Buďte pripravení, že do holobytu investujete oveľa viac finančných prostriedkov než do štandardu. Je to cena, ktorú musíte zaplatiť za to, že bude každý jeden detail podľa vašej predstavy.

Zhrnutie na záver

Je dobré zamyslieť sa, aké sú vaše kritéria a limity pri hľadaní bývania.

Pokiaľ preferujete slobodu a chcete si zariadiť každý detail podľa vlastných predstáv, konzultovať stavebné zásahy a design s architektom a samozrejme ste ochotný si za to zaplatiť, holobyt je pre vás jasná voľba.

Keď ale naopak nechcete zbytočne riešiť viacero vecí naraz, preferujete, že za vás byt niekto už štandardne zariadi, dostanete výhodnejšiu cenu, vyberte si jednoznačne bývanie so štandardom. Koniec koncov nejde o nič iné, iba sa zamyslieť, do ktorej z týchto dvoch kategórií spadáte a podľa toho sa prípadne rozhodnúť.

Ako si preklepnúť developerský projekt a novostavby

shutterstock

Obzeráte sa po novom bývaní a páči sa vám developerský projekt novostavby?

Ich ponuka je zaujímavá a my vám prezradíme, ako si vybrať rozumne.

Pojem developerský projekt zastrešuje novú výstavbu rodinných domov a bytov, pričom jeden projekt môže pozostávať z viacerých nehnuteľností: rôzne typy bytov, radová výstavba či napríklad samostatná výstavba domov.

Projekty realizuje tzv. developer, komerčný subjekt – projektová spoločnosť. Zastrešuje nielen analýzu prostredia projektu, samotného projektu, jeho návrh, potrebné povolenia, právne úkony, ale aj komunikáciu s prípadnými investormi, dodávateľmi pri výstavbe a predaji. Kvalita projektu bezprostredne závisí od jeho solventnosti a dozoru nad úspešným realizovaním stavby a odovzdaniu kľúčov do vašich rúk.

Chcete si vybrať dobrý developerský projekt? Preverte si developera

Internetová stránka projektu

Nie úplne, ale predsa len trochu sa budete musieť zahrať na detektíva. Ak ste si či už na inzertných portáloch, v realitnej kancelárii, alebo na odporúčanie vytypovali novostavbu v konkrétnom projekte, začnite na internetovej stránke projektu. Preštudujte si dostupné informácie, pozrite fotogalériu projektu a cenu i vybavenie ponúkaných variant: holobyt – holodom či štandard.

Obchodný register Slovenskej republiky

Na stránkach spoločnosti, najčastejšie v sekcii Kontakt nájdete názov realizátora projektu alebo investora. Vyhľadajte si ho podľa obchodného mena alebo IČO a pozrite si výpis spoločnosti. Dôležitou informáciou je pre vás info o tom, či sa náhodou nenachádza v likvidácii. V prípade reklamácii v budúcnosti sa s takouto spoločnosťou bude komunikovať už len ťažko, ak vôbec. Vo výpise nájdete aj osoby, ktoré si tiež môžete vyhľadať a zistiť, či náhodou nefigurujú aj v iných spoločnostiach, ktoré mohli realizovať výstavbu iných projektov.

Internetové stránky spoločnosti

Ak developerská spoločnosť disponuje vlastnou stránkou, na ktorej prezentuje portfólio svojich už realizovaných/skolaudovaných projektov a projektov vo fáze výstavby, máte výbornú príležitosť, ako získať informácie priamo zo zdroja. Zadajte názov projektu v spojení kľúčových slov diskusia, hodnotenie, referencie, spokojný, bývanie,… do vášho prehliadača a pozrite si výsledky. Možno objavíte informácie, ktoré vám pomôžu pri preklepnutí developera.

Obhliadka naživo

Okrem internetu môžete však rozhodiť siete aj osobne. Opýtajte sa známych či nepoznajú nejakých nájomníkov z projektov, prípadne choďte na miesto osobne a spýtajte sa naživo. Pre niektorých to bude chcieť trochu odvahy, ale vo fáze prieskumu nejde predsa o nič. Môžete len získať podporu pre správnosť vášho rozhodnutia.

Obhliadka výstavby projektu alebo už hotovej nehnuteľnosti v štandarde by mala byť samozrejmosťou. Vyberte sa na ňu a ideálne v sprievode majstra od remesla, ak sami neviete posúdiť stav a kvalitu prác stavby.

Nevynechajte ani katastrálny portál

Keď už viete meno spoločnosti a máte dostatok informácii, chvíľu venujte aj overeniu vlastníctva developera k pozemkom, na ktorých projekt stojí alebo bude stáť. Pozrite sa, či sa na pozemok nevzťahujú ťarchy, ktoré by vám v budúcnosti mohli komplikovať život. Ak áno, prinajmenšom si ich dajte pri hlbšom záujme o novostavbu vysvetliť.

Financovanie projektu

Pomocníkom pri dokončení skladačky kompletného obrazu o developerskej spoločnosti, ktorá projekt kvalitne zrealizuje a úspešne dokončí, je i financovanie samotného projektu. Môže prebiehať formou financovania zo súkromných zdrojov spoločnosti alebo od investorov. V tomto prípade pri rozhodovaní zaváži spoľahlivý profil developera. Istejší spôsob je, ak sa výstavba realizuje z hypotekárneho úveru. Do hry totižto vstupuje banka, ktorá chce chrániť svoje prostriedky a tým bude nepriamo chrániť aj vás.

V realite však existuje aj možnosť financovania klientom, respektíve viacerými klientmi, ktorí si nehnuteľnosť odkúpia vo fáze projektu a postupne platia zmluvne dohodnuté čiastky, z ktorých sa realizuje stavba. V prípade vzniku situácie, ktorá výstavbu predĺži alebo zastaví, ide o najmenej bezpečnú cestu ako získať svoje už investované financie späť.

Územný plán verzus plán projektu

Developerský projekt získal svoje miesto v územnom pláne, v ktorom máte možnosť vidieť ďalšie prípadné zámery budúcej výstavbe v okolí projektu. Keď veríte v dôveryhodnosť developera a jeho zámerov, je na mieste preveriť aj zámery samosprávy. Jeden nikdy nevie.