Sťahovanie do nového? Ukážeme vám, ako to zvládnuť bez stresu

shutterstock

Presúvanie vecí a nábytku z jednej nehnuteľnosti do druhej vie byť nočnou morou, s ktorou sa stretneme skoro všetci. Zažili sme ju aj my, a preto vám radi poradíme ako na vaše sťahovanie bez stresu.

Či malý jednoizbák alebo veľký rodinný dom, atmosféra a zážitok spojený so sťahovaním je rovnako intenzívny: „Kedy a kde sa nám nazbieralo toľko, ale naozaj že tóľkooooo vecí?“, nie je to len falošný pocit pri pohľade na kôpku krabíc, ktorú ste už stihli zabaliť. Je to realita, ktorú si užijete pri balení zvyšku vecí v izbách.

Musíte si uvedomiť, že naozaj idete presúvať celý váš slobodný alebo rodinný život, čo si bude vyžadovať účasť celého vášho ja, rodiny, pomoci priateľov alebo investíciu do sťahovacej firmy. Zmena sa neudeje mávnutím čarovného prútika.

Prieskum na začiatok neuškodí

Pred tým než začnete sťahovanie bez stresu, poprechádzajte sa po vašom domove a roztrieďte veci podľa náročnosti balenia a hýbania. Spočítajte si, ktoré spotrebiče a nábytok si budete s brať. Ak si zvyknete z elektroniky odkladať krabice, super, ak nie, obzerajte sa po najbližšom obchode, kde vám radi odložia zopár nepotrebných krabíc z tvrdého kartónu.

Môžete si ich aj kúpiť, ale čo potom? Viac oceníte spratné vrecia.

Upratovanie

Keď prehodnotíte vaše možnosti, pustite sa do upratovania nepotrebných vecí. Ak idete to nového, nechajte staré a zlé spomienky bokom a zoberte si so sebou len tie lepšie. To isté platí o oblečení, spotrebičoch aj nábytku. Čas pred sťahovaním je ideálny čas na predaj vecí prostredníctvom rôznych internetových bazárov. Nielenže zmenšíte objem sťahovania, ale môžete zarobiť na nejaký pekný vytúžený bytový doplnok.

Sťahovanie bez stresu vďaka odborníkom

Najlepšie vy sami viete ako ste časovo vyťažení. Sťahovať môžete naraz, kedy to v jeden deň otočíte viackrát alebo viacerými autami na jeden šup. Rovnako môžete sťahovať postupne, keď vám to čas dovolí. Najprv drobnosti, potom väčšie veci a spotrebiče a nakoniec nábytok. Alebo samostatne po izbách. Ak si však sťahovanie nemôžete časovo dovoliť, ideálnym riešením pre vás môže byť sťahovacia firma, ktorá sa o celý prevoz postará.

Vyžiadajte si cenovú ponuku. K vášmu dopytu nezabudnite opísať vzdialenosť, v ktorej sa bude sťahovať, napríklad či pôjde o sťahovanie poschodiami – či je k dispozícii výťah. Sťahovacie firmy bývajú spravidla poistené, čo oceníte najmä pri prenose vášho majetku a ochrane pred jeho poškodením. Takže okrem času, ktorý vám sťahováci ušetria, oceníte najmä prenos zodpovednosti.

Ak si predsa len chcete poradiť sami, môžete využiť aj ich doplnkové služby, ako je napríklad prenájom väčšieho sťahovacieho auta, baliaceho materiálu alebo skladu, kde môžete dočasne vaše zariadenie ubytovať.

stahovanie-profi.sk

Drobnosti, na ktoré nezabudnite

Pri balení budete okrem krabíc potrebovať aj bublinkové fólie či novinový papier, ktorý sa postará o väčšie bezpečie vášho krehkého majetku. Pri vkladaní jednotlivých kúskov myslite na označenie krabíc, ktoré tak pri vybaľovaní ľahšie nájdete a zaradíte do procesu zariaďovania “nového bývania”. Podobne, ak budete demontovať nábytok, všetky súčiastky, skrutky, matky či pánty dajte do samostatných balíčkov s jasným pomenovaním.

Ak v roku existuje ideálny čas na sťahovanie bez stresov, je ním jar a leto, kedy neriskujte zmoknutie, či šmyknutie sa na zamrznutom povrchu. V lete sa (ak nie sú práve tropické horúčavy) zapotíte omnoho menej ako v chladnejších mesiacoch.

Čas, ktorý venujeme sťahovaniu, môže byť pohodovým momentom v živote, kedy si aj napriek nekonečnému baleniu, škatuľovaniu a vybaľovaniu môžeme užiť moment zmeny a príchodu novej etapy nášho života.

Ukážeme vám, ako môžete ušetriť na poplatkoch pri hypotéke

100 eur v peňaženke
shutterstock

Uvažujete o kúpe nehnuteľnosti?

Lepšie obdobie ste si nemohli vybrať. Hypotéky majú najnižšie úrokové sadzby v histórii.

Už viete, ktorú banku si vyberiete? Pozrite sa, ako to vyzerá v praxi.

Pri porovnávaní mesačných výdavkov nezabúdajte na náklady spojené s hypotékou. Aké výdavky máme na mysli? Napríklad poplatok za bežný účet. Poďme si teda zadefinovať a rozdeliť všetky výdavky.

Jednorazové poplatky pri hypotéke

Poplatok za hypotéku

  • 0,8 – 1 % z výšky hypotéky

Samozrejme, číslo nie je fixné a každá banka si výšku prispôsobuje. Občas majú banky akcie, kedy je tento poplatok omnoho nižší alebo si ho banky vôbec neúčtujú.

Poplatok na katastri

Dokopy zaplatíte 132 €.

Cez portál Slovensko.sk môžete ušetriť až 50 % z poplatku. Podanie online návrhu o vklade stojí 33 €.

Ak vopred realizujete cez katasterportal.sk oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad, máte nárok na zníženie poplatkov ešte o ďalších 15 €.

Mnohokrát 66 € za návrh na vklad kúpnej zmluvy uhrádza realitná kancelária ako službu, ktorá je zahrnutá vo vyplatenej provízii.

Ohodnotenie nehnuteľnosti

Cena znaleckého posudku sa pohybuje v rozmedzí od 100 € do 350 €. Na jeho výšku má vplyv typ nehnuteľnosti.

Čo je najlacnejšie?

  • byty,
  • pozemky.

Za čo si zaplatíte viac?

  • rodinné domy.

Záloha za nehnuteľnosť

Pri kupovaní nehnuteľnosti je bežný rezervačný poplatok pred čerpaním úveru. Nemusíte sa obávať, odrátajú vám ho z kúpnej ceny nehnuteľnosti. Väčšinou sa platí od 2 – 3 % – okolo 2 000 – 3 000 €.

Pravidelné mesačné výdavky

Mesačná splátka úveru

Závisí na vašej voľbe kombinácie úrokovej sadzby, výšky hypotéky a doby splatnosti úveru.

Poplatok za bežný účet

Určite sa stretnete s podmienkou vedenia a aktívneho využívania bežného účtu v banke, z ktorej chcete získať zvýhodnenú hypotéku. Väčšinou je však vedenie takéhoto účtu spoplatnené.

Naopak, niektoré banky ponúkajú účty zdarma.

Na čo by ste si teda mali dávať pozor?

Aby vám celkový poplatok za vedenie účtu nepredražil náklady aj o stovky eur.

Poistenie nehnuteľnosti

Ročne môže stáť pár desiatok eur v závislosti na hodnote bytu, domu či pozemku.

  • nehnuteľnosť za 100 000 € – 80 € až 100 € ročne

Poistenie je podmienkou schválenia hypotéky.

Poistenie neschopnosti splácať hypotéku

Je nižšie ako pri životnej poistke.

Suma vždy pokrýva aktuálny zostatok úveru. Znamená to, že sa s každou splátkou znižuje.

Pri výbere hypotéky myslite na:

  • úrokovú sadzbu,
  • poplatok za úver,
  • ostatné podmienky.

Treba teda myslieť na celkovú preplatenosť, ktorý vyplýva z vyššie uvedených nákladov. Nemyslite len na úrok, ktorý zaplatíte, ale dbajte aj na ostatné parametre spojené s vybavovaním hypotéky.