Sťahovanie do nového? Ukážeme vám, ako to zvládnuť bez stresu

shutterstock

Presúvanie vecí a nábytku z jednej nehnuteľnosti do druhej vie byť nočnou morou, s ktorou sa stretneme skoro všetci. Zažili sme ju aj my, a preto vám radi poradíme ako na vaše sťahovanie bez stresu.

Či malý jednoizbák alebo veľký rodinný dom, atmosféra a zážitok spojený so sťahovaním je rovnako intenzívny: „Kedy a kde sa nám nazbieralo toľko, ale naozaj že tóľkooooo vecí?“, nie je to len falošný pocit pri pohľade na kôpku krabíc, ktorú ste už stihli zabaliť. Je to realita, ktorú si užijete pri balení zvyšku vecí v izbách.

Musíte si uvedomiť, že naozaj idete presúvať celý váš slobodný alebo rodinný život, čo si bude vyžadovať účasť celého vášho ja, rodiny, pomoci priateľov alebo investíciu do sťahovacej firmy. Zmena sa neudeje mávnutím čarovného prútika.

Prieskum na začiatok neuškodí

Pred tým než začnete sťahovanie bez stresu, poprechádzajte sa po vašom domove a roztrieďte veci podľa náročnosti balenia a hýbania. Spočítajte si, ktoré spotrebiče a nábytok si budete s brať. Ak si zvyknete z elektroniky odkladať krabice, super, ak nie, obzerajte sa po najbližšom obchode, kde vám radi odložia zopár nepotrebných krabíc z tvrdého kartónu.

Môžete si ich aj kúpiť, ale čo potom? Viac oceníte spratné vrecia.

Upratovanie

Keď prehodnotíte vaše možnosti, pustite sa do upratovania nepotrebných vecí. Ak idete to nového, nechajte staré a zlé spomienky bokom a zoberte si so sebou len tie lepšie. To isté platí o oblečení, spotrebičoch aj nábytku. Čas pred sťahovaním je ideálny čas na predaj vecí prostredníctvom rôznych internetových bazárov. Nielenže zmenšíte objem sťahovania, ale môžete zarobiť na nejaký pekný vytúžený bytový doplnok.

Sťahovanie bez stresu vďaka odborníkom

Najlepšie vy sami viete ako ste časovo vyťažení. Sťahovať môžete naraz, kedy to v jeden deň otočíte viackrát alebo viacerými autami na jeden šup. Rovnako môžete sťahovať postupne, keď vám to čas dovolí. Najprv drobnosti, potom väčšie veci a spotrebiče a nakoniec nábytok. Alebo samostatne po izbách. Ak si však sťahovanie nemôžete časovo dovoliť, ideálnym riešením pre vás môže byť sťahovacia firma, ktorá sa o celý prevoz postará.

Vyžiadajte si cenovú ponuku. K vášmu dopytu nezabudnite opísať vzdialenosť, v ktorej sa bude sťahovať, napríklad či pôjde o sťahovanie poschodiami – či je k dispozícii výťah. Sťahovacie firmy bývajú spravidla poistené, čo oceníte najmä pri prenose vášho majetku a ochrane pred jeho poškodením. Takže okrem času, ktorý vám sťahováci ušetria, oceníte najmä prenos zodpovednosti.

Ak si predsa len chcete poradiť sami, môžete využiť aj ich doplnkové služby, ako je napríklad prenájom väčšieho sťahovacieho auta, baliaceho materiálu alebo skladu, kde môžete dočasne vaše zariadenie ubytovať.

stahovanie-profi.sk

Drobnosti, na ktoré nezabudnite

Pri balení budete okrem krabíc potrebovať aj bublinkové fólie či novinový papier, ktorý sa postará o väčšie bezpečie vášho krehkého majetku. Pri vkladaní jednotlivých kúskov myslite na označenie krabíc, ktoré tak pri vybaľovaní ľahšie nájdete a zaradíte do procesu zariaďovania „nového bývania“. Podobne, ak budete demontovať nábytok, všetky súčiastky, skrutky, matky či pánty dajte do samostatných balíčkov s jasným pomenovaním.

Ak v roku existuje ideálny čas na sťahovanie bez stresov, je ním jar a leto, kedy neriskujte zmoknutie, či šmyknutie sa na zamrznutom povrchu. V lete sa (ak nie sú práve tropické horúčavy) zapotíte omnoho menej ako v chladnejších mesiacoch.

Čas, ktorý venujeme sťahovaniu, môže byť pohodovým momentom v živote, kedy si aj napriek nekonečnému baleniu, škatuľovaniu a vybaľovaniu môžeme užiť moment zmeny a príchodu novej etapy nášho života.

Páči sa vám kuchyňa v provensálskom štýle? Ukážeme vám, ako ju zariadiť

kuchyňa v provensálskom štýle
shutterstock

Pri zariaďovaní kuchyne treba vychádzať zo štýlu celého vášhu príbytku. Jednou z možností je kuchyňa v provensálskom štýle, ktorý sa využíva hlavne na chalupách a usadlostiach mimo mesta.

Vidiecky charakter bývania získava na čoraz väčšej popularite a razí si  cestu aj do miest. Nezáleží na tom, či bývate v dome alebo v panelákovom byte, ak je vám francúzsky vidiecky štýl blízky, poďte do toho.

Dnes sa pozrieme na kuchyne v štýle Provence.

Kuchyňa v provensálskom štýle

Provensálsky štýl vznikol v 18. storočí vo Francúzsku, no možno vás prekvapí, že s pravým vidiekom nemal nič spoločné. Provensálsky štýl, i keď sa mu hovorí aj vidiecky, pochádza z francúzskych palácov. Keď si panstvo potrebovalo oddýchnuť, ideálnym útočiskom bolo menšie vidiecke sídlo.

Na rozdiel od oficiálnych príbytkov plných zlata či kryštálu, bolo vidiecke sídlo tým pravým miestom pre nenútenosť a relax. Chýry o panskom vidieckom štýle sa šírili a až o 100 rokov neskôr si tento smer našiel uplatnenie aj u bežných ľudí.

kuchyňa v provensálskom štýle
Dnes je tento štýl obľúbený na celom svete a niet sa čo čudovať. Stačí pohľad na pravé provensálske obydlie a človek sa razom presunie na slnečný juh Francúzska prevoňaný levanduľou a viničom.

Vidiecky štýl a kuchyňa v provensálskom štýle je vhodná najmä pre romantické povahy, ale aj pre tých, ktorí potrebujú vypnúť a aj v bežný deň sa cítiť ako na dovolenke.

Ako začať s kuchyňou v provensálskom štýle

Tento štýl si vyžaduje veľký cit pre detail a vkus v kombinovaní rôznych materiálov, farieb a tvarov.

V porovnaní s čistým severským dizajnom či minimalistickou japonskou filozofiou sa provensálsky štýl môže javiť prepchatý a niekedy chaotický.

Nedajte sa odradiť počiatočným neúspechom a skúšajte kombinovať a hrať sa. Výsledkom bude čarovný interiér, ktorý okúzli každú návštevu.

Základom vidieckeho štýlu je biela farba. Vyskytuje sa na nábytku, podlahe, strope či na textíliách. Obľúbená je čistá biela alebo s ošúchaným efektom, patinou či popraskaným lakom. Ak máte radi farby, kombinujte bielu s pastelovými odtieňmi fialovej alebo modrej.

Vhodnou voľbou je omietka v pastelových farbách alebo ručne maľované obkladačky.

Ak sa vám biela zdá neosobná, zvoľte drevené prvky, ktoré jemnej bielej dodajú teplejší nádych.

Nezabúdajte na textílie, závesy, vankúšiky a čalúnenia na stoličkách a kreslách.

Vhodnými doplnkami sú prútené košíky, keramické misky, sušené kytice z levandule a bytové dekorácie z tepaného železa.

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýleV hlavnej úlohe biela

Biela je alfou a omegou provensálskeho štýlu.

Dodáva príbytku ľahkosť, sviežosť a opticky zväčší aj ten najmenší priestor. Pre niekoho je biela dôkazom nedostatku fantázie, biela farba však ponúka ohromný priestor pre kreativitu.

kuchyňa v provensálskom štýle

Pri zariaďovaní príbytku bielym nábytkom a doplnkami si treba dávať pozor na dostatok citu pre dizajn. V opačnom prípade inak nadčasová biela skĺzne k fádnosti a sterilite.

Pozrite sa na 3 tipy, ako pracovať s bielou.

1. Nie je biela ako biela

Ak máte za sebou svadbu alebo ste asistovali pri výbere svadobných šiat, určite ste prišli na to, že biela má viacero odtieňov a stupňov.

Pri zariaďovaní interiéru v bielej farbe je dôležité kombinovať viac odtieňov bielej. Získate tým tzv. efekt tieňovania a váš príbytok nebude pôsobiť nudne. Biele spektrum môžeme rozdeliť na 2 skupiny. Prvou sú jemné, tlmené odtiene s nádychom do žlta. Tou druhou sú studené tóny bielej s modrým odleskom.

kuchyňa v provensálskom štýle
Základným pravidlom je kombinovať odtiene len v rámci jednej skupiny. V opačnom prípade bude biela pôsobiť rušivo.

Vyhnite sa snehobielej farbe, ktorá je príliš ostrá a studená.

2. Viac je viac

To platí pre materiály a štruktúry. Aby váš biely príbytok vynikol a biela farba spolu fungovala, je dôležité odlíšiť jednotlivé prvky použitím rôznych materiálov. Kombinujte trvdé plátno s mäkkou bavlnou, lesklý náter s matnými doplnkami a podobne. Hrajte sa s textúrou a vzormi.

kuchyňa v provensálskom štýle3. Svetlo dokáže divy

Výberu svetla by ste mali venovať rovnakú pozornosť ako nábytku. Svetlo vie byť mäkké, ostré, studené aj teplé. Pri bielych interiéroch je uhol svietenia, intenzita aj farba dôležitá pre celkový dojem vášho bývania.

kuchyňa v provensálskom štýle

Kuchyňa je srdcom domova

Žiadny iný štýl si nepotrpí na kuchyňu tak, ako ten provensálsky. Kuchyňa je miestom, kde sa ľudia stretávajú a trávia spoločný čas. Základnou esenciou provensálskej kuchyne je ľudskosť a pocit skutočného domova.

Veľký dôraz sa kladie na funkčnosť.

Kuchyňa v provensálskom štýle je častokrát väčšia ako ich obývacia časť. Okrem kuchynskej linky obsahuje pracovný ostrovček a veľký jedálenský stôl.

Zvykom je, že nad ostrovčekom bývajú uložené visiace panvice a nádoby na varenie. O kuchyňu vo vidieckom štýle sa treba pravidelne starať aby ste rýchlo neskĺzli do neporiadku.

kuchyňa v provensálskom štýleSkrinky a police

Základom kuchyne je kuchynská stena. Tá provensálska musí byť z časti otvorená. Kombinujte uzatvárateľné skrinky s otvorenými policami, zásuvkami a policami so závesom. Rukoväte na skrinkách môžu byť drevené, medené alebo z tepaného železa.

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

Dobrá rada

Hrnce a panvice neskrývajte pred očami návštevníkov. Pravá vidiecka kuchyňa má kuchynskú výbavu zavesenú na stene či na policiach. To isté platí pre taniere, dózy a keramické misky.

Skrinky a police vyberajte biele, drevené alebo v pastelových farbách.

Kuchynské spotrebiče

Plynové sporáky už dávno vymenili tradičné kachlové pece. Súčasná kuchyňa v provensálskom štýle používa sporáky z matnej čiernej alebo nerezovej ocele. Príjemným bonusom sú mosadzné detaily. Nič však netreba prehánať a aj klasické nerezové alebo biele chladničky sa dajú do provensálskeho obydlia zasadiť s vkusom.

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

Kuchynská linka v provensálskom štýle a stena

Pri výbere kuchynskej linky máte bohaté možnosti. Základným materiálom je drevo (ideálne dub), kameň (vápenec, bridlica, mramor), dlaždice či doska z lešteného betónu, ktorú je možné aj zafarbiť.

Pracovná doska z nerezovej ocele nie je zrovna typicky provensálska. Ak sa pre ňu rozhodnete, obklopte ju ručne maľovanými obkladačkami, textíliami a drevenou podlahou, vďaka tomu vyznie menej priemyselne.

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

Kuchynský drez je vhodný z nerezovej ocele či kameňa. Klasickú pákovú batériu vymeňte za kohútikovú.

Na stenu odporúčame ručne maľované obkladačky, glazovanú keramiku či terracottové  dlaždice.

Textílie

Textil nesmie chýbať v žiadnej kuchyni!

Zlaďte záves na kuchynskej stene so závesmi okolo okien a máte vyhraté. Pekným detailom sú obrusy, dečky a voľne zavesené kuchynské utierky. Berte však na vedomie, že textílie sú lapačom prachu.

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

Podlaha

V mnohých provensálskych domoch nájdeme drevenú podlahu totožnú s dreveným stropom. Drevo môže byť prírodné, alebo farbené bielou či pastelovými farbami.

Ak vás drevo neoslovuje, vyskúšajte terracottu, farebné cementové dlaždice, ktoré sú aj extrémne odolné, alebo kamennú dlažbu.

Sedenie

Ideálnym sedením sú staré drevené lavice, drevené stoličky vytkané slamou, stoličky z tepaného železa či stoličky s rovnakým čalúnením ako sú závesy.

Pri železných stoličkách pozor na podlahu! Nie všetky materiály sú pre ťažký kov dostatočne odolné.

kuchyňa v provensálskom štýleDoplnky v provensálskom štýle

Pri výbere doplnkov buďte opatrní. Provensálska kuchyňa je otvorená a plná predmetov, ktoré sú v bežnej kuchyni ukryté pred zrakmi ľudí. Ak túžite po doplnkoch, siahnite po čerstvých a sušených kvetoch. Typickým kvetom je levanduľa, slnečnica a hortenzia.

Zaobstarajte si tiež kohúta z keramiky alebo kameňa, ktorý je symbolom nielen vidieka, ale aj Francúzska.

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

Kuchyňa v provensálskom štýle:

  • Základnou farbou provensálskeho štýlu je biela.
  • Povolené sú kombinácie s drevom, prírodným kameňom a pastelovými farbami.
  • Kuchynská stena má byť z časti otvorená.
  • Vystavte taniere, panvice, keramické misky do otvorených políc.
  • Stenu za linkou obložte ručne maľovanými obkladačkami, terracottovými dlaždicami alebo kameňom.
  • Kuchynské umývadlo môžete ale nemusíte prispôsobovať provensálskemu štýlu. Určite však vymeňte pákovú batériu za kohútikovú.
  • Nezabúdajte na textílie, čím viac, tým lepšie.
  • Nepreháňajte to s doplnkami.
  • Samozrejmosťou by mali byť kvety, hlavne lenaduľa, slnečnice alebo hortenzia.

Obrázky: Pinterest.com