Sťahovanie do nového? Ukážeme vám, ako to zvládnuť bez stresu

shutterstock

Presúvanie vecí a nábytku z jednej nehnuteľnosti do druhej vie byť nočnou morou, s ktorou sa stretneme skoro všetci. Zažili sme ju aj my, a preto vám radi poradíme ako na vaše sťahovanie bez stresu.

Či malý jednoizbák alebo veľký rodinný dom, atmosféra a zážitok spojený so sťahovaním je rovnako intenzívny: „Kedy a kde sa nám nazbieralo toľko, ale naozaj že tóľkooooo vecí?“, nie je to len falošný pocit pri pohľade na kôpku krabíc, ktorú ste už stihli zabaliť. Je to realita, ktorú si užijete pri balení zvyšku vecí v izbách.

Musíte si uvedomiť, že naozaj idete presúvať celý váš slobodný alebo rodinný život, čo si bude vyžadovať účasť celého vášho ja, rodiny, pomoci priateľov alebo investíciu do sťahovacej firmy. Zmena sa neudeje mávnutím čarovného prútika.

Prieskum na začiatok neuškodí

Pred tým než začnete sťahovanie bez stresu, poprechádzajte sa po vašom domove a roztrieďte veci podľa náročnosti balenia a hýbania. Spočítajte si, ktoré spotrebiče a nábytok si budete s brať. Ak si zvyknete z elektroniky odkladať krabice, super, ak nie, obzerajte sa po najbližšom obchode, kde vám radi odložia zopár nepotrebných krabíc z tvrdého kartónu.

Môžete si ich aj kúpiť, ale čo potom? Viac oceníte spratné vrecia.

Upratovanie

Keď prehodnotíte vaše možnosti, pustite sa do upratovania nepotrebných vecí. Ak idete to nového, nechajte staré a zlé spomienky bokom a zoberte si so sebou len tie lepšie. To isté platí o oblečení, spotrebičoch aj nábytku. Čas pred sťahovaním je ideálny čas na predaj vecí prostredníctvom rôznych internetových bazárov. Nielenže zmenšíte objem sťahovania, ale môžete zarobiť na nejaký pekný vytúžený bytový doplnok.

Sťahovanie bez stresu vďaka odborníkom

Najlepšie vy sami viete ako ste časovo vyťažení. Sťahovať môžete naraz, kedy to v jeden deň otočíte viackrát alebo viacerými autami na jeden šup. Rovnako môžete sťahovať postupne, keď vám to čas dovolí. Najprv drobnosti, potom väčšie veci a spotrebiče a nakoniec nábytok. Alebo samostatne po izbách. Ak si však sťahovanie nemôžete časovo dovoliť, ideálnym riešením pre vás môže byť sťahovacia firma, ktorá sa o celý prevoz postará.

Vyžiadajte si cenovú ponuku. K vášmu dopytu nezabudnite opísať vzdialenosť, v ktorej sa bude sťahovať, napríklad či pôjde o sťahovanie poschodiami – či je k dispozícii výťah. Sťahovacie firmy bývajú spravidla poistené, čo oceníte najmä pri prenose vášho majetku a ochrane pred jeho poškodením. Takže okrem času, ktorý vám sťahováci ušetria, oceníte najmä prenos zodpovednosti.

Ak si predsa len chcete poradiť sami, môžete využiť aj ich doplnkové služby, ako je napríklad prenájom väčšieho sťahovacieho auta, baliaceho materiálu alebo skladu, kde môžete dočasne vaše zariadenie ubytovať.

stahovanie-profi.sk

Drobnosti, na ktoré nezabudnite

Pri balení budete okrem krabíc potrebovať aj bublinkové fólie či novinový papier, ktorý sa postará o väčšie bezpečie vášho krehkého majetku. Pri vkladaní jednotlivých kúskov myslite na označenie krabíc, ktoré tak pri vybaľovaní ľahšie nájdete a zaradíte do procesu zariaďovania “nového bývania”. Podobne, ak budete demontovať nábytok, všetky súčiastky, skrutky, matky či pánty dajte do samostatných balíčkov s jasným pomenovaním.

Ak v roku existuje ideálny čas na sťahovanie bez stresov, je ním jar a leto, kedy neriskujte zmoknutie, či šmyknutie sa na zamrznutom povrchu. V lete sa (ak nie sú práve tropické horúčavy) zapotíte omnoho menej ako v chladnejších mesiacoch.

Čas, ktorý venujeme sťahovaniu, môže byť pohodovým momentom v živote, kedy si aj napriek nekonečnému baleniu, škatuľovaniu a vybaľovaniu môžeme užiť moment zmeny a príchodu novej etapy nášho života.

Ako sa rozhodovať pri výbere vášho nového bývania?

jedálenský stôl
shutterstock

Za koľko? Kde? Koľko izieb? Nový alebo pôvodný stav?

Pri výbere nehnuteľnosti sú tieto otázky úplným základom a budú tvoriť vašu ďalšiu etapu pri kúpe vysnívaného bývania.

V tomto článku sa pozrieme na najdôležitejšie kritériá výberu nehnuteľnosti, ktoré je dobré mať zodpovedané hneď na začiatku.

Rozpočet bez kompromisov

Otázku za koľko, je dobré si zodpovedať s ohľadom na vašu aktuálnu finančnú situáciu a predpokladaný vývoj financií v rodinnom rozpočte. Rozhodujúca cena je jediným kritériom, v ktorom nebudete môcť uplatniť kompromisy.

Poväčšine kupcovia disponujú obmedzeným rozpočtom, čo im nedovoľuje hýbať s cenou nahor. Celkovú cenu si však rozpočítajte komplexne a to aj s ohľadom na ďalšie kritériá. Napríklad pri lokalite sa môžete zamyslieť nad financiami, ktoré budú potrebné na presuny medzi vašim domovom a prácou, či záujmovými aktivitami. Pri stave nehnuteľnosti myslite na potrebu rekonštrukcie a prevádzkové náklady a pod.

Lokalita definuje váš život

Jedno z najdôležitejších kritérií je rozhodne lokalita. Práve miesto, kde budete žiť môže byť dôvodom na kompromis v celkovom rozpočte. Lokalita je jediné kritérium, ktoré po výbere už nemôžete zmeniť. Nechajte si preto na výber lokality čas a zvážte všetky pre a proti.

Stačí myslieť na 4 základné parametre výberu lokality a na vaše každodenné rituály, ktoré sa stali vašou súčasťou.

  • vzdialenosť do práce,
  • dostupnosť škôl,
  • možnosti pre voľný čas,
  • kvalitné životné prostredie.

Na veľkosti záleží

Kritérium veľkosti nehnuteľnosti nie je len o metroch štvorcových. Výber veľkosti závisí od toho, či ste sa rozhodli kúpiť si nehnuteľnosť vy sami alebo má byť byt vašim miestom pre výchovu detí.

Ak si kupujete byt samostatne, na výber máte dve alternatívy, ktoré zrejme zvažujete. Jedno alebo dvojizbový byt? V prvom rade myslite na vaše osobné potreby. Koľko miesta v skutočnosti potrebujete? Aký úložný priestor bude potrebný? Taktiež môžete zvážiť investičný kapitál budúcej nehnuteľnosti. Podľa štatistík sa dvojizbový byt predáva oveľa lepšie ako jednoizbový, čo vám môže dopomôcť v rozhodovaní.

Pre páry, ktoré sa rozhodli spolu žiť je rozhodovanie o niečo zložitejšie. Nikdy sa nerozhodujú sami. Na každom kritériu výberu nehnuteľnosti je potrebné sa najskôr zhodnúť. Väčšinou páry uvažujú nad dvoj až trojizbovými bytmi. Pre páry a zakladajúce rodiny sa oveľa viac oplatí trojizbový byt. Je to na jednej strane z dôvodu nižšej sumy za m² a na druhej strane je to najmä o priestore, ktorý mladá rodina vyžaduje.

radová zástavba domov
shutterstock

Dispozičné riešenia a orientácia nehnuteľnosti

Vaše predstavy o dispozícii bývania nemusia vždy nutne korešpondovať so stavom nehnuteľnosti, ktoré nájdete. Vyzbrojte sa teda schopnosťou robiť kompromisy alebo sa začnite rozhodovať o výstavbe vlastného domu za pomoci architekta, ktorý vám pri realizácii vašich snov podá odbornú, pomocnú ruku.

Poväčšine ľudia vyhľadávajú slnečnú orientáciu bytu. V dennej časti miestností je ideálna strana orientovaná na západ a v nočnej časti na východ. Ideálne riešenie sa hľadá skutočne ťažko, preto si všímajte aj iné výhody bytu, ktoré túto skutočnosť kompenzujú. Sú nimi najmä tepelná izolácia a veľké okná pre dostatok svetla.

Stav nehnuteľnosti rozhoduje o vašej spokojnosti

Novostavba alebo pôvodný stav? To je otázka, ktorá vám môže vŕtať hlavou už dlhšiu dobu a táto dilema je úplne mieste.

Výber medzi novou a staršou nehnuteľnosťou by nemal byť ponímaný len z jedného uhla. I keď vám vidina o 30 % lacnejšieho bytu v pôvodnom stave znie oveľa prijateľnejšie, aj tu je potrebné počítať opäť.

Pomysleli ste na rekonštrukciu? Na vysoké prevádzkové náklady? Na životnosť?