Ako a kde získate list vlastníctva zadarmo – výpis z katastra
Pre informatívne účely na online katastri, pre právne účely aj na pošte.

Našli ste vyhovujúcu nehnuteľnosť a radi by ste si ju kúpili?

Blahoželám.

Na prvý pohľad sa mnoho vecí javí ako bezproblémových. Majte však na pamäti, že každá kúpa nehnuteľnosti je spätá s určitým rizikom.

Ako zistiť, že nekupujete mačku vo vreci?

Veľa vecí vám prezradí list vlastníctva a kópia katastrálnej mapy. Mnohým ľuďom ani nenapadne, že by predávajúci nebol zároveň vlastníkom bytu.

A predsa sa to stáva. A nielen to.

Kde získate výpis z listu vlastníctva?

Výpis z listu vlastníctva pre právne úkony môžete získať na katastrálnom odbore daného Okresného úradu.

Miestna príslušnosť sa však vzťahuje na adresu nehnuteľnosti a nie na váš trvalý pobyt. Inými slovami o výpis z nehnuteľnosti v Bratislave si môžete požiadať len na úrade v Bratislave.

Pohodlnejšou cestou, ako získať výpis z listu vlastníctva je preto navštíviť pobočku Slovenskej pošty. Výpis z listu vlastníctva môžete získať v rámci celého Slovenska do 24 hodín. Rovnaký poplatok 8 € zaplatíte na úrade i na pošte. Výpis z listu vlastníctva na právne úkony je platný len tri mesiace.

Katastrálny odbor je na požiadanie povinný vyhotoviť potvrdený výpis listu vlastníctva alebo kópiu listu vlastníctva komukoľvek. Výpis z listu vlastníctva doplnený o osobné údaje je možné vydať len na žiadosť osoby, ktorá je ako vlastník zapísaná na príslušnom liste vlastníctva.

Originál listu vlastníctva nemožno vydať nikomu, avšak je možné za rovnaký poplatok získať kópiu.

Pred kúpou nehnuteľnosti vám postačí aj výpis z listu vlastníctva informatívneho charakteru. Získate ho zadarmo online na katastrálnom portáli katasterportal.sk. Viete si tak veľmi rýchlo a jednoducho urobiť obraz o vlastníckych vzťahoch konkrétnej nehnuteľnosti. Na portáli mapka.gku.sk si viete pozrieť rovno aj mapové podklady z katastra nehnuteľností.

Kapor katastrálny portál
Kapor - katastrálny portál

Mapový portál mapka.sk
Mapový portál mapka.sk

Ako si vybaviť výpis z listu vlastníctva na pošte?

List vlastníctva si už môžete vybaviť na vybraných poštách. Nemusíte tak chodiť osobne na katastrálny odbor daného Okresného úradu. Na pošte stačí uviesť katastrálne územie a číslo listu vlastníctva.

List vlastníctva s plombou vám kataster ani pošta nemôžu vydať, ak nie ste vlastník nehnuteľnosti. Ak však máte splnomocnenie vlastníka, pošta vám ho bez problémov poskytne.

Pošta vám výpis z listu vlastníctva vydá buď do pár minút a najneskôr na druhý pracovný deň. Môže vám ho zaslať na vašu adresu, alebo vás informuje sms správou a môžete si poň prísť osobne. Výpis z listu vlastníctva si môžete vybaviť na týchto poštách.

Výpis z listu vlastníctva stojí na pošte 8 eur. Každé ďalšie vyhotovenie výpisu na základe jednej žiadosti stojí 2 eurá. Zaplatiť môžete elektronickým kolkom, ktorý si kúpite priamo na pošte.

Čo si všímať na liste vlastníctva?

 • okres, obec, katastrálne územie nehnuteľnosti,
 • číslo listu vlastníctva,
 • výmera v m2, druh stavby, pozemku,
 • súpisné číslo, parcelné číslo pozemku,
 • vlastníci, podiel,
 • typ nadobudnutia (kúpna zmluva, darovacia zmluva),
 • záložné právo (v prospech banky – hypotéka, pôžičky, exekúcia).

Kópiu katastrálnej mapy budete potrebovať najmä pri kúpe pozemkov a rodinných domov. V mape si ľahko overíte skutočnú výmeru a hranice pozemku. Tie sa mnohokrát v katastri nehnuteľností líšia od skutočne vytýčeného plota súčasného majiteľa nehnuteľnosti.

I keď sú list vlastníctva a kópia katastrálnej mapy najdôležitejšie dokumenty, odporúčam preveriť i ďalšie dokumenty. Tie vám poskytnú o nehnuteľnosti detailnejší prehľad.

Urobte si ešte väčší prehľad o nehnuteľnosti, ktorú kupujete. Prebiehajúca a pripravovaná výstavba vám ušetrí nepríjemné prekvapenia v budúcnosti. Informácie získate na príslušnom stavebnom úrade, alebo tiež na stránke Ministerstva životného prostredia enviroportal.sk

Ak kupujete byt, pozrite sa na:

 • pôvodnú nadobúdaciu zmluvu vlastníkov bytu (tieto zmluvy si vyžaduje aj banka pri žiadosti o hypotekárny úver),
 • mesačné zálohové platby za energie a služby (zistíte, či vlastník skutočne v nehnuteľnosti žije a platí energie),
 • zmluva o spoločenstve vlastníkov.

Tieto dokumenty vám dajú lepší prehľad o nehnuteľnosti a minimalizujú možné komplikácie, alebo nebodaj podvod.

List vlastníctva je rozdelený na štyri časti

 • A – majetková podstata obsahuje všetky nehnuteľnosti, ktoré sú predmetom práv k nehnuteľnostiam a údaje o nich (informácie o stavbe, pozemku, výmera pozemku v m2, súpisné číslo stavby),

list vlastníctva

 • B – vlastníci a iné oprávnené osoby obsahuje bližšiu špecifikáciu vlastníkov a iných oprávnených osôb,

list vlastnictva cast b

Nájdete tu údaje o listinách, na základe ktorých vlastník nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti. Požiadajte majiteľa o originál nadobúdacej zmluvy k nahliadnutiu. Buďte obozretný v prípade, ak majiteľ vlastní nehnuteľnosť krátky čas.

Ak sú vlastníci nehnuteľnosti viacerí, musia s predajom súhlasiť všetci, v opačnom prípade by ste si kúpili iba príslušný podiel. Overte si tiež, či nie je nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Na liste vlastníctva nemusí byť niekedy táto skutočnosť uvedená z dôvodu formálnych chýb.

 • C – ťarchy, ktorá obsahuje vecné bremeno, záložné práva, predkupné práva.

V tejto časti zistíte, či nehnuteľnosť nie je založená hypotékou, alebo či na ňu práve neprebieha exekúcia.

Na konci listu vlastníctva nájdete informácie o tzv. plombe alebo poznámke. Znamená to, že nehnuteľnosť je dotknutá nejakou zmenou, napr. prebieha zápis vecného bremena alebo dlhu.

Poznámka má predbežný účinok. Využíva sa v prípade, ak sa iná osoba ako vlastník nehnuteľnosti domáha práva k nehnuteľnosti alebo v prípade ak je vlastnícke právo k nehnuteľnosti ohrozené. Napr. ak bol na majetok vlastníka vyhlásená likvidácia alebo sa začalo vyvlastňovacie konanie.

Buďte preto veľmi opatrný, ak na liste vlastníctva nájdete plombu alebo poznámku.

Každý výpis z listu vlastníctva obsahuje aj dátum vyhotovenia, takže ak chcete úplne aktuálny výpis, musíte navštíviť príslušný katastrálny odbor daného Okresného úradu.

Katastrálne úrady na Slovensku

Od 1.10.2013 boli zrušené Správy katastra a ich agenda prešla pod katastrálne odbory na Okresných úradoch.

Katastrálny úradAdresaTelefónFaxEmailová adresa
Kataster BratislavaRužová dolina 27, 821 09 Bratislava 202 2081 680002 4488 9995
02 2081 6640
skba@skgeodesy.sk
Kataster SenecHurbanova 21, 903 01 Senec02 2081 6961, 02 2081 698102 4592 6160sksc@skgeodesy.sk
Kataster KošiceJužná trieda č. 82, 040 17 Košice

055 281 8033055 729 7626skke@skgeodesy.sk
Kataster NitraŠtefánikova 69, 949 01 Nitra037 6549 389037 653 3147sknr@skgeodesy.sk
Kataster Malacky
Záhorácka 2942/116, 901 26 Malacky

034 281 7001034 772 5278skma@skgeodesy.sk
Kataster Trnava
Vajanského 2, 917 01 Trnava033 281 9001, 033 281 9271033 593 6340sktt@skgeodesy.sk, kutt@skgeodesy.sk
Kataster Žilina
Andreja Kmeťa 17, 011 32 Žilina

041 281 7811041 5620 426, 041 5643 118skza@skgeodesy.sk
Kataster Pezinok
Radničné námestie 7, 902 01 Pezinok

033 281 7021033 641 2692skpk@skgeodesy.sk

Všetky ďalšie katastrálne úrady na Slovensku nájdete na stránke katasternehnutelnosti.sk

Zhrnutie článku

List vlastníctva je prvým dokumentom, ktorý by ste si pri kúpe nehnuteľnosti mali preštudovať. Získate prehľad o vlastníckych vzťahoch a aktuálnom stave nehnuteľnosti. Preštudovať si list vlastníctva odporúčam aj pri predaji nehnuteľnosti realitnou kanceláriou. Len tak sa pri kúpe vyhnete nepríjemným prekvapeniam. 

Kupujete byt?
Toto všetko potrebujete vedieť.

Ako a kde získate list vlastníctva zadarmo – výpis z katastra7 min read 4.87/5 31 hlas[ov]

7 min read">
Showing 3 comments
 • Lukáš Kyzúr
  Odpovedať

  Ahojte, verím, že ste našli čo ste hľadali.

  Zaujíma ma:

  1. Vaša skúsenosť s listom vlastníctva. Našli ste pri kúpe bytu nejakú nezhodu alebo problém na liste vlastníctva, ktorú vám majiteľ bytu zamlčal?
  2. Mali ste nejaký problém s vlastníkmi bytu alebo s ťarchami bytu, o ktorý ste mali záujem?

 • Viera Brocková
  Odpovedať

  moja skúsenost s LV je taká,že som si nevšimla na LV,že som vlastne kúpila nebytový priestor.Teraz po schválení stavebného úradu z nebytového na bytový priestor neviem ako dalej,neviem či existujú nejaké tlačivá,alebo stačí len poslať žiadosť a oskenovať rozhodnutie stavebného úradu

 • Romana
  Odpovedať

  Mi sme kupili na Sk dom.Dom stal 98000 euro.Zalohu sme dazeli 60000 euro.S podmienkou ze zvysnu sumu budeme splatzat mesacne 2 roky .2 roky uz presli sumu sme zapltili komlet tych 98000 euro.Len problem je v tom teraz nam stoji na kupnej zmluve stoji len 60 000 euro.Vsetko sme to bohuzial podpisali .Nakolko mi zijeme v cudzine hned na druhy den sme sa obratili na tu osobu co nam dom predali slubili nam ze nam to vystavia na tu sumu co sme zaplatili 98000 euro. Preslo uz 3 tyzdne a len vyhovorky ze to je teraz na katadtre.a ze nam len oni mozu tu sumu 98000 vydtavit len s jejim podpidom bez notara.Vie nam niekto poradit ako mame pokracovat? Myslim ze teraz je cakacia lehota na katastre 30 dni tych 30 dni este nepreslo.Alebo mam sa spojit odobne s katastrom? Za pochopenie dakujeme

Pridaj komentár