7 rád, ako si totálne preklepnúť byt, ktorý chcete kúpiť

muž, ktorý niečo hľadá
shutterstock

Kúpa bytu patrí k dôležitým životným rozhodnutiam, na ktoré sa oplatí pripraviť.

Poradíme vám, ako.

Než sa rozhodnete investovať vaše životné úspory alebo dlhoročnú hypotéku do bývania v byte, zistite si všetky možné informácie, o ktoré sa vaše rozhodnutie môže oprieť.

1. Skontrolujte si list vlastníctva

Pozrite si list vlastníctva. Pri obhliadke si všímajte mená susedov, či meno aktuálneho majiteľa a následne si list vlastníctva k bytu skontrolujte online. Prípadne, vyžiadajte si ho od realitného makléra.

List by mal obsahovať všetky údaje o nadobudnutí vlastníctva a počte vlastníkov či info o vzniknutých bremenách. Ideálom je, aby lvéčko (list vlastníctva hovorovo) bolo takzvane “čisté” a nemalo na sebe žiadne ťarchy, ktoré vykazujú znaky záložného práva voči tretej osobe.

2. Preklepnite si vlastníka bytu

Aj keď kúpu bytu riešite cez realitnú kanceláriu, dobre si preverte či osoba, ktorá sa vám predstavuje ako vlastník je skutočne osobou, ktorá figuruje na liste vlastníctva.

3. Zažite si ranné zápchy a dopravu v okolí

Pred samotnou kúpou si zvážte, aký typ dopravy najčastejšie pri presune budete využívať a otestujte si dostupnosť k bytovému domu. V ranných, poobedných hodinách zahŕňajúc dopravnú špičku. Či už cestujete autom alebo MHD. Ideálne keď si prejdete a zažijete cestu do práce a z práce k novému bytu sami.

4. Zistite si plánované rekonštrukcie a blízku výstavbu

Na bytovej správe alebo u budúcich susedov si nezabudnite preveriť, aké práce sa plánujú. Bude pre vás len plusom, ak budete vedieť výdavky, ktoré nedokážete pri kúpe ovplyvniť, vopred. Taktiež si zistite plánovanú výstavbu v okolí, ktorá môže výrazne zhoršiť vašu kvalitu života.

5. Zistite si skutočné mesačné náklady

Informujte sa u makléra, aké mesačné náklady sa s bytom spájajú, a aké konkrétne platili predchádzajúci majitelia. Potrebujete si vytvoriť, čo najreálnejší prehľad. Ak nemáte problém s komunikáciou, zisťujte aj u majiteľov okolitých bytov. A nezabúdajte, ak sa plánuje masívnejšia prerábka paneláku alebo bytového domu, môžete rátať aj so zvýšením vašich nákladov.

6. Preklepnite si lokalitu a okolie

Skontrolujte si veľmi dôsledne nielen dostupnosť obchodov s potravinami, poštu, nemocnicu či lekáreň, ale aj množstvo krčiem, študentských internátov, ponurých opustených miest či barov v okolí. Ak neholdujte zvýšenému hluku, prieskum môže byť pre vás veľmi dôležitým krokom, ktorý vám odhalí realitu.

7. Prepočítajte si cenu za m2 a porovnajte s cenami v lokalite

Viete cenu bytu, ktorý vás zaujal? Videli ste ho naživo? Porovnajte si jeho kvalitu a cenu za meter štvorcový s bytmi na predaj v okolí. Ak bude enormne vyššia, pouvažujte či sa vám predsa len ešte neoplatí kúpu bytu odložiť.

Na dobré sa predsa počkať oplatí.

Čo si všetko všímať a aké otázky sa pýtať na obhliadke bytu?

balkóny v bytovom dome
shutterstock

Pri kúpe nehnuteľnosti je obhliadka bytu kľúčovým momentom celého procesu.

Hľadanie nového miesta menom domov rozhodne nie je jednoduché. Od počiatočného hľadania vhodných “kandidátov”, až po podpis zmluvy a administratívne zabezpečenie, je obhliadka bytu, resp. nehnuteľností zásadným a rozhodujúcim krokom v celom procese.

Ešte pred samotnou obhliadkou je dobré mať vopred utriedené všetky kritériá, ktoré od vysnívaného bývania očakávate. Sústrediť by ste sa mali na vašu históriu bývania, potreby rodiny a samozrejme uvážiť cenový strop.

Všetky kritériá by mali mať svoju váhu, no nemali by ste napríklad cenu bytu uprednostniť pred všetky ostatné potreby.

Obhliadka bytu: Ako sa na ňu pripraviť?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že na obhliadke bytu nemáte byť pasívny konzument výkladu makléra realitnej kancelárie. Obhliadka bytu má byť o dialógu a má odpovedať na všetky vaše otázky.

Aj preto si na obhliadku bytu nechajte dostatočný časový rámec a ak sa maklér, či majiteľ bytu ponáhľa, dajte im najavo, že na obhliadku potrebujete svoj čas.

Pripravte si zoznam vašich kritérií a zoznam otázok, ktoré vám pomôžu nájsť váš domov. V zozname si môžete na obhliadke odškrtávať pozitíva a zaznačiť negatíva nehnuteľnosti. Táto stratégia vám pomôže sa rozhodnúť pre tú správnu nehnuteľnosť a taktiež vyjednať tú najlepšiu cenu.

Prvý dojem a jeho následky

Ako to už býva zvykom, prvý dojem z nového prostredia zaváži oveľa viac ako dokonalý preslov o nehnuteľnosti.

Preto, ak ste sa ocitli v byte, ktorý podľa fotografií inzerátu pôsobil priam dokonale, no realita je iná, nezatracujte ho hneď.

Pôvodní majitelia bytu nemusia byť poriadkumilovní, prípadne nemajú podobný vkus ako vy, no rozhodne dajte nehnuteľnosti šancu.

Odpísať byt len na základe nevkusného nábytku, či farby stien, by vás mohol neskôr skutočne mrzieť.

Ak sa na obhliadke stretávate s maklérom, nedajte svoje pozitívne, či negatívne reakcie ihneď najavo, udržte si nadhľad.

Práve emocionálna neutralita vám vytvorí vynikajúce podmienky pre obchodné jednanie s maklérom o kúpe bytu a možnom vyjednávaní o výške ceny.

Zamerajte sa na podstatné parametre bytu

Viac ako na záclony si všímajte dispozičné riešenie bytu. Zamerajte sa na priestor jednotlivých izieb. Skúste si v hlave predstaviť, ako by jednotlivé miestnosti a rozmery vyhovovali vašim potrebám.

Pozrite si, či rozdelenie izieb a ich vzájomné prepojenie bude vyhovovať vašim bežným návykom.

Okrem priestoru je dôležitým parametrom rozhodovania aj svetelnosť izieb. Ak máte naplánovanú prehliadku vo večerných hodinách, opýtajte sa na orientáciu miestností, podľa svetových strán. Prípadne si obhliadku preplánujte na inú hodinu.

V neposlednom rade si všímajte stav nehnuteľnosti. Dôkladne si prezrite stav stien, stropov, okien a podláh. Akékoľvek prasklinky, môžu napovedať o možných závadách, ktoré budete musieť neskôr riešiť a investovať do nich nemalé finančné prostriedky.

Nemajte obavy si vyskúšať otváranie dverí, okien, splachovanie WC, púšťanie vody v kúpeľni, či v kuchyni.

Celú inšpekciu vykonávajte s ohľadom a vaše potreby, no za každých okolností vždy slušne.

Ak nájdete závadu, neváhajte a opýtajte sa na ňu. Predajca vám o probléme môže povedať viac. Ak poukážete na nedostatky, môžete si vyjednať lepšiu cenu bytu.

To čo oči nevidia…

Pri obhliadke nezabudnite aj na parametre bytu, ktoré okom nevidíte, no pri bývaní hrajú dôležitú úlohu.

Akú má byt výmeru? Orientáciu na svetové strany? Má byt vlastnú komoru, či špajzu? Je tam kočíkáreň? Ako je to s parkovaním? Akého mobilného a internetového poskytovateľa si môžete v danej lokalite vybrať?

Toto sú typické otázky, ktoré sú pri výbere vysnívaného bytu podstatné.

Rovnako podstatné je aj to v akom stave sú elektrické rozvody v byte. Ak sú v celej bytovke hliníkové rozvody, určite by ste v rámci bezpečnosti museli uvažovať nad prerobením elektriny v celom byte, čo nie je najlacnejšia položka.

Taktiež je potrebné preveriť stav stupačiek, vodných potrubí a možného zatekania k susedom alebo naopak. Problém so zatekaním by nebol práve najlepším začiatkom susedských vzťahov.

Zamerajte sa aj na vykurovanie, ako je zabepečené a v akom stave sú radiátory.

Podstatný údaj pre vás bude aj výška nákladov na domácnosť, z čoho do budúcnosti vyplýva aj otázka, či je bytovka zateplená, prípadne ju čakajú dôležité prerábky, ktoré by znamenali automatické navýšenie mesačných nákladov.

Ak si už zúžite výber nehnuteľností, ktoré stoja za to, rozhodne si vyžiadajte opakované obhliadky. Je celkom možné, že ste pri prvej prehliadke niečo prehliadli a predsa len najväčšia investícia vo vašom živote si žiada dôkladnú pozornosť.