Kúpa bytu patrí k dôležitým životným rozhodnutiam, na ktoré sa oplatí pripraviť.
Poradíme vám, ako.
Než sa rozhodnete investovať vaše životné úspory alebo dlhoročnú hypotéku do bývania v byte, zistite si všetky možné informácie, o ktoré sa vaše rozhodnutie môže oprieť.
1. Skontrolujte si list vlastníctva
Pozrite si list vlastníctva. Pri obhliadke si všímajte mená susedov, či meno aktuálneho majiteľa a následne si list vlastníctva k bytu skontrolujte online. Prípadne, vyžiadajte si ho od realitného makléra.
List by mal obsahovať všetky údaje o nadobudnutí vlastníctva a počte vlastníkov či info o vzniknutých bremenách. Ideálom je, aby lvéčko (list vlastníctva hovorovo) bolo takzvane “čisté” a nemalo na sebe žiadne ťarchy, ktoré vykazujú znaky záložného práva voči tretej osobe.
2. Preklepnite si vlastníka bytu
Aj keď kúpu bytu riešite cez realitnú kanceláriu, dobre si preverte či osoba, ktorá sa vám predstavuje ako vlastník je skutočne osobou, ktorá figuruje na liste vlastníctva.
3. Zažite si ranné zápchy a dopravu v okolí
Pred samotnou kúpou si zvážte, aký typ dopravy najčastejšie pri presune budete využívať a otestujte si dostupnosť k bytovému domu. V ranných, poobedných hodinách zahŕňajúc dopravnú špičku. Či už cestujete autom alebo MHD. Ideálne keď si prejdete a zažijete cestu do práce a z práce k novému bytu sami.
4. Zistite si plánované rekonštrukcie a blízku výstavbu
Na bytovej správe alebo u budúcich susedov si nezabudnite preveriť, aké práce sa plánujú. Bude pre vás len plusom, ak budete vedieť výdavky, ktoré nedokážete pri kúpe ovplyvniť, vopred. Taktiež si zistite plánovanú výstavbu v okolí, ktorá môže výrazne zhoršiť vašu kvalitu života.
5. Zistite si skutočné mesačné náklady
Informujte sa u makléra, aké mesačné náklady sa s bytom spájajú, a aké konkrétne platili predchádzajúci majitelia. Potrebujete si vytvoriť, čo najreálnejší prehľad. Ak nemáte problém s komunikáciou, zisťujte aj u majiteľov okolitých bytov. A nezabúdajte, ak sa plánuje masívnejšia prerábka paneláku alebo bytového domu, môžete rátať aj so zvýšením vašich nákladov.
6. Preklepnite si lokalitu a okolie
Skontrolujte si veľmi dôsledne nielen dostupnosť obchodov s potravinami, poštu, nemocnicu či lekáreň, ale aj množstvo krčiem, študentských internátov, ponurých opustených miest či barov v okolí. Ak neholdujte zvýšenému hluku, prieskum môže byť pre vás veľmi dôležitým krokom, ktorý vám odhalí realitu.
7. Prepočítajte si cenu za m2 a porovnajte s cenami v lokalite
Viete cenu bytu, ktorý vás zaujal? Videli ste ho naživo? Porovnajte si jeho kvalitu a cenu za meter štvorcový s bytmi na predaj v okolí. Ak bude enormne vyššia, pouvažujte či sa vám predsa len ešte neoplatí kúpu bytu odložiť.
Na dobré sa predsa počkať oplatí.