Vyberáte si novú sprchu a neviete si rady, podľa akých kritérií sa rozhodnúť? Stačí vám poznať pár základných bodov a nakupovanie bude hračkou.
Na trhu je niekoľko typov sprchovacích hlavíc, ktoré majú svoje výhody či nevýhody. Tie je dobré pred nákupom určite poznať. Tak si ľahšie vyberiete medzi ručnou, hlavovou sprchou, sprchovými setmi či masážnymi sprchovými panelmi.
Sprcha a spotreba vody
Každý vie, že sprchovanie je ekonomickejšie než kúpanie sa. Pri napúšťaní vane sa bežne spotrebuje aj 100 litrov vody, no ak použijete sprchu, je spotreba asi tretinová. Potrebujete asi 30 až 40 litrov vody. Ak ale máte k sprche aj masážny panel, spotreba môže presiahnuť pokojne aj 100 litrov.
Preferujete sprchu, alebo si radšej vychutnáte poriadny kúpeľ vo vani? To, že sprchovanie je ekonomickejšie než kúpanie sa, je známe.
Pri napúšťaní vane sa bežne spotrebuje až 100 litrov vody, no ak použijete sprchu, spotreba je asi tretinová. Potrebujete asi 30 až 40 litrov vody. Ak však máte k sprche napríklad aj masážny panel, spotreba môže presiahnuť pokojne aj 100 litrov.
Veľmi záleží napríklad aj na konkrétnom type vodovodnej batérie či sprchovej hlavice. Používaním úspornejších technologických riešení dokážete ušetriť od 29 % až do 44 % pitnej vody.
Ideálnym riešením pre vás môže byť úsporná sprchová hlavica, vďaka ktorej ušetríte takmer 70 % spotrebovanej vody.
Voda bez obmedzovača prietoku má prietok 16 až 20 litrov/min, v závislosti od typu hlavice, pričom prietok šetriacej sprchy je iba 5,7 litrov/min.
Neviete ako ste na tom s míňaním vody u vás doma?
Spravte si teraz bezplatný test, prostredníctvom inteligentnej kalkulačky úspory od innogy.
Stačí vyplniť niekoľko vstupných údajov viažucich sa k vašej domácnosti a po ich vyhodnotení obdržíte v nasledujúcom kroku email s na mieru vytvoreným Energetickým plánom domácnosti. Ten vám odhalí skryté možnosti, ako domácnosť vybaviť efektívne, bez zbytočného finančného zaťaženia.
Veľkosť hlavice a prietok
Najdôležitejším parametrom pri výbere sprchy je veľkosť jej hlavice. Práve tá totiž ovplyvňuje spotrebu vody.
[adinserter block=”57″]
Typy sprchovej hlavice
Ručná sprcha
Bežne sa do domácností kupujú ručné sprchy. Tie sa vyrábajú z ABS plastu. Ich povrchová úprava je pochrómovaná mosadz alebo chróm. Prietok sa dá nastaviť otočením hlavice sprchy.
Niektoré luxusnejšie hlavice môžu mať aj tri nastaviteľné prúdy vody, no sú pomerne ťažšie. Preto pri kúpe netreba zabúdať ani na hmotnosť. Ťažké sprchy sú pevnejšie. Ich výhodou je jedinečné dizajnové prevedenie.
Naopak lacnejšie modely sú ľahké, vážia len stovky gramov. Avšak aj v tejto skupine nájdete kvalitné sprchy s niekoľkými možnosťami nastavenia prietoku. Záleží to od výrobcu a prevedenia.
Hlavová sprcha
Hlavová (horná) sprcha sa v bežných domácnostiach vyskytuje pomenej. Hlavným kritériom je jej priemer. Čím väčšia, tým príjemnejšie sprchovanie. Horná sprcha je pevne namontovaná do steny a tak máte obe ruky voľné. Malou nevýhodou môže byť, že sa vám pri neopatrnosti počas sprchovania namočia vlasy. Jej cena býva zvyčajne vyššia.
Horné sprchy sú ploché a od toho sa odvíja aj ich hmotnosť. Sprchy sa vyrábajú z nerezu alebo pochrómovanej mosadze. Lacnejšie varianty sú z plastu. Aj tieto sprchy majú programovateľný prúd vody. V prípade používania tohto typu má zmysel používať šetriaci program, vďaka ktorému znížite spotrebu vody, no zachováte aj komfort. Vnútri hlavice je vložka, ktorá rovnomerne rozvádza vodu po celej ploche a v šetriacom móde mieša vodu so vzduchom. Ďalším špecifikom tejto sprchy je kaskáda, čiže prerušovaný prúd vody.
Sprchové sety
Kompletné sprchové sety predstavujú praktické riešenie. Kombinujú v sebe sprchovú batériu, ručnú a hlavovú sprchu. Ideálne sú do rodinných kúpeľní, kde si každý člen vyberie, čo mu najviac vyhovuje.
Masážne panely
Masážne panely sú doplnkom k luxusnému sprchovaniu. Ponúkajú niekoľko programov masáží tela pomocou vodných trysiek. Na trhu sa však stretnete s prídavnými masážnymi panelmi alebo samotnými bočnými sprchami.
Sprchová batéria
Kohútiková sprchová batéria
Kohútiky dnes nájdete predovšetkým v kúpeľniach zariadených v retro štýle. Bežne sa vyskytujú skôr vodovodné pákové alebo termostatické batérie.
Páková sprchová batéria
Pákové batérie sú veľmi praktické. Ľahko nastavíme teplotu vody a to len jednou rukou. Kvalita pákových batérií sa odvíja od typu kartuše, ktorá vnútri batérie prepúšťa podľa otočenia páky buď teplú, alebo studenú vodu.
Pákové sprchové batérie nájdete v mnohých prevedeniach od pár eur po desiatky. Praktické je mať aj v sprche možnosť prepnutia na spodný prúd vody a nielen možnosť sprchovania.
Termostatická sprchová batéria
Termostatické batérie sú najekologickejšie a najbezpečnejšie na trhu. Udržujú vodu na nastavenej teplote a nestrácate tak zbytočne vodu pri nastavovaní optimálnej teploty.
Bezpečné sú predovšetkým pre deti ale aj pre dospelých, keď pákou v sprche prudko otočíme, aby sme sa neobarili. To sa pri termostatickej batérií nemôže stať, pretože na termostate je bezpečnostné tlačidlo.
Termostatické sprchové batérie sa dajú zakúpiť za pár desiatok, ale aj stovky eur. Opäť záleží na výrobcovi. Ak si kúpite drahšiu, ušetríte až polovicu vody pri sprchovaní. Z dlhodobého hľadiska sa takáto kúpa oplatí.
Inštalácia a montáž
Podľa montáže rozlišujeme batérie nástenné, podomietkové a stojanové. Výber typu záleží od umiestnenia. Stojanové batérie viete umiestniť na vaňu. Nástenné viete namontovať ako na stenu nad vaňu, tak do sprchovacieho kúta. Podomietkové sa zas “schovajú” do steny a oceníte ich najmä v minimalistickej kúpeľni.
Povrchová úprava
Povrchová úprava závisí od štýlu, aký vo vašej kúpeľni preferujete. Ak sa vám páčia oblé tvary, treba si vybrať aj v rovnakom dizajne sprchovú batériu. Naopak ak dávate prednosť hranatým tvarom, hľadajte hranaté prevedenie.
Farebné prevedenie je taktiež rôznorodé. Okrem tradičného chrómu a nerezu nájdete aj medené, bronzové a zlaté batérie. Môžete pri nich siahnuť po vysoko lesklej, matnej či takzvanej kefovanej povrchovej úprave. Menej používané sú sklenené, granitové a keramické prevedenia.
Ako si správne vybrať
Neviete ako si vybrať z množstva dostupných produktov, tak aby ste ušetrili?
Bezplatná samodiagnostika cez kalkulačku innogy vám sprostredkuje prehľadne spracovaný, individuálny Energetický plán pre vašu domácnosť. To však nie je všetko! V prípade záujmu, máte tiež možnosť využiť konzultáciu s profesionálom, ktorý vám pomôže vylepšiť vybavenie vašej domácnosti, tak aby ste mohli začať šetriť s minimálnymi vstupnými nákladmi.
Už viac ako 60-tisíc domácností vďaka unikátnej bezplatnej službe dokázalo jednoducho optimalizovať spotrebu energií a odľahčiť tak domáci rozpočet od zbytočných výdavkov. Pridajte sa k nim a spravte si unikátny test teraz.