Ako si vybrať kvalitné vodovodné batérie

Ako si vybrať kvalitné vodovodné batérie
4.8 11 hodnotení

Vodovodné batérie prešli dlhým vývojom. Na trhu nájdete množstvo druhov, modelov, dizajnov a značiek.

Vyznať sa v nich je pre bežného zákazníka problém.

Ako si vybrať kvalitné vodovodné batérie a aký je rozdiel medzi 30 a 300 eurovou batériou?

Pokúsim sa vám všetko vysvetliť v dnešnom poste.

V čase písania tohto článku mám za sebou výber batérií do mojej, práve rekonštruovanej kúpeľne a poviem vám, že výber mi dal poriadne zabrať. Myslím však, že som sa rozhodla správne.

Prejdime si však, aké batérie nájdete bežne v obchodoch.

Ako si vybrať vodovodné batérie

Jedným z tých ľahkých kritérií výberu je rozdelenie batérií podľa ich účelu. Existujú batérie:

 • drezové (kuchynské) batérie – vhodné pre kuchynský drez,
 • umývadlové batérie – pre kúpeľňové umývadlo,
 • vaňové batérie – použitie na vani alebo pred vaňou,
 • sprchové batérie – použitie pre sprchovú hadicu,
 • bidetové batérie – použitie v kúpeľni alebo na toalete pre bidet.

Batérie rozdeľujeme tiež podľa spôsobu ovládania

 • kohútikové batérie – klasické batérie, ktoré poznáme najmä z mladosti,
 • pákové batérie – momentálne najrozšírenejšie batérie v našich domácnostiach,
 • automatické batérie – tzv. senzorové, ktoré sa spustia pri zaznamenaní pohybu. Bežne ich nájdete vo verejných budovách, ale v poslednej dobe si ich ľudia začínajú inštalovať do svojich kúpeľní.

V minulosti sa používali hlavne kohútikové batérie, v dnešnej dobe väčšina ľudí preferuje pákové batérie.

Výhodou pákovej batérie je väčší komfort a presnosť ovládania. Môžete ju jednoducho ovládať jednou rukou napr. pri umývaní zubov.

Nevýhodou kohútikovej batérie je vyššia spotreba vody až o 40 % oproti pákovej batérii. Kohútikové batérie si dnes ľudia vyberajú najmä kvôli dizajnu.

Batérie tiež môžete rôzne umiestniť

 • stenové batérie – sú pevne upevnené v stene,
 • stojankové batérie – inštalujú sa priamo na umývadlo alebo vaňu,
 • podomietkové batérie – všetka technika sa zapustí pod stenu. Využívajú sa najmä v sprchových kútoch spolu s hlavovou sprchou. Vyzerajú tak elegantnejšie ako nadomietkové batérie s viditeľným sprchovým systémom.
stenová batéria

Z hľadiska regulácie vody vodovodné batérie rozdeľujeme na:

 • zmiešavacie batérie,
 • termostatické batérie.

Zmiešavacie batérie sú štandardné batérie, kde kohútikom alebo pákou ovládate prívod teplej a studenej vody. Kartuša prúd vody zmieša.

Termostatické vodovodné batérie sú drahšie, ale majú niekoľko výhod. Dokážu oproti pákovým batériám ušetriť až 50 % vody. Nastavíte si požadovanú teplotu a batéria automaticky zmieša správny pomer studenej a teplej vody.

Výhoda takejto batérie je tiež napr. v domoch s kolísavým tlakom vody.

termostatická batéria

Určite poznáte, keď sa sprchujete a v niekto dome zapne vodu. Tlak vám poklesne a voda sa ochladí. Termostatická batéria tieto výkyvy eliminuje a drží nastavený stupeň vody.

Vhodné sú tiež pre malé deti. Vďaka poistke máte istotu, že sa deti neobaria horúcou vodou.

Kvalita batérie a rozdiel v cene

Rozdiel v cene batérie robí kartuša batérie. Je to najdôležitejšia časť batérie, ktorá zmiešava teplú a studenú vodu dohromady.

Kvalitná kartuša u pákovej batérie je zložená z dvoch keramických doštičiek s otvormi. Pozdvihnutie páčky posunie doštičky a mení prietok vody. Vytáčaním páky do strán tak regulujeme pomer studenej a teplej vody.

A kým pri kvalitných batériách je kartuša keramická, lacné modely majú kartušu z plastu alebo lacných materiálov. Tieto neodolajú dlhodobo tlaku vody a vodnému kameňu a preto aj po krátkom čase končia svoju životnosť.

keramická kartuša

Takéto vodovodné batérie netesnia, kvapkajú a zvyknú sa zadrhávať. Kým kvalitné batérie vydržia bežne desiatky rokov, tie lacné odchádzajú po niekoľkých mesiacoch.

Výrobca kvalitnej batérie by vám mal garantovať bezproblémov záruku 5 až 7 rokov.

Kvalitu a cenu ovplyvňuje tiež samotné prevedenie batérie. Drahšie modely sú vyrobené z ušlachtilých materiálov ako je mosadz alebo jej zliatiny. Ľahšie sa čistia a pomalšie starne ich vzhľad.

Najčastejším vizuálnym problémom je vodný kameň, ktorý sa u kvalitnejších batérií ľahšie čistí.

Sprchové batérie

Pri sprchových batériách máte na výber niekoľko druhov:

 • nadomietkové batérie – predstavujú batérie a systémy, ktoré sú viditeľné,
 • podomietkové batérie – sú elegantne zapustené v stene.

Na výber máte tzv. sprchové sety s batériou, ktoré obsahujú všetky potrebné súčasti:

 • batéria (páková alebo termostatická),
 • sprchová hadica a ružica,
 • hlavová sprcha so sprchovým ramenom zo steny alebo zo stropu.
sprchový set

Tieto sety majú zvýhodnenú cenu a sú väčšinou od jedného výrobcu a obsahujú väčšinou produkty z rovnakej sady, takže vám uľahčia výber a spolu dobre vyzerajú.

Ako ušetriť kúpou a používaním batérie

Šetrenie vody v domácnosti má nielen ekonomický význam ale hlavne ekologický. Kvalitná páková batéria vám oproti kohútikovej batérie ušetrí až o tretinu viac vody.

Rýchly tip

Ak chcete ušetriť ešte viac, termostatická batéria oproti pákovej dokáže znížiť spotrebu vody až na polovicu. Nainštalovať môžete tzv. úsporný perlátor alebo regulátor toku v podobe stop ventilu.

Úsporný perlátor stojí zhruba 5 až 8 € a podľa výrobcu dokáže ušetriť až 85 %. Trik je v tom, že perlátor zníži prietok vody a pridá okolitý vzduch.

Ušetriť môžete aj sprchovou ružicou, ktorá dokáže znížiť spotrebu až o 60 % vďaka špeciálnym prúdovým tryskám, ktoré dokážu do vody primiešať vzduch. Tieto ružice sa označujú tzv. funkciou air shower, pretože sú podobné kvapkám dažďu.

Dizajn batérií

Každý má iný vkus, tu je to v podstate na vás. Existuje však niekoľko pravidiel. Kupujte batérie z jednej série od jedného výrobcu, vaša kúpeľňa tak bude vyzerať usporiadane a vyvážene.

Značky vodovodných batérií

Na trhu nájdete mnoho značkových i neznačkových batérií.

Vyhýbajte sa neznačkovým batériám z eshopov, ktoré budete ťažko reklamovať v prípade problémov.

Istou voľbou sú hobbymarkety, kde väčšinou s reklamáciou problém nemajú.

Dobré meno batérií majú nemecké značky ako Grohe, Hansgrohe, Kludi, Dornbracht, Hansa, ktoré sú aj najdrahšie. Lacnejšie batérié ponúkajú talianski výrobcovia ako Alpi, Teorema, Faris a Nobili.

Zdieľajte tento článok

Ako si vybrať a zbytočne nepreplatiť kvalitné plastové okná

Ako si vybrať a zbytočne nepreplatiť kvalitné plastové okná
4.6 28 hodnotení

Výmena okien je jedna z prvých vecí, ktoré v byte v pôvodnom stave budete rekonštruovať.

Hovorí sa, že okná meníte raz za život. A keďže kompletná výmena okien nie je práve najlacnejšia záležitosť, je lepšie výmenu dobre premyslieť a naplánovať. Ak má totiž platiť výrok vyššie, meniť ich po pár rokoch určite nechcete.

Ak ste sa o okná pred rekonštrukciou bytu nezaujímali, určite vás ako prvá vec prekvapí množstvo výrobcov a predajcov, ktorí vznikajú a zanikajú doslova každý deń.

Taktiež vás môže prekvapiť množstvo parametrov, ktoré výrobcovia udávajú.

Trh s oknami je presýtený a neprehľadný. Ako sa teda vyznať pri kúpe okien a na čo si dávať pozor?

Poďme na to.

Drevené, plastové alebo hliníkové

Prvým rozhodnutím je ujasnenie si materiálu, z ktorého sú okná vyrobené.

Na výber máte klasické drevené, tzv. eurookná, plastové okná, hliníkové okna alebo ich kombináciu. Materiál určuje nielen fyzikálne vlastnosti okna, ale tiež dodáva bytu a domu charakteristický vzhľad.

Drevené okná majú pozitívne vlastnosti prírodného materiálu na dotyk a tiež dobre vyzerajú. Dnes sa od nich v porovnaní s minulosťou dosť upustilo najmä kvôli cene. Drevené okná sú oproti plastovým oknám zhruba o tretinu drahšie.

Hliníkové okná pôsobia veľmi elegantne, sú pevné, ale aj najdrahšie spomedzi všetkých materiálov. Úzky profil a tuhosť hliníkového okna sa hodí na veľké sklenené plochy do výškových budov.

Mnohí ľudia si ich pre vzhľad montujú aj do rodinných domov alebo bytov.

Plastové okná sú najpredávanejšie a najlacnejšie okná, ktoré sú pre drivú väčšinu ľudí primárnou voľbou. Ich výhodou je najlepší pomer ceny a výkonu.

Preto sa budem v tomto článku venovať práve plastovým oknám. Výmenou starých pôvodných drevených okien v byte za plastové môžete usporiť okolo 30 až 40 % energie na vykurovanie.

A to sa už počíta.

Výmena plastových okien

Ak sa chystáte vymeniť pôvodné okná za nové plastové, mali by mať rovnaký tvar a veľkosť. Pri takejto výmene nemusíte práce ohlasovať na stavebný úrad.

Ak sa však rozhodnete meniť tvar a veľkosť a výzor okien, musíte mať stavebné povolenie, inak vám hrozí pokuta.

Najlacnejšie plastové okná sa nemusia vyplatiť

Na trhu v dôsledku presýtenosti nájdete mnoho výrobcov, predajcov, modelov a typov plastových okien. Vyznať sa v ich rozdieloch je vskutku náročné. Online diskusie sú plné „expertov“, ktoré vám pri výbere príliš nepomôžu.

Komu máte teda pri výbere veriť?

Ideálne svojmu rozumu. Ak nájdete na trhu firmu, ktorá predáva najlacnejšie plastové okná na trhu bez histórie, referencií a známeho pôvodu, idete do veľkého rizika.

Ak si vyberiete z ponuky známych výrobcov alebo predajcov, rozdiely medzi oknami nie sú veľké. Môžem povedať, že pri zvučných menách nemôžete urobiť veľkú chybu.

Ale predsa len sa pri kúpe okna zorientujte a všímajte si niektoré parametre, ktoré sú dôležitejšie ako iné.

Kritériá kvalitného plastového okna

Základ plastového okna tvorí tzv. profil, resp. rám okna.

Profily sa rozdeľujú do niekoľkých tried podľa kvality. Trieda A tvorí hrúbku vonkajších stien minimálne 3 mm a vnútorné komory majú šírku minimálne 5 mm.

Máte tak zaručené dostatočne tepelnoizolačné vlastnosti nového okna. Väčšina okien na trhu je v triede A.

profil plastové okno

Pri oknách narazíte na tzv. súčinitel prechodu tepla rámom (profilom) okna vyjadrený koeficientom Uw. Platí, že čím menšie číslo, tým sú tepelné straty a vaše náklady na kúrenie nižšie. Pre bežné okná do bytu sa všeobecne odporúča 1,2 Uw a menej.

Pri oknách sa používajú tri typy súčiniteľa prestupu tepla:

 • účiniteľ prestupu tepla Uf systém udáva hodnotu U pre systém rámu a krídla,
 • súčiniteľ prestupu tepla Ug udáva hodnotu U pre zasklenie,
 • súčiniteľ prestupu tepla Uw udáva hodnotu U celého okna.

Počet komôr je ďalším parametrom, ktorý výrobcovia radi prezentujú. Každý plastový profil (rám) okna je vyrobený z viacerých komôr, teda samostatných dutých miest vo vnútri rámu, ktoré sú navzájom oddelené. Okná majú od 3 až po 7, 8 komôr.

Pri množstve komôr ide skôr o marketingový ťah ako reálnu účinnú vlastnosť. Dôležitejší parameter ako počet komôr je stavebná hĺbka okna, inými slovami šírka okna.

Platí, že minimálna stavebná hĺbka plastového okna je 70 mm. Tá je dôležitejšia ako počet komôr. 3. komorové okná so stavebnou hĺbkou 82 mm sú tepelno izolačne účinnejšie ako 5 komorové okná s hĺbkou len 70 mm.

Počet skiel je tiež parametrom, ktorý vplýva na tepelno izolačné vlastnosti okien. V minulosti sa používali len dvojsklá, v súčasnosti sú na trhu aj trojsklá, ktoré však výrazné energetické zlepšenie neposkytujú. Trojsklá sa odporúčajú v nízkoenergetických pasívnych domoch alebo pri veľkých sklenených plochách.

Zlepšenie tepelných vlastností o zhruba o 8 až 10 % dosahujú výrobcovia naplnením priestoru medzi sklami ušľachtilým plynom. Využíva sa argón, xenón alebo kryptón.

Výrobca okna vs. výrobca profilu

Najčastejšie nedorozumenie na trhu je pri výrobcoch okien a výrobcoch profilov. Výrobca okien kompletuje okno z komponentov od viacerých dodávateľov.

Okenné profily výrabajú väčšinou firmy z Nemecka, Belgicka alebo Anglicka. Známe značky sú profily Aluplast, Veka, Gealan, Rehau, Salamander, SchucoKBE, a iné.

Slovenská firma tieto komponenty nakúpi a skompletizuje. Tzn., že okno s tým istým profilom od dvoch rôznych výrobcov nie je rovnaké. Preto si dávajte pozor na “no name” firmu bez skúseností a histórie, ktorá tu o dva roky nemusí byť a vašu reklamáciu nebude mať kto vybaviť.

Kovanie plastového okna

Kvalitné kovanie musí zabezpečiť ľahkú manipuláciu pri neustálom zatváraní a otváraní. Taktiež musí okno dokonale tesniť pred počasím. Kovanie má tiež na starosti sklápanie alebo posúvania okna.

Ak máte malé deti, nezabudnite na funkciu detskej poistky na uzamykateľnej kľučke.

Najznámejší výrobcovia kovaní su Maco, Winkhaus, GU. Pri kúpe okna si preto skontrolujte, aké kovanie ktorý predajca okien používa.

Údržba plastových okien

Plastové okná sú takmer bezúdržbové, odolávajú bezproblémov počasiu, nehrdzavejú a zanechávajú si tvar.

Kvalitná výstuž plastových okien

Prehýbanie plastových okien vzniká použitím nekvalitných plastov alebo slabými výstužami v rámoch okna. Mnohokrát sa so slabými výstužami stretnete v lacných poľských oknách. Nekvalitné plasty sa po čase vyznačujú zmenou farby alebo žltnutím okien.

Rosenie plastových okien

Rosenie okien je jeden z najčastejších problémov pri výmene okien. Ide o dosť komplexný problém a nie je s jednoduchosťou povedať, že ide vždy o problém kvality platových okien.

Hlavným problémom a príčinou rosenia je absencia vetrania izby. Plastové okná veľmi dobre izolujú a preto treba častejšie v izbe vetrať.

Novšie systémy okien majú sofistikovanejšie mikrovetranie, ktoré zabezpečuje cirkuláciu a výmenu vzduchu medzi miestnosťou a vonkajším prostredím.

Ako vyriešiť rosenie okien?

Kupujte si kvalitné plastové okná, ktoré majú pokročilejšie odvetrávanie vlhkosti. Trojsklá majú menší výskyt rosenia okien ako dvojsklá vďaka tomu, že rozdiel medzi vnútornom a vonkajšou teplotou nie je taký veľký.

Rýchly tip

Platí tiež, že čím nižšie hodnoty Uw (Uf, Ug), tým menšia pravdepodobnosť rosenia okien.

Montáž plastových okien

Aj to najlepšie plastové okno vám bude zle slúžiť, ak ho montážnici zle osadia. Nešetrite na tomto kroku, ale dajte si ideálne namontovať okno priamo od výrobcu, ktorý má na montáž vyškolených zamestnancov.

Ako si teda vybrať najkvalitnejšie a zároveň plastové okná s dobrou cenou?

 • Zvoľte si maximálnu cenu, ktorú na výmenu okien máte.
 • Stanovte si minimálne tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré od okna požadujete.
 • V rámci prvých dvoch kritérií si vyberte najlepší pomer rámu a zasklenia.
 • Vyberte si niekoľko známych a overených výrobcov okien.
 • Nechajte si vypracovať cenové kalkulácie porovnateľných okien. Pamätajte, že ak medzi ponukami narazíte na podozrivo nízku kalkuláciu, bude v tom pravdepodobne háčik.

Záver

Výber kvalitných plastových okien sa spočiatku zdá ako ťažká a komplikovaná vec. Je to kvôli širokej ponuke, množstve výrobcov a predajcov a tiež marketingových informácií. Základ je vybrať si okno od renomovaného výrobcu, ktorý používa osvedčené a známe profily okien.

Jedine tak máte záruku, že prípadnú reklamáciu vám firma bez problémov uplatní a vyrieši k vašej spokojnosti, prípadne ju nikdy nebudete musieť riešiť.

Zdieľajte tento článok