Ako vybrať najlepšie vodovodné batérie, aby vám slúžili roky bez problémov

Vodovodné batérie prešli dlhým vývojom. Na trhu nájdete množstvo druhov, modelov, dizajnov a značiek.

Vyznať sa v nich je pre bežného zákazníka problém.

Ako si vybrať kvalitné vodovodné batérie a aký je rozdiel medzi 30 a 300 eurovou batériou?

Pokúsim sa vám všetko vysvetliť v dnešnom poste.

V čase písania tohto článku mám za sebou výber batérií do mojej, práve rekonštruovanej kúpeľne a poviem vám, že výber mi dal poriadne zabrať. Myslím však, že som sa rozhodla správne.

Prejdime si však, aké batérie nájdete bežne v obchodoch.

Ako si vybrať vodovodné batérie

Jedným z tých ľahkých kritérií výberu je rozdelenie batérií podľa ich účelu. Existujú batérie:

 • drezové (kuchynské) batérie – vhodné pre kuchynský drez,
 • umývadlové batérie – pre kúpeľňové umývadlo,
 • vaňové batérie – použitie na vani alebo pred vaňou,
 • sprchové batérie – použitie pre sprchovú hadicu,
 • bidetové batérie – použitie v kúpeľni alebo na toalete pre bidet.

Batérie rozdeľujeme tiež podľa spôsobu ovládania

 • kohútikové batérie – klasické batérie, ktoré poznáme najmä z mladosti,
 • pákové batérie – momentálne najrozšírenejšie batérie v našich domácnostiach,
 • automatické batérie – tzv. senzorové, ktoré sa spustia pri zaznamenaní pohybu. Bežne ich nájdete vo verejných budovách, ale v poslednej dobe si ich ľudia začínajú inštalovať do svojich kúpeľní.

V minulosti sa používali hlavne kohútikové batérie, v dnešnej dobe väčšina ľudí preferuje pákové batérie.

Výhodou pákovej batérie je väčší komfort a presnosť ovládania. Môžete ju jednoducho ovládať jednou rukou napr. pri umývaní zubov.

Nevýhodou kohútikovej batérie je vyššia spotreba vody až o 40 % oproti pákovej batérii. Kohútikové batérie si dnes ľudia vyberajú najmä kvôli dizajnu.

Batérie tiež môžete rôzne umiestniť

 • stenové batérie – sú pevne upevnené v stene,
 • stojankové batérie – inštalujú sa priamo na umývadlo alebo vaňu,
 • podomietkové batérie – všetka technika sa zapustí pod stenu. Využívajú sa najmä v sprchových kútoch spolu s hlavovou sprchou. Vyzerajú tak elegantnejšie ako nadomietkové batérie s viditeľným sprchovým systémom.
stenová batéria

Z hľadiska regulácie vody vodovodné batérie rozdeľujeme na:

 • zmiešavacie batérie,
 • termostatické batérie.

Zmiešavacie batérie sú štandardné batérie, kde kohútikom alebo pákou ovládate prívod teplej a studenej vody. Kartuša prúd vody zmieša.

Termostatické vodovodné batérie sú drahšie, ale majú niekoľko výhod. Dokážu oproti pákovým batériám ušetriť až 50 % vody. Nastavíte si požadovanú teplotu a batéria automaticky zmieša správny pomer studenej a teplej vody.

Výhoda takejto batérie je tiež napr. v domoch s kolísavým tlakom vody.

termostatická batéria

Určite poznáte, keď sa sprchujete a v niekto dome zapne vodu. Tlak vám poklesne a voda sa ochladí. Termostatická batéria tieto výkyvy eliminuje a drží nastavený stupeň vody.

Vhodné sú tiež pre malé deti. Vďaka poistke máte istotu, že sa deti neobaria horúcou vodou.

Kvalita batérie a rozdiel v cene

Rozdiel v cene batérie robí kartuša batérie. Je to najdôležitejšia časť batérie, ktorá zmiešava teplú a studenú vodu dohromady.

Kvalitná kartuša u pákovej batérie je zložená z dvoch keramických doštičiek s otvormi. Pozdvihnutie páčky posunie doštičky a mení prietok vody. Vytáčaním páky do strán tak regulujeme pomer studenej a teplej vody.

A kým pri kvalitných batériách je kartuša keramická, lacné modely majú kartušu z plastu alebo lacných materiálov. Tieto neodolajú dlhodobo tlaku vody a vodnému kameňu a preto aj po krátkom čase končia svoju životnosť.

keramická kartuša

Takéto vodovodné batérie netesnia, kvapkajú a zvyknú sa zadrhávať. Kým kvalitné batérie vydržia bežne desiatky rokov, tie lacné odchádzajú po niekoľkých mesiacoch.

Výrobca kvalitnej batérie by vám mal garantovať bezproblémov záruku 5 až 7 rokov.

Kvalitu a cenu ovplyvňuje tiež samotné prevedenie batérie. Drahšie modely sú vyrobené z ušlachtilých materiálov ako je mosadz alebo jej zliatiny. Ľahšie sa čistia a pomalšie starne ich vzhľad.

Najčastejším vizuálnym problémom je vodný kameň, ktorý sa u kvalitnejších batérií ľahšie čistí.

Sprchové batérie

Pri sprchových batériách máte na výber niekoľko druhov:

 • nadomietkové batérie – predstavujú batérie a systémy, ktoré sú viditeľné,
 • podomietkové batérie – sú elegantne zapustené v stene.

Na výber máte tzv. sprchové sety s batériou, ktoré obsahujú všetky potrebné súčasti:

 • batéria (páková alebo termostatická),
 • sprchová hadica a ružica,
 • hlavová sprcha so sprchovým ramenom zo steny alebo zo stropu.
sprchový set

Tieto sety majú zvýhodnenú cenu a sú väčšinou od jedného výrobcu a obsahujú väčšinou produkty z rovnakej sady, takže vám uľahčia výber a spolu dobre vyzerajú.

Ako ušetriť kúpou a používaním batérie

Šetrenie vody v domácnosti má nielen ekonomický význam ale hlavne ekologický. Kvalitná páková batéria vám oproti kohútikovej batérie ušetrí až o tretinu viac vody.

Rýchly tip

Ak chcete ušetriť ešte viac, termostatická batéria oproti pákovej dokáže znížiť spotrebu vody až na polovicu. Nainštalovať môžete tzv. úsporný perlátor alebo regulátor toku v podobe stop ventilu.

Úsporný perlátor stojí zhruba 5 až 8 € a podľa výrobcu dokáže ušetriť až 85 %. Trik je v tom, že perlátor zníži prietok vody a pridá okolitý vzduch.

Ušetriť môžete aj sprchovou ružicou, ktorá dokáže znížiť spotrebu až o 60 % vďaka špeciálnym prúdovým tryskám, ktoré dokážu do vody primiešať vzduch. Tieto ružice sa označujú tzv. funkciou air shower, pretože sú podobné kvapkám dažďu.

Dizajn batérií

Každý má iný vkus, tu je to v podstate na vás. Existuje však niekoľko pravidiel. Kupujte batérie z jednej série od jedného výrobcu, vaša kúpeľňa tak bude vyzerať usporiadane a vyvážene.

Značky vodovodných batérií

Na trhu nájdete mnoho značkových i neznačkových batérií.

Vyhýbajte sa neznačkovým batériám z eshopov, ktoré budete ťažko reklamovať v prípade problémov.

Istou voľbou sú hobbymarkety, kde väčšinou s reklamáciou problém nemajú.

Dobré meno batérií majú nemecké značky ako Grohe, Hansgrohe, Kludi, Dornbracht, Hansa, ktoré sú aj najdrahšie. Lacnejšie batérié ponúkajú talianski výrobcovia ako Alpi, Teorema, Faris a Nobili.

Ako si vybrať sprchové batérie do kúpeľne

pixabay.com

Vyberáte si novú sprchu a neviete si rady, podľa akých kritérií sa rozhodnúť? Stačí vám poznať pár základných bodov a nakupovanie bude hračkou.

Na trhu je niekoľko typov sprchovacích hlavíc, ktoré majú svoje výhody či nevýhody. Tie je dobré pred nákupom určite poznať. Tak si ľahšie vyberiete medzi ručnou, hlavovou sprchou, sprchovými setmi či masážnymi sprchovými panelmi.

Sprcha a spotreba vody

Každý vie, že sprchovanie je ekonomickejšie než kúpanie sa. Pri napúšťaní vane sa bežne spotrebuje aj 100 litrov vody, no ak použijete sprchu, je spotreba asi tretinová. Potrebujete asi 30 až 40 litrov vody. Ak ale máte k sprche aj masážny panel, spotreba môže presiahnuť pokojne aj 100 litrov.

Preferujete sprchu, alebo si radšej vychutnáte poriadny kúpeľ vo vani? To, že sprchovanie je ekonomickejšie než kúpanie sa, je známe. 

Pri napúšťaní vane sa bežne spotrebuje až 100 litrov vody, no ak použijete sprchu, spotreba je asi tretinová. Potrebujete asi 30 až 40 litrov vody. Ak však máte k sprche napríklad aj masážny panel, spotreba môže presiahnuť pokojne aj 100 litrov.

Veľmi záleží napríklad aj na konkrétnom type vodovodnej batérie či sprchovej hlavice. Používaním úspornejších technologických riešení dokážete ušetriť od 29 % až do 44 % pitnej vody. 

Ideálnym riešením pre vás môže byť úsporná sprchová hlavica, vďaka ktorej ušetríte takmer 70 % spotrebovanej vody.

Voda bez obmedzovača prietoku má prietok 16 až 20 litrov/min, v závislosti od typu hlavice, pričom prietok šetriacej sprchy je iba 5,7 litrov/min.

Neviete ako ste na tom s míňaním vody u vás doma?

Spravte si teraz bezplatný test, prostredníctvom inteligentnej kalkulačky úspory od innogy.

Stačí vyplniť niekoľko vstupných údajov viažucich sa k vašej domácnosti a po ich vyhodnotení obdržíte v nasledujúcom kroku email s na mieru vytvoreným Energetickým plánom domácnosti. Ten vám odhalí skryté možnosti, ako domácnosť vybaviť efektívne, bez zbytočného finančného zaťaženia.

Veľkosť hlavice a prietok

Najdôležitejším parametrom pri výbere sprchy je veľkosť jej hlavice. Práve tá totiž ovplyvňuje spotrebu vody.

Typy sprchovej hlavice

Ručná sprcha

Bežne sa do domácností kupujú ručné sprchy. Tie sa vyrábajú z ABS plastu. Ich povrchová úprava je pochrómovaná mosadz alebo chróm. Prietok sa dá nastaviť otočením hlavice sprchy.

Ručná sprcha
siko

Niektoré luxusnejšie hlavice môžu mať aj tri nastaviteľné prúdy vody, no sú pomerne ťažšie. Preto pri kúpe netreba zabúdať ani na hmotnosť. Ťažké sprchy sú pevnejšie. Ich výhodou je jedinečné dizajnové prevedenie.

Ručná sprcha
siko

Naopak lacnejšie modely sú ľahké, vážia len stovky gramov. Avšak aj v tejto skupine nájdete kvalitné sprchy s niekoľkými možnosťami nastavenia prietoku. Záleží to od výrobcu a prevedenia.

Ručná sprcha
siko

Hlavová sprcha

Hlavová (horná) sprcha sa v bežných domácnostiach vyskytuje pomenej. Hlavným kritériom je jej priemer. Čím väčšia, tým príjemnejšie sprchovanie. Horná sprcha je pevne namontovaná do steny a tak máte obe ruky voľné. Malou nevýhodou môže byť, že sa vám pri neopatrnosti počas sprchovania namočia vlasy. Jej cena býva zvyčajne vyššia.

Hlavová sprcha
vivaeshop

Horné sprchy sú ploché a od toho sa odvíja aj ich hmotnosť. Sprchy sa vyrábajú z nerezu alebo pochrómovanej mosadze. Lacnejšie varianty sú z plastu. Aj tieto sprchy majú programovateľný prúd vody. V prípade používania tohto typu má zmysel používať šetriaci program, vďaka ktorému znížite spotrebu vody, no zachováte aj komfort. Vnútri hlavice je vložka, ktorá rovnomerne rozvádza vodu po celej ploche a v šetriacom móde mieša vodu so vzduchom. Ďalším špecifikom tejto sprchy je kaskáda, čiže prerušovaný prúd vody.

Sprchové sety

Kompletné sprchové sety predstavujú praktické riešenie. Kombinujú v sebe sprchovú batériu, ručnú a hlavovú sprchu. Ideálne sú do rodinných kúpeľní, kde si každý člen vyberie, čo mu najviac vyhovuje.

Sprchový set
Hornbach

Masážne panely

Masážne panely sú doplnkom k luxusnému sprchovaniu. Ponúkajú niekoľko programov masáží tela pomocou vodných trysiek. Na trhu sa však stretnete s prídavnými masážnymi panelmi alebo samotnými bočnými sprchami.

Masážny panel
siko

Sprchová batéria

Kohútiková sprchová batéria

Kohútiky dnes nájdete predovšetkým v kúpeľniach zariadených v retro štýle. Bežne sa vyskytujú skôr vodovodné pákové alebo termostatické batérie.

Kohútiková sprchová batéria
OBI

Páková sprchová batéria

Pákové batérie sú veľmi praktické. Ľahko nastavíme teplotu vody a to len jednou rukou. Kvalita pákových batérií sa odvíja od typu kartuše, ktorá vnútri batérie prepúšťa podľa otočenia páky buď teplú, alebo studenú vodu.

Pákové sprchové batérie nájdete v mnohých prevedeniach od pár eur po desiatky. Praktické je mať aj v sprche možnosť prepnutia na spodný prúd vody a nielen možnosť sprchovania.

Páková sprchová batéria
siko

Termostatická sprchová batéria

Termostatické batérie sú najekologickejšie a najbezpečnejšie na trhu. Udržujú vodu na nastavenej teplote a nestrácate tak zbytočne vodu pri nastavovaní optimálnej teploty.
Bezpečné sú predovšetkým pre deti ale aj pre dospelých, keď pákou v sprche prudko otočíme, aby sme sa neobarili. To sa pri termostatickej batérií nemôže stať, pretože na termostate je bezpečnostné tlačidlo.

Termostatické sprchové batérie sa dajú zakúpiť za pár desiatok, ale aj stovky eur. Opäť záleží na výrobcovi. Ak si kúpite drahšiu, ušetríte až polovicu vody pri sprchovaní. Z dlhodobého hľadiska sa takáto kúpa oplatí.

Inštalácia a montáž

Podľa montáže rozlišujeme batérie nástenné, podomietkové a stojanové. Výber typu záleží od umiestnenia. Stojanové batérie viete umiestniť na vaňu. Nástenné viete namontovať ako na stenu nad vaňu, tak do sprchovacieho kúta. Podomietkové sa zas “schovajú” do steny a oceníte ich najmä v minimalistickej kúpeľni.

Povrchová úprava

Povrchová úprava závisí od štýlu, aký vo vašej kúpeľni preferujete. Ak sa vám páčia oblé tvary, treba si vybrať aj v rovnakom dizajne sprchovú batériu. Naopak ak dávate prednosť hranatým tvarom, hľadajte hranaté prevedenie.

Farebné prevedenie je taktiež rôznorodé. Okrem tradičného chrómu a nerezu nájdete aj medené, bronzové a zlaté batérie. Môžete pri nich siahnuť po vysoko lesklej, matnej či takzvanej kefovanej povrchovej úprave. Menej používané sú sklenené, granitové a keramické prevedenia.

Ako si správne vybrať

Neviete ako si vybrať z množstva dostupných produktov, tak aby ste ušetrili?

Bezplatná samodiagnostika cez kalkulačku innogy vám sprostredkuje prehľadne spracovaný, individuálny Energetický plán pre vašu domácnosť. To však nie je všetko! V prípade záujmu, máte tiež možnosť využiť konzultáciu s profesionálom, ktorý vám pomôže vylepšiť vybavenie vašej domácnosti, tak aby ste mohli začať šetriť s minimálnymi vstupnými nákladmi.

Už viac ako 60-tisíc domácností vďaka unikátnej bezplatnej službe dokázalo jednoducho optimalizovať spotrebu energií a odľahčiť tak domáci rozpočet od zbytočných výdavkov. Pridajte sa k nim a spravte si unikátny test teraz.