Leňošenie po hektickom dni, stretnutia s rodinou, každodenné rozhovory či žúr s priateľmi. Obývačka je pulzujúce miesto, ktoré takmer nikdy neostáva prázdne. Tento výnimočný priestor dokáže mať mnoho podôb.
Ako zariadiť a vybrať vhodnú kombináciu farieb do obývačky tak, aby ste v nej každý deň našli svoju oázu?
Či už sa budete riadiť pocitom, ktorý chcete vyvolať alebo siahnete po osvedčených tematických vzoroch v interiérovom dizajne, začať by ste mali výberom farieb. Správne kombinovať, určiť dominantný alebo doplnkový odtieň je umenie.
Ako zladiť farby v obývačke, aby ste sa cítili skvelo
Raz som bola na návšteve u známeho. Pamätám si z jeho obývačky len ťažké antracitové závesy, masívny stôl a nasvietené terárium s leguánom. A ešte pocit ľahkosti a pokoja, keď som sa vrátila do tej “svojej”.
Sleduj náš INSTAGRAM pre viac inšpirácií.
View this post on Instagram
To, ako priestor na nás pôsobí je odrazom jeho atmosféry. Má takú silu, že zaplní celú miestnosť a dokáže výrazne ovplyvniť aj našu náladu. Žiaľ nielen pozitívne.
Pred výberom vhodných farieb do obývačky je potrebné uvažovať o jej funkčnej stránke.
Odpovedzte si na základné otázky:
- Kedy počas dňa trávite v obývačke najviac času?
- Chcete miestnosť, v ktorej aktívne strávite čas alebo si vychutnáte relax?
- Máte radi v miestnosti slnečné lúče?
- Umožňuje dispozícia obývačky dostatočný prísun svetla
Využite prirodzené svetlo
Existujú určité farebné kombinácie vhodné pre extrémne slnečné priestory. V prípade, že obývaciu izbu chcete využívať aj v priebehu dňa a je výborne osvetlená slnkom, nebojte sa sýtych farieb alebo zemitých odtieňov.
Jasné tóny farieb, ako mätovo zelená alebo azúrovo modrá vyzerajú na slnku skvele.
Rovnako aj tmavé zemité odtiene fungujú len v priestoroch s množstvom prirodzeného svetla, ktoré zabraňujeme tomu aby obývačka vyzerala príliš tmavo.
Tieto farby v obývačke sú naopak neznesiteľné v priestoroch, do ktorých slnko nakukne len zriedka. Ak máte oproti oknu vysokú budovu alebo žijete vo Fínsku, vyhýbajte sa im oblúkom.
Rozžiarte miestnosť slnečnými odtieňmi
Ak vaša obývačka nemá dostatočné množstvo slnečného svetla, alebo v nej trávite viac času večer, siahnite po farbách, ktoré priestor rozjasnia. Odtiene iskerníkovej žltej či slonovej kosti zosvetlia aj obývačku, ktorá nemá dostatok denného svetla, najmä ak sú použité na výraznejšej ploche.
Ak je vaša obývačka veľmi slnečná na žltú zabudnite. Svetlo ju ešte viac vytiahne a môže pôsobiť rušivo.
Vytvorte teplými tónmi hrejivý priestor
Lososová, tekvicová alebo jantárová farba je vhodná na vytvorenie príjemného obývacieho priestoru. Vhodné sú aj odtiene zlatej a zemitej farby. Ich kombinácie sú skvelé najmä pre izby, ktoré sa používajú tak v priebehu dňa, ako aj počas večera. Na sklonku dňa podčiarkujú pohodlie, ale nie sú príliš tmavé ani pre denné využívanie.
Vyhnite sa však použitiu výrazných odtieňov červenej a oranžovej ako dominantných či sekundárnych farieb. Ostrá farba steny do obývačky vnáša do priestoru príliš veľa energie a v konečnom výsledku pôsobí prehnane.
Pokojná atmosféra v studených tónoch
Modrá, chladné odtiene fialovej a sivej sú výborné na dotvorenie atmosféry, ktorá vás a vašich hostí v obývačke upokojí a zrelaxuje. Ak v obývačke trávite čas najmä večer – studené tóny sú skvelou voľbou, špeciálne ak v nej chcete oddychovať.
Sleduj náš INSTAGRAM pre viac inšpirácií.
View this post on Instagram
Farby v obývačke opticky zväčšia vašu obývačku
Nezabúdajte, že farba dokáže ovplyvniť vaše videnie a pocit z priestoru. Vďaka jej správnemu výberu, dokážu zmysly vnímať priestor ako výrazne väčší. Svetlé farby obývačku otvoria a prevzdušnia, zatiaľ čo tmavšie farby vytvárajú uzavretý pohľad na priestor.
Ak teda máte malú obývaciu izbu, siahnite po svetlých odtieňoch, ktoré vám ju pomôžu opticky zväčšiť. Stredné a tmavé odtiene sú vhodné skôr pre väčšie obývacie izby, ktoré vďaka ním budú pôsobiť útulnejšie.
Riaďte sa pravidlom 60-30-10
Ak ste si už vybrali farby, ktoré vám páčia – je to fajn. Dôležité je však naplánovať ich rozloženie v obývačke.
Ako kombinovať farby v obývačke, tak aby boli v rovnováhe? Prečo ich dizajnéri majú tak vyvážené?
Stojí za tým jednoduché pravidlo 60-30-10, ktoré vyjadruje percentuálne rozloženie farieb v miestnosti.
Dobrá rada
60 % z vašej obývačky by mala tvoriť dominantná – primárna farba, 30 % sekundárna farba a 10 % doplnková, terciálna farba.
Vyberte si také dominantné a sekundárne farby, ktoré vám čo najviac vyhovujú a viete, že skvele podčiarknu atmosféru v obývačke. Ak nie ste si istý farbou, ktorá by mala byť dominantná – radšej neriskujte.
Výrazné a sýte farby na stenách obývačky používajte iba ako akcenty. Silné odtiene dokážu spraviť zázraky a dodajú obývačke energiu a jedinečný charakter. Ak chcete do nej vniesť život, vyberte si z palety najjasnejšie doplnkové farby.
Dobrá rada
Skôr ako začnete s maľovaním stien uistite sa, či sa vybrané farby k sebe hodia. Urobte si vzorku na malej ploche steny a ľahko zistíte, ako jednotlivé odtiene vzájomne ladia.
Ladenie v rovnakej farebnej schéme
Moderný nábytok a bytové doplnky budú výborne ladiť skôr s modernou farebnou schémou bielej, čiernej a šedej, než s tradičnou schémou plnou sýtych farebných odtieňov.
Ak zariadite svoju obývačku vo farebnej schéme, ktorá bude v súlade so sekundárnou alebo doplnkovou farbou krásne to zjednotí celý priestor.
Najjednoduchšie riešenie je vždy správne
V jednoduchosti je krása. Klišé?
Vôbec!
Ak si ako primárnu farbu obývačky zvolíte bielu, nemôžete sa pomýliť. Je to najbezpečnejšia a najčistejšia voľba. Niektorí považujú sýte farby za oveľa zaujímavejšie, no nemožno poprieť, že biele alebo aspoň čiastočne biele farebné schémy dokážu vytvoriť veľmi čistú a elegantnú obývačku.
Čisto biele obývačky však môžu pôsobiť sterilne a chladne. Navyše sa ľahko môžete stať otrokom pri ich údržbe.
Inšpirácia v podobe neutrálnej obývačky, zladenej tón v tóne. Sleduj náš INSTAGRAM pre viac inšpirácií.
View this post on Instagram
Dobrá rada
Nezabúdajte, že biela farba sa hodí ku všetkému a ľahko sa kombinuje s inými farbami. Do priestoru obývačky ľahko vdýchnete život a teplo v podobe interiérových doplnkov.
Kráčajte s dobou
Zariaďovali ste si obývačku v minulej dekáde a nepáči sa vám?
Existuje niekoľko osvedčených postupov ako priestoru dodať modernejší vzhľad. Určité kombinácie farieb v obývačke pomáhajú vytvoriť pocit moderného bývania. Vo všeobecnosti sú to najmä neutrálne farby.
Biela pôsobí ako dominantná farba vo väčšine moderných obývacích izieb. Čierna a šedá sú zase skvelé sekundárne farby. K nim môžete pridať napríklad intenzívne odtiene modrej či burgundskej – vínovej farby a vytvoriť skvelý akcent.
Tradičné a nestarnúce
Tradičné dizajny obývačiek používajú hlboké odtiene elegantných farieb. Tieto umocňujú pocit nestarnúcej klasiky.
Ak milujete tento typ obývacích izieb, stavte na neutrálne farby stien a dominantných častí priestoru. Skombinovať ich môžete so sýtymi sekundárnymi a doplnkovými odtieňmi červenej, modrej alebo hnedej farby.
Zoznámte sa s farbami
Kým zistíte ako správne vyvážiť a kombinovať farby, mali by ste mať aspoň všeobecnú predstavu o ich vzájomných vzťahoch. K tomu vám veľmi dobre poslúži Heringov farebný kruh. Ten sa dnes používa na celom svete ako základný štandardný farebný systém.
Typické, komplementárne farby nájdete vždy na opačnom konci kruhu. Ich spojením vytvoríte najsilnejší kontrast, pretože sa vzájomne posilňujú.
Porovnajte vzorkovníky
Dobrá rada
Ak nie ste si istý výberom vhodnej farebnej schémy, pozrite si a dôkladne porovnajte vzorkovníky náterov, tkanín a iných materiálov. Neváhajte si vzorky priniesť domov a použiť priamo v priestore obývačky. Prikladajte ich na miesta, kde uvažujete nad ich použitím.
Testovanie farieb na mieste vás môže ušetriť sklamania pri rýchlom výbere. Predtým ako investujete čas i peniaze do nákupu náterov a zariadenia, navštívte viaceré predajne a nenechajte výber náhode.
Držte sa farieb, ktoré máte radi
Nesnažte sa novou obývačkou ohúriť a stavte radšej na komfort. Je to predovšetkým vaša obývačka! Mali by ste si ju zariadiť podľa vášho vkusu, nielen podľa aktuálnych trendov. Čím pohodlnejšie sa v nej budete cítiť, tým viac radosti vám prinesie.
Vyberte si farebnú schému, ktorá sa hodí k výraznému prvku miestnosti
Milujete umelecké predmety a bytové doplnky?
Ak majú mať vo vašej obývačke pevné miesto, nemali by ste plánovať bez nich. Naopak obrazy, sochy a výrazné interiérové prvky by mali byť vašim odrazovým mostíkom, pretože výrazne doplnia vybranú farebnú schému.
Ak budete plánovať svoju obývačku s vedomím, že v nej bude mať svoje miesto umenie či vzorované kreslo, zabezpečíte, aby farebná schéma s týmito výraznými prvkami ladila. Napríklad ak máte vzorované kreslo môžete siahnuť po farbách zo vzoru.
Pokiaľ máte umelecký obraz, ktoré má dominovať v priestore, pohrajte sa s jeho postavením v priestore a vyberte farby, vďaka ktorým krásne vynikne. Doplnková farba by mohla ladiť s dominantnou farbou obrazu.
Sleduj náš INSTAGRAM pre viac inšpirácií.
View this post on Instagram
Vsaďte na kontrast
Komplementárne farby sú v podstate protiklady a vytvárajú najkontrastnejšiu kombináciu. Príkladom takýchto farieb je napríklad červená a zelená, oranžová a modrá alebo žltá a fialová.
Vzhľadom na ich dynamický charakter, je vhodné uvažovať nad použitím ich tlmených odtieňov Svetlé odtiene komplementárnych farieb majú sklon dráždiť oči, ale ich tlmené odtiene pridajú vašej obývačke iskru.
V srdci vášho domova – obývačke sa budete cítiť príjemne ak venujete pozornosť nasledujúcim aspektom:
- Zvážte svetelnosť priestoru obývačky.
- Neprepadnite len trendom, ale zostanete verný svojim predstavám a vkusu.
- Rozhodnutie o vhodnej farbe dôkladne zvážte a prezrite si viacero vzorkovníkov.
- Otestujete kombinácie farieb na malej ploche obývačky.
- Urobte si zoznam dominantných prvkov nábytku či umenia, s ktorými v obývačke rátate.
- Inšpirujete sa naším magazínom doma doma :)
Komentáre (9)
Pridaj komentár
Ako zladiť farby v obývačke: 21 farebných inšpirácií a nápadov
Poradíme vám vybrať správnu kombináciu farieb do obývačky.
Leňošenie po hektickom dni, stretnutia s rodinou, každodenné rozhovory či žúr s priateľmi. Obývačka je pulzujúce miesto, ktoré takmer nikdy neostáva prázdne. Tento výnimočný priestor dokáže mať mnoho podôb.
Ako zariadiť a vybrať vhodnú kombináciu farieb do obývačky tak, aby ste v nej každý deň našli svoju oázu?
Či už sa budete riadiť pocitom, ktorý chcete vyvolať alebo siahnete po osvedčených tematických vzoroch v interiérovom dizajne, začať by ste mali výberom farieb. Správne kombinovať, určiť dominantný alebo doplnkový odtieň je umenie.
Ako zladiť farby v obývačke, aby ste sa cítili skvelo
Raz som bola na návšteve u známeho. Pamätám si z jeho obývačky len ťažké antracitové závesy, masívny stôl a nasvietené terárium s leguánom. A ešte pocit ľahkosti a pokoja, keď som sa vrátila do tej “svojej”.
Sleduj náš INSTAGRAM pre viac inšpirácií.
View this post on Instagram
To, ako priestor na nás pôsobí je odrazom jeho atmosféry. Má takú silu, že zaplní celú miestnosť a dokáže výrazne ovplyvniť aj našu náladu. Žiaľ nielen pozitívne.
Pred výberom vhodných farieb do obývačky je potrebné uvažovať o jej funkčnej stránke.
Odpovedzte si na základné otázky:
- Kedy počas dňa trávite v obývačke najviac času?
- Chcete miestnosť, v ktorej aktívne strávite čas alebo si vychutnáte relax?
- Máte radi v miestnosti slnečné lúče?
- Umožňuje dispozícia obývačky dostatočný prísun svetla
Využite prirodzené svetlo
Existujú určité farebné kombinácie vhodné pre extrémne slnečné priestory. V prípade, že obývaciu izbu chcete využívať aj v priebehu dňa a je výborne osvetlená slnkom, nebojte sa sýtych farieb alebo zemitých odtieňov.
Jasné tóny farieb, ako mätovo zelená alebo azúrovo modrá vyzerajú na slnku skvele.
Rovnako aj tmavé zemité odtiene fungujú len v priestoroch s množstvom prirodzeného svetla, ktoré zabraňujeme tomu aby obývačka vyzerala príliš tmavo.
Tieto farby v obývačke sú naopak neznesiteľné v priestoroch, do ktorých slnko nakukne len zriedka. Ak máte oproti oknu vysokú budovu alebo žijete vo Fínsku, vyhýbajte sa im oblúkom.
Rozžiarte miestnosť slnečnými odtieňmi
Ak vaša obývačka nemá dostatočné množstvo slnečného svetla, alebo v nej trávite viac času večer, siahnite po farbách, ktoré priestor rozjasnia. Odtiene iskerníkovej žltej či slonovej kosti zosvetlia aj obývačku, ktorá nemá dostatok denného svetla, najmä ak sú použité na výraznejšej ploche.
Ak je vaša obývačka veľmi slnečná na žltú zabudnite. Svetlo ju ešte viac vytiahne a môže pôsobiť rušivo.
Vytvorte teplými tónmi hrejivý priestor
Lososová, tekvicová alebo jantárová farba je vhodná na vytvorenie príjemného obývacieho priestoru. Vhodné sú aj odtiene zlatej a zemitej farby. Ich kombinácie sú skvelé najmä pre izby, ktoré sa používajú tak v priebehu dňa, ako aj počas večera. Na sklonku dňa podčiarkujú pohodlie, ale nie sú príliš tmavé ani pre denné využívanie.
Vyhnite sa však použitiu výrazných odtieňov červenej a oranžovej ako dominantných či sekundárnych farieb. Ostrá farba steny do obývačky vnáša do priestoru príliš veľa energie a v konečnom výsledku pôsobí prehnane.
Pokojná atmosféra v studených tónoch
Modrá, chladné odtiene fialovej a sivej sú výborné na dotvorenie atmosféry, ktorá vás a vašich hostí v obývačke upokojí a zrelaxuje. Ak v obývačke trávite čas najmä večer – studené tóny sú skvelou voľbou, špeciálne ak v nej chcete oddychovať.
Sleduj náš INSTAGRAM pre viac inšpirácií.
View this post on Instagram
Farby v obývačke opticky zväčšia vašu obývačku
Nezabúdajte, že farba dokáže ovplyvniť vaše videnie a pocit z priestoru. Vďaka jej správnemu výberu, dokážu zmysly vnímať priestor ako výrazne väčší. Svetlé farby obývačku otvoria a prevzdušnia, zatiaľ čo tmavšie farby vytvárajú uzavretý pohľad na priestor.
Ak teda máte malú obývaciu izbu, siahnite po svetlých odtieňoch, ktoré vám ju pomôžu opticky zväčšiť. Stredné a tmavé odtiene sú vhodné skôr pre väčšie obývacie izby, ktoré vďaka ním budú pôsobiť útulnejšie.
Riaďte sa pravidlom 60-30-10
Ak ste si už vybrali farby, ktoré vám páčia – je to fajn. Dôležité je však naplánovať ich rozloženie v obývačke.
Ako kombinovať farby v obývačke, tak aby boli v rovnováhe? Prečo ich dizajnéri majú tak vyvážené?
Stojí za tým jednoduché pravidlo 60-30-10, ktoré vyjadruje percentuálne rozloženie farieb v miestnosti.
Dobrá rada
60 % z vašej obývačky by mala tvoriť dominantná – primárna farba, 30 % sekundárna farba a 10 % doplnková, terciálna farba.
Vyberte si také dominantné a sekundárne farby, ktoré vám čo najviac vyhovujú a viete, že skvele podčiarknu atmosféru v obývačke. Ak nie ste si istý farbou, ktorá by mala byť dominantná – radšej neriskujte.
Výrazné a sýte farby na stenách obývačky používajte iba ako akcenty. Silné odtiene dokážu spraviť zázraky a dodajú obývačke energiu a jedinečný charakter. Ak chcete do nej vniesť život, vyberte si z palety najjasnejšie doplnkové farby.
Dobrá rada
Skôr ako začnete s maľovaním stien uistite sa, či sa vybrané farby k sebe hodia. Urobte si vzorku na malej ploche steny a ľahko zistíte, ako jednotlivé odtiene vzájomne ladia.
Ladenie v rovnakej farebnej schéme
Moderný nábytok a bytové doplnky budú výborne ladiť skôr s modernou farebnou schémou bielej, čiernej a šedej, než s tradičnou schémou plnou sýtych farebných odtieňov.
Ak zariadite svoju obývačku vo farebnej schéme, ktorá bude v súlade so sekundárnou alebo doplnkovou farbou krásne to zjednotí celý priestor.
Najjednoduchšie riešenie je vždy správne
V jednoduchosti je krása. Klišé?
Vôbec!
Ak si ako primárnu farbu obývačky zvolíte bielu, nemôžete sa pomýliť. Je to najbezpečnejšia a najčistejšia voľba. Niektorí považujú sýte farby za oveľa zaujímavejšie, no nemožno poprieť, že biele alebo aspoň čiastočne biele farebné schémy dokážu vytvoriť veľmi čistú a elegantnú obývačku.
Čisto biele obývačky však môžu pôsobiť sterilne a chladne. Navyše sa ľahko môžete stať otrokom pri ich údržbe.
Inšpirácia v podobe neutrálnej obývačky, zladenej tón v tóne. Sleduj náš INSTAGRAM pre viac inšpirácií.
View this post on Instagram
Dobrá rada
Nezabúdajte, že biela farba sa hodí ku všetkému a ľahko sa kombinuje s inými farbami. Do priestoru obývačky ľahko vdýchnete život a teplo v podobe interiérových doplnkov.
Kráčajte s dobou
Zariaďovali ste si obývačku v minulej dekáde a nepáči sa vám?
Existuje niekoľko osvedčených postupov ako priestoru dodať modernejší vzhľad. Určité kombinácie farieb v obývačke pomáhajú vytvoriť pocit moderného bývania. Vo všeobecnosti sú to najmä neutrálne farby.
Biela pôsobí ako dominantná farba vo väčšine moderných obývacích izieb. Čierna a šedá sú zase skvelé sekundárne farby. K nim môžete pridať napríklad intenzívne odtiene modrej či burgundskej – vínovej farby a vytvoriť skvelý akcent.
Tradičné a nestarnúce
Tradičné dizajny obývačiek používajú hlboké odtiene elegantných farieb. Tieto umocňujú pocit nestarnúcej klasiky.
Ak milujete tento typ obývacích izieb, stavte na neutrálne farby stien a dominantných častí priestoru. Skombinovať ich môžete so sýtymi sekundárnymi a doplnkovými odtieňmi červenej, modrej alebo hnedej farby.
Zoznámte sa s farbami
Kým zistíte ako správne vyvážiť a kombinovať farby, mali by ste mať aspoň všeobecnú predstavu o ich vzájomných vzťahoch. K tomu vám veľmi dobre poslúži Heringov farebný kruh. Ten sa dnes používa na celom svete ako základný štandardný farebný systém.
Typické, komplementárne farby nájdete vždy na opačnom konci kruhu. Ich spojením vytvoríte najsilnejší kontrast, pretože sa vzájomne posilňujú.
Porovnajte vzorkovníky
Dobrá rada
Ak nie ste si istý výberom vhodnej farebnej schémy, pozrite si a dôkladne porovnajte vzorkovníky náterov, tkanín a iných materiálov. Neváhajte si vzorky priniesť domov a použiť priamo v priestore obývačky. Prikladajte ich na miesta, kde uvažujete nad ich použitím.
Testovanie farieb na mieste vás môže ušetriť sklamania pri rýchlom výbere. Predtým ako investujete čas i peniaze do nákupu náterov a zariadenia, navštívte viaceré predajne a nenechajte výber náhode.
Držte sa farieb, ktoré máte radi
Nesnažte sa novou obývačkou ohúriť a stavte radšej na komfort. Je to predovšetkým vaša obývačka! Mali by ste si ju zariadiť podľa vášho vkusu, nielen podľa aktuálnych trendov. Čím pohodlnejšie sa v nej budete cítiť, tým viac radosti vám prinesie.
Vyberte si farebnú schému, ktorá sa hodí k výraznému prvku miestnosti
Milujete umelecké predmety a bytové doplnky?
Ak majú mať vo vašej obývačke pevné miesto, nemali by ste plánovať bez nich. Naopak obrazy, sochy a výrazné interiérové prvky by mali byť vašim odrazovým mostíkom, pretože výrazne doplnia vybranú farebnú schému.
Ak budete plánovať svoju obývačku s vedomím, že v nej bude mať svoje miesto umenie či vzorované kreslo, zabezpečíte, aby farebná schéma s týmito výraznými prvkami ladila. Napríklad ak máte vzorované kreslo môžete siahnuť po farbách zo vzoru.
Pokiaľ máte umelecký obraz, ktoré má dominovať v priestore, pohrajte sa s jeho postavením v priestore a vyberte farby, vďaka ktorým krásne vynikne. Doplnková farba by mohla ladiť s dominantnou farbou obrazu.
Sleduj náš INSTAGRAM pre viac inšpirácií.
View this post on Instagram
Vsaďte na kontrast
Komplementárne farby sú v podstate protiklady a vytvárajú najkontrastnejšiu kombináciu. Príkladom takýchto farieb je napríklad červená a zelená, oranžová a modrá alebo žltá a fialová.
Vzhľadom na ich dynamický charakter, je vhodné uvažovať nad použitím ich tlmených odtieňov Svetlé odtiene komplementárnych farieb majú sklon dráždiť oči, ale ich tlmené odtiene pridajú vašej obývačke iskru.
V srdci vášho domova – obývačke sa budete cítiť príjemne ak venujete pozornosť nasledujúcim aspektom:
- Zvážte svetelnosť priestoru obývačky.
- Neprepadnite len trendom, ale zostanete verný svojim predstavám a vkusu.
- Rozhodnutie o vhodnej farbe dôkladne zvážte a prezrite si viacero vzorkovníkov.
- Otestujete kombinácie farieb na malej ploche obývačky.
- Urobte si zoznam dominantných prvkov nábytku či umenia, s ktorými v obývačke rátate.
- Inšpirujete sa naším magazínom doma doma :)
my sme si do obyvačky zvolili velku supravu sedacieho vaku a som nadšena. Zrazu je obyvačka uplne ina
no hlavne rozumne. V obyvačke ma byt velka sedačka a velka TV s uhlopriečkou aspon 190cm. A presne tymto som sa riadila aj ja, ked som si zariadovala obyvačku
Mám veľkú obývačku (8×3), zasadenú hlbšie od okien, teda s menej svetlom.Chcem prehĺbiť opticky tento priestor, t.j. na dlhú stenu dať akú farbu? Myslím,že svetlú a kratšie boky tmavšie. Bojím sa, že mi to rozbije miestnosť. V izbe je dominanta rohová oranžoker sedačka, stolík a televízor farebne zladený a jemná oranž dlažba. Izba je bez dverí na dlhej strane, vyvýšená od priľahlej miestnosti, ktorá je spojená krbom s obývačkou