Ako zladiť farby v obývačke

Poradíme vám vybrať správnu kombináciu farieb do obývačky.

Lucia Kyzúr

Aktualizované
23. augusta 2018

Kategórie
Obývačka

Ako zladiť farby v obývačke
5 12 hodnotení

Leňošenie po hektickom dni, stretnutia s rodinou, každodenné rozhovory či žúr s priateľmi. Obývačka je pulzujúce miesto, ktoré takmer nikdy neostáva prázdne. Tento výnimočný priestor dokáže mať mnoho podôb.

Ako zariadiť a vybrať vhodnú kombináciu farieb do obývačky tak, aby ste v nej každý deň našli svoju oázu?

Či už sa budete riadiť pocitom, ktorý chcete vyvolať alebo siahnete po osvedčených tematických vzoroch v interiérovom dizajne, začať by ste mali výberom farieb. Správne kombinovať, určiť dominantný alebo doplnkový odtieň je umenie.

Ako zladiť farby v obývačke, aby ste sa cítili skvelo

Raz som bola na návšteve u známeho. Pamätám si z jeho obývačky len ťažké antracitové závesy, masívny stôl a nasvietené terárium s leguánom. A ešte pocit ľahkosti a pokoja, keď som sa vrátila do tej „svojej“.

To, ako priestor na nás pôsobí je odrazom jeho atmosféry. Má takú silu, že zaplní celú miestnosť a dokáže výrazne ovplyvniť aj našu náladu. Žiaľ nielen pozitívne.


Pred výberom vhodných farieb do obývačky je potrebné uvažovať o jej funkčnej stránke.

Odpovedzte si na základné otázky:

 • Kedy počas dňa trávite v obývačke najviac času?
 • Chcete miestnosť, v ktorej aktívne strávite čas alebo si vychutnáte relax?
 • Máte radi v miestnosti slnečné lúče?
 • Umožňuje dispozícia obývačky dostatočný prísun svetla

Využite prirodzené svetlo

Existujú určité farebné kombinácie vhodné pre extrémne slnečné priestory. V prípade, že obývaciu izbu chcete využívať aj v priebehu dňa a je výborne osvetlená slnkom, nebojte sa sýtych farieb alebo zemitých odtieňov. 

Jasné tóny farieb, ako mätovo zelená alebo azúrovo modrá vyzerajú na slnku skvele.

ako-zladit-farby-v-obyvacke-2FOTO: vantagemag.com


Rovnako aj tmavé zemité odtiene fungujú len v priestoroch s množstvom prirodzeného svetla, ktoré zabraňujeme tomu aby obývačka vyzerala príliš tmavo. 

ako-zladit-farby-v-obyvacke-3FOTO: drorpinto.com

Tieto farby sú naopak neznesiteľné v priestoroch, do ktorých slnko nakukne len zriedka. Ak máte oproti oknu vysokú budovu alebo žijete vo Fínsku, vyhýbajte sa im oblúkom.

Rozžiarte miestnosť slnečnými odtieňmi

Ak vaša obývačka nemá dostatočné množstvo slnečného svetla, alebo v nej trávite viac času večer, siahnite po farbách, ktoré priestor rozjasnia. Odtiene iskerníkovej žltej či slonovej kosti zosvetlia aj obývačku, ktorá nemá dostatok denného svetla, najmä ak sú použité na výraznejšej ploche.

ako-zladit-farby-v-obyvacke-4FOTO: wedonyc.net


Ak je vaša obývačka veľmi slnečná na žltú zabudnite. Svetlo ju ešte viac vytiahne a môže pôsobiť rušivo.

ako-zladit-farby-v-obyvacke-35

FOTO: drorpinto.com

Vytvorte teplými tónmi hrejivý priestor

Lososová, tekvicová alebo jantárová farba je vhodná na vytvorenie príjemného obývacieho priestoru. Vhodné sú aj odtiene zlatej a zemitej farby. Ich kombinácie sú skvelé najmä pre izby, ktoré sa používajú tak v priebehu dňa, ako aj počas večera. Na sklonku dňa podčiarkujú pohodlie, ale nie sú príliš tmavé ani pre denné využívanie.

ako-zladit-farby-v-obyvacke-5FOTO: furnikitchen.com


Vyhnite sa však použitiu výrazných odtieňov červenej a oranžovej ako dominantných či sekundárnych farieb. Ostrá farba steny do obývačky vnáša do priestoru príliš veľa energie a v konečnom výsledku pôsobí prehnane.

ako-zladit-farby-v-obyvacke-7

FOTO: elledecor.com

Pokojná atmosféra v studených tónoch

Modrá, chladné odtiene fialovej a sivej sú výborné na dotvorenie atmosféry, ktorá vás a vašich hostí v obývačke upokojí a zrelaxuje. Ak v obývačke trávite čas najmä večer – studené tóny sú skvelou voľbou, špeciálne ak v nej chcete oddychovať. 

ako-zladit-farby-v-obyvacke-8FOTO: tophousewares.com


Väčšia obývačka vďaka správnej farbe

Nezabúdajte, že farba dokáže ovplyvniť vaše videnie a pocit z priestoru. Vďaka jej správnemu výberu, dokážu zmysly vnímať priestor ako výrazne väčší. Svetlé farby obývačku otvoria a prevzdušnia, zatiaľ čo tmavšie farby vytvárajú uzavretý pohľad na priestor.

ako-zladit-farby-v-obyvacke-9FOTO: diningandlivingroom.com

ako-zladit-farby-v-obyvacke-10FOTO: otodom.pl

Ak teda máte malú obývaciu izbu, siahnite po svetlých odtieňoch, ktoré vám ju pomôžu opticky zväčšiť. Stredné a tmavé odtiene sú vhodné skôr pre väčšie obývacie izby, ktoré vďaka ním budú pôsobiť útulnejšie.

Riaďte sa pravidlom 60-30-10

Ak ste si už vybrali farby, ktoré vám páčia – je to fajn. Dôležité je však naplánovať ich rozloženie v obývačke.


Ako kombinovať farby do obývačky, tak aby boli v rovnováhe? Prečo ich dizajnéri majú tak vyvážené?

Stojí za tým jednoduché pravidlo 60-30-10, ktoré vyjadruje percentuálne rozloženie farieb v miestnosti.

Dobrá rada

60 % z vašej obývačky by mala tvoriť dominantná – primárna farba, 30 % sekundárna farba a 10 % doplnková, terciálna farba.

Vyberte si také dominantné a sekundárne farby, ktoré vám čo najviac vyhovujú a viete, že skvele podčiarknu atmosféru v obývačke. Ak nie ste si istý farbou, ktorá by mala byť dominantná – radšej neriskujte.

ako-zladit-farby-v-obyvacke-11FOTO: decoholic.org


Výrazné a sýte farby na stenách obývačky používajte iba ako akcenty. Silné odtiene dokážu spraviť zázraky a dodajú obývačke energiu a jedinečný charakter. Ak chcete do nej vniesť život, vyberte si z palety najjasnejšie doplnkové farby.

ako-zladit-farby-v-obyvacke-12FOTO: casoteca.ro

Dobrá rada

Skôr ako začnete s maľovaním stien uistite sa, či sa vybrané farby k sebe hodia. Urobte si vzorku na malej ploche steny a ľahko zistíte, ako jednotlivé odtiene vzájomne ladia.

Ladenie v rovnakej farebnej schéme

Moderný nábytok a bytové doplnky budú výborne ladiť skôr s modernou farebnou schémou bielej, čiernej a šedej, než s tradičnou schémou plnou sýtych farebných odtieňov.

Ak zariadite svoju obývačku vo farebnej schéme, ktorá bude v súlade so sekundárnou alebo doplnkovou farbou krásne to zjednotí celý priestor.


 

ako-zladit-farby-v-obyvacke-23FOTO: valiet.org

Najjednoduchšie riešenie je vždy správne

V jednoduchosti je krása. Klišé?

Vôbec!

Ak si ako primárnu farbu obývačky zvolíte bielu, nemôžete sa pomýliť. Je to najbezpečnejšia a najčistejšia voľba. Niektorí považujú sýte farby za oveľa zaujímavejšie, no nemožno poprieť, že biele alebo aspoň čiastočne biele farebné schémy dokážu vytvoriť veľmi čistú a elegantnú obývačku.


ako-zladit-farby-v-obyvacke-13FOTO: tatartgallery.com

Čisto biele obývačky však môžu pôsobiť sterilne a chladne. Navyše sa ľahko môžete stať otrokom pri ich údržbe.

ako-zladit-farby-v-obyvacke-36

FOTO: hallofhomes.com

Dobrá rada

Nezabúdajte, že biela farba sa hodí ku všetkému a ľahko sa kombinuje s inými farbami. Do priestoru obývačky ľahko vdýchnete život a teplo v podobe interiérových doplnkov.


Kráčajte s dobou

Zariaďovali ste si obývačku v minulej dekáde a nepáči sa vám?

Existuje niekoľko osvedčených postupov ako priestoru dodať modernejší vzhľad. Určité kombinácie farieb v obývačke pomáhajú vytvoriť pocit moderného bývania. Vo všeobecnosti sú to najmä neutrálne farby.

Biela pôsobí ako dominantná farba vo väčšine moderných obývacích izieb. Čierna a šedá sú zase skvelé sekundárne farby. K nim môžete pridať napríklad intenzívne odtiene modrej či burgundskej – vínovej farby a vytvoriť skvelý akcent.

ako-zladit-farby-v-obyvacke-24

FOTO: drorpinto.com


Tradičné a nestarnúce

Tradičné dizajny obývačiek používajú hlboké odtiene elegantných farieb. Tieto umocňujú pocit nestarnúcej klasiky.

FOTO: beehomedecor.com

Ak milujete tento typ obývacích izieb, stavte na neutrálne farby stien a dominantných častí priestoru. Skombinovať ich môžete so sýtymi sekundárnymi a doplnkovými odtieňmi červenej, modrej alebo hnedej farby.

Zoznámte sa s farbami

Kým zistíte ako správne vyvážiť a kombinovať farby, mali by ste mať aspoň všeobecnú predstavu o ich vzájomných vzťahoch. K tomu vám veľmi dobre poslúži Heringov farebný kruh. Ten sa dnes používa na celom svete ako základný štandardný farebný systém.


 

ako-zladit-farby-v-obyvacke-37

 

Typické, komplementárne farby nájdete vždy na opačnom konci kruhu. Ich spojením vytvoríte najsilnejší kontrast, pretože sa vzájomne posilňujú.

Porovnajte vzorkovníky

Dobrá rada

Ak nie ste si istý výberom vhodnej farebnej schémy, pozrite si a dôkladne porovnajte vzorkovníky náterov, tkanín a iných materiálov. Neváhajte si vzorky priniesť domov a použiť priamo v priestore obývačky. Prikladajte ich na miesta, kde uvažujete nad ich použitím.


ako-zladit-farby-v-obyvacke-38

FOTO: thehousethatneverrests.com

Testovanie farieb na mieste vás môže ušetriť sklamania pri rýchlom výbere. Predtým ako investujete čas i peniaze do nákupu náterov a zariadenia, navštívte viaceré predajne a nenechajte výber náhode.

Držte sa farieb, ktoré máte radi

Nesnažte sa novou obývačkou ohúriť a stavte radšej na komfort. Je to predovšetkým vaša obývačka! Mali by ste si ju zariadiť podľa vášho vkusu, nielen podľa aktuálnych trendov. Čím pohodlnejšie sa v nej budete cítiť, tým viac radosti vám prinesie.

Vyberte si farebnú schému, ktorá sa hodí k výraznému prvku miestnosti

Milujete umelecké predmety a bytové doplnky?


Ak majú mať vo vašej obývačke pevné miesto, nemali by ste plánovať bez nich. Naopak obrazy, sochy a výrazné interiérové prvky by mali byť vašim odrazovým mostíkom, pretože výrazne doplnia vybranú farebnú schému.

Ak budete plánovať svoju obývačku s vedomím, že v nej bude mať svoje miesto umenie či vzorované kreslo, zabezpečíte, aby farebná schéma s týmito výraznými prvkami ladila. Napríklad ak máte vzorované kreslo môžete siahnuť po farbách zo vzoru.

ako-zladit-farby-v-obyvacke-19FOTO: thewowdecor.com

Pokiaľ máte umelecký obraz, ktoré má dominovať v priestore, pohrajte sa s jeho postavením v priestore a vyberte farby, vďaka ktorým krásne vynikne. Doplnková farba by mohla ladiť s dominantnou farbou obrazu.

ako-zladit-farby-v-obyvacke-20FOTO: oldbrandnew.com


Vsaďte na kontrast

Komplementárne farby sú v podstate protiklady a vytvárajú najkontrastnejšiu kombináciu. Príkladom takýchto farieb je napríklad červená a zelená, oranžová a modrá alebo žltá a fialová.

ako-zladit-farby-v-obyvacke-21

FOTO: decoholic.org

ako-zladit-farby-v-obyvacke-22FOTO: casaydiseno.com

Vzhľadom na ich dynamický charakter, je vhodné uvažovať nad použitím ich tlmených odtieňov Svetlé odtiene komplementárnych farieb majú sklon dráždiť oči, ale ich tlmené odtiene pridajú vašej obývačke iskru.


V  srdci vášho domova – obývačke sa budete cítiť príjemne ak venujete pozornosť nasledujúcim aspektom:

 • Zvážte svetelnosť priestoru obývačky.
 • Neprepadnite len trendom, ale zostanete verný svojim predstavám a vkusu.
 • Rozhodnutie o vhodnej farbe dôkladne zvážte a prezrite si viacero vzorkovníkov.
 • Otestujete kombinácie farieb na malej ploche obývačky.
 • Urobte si zoznam dominantných prvkov nábytku či umenia, s ktorými v obývačke rátate.
 • Inšpirujete sa naším magazínom Domadoma :)
Ako zladiť farby v obývačke
5 12 hodnotení

Komentáre (4)

 1. Dobrý deň, mám malú obývačku, 2,8m x 4m, okno na krátkej stene, dvere oproti.Nábytok farby duba,malinovo červenú rohovú sedačku. Steny sú zatiaľ biele. Akú farbu podlahy zvoliť?

Ďalšie komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako zariadiť obývačku, kde radi oddychujete

V obývačke vítame návštevy, oddychujeme a trávime voľný čas.

zariadenie obývačky

Karolína Šupová

Aktualizované
23. augusta 2018

Kategórie

Ako zariadiť obývačku, kde radi oddychujete
4 23 hodnotení

Obývačka je najdôležitejšou spoločenskou miestnosťou príbytku. Je to priestor, v ktorom vítame návštevy, oddychujeme a trávime voľný čas. Zároveň je to miesto, ktoré udáva charakter celého bývania a veľa napovedá o vašom vkuse.

V tomto článku sa preto pozrieme na zariadenie obývačky.

Zariadenie obývačky je o pocite domova

Túto vetu používame pri vítaní hostí. Byt je uprataný, kytica čerstvých kvetov rozvoniava a v obývačke znie príjemná hudba. Všetko je v dokonalom súlade, no vaši hostia sa ošívajú a viditeľne sa necítia príjemne. Dôvodom môže byť nesprávne zariadený interiér.

Depresívne farby, strohý nábytok alebo naopak priveľa kadejakých čačiek-mačiek. Pozrite sa s nami, ako si zariadiť príjemnú obývačku, z ktorej sa vašim hosťom nebude chciet odísť.

1. Myslite vopred

Na zariaďovanie a zariadenie obývačky si vyhraďte dostatok času. Preštudujte si dizajnérske blogy, magazíny o interiérovom dizajne a čerpajte inšpiráciu. Pri vyberaní konkrétnych kusov nábytku by ste mali vedieť, aký štýl a približnú farebnosť hľadáte. Bez dôkladnej prípravy môžete skĺznuť do chaotického až eklektického výberu.


obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

 

2. Zostaňte nohami na zemi

Študovanie časopisov je prospešné, no niekedy môže byť aj kontraproduktívne. Ak zariaďujete panelákovú obývačku, no vy ste si vysnívali severský interiér s presklennou stenou, ktorý ste videli na internete, máte problém.

Dizajnové časopisy slúžia pre inšpiráciu – na presnej predstave však nikdy nelipnite!


Zo sídliskovej obývačky len ťažko vytvoríte presklenný interiér. Držte sa na zemi, vizualizujte si priestor, ktorý máte k dispozícii a so štipkou fantázie sa vám podarí dosiahnuť príjemný interiér – trebárs aj v severskom štýle.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia
3. Nájdite ťažiskový bod

Hovoríme o mieste, na ktorom umiestnite najmasívnejší kus nábytku. Vo väčšine prípadov ide o gauč a kreslá. Ak máte v interiéri krb alebo kachlovú pec, sedacia časť by mala smerovať oproti nim. V panelákových bytoch je najčastejšou voľbou pohovka v blízkosti okien.

Vymedzenie ťažiskového bodu je veľmi dôležité. Ťažisko pôsobí ako kotva a poskytuje východiskový bod pre ďalšie zariaďovanie miestnosti. Správne „ukotvený“ interiér prináša do priestoru harmóniu.

4. Dovoľte stenám dýchať

Väčšina slovenských obývačiek sa zhoduje v jednom – všetok nábytok je „prilepený“ k stene. Je to jednoduchšie riešenie, no miestnosť týmto prístupom zbytočne ochudobňujete.


Vyjdite z komfortnej zóny a pri pohľade na prázdny priestor zabudnite na 4 steny, ktoré vás limitujú. „Odlepenie“ sedacej súpravy od steny sa môže zdať hlavne v malom byte ako zlý nápad. Dizajnéri však tvrdia, že aj pár centimetrov od steny spraví rozdiel. V skutočnosti sa v miestnosti zlepší tok svetla.

obývačka inšpirácia

Vo väčšom byte máte omnoho viac možností a nábytok viete posunúť do priestoru viac ako pár centimetrov. Majte však na pamäti, že takto „plávajúci“ nábytok musíte „ukotviť“.

Ideálnym spôsobom je zasadenie konferenčného stolíka za pohovku. Na stolík stačí umiestniť vázu alebo lampy na čítanie. Aby pohovka so stolíkom nepôsobili ako ostrov, využite menší koberec, na ktorý aspoň z časti rozložíte sedaciu súpravu.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

5. Zvoľte si ohnisko

Ohnisko je miesto, ktoré je v priestore vizuálne dominantné. Má to byť prvok na ktorý každému návštevníkovi pri vstupe do miestnosti padne zrak. Vo väčšine domácností je ním bohužial televízor. Dizajnéri to pokladajú za veľkú chybu. V rodinných domoch ním štandardne býva krb alebo pec.


V panelákových bytoch môže rolu ohniska prebrať masívny zarámovaný obraz, zrkadlo, umelecké dielo ako socha alebo zaujímavá knižnica. Pretechnizovaný interiér nepôsobí dobre na našu hlavu a následkom je neschopnosť oddýchnuť si.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

6. Dodajte vášmu interiéru krivky

Pravé uhly a ostré hrany pôsobia na našu psychiku nepokojným dojmom. Zjemnite túto ostrosť pridaním oblého prvku. Môže ísť o netradičné kreslo, vázu alebo oválnu lampu. Interiér bude pôsobiť priateľskejšie.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

7. Mixujte rôzne textúry

Dokonalé a vyleštené povrchy pôsobia častokrát sterilne až nemocnične. Odraz lesklého nábytku zase príliš úhladne a nedá oddýchnuť ani našim očiam. Skombinujte ho s nábytkom a doplnkami s inou textúrou a dosiahnete príjemný vzhľad. Stačí spojiť lesklé s matným, jemné s drsným a uvidíte ten rozdiel.

8. Hrajte sa so svetlom

Vhodne zvolené osvetlenie je kľúčové pri vytvorení tej správnej atmosféry. Práve v obývačke by nemal chýbať ten správny mix osvetlenia a to stropné stmievače, stolové lampy v sedacej časti, stojace lampy a lustre do obývačky.

9. Nepodceňte zeleň

Zaobstarajte si do bytu niekoľko črepníkových rastlín. Buďte kreatívni a namiesto klasického fikusu vyberte aj výraznejšie kvetiny. Dostatočne výrazná rastlina dokáže zmeniť charakter celého interiéru. Na konferenčom stolíku alebo komode by tiež nemala chýbať váza s čerstvými kvetmi.


obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

10. Stop rušivým prvkom

Klasické žalúzie na oknách nikdy nevyzerajú dobre. Pokiaľ nevlastníte zrovna dizajnový alebo drevený kúsok, eliminujte tento rušivý prvok výberom závesov a drapérií. Vhodne zvolená farba dokáže interiér oživiť aj zosvetliť.

Ventiláror a klimatizácia nie sú bežnou súčasťou našich bytov. S príchodom tropických teplôt najmä v lete čoraz viac ľudí inštaluje do svojich obývačiek ventilátor. Ak patríte medzi nich, vyhnite sa umiestneniu ventilátora priamo nad sedaciu plochu. Sedenie pod ním pôsobí na človeka nepríjemne.

Výber základného nábytku

Sedacia súprava

Najobľúbenejsím sedením v našich domácnostiach je rohová sedacia súprava. Na výber však máte z viacerých možností. Skombinujte menšiu pohovku s pohodlným kreslom alebo sedačku s efektnou „leňoškou“. Závisí len na vás a vašom štýle.

Dôležitá je veľkosť a počet miest na sedenie. Všeobecne platí, že v obývačke by sa malo nájsť minimálne 6 miest na sedenie. V opačnom prípade sa vaši hostia budú cítiť stiesnene.

Kreslá natočte smerom k sedačke a vytvorte pomyselný kruh. Takéto rozloženie vás priam láka sadnúť si a konverzovať.


obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Konferenčný stolík

Bez konferenčného stolíka si sedaciu časť nevieme ani predstaviť. Okrem toho, že vie byť krásnym doplnkom, slúži na odkladanie časopisov, diaľkových ovládačov a šálok kávy.

Pozor však na výšku!

Optimálna výška konferenčného stolíka je v rozmedzí 35 – 41 centimetrov. Vyšší stolík by v priestore pôsobil zbytočne dominantne.

obývačka inšpirácia

Obývacia zostava

Určite si pamätáte obývačkovú stenu vysokú až po strop. Takéto masívne obývacie zostavy boli trendy v 80. rokoch. Ak sa pre celostenovú zostavu rozhodnete, určite neurobíte chybu. Dnes však väčšina ľudí siaha po jednoduchších a priestorovo skromnejších kúskoch.

Na trhu nájdete televízne stolíky, individuálne police, závesné nástenné časti či skrinkové zostavy a komody. Pravidlá pre výber naj zostavy neexistujú, myslite však na to, že menej je niekedy viac.


obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Knižnica

Knihy a knižnica sú dušou každej obývačky. Pri zariaďovaní menšej izby zvoľte knižnicu vysokú až po strop, resp. čo najvyššiu. Možno vás to prekvapí, ale vysoká knižnica priestor zbytočne neseká a opticky ho zväčšuje.

Malému priestoru môžete pomôcť aj zrkadlom umiestneným na vnútornej stene knižnice. Poličky sa budú javiť hlbšie a zrkadlo distribuuje do priestoru viac svetla.

Pri malej obývačke sa vyhnite umiestneniu zrkadla oproti knižnici! Miestnosť by sa opticky preplnila a ešte viac zmenšila.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Umenie

Zariadenie obývačky by malo mať aspoň 1 umelecký predmet. Každý si pod umením predstaví niečo iné. Stačí jeden výrazný obraz alebo plastika a miestnosť má razom luxusnejší charakter. Ak vám umenie veľa nehovorí, úplne postačia pútavé fotografie či filmové plagáty.

obývačka inšpirácia


obývačka inšpirácia

Obrázky: Pinterest.com