Pozrite si inšpirácie do vašej novej kuchyne

Kuchyňa je srdce bývania.

inšpirácie do kuchyne

Katarína Malá

Aktualizované
3. júla 2018

Kategórie
Kuchyňa

Pozrite si inšpirácie do vašej novej kuchyne
5 12 hodnotení

V tomto článku nájdete inšpirácie do vašej novej kuchyne. V prvom rade by ste si mali vybrať štýl, ktorý sa vám najviac páči. Máte radi vidiecky štýl alebo čistý, tzv. minimalistický štýl? Nebojíte sa experimentovať s farbami alebo uprednostňujete radšej neutrálnu bielu alebo sivú.

Ak budete v kuchyni aktívne variť, máte právo si ju vybrať podľa vašich predstáv. Nie je nič horšie ako mať kuchyňu, ktorá dobre vyzerá ale je nepraktická a nepoužiteľná.

Inšpirácie do vašej novej kuchyne

Inšpirácia kuchyňa

Svetlá kuchyňa v kombinácii s pastelovými farbami sa hodí do tzv. severského štýlu. Vyzerá veľmi dobre, ale je náročnejšia na údržbu.

Inšpirácia kuchyňa

Kombinácia svetlých tónov s jemnými pastelovými odtieňmi a drevom je klasika, ktorá tak rýchlo nezostarne.

Inšpirácia kuchyňa

V tomto prípade majitelia kuchyne majú radi historický štýl. Kuchyňa má bohatšie dekorovanie a štruktúru a výrazným prvkom je výrazná rímsa a stĺpy pripomína staré časy.

Inšpirácia kuchyňa

Ak vám to priestor dovoľuje, môžete kuchyňu pekne oddeliť podlahou. V tomto prípade majiteľ zvolil odolnejšiu dlažbu, ktorá zvládne aj vyliate tekutiny, kým ďalej pokračuje citlivejšou drevenou podlahou.

Inšpirácia kuchyňa

Kuchyňa v jednom tóne s podlahou tvorí veľmi pekný a jednoliaty celok.

Inšpirácia kuchyňa

V poslednej dobe sa ľudia vracajú ku klasickým keramickým umývadlám, ktorý dodávajú kuchyni staromestský pôvab.

Inšpirácia kuchyňa

Biela kuchyňa je nadčasová, ale vyžaduje si väčšiu starostlivosť, pretože na nej rýchlejšie vidno stopy času.

Inšpirácia kuchyňa

Šedá a sivá farba sa na prvý pohľad môže zdať smutná. Nemusí to tak byť, ako vidíte v tomto príklade. V kombinácii s presklenými skrinkami pôsobí veľmi sviežo.

Inšpirácia kuchyňa

Naopak čierna farba v kuchyni potrebuje odľahčenie. V tomto prípade je to kontrastná drevená pracovná doska, biele kachličky a výrazná pastelová a štýlová chladnička.

Inšpirácia kuchyňa

Ak máte priestor, kuchynský ostrovček je vynikajúcim priestorom na prípravu jedál.

Inšpirácia kuchyňa

Milovníci provensálskeho štýlu siahnu po takomto štýle kuchyne. Kombinácia bielej a bielej spolu s doplnkami vám vyčarí vidiecky charakter kľudne aj v panelákovom byte.

Obrázky: Pinterest.com

Pozrite si inšpirácie do vašej novej kuchyne
5 12 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako zariadiť kuchyňu na celý život

Kuchyňa je srdce domova.

ako zariadiť kuchyňu

Katarína Malá

Aktualizované
3. júla 2018

Ako zariadiť kuchyňu na celý život
4.8 32 hodnotení

Kuchyňa je investícia na niekoľko rokov, ideálne desaťročí. Ak si správne vyberiete, môže byť vaším partnerom na celý život. Pozrite sa spolu s nami na to, ako si ju zariadiť tak, aby spĺňala najnáročnejšie funkčné aj estetické požiadavky.

Dobrá rada

Zariaďovaniu kuchyne venujte čas. Veľa času. Je to miestnosť, ktorá udáva štýl celej domácnosti, preto sa nenechajte zlákať prvoplánovými trendmi, vezmite si papier a pero a prejdite si s nami všetky body, ktoré potrebujete mať zvládnuté predtým, ako sa pustíte do samotného zariaďovania.

Kuchyňa je srdce domova.

Či v nej „len“ varíte, stretávate sa pri večeri s rodinou, je vaším gurmánskym kráľovstvom, kde sa meníte na myšku z Ratatouille alebo je vašou externou pracovňou, kde po nociach dokončujete projekty do práce, vždy by mala odzrkadľovať váš svet.

Ako zariadiť kuchyňu, ktorú budete milovať?

Pred tým, ako sa pustíte do samotného zariaďovania, urobte si malý prieskum.

Koľko času v kuchyni trávite?

Ak kuchyňu využívate na každodenné varenie, potrebujete veľkú pracovnú dosku, dobré svetlo, veľkú chladničku a dostatok úložného priestoru. Ak je „iba“ vaším víkendovým kráľovstvom, urobte si v nej miesto na raňajky pre celú rodinu.

Stravujete sa v kuchyni?

Potrebujete stôl, stoličky, prípadne barový pult s posedením. Ak si jedlo radšej vychutnávate v obývačke, no a čo. Na slávnostné chvíle či nedeľné obedy si môžete na stenu namontovať sklápací stôl. Zrejme vás to prekvapí, ale naozaj to nevyzerá zle.

Rozpočet na novú kuchyňu

Na zariaďovanie kuchyne potrebujete dva rozpočty – jeden na nábytok,  teda hlavnú kostru a ďalší na spotrebiče.

Obe sú investíciou na dlhý čas, preto sa neuspokojte s lacnými nekvalitnými materiálmi, radšej si ju zariaďujte postupne (linka + drez, pokračujte sporákom, doplňte rúru a až potom osvetlenie).

Ako zariadiť malú kuchyňu s veľkými očakávaniami

Aj pri malej kuchyni dokážete vymyslieť veľké veci. Možno sa do nej nezmestí jedálenský stôl pre 6 osôb alebo americká chladnička, no ak zvolíte multifunkčné prvky a prvotriedne materiály, nebude vás v ničom limitovať.

Stavte na kvalitné materiály

Hrubá pracovná doska z masívneho dreva je lepšou investíciou ako lacné pracovné dosky z drevotriesky s povrchovou úpravou.

Drez (nerezový alebo keramický) s kvalitnou batériou z kuchynského štúdia má okrem vyššej ceny v porovnaní s lacnejšou nákupnou sieťou jednoduchšiu údržbu, podobne to platí aj pri výbere spotrebičov.

Značkové modely sú často s predĺženou zárukou a majú nižšiu spotrebu elektrickej energie pri vyšších výkonoch.

Nešetrite tam, kde sa to neoplatí.

Vyberajte nadčasové prvky

Základ kuchyne by mal byť nadčasový, relatívne neutrálny. Ak sa vám páčia vidiecke kuchyne, milujete vintage alebo práve naopak, severský minimalizmus vám koluje v krvi, nepodľahnite aktuálnym trendom a zariaďte si kuchyňu tak, aby sa vám páčila aj o 5 rokov.

Základnú kostru by mali tvoriť prírodné materiály a svetlejšie farby. Váš štýl bude potom cítiť z dvierok na kuchynskej linke, úchytiek, doplnkov a dekorácií, ktoré sa dajú rýchlo vymeniť aj bez nutnosti veľkej investície.

Nech je bezpečná a čistá

V kuchyni sa stravujete a pripravujete jedlo pre svojich najbližších. Musí preto spĺňať podmienky na jednoduché čistenie, musí byť svieža a vzdušná.

Stenu za pracovnou linkou nemusíte chrániť len obkladom z dlaždíc, zvoľte napríklad mozaiku alebo sklo, ktoré sa dá ľahko zotrieť, aj keď vám tam odfrkne mrkva či cvikla. Z tapety to tak ľahko dolu nedáte, ani z tej vodeodolnej.

Ako zariadiť kuchyňu. Aj tú panelákovú

Kuchyne v paneláku nenechávajú veľa priestoru na predstavivosť. Typizovaná, kuchynská linka, chladnička, stôl a dve stoličky a často ste radi, že sa vám vôbec pod stôl zmestí miska pre psa.

Aj na malom priestore však dokážete vyčarovať svoje kulinárske kráľovstvo. So správnym rozvrhnutím, aj bez bytového dizajnéra.

Rozvrhnite si priestor

Panelákové kuchyne sú zvyčajne úzke, na jednom konci dvere, na druhom okno. Rozdeľte si miestnosť na zóny – tu sa bude variť (kuchynská linka + sporák), tu bude úložný priestor (chladnička + skriňa na potraviny) a tu bude spoločenské centrum (jedálenský kút).

Ak sa vám do kuchyne nezmestí stôl a stoličky, skúste predĺžiť kuchynskú dosku (aj do tvaru L) a doplniť ju dvomi stoličkami.

Nešetrite na odkladacom priestore

Je rozdiel medzi úložným a odkladacím priestorom. Úložný je ten, kam odkladáte spotrebiče, riad či zaváraniny, odkladací je na kuchynskej linke, ten, ktorý by mal byť prázdny a určený na využívanie iba vtedy, keď pripravujete pokrmy.

Vedľa drezu potrebujete miesto na krájanie, vedľa sporáka na odkladanie hrncov.

Zistite, čo nepotrebujete

Mikrovlnku vám bez problémov nahradí elektrická rúra, smoothie si pripravíte aj bez smoothieovača, s pomocou ponorného mixéra. Sú to detaily, no v malej kuchyni sa ráta každý centimeter.

Veľmi dôležité je aj dostatočné osvetlenie pracovnej dosky. Nevkusné neónové podlinky nahradili efektné LED pásy, ktoré priestor presvetlia a zároveň šetria elektrinu.

Kde hľadať inšpirácie?

Výborným zdrojom je napríklad Pinterest, kde nájdete fotky návrhov kuchýň snáď v každom štýle, inšpirácie môžete načerpať aj z katalógov na štýl IKEA či na weboch kuchynských štúdií.

Kuchyňa spojená s obývačkou? Žiaden problém

Kuchyňa spojená s obývačkou ponúka veľký priestor na realizáciu, no aj pár strastí. Ako tieto dve miestnosti zladiť, aby obývačka nepôsobila sterilne a zároveň bola útulná?

Ako zariadiť kuchyňu v jednom štýle

Vyberajte príbuzné materiály, nebráňte sa zladeniu tón v tóne. Trendy sa menia, no niektoré veci zostávajú.

Pred pár rokmi sa začali kuchyne spájať s obývacími miestnosťami, čomu sa prispôsobili aj predajne s nábytkom a kuchynské štúdiá. Dnes zoženiete z jednej série linku, barový pult aj knižnicu do obývačky, zariaďovanie je preto jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. No aj tak myslite na to, že tieto dve miestnosti by nemali pôsobiť ako jednoliaty celok.

Plynulý prechod

Iné sú požiadavky na podlahu v kuchyni a iné v obývačke. Do obývacej časti môžete umiestniť pre väčšie pohodlie napríklad kusový koberec, tieto dve miestnosti opticky oddeliť sedačkou (s prepracovanou zadnou časťou) a televíziu nasmerovať tak, aby ste ju mohli sledovať aj pri príprave večere.

Na detailoch záleží

Detaily sú to, čo mení dom na domov. Zlaďte farbu kuchynskej chňapky s poťahom na sedačke, doplňte priestor izbovými kvetmi, fotografiami z dovoleniek, vázou s kvetmi či dózou s keksíkmi.

Výborne vyzerajú aj sklenené dózy na múku, cukor či drobné pečivo, ktoré tak môžete mať vyložené aj na kuchynskej linke stále po ruke a vaša kuchyňa bude dýchať životom. Veď každý vie, že sa v nej varí, prečo to skrývať.

Nezabudnite

  • Sporák najďalej od chladničky – je to logické, no mnohí na tento detail zabúdajú. Ak chcete, aby vám chladnička vydržala čo najdlhšie a mala nízku spotrebu energie, umiestnite ju do najchladnejšej časti miestnosti, ďaleko od radiátora, okna a od sporáka.
  • Vhodný podklad – do kuchyne je vhodná odolná dlažba, v súčasnosti to spĺňajú aj viaceré druhy laminátových podláh, čokoľvek, čo zvládne vlhkosť a dá sa jednoducho udržiavať čisté. Veľkým hitom sa stáva aj praktická vinylová podlaha.
  • Dôkladné vetranie ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou, odsávač pár (digestor) je nutnosť. Nielen pri varení vianočnej kapustnice.

Už viete ako zariadiť kuchyňu? Inšpirovali sme vás?

Teraz vezmite do ruky ten pripravený papier a pero a kreslite. Načrtnite si dokonalú kuchyňu podľa rozmerov tej vašej a pustite sa do zariaďovania.