Ako si vybrať moderné obklady do kuchyne?

pexels.com

Estetická funkcia obkladu je v kuchyni nepopierateľne prvoradá. Hneď pri vstupe do nej podvedome hodnotíte. Pekný, či gýčový? Netreba však zabudnúť že obklady do kuchyne majú mať aj úlohu praktickú.

Každá gazdiná chce, aby z jej kuchyne vyžaroval súlad. Množstvo spôsobov, technických riešení, bohaté spektrum farieb a materiálov privádza, nás viacerých, do šialenstva. Čo napríklad s tým hluchým miestom v oblasti kuchynskej linky, tzv. kuchynská zástena. Áno, presne to pod hornými skrinkami a spodnými. Rozhodne to miesto nenechajte len tak. Nie len preto, že by to pôsobilo veľmi fádne, ale aj kvôli tomu, že v kuchyni sa už nejaká tá „nehoda pri varení“ môže pritrafiť. Cviklová šťava na stene rozhodne nie je najvhodnejšie riešenie vidieckeho štýlu.

Obklad vašu kuchyňu dotvorí a vdýchne jej šmrnc

Zvoľte správny štýl

Čo myslíme pod pojmom štýl? Predstavte si retro linku zo 70. rokov vo výraznej červenej farbe s bielym veľkoformátovým obkladom, po ktorom sú rozsiate fialové ľalie z provensálskeho štýlu. Dobre si rozmyslite váš domáci projekt a nechajte sa inšpirovať. Predstavte si štýl ako sprievodcu vašou fantáziou a súčasnými možnosťami na trhu. Zostaňte v tých správnych hraniciach a vytvorte si váš kuchynský priestor ako kompaktnú a celistvú jednotu. Nasledujúcimi otázkami vám chceme vnuknúť, ktorým smerom sa vydať.

Prísna farebná kombinácia či kreatívne tónovanie?

Tradičnou kombináciu, a to nie len vo farbe, býva v kuchyni kombinácia obklad a dlažba. Dbajte preto vo  vami zvolenom štýle na dobrú harmóniu farby dlažby pred kuchynskou linkou a v medzilinkovom priestore, kam patria obklady do kuchyne.

Obklady do kuchyne by mali ladiť s dlažbou

Akú zvoliť veľkosť obkladu do kuchyne?

Dá sa povedať, že prakticky môžeme vytvoriť tri skupiny veľkostí obkladačiek. Najmenšie sú tzv. mozaiky, ktoré sú nadčasovým a kreatívnym riešením, a to nie len v experimentálnom štýle. Potom máme klasické rozmery, štvorcovej plochy s dĺžkou strany 10, 15 a 20 cm. Tie sa celkom hodia k štýlom konzervatívnym, kde je plocha členená. Napokon, v moderných štýloch, kde je dôraz na veľké a celistvé plochy, sa používajú obklady obdĺžnikového tvaru (20×60 cm, 30×60 cm) s čo najmenším využitím špárovania.

Aké môžete dať špárovanie?

Opäť treba zdôrazniť polaritu estetickej a funkčnej potreby. Špárovacia hmota sa vtiera do špár medzi obkladom a môžete ju zohnať v akejkoľvek farbe. Dôležité je však zvoliť správnu kvalitu. V kuchyni, kde, ako sme už spomínali, môže dôjsť k nehodám, sa nevyhnete umývaniu obkladu. Postupom času špárovačka stratí svoju pôvodnú farbu. Ak nechcete aby sa to stalo zvoľte typ, ktorý nemá saciu schopnosť. Farba špárovačky môže zdôrazniť hravú farebnosť, ak ju použijete v inej farbe ako obklad.

Pri obkladoch do kuchyne nepodceňte špárovanie

Aké sú materiály pre obklady do kuchyne?

Pýtate sa, či musíte použiť kameň? Správna otázka pre milovníkov moderných či experimentálnych štýlov. Z materiálov, ktoré nie sú zatiaľ veľmi tradičné možno použiť napríklad nerez. Vďaka svojej chladnej lesklosti pôsobí luxusne, má však jednu obrovskú nevýhodu, a to je práve jeho nablýskanosť, ktorú stratí veľmi ľahko.

Ešte nie veľmi udomácneným trendom v našich kuchyniach je obklad do kuchyne z kaleného skla, v ktorom môže byť zaliaty obraz, či látka so vzorom. Povrch sa dobre umýva, je nerozbitný a odolá teplotám do 200 stupňov. Často využívanou možnosťou je použitie laminátovej dosky ako obkladu. Najmä kvôli pohodlnej údržbe a jednoduchej výmeny.

Ako vhodný obklad do kuchyne poslúži aj kameň

Kuchyňa je vaša, vy v nej budete variť, vy v nej budete žiť. Nech vám už ktokoľvek bude radiť, či odborník alebo priateľ s výborným vkusom, alebo si rozhodne chcete v tomto projekte pomôcť výlučne sami, vtedy si odpovedzte na otázky, ktoré vám teraz zhrnieme:

  • kuchyňa by mala byť jeden štýlový celok, nemixujte v jednom celku viac štýlov
  • farba kuchynského obkladu by mala byť skombinovaná s farbou podlahy v kuchyni
  • ak využijete veľkoformátové obklady, nechajte vyniknúť celistvosť priestoru, preto by ste mali využiť rovnakú farbu špárovačky ako obkladu
  • ak siahnete po modernom štýle, nebojte sa využiť „grafosklo“ ako obklad do vašej kuchyne

Ako si vybrať záclony do kuchyne: 11 skvelých inšpirácií a nápadov

My vám v nasledujúcom článku pomôžeme vybrať tie správne záclony do kuchyne podľa štýlu zariadenia.

Minimalistická kuchyňa

Minimalizmus je predzvesťou jednoduchosti a praktického dizajnu. Aktuálne je tým najmodernejším, čomu môžete vo svojej kuchyni podľahnúť.

Kuchyňa v minimalistickom štýle by sa okrem základných farieb a čistých línií oslobodených od zbytočného zdobenia mala držať aj svetla.

zaclony01zaclony02Minimalizmus je vzdušný a jasný.

Oknám v takto zariadenej kuchyni preto pristanú len rovné záclony bez riasenia a ornamentov. V ideálnom prípade stavte na moderné rímske rolety. Voľte bielu alebo geometrické vzory. Pre minimalizmus sa hodia skôr jednoduché moderné záclony. Krokom vedľa však v tomto prípade nie sú ani nahé okná.

Vidiecka kuchyňa

Tradičný vidiecky štýl už pár rokov nie je len súčasťou chalúp a víkendových domčekov, hoci tým bezpochyby pristane najviac. Svoje miesto si vo svojej pôvodnej podobe i v modernejších obmenách našiel aj v štýlových interiéroch domov a bytov.

zaclony03zaclony04Pre vidiecku kuchyňu je typické drevo, kameň a kov, ktoré sa často objavujú vo svojej neopracovanej podobe. Z tkanín jej mimoriadne pristane tradičné plátno zdobené čipkou a výšivkou.

V tomto znamení by sa mali niesť aj záclony, respektíve nepriehľadné závesy. Vidieckemu štýlu zvlášť pristane krátky strih, prípadne závesy vyviazané na bokoch.

Romantická kuchyňa

Romantika v kuchyni je o nežnosti, ornamentoch a kvetinových vzoroch.

Miestnosti v tomto štýle pristane rozmanité zdobenie pôsobiace až dojmom preplneného priestoru. Vyrezávaný nábytok vo svetlých farbách, ozdobná keramika a farebné tapety na stenách.

zaclony05Na mieste sú jemné pastely. Okná v takto zariadenom interiéri potrebujú otepliť a zjemniť. Obzvlášť im pristanú vzorované a bohato riasené závesy a záclony do kuchyne najrôznejších strihov. Na mieste sú aj dvojdielne súpravy, mašličky a volány.

Rustikálna kuchyňa

Rustikálna kuchyňa sa v mnohom podobá tej vidieckej. Okrem návratu k tradíciám sa však vyznačuje aj väčšou ozdobnosťou. Typické sú pre ňu drobné, subtílne zásuvky, dvierka, vyrezávané stĺpiky a klasický drez s tvarovanou batériou.

Okná si v porovnaní s vidieckym štýlom tiež môžu dovoliť viac ozdobných prvkov. Pre rustikálnu kuchyňu sú typické vzorované alebo honosne pôsobiace jednofarebné závesy, ktoré môžu byť voľne spustené alebo vyviazané na bok. Obyčajne lemujú menšie okná a problémom nie sú ani príliš tmavé farby.

zaclony06Dôležitá je však kombinácia jednotlivých tkanín v miestnosti. Obrúsky, závesy a iné textilné doplnky by sa mali držať v rovnakej farbe, prípadne aj v totožnom vzore.

Provensálska kuchyňa

Provensálska kuchyňa je ženská, nostalgická a vonia po levanduli.

Dizajn pochádzajúci zo slnečného Francúzska má mnohé spoločné s rustikálnym štýlom.

Provensálska kuchyňa je však zariadená svetlým, bielym alebo smotanovým nábytkom. Interiér je celkovo presvetlený, slnečný, prím hrajú pastelové farby. Najčastejšie sa objavuje práve farba levandule.

zaclony07zaclony08Aj textílie sa nesú práve v tomto duchu. Záclony do kuchyne zariadenej v provensálskom štýle sú nežné, riasené, s pôvabným zdobením. Veľmi obľúbené sú viacdielne sady krátkych zácloniek, ktoré pôsobia žensky a súčasne ľahko.

Retro kuchyňa

Retro kuchyne zaváňajú históriou.

Nájdeme v nich prvky z rokov minulých, ktoré však nie sú natoľko staré, aby boli považované za starožitnosti.

Ide o štýl 50.- 60. rokov, ktorému dominujú farby. Veľmi obľúbená je červená, mentolová, modrá a zelená.

zaclony09zaclony10Záclony v takto zariadenej kuchyni tiež zaváňajú minulými desaťročiami. Na mieste sú krátke nepriehľadné záclonky výrazných farieb a vzorov. Takto zariadená kuchyňa pôsobí domácky a útulne.

Obrázky: pinterest.com