Estetická funkcia obkladu je v kuchyni nepopierateľne prvoradá. Hneď pri vstupe do nej podvedome hodnotíte. Pekný, či gýčový? Netreba však zabudnúť že obklady do kuchyne majú mať aj úlohu praktickú.
Každá gazdiná chce, aby z jej kuchyne vyžaroval súlad. Množstvo spôsobov, technických riešení, bohaté spektrum farieb a materiálov privádza, nás viacerých, do šialenstva. Čo napríklad s tým hluchým miestom v oblasti kuchynskej linky, tzv. kuchynská zástena. Áno, presne to pod hornými skrinkami a spodnými. Rozhodne to miesto nenechajte len tak. Nie len preto, že by to pôsobilo veľmi fádne, ale aj kvôli tomu, že v kuchyni sa už nejaká tá „nehoda pri varení“ môže pritrafiť. Cviklová šťava na stene rozhodne nie je najvhodnejšie riešenie vidieckeho štýlu.
Zvoľte správny štýl
Čo myslíme pod pojmom štýl? Predstavte si retro linku zo 70. rokov vo výraznej červenej farbe s bielym veľkoformátovým obkladom, po ktorom sú rozsiate fialové ľalie z provensálskeho štýlu. Dobre si rozmyslite váš domáci projekt a nechajte sa inšpirovať. Predstavte si štýl ako sprievodcu vašou fantáziou a súčasnými možnosťami na trhu. Zostaňte v tých správnych hraniciach a vytvorte si váš kuchynský priestor ako kompaktnú a celistvú jednotu. Nasledujúcimi otázkami vám chceme vnuknúť, ktorým smerom sa vydať.
Prísna farebná kombinácia či kreatívne tónovanie?
Tradičnou kombináciu, a to nie len vo farbe, býva v kuchyni kombinácia obklad a dlažba. Dbajte preto vo vami zvolenom štýle na dobrú harmóniu farby dlažby pred kuchynskou linkou a v medzilinkovom priestore, kam patria obklady do kuchyne.
Akú zvoliť veľkosť obkladu do kuchyne?
Dá sa povedať, že prakticky môžeme vytvoriť tri skupiny veľkostí obkladačiek. Najmenšie sú tzv. mozaiky, ktoré sú nadčasovým a kreatívnym riešením, a to nie len v experimentálnom štýle. Potom máme klasické rozmery, štvorcovej plochy s dĺžkou strany 10, 15 a 20 cm. Tie sa celkom hodia k štýlom konzervatívnym, kde je plocha členená. Napokon, v moderných štýloch, kde je dôraz na veľké a celistvé plochy, sa používajú obklady obdĺžnikového tvaru (20×60 cm, 30×60 cm) s čo najmenším využitím špárovania.
Aké môžete dať špárovanie?
Opäť treba zdôrazniť polaritu estetickej a funkčnej potreby. Špárovacia hmota sa vtiera do špár medzi obkladom a môžete ju zohnať v akejkoľvek farbe. Dôležité je však zvoliť správnu kvalitu. V kuchyni, kde, ako sme už spomínali, môže dôjsť k nehodám, sa nevyhnete umývaniu obkladu. Postupom času špárovačka stratí svoju pôvodnú farbu. Ak nechcete aby sa to stalo zvoľte typ, ktorý nemá saciu schopnosť. Farba špárovačky môže zdôrazniť hravú farebnosť, ak ju použijete v inej farbe ako obklad.
Aké sú materiály pre obklady do kuchyne?
Pýtate sa, či musíte použiť kameň? Správna otázka pre milovníkov moderných či experimentálnych štýlov. Z materiálov, ktoré nie sú zatiaľ veľmi tradičné možno použiť napríklad nerez. Vďaka svojej chladnej lesklosti pôsobí luxusne, má však jednu obrovskú nevýhodu, a to je práve jeho nablýskanosť, ktorú stratí veľmi ľahko.
Ešte nie veľmi udomácneným trendom v našich kuchyniach je obklad do kuchyne z kaleného skla, v ktorom môže byť zaliaty obraz, či látka so vzorom. Povrch sa dobre umýva, je nerozbitný a odolá teplotám do 200 stupňov. Často využívanou možnosťou je použitie laminátovej dosky ako obkladu. Najmä kvôli pohodlnej údržbe a jednoduchej výmeny.
Kuchyňa je vaša, vy v nej budete variť, vy v nej budete žiť. Nech vám už ktokoľvek bude radiť, či odborník alebo priateľ s výborným vkusom, alebo si rozhodne chcete v tomto projekte pomôcť výlučne sami, vtedy si odpovedzte na otázky, ktoré vám teraz zhrnieme:
- kuchyňa by mala byť jeden štýlový celok, nemixujte v jednom celku viac štýlov
- farba kuchynského obkladu by mala byť skombinovaná s farbou podlahy v kuchyni
- ak využijete veľkoformátové obklady, nechajte vyniknúť celistvosť priestoru, preto by ste mali využiť rovnakú farbu špárovačky ako obkladu
- ak siahnete po modernom štýle, nebojte sa využiť „grafosklo“ ako obklad do vašej kuchyne
Kuchynský ostrovček: Ak máte v kuchyni dostatok priestoru, určite ho odporúčame
Je must-have priestranných kuchýň.
Nachádza sa často na zozname mnohých rodín. Pri kuchynských renováciách patrí totiž k must-have kúskom, ktoré najrušnejšej miestnosti v dome pridávajú hodnotu navyše. Kuchynský ostrov má praktickú a dekoratívnu funkciu, ktorá vám toho veľa uľahčí.
Prečo je taký obľúbený? Kuchynský ostrov spája veľké priestory, umožňuje lepší kontakt s rodinnými príslušníkmi, a výhodný je aj pri príprave pokrmov, ak príde nečakaná návšteva. Ak nad kuchynským ostrovom uvažujete, mali by ste si najprv posvietiť na zopár technických vecí.
Veľkosť kuchyne rozhoduje
Pokiaľ disponujete veľkým priestorom, a chcete veľkú kuchyňu, v tom prípade je kuchynský ostrov skvelým riešením. Čo v prípade malých rozmerov? Odporúčame kuchynský ostrov vynechať a staviť skôr na kompaktnú kuchyňu s kuchynskou linkou.
Rozmery ostrova následne závisia od toho, akú funkciu bude plniť – pracovnú, umývaciu, či jedálenskú.
Účel kuchynského ostrovčeka
Ďalším technickým atribútom, ktorý sme už spomenuli, je účel, aký bude v kuchyni plniť. Môže slúžiť na umývanie a prípravu jedla. Ďalšiu funkciu, ktorú môže plniť je varenie alebo iba umývanie. Môžete v ňom však tieto funkcie vzájomne prepojiť.
Príležitostné sedenie
Medzi posledné technické veci, ktoré by ste pri tvorbe kuchynského ostrova mali zvážiť, patrí aj to, či ho použijete aj na príležitostné sedenie s barovými stoličkami. Vhodnou alternatívou je aj to, ak je jedálenský stôl pokračovaním kuchynského ostrova.
Po formálnych záležitostiach vám teraz ukážeme jednotlivé štýly a inšpirácie na to, ako by mohol vyzerať kuchynský ostrov možno aj u vás doma.
Kuchynský ostrovček: Pracovná doska
Tento ostrov vo vintage štýle je typický zásuvkami a policami. Ak chcete kuchynský ostrov využívať práve na prípravu jedál alebo ako pracovnú dosku, zásuvky, police a iné úložné priestory sú viac než vítané.
Príkladom na úložnú funkciu môže byť aj tento kuchynský ostrov, kde môžete mať po ruke kuchársku knihu, a zároveň čokoľvek, čo potrebujete. Výhodou kuchynských ostrovov, ktoré slúžia ako pracovné dosky je aj to, že nemusíte riešiť spotrebiče a ich umiestnenie, prípadne ďalšie doplnky.
Kuchynský ostrov: Príprava a umývanie jedla
Pri príprave jedla oceníte to, že máte blízko malé umývadlo na umytie rúk. Ak ho zasadíte do rohu kuchynského ostrova, získate priestor navyše.
Kuchynský ostrov: Sedenie
Ak chcete, aby bolo jeho súčasťou aj príležitostné stravovanie, budete musieť zvážiť priestor pre svoje kolená počas sedenia, tiež opierky barových stoličiek, a dokonca aj ich samotné posúvanie. Okrem iného je dôležité uvažovať aj o počte týchto stoličiek.
Kuchynský ostrov: Varenie
Varná doska vás v strede kuchyne doslova vtiahne do diania veľkého priestoru. Ak využijete ostrov na tento účel, musíte rátať aj s prípadnou ventiláciou a digestorom, čo predstavuje rozpočet navyše.
Kuchynský ostrov v tvare L
Jednou z alternatív pri uvažovaní nad ostrovom v kuchyni je ten, že sa nebude jednať len o jednu časť, ale rovno o dve časti spojené do písmena L. Tento tvar umožňuje prepojenie funkcií. Jednu dosku budete môcť využívať na prípravu a umývanie, a druhú na varenie.
Kuchynský ostrov v tvare T
Tento typ môže byť skutočne nenáročný. Stačí vám jedna doska a k nej pripojený jedálenský stôl. Kuchynský ostrov tak splní opäť dva účely naraz.
Kuchynské ostrovy: materiály
Okrem účelu kuchynských ostrovov je nevyhnutné spomenúť aj materiály vrchných pultov, a inšpirovať sa nimi aj pri varení či príprave jedla.
Kameň
Považuje sa za najideálnejší materiál pre kuchynské ostrovy, hlavne vtedy, ak ich využívate na varenie, či prípravu jedla. Môže za to jeho chladný povrch, ktorý sa hodí aj na výrobu pečiva.
Nehrdzavejúca oceľ
Výborný materiál, ktorý sa vám osvedčí pri varení, ale aj umývaní. Ak chcete nehrdzavejúcu oceľ využívať aj na prípravu jedál, odporúčame ho spárovať s reznou doskou, aby ste predišli poškriabaniu.
Drevo
Patrí medzi obľúbený materiál pultových dosiek, keďže sa ľahko ošetruje. Oceníte ho hlavne vtedy, ak kuchynský ostrov využívate na prípravu jedla.
Kuchynský ostrovček je všestranný, pretože poskytuje viacero výhod:
- Úložný priestor navyše,
- sedenie,
- prepojenie prípravy, umývania, či varenia jedla,
- dekoratívny prvok, kde sa môžete pohrať s materiálmi, tvarmi a farbami.