Keďže v kuchyni trávi každý veľa času, stáva sa pre konkrétnych členov rodiny čoraz dôležitejším mať na tomto mieste pohodlné a neformálne miesto na sedenie. Toto želanie dokáže splniť jedine barový pult.
Ponúka skvelé miesto pre klebety nad kávou s priateľmi, pre detské akcie či občerstvenie, ale aj priestor pre pohár vína po náročnom dni v práci.
Barový pult netvorí len príbehy rodiny, ale stáva sa tiež štýlovým prvkom kuchyne, skvelým šetričom priestoru, a v neposlednom rade, ak si to želáte, môže nahradiť aj jedálenský stôl.
Ak túžite po tomto kontaktnom priestore, mali by ste zvážiť tri dôležité body, ktoré by kuchyňa s barovým pultom mala spĺňať.
Prvým z nich je funkcia. Stručne povedané – čo od svojho barového pultu očakávate. Priestor na jedenie s úložnou funkciou? Menší priestor na posledné prípravy jedla? Všetko, o čom v rámci tohto priestoru uvažujete totiž ovplyvňuje aj výber materiálov, či samotnú veľkosť.
Rozsah je ďalším nesporne podstatným prvkom pri rozhodovaní sa, či do kuchyne s barovým pultom vôbec investovať. Dôležitý je totiž nielen rozmer baru, ale aj priestoru, v ktorom sa bude nachádzať.
S rozsahom súvisí aj to, či chcete, aby kuchynský bar stál osamote, alebo bol súčasťou kuchynskej linky a napájal sa na ňu v šikmom či kolmom smere.
Štýl si v sebe nesie aj barový pult. Tento tretí bod je dôležité zladiť s interiérom a témou vašej kuchyne. Retro štýl, industriálny či vintage alebo moderný štýl? Na toto všetko musíte myslieť, keď sa chystáte vytvoriť v kuchyni barový pult.
Nápadité kuchyne s barovým pultom môžete čerpať aj z týchto inšpirácií.
Jeden zo skvelých funkcií barových pultov je úložný priestor, ktorý môžu spĺňať. Môžete ho využiť na kuchárske knihy, ale aj príslušenstvo, ktoré potrebujete k spoločnému stolovaniu.
Tento barový pult je príkladom prepojenia s kuchynskými spotrebičmi. V tomto prípade nadväzuje na stenu chladničky, ktorú môžete využiť aj na ďalší štýlový prvok – odkazovač v podobe magnetickej tabule.
Ak si chcete zachovať dostatok priestoru na sedenie, ale aj v celej kuchyni, dobrým príkladom je predĺženie pultu, ktoré zabezpečí, že stoličky nebudú vytŕčať, ale budú schované v bezpečí barového pultu.
Barový pult nemusí byť zďaleka dlhý. Niekedy totiž aj malý kútik v centre kuchyne vytvorí príjemné posedenie. Buďte iní, a namiesto barových stoličiek k nemu pre zmenu dolaďte lavičku.
Barový pult s televíziou? Kto by si nedal povedať! Zatiaľ čo sa dokončuje večera, vy môžete smelo čakať pri víne a dobrom programe.
Sedenie nemusí byť len na jednej strane barového pultu. Posvieťte si pritom na to, ako priniesť viac svetla. Postará sa o to biela farba a priesvitné barové stoličky, ktoré spolupracujú aj s podlahou na tom, aby bola kuchyňa presvetlená.
Milujete netradičné? Skúste namiesto barových stoličiek tieto laboratórne kúsky, ktoré sa postarajú o retro vzhľad.
Pokiaľ chcete dať dôraz na materiál, skúste to s týmto mramorovým raňajkovým barom.
Ďalším zo zaujímavých materiálov je betón, ktorý sa hodí k akýmkoľvek renováciám. Momentálne je veľmi populárny a obľúbený.
Skromný barový pult v podobe dvoch stoličiek na konci umožňuje aj tento šetrný spôsob sedenia.
Multifunkčný a zároveň úzky kuchynský barový pult, ktorý aj napriek veľkosti umožňuje usadiť štyroch ľudí.
Barový pult môže byť aj nadrozmerný. Vďaka svojej veľkosti dokáže barové stoličky uložiť zo všetkých štyroch strán.
Pri barovom pulte sa nemusíte obmedzovať iba na konkrétne typy stoličiek. Ak ste zástanca rustic štýlu, tieto typy stoličiek vám poskytnú formálnejší pocit.
Barový pult dokáže z kuchyne vytvoriť výnimočný aj neformálny priestor. Ak ho chcete vo svojej kuchyni aj vy, mali by ste zvážiť nasledujúce body:
- Rozmer pultu, ale aj priestoru, v ktorom sa bude nachádzať
- Funkcia, ktorú bude plniť (bude slúžiť iba na jedenie, alebo aj prípravu jedla, prípadne aj na iné funkcie)
- Štýl
Obrázky: Pinterest.com
Biele kuchyne: 13 inšpirácií v modernom i tradičnom štýle
Sú svieže, čisté a hodia sa do každej domácnosti. Biele kuchyne patria k tým najobľúbenejším, práve vďaka svojej jednoduchosti a univerzálnosti. Pozrite si náš výber 13 najkrajších kuchýň v bielom dekore.
Sviežosť a ľahkosť – tieto vlastnosti sú typické pre biele kuchyne. Ak sa raz rozhodnete pre bielu farbu, pri zariaďovaní vám odpadnú starosti s výberom či ladením materiálov. Biela sa totiž hodí ku všetkému a aj čisto biele prevedenie kuchyne má svoj pôvab. Ak navyše vaša kuchyňa nie je veľmi rozľahlá, biela bude pre vás ideálnou voľbou.
Že je to nuda? Kdeže! Biela kuchyňa nemusí byť vôbec fádna. Táto farba sa výborne hodí tak do minimalistického štýlu, ako aj do tradičného dekoru, plného zdobených prvkov a interiérových doplnkov. Presvedčí vás o tom nasledujúci inšpiratívny výber 13 bielych kuchýň. Niektoré sú mrazivo chladné, iné naopak osviežujúce a plné energie. Veríme, že bez ohľadu na to, aký štýl preferujete, nájdete na tomto zozname niečo, čo sa vám zapáči.
1. Biele kuchyne rozžiari mosadz
Zvýraznite detaily bielej kuchynskej linky mosadznými prvkami. Dodáte tak kuchyni starožitný, ale určite nie staromódny nádych. Mosadzné úchytky, batérie či kuchynské pomôcky budú v nej doslova žiariť.
zdroj: whitelanedecor.com
2. Uhladenosť sa nenosí
Odkrytá murovaná stena dodáva tejto kuchyni pokoj a pohodu. Nesnažte sa všetko spraviť dokonale. Namiesto prekrytia nechajte tento originálny architektonický detail vyčnievať.
zdroj: housebeautiful.com
3. Koberec biele kuchyne zútulní
Všetky biele kuchyne sú klasické a vždy budú žiadané. Po čase však môžete nadobudnúť pocit, že tej bielej čosi chýba. Skúste čistý priestor doplniť o kontrastný koberec, ktorý má pekný vzor či farby.
zdroj: ruemag.com
4. Minimalizmus v kuchyni
Udržujte striedmosť a jednoduchosť – tak v materiáloch ako aj v doplnkoch. Ak necháte plochy čisté a spotrebiče zostanú skryté, dosiahnete ten správny minimalistický vzhľad. Do takejto kuchyne môžete pridať novú dimenziu dreveným doplnkom či stoličkou.
zdroj: norsewhite.blogspot.com
5. Nestarnúci francúzsky štýl
Biely obklad a tmavá kamenná podlaha sú dobrým základom pre tradičnú francúzsku kuchyňu v bielom dekore. Na dokončenie stačí pridať hardvér z tepaného železa, zavesiť medené hrnce, panvice a “vu a lá”.
zdroj: thesimplyluxuriouslife.com
6. Svieža zeleň v bielej kuchyni
Ak do priestoru kuchyne pridáte zeleň, dostanete do nej život, energiu a upokojujúci pocit. Okrem pokojoviek môžete využiť aj bylinky, ktoré sa budú hodiť aj popri varení.
zdroj: lookea.me
7. Industriálny štýl
Kuchynský ostrovček z mramoru a kovu dodá čisto bielej kuchyni viac industriálneho nádychu. Kovové stoličky a závesný luster do tohto konceptu perfektne zapadnú.
zdroj: louiseansay.com
8. Nápadité svietidlo
Biela kuchyňa nemusí byť len v nedbalom shabby chic štýle. Pridajte do nej moderné, geometrické svietidlo v kontrastnej farbe a docielite tak, že bude pôsobiť súčasne a sviežo.
zdroj: lalulalang.site
9. Teplo dreva
Bielu kuchynskú linku krásne rozohreje drevo, ktoré vynikne napríklad na pracovnej doske, poličke i podlahe. Prvky z tohto materiálu vytvoria neformálnu, ale útulnú estetiku.
zdroj: leichtca.com
zdroj: renover-maison.net
10. Hrubá mramorová doska
Tento kuchynský ostrov je dostatočne veľký na rodinné večere. Hrubá mramorová doska, ktorá tvorí povrch, vizuálne dodáva kuchyni okrem vysokého komfortu aj modernejší dizajn.
zdroj: housebeautiful.com
11. Farebná zástena a podlaha
Čisto bielu kuchyňu napumpuje energiou farebný obklad či zástena. Výborne tiež môže dekor vyniknúť aj na časti podlahy. Kuchynská linka tak bude doslova svietiť ako šperk.
zdroj: cutypaste.com
12. Večne živé retro
Ak milujete vintage štýl a chceli by ste ho aplikovať do svojej kuchyne, biela linka bude skvelou voľbou. Farebné náradie a riad zo smaltu či keramiky sa bude na poličkách doslova skvieť.
zdroj: evdekorasyonx.com
13. Moderná kuchyňa s farebnými akcentmi
Aj súčasným bielym linkám pristanú farebné akcenty v podobe riadu a kuchynských doplnkov. K bielemu kuchynskému ostrovčeku môžete pridať aj stoličky s farebným čalúnením, ktoré budú príjemným a veselým kontrastom.
zdroj: m.eirinika.gr