Kuchyne s barovým pultom sú ako stvorené pre príbehy v kuchyni

kuchyňa s barovým pultom
pixabay

Keďže v kuchyni trávi každý veľa času, stáva sa pre konkrétnych členov rodiny čoraz dôležitejším mať na tomto mieste pohodlné a neformálne miesto na sedenie. Toto želanie dokáže splniť jedine barový pult.

kuchyňa s barovým pultom

kuchyňa s barovým pultom

Ponúka skvelé miesto pre klebety nad kávou s priateľmi, pre detské akcie či občerstvenie, ale aj priestor pre pohár vína po náročnom dni v práci.

kuchyňa s barovým pultom

Barový pult netvorí len príbehy rodiny, ale stáva sa tiež štýlovým prvkom kuchyne, skvelým šetričom priestoru, a v neposlednom rade, ak si to želáte, môže nahradiť aj jedálenský stôl.

kuchyňa s barovým pultom

Ak túžite po tomto kontaktnom priestore, mali by ste zvážiť tri dôležité body, ktoré by kuchyňa s barovým pultom mala spĺňať.

kuchyňa s barovým pultom

Prvým z nich je funkcia. Stručne povedané – čo od svojho barového pultu očakávate. Priestor na jedenie s úložnou funkciou? Menší priestor na posledné prípravy jedla? Všetko, o čom v rámci tohto priestoru uvažujete totiž ovplyvňuje aj výber materiálov, či samotnú veľkosť.

kuchyňa s barovým pultom

Rozsah je ďalším nesporne podstatným prvkom pri rozhodovaní sa, či do kuchyne s barovým pultom vôbec investovať. Dôležitý je totiž nielen rozmer baru, ale aj priestoru, v ktorom sa bude nachádzať.

kuchyňa s barovým pultom

S rozsahom súvisí aj to, či chcete, aby kuchynský bar stál osamote, alebo bol súčasťou kuchynskej linky a napájal sa na ňu v šikmom či kolmom smere.

kuchyňa s barovým pultom

Štýl si v sebe nesie aj barový pult. Tento tretí bod je dôležité zladiť s interiérom a témou vašej kuchyne. Retro štýl, industriálny či vintage alebo moderný štýl? Na toto všetko musíte myslieť, keď sa chystáte vytvoriť v kuchyni barový pult.

kuchyňa s barovým pultom

Nápadité kuchyne s barovým pultom môžete čerpať aj z týchto inšpirácií.

kuchyňa s barovým pultom

Jeden zo skvelých funkcií barových pultov je úložný priestor, ktorý môžu spĺňať. Môžete ho využiť na kuchárske knihy, ale aj príslušenstvo, ktoré potrebujete k spoločnému stolovaniu.

kuchyňa s barovým pultom

Tento barový pult je príkladom prepojenia s kuchynskými spotrebičmi. V tomto prípade nadväzuje na stenu chladničky, ktorú môžete využiť aj na ďalší štýlový prvok – odkazovač v podobe magnetickej tabule.

kuchyňa s barovým pultom

Ak si chcete zachovať dostatok priestoru na sedenie, ale aj v celej kuchyni, dobrým príkladom je predĺženie pultu, ktoré zabezpečí, že stoličky nebudú vytŕčať, ale budú schované v bezpečí barového pultu.

kuchyňa s barovým pultom

Barový pult nemusí byť zďaleka dlhý. Niekedy totiž aj malý kútik v centre kuchyne vytvorí príjemné posedenie. Buďte iní, a namiesto barových stoličiek k nemu pre zmenu dolaďte lavičku.

kuchyňa s barovým pultom

Barový pult s televíziou? Kto by si nedal povedať! Zatiaľ čo sa dokončuje večera, vy môžete smelo čakať pri víne a dobrom programe.

kuchyňa s barovým pultom

Sedenie nemusí byť len na jednej strane barového pultu. Posvieťte si pritom na to, ako priniesť viac svetla. Postará sa o to biela farba a priesvitné barové stoličky, ktoré spolupracujú aj s podlahou na tom, aby bola kuchyňa presvetlená.

kuchyňa s barovým pultom

Milujete netradičné? Skúste namiesto barových stoličiek tieto laboratórne kúsky, ktoré sa postarajú o retro vzhľad.

kuchyňa s barovým pultom

Pokiaľ chcete dať dôraz na materiál, skúste to s týmto mramorovým raňajkovým barom.

kuchyňa s barovým pultom

Ďalším zo zaujímavých materiálov je betón, ktorý sa hodí k akýmkoľvek renováciám. Momentálne je veľmi populárny a obľúbený.

kuchyňa s barovým pultom

Skromný barový pult v podobe dvoch stoličiek na konci umožňuje aj tento šetrný spôsob sedenia.

kuchyňa s barovým pultom

Multifunkčný a zároveň úzky kuchynský barový pult, ktorý aj napriek veľkosti umožňuje usadiť štyroch ľudí.

kuchyňa s barovým pultom

Barový pult môže byť aj nadrozmerný. Vďaka svojej veľkosti dokáže barové stoličky uložiť zo všetkých štyroch strán.

kuchyňa s barovým pultom

Pri barovom pulte sa nemusíte obmedzovať iba na konkrétne typy stoličiek. Ak ste zástanca rustic štýlu, tieto typy stoličiek vám poskytnú formálnejší pocit.

kuchyňa s barovým pultom

Barový pult dokáže z kuchyne vytvoriť výnimočný aj neformálny priestor. Ak ho chcete vo svojej kuchyni aj vy, mali by ste zvážiť nasledujúce body:

  • Rozmer pultu, ale aj priestoru, v ktorom sa bude nachádzať
  • Funkcia, ktorú bude plniť (bude slúžiť iba na jedenie, alebo aj prípravu jedla, prípadne aj na iné funkcie)
  • Štýl

Obrázky: Pinterest.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Malé kuchyne: 15 skvelých inšpirácií a nápadov

malé kuchyne
pexels.com

Priestranná kuchyňa, dlhá pracovná doska, množstvo odkladacieho priestoru – také sú často naše predstavy o ideálnej kuchyni. Mnohí však žijeme v bytoch či malých domčekoch, kde sa jednoducho tieto sny nezmestia. Napriek tomu, však malé kuchyne nemusia mať skromné zariadenie a vyvolávať klaustrofobický pocit.

Aj keď sa stiesnený priestor môže zdať obmedzujúci, práve malé kuchyne sú veľmi bohaté na jedinečné riešenia a inovácie. Je to hra metrov či skôr centimetrov, ktoré ak správne využijete, získate dynamický priestor. Tvorba takéhoto dizajnu môže byť zložitá, pretože okrem vizuálnej stránky je dôležitým prvkom práve funkčnosť. Ak sa to však podarí, neexistuje nič okúzlujúcejšie ako útulná maličká kuchyňa.

Nie je náhoda, že väčšine našich inšpirácií kraľuje biela farba alebo iné svetlé odtiene farieb (napríklad kávová, svetlosivá, slonovinová). Používajú sa na stenách alebo v rámci dekoru kuchynských liniek, čím priestor opticky otvárajú. V našom výbere si môžete pozrieť 15 skvelých riešení, ako poňať malý priestor na varenie a urobiť z neho obľúbenú časť domova.

1. Nádych vidieka

Kuchyňa v bielom dekore je vždy skvelou voľbou. Nič nepokazíte, ak do nej zakomponujete drevené prvky a detaily v podobe pracovnej dosky či otvorených políc. To, čo však tejto kuchyni dodáva útulnosť a príjemný nádych vidieka, je odhalená tehlová stena. malá kuchyňa

zdroj: apartmenttherapy.com

2. Úzka ulička

Do takto úzkej kuchyne sa samostatný stôl nezmestí. Vhodným riešením je preto potiahnutie pracovnej plochy pozdĺž oboch stien. To umožní nielen plné využitie úložného a pracovného potenciálu kuchyne, ale navyše na konci pracovnej dosky vznikne ministolík, ktorý možno využiť na rýchle raňajky či popoludňajšiu kávu.malá kuchyňa

zdroj: studio-claro.com

3. Malé kuchyne vs. tmavé farby

Táto kuchyňa úplne vyvracia tvrdenia, že v malej miestnosti nie je možné použiť tmavé farby. Namiesto svetla a vzdušnosti sú v nej použité sýte, náladové odtiene. Kľúčom k vytvoreniu tohto odvážneho dizajnu na malom priestore je rovnováha. V kuchyni krásne vynikajú modré kuchynské skrinky v kombinácii s rustikálnym drevom, ktoré bolo vhodne použité namiesto klasického keramického obkladu.malá kuchyňa

zdroj: housebeautiful.com

4. Všetko biele

Malé kuchyne jednoznačne milujú bielu farbu. Ak sa ju rozhodnete použiť, váš kuchynský priestor sa presvetlí a získa svieži čistý vzhľad. Keramický obklad na stene, mosadzné spotrebiče a luster z mliečneho skla uberú z monochromatickosti priestoru a skvele vyvážia priestor.malá kuchyňa

zdroj: m.eirinika.gr

5. Strhnite pozornosť

Ako sa vysporiadať s netradičným kuchynským priestorom, ktorý je nielen úzky, ale má aj veľmi vysoké stropy? Majiteľ tejto kuchyne využil dispozície vo svoj prospech a pohral sa s dekoráciami. Nástenná tapeta s citátom a výrazné visiace lampy strhnú pohľad každého, čím sa strop vizuálne stáva ohniskom tejto kuchyne. Zatiaľ, čo steny a kuchynská linka sú biele, farebný akcent v podobe viacfarebného obkladu vniesol do priestoru sviežosť a radosť.malá kuchyňa

zdroj: homebnc.com

6. Sivá elegancia

Sivý minimalistický kuchynský kút bude vyzerať skvelo, najmä v industrálne ladenom interiéri. Malé kuchyne sú často súčasťou väčších, spojených priestorov, ktoré zahŕňajú obývačku, prípadne jedáleň. Kuchynský ostrovček či pult je v takomto prípade vhodným prvkom na predelenie miestnosti a odčlenenie celej zóny. V tejto kuchyni však pult vôbec nenarúša celistvý vzhľad priestoru.malá kuchyňa

zdroj: carrebianhome.com

7. Osviežte ju zeleňou

Zelenými rastlinami v kuchyni nič nepokazíte, práve naopak! Priestor vďaka nim bude pôsobiť čerstvo a energicky. Silu zelenej môžete využiť aj na stenách, no v takomto prípade odporúčame zvoliť odtieň kuchynskej linky v bielej či krémovej farbe, ktorá na tmavšom pozadí skvele vynikne.malá kuchyňa

zdroj: eggscreamhoney.com

8. Spojená a predsa oddelená

Ak chcete aby kuchyňa v spojenom priestore bola jasne odčlenená, využite na to nielen kuchynský pult, ale i farby či vzory. Táto kuchyňa doslova svieti, vďaka kuchynskej linke, ktorá vypĺňa priestor po celej výške a šírke steny. Navyše dlaždice na podlahe jasne vymedzujú hranicu, ktorá delí kuchyňu od zvyšnej obývačkovej časti. Kontrast vzoru na podlahe a drevených parkiet pritom vôbec nepôsobí rušivo.malá kuchyňa

zdroj: homedesignranu.club

9. Ergonómia a moderný dizajn

Kuchynský kút ako súčasť obývačky, nemusí vyhovovať každému. Talianski dizajnéri navrhli preto kuchyňu, ktorá v obývacej izbe je jednoducho skrytá. Kompaktný nábytok maximálne využíva každý centimeter, ktorý tvorí miniatúrnu kuchyňu. A hoci je to na prvý pohľad neuveriteľné, dokáže splniť všetky potrebné funkcie – skladovanie jedál, ich prípravu, umývanie riadu a samozrejme varenie. Súčasne je to ukážka nezvyčajnej kombinácie ergonómie a dizajnu.malá kuchyňa

zdroj: homebnc.com

10. Malé kuchyne v rustikálnom štýle

Ak túžite vniesť do kuchyne kúsok prírody a vidieka, stavte na tento štýl. Okrem klasickej bielej, na drevenej kuchynej linke krásne ukážu aj odtiene béžovej či sivej. Mosadzné ozdobné prvky a výrazná podlaha dodajú priestoru šmrnc a jedinečný výraz.malá kuchyňa

zdroj: housebeautiful.com

11. Jemná

Táto kuchyňa je síce šialene maličká, ale výber farieb a materiálov do nej vnáša atmosféru ľahkosti. Jemný zelenkavý odtieň výborne ladí s drevom a ružovými detailami.malá kuchyňa

malá kuchyňazdroj: cutypaste.com

12. Mix vzorov a materiálov

Aj tento minipriestor si jednoznačne pýtal bielu kuchynskú linku. Výnimočným ho však robia najmä ďalšie kombinácie – ornamentálna tapeta, keramický obklad, mramorová doska a grafiky na stenách. Výborné!malá kuchyňa

zdroj: housebeautiful.com

13. Nestarnúce retro

Retro kuchyne sú trendy. Ak chcete výnimočný dizajn do vašej mini kuchyne, stavte na retro spotrebiče v pastelových odtieňoch. Výborne vyniknú popri svetlom dekore kuchynskej linky a dodajú kuchyni náboj ako za starých čias.malá kuchyňa

zdroj: interiordemadera.com

14. Výstredná zelená

Malý priestor môžete nadizajnovať aj v jednej výraznej farbe. Ostrá zelená farba vašu domácnosť osvieži a dodá jej harmóniu. Ak navyše ako akcent zvolíte kuchynské pomôcky a prvky v kontrastnej farbe, zosilníte jej energizujúci efekt.malá kuchyňa

zdroj: m.eirinika.gr

15. Zrkadlá opticky zväčšia

Nie je tajomstvom, že zrkadlá dokážu malé priestory opticky nafúknuť. V kuchyni ich môžete použiť v presklených častiach skriniek alebo namiesto zásteny.malá kuchyňa

zdroj: housebeautiful.com