Prežite v kuchyni príbehy! Kuchyne s barovým pultom sú na to ako stvorené

kuchyňa s barovým pultom
Prežite v kuchyni príbehy! Kuchyne s barovým pultom sú na to ako stvorené
5 3 hodnotení

Hľadáte ideálne riešenie na sedenie v kuchyni? Vytvorte si malý hangár v srdci domova a inšpirujte sa neformálnym stolovaním v podobe barového pultu.

Keďže v kuchyni trávi každý veľa času, stáva sa pre konkrétnych členov rodiny čoraz dôležitejším mať na tomto mieste pohodlné a neformálne miesto na sedenie. Toto želanie dokáže splniť jedine barový pult.

kuchyňa s barovým pultom

kuchyňa s barovým pultom

Ponúka skvelé miesto pre klebety nad kávou s priateľmi, pre detské akcie či občerstvenie, ale aj priestor pre pohár vína po náročnom dni v práci.

kuchyňa s barovým pultom

Barový pult netvorí len príbehy rodiny, ale stáva sa tiež štýlovým prvkom kuchyne, skvelým šetričom priestoru, a v neposlednom rade, ak si to želáte, môže nahradiť aj jedálenský stôl.

kuchyňa s barovým pultom

Ak túžite po tomto kontaktnom priestore, mali by ste zvážiť tri dôležité body, ktoré by kuchyňa s barovým pultom mala spĺňať.

kuchyňa s barovým pultom

Prvým z nich je funkcia. Stručne povedané – čo od svojho barového pultu očakávate. Priestor na jedenie s úložnou funkciou? Menší priestor na posledné prípravy jedla? Všetko, o čom v rámci tohto priestoru uvažujete totiž ovplyvňuje aj výber materiálov, či samotnú veľkosť.

kuchyňa s barovým pultom

Rozsah je ďalším nesporne podstatným prvkom pri rozhodovaní sa, či do kuchyne s barovým pultom vôbec investovať. Dôležitý je totiž nielen rozmer baru, ale aj priestoru, v ktorom sa bude nachádzať.

kuchyňa s barovým pultom

S rozsahom súvisí aj to, či chcete, aby kuchynský bar stál osamote, alebo bol súčasťou kuchynskej linky a napájal sa na ňu v šikmom či kolmom smere.

kuchyňa s barovým pultom

Štýl si v sebe nesie aj barový pult. Tento tretí bod je dôležité zladiť s interiérom a témou vašej kuchyne. Retro štýl, industriálny či vintage alebo moderný štýl? Na toto všetko musíte myslieť, keď sa chystáte vytvoriť v kuchyni barový pult.

kuchyňa s barovým pultom

Nápadité kuchyne s barovým pultom môžete čerpať aj z týchto inšpirácií.

kuchyňa s barovým pultom

Jeden zo skvelých funkcií barových pultov je úložný priestor, ktorý môžu spĺňať. Môžete ho využiť na kuchárske knihy, ale aj príslušenstvo, ktoré potrebujete k spoločnému stolovaniu.

kuchyňa s barovým pultom

Tento barový pult je príkladom prepojenia s kuchynskými spotrebičmi. V tomto prípade nadväzuje na stenu chladničky, ktorú môžete využiť aj na ďalší štýlový prvok – odkazovač v podobe magnetickej tabule.

kuchyňa s barovým pultom

Ak si chcete zachovať dostatok priestoru na sedenie, ale aj v celej kuchyni, dobrým príkladom je predĺženie pultu, ktoré zabezpečí, že stoličky nebudú vytŕčať, ale budú schované v bezpečí barového pultu.

kuchyňa s barovým pultom

Barový pult nemusí byť zďaleka dlhý. Niekedy totiž aj malý kútik v centre kuchyne vytvorí príjemné posedenie. Buďte iní, a namiesto barových stoličiek k nemu pre zmenu dolaďte lavičku.

kuchyňa s barovým pultom

Barový pult s televíziou? Kto by si nedal povedať! Zatiaľ čo sa dokončuje večera, vy môžete smelo čakať pri víne a dobrom programe.

kuchyňa s barovým pultom

Sedenie nemusí byť len na jednej strane barového pultu. Posvieťte si pritom na to, ako priniesť viac svetla. Postará sa o to biela farba a priesvitné barové stoličky, ktoré spolupracujú aj s podlahou na tom, aby bola kuchyňa presvetlená.

kuchyňa s barovým pultom

Milujete netradičné? Skúste namiesto barových stoličiek tieto laboratórne kúsky, ktoré sa postarajú o retro vzhľad.

kuchyňa s barovým pultom

Pokiaľ chcete dať dôraz na materiál, skúste to s týmto mramorovým raňajkovým barom.

kuchyňa s barovým pultom

Ďalším zo zaujímavých materiálov je betón, ktorý sa hodí k akýmkoľvek renováciám. Momentálne je veľmi populárny a obľúbený.

kuchyňa s barovým pultom

Skromný barový pult v podobe dvoch stoličiek na konci umožňuje aj tento šetrný spôsob sedenia.

kuchyňa s barovým pultom

Multifunkčný a zároveň úzky kuchynský barový pult, ktorý aj napriek veľkosti umožňuje usadiť štyroch ľudí.

kuchyňa s barovým pultom

Barový pult môže byť aj nadrozmerný. Vďaka svojej veľkosti dokáže barové stoličky uložiť zo všetkých štyroch strán.

kuchyňa s barovým pultom

Pri barovom pulte sa nemusíte obmedzovať iba na konkrétne typy stoličiek. Ak ste zástanca rustic štýlu, tieto typy stoličiek vám poskytnú formálnejší pocit.

kuchyňa s barovým pultom

Barový pult dokáže z kuchyne vytvoriť výnimočný aj neformálny priestor. Ak ho chcete vo svojej kuchyni aj vy, mali by ste zvážiť nasledujúce body:

  • Rozmer pultu, ale aj priestoru, v ktorom sa bude nachádzať
  • Funkcia, ktorú bude plniť (bude slúžiť iba na jedenie, alebo aj prípravu jedla, prípadne aj na iné funkcie)
  • Štýl

Obrázky: Pinterest.com

Ako si vybrať záclony do kuchyne
4.7 6 hodnotení

O záclonách sa nie darmo hovorí aj ako o oblečení pre okná.

Okno bez záclony skutočne pôsobí naho a prázdno. Hoci súčasný moderný dizajn praje aj strohému sklu, útulná kuchyňa s ambíciou stať sa srdcom rodinného života si predsa len pýta príjemné oteplenie v podobe štýlovo súhlasiacej záclony alebo závesu.

My vám v nasledujúcom článku pomôžeme vybrať tie správne záclony do kuchyne podľa štýlu zariadenia.

Minimalistická kuchyňa

Minimalizmus je predzvesťou jednoduchosti a praktického dizajnu. Aktuálne je tým najmodernejším, čomu môžete vo svojej kuchyni podľahnúť.

Kuchyňa v minimalistickom štýle by sa okrem základných farieb a čistých línií oslobodených od zbytočného zdobenia mala držať aj svetla.

zaclony01zaclony02Minimalizmus je vzdušný a jasný.

Oknám v takto zariadenej kuchyni preto pristanú len rovné záclony bez riasenia a ornamentov. V ideálnom prípade stavte na moderné rímske rolety. Voľte bielu alebo geometrické vzory. Krokom vedľa v tomto prípade nie sú ani nahé okná.

Vidiecka kuchyňa

Tradičný vidiecky štýl už pár rokov nie je len súčasťou chalúp a víkendových domčekov, hoci tým bezpochyby pristane najviac. Svoje miesto si vo svojej pôvodnej podobe i v modernejších obmenách našiel aj v štýlových interiéroch domov a bytov.

zaclony03zaclony04Pre vidiecku kuchyňu je typické drevo, kameň a kov, ktoré sa často objavujú vo svojej neopracovanej podobe. Z tkanín jej mimoriadne pristane tradičné plátno zdobené čipkou a výšivkou.

V tomto znamení by sa mali niesť aj záclony, respektíve nepriehľadné závesy. Vidieckemu štýlu zvlášť pristane krátky strih, prípadne závesy vyviazané na bokoch.

Romantická kuchyňa

Romantika v kuchyni je o nežnosti, ornamentoch a kvetinových vzoroch.

Miestnosti v tomto štýle pristane rozmanité zdobenie pôsobiace až dojmom preplneného priestoru. Vyrezávaný nábytok vo svetlých farbách, ozdobná keramika a farebné tapety na stenách.

zaclony05Na mieste sú jemné pastely. Okná v takto zariadenom interiéri potrebujú otepliť a zjemniť. Obzvlášť im pristanú vzorované a bohato riasené závesy a záclony do kuchyne najrôznejších strihov. Na mieste sú aj dvojdielne súpravy, mašličky a volány.

Rustikálna kuchyňa

Rustikálna kuchyňa sa v mnohom podobá tej vidieckej. Okrem návratu k tradíciám sa však vyznačuje aj väčšou ozdobnosťou. Typické sú pre ňu drobné, subtílne zásuvky, dvierka, vyrezávané stĺpiky a klasický drez s tvarovanou batériou.

Okná si v porovnaní s vidieckym štýlom tiež môžu dovoliť viac ozdobných prvkov. Pre rustikálnu kuchyňu sú typické vzorované alebo honosne pôsobiace jednofarebné závesy, ktoré môžu byť voľne spustené alebo vyviazané na bok. Obyčajne lemujú menšie okná a problémom nie sú ani príliš tmavé farby.

zaclony06Dôležitá je však kombinácia jednotlivých tkanín v miestnosti. Obrúsky, závesy a iné textilné doplnky by sa mali držať v rovnakej farbe, prípadne aj v totožnom vzore.

Provensálska kuchyňa

Provensálska kuchyňa je ženská, nostalgická a vonia po levanduli.

Dizajn pochádzajúci zo slnečného Francúzska má mnohé spoločné s rustikálnym štýlom.

Provensálska kuchyňa je však zariadená svetlým, bielym alebo smotanovým nábytkom. Interiér je celkovo presvetlený, slnečný, prím hrajú pastelové farby. Najčastejšie sa objavuje práve farba levandule.

zaclony07zaclony08Aj textílie sa nesú práve v tomto duchu. Záclony do kuchyne zariadenej v provensálskom štýle sú nežné, riasené, s pôvabným zdobením. Veľmi obľúbené sú viacdielne sady krátkych zácloniek, ktoré pôsobia žensky a súčasne ľahko.

Retro kuchyňa

Retro kuchyne zaváňajú históriou.

Nájdeme v nich prvky z rokov minulých, ktoré však nie sú natoľko staré, aby boli považované za starožitnosti.

Ide o štýl 50.- 60. rokov, ktorému dominujú farby. Veľmi obľúbená je červená, mentolová, modrá a zelená.

zaclony09zaclony10Záclony v takto zariadenej kuchyni tiež zaváňajú minulými desaťročiami. Na mieste sú krátke nepriehľadné záclonky výrazných farieb a vzorov. Takto zariadená kuchyňa pôsobí domácky a útulne.

Obrázky: pinterest.com