10 inšpirácií: Retro kuchyne, ktorých čaro vás dostane

retro

Existuje mnoho štýlov, v ktorých sa dá zariadiť jedna z najdôležitejších miestností v dome – kuchyňa. Ak nie ste zrovna milovníkom moderných riešení, čistých plôch a minimalizmu, možno vás dostanú dizajny z 50. – 70. rokov 20. storočia. Jedinečnosť retro štýlu dosiahnete, ak použijete tvary, farebné odtiene, obklady či zariadenie, ktoré v danej dobe hrali prím.

Ak máte obavy z návratu do minulosti, vyskúšajte najskôr spojiť nové so starým. V súčasnosti sa vintage prvky často kombinujú aj s modernými kuchynskými linkami. Pravú atmosféru daného štýlu vám pomôžu vytvoriť aj retro spotrebiče. Typickými sú najmä chladničky, varné dosky, hriankovače, kávovary, váhy či ručné mlynčeky, ktoré zabezpečia správnu náladu, nielen vďaka svojmu tvaru, ale aj farebnosti. Pripravili sme pre vás inšpiratívny výber 10 retro kuchýň, ktoré sa naozaj podarili.

1. Šachovnica na zemi

Populárny šachovnicový vzor neodmysliteľne patrí k retro štýlu. V tejto kuchyni je dlažba posadená diagonálne, čo priestoru dodalo dynamiku. Tyrkysová stena a výrazná červená chladnička nás pocitovo vracajú do minulého storočia. Výborne ladí aj zvyšok zariadenia barové stoličky a starý reklamný plagát.retro kuchyňa

Ak na vás podlaha v čiernobielej kombinácii pôsobí príliš “tvrdo”, nahraďte čiernu farbu iným farebným odtieňom. Skvelo vyniknú pastelové farby, dokonca sa môžete vyblázniť aj s multifarebnými variáciami šachovnice. Podstatou zostáva striedanie tmavých a svetlých plôch.

retro kuchyňa

2. Ružové opojenie

Ženskosť tejto kuchyni nemožno uprieť. Hoci je monochromatická paleta ružovej veľmi vkusná, biela kuchynská linka pomáha priestor trochu odľahčiť. Nežný odtieň dostatočne vynikne na spotrebičoch a podlahe. Kontrastné kožené kreslá a doplnky v červenej farbe sú chutnou čerešničkou na torte.retro kuchyňa

3. Sila červenej

Kuchynská linka v červenej farbe nikdy nebude krokom vedľa. Ak k nej zladíte aj ďalšie doplnky, ako sú závesy, obrus či koberec, vykúzlite dokonalý návrat v čase.

retro kuchyňa

4. Citrónová žltá

Čo by ste povedali v kuchyni na túto citronádu? Jednorazový ošiaľ smerom k žltej farbe v minulosti zvalcoval všetky predošlé trendy. Žltá dokonca zatienila červenú farbu, ktorá dominovala domácnosti roky. Irving Levine to takto zhrnul na výstave v New Yorku: “Žltá sa blíži k novým výšinám, červená padá a ružová je mŕtva.”

retro kuchyňa

retro kuchyňa

5. Ach tie zásuvky

V tejto kuchyni je hviezdou úžasná zásuvková komoda, ktorá po celej dĺžke kopíruje stenu. Čistý štýl skvelo dopĺňajú doplnky v bielej farbe – stará váha, tradičné ručné mlynčeky a zaujímavá otvorená rustikálna polica na taniere.
retro kuchyňa

6. Užitočný krb

Už ste niekedy premýšľali o umiestnení kuchynskej skrinky do nefunkčného krbu? Majitelia tejto kuchyne áno. Modré a červené akcenty, spolu s malými umeleckými dielami (a magickou čiernou mačkou) dotvárajú správny vintage feeling.retro kuchyňa

7. Oranžový krém

V tejto pomarančovo-krémovej kuchyni sa snúbi eklektizmus a elegancia. Spotrebiče a doplnky z nehrdzavejúcej ocele vytvárajú harmóniu medzi minulým a súčasným. Ohniskom je čiernobiela funky zástena, ktorá strháva pozornosť a vytvára skvelý kontrast s farbou linky.retro kuchyňa

8. Mätová chladnička

Ak nechcete ladiť v jednej farbe, stavte na akcenty. Táto kuchyňa je svelým príkladom, ako dobre môže vyzerať čistý moderný priestor v kombinácii s vintage prvkami. Kultová chladnička v mätovo-zelenom odtieni a zatváracia potravinová skrinka s pracovnou doskou dodali kuchyni jedinečný retro vzhľad.retro kuchyňa

Aj tu hrá prvé husle akcent v podobe ružovej retro chladničky. Veľmi dobre vynikne na šachovnicovej podlahe, ktorej plochy sú v tomto priestore uložené rovnobežne.retro kuchyňa

9. Drevené detaily

Tento nápad sa bude páčiť milovníkom nekonečných vôd oceánov. Výrazný modrý odtieň na kuchynskej linke vnáša do priestoru sviežosť a vánok pokoja. Veľmi príjemne do toho zapadajú akcenty z dreva na pracovnej doske a nábytkových úchytkách.retro kuchyňa

10. Svieži mix

Žiadna sýta farba, ani výrazné kombinácie. Retro kuchyňu môžete vytvoriť aj na základe nosných kusov dreveného nábytku, v kombinácii so starožitnými doplnkami. Priestor v nej majú aj moderné spotrebiče, industriálne lampy a živé kvety.retro kuchyňa

Zdroj foto: pinterest.com

Je indukčná varná doska škodlivá?

indukčná varná doska

V tomto článku sa pozrieme na to či je indukčná varná doska škodlivá i to, aké sú jej výhody i nevýhody. Moderné technické vychytávky sú pevnou súčasťou väčšiny domácností. Obzvlášť v kuchyni vieme oceniť ich prínos. Ak ju práve zariaďujete, určite vás čaká aj výber varnej dosky.

Ako funguje indukčná varná doska?

Indukčná varná doska využíva na vytváranie energie elektrinu, rovnako ako iné spotrebiče v domácnosti. Vo vnútri dosky sa nachádza elektromagnetická cievka veľkej sily, ktorá pôsobí na hrniec a zahrieva jeho dno. Dá sa povedať, že sa ňu vzťahujú rovnaké  riziká, ktoré majú aj iné elektrické spotrebiče. Indukčné varné dosky majú však pomerne silné magnetické pole. Ako je to teda s bezpečnosťou? Je indukčná varná doska škodlivá ?

Indukčné varné dosky sú v podstate elektromagnety – medené cievky, ktoré sa po prechode elektrického prúdu stávajú magnetickými. Keď na horák umiestnite železnú panvicu alebo hrniec, panvica sa stane akýmsi predĺžením elektromagnetu.

Magnetická oceľ má veľmi vysoký faktor tepelných strát pri frekvencii prúdu, ktorý cez ňu prechádza. Takáto “tepelná strata” predstavuje spôsob, akým sa panvica zahrieva, a je tiež dôvodom, prečo s indukčnými horákmi funguje len špeciálny nerezový riad. Riad, vyrobený z nemagnetického materiálu na indukcii fungovať nebude. Nevznikne elektromagnetické pole a nedôjde k zvyšovaniu teploty.

Tepelná strata sa deje veľmi rýchlo, preto je indukčné varenie rýchle a efektívne. Pre porovnanie: 1 l vody zovrie na indukčnej varnej doske až o 6 minút rýchlejšie ako na bežnom sporáku.

Je indukčná varná doska škodlivá?

Táto otázka je často skloňovaná v rôznych diskusiách. Jednoznačná odpoveď, podložená vedeckým výskumom, však neexistuje. Doteraz sa uskutočnilo len málo štúdií o účinkoch indukčného varenia na ľudí.

Nakoľko však existuje pomerne dosť informácií o elektrine, elektromagnetickom poli a žiarení, ako aj o úrovniach výkonu, generovaných v priemernom dome (teda všetkých prvkoch, zapojených do indukčného varenia), môžeme skonštatovať, že indukčná varná doska je rovnako bezpečná, ako akékoľvek iné domáce zariadenia.

Elektromagnetický smog šíria do prostredia aj mobily, počítače či televízory, ktoré používame denne. Indukčná doska však nemení molekuly potravín pri tepelnej úprave, takže netreba mať zbytočný strach.

Bez ohľadu na to, čo by ste mohli čítať na internete, veda prevažne podporuje skutočnosť, že indukčné varenie je bezpečné.

Výhody a nevýhody indukčnej varnej dosky

Indukčná varná doska má tieto výhody:

  • Uvaríte rýchlejšie a ušetríte energiu

Vďaka špeciálnej technológii, indukčná varná doska zohrieva jedlo v porovnaní s plynovým sporákom oveľa rýchlejšie. Navyše nedochádza ani k zbytočným teplotným stratám, pretože indukčná varná doska ohrieva iba riad a nie celý povrch. V skutočnosti je tento spôsob varenia až o 70 % účinnejší ako konvenčné elektrické alebo plynové sporáky.

  • Je bezpečná a vhodná do domácnosti s deťmi

Bezpečnosť je dôležitým faktorom, najmä keď máte v okolí neposedné a zvedavé deti. Keď dovaríte a odložíte z indukčnej dosky panvicu, jednotka sa automaticky vypne a vo väčšine prípadov sa jej môžete dotknúť po pár sekundách bez toho, aby ste sa spálili.

  • Jednoduché čistenie

Z vlastných skúseností viem, že čistenie dosky po varení je poriadna otrava. S tradičným elektrickým alebo plynovým sporákom, však len ťažko zabránite pripáleninám na povrchu. Navyše, tradičné plynové sporáky majú veľa zákutí, kam sa jedlo dokáže dostať a v takom prípade, vám neostáva nič iné, ako jednoducho všetky súčasti rozobrať a vyčistiť. Indukčnú varnú dosku stačí pretrieť vlhkou handričkou – jedlo sa na nej nepripečie, pretože jej povrch zostáva počas varenia chladný.

  • Vyzerá elegantne

Pre mnohých vzhľad varnej dosky možno nie je prioritou, ale ak máte radi pekný dizajn, určite indukčná varná doska stojí za zmienku. Indukčné varné dosky veľmi elegantné zapadnú do súčasných kuchynských interiérov. Ak trávite veľa času v kuchyni s pekným prostredím sa vám bude variť ešte lepšie.

  • Dlhá životnosť

Doteraz sme spomenuli samé pozitíva varenia na indukčnej varnej doske a je čas sa pozrieť aj na nevýhody.

  • Indukčné varné dosky stoja viac 

Indukcia je drahšia ako tradičné elektrické alebo plynové sporáky. Myslite však na špeciálnu technológiu, ktorá vám pomôže ušetriť a pripraviť jedlá oveľa rýchlejšie. Úspory na energii a čase stoja za počiatočné výdavky.

  • Potrebujete špeciálny riad z nerezu

Ak sa rozhodnete pre indukčnú varnú dosku, budete si musieť pravdepodobne zadovážiť aj nový riad. Mnoho ľudí je prekvapených, pretože nechápu podstatu fungovania tejto technológie.

  • Závislosť na energii

Ak vznikne z nejakého dôvodu výpadok elektrickej energie, tak (na rozdiel od plynu) nič bez nej neuvaríte. Taktiež môže byť problém s príkonom. Zistite si vopred jeho výšku, najmä ak má indukčná varná doska viac ako dva horáky. Niektoré modely majú schopnosť rozdeliť výkon pri využívaní oboch horákov. Celkový príkon 1800 wattov sa pri varení na 2 horákoch rozloží na 900 wattov na horák.

  • Cievka vydáva pri varení zvuk