Aká je správna výška umývadla, kuchynskej linky alebo vane

shutterstock

Zariaďujete byt, či dom alebo sa chystáte na prerábku?

Okrem výberu zariadenia a dizajnu je vhodné myslieť aj na praktické otázky, ktoré počas inštalácie vyplynú. V akej výške má byť kupeľňový nábytok, sanita, či kuchynská linka je otázka, na ktorú amatéri odpovedajú zväčša bez väčšieho premýšľania a takmer vždy len odhadom.

Keďže každý cm vášho bytu, či domu má spĺňať vaše predstavy na niekoľko rokov, je dobré zamerať sa na ideálnu výšku najpoužívanejších častí bytu o trochu precíznejšie. Spracovali sme 22 najčastejších otázok na optimálnu výšku zariadení vo vašich domovoch. Pri zariaďovaní tak budete mať všetky podstatné informácie na jednom mieste.

Výška umývadla

Výška vrchnej hrany umývadla v kúpeľni je pri priemerne vysokých obyvateľoch 85 cm. Výška odpadu je 53 cm s priemerom 4 cm. Výška batérie je 115 cm a výška ventilu je 60 cm.

Výška WC

Výška vrchnej hrany závesného WC je 40 cm a osa odpadu je 18,5 cm s priemerom 11 cm.

Výška podomietkovej batérie

Batéria sa montuje vo výške 15 cm od umývadla.

Výška batérie v sprchovom kúte

Výška sprchovej batérie je 115 cm od vrchnej strany sprchovej vane. Výška sprchovej hlavice od vrchnej strany vane je 175 cm. Priemer odpadu je 5 cm.

Výška kuchynskej linky

Normovaná výška kuchynskej linky a pracovných plôch v kuchyni je 85 cm a ergonomicky vyhovuje len postavám strednej výšky. Ak si chcete zmerať výšku kuchyne priamo pre vás, postavte sa a ohnite lakeť do pravého uhla, odmerajte výšku až k lakťu a máte správny výsledok. Myslite však, aj na vaše polovičky.

kuchynská linka
shutterstock

Výška vane

Vrchná hrana vane by mala dosahovať 60 cm, pri vani pre starších ľuďoch môže byť výška o niečo nižšia. Výška vaňovej batérie je 75 cm a výška odpadu je maximálne 10 cm s priemerom 5 cm.

Výška schodu

Ideálna výška schodov je od minimálnej hodnoty 16,5 cm až po po 17,5 cm, normy povoľujú aj výšku 20 cm, ktoré sú však potrebné podporiť zábradlím.

Výška stola

Výška 75-76 cm je štandardom pri výške stola. Táto výška, však platí len pri výške stoličky 46 cm. Pre tých vyšších z vás bude pohodlnejšie pri stole s výškou 77 až 80 cm.

Výška pracovného stola

Štandardná výška pracovného stola je 70 – 75 cm. Ak patríte medzi tých vyšších, ideálnou voľbou je siahnuť po stole s nastaviteľnou výškou stola. Pri výbere stoličky dbajte na to, aby vaše stehno a lýtko zvierali pravý uhol. Vzdialenosť medzi plochou sedadla stoličky a hornou hranou dosky stola by mala byť 25 až 30 cm.

Výška komína nad strechou

Účinná výška komína od napojenia spotrebiča až po jeho vyústenie by mala byť 5 metrov. Nad strešnou krytinou je optimálna výška komína 65 cm nad najvyšší objekt na streche.

Výška pracovnej dosky

Správna výška pracovnej dosky v kuchyni závisí od výšky jej obyvateľov. Ak máte 185 cm, správna výška pracovnej plochy je 95 cm. Pri výške 175-180 cm je ideálna výška pracovnej dosky 90 cm. Ak však patríte k tým, ktorých výška je 165-175 cm, nastavte si výšku pracovnej dosky na 85 cm.

Výška stoličky

Štandardná výška jedálenskej stoličky je 45 cm. Pri pracovných stoloch odporúčame siahnuť po nastaviteľnej stoličke.

Výška parapetu

Výška parapetu je závislá od bytových potrieb, no vždy sa musí odvíjať od výšky okenného rámu. Pre pracovňu je ideálne nastaviť parapetu na výšku 90-100 cm, aby sa tam pohodlne zmestil pracovný stôl. V kuchyni je ideálna výška 125 cm.

Výška digestora nad varnou doskou

Pri nastavení výšky digestora nad varnou doskou je potrebné rozlišovať elektrickú varnú dosku, kedy je potrebné dodržať vzdialenosť 65 cm. Pri plynovej varnej doske je nevyhnutná vzdialenosť 75 cm.

Výška horných skriniek kuchynskej linky

Podľa všeobecných odporúčaní, by vrch horných skriniek nemal presiahnuť 190-200 cm. Ak však siahnete po modernom riešení budovania skriniek až po strop, myslite na dostupnosť horných skriniek.

Výška TV na stene

Nastavenie správnej výšky televízora, ktorý si máte záujem zavesiť na stenu je závislý na viacerých faktoroch. Na výške vašej pohovky, kresla, aj na výške vás samotných. Sadnite si preto na pohovku a odmerajte si, od podlahy, výšku vašich očí. Potom túto výšku nastavte na stred obrazovky televízora. Štandartne je to výška 95-120 cm.

Výška stropu

Optimálna výška stropu je 3 m. Ak zvažujete nižší strop, je to samozrejme vaša voľba. No podľa odborníkov takýto priestor vyvoláva pocit stiesnenosti a depresie, naopak vysoký strop vyvoláva pocity osamelosti, bezbrannosti a ohrozenia.

Výška odpadu pre umývačku

Norma výšky odpadu pre umývačky je nastavená na 30-40 cm. Rovnako aj prívod vody je vo výške 30-40 cm.

Výška okna od podlahy

Jednotné pravidlá pri výpočte optimálnej výšky osadeného okna zamedzia zbytočnému úniku tepla. Z bezpečnostných dôvodov by mali byť okná umiestnené vo výške minimálne 90 cm a mali by siahať čo najnižšie pod strop. Francúzske okná, ktoré siahajú až po zem musia mať ochranné zábradlie vysoké 110 cm.

Výška barovej stoličky

Pre určenie výšky barových stoličiek je potrebné vedieť presnú výšku barového pultu. Vzdialenosť medzi sedacou plochou barovej stoličky a doskou barového pultu by mala byť približne 25 až 30 cm. Pri rozmiestňovaní je potrebné dodržať rozostup medzi jednotlivými barovými stoličkami minimálne 55 cm.

Výška garážovej brány

Štandardná veľkosť garážovej brány je od 290-450 cm na šírku a 216,5-229 cm na výšku. Rozmery samozrejme závisia od veľkosti vášho vozidla.

Výška zásuvky od podlahy norma

Norma ukladá umiestniť zásuvky v kúpeľni, alebo v kuchyni, vedľa umývadla vo výške 120 cm. V ostatných obytných priestoroch to nie je normou presne dané, bežne sa však zásuvky umiestňujú vo výške 30-50 cm.

Moderné kuchyne: 10 aktuálnych trendov v kuchynskom dizajne

moderné kuchyne

Možno sa aj vy v tomto roku chystáte na prerábku, ktorá by do vašej kuchyne vniesla sviežosť a súčasný dizajn. Ak chcete kráčať s dobou a byť súčasťou dizajnového sveta 2020, využite niektorú z aktuálnych ideí, ako zrenovovať priestor, ktorý už dávno neslúži len na prípravu jedál. V tomto článku sme pre vás pripravili inšpirácie na moderné kuchyne.

Či už ste vášnivý kuchár, častý hostiteľ, alebo máte zaneprázdnenú rodinu, kuchyňa je pravdepodobne centrom vášho každodenného života a srdcom domova. Ak jej súčasné usporiadanie potrebuje renováciu alebo jednoducho len chcete osviežiť okukanú, neaktuálnu farebnú schému, je ideálny čas na vytvorenie kuchyne vašich snov.

Čo je charakteristické pre moderné kuchyne

Moderná renovácia je najmä o čistých líniách, jasných priestoroch, funkčných, štýlových prvkoch a dizajnoch. Ak vám to umožňuje rozpočet, investujte do kuchynskej linky na mieru so vstavanými spotrebičmi. Tento prístup však môže byť pre vás ťažkým orieškom, najmä čo sa týka výberu farieb a materiálov. Preto si radšej pri výbere nechajte poradiť dizajnérom, ktorý presne vie, ako vytvoriť správny kontrast a zároveň zladiť jednotlivé prvky.

V tomto roku kuchyne perfektne prepájajú formu a funkčnosť. Čoraz viac sú prítomné moderné technológie, ktoré pomáhajú zjednodušovať každodennú rutinu. Do popredia sa dostáva aj veľmi zaujímavý trend tzv. “anti-kuchyne”. Ten síce nepopiera význam kuchyne ako spoločenského i funkčného priestoru, ale v podmienkach veľmi obľúbeného spájania kuchyne s obývacou izbou, dáva možnosť kuchyňu jednoducho skryť. Tento prístup umožňuje zachovať funkciu a celistvý luxusný vzhľad obývacej izby bez toho, aby ho narúšal iný dominantný priestor.

Pripravili sme pre vás 10 zaujímavých inšpirácií, prostredníctvom ktorých vám predstavíme niektoré z najväčších a vznikajúcich trendov v tomto roku. Veríme, že vám pomôžu v plánovaní a navrhovaní vašej vysnívanej kuchyne.

1. Integrované spotrebiče a čisté plochy

Aj naďalej sú veľmi trendy moderné integrované spotrebiče, ktoré sú subtílne, fungujú automaticky a sú výkonnejšie ako tie, ktoré poznáme z minulosti. Nový vzhľad luxusu jednoznačne diktuje, že nie je potrebné vidieť všetko to, čo máme v kuchyni. Dôležitú úlohu v tomto prípade zohráva aj výber materiálov. Moderné kuchyne často využívajú prírodný kameň. Veľmi obľúbený je napríklad mramor, ktorý sa požíva na pracovné plochy či dokonca celé kuchynské ostrovy. Skvele sa hodí k farebnému i neutrálnemu dekoru kuchynskej linky.

moderné kuchyne

zdroj: affordableinteriordesign.com

2. Súhra materiálov

Táto kuchyňa je skvelým príkladom súhry a ladenia materiálov. Tie garantujú nielen vysoký výkon, ale tiež poskytujú technologické a dizajnérske riešenia, ktoré zjednodušujú úlohy v kuchyni. Vnútorná stenová jednotka, so systémom otvárania a zatvárania dverí, je úplne skrytá v bočných paneloch z dubového dreva. To je použité aj na priľahlom stolíku a vo vnútorných častiach otvorených skriniek kuchynskej linky. Drevo skvele dopĺňa číre šedé sklo so strieborným hliníkovým rámom, ktoré umožňuje uzatváranie najvyšších políc a skvele prekrýva aj kuchynský odsávač. Zaujímavosťou je aj posuvná doska, ktorá slúži na prekrytie sporáka a zároveň je aj prídavnou pracovnou plochou na prípravu jedál.moderné kuchyne

zdroj: ernestomeda.com

3. Atmosferické svetlo a geometria

Ďalší príklad pretavenia úžasnej formy do vynikajúcej funkcie. Elegancia tejto kuchyne sa prejavuje v jej vzdušných podobách a objemoch. Základná jednotka je vyrobená z orechového dreva v popolavanom odtieni a je skombinová s nehrdzavejúcou oceľou. Silikónový LED pás v policových skrinkách vytvára mimoriadny vizuálny zážitok. Aj digestor v strede miestnosti je charakteristickou značku celého dizajnu. Odsávač je kombinovaný s drevenou policou s integrovaným svetlom, ktorý tvarovo ladí s návrhom celého kuchynského ostrova.moderné kuchyne

zdroj: eurocucina.com.au

4. Aj moderné kuchyne môžu byť veľkolepé

Zabudnite na bujný a prehnaný maximalizmus. “Viac je viac” v tomto prípade určite neplatí. Tento štýl je miernejší, hoci stále dostatočne veľkolepý. Ide o rovnováhu bohatstva a zdržanlivosti. V tejto kuchyni dominujú luxusné materiály – drevené plochy z dubu a orecha vnášajú do priestoru teplo a patinu. Tá je v krásnom kontraste s kamennou zástenou a pracovnou doskou. Orech je ideálnym výberom dreva pre ostrov v tomto dizajne. Dodáva mu pocit exkluzivity a intenzitu. Chladná vzorovaná podlaha je prirodzená a dokonale kontrastuje s drevom i neutrálnou skriňou. Všimli ste si aj tie unikátne svietidlá? Okúzľujúce visiace lampy a lustre sem jednoducho patria. Na detaily v podobe exkluzívnych svietidiel, úchytiek a kľučiek sa v tomto prípade treba osobitne zamerať.moderné kuchyne

5. Dvojtónový dizajn

Pozeráte sa na nádherný príklad dvojtónového dizajnu kuchyne. Šafránovo žltý komfortný kuchynský ostrov je v dokonalom vzájomnom spojení s tlmeným betónovým základom miestnosti. Treba dodať, že jedným z najviac pretrvávajúcich trendov pre moderné kuchyne je industriálny štýl. Nadčasová príťažlivosť zdĺhavých a jednoliatych pracovných priestorov je naďalej v móde, pričom každá kuchyňa sa ukazuje ako nielen praktická, ale aj esteticky príjemná. Ani vibrujúcou farbou v priemyselne ladenom priestore nič nepokazíte, práve naopak!moderné kuchyne

 zdroj: next125.com

6. Rustikálne drevo

Trendom pre moderné kuchyne jednoznačne zostávajú nahé povrchy z dreva, uprednostňujúce predovšetkým dub a vlašský orech. Popularita tradičného dreva, bohatého na tón a textúry bude pravdepodobne aj naďalej stúpať. Ostrov na mieru s minimalistickou drevenou konštrukciou z orecha je v tejto kuchyni dychvyrážajúcim prvkom. Ohromujúci je aj vďaka krásnej mramorovej doske s integrovaným varným panelom. Sofistikovaný orech dáva tejto izbe krásnu intenzitu, ktorá sa neuveriteľne spája s otvoreným dizajnom tejto miestnosti. Odporúča sa drevo kombinovať s ďalšími materiálmi s prírodnými textúrami, ako je napríklad žula, kremeň či už spomínaný mramor. Ak skombinujete rôzne hmatové povrchy, dosiahnete ten správny efekt.moderné kuchyne

zdroj: nakedkitchens.com

7. Svieže moderné kuchyne

Jedným zo znakov modernej kuchyne je jej sviežosť a funkčnosť. Moderný dizajn však neznamená len použitie neutrálnych farieb alebo monochromatizmus. Nič nebráni tomu, aby ste siahli aj po ženskejších a pastelových odtieňoch. Ružovú stenu skvele vyvážite modernou kuchynskou linkou v sivom dekore, ku ktorej si to priam pýta použitie mramorovej textúry. Kamenný povrch na zástene a kuchynskom poloostrove nielen skvelo vynikne, ale bude aj neuveriteľne praktický. Celkový vzhľad podčiarkujú svietidlá a kuchynské doplnky v mosadze, ktoré priestoru dodajú nádych luxusu.moderné kuchyne

zdroj: housebeautiful.com

8. Betónová

Chladné betónové profily skriniek, krásne odľahčuje kombinácia s hrejivým drevom. Opäť sa tu stretávame so zabudovanými spotrebičmi, ktoré zostávajú elegantne skryté za zásuvnými dverami. To len posilňuje čistý a homogénny vzhľad, ktorý neodmysliteľne patrí k moderným kuchyniam. V tomto prípade sa spája vysoký štandard dizajnu s komfortom, ktorý predstavuje jemné zatváranie dverí, tiché zásuvky a veľkorysý úložný priestor. Všimli ste si, že niektoré plochy nemajú úchytky? Dvere otvoríte úplne ľahko, intuitívne či už s lakťom alebo kolenom. Aj takéto detaily pomáhajú vytvárať ultramodernú a ničím nerušenú estetiku.moderné kuchyne

zdroj: next125.com

9. Anti-kuchyňa

Ako sme v úvode spomínali, jedným z horúcich trendov sú takzvané “anti-kuchyne”. Kuchyne systému Inside System predstavujú skutočné mikrokozmy funkčnosti a elegancie. Ich extrémna všestrannosť a modularita sa výborne hodí aj pre personalizáciu malých obytných priestorov. Ide o vnútorný systém v podobe akéhosi skrytého kontajnera, v ktorom sú umiestnené všetky potrebné typy zariadení a kuchynských doplnkov. Jednou zo základných vlastností projektu je úplné otvorenie samostatne stojacich kontajnerov, pomocou systému bočných rotačných dverí, ktorý úplne otvorí priestor. Tento systém ponúka plne vybavené kuchynské prevedenie, založené na funkčnosti a racionálnosti, bez toho aby čo i len trochu utrpela estetická stránka a dizajn.

moderné kuchyne

zdroj: archiportale.com

10. Keď cítiť remeslo

Z tejto kuchyne cítiť, že ide o originál svojho druhu. Profily kuchynskej linky boli vyrobené z recyklovaných drevených dosiek, ktorých štruktúra na tak rozsiahlej ploche vyzerá jedinečne. Výrazným a dominantným prvkom je tiež mosadzný ostrovček, ktorý skvele ladí s prírodnými materiálmi. Napriek tomu, že boli použité tradičné postupy výroby, dizajn kuchyne jednoznačne patrí do súčasnosti a vysoko spĺňa estetické nároky.moderné kuchyne

zdroj: jamesandgiles.com