Zariaďujete byt, či dom alebo sa chystáte na prerábku?
Okrem výberu zariadenia a dizajnu je vhodné myslieť aj na praktické otázky, ktoré počas inštalácie vyplynú. V akej výške má byť kupeľňový nábytok, sanita, či kuchynská linka je otázka, na ktorú amatéri odpovedajú zväčša bez väčšieho premýšľania a takmer vždy len odhadom.
Keďže každý cm vášho bytu, či domu má spĺňať vaše predstavy na niekoľko rokov, je dobré zamerať sa na ideálnu výšku najpoužívanejších častí bytu o trochu precíznejšie. Spracovali sme 22 najčastejších otázok na optimálnu výšku zariadení vo vašich domovoch. Pri zariaďovaní tak budete mať všetky podstatné informácie na jednom mieste.
Výška umývadla
Výška vrchnej hrany umývadla v kúpeľni je pri priemerne vysokých obyvateľoch 85 cm. Výška odpadu je 53 cm s priemerom 4 cm. Výška batérie je 115 cm a výška ventilu je 60 cm.
Výška WC
Výška vrchnej hrany závesného WC je 40 cm a osa odpadu je 18,5 cm s priemerom 11 cm.
Výška podomietkovej batérie
Batéria sa montuje vo výške 15 cm od umývadla.
Výška batérie v sprchovom kúte
Výška sprchovej batérie je 115 cm od vrchnej strany sprchovej vane. Výška sprchovej hlavice od vrchnej strany vane je 175 cm. Priemer odpadu je 5 cm.
Výška kuchynskej linky
Normovaná výška kuchynskej linky a pracovných plôch v kuchyni je 85 cm a ergonomicky vyhovuje len postavám strednej výšky. Ak si chcete zmerať výšku kuchyne priamo pre vás, postavte sa a ohnite lakeť do pravého uhla, odmerajte výšku až k lakťu a máte správny výsledok. Myslite však, aj na vaše polovičky.

Výška vane
Vrchná hrana vane by mala dosahovať 60 cm, pri vani pre starších ľuďoch môže byť výška o niečo nižšia. Výška vaňovej batérie je 75 cm a výška odpadu je maximálne 10 cm s priemerom 5 cm.
Výška schodu
Ideálna výška schodov je od minimálnej hodnoty 16,5 cm až po po 17,5 cm, normy povoľujú aj výšku 20 cm, ktoré sú však potrebné podporiť zábradlím.
Výška stola
Výška 75-76 cm je štandardom pri výške stola. Táto výška, však platí len pri výške stoličky 46 cm. Pre tých vyšších z vás bude pohodlnejšie pri stole s výškou 77 až 80 cm.
Výška pracovného stola
Štandardná výška pracovného stola je 70 – 75 cm. Ak patríte medzi tých vyšších, ideálnou voľbou je siahnuť po stole s nastaviteľnou výškou stola. Pri výbere stoličky dbajte na to, aby vaše stehno a lýtko zvierali pravý uhol. Vzdialenosť medzi plochou sedadla stoličky a hornou hranou dosky stola by mala byť 25 až 30 cm.
Výška komína nad strechou
Účinná výška komína od napojenia spotrebiča až po jeho vyústenie by mala byť 5 metrov. Nad strešnou krytinou je optimálna výška komína 65 cm nad najvyšší objekt na streche.
Výška pracovnej dosky
Správna výška pracovnej dosky v kuchyni závisí od výšky jej obyvateľov. Ak máte 185 cm, správna výška pracovnej plochy je 95 cm. Pri výške 175-180 cm je ideálna výška pracovnej dosky 90 cm. Ak však patríte k tým, ktorých výška je 165-175 cm, nastavte si výšku pracovnej dosky na 85 cm.
Výška stoličky
Štandardná výška jedálenskej stoličky je 45 cm. Pri pracovných stoloch odporúčame siahnuť po nastaviteľnej stoličke.
Výška parapetu
Výška parapetu je závislá od bytových potrieb, no vždy sa musí odvíjať od výšky okenného rámu. Pre pracovňu je ideálne nastaviť parapetu na výšku 90-100 cm, aby sa tam pohodlne zmestil pracovný stôl. V kuchyni je ideálna výška 125 cm.
Výška digestora nad varnou doskou
Pri nastavení výšky digestora nad varnou doskou je potrebné rozlišovať elektrickú varnú dosku, kedy je potrebné dodržať vzdialenosť 65 cm. Pri plynovej varnej doske je nevyhnutná vzdialenosť 75 cm.
Výška horných skriniek kuchynskej linky
Podľa všeobecných odporúčaní, by vrch horných skriniek nemal presiahnuť 190-200 cm. Ak však siahnete po modernom riešení budovania skriniek až po strop, myslite na dostupnosť horných skriniek.
Výška TV na stene
Nastavenie správnej výšky televízora, ktorý si máte záujem zavesiť na stenu je závislý na viacerých faktoroch. Na výške vašej pohovky, kresla, aj na výške vás samotných. Sadnite si preto na pohovku a odmerajte si, od podlahy, výšku vašich očí. Potom túto výšku nastavte na stred obrazovky televízora. Štandartne je to výška 95-120 cm.
Výška stropu
Optimálna výška stropu je 3 m. Ak zvažujete nižší strop, je to samozrejme vaša voľba. No podľa odborníkov takýto priestor vyvoláva pocit stiesnenosti a depresie, naopak vysoký strop vyvoláva pocity osamelosti, bezbrannosti a ohrozenia.
Výška odpadu pre umývačku
Norma výšky odpadu pre umývačky je nastavená na 30-40 cm. Rovnako aj prívod vody je vo výške 30-40 cm.
Výška okna od podlahy
Jednotné pravidlá pri výpočte optimálnej výšky osadeného okna zamedzia zbytočnému úniku tepla. Z bezpečnostných dôvodov by mali byť okná umiestnené vo výške minimálne 90 cm a mali by siahať čo najnižšie pod strop. Francúzske okná, ktoré siahajú až po zem musia mať ochranné zábradlie vysoké 110 cm.
Výška barovej stoličky
Pre určenie výšky barových stoličiek je potrebné vedieť presnú výšku barového pultu. Vzdialenosť medzi sedacou plochou barovej stoličky a doskou barového pultu by mala byť približne 25 až 30 cm. Pri rozmiestňovaní je potrebné dodržať rozostup medzi jednotlivými barovými stoličkami minimálne 55 cm.
Výška garážovej brány
Štandardná veľkosť garážovej brány je od 290-450 cm na šírku a 216,5-229 cm na výšku. Rozmery samozrejme závisia od veľkosti vášho vozidla.
Výška zásuvky od podlahy norma
Norma ukladá umiestniť zásuvky v kúpeľni, alebo v kuchyni, vedľa umývadla vo výške 120 cm. V ostatných obytných priestoroch to nie je normou presne dané, bežne sa však zásuvky umiestňujú vo výške 30-50 cm.
Malé kuchyne: 15 skvelých inšpirácií a nápadov
Pozrite si inšpirácie, ako aj z obmedzeného priestoru vyťažiť čo najviac. Tieto malé kuchyne budete milovať!

Priestranná kuchyňa, dlhá pracovná doska, množstvo odkladacieho priestoru – také sú často naše predstavy o ideálnej kuchyni. Mnohí však žijeme v bytoch či malých domčekoch, kde sa jednoducho tieto sny nezmestia. Napriek tomu, však malé kuchyne nemusia mať skromné zariadenie a vyvolávať klaustrofobický pocit.
Aj keď sa stiesnený priestor môže zdať obmedzujúci, práve malé kuchyne sú veľmi bohaté na jedinečné riešenia a inovácie. Je to hra metrov či skôr centimetrov, ktoré ak správne využijete, získate dynamický priestor. Tvorba takéhoto dizajnu môže byť zložitá, pretože okrem vizuálnej stránky je dôležitým prvkom práve funkčnosť. Ak sa to však podarí, neexistuje nič okúzlujúcejšie ako útulná maličká kuchyňa.
Nie je náhoda, že väčšine našich inšpirácií kraľuje biela farba alebo iné svetlé odtiene farieb (napríklad kávová, svetlosivá, slonovinová). Používajú sa na stenách alebo v rámci dekoru kuchynských liniek, čím priestor opticky otvárajú. V našom výbere si môžete pozrieť 15 skvelých riešení, ako poňať malý priestor na varenie a urobiť z neho obľúbenú časť domova.
1. Nádych vidieka
Kuchyňa v bielom dekore je vždy skvelou voľbou. Nič nepokazíte, ak do nej zakomponujete drevené prvky a detaily v podobe pracovnej dosky či otvorených políc. To, čo však tejto kuchyni dodáva útulnosť a príjemný nádych vidieka, je odhalená tehlová stena.
zdroj: apartmenttherapy.com
2. Úzka ulička
Do takto úzkej kuchyne sa samostatný stôl nezmestí. Vhodným riešením je preto potiahnutie pracovnej plochy pozdĺž oboch stien. To umožní nielen plné využitie úložného a pracovného potenciálu kuchyne, ale navyše na konci pracovnej dosky vznikne ministolík, ktorý možno využiť na rýchle raňajky či popoludňajšiu kávu.
zdroj: studio-claro.com
3. Malé kuchyne vs. tmavé farby
Táto kuchyňa úplne vyvracia tvrdenia, že v malej miestnosti nie je možné použiť tmavé farby. Namiesto svetla a vzdušnosti sú v nej použité sýte, náladové odtiene. Kľúčom k vytvoreniu tohto odvážneho dizajnu na malom priestore je rovnováha. V kuchyni krásne vynikajú modré kuchynské skrinky v kombinácii s rustikálnym drevom, ktoré bolo vhodne použité namiesto klasického keramického obkladu.
zdroj: housebeautiful.com
4. Všetko biele
Malé kuchyne jednoznačne milujú bielu farbu. Ak sa ju rozhodnete použiť, váš kuchynský priestor sa presvetlí a získa svieži čistý vzhľad. Keramický obklad na stene, mosadzné spotrebiče a luster z mliečneho skla uberú z monochromatickosti priestoru a skvele vyvážia priestor.
zdroj: m.eirinika.gr
5. Strhnite pozornosť
Ako sa vysporiadať s netradičným kuchynským priestorom, ktorý je nielen úzky, ale má aj veľmi vysoké stropy? Majiteľ tejto kuchyne využil dispozície vo svoj prospech a pohral sa s dekoráciami. Nástenná tapeta s citátom a výrazné visiace lampy strhnú pohľad každého, čím sa strop vizuálne stáva ohniskom tejto kuchyne. Zatiaľ, čo steny a kuchynská linka sú biele, farebný akcent v podobe viacfarebného obkladu vniesol do priestoru sviežosť a radosť.
zdroj: homebnc.com
6. Sivá elegancia
Sivý minimalistický kuchynský kút bude vyzerať skvelo, najmä v industrálne ladenom interiéri. Malé kuchyne sú často súčasťou väčších, spojených priestorov, ktoré zahŕňajú obývačku, prípadne jedáleň. Kuchynský ostrovček či pult je v takomto prípade vhodným prvkom na predelenie miestnosti a odčlenenie celej zóny. V tejto kuchyni však pult vôbec nenarúša celistvý vzhľad priestoru.
zdroj: carrebianhome.com
7. Osviežte ju zeleňou
Zelenými rastlinami v kuchyni nič nepokazíte, práve naopak! Priestor vďaka nim bude pôsobiť čerstvo a energicky. Silu zelenej môžete využiť aj na stenách, no v takomto prípade odporúčame zvoliť odtieň kuchynskej linky v bielej či krémovej farbe, ktorá na tmavšom pozadí skvele vynikne.
zdroj: eggscreamhoney.com
8. Spojená a predsa oddelená
Ak chcete aby kuchyňa v spojenom priestore bola jasne odčlenená, využite na to nielen kuchynský pult, ale i farby či vzory. Táto kuchyňa doslova svieti, vďaka kuchynskej linke, ktorá vypĺňa priestor po celej výške a šírke steny. Navyše dlaždice na podlahe jasne vymedzujú hranicu, ktorá delí kuchyňu od zvyšnej obývačkovej časti. Kontrast vzoru na podlahe a drevených parkiet pritom vôbec nepôsobí rušivo.
zdroj: homedesignranu.club
9. Ergonómia a moderný dizajn
Kuchynský kút ako súčasť obývačky, nemusí vyhovovať každému. Talianski dizajnéri navrhli preto kuchyňu, ktorá v obývacej izbe je jednoducho skrytá. Kompaktný nábytok maximálne využíva každý centimeter, ktorý tvorí miniatúrnu kuchyňu. A hoci je to na prvý pohľad neuveriteľné, dokáže splniť všetky potrebné funkcie – skladovanie jedál, ich prípravu, umývanie riadu a samozrejme varenie. Súčasne je to ukážka nezvyčajnej kombinácie ergonómie a dizajnu.
zdroj: homebnc.com
10. Malé kuchyne v rustikálnom štýle
Ak túžite vniesť do kuchyne kúsok prírody a vidieka, stavte na tento štýl. Okrem klasickej bielej, na drevenej kuchynej linke krásne ukážu aj odtiene béžovej či sivej. Mosadzné ozdobné prvky a výrazná podlaha dodajú priestoru šmrnc a jedinečný výraz.
zdroj: housebeautiful.com
11. Jemná
Táto kuchyňa je síce šialene maličká, ale výber farieb a materiálov do nej vnáša atmosféru ľahkosti. Jemný zelenkavý odtieň výborne ladí s drevom a ružovými detailami.
zdroj: cutypaste.com
12. Mix vzorov a materiálov
Aj tento minipriestor si jednoznačne pýtal bielu kuchynskú linku. Výnimočným ho však robia najmä ďalšie kombinácie – ornamentálna tapeta, keramický obklad, mramorová doska a grafiky na stenách. Výborné!
zdroj: housebeautiful.com
13. Nestarnúce retro
Retro kuchyne sú trendy. Ak chcete výnimočný dizajn do vašej mini kuchyne, stavte na retro spotrebiče v pastelových odtieňoch. Výborne vyniknú popri svetlom dekore kuchynskej linky a dodajú kuchyni náboj ako za starých čias.
zdroj: interiordemadera.com
14. Výstredná zelená
Malý priestor môžete nadizajnovať aj v jednej výraznej farbe. Ostrá zelená farba vašu domácnosť osvieži a dodá jej harmóniu. Ak navyše ako akcent zvolíte kuchynské pomôcky a prvky v kontrastnej farbe, zosilníte jej energizujúci efekt.
zdroj: m.eirinika.gr
15. Zrkadlá opticky zväčšia
Nie je tajomstvom, že zrkadlá dokážu malé priestory opticky nafúknuť. V kuchyni ich môžete použiť v presklených častiach skriniek alebo namiesto zásteny.
zdroj: housebeautiful.com