Vieme, na čo všetko by ste si mali dať pozor pri kúpe bytu

shutterstock

Kúpa bytu je pre väčšinu z nás najväčšia finančná transakcia za celý život. Pri jeho kúpe sa tak netreba ponáhľať, ale byť skôr opatrný.

V tomto článku vám ukážem, na ktoré veci si treba dávať pozor.

Na čo si musíte dať pozor pri kúpe bytu

  1. overte si údaje o majiteľovi – ako prvá vec je preverenie majiteľa nahliadnutím do originálu listu vlastníctva, kde nájdete presné údaje o majiteľovi a osobách, ktoré môžu nakladať s nehnuteľnosťou. Ak je predávajúci jeden zo spoluvlastníkov nehnuteľnosti, je potrebné uzatvoriť zmluvu o prevode vlastníctva k bytu so všetkými spoluvlastník­mi bytu.
  2. stav vlastníka – je dôležité zistiť, v akom stave je vlastník nehnuteľnosti a či nie je v manželstve. Ak v manželstve je, musí svojho partnera požiadať o potvrdenie, že predmetná nehnuteľnosť je v jeho výlučnom vlastníctve, a nie predmetov bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
  3. ťarchy a vecné bremenású najmä vecná bremená, predkupné právo, doživotné užívanie, exekúcia a iné práva, ktoré musia byť pred prevodom nehnuteľnosti na liste vlastníctva vymazané
  4. technický stav nehnuteľnosti – mali by ste si dať pozor na rôzne technické nedostatky, ktoré vám môžu byť na prvý pohľad skryté. Napr. popraskané múry, plesne a pod.
  5. dôkladná kúpna zmluva nehnuteľnosti, ktorú by mal pripraviť, resp. minimálne pred podpisom skontrolovať skúsený právnik. Tak budete skutočne chránený pred možnými problémami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

11 vecí, na ktoré sa pýtať ako prvé pri kúpe bytu

shutterstock

Našli ste inzerát bytu, ktorý sa vám páči a dohadujete si obhliadku nehnuteľnosti.

Čo by ste sa mali na osobnej obhliadke pýtať a na čo nezabudnúť?

Na čo sa pýtať pri kúpe bytu?

  1. stav bytového domu, v ktorom sa ponúkaný byt nachádza – v prvom rade vás zaujíma konkrétny dom, kedy bol postavený, z akých materiálov a miera rekonštrukcie, ktorú podstúpil alebo je ešte len v pláne (zateplenie domu, spoločné priestory, výťahy, stupačky). Taktiež vás zaujíma ako sa rekonštrukcia financovala a aké sú mesačne náklady do fondu opráv. Pri starých bytoch musíte rátať so zvýšenými mesačnými nákladmi oproti novostavbám.
  2. základné informácie o konkrétnom byte – aká je metráž, či má balkón alebo loggiu, výťah, pivnicu, akým spôsobom je riešenie kúrenie a ohrev vody.
  3. miera rekonštrukcie – je byt v pôvodnom stave alebo prešiel čiastočnou rekonštrukciou. Ak áno, čo všetko bolo rekonštruované a z akých materiálov.
  4. dispozícia bytu prejdite si dispozíciu a nechajte si ozrejmiť, čo je všetko možné zmeniť. Ktoré steny sú nosné, a ktoré len priečky.
  5. orientácia na svetové strany – pri orientácii vás zaujíma hlavne svetelnosť bytu. Je byt dostatočne svetlý? Vyhovuje vám orientácia vzhľadom na rozmiestnenie miestností? Aký je výhľad z bytu. Ak má byt balkón, je vôbec použiteľný? (často je otočený na rušnú a prašnú ulicu).
  6. lokalita a občianska vybavenosť – čo všetko máte v blízkosti, aké obchody, služby, blízkosť MHD, prípadne aké základné školy, škôlky, ak plánujete rodinu. Taktiež sa informujte, či sa v okolí chystá ďalšia zástavba.
  7. susedia – veľmi dôležitá otázka, ktorá vám môže znepríjemniť časom život. Akí sú susedia, sú v dome nejaké problémy?
  8. možnosť parkovania je v danej lokalite povolené len rezidenčné parkovanie? Prípadne poskytuje lokalita dostatočný počet parkovacích miest alebo si budete musieť prenajať výhradné parkovacie miesto.
  9. výška nákladov na bývanie – aké su mesačné správcovské poplatky a poplatky do fondu opráv
  10. prípojky sietí – aké sú možnosti pripojenia k internetu a káblovej televízie.
  11. uvoľnenie nehnuteľnosti a možnosti financovania – ak máte záujem, zistite, kedy je možné nasťahovať sa, prípadne či je možnosť financovania cez hypotekárny úver.

Čo sa pýtať pri kúpe bytu? Všetko čo vás napadne a zaujíma, ale hlavne si dávajte pozor na veci, ktoré už časom neviete zmeniť a to je lokalita, orientácia na svetové strany, prípadne dispozícia.