Na čo sa pýtať pri kúpe bytu

Aby ste neskôr neľutovali.

Katarína Malá

Aktualizované
4. júla 2018

Kategórie
Ako dobre bývať

Na čo sa pýtať pri kúpe bytu
5 4 hodnotení

Našli ste inzerát bytu, ktorý sa vám páči a dohadujete si obhliadku nehnuteľnosti.

Čo by ste sa mali na osobnej obhliadke pýtať a na čo nezabudnúť?

Na čo sa pýtať pri kúpe bytu?

 1. stav bytového domu, v ktorom sa ponúkaný byt nachádza – v prvom rade vás zaujíma konkrétny dom, kedy bol postavený, z akých materiálov a miera rekonštrukcie, ktorú podstúpil alebo je ešte len v pláne (zateplenie domu, spoločné priestory, výťahy, stupačky). Taktiež vás zaujíma ako sa rekonštrukcia financovala a aké sú mesačne náklady do fondu opráv. Pri starých bytoch musíte rátať so zvýšenými mesačnými nákladmi oproti novostavbám.
 2. základné informácie o konkrétnom byte – aká je metráž, či má balkón alebo loggiu, výťah, pivnicu, akým spôsobom je riešenie kúrenie a ohrev vody.
 3. miera rekonštrukcie – je byt v pôvodnom stave alebo prešiel čiastočnou rekonštrukciou. Ak áno, čo všetko bolo rekonštruované a z akých materiálov.
 4. dispozícia bytu prejdite si dispozíciu a nechajte si ozrejmiť, čo je všetko možné zmeniť. Ktoré steny sú nosné, a ktoré len priečky.
 5. orientácia na svetové strany – pri orientácii vás zaujíma hlavne svetelnosť bytu. Je byt dostatočne svetlý? Vyhovuje vám orientácia vzhľadom na rozmiestnenie miestností? Aký je výhľad z bytu. Ak má byt balkón, je vôbec použiteľný? (často je otočený na rušnú a prašnú ulicu).
 6. lokalita a občianska vybavenosť – čo všetko máte v blízkosti, aké obchody, služby, blízkosť MHD, prípadne ake základné školy, škôlky, ak plánujete rodinu. Taktiež sa informujte, či sa v okolí chystá ďalšia zástavba.
 7. susedia – veľmi dôležitá otázka, ktorá vám môže znepríjemniť časom život. Akí sú susedia, sú v dome nejaké problémy?
 8. možnosť parkovania je v danej lokalite povolené len rezidenčné parkovanie? Prípadne poskytuje lokalita dostatočný počet parkovacích miest alebo si budete musieť prenajať výhradné miesto.
 9. výška nákladov na bývanie – aké su mesačné správcovské poplatky, poplatky do fondu opráv
 10. prípojky sietí – aké sú možnosti pripojenia k internetu a káblovej televízie.
 11. uvoľnenie nehnuteľnosti a možnosti financovania – ak máte záujem, zistite, kedy je možné nasťahovať sa, prípadne či je možnosť financovania cez hypotekárny úver.

Zhrnutie článku

Čo sa pýtať pri kúpe bytu? Všetko čo vás napadne a zaujíma, ale hlavne si dávajte pozor na veci, ktoré už časom neviete zmeniť a to je lokalita, orientácia na svetové strany, prípadne dispozícia.

Na čo sa pýtať pri kúpe bytu
5 4 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Čo si všímať a aké otázky sa pýtať na obhliadke bytu?

Poradíme vám, čo všetko si na obhliadke všímať a ako sa ňu najlepšie pripraviť.

Beata Kalaiová

Aktualizované
23. augusta 2018

Čo si všímať a aké otázky sa pýtať na obhliadke bytu?
4.9 10 hodnotení

Pri kúpe nehnuteľnosti je obhliadka bytu kľúčovým momentom celého procesu.

Hľadanie nového miesta menom domov rozhodne nie je jednoduché. Od počiatočného hľadania vhodných „kandidátov“, až po podpis zmluvy a administratívne zabezpečenie, je obhliadka nehnuteľnosti zásadným a rozhodujúcim krokom v celom procese.

Ešte pred samotnou obhliadkou je dobré mať vopred utriedené všetky kritériá, ktoré od vysnívaného bývania očakávate. Sústrediť by ste sa mali na vašu históriu bývania, potreby rodiny a samozrejme uvážiť cenový strop.

Všetky kritériá by mali mať svoju váhu, no nemali by ste napríklad cenu bytu uprednostniť pred všetky ostatné potreby.

Ako sa na obhliadku bytu pripraviť?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že na obhliadke bytu nemáte byť pasívny konzument výkladu makléra realitnej kancelárie. Obhliadka má byť o dialógu a má odpovedať na všetky vaše otázky.


Aj preto si na obhliadku bytu nechajte dostatočný časový rámec a ak sa maklér, či majiteľ bytu ponáhľa, dajte im najavo, že na obhliadku potrebujete svoj čas.

Pripravte si zoznam vašich kritérií a zoznam otázok, ktoré vám pomôžu nájsť váš domov. V zozname si môžete na obhliadke odškrtávať pozitíva a zaznačiť negatíva nehnuteľnosti. Táto stratégia vám pomôže sa rozhodnúť pre tú správnu nehnuteľnosť a taktiež vyjednať tú najlepšiu cenu.

Prvý dojem a jeho následky

Ako to už býva zvykom, prvý dojem z nového prostredia zaváži oveľa viac ako dokonalý preslov o nehnuteľnosti.

Preto, ak ste sa ocitli v byte, ktorý podľa fotografií inzerátu pôsobil priam dokonale, no realita je iná, nezatracujte ho hneď.

Pôvodní majitelia bytu nemusia byť poriadkumilovní, prípadne nemajú podobný vkus ako vy, no rozhodne dajte nehnuteľnosti šancu.


Odpísať byt len na základe nevkusného nábytku, či farby stien, by vás mohol neskôr skutočne mrzieť.

Ak sa na obhliadke stretávate s maklérom, nedajte svoje pozitívne, či negatívne reakcie ihneď najavo, udržte si nadhľad.

Práve emocionálna neutralita vám vytvorí vynikajúce podmienky pre obchodné jednanie s maklérom o kúpe bytu a možnom vyjednávaní o výške ceny.

Zamerajte sa na podstatné parametre bytu

Viac ako na záclony si všímajte dispozičné riešenie bytu. Zamerajte sa na priestor jednotlivých izieb. Skúste si v hlave predstaviť, ako by jednotlivé miestnosti a rozmery vyhovovali vašim potrebám.

Pozrite si, či rozdelenie izieb a ich vzájomné prepojenie bude vyhovovať vašim bežným návykom.


Okrem priestoru je dôležitým parametrom rozhodovania aj sveteľnosť izieb. Ak máte naplánovanú prehliadku vo večerných hodinách, opýtajte sa na orientáciu miestností, podľa svetových strán. Prípadne si prehliadku preplánujte na inú hodinu.

V neposlednom rade si všímajte stav nehnuteľnosti. Dôkladne si prezrite stav stien, stropov, okien a podláh. Akékoľvek prasklinky, môžu napovedať o možných závadách, ktoré budete musieť neskôr riešiť a investovať do nich nemalé finančné prostriedky.

Nemajte obavy si vyskúšať otváranie dverí, okien, splachovanie WC, púšťanie vody v kúpeľni, či v kuchyni.

Celú inšpekciu vykonávajte s ohľadom a vaše potreby, no za každých okolností vždy slušne.

Ak nájdete závadu, neváhajte a opýtajte sa na ňu. Predajca vám o probléme môže povedať viac. Ak poukážete na nedostatky, môžete si vyjednať lepšiu cenu bytu.


To čo oči nevidia…

Pri obhliadke nezabudnite aj na parametre bytu, ktoré okom nevidíte, no pri bývaní hrajú dôležitú úlohu.

Akú má byt výmeru? Orientáciu na svetové strany? Má byt vlastnú komoru, či špajzu? Je tam kočíkáreň? Ako je to s parkovaním? Akého mobilného a internetového poskytovateľa si môžete v danej lokalite vybrať?

Toto sú typické otázky, ktoré sú pri výbere vysnívaného bytu podstatné.

Rovnako podstatné je aj to v akom stave sú elektrické rozvody v byte. Ak sú v celej bytovke hliníkové rozvody, určite by ste v rámci bezpečnosti museli uvažovať nad prerobením elektriny v celom byte, čo nie je najlacnejšia položka.

Taktiež je potrebné preveriť stav stupačiek, vodných potrubí a možného zatekania k susedom alebo naopak. Problém so zatekaním by nebol práve najlepším začiatkom susedských vzťahov.


Zamerajte sa aj na vykurovanie, ako je zabepečené a v akom stave sú radiátory.

Podstatný údaj pre vás bude aj výška nákladov na domácnosť, z čoho do budúcnosti vyplýva aj otázka, či je bytovka zateplená, prípadne ju čakajú dôležité prerábky, ktoré by znamenali automatické navýšenie mesačných nákladov.

Ak si už zúžite výber nehnuteľností, ktoré stoja za to, rozhodne si vyžiadajte opakované obhliadky. Je celkom možné, že ste pri prvej prehliadke niečo prehliadli a predsa len najväčšia investícia vo vašom živote si žiada dôkladnú pozornosť.