Aké praktiky najčastejšie používajú realitné kancelárie? A ako tieto praktiky odhaliť a dokázať sa voči nim brániť?
Česť poctivým výnimkám, o ktorých v tomto článku nebude reč. Naopak, zameriame sa na neserióznych sprostredkovateľov, ktorí používajú všemožné spôsoby, ako vás oklamať a zarobiť čo najviac.
Realitný agent má skúsenosti, prehľad a informácie, ktoré vy ako bežná osoba nemáte. Ľudia preto väčšinou realitkám dôverujú a v snahe o to, aby si ušetrili čas a starosti s predajom nehnuteľností sa v dobrej viere obrátia na realitku. Ako kupujúci ani nemáte inú šancu, len akceptovať realitnú agentúru, ktorú si predávajúci vybral alebo niekedy ani nevybral.
Pozor by ste si mali dávať predovšetkým na tieto praktiky:
Triky na kupujúcich
Fráza “máme ďalších záujemcov”
Prejavíte záujem alebo sympatie a realitný agent vám hneď nato pohrozí: “Pozor pozor, máme už ďalších záujemcov.” Táto fráza funguje na to, aby vo vás vyvolala tlak a vy ste sa tak rozhodli čo najrýchlejšie. Trpezlivosť a zachovať si chladnú hlavu, pretože málokedy je táto fráza pravdivá.
Skrývanie sa pod súkromnou inzerciou
Jedným z najzávažnejších problémov je, keď sa realitný sprostredkovateľ prezentuje ako súkromná osoba. Často sa vydáva ako rodinný príslušník alebo majiteľ nehnuteľnosti. Môžete ho odhaliť aj pomocou rovnakého telefónného čísla, ktoré bude pri rôznych ponukách zverejňovať. Neodporúčame pracovať so sprostredkovateľom, ktorý sa skrýva za súkromnú osobu, pretože môže mať nekalé úmysly.
Keď sa nehnuteľnosť nedarí predať…
Nehnuteľnosť sa už dlhšiu dobu nepredáva, ale realitka stále aktualizuje inzerát, pridáva nové fotky, aby ste nezistili ako dlho sa nehnuteľnosť na trhu nedarí predať. Čím dlhšie je nehnuteľnosť na predaj, tým väčšiu šancu máte na vyjednanie zľavy pri kúpe.
Provízia nie je zahrnutá v cene
Toto je častá praktika, keď sa v inzeráte neuvádza cena vrátane provízie, alebo je niekde iba malým textom informácia, že provízia ešte len bude prirátaná k cene. Klient má právo vedieť koncovú cenu, na základe čoho potom zareaguje na inzerát. Častá odpoveď realitky je “Ale na výške provízie sa predsa vieme dohodnúť” – to však môžete stále, aj keď je už provízia zahrnutá v cene.
Zavádzajúce a klamlivé informácie
Dajte si pozor na to, ak jednu nehnuteľnosť predáva viacero realitiek. Môže sa stať, že každá realitka uvedie v inzeráte odlišný počet metrov štvorcových či dokonca odlišnú cenu. Ak máte o nehnuteľnosť vážny záujem, vyhľadajte si v katastri nehnuteľností pravdivé údaje a nenechajte sa oklamať.
Triky na predávajúcich
Zníženie kúpnej ceny nehnuteľnosti
Realitka vám ako predávajúcemu zavolá s tým, že bude inzerovať vašu nehnuteľnosť, ale pozor na to, keď nastaví kúpnu nižšiu než za akú ju chcete predať! Keď sa nájde kupec, začne vás realitka presviedčať, aby ste znížili cenu. Čo je ešte horšie je, že ostatní potenciálni kupci uvidia, že vaša nehnuteľnosť je na predaj za oveľa nižšiu cenu a nebudú ochotní akceptovať vyššiu cenu.
Ukradnutý inzerát s fotkami
Táto situácia nastane, keď si sprostredkovateľ ukradne údaje z inzerátu alebo fotky bez oprávnenia, súhlasu alebo vedomia majiteľa nehnuteľnosti a danú nehnuteľnosť sám ponúka. Niektorí majitelia nehnuteľností majú podpísanú exkluzivitu s inou realitnou agentúrou, takže sú potom vystavení zmluvným pokutám.
Záver
Samozrejme to nie sú všetky taktiky, ktoré realitky v dnešnej dobe bohužial využívajú. Dávajte si preto pozor ešte pred tým než sa rozhodnete svoju nehnuteľnosť predať alebo naopak kúpiť.
Ako vzniká a zaniká podielové spoluvlastníctvo nehnuteľností?
Všetci majitelia vlastnia danú vec ako celok a žiaden z nich nemá konkrétnu časť.
Podielové spoluvlastníctvo je vlastnícky vzťah minimálne dvoch osôb k istej nehnuteľnosti (veci). Dôležité je pochopiť to, že všetci majitelia vlastnia danú vec ako celok a žiaden z nich nemá konkrétnu časť.
Výška spoluvlastníckeho podielu sa určuje percentuálne alebo zlomkom a nepredstavuje reálnu časť na veci.
Podstava spoluvlastníctva tkvie v tom, že každý sa podieľa na právach a povinnostiach v takom rozsahu, ktorý zodpovedá veľkosti jeho podielov.
Vznik podielového vlastníctva
Ak podiel nie je vyjadrený konkrétnym číslom, musí platiť zákonná domnienka o rovnosti všetkých podielov. Ako spoluvlastnícky podiel vzniká?
- právnym predpisom,
- dedením,
- vysporiadaním manželstva,
- vydržaním,
- právnym úkonom,
- dohodou o kúpe,
- zmluvou o prevode spoluvlastníckeho podielu,
- dohodou o založení spoluvlastníckych vzťahov,
- rozhodnutím súdu.
Zaobchádzanie so spoločnou nehnuteľnosťou
Ide najmä o údržbu, opravu, úpravu a používanie spoločnej nehnuteľnosti. Pri rozhodovaní o hospodárení sa najčastejšie uplatňuje väčšinový princíp, ktorý je založený na veľkosti podielov vlastníkov.
Ako môžete nakladať so svojim podielom?
- prevedenie na iného majiteľa,
- darovanie,
- prenechanie inej osobe závetom.
Ako vyzerá podielového spoluvlastníctvo reálne?
Bohužiaľ, nezhody pri spoločnom vlastníctve nie sú ničím výnimočným. Spolu so svojím súrodencom zdedíte po starej mame byt, ktorý zrekonštruujete.
Váš brat/sestra žijú v byte, ktorý máte v spoločnom vlastníctve. Pri rekonštrukcii od vás vyžadujú peniaze. Ako spoluvlastník bytu ste povinný podieľať sa na obnove a udržiavaní spoločných častí a spoločných zariadení domu, v ktorom sa byt nachádza.
Treba si uvedomiť to, že podriadiť sa musí ten, kto má menšiu časť majetku. Výnimkou sú len situácie, pri ktorých ide o podstatné zmeny pri hospodárení. Menšinové práva sú chránené predkupným právom.
Spoluvlastníci musia nehnuteľnosť predávať za rovnakú sumu ako tretej osobe, s výnimkou prevádzania nehnuteľnosti na blízku osobu.
Platenie daní
Pri daní z nehnuteľností je povolená úprava spoluvlastníkmi, najlepšie písomnou dohodou. Tiež si môžete určiť svojho zástupcu. Ak nehnuteľnosť prenajímate, každý z vlastníkov sa musí zaregistrovať na daňový úrad (samozrejme, len ak zaregistrovaný ešte nie ste).
Daňové priznanie podáva každý vlastník samostatne podľa spoluvlastníckych podielov. Príjem z prenájmu si rozdelíte a uvádzate len svoj podiel.
Zánik podielového vlastníctva
Dohodou
Táto forma je oveľa preferovanejšia. Ak neuspejete, jedinou cestou je súd. Je dôležité, aby dohoda upravovala všetky vzájomná práva, povinnosti a nároky, akými sa podielové vlastníctvo ruší. Nesmiete zabudnúť ani na zákonné ustanovenia:
- písomnú formu,
- uvedenie na kataster.
Rozhodnutím súdu
- rozdelenie veci,
- prikázanie 1. alebo viacerým spoluvlastníkom za náhradu,
- predaj 3. osobe a rozdelenie sumy medzi spoluvlastníkov podľa veľkosti podielu.