Ako vybrať dvere do interiéru?

Pri výbere dverí by ste sa okrem dizajnu mali zamýšľať aj nad inými aspektami. Dvere vám budú slúžiť niekoľko desiatok rokov.

Čo by ste pri ich výbere mali brať do úvahy?

Kritérií ich delenia je hneď niekoľko. Vybrali sme 5 najdôležitejších.

Materiál

Pri materiáli je dôležitý povrch dverí a ich výplň.

Výplň dverí

Výplň určujete na základe celkového dojmu priestoru, do ktorého interiérové dvere umiestnite.

  • voština: je ľahká a cenovo dostupná, ide o papier formátovaný do včelích plastov, voliť do priestorov, v ktorom nie sú interiérové dvere namáhané
  • dierovaná drevotriesková doska: dvere sú ťažšie a vhodnejšie na izoláciu proti hluku, majú dlhú životnosť a sú mohutné
  • plná drevotriesková doska: najdrahší variant, ktorá sa používa pre špeciálne dvere

Povrch dverí

Si vyberáte na základe priestoru, v ktorom sa budú nachádzať a vplyvov, ktoré ich môžu ohrozovať. Povrchové úpravy sa líšia hrúbkou:

  • fólie: štandardné a najlacnejšie – vnútorné dvere do interiéru bez zvýšeného zaťaženia
  • laminát: do zaťaženejších priestorov, laminát je veľmi podobný drevu a svoj vzhľad si zachováva roky, dvere sú odolné voči mechanickému poškodeniu (zvieratá, deti) a ľahko udržiavateľné
  • dyha: drahší drevený variant, tenká vrstva dreva, ktorá je náročnejšia na údržbu a náchylná na poškodenie
  • masív: celodrevená drahá alternatíva, vytvára dojem luxusu, ale počas častého vplyvu svetla stráca svoju sýtu farbu

Spôsob otvárania

Máte doma málo priestoru?

Riešením sú posuvné interiérové dvere umiestnené na stene alebo stavebnom puzdre. Hodia sa do malých panelákových bytov, keďže pri ich montáži netreba počítať s priestorom na otváranie. Alternatívou sú lamelové alebo harmonikové dvere.

Spôsoby otvárania sa dajú aj kombinovať. Ak do spální chcete dvere so dobrou zvukovou izoláciou, budete si musieť vybrať otočné, posuvné netesnia.

Zárubne

Zárubne sú súčasťou každých dverí. Pred výberom samotných dverí je preto dôležité vedieť, aký veľký otvor v stene je nutné vytvoriť pre správne osadenie zárubne. Podľa STN normy zostávajú zárubne v priechodnej šírke bez zmien.

Hrúbka zárubní je určená hrúbkou steny vrátane omietok alebo obkladu. Vyrábajú sa ako:

  • oceľové
  • obložkové
  • kovové

Pravé vs. ľavé dvere

Pri výbere ide o zásadný krok.

  • pri jednokrídlových dverách

Postavte sa tak, aby ste dvere otvárali smerom k sebe. Ľavé dvere otvárate smerom k sebe ľavou rukou a pánty sú vľavo. Naopak pravé dvere majú pánty napravo.

  • pri dvojkrídlových dverách

Postavíte sa pred dvere tak, aby sa otvárali smerom k vám. Určujúce sú tie, ktoré sa otvoria ako prvé. Zároveň je na nich tiež umiestnená kľučka.

Miestnosti

V izieb sú potrebné dvere, ktoré budú schopné izolovať zvuk, aby ste v nich mali svoj pokoj.

V niektorých izbách, napr. pôjd, komora alebo vinné pivnice, si vyžadujú tzv. termodvere s tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Do kúpeľní nie je škodu umiestniť interiérové dvere odolné voči vlhku.

Detaily

Posledným krokom k dokonalým dverém sú pánty a kľučky.

Pánty

  • s polodrážkou: falcové dvere, pri zmene či malej chybe budú dvere fungovať bez zadierania sa do zárubní, tento typ je lacný a umožňuje ľahké nastavenie dverí
  • bez polodrážky: bezfalcové dvere, krídlo je v jednej rovnice so zárubňou

Kľučky

  • štítové kovanie: umiestené na štíte, na ktorom je kľučka a aj zámok, dôležitá je vzdialenosť osi kľučky a kľúča
  • delené kovanie: rozdelené na kľučku a zámok, možno namontovať na každé dvere

S našim sprievodcom bude výber dverí jednoduchou záležitosťou.

Ako si vybrať a zbytočne nepreplatiť bezpečnostné dvere

Pri rekonštrukcii bytu vás pravdepodobne neminie výmena vstupných dverí za bezpečnostné dvere.

Pôvodné “papundeklové” dvere nepridávajú na kvalite spánku nikomu. Dvere, ktoré vie zlodej otvoriť jednoduchým vykopnutím ohrozujú nielen bezpečnosť vašej rodiny, ale hlavne vášho majetku.

Pri bytoch je otázka zabezpečenia vcelku jednoduchá. Ak nemáte byt na prízemí, tak možnosť prekonať byt cez balkón alebo okno je relatívne nízka.

Vaše úsilie by ste preto mali venovať výberu vhodných bezpečnostných dverí.

Bezpečnostné dvere môžu mať podľa európskej normy EN 1627 až EN 163 šesť bezpečnostných tried. Do bytu by ste si mali kúpiť dvere minimálnej 3. bezpečnostnej triedy.

5. a 6. trieda je primárne určená pre trezory. Triedy s označením plus, napr. 2+ a 3+ neexistujú. Ide len o marketingový trik výrobcov dverí ako si vypýtať za dvere viac peňazí.

Je dôležité vedieť pravdu.

Každé dvere, aj bezpečnostné sa dajú prekonať. Rozdiel je len v čase. Každá bezpečnostná trieda preto udáva, aký čas potrebuje útočník na prekonanie takýchto dverí.

  • Bezpečnostná trieda 2 má celkový čas skúšky na prekonanie 15 minút.
  • Bezpečnostná trieda 3 má celkový čas skúšky na prekonanie 20 minút.
  • Bezpečnostná trieda 4 má celkový čas skúšky na prekonanie 30 minút.

Norma tiež presne nehovorí, akým spôsobom majú byť dvere zabezpečené. Zabezpečovací systém je know how výrobcu.
Ak napr. v bezpečnostnej triede 4 potrebuje menej istiacich bodov ako konkurent, je len jeho šikovnosť. Alebo inými slovami počet istiacich bodov, hrúbka dverí nemá až taký výrazný vplyv na zaradenie do triedy ako konštrukčný systém.

Najlacnejšie bezpečnostné dvere sú bez certifikátu

Dvere, ktoré sa tvária na prvý pohľad ako bezpečnostné za nízku cenu a bez bezpečnostného certifikátu sú falošné. Pochádzajú od neznámych výrobcov zvyčajne z Číny alebo Poľska a veľa ľudí sa dá zlákať najmä nízkou cenou. (zhruba okolo 300 €)

Ak nechcete získať falošný pocit bezpečia, vyhnite sa týmto nepodarkom. Najlepšie je získať od výrobcu alebo predajcu platný bezpečnostný certifikát, ktorý potvrdí pravosť takýchto dverí. Inak útočník prekoná tieto dvere veľmi jednoducho.

Ako si vybrať bezpečnostné dvere?

Bezpečnostné dvere majú niekoľko kríterií, podľa ktorých si viete porovnať kvalitu a cenu od viacerých výrobcov.

  • Bezpečnostná trieda dverí – Vyberte si minimálne tretiu bezpečnostnú triedu, ktorá bude chrániť váš majetok.
  • Rozmery zárubne – Svetlá šírka by mala byť minimálne 80 cm aj kvôli rozmerom a sťahovaniu nábytku.
  • Protipožiarna ochrana – Väčšinou nájdete dvere, ktoré majú ochranu pred požiarom minimálne 30 minút, 45 alebo 60 minút.
  • Protihluková ochrana – Na výber máte protihlukové zabezpečenie 37 dB, 39 dB alebo 42 dB.
  • Bezpečnostná zárubňa, ktorá je jedna z najdôležitejších prvkov bezpečnostných dverí.

Bezpečnostná vložka a kovanie dverí

Pri kúpe dverí by ste mali venovať pozornosť aj bezpečnostnej vložke dverí (laicky zámok). Tá by mala byť v rovnakej bezpečnostnej triede. Nie je nič horšie, ako si kúpiť dvere vysokej bezpečnostnej triedy a slabú bezpečnostnú vložku.

Vložky sú zvyčajne určené pre danú bezpečnostnú triedu. Je pravdou, že najčastejšou metódou “vlámania” sa do vášho bytu alebo domu je použitie kľúča, ktorý páchateľ získa. Zvyčajne sa to deje tak, že požičiate napr. susedovi kľúč, ktorý si spraví kópiu a posunie niekomu inému. Pri takýchto kľúčoch mu stačí len fotografia a zámočník podľa nej kľúč vyrobí.

Pri kvalitnejších profiloch vám kľúč nespravia bez oprávnenia, ktoré dostanete len vy spolu s bezpečnostnou vložkou. Stále však platí, že si dávajte veľký pozor, komu požičiavate kľúč od vášho bytu. Je to totiž najslabší bezpečnostný článok.

Uzamykacie a istiace body

Bezpečnostné dvere sa medzi sebou líšia rozdielnym počtom istiacich, resp. uzamykacích bodov. Tu by som chcel zdôrazniť, že počet bodov za hlavné kritérium výberu nepovažujte.

Dôležitejšie je zaradenie dverí do bezpečnostnej triedy a tiež samotná kvalitná zárubňa a bezpečnostná vložka.

Vzhľad bezpečnostných dverí

Bezpečnostné dvere, zárubne i kovanie by mali spĺňať nielen kvalitatívne parametre, ale aj dobre vyzerať a ladiť s interiérom.

Výrobcovia ponúkajú množstvo farebných a materiálových prevedení povrchu dverí, zladenia zárubne, ale i dvojfarebné prevedenie. Vnútorná časť dverí tak má farbu zladenú s interiérom.

Značky dverí

Dve najznámejšie značky bezpečnostných dverí na Slovensku sú firmy ADLO a Sherlock. Majú podobný sortiment s podobnými cenami. Ich štandardné dvere do bytu komplet so všetkým vychádzajú na zhruba okolo 1 000 €.

Záver

Bezpečnostné dvere sú v byte pri ochrane majetku najdôležitejšou súčasťou. Ich výber peto netreba podceniť. Falošné bezpečnostné dvere vám dajú len falošný pocit bezpečia a v konečnom dôsledku vás môžu stáť poriadne draho. Pri výbere oslovte známe značky, ktoré disponujú platnými bezpečnostnými certifikátmi. Najlacnejšie bezpečnostné dvere by sa vám nemuseli vôbec vyplatiť.