Uvažujete nad rekonštrukciou vášho bytu?
Predtým, než začnete s navrhovaním vašich predstáv, mali by ste zvážiť rozsah prác, ktoré si byt vypýta. Bez pochýb, zásahy ako rezanie panelu stien a hra s priestorom budú patriť medzi najdôležitejšie.
Pôvodný či čiastočne alebo dokonca aj kompletne rekonštruovaný byt môžete kúpiť alebo zdediť.
Dôležité pre vaše výsledné bývanie nie je cesta, ktorou sa k nemu dopracujete, ale možnosti, ktoré si pri rekonštrukcii zvolíte. Ich výber významne ovplyvňuje typ stavby, v ktorej sa byt nachádza. Buď pôjde o tehlový bytový dom alebo panelový bytový dom. A samozrejme, vaša želaná predstava o dispozícii a vzhľade.
V tehlovom bytovom dome ste viac menej slobodný, nakoľko nie všetky priečky bývajú nosnými a vám v uvoľňovaní a rozdeľovaní priestoru nič nebráni.
V prípade, ak sa byt nachádza v panelovom bytovom dome, musíte s veľkou pravdepodobnosťou rátať, že väčšina stien, ak nie všetky, sú nosnými. So zbúraním steny, či s vytvorením veľkých výrezov sa tak môžete veľmi rýchlo rozlúčiť. Hoci, rezanie betónu priečky nemusí byť úplne nemožným.
Panelák poskytuje príjemné a pohodlné bývanie, ktoré si však niektorí z nás chcú vylepšiť novými prechodmi či inými čiastkovými úpravami priečok. Hovorí sa, že proti gustu žiaden dišputát, proti rezaniu do panelu však áno. A najmä ten, ktorý dostanete od statika.
Úpravu nosnej priečky musí odobriť s ohľadom na hmotu stavby. Samovoľné zásahy do konštrukcie stavby sú veľmi nezodpovedným konaním nielen voči jej povahe, ale aj bezpečnosti.
Priečky v panelových bytových domov bývajú vzájomne previazané. Každá z nich môže mať veľmi významnú nosnú funkciu, ktorú na prvý pohľad nespoznáte. A už vôbec nie okom laika.
Výhrou nie sú ani steny, ktoré nie sú nosnými, hoci už len natrafiť na panelák s bytmi, ktoré ich majú, je skôr šťastím. Ak k rezaniu aj nakoniec dôjde, malo by prebiehať za pomoci odborného dohľadu, ktorý so skúsenosti dokáže rýchlo zareagovať na potreby konkrétneho bytu.
Panely, ktoré sa v bytoch nachádzajú môžu mať dve hrúbky. Panel pre nosnú priečku hrúbku 150 mm a pre nenosnú deliacu priečku 70 mm. Výrezy v nosnej priečke môžu byť umiestnené maximálne vo vzdialenosti 0,6 m od okraja panela.
Šírka otvoru býva zväčša meter a výška dva metre. V prípade potreby výrezu väčších výrezov je potrebné panel vystužiť. Otvory sa robia búracím kladivom alebo sa betón panelu reže, napríklad diamantovým kotúčom s chladením a odsávaním.
Pri práci však zistíte a skutočnosť, že nie každý panel je ako panel a betón ako betón. Každý výrez môže priniesť nové nepredvídané situácie, s ktorými si odborník poradí omnoho ľahšie.
Ak si predsa len zvolíte výrez, skúste sa zamyslieť a nad vašim zámerom s bytom a či úprava skutočne predstavuje dobrú investíciu pre dispozíciu.
Pri možných budúcich úvahách o predaji, štvorec vyrezaný medzi kuchyňou a obývačkou ako výdajňa obedu pre návštevu môže vašich budúcich záujemcov skôr odradiť, ako prilákať.
Známa fráza “Dajme stenu preč”, znie príjemne a zbližujúcu skôr v v televíznej relácii.
Kde zohnať statický posudok? A kedy ho potrebujete?
Byt v pôvodnom stave má jednu vynikajúcu vlastnosť.
Možete meniť a vylepšovať dispozíciu vášho priestoru.
Nájsť byt s ideálnou dispozíciou je totiž veľmi zriedkavé. Mini kuchyne alebo malé kúpeľne sú najčastejšou príčinou, prečo sa mnoho ľudí púšťa do väčších zmien vo svojom novom-starom byte.
Zmena dispozície je tiež skvelou príležitosťou ako byt opticky prevzdušniť otvorením priestoru. Mnoho ľudí si preto napr. spája kuchyňu s obývačkou a vytvorí jeden celistvý a priestranný priestor, v ktorom rodina trávi spoločný čas.
Pri rekonštrukcii sa tiež nevyhnete výmene jadra kúpeľne. Pri nej máte príležitosť zväčšiť veľkosť alebo dispozíciu kúpeľne, ktorá bude vyhovovať presne vašim potrebám.
Predtým, ako však začnete s rekonštrukciou alebo prípadným zapojením interiérového architekta je dobré prizvať si statika, ktorý vám vytvorí statický posudok podľa vášho zámeru rekonštrukcie a zmeny dispozície.
Bonus zadarmo
Statický posudok pri rekonštrukcii bytu
Pri zatepľovaní obvodových múrov pri rodinnom dome, zmenou a vybúraním priečok, ktoré niekedy môžu podopierať strop alebo vybúraním otvorov do stien napr. pri osadení nových dverí.
Stavebný zákon vám umožňuje realizovať stavebné úpravy bez statického posudku len ohlásením stavby na stavebný úrad vtedy, ak nemeníte vzhľad stavby, nezasahujete do nosných konštrukcií a nemeníte spôsob užívania nehnuteľnosti.
Viete však kvalifikovane povedať či vama navrhovaná zmena nespĺňa práve jedno z týchto kritérií?
Napr. pridaním priečky môžete neúmerne zaťažiť byt a ohroziť statiku budovy.
Jednoduchšia zmena dispozície izieb je v tehlových bytoch ako v panelových bytoch, kde priečky jednoducho vybúrate za pár hodín jedným veľkým kladivom.
Naopak betón je na búranie komplikovanejší a ťažší ako tehla. Väčšina panelových domov má nosné steny vo vnútri bytu, kým vonkajšie obvodové steny sú paradoxne nenosné.
Každá stavba obsahuje nosné steny, ktoré držia budovu pokope. Do nosných stien zasahovať nemôžete, resp. môžete minimálne a to s platným statickým posudkom a súhlasom nadpolovičnej väčšiny majiteľov.
Nosné steny dopĺňajú nenosné priečky, ktoré majú len oddeľovaciu funkciu jednotlivých miestností. Tieto priečky môžete väčšinou bezproblémov vybúrať. Niekedy sú však stále dôležité pri podopieraní stropu. Tzn. že priečku môžete síce vybúrať, ale musíte ju nahradiť inou (napr. zväčšením priestoru kúpeľne)
Búranie nosnej steny
Búranie nosnej steny podlieha statickému posudku. Ten určí, za akých podmienok sa môže búrať, aký veľký otvor, akou metódou a tiež akou technológiou.
Kedy potrebujete statický posudok
Statický posudok budete potrebovať ak:
- chcete zasahovať do nosných stien napr. vyrezaním alebo vybúraním otvoru na dvere,
- meníte dispozíciu kúpeľňového jadra,
- nie ste si istý, či môžete danú priečku vybúrať.
Rekonštrukčné práce, ktoré vyžadujú stavebné povolenie a tiež statický posudok sú napr. aj výmena okien, ktoré sú inak členené ako pôvodné alebo výrazne menia výzor fasády. Taktiež zmena priestorov a ich využitie, napr. obytný priestor na skladový priestor, ktorý bude neúmerne zaťažený tovarom.
Mnoho ľudí si zasklieva lodžie, pri ktorých použije neštandartné riešenia, ktoré môžu znamenať výrazný zásah do statiky budovy. Platí, že ak si nie ste istý, radšej sa poraďte so stavebným úradom.
Pri zadaní na statika si pripravte dispozičný nákres s rozmermi jednotlivých miestností. On na základe údajov vypočíta možné riešenie zásahu do stien alebo zmeny priečok.
Cena za statický posudok
Aká je cena statického posudku? Je to veľmi individuálne podľa náročnosti projektu, ktorý statik posudzuje. Vyššiu sumu si vypýta pri posudku, ktorý ráta so zásahom do nosných stien ako pri posudku, ktorý len posudzuje zmenu dispozície kúpeľňového jadra.
Cena za statický posudok zvyčajne pohybuje od 50 do 250 €.
Kde zohnať statika?
Statika môžete nájsť napr. na stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov.
Bonus zadarmo
Stiahnite si vzor statického posudku zadarmo
Zhrnutie článku
Pre každou rekonštrukciou, ktorá obsahuje akúkoľvek zmenu dispozície vám odporúčam prizvať statika, ktorý vám vytvorí statický posudok, podľa ktorého môžete svoj zámer bezpečne realizovať. Je to zodpovedné nielen voči vám, ale aj voči vašim susedom, ktorí obývajú spoločný bytový dom.
Taktiež pri stavebnom povolení sa väčšinou nevyhnete posudku, ktorý je súčasťou žiadosti.