statický posudok
shutterstock

Byt v pôvodnom stave má jednu vynikajúcu vlastnosť.

Možete meniť a vylepšovať dispozíciu vášho priestoru.

Nájsť byt s ideálnou dispozíciou je totiž veľmi zriedkavé. Mini kuchyne alebo malé kúpeľne sú najčastejšou príčinou, prečo sa mnoho ľudí púšťa do väčších zmien vo svojom novom-starom byte.

Zmena dispozície je tiež skvelou príležitosťou ako byt opticky prevzdušniť otvorením priestoru. Mnoho ľudí si preto napr. spája kuchyňu s obývačkou a vytvorí jeden celistvý a priestranný priestor, v ktorom rodina trávi spoločný čas.

Pri rekonštrukcii sa tiež nevyhnete výmene jadra kúpeľne. Pri nej máte príležitosť zväčšiť veľkosť alebo dispozíciu kúpeľne, ktorá bude vyhovovať presne vašim potrebám.

Predtým, ako však začnete s rekonštrukciou alebo prípadným zapojením interiérového architekta je dobré prizvať si statika, ktorý vám vytvorí statický posudok podľa vášho zámeru rekonštrukcie a zmeny dispozície.

Bonus zadarmo

Stiahnite si vzor statického posudku zadarmo

Statický posudok pri rekonštrukcii bytu

Pri zatepľovaní obvodových múrov pri rodinnom dome, zmenou a vybúraním priečok, ktoré niekedy môžu podopierať strop alebo vybúraním otvorov do stien napr. pri osadení nových dverí.

Stavebný zákon vám umožňuje realizovať stavebné úpravy bez statického posudku len ohlásením stavby na stavebný úrad vtedy, ak nemeníte vzhľad stavby, nezasahujete do nosných konštrukcií a nemeníte spôsob užívania nehnuteľnosti.

Viete však kvalifikovane povedať či vama navrhovaná zmena nespĺňa práve jedno z týchto kritérií?

Napr. pridaním priečky môžete neúmerne zaťažiť byt a ohroziť statiku budovy.

Jednoduchšia zmena dispozície izieb je v tehlových bytoch ako v panelových bytoch, kde priečky jednoducho vybúrate za pár hodín jedným veľkým kladivom.

shutterstock

Naopak betón je na búranie komplikovanejší a ťažší ako tehla. Väčšina panelových domov má nosné steny vo vnútri bytu, kým vonkajšie obvodové steny sú paradoxne nenosné.

Každá stavba obsahuje nosné steny, ktoré držia budovu pokope. Do nosných stien zasahovať nemôžete, resp. môžete minimálne a to s platným statickým posudkom a súhlasom nadpolovičnej väčšiny majiteľov.

Nosné steny dopĺňajú nenosné priečky, ktoré majú len oddeľovaciu funkciu jednotlivých miestností. Tieto priečky môžete väčšinou bezproblémov vybúrať. Niekedy sú však stále dôležité pri podopieraní stropu. Tzn. že priečku môžete síce vybúrať, ale musíte ju nahradiť inou (napr. zväčšením priestoru kúpeľne)

Búranie nosnej steny

Búranie nosnej steny podlieha statickému posudku. Ten určí, za akých podmienok sa môže búrať, aký veľký otvor, akou metódou a tiež akou technológiou.

Kedy potrebujete statický posudok

Statický posudok budete potrebovať ak:

Rekonštrukčné práce, ktoré vyžadujú stavebné povolenie a tiež statický posudok sú napr. aj výmena okien, ktoré sú inak členené ako pôvodné alebo výrazne menia výzor fasády. Taktiež zmena priestorov a ich využitie, napr. obytný priestor na skladový priestor, ktorý bude neúmerne zaťažený tovarom.

Mnoho ľudí si zasklieva lodžie, pri ktorých použije neštandartné riešenia, ktoré môžu znamenať výrazný zásah do statiky budovy. Platí, že ak si nie ste istý, radšej sa poraďte so stavebným úradom.

Pri zadaní na statika si pripravte dispozičný nákres s rozmermi jednotlivých miestností. On na základe údajov vypočíta možné riešenie zásahu do stien alebo zmeny priečok.

statický posudok

Cena za statický posudok

Aká je cena statického posudku? Je to veľmi individuálne podľa náročnosti projektu, ktorý statik posudzuje. Vyššiu sumu si vypýta pri posudku, ktorý ráta so zásahom do nosných stien ako pri posudku, ktorý len posudzuje zmenu dispozície kúpeľňového jadra.

Cena za statický posudok zvyčajne pohybuje od 50 do 250 €.

Kde zohnať statika?

Statika môžete nájsť napr. na stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Bonus zadarmo

Stiahnite si vzor statického posudku zadarmo

Zhrnutie článku

Pre každou rekonštrukciou, ktorá obsahuje akúkoľvek zmenu dispozície vám odporúčam prizvať statika, ktorý vám vytvorí statický posudok, podľa ktorého môžete svoj zámer bezpečne realizovať. Je to zodpovedné nielen voči vám, ale aj voči vašim susedom, ktorí obývajú spoločný bytový dom.

Taktiež pri stavebnom povolení sa väčšinou nevyhnete posudku, ktorý je súčasťou žiadosti.