Potrebujete v dome viac denného svetla? Riešením je svetlovod

svetlovod velux
pexels.com

Chýba vám doma svetlo?

Aj tento problém má svoje riešenie, ktoré sa volá svetlovod a my vám v skratke o ňom povieme viac.

Ak máte priestor, v ktorom je tma a radi by ste to zmenili, ale nechcete siahnuť po umelom osvetlení, svetlovod je ideálnou voľbou. Najčastejšími priestormi tohto typu sú chodby, šatníky, kúpeľne alebo výklenky, v ktorých chýbajú okna.

svetlovod
piroofing.com

Čo vlastne ten svetlovod je?

Tubusový svetlovod predstavuje sadu, ktorá sa skladá z 3 kľúčových častí: zo strešného dielu tvoreného strešnou základňou a kopulou, zo strešnej funkčnej časti – tubus s reflexným odrazivým povrchom a z časti, ktorá sa nachádza v interiéri, a to zo stropného difúzera, ktorý sa stará o distribúciu svetelných lúčov do priestoru.

Svetlovod môže byť vyrobený zo skla alebo z plastu. Oba materiály majú svoje plusy aj mínusy. Sklo je krehké a jeho väčšia hrúbka znižuje priepustnosť svetla. Komplikácie môže zapríčiniť aj jeho tepelná priepustnosť. Jeho veľkou devízou je jeho životnosť. Druhou alternatívou pre svetlovod predstavuje plast, ktorý sa vďaka moderným technológiam dostal na vysokú úroveň svetelnej priespustnosti aj pri väčších hrúbkach.

Svetlovody sú rôzne. Ich strešná časť môže obsahovať kopulu, ktorá je vypuklá alebo aj tvorená plochým čírim sklom. Vypuklá kupola umožňuje lepší uhol dopadu svetelných lúčov a ich následný prechod do potrubia tubusu. Kopula by mala byť číra a priehľadná. Pri plochom skle je dôležité myslieť na umiestnenie strešnej časti voči svetovým stranám.

svetlovod
aceroofingservices.ca

Ideálne umiestnenie pre zariadenie je na južnej strane strechy. Pri umiestnení sa treba vyhýbať tienistým miestam a zároveň myslieť na to, aby svetlo zo strechy do miestnosti prekonalo, čo najmenšiu vzdialenosť a stratilo čo najmenej lúčov. V interiéri je dôležité, aby ste pri výbere umiestnenia mysleli na veľkosť a tvar priestoru, do ktorého bude svetlo disperzované.

Kľúčovú časť svetlovodu predstavuje tubus a jeho vnútorná zrkadlová plocha, ktorá výrazne vplýva na kvalitu svetlovodu. Jej povrch musí byť dokonale hladký, aby maximalizoval odrážanie svetla až na 99 %. Tubus nájdeme aj v dĺžke 20 metrov, no pre rodinný dom je optimálnym riešením dĺžka maximálne do 5 alebo 7 m.

Svetlovod vám okrem prívodu svetla dokáže ušetriť i náklady na energie, a hoci bude investíciou, v budúcnosti ju určite oceníte.

Hygge: 23 inšpirácií ako mať šťastný život u vás doma

Hektické zimné dni, dlhé noci a príliš stresujúce dni vyčerpávajú. Do tohto konceptu chladnej sezóny však nezapadá najšťastnejšia krajina na svete, ktorá aj napriek uponáhľanej dobe miluje pokoj, relax a všade šíri teplo. Zoznámte sa s dánskym konceptom bývania – hygge.

aČo to vlastne je?

Obyvatelia Dánska zostávajú aj napriek úbytku denného svetla najšťastnejšími ľuďmi planéty a práve hygge znamená radosť a šťastie, ktoré sa usídlili aj do spôsobu bývania. A to bez ohľadu na aktuálne ročné obdobie.

bHygge je v širšom slova zmysle rituálom, ktorý sa teší akýmkoľvek životným pôžitkom, spoločnosti rodiny, priateľov, dobrého jedla, pitia a rozhovorov. Podľa neho nájdete pôžitok aj v jednoduchom zakrútení sa do deky na gauči s knihou a šálkou teplého čaju.

cDefinuje sa tiež ako umelecká forma vytvárania intimity. Ruší akékoľvek počasie, sociálne bariéry a koncept spokojnosti aplikuje do všetkých oblastí života. A teda aj do bývania.

dAko ho teda preniesť do svojho interiéru?

Investujte do sviečok

Dánsko a Škandinávia patria k najväčším spotrebiteľom sviečok na svete. Jej sila a vôňa transformuje interiér na svieži, čistý štýl bývania a momentov.

eNebojte sa umiestniť sviečky do kuchyne, kancelárie, obývačky, kúpeľne, či predsiene. Dosiahnete tým jeden z najzákladnejších hygge momentov.

fTextilné doplnky

Hygge uvažuje v interiéri o príjemných, útulných a teplých miestach. Tie môžete dosiahnuť rôznymi textilnými doplnkami v podobe vankúšov, kobercov alebo diek.

gNajlepšie sú hrubé pleteniny, kašmír, merino vlna, umelé kožušiny.

hAplikujte ich na gauč, pohovku alebo na zem. V kombinácii s kozubom a sviečkami dosiahnete ten pravý hygge life.

iMaličkosti v interiéri

Dáni milujú drobné doplnky, ktoré v nich vzbudia pocit šťastia. Môže ísť o celkom jednoduché veci, akými sú fotografie, citáty, či obyčajné vrecko v kúpeľni obsahujúce soľ do kúpeľa.

jTeplo a svetlo domova

Dosiahnete ho výberom správnych svietidiel, ktoré osviežia a zároveň prinesú teplo. Presvetlite izby bielou farbou a strategicky umiestnenými oknami a zrkadlami, ktoré budú odrážať viac denného svetla.

kAk nemáte kozub, teplo domova vyčaríte nábytkom a dekoráciami z dreva.

lCentrom je rodina a priatelia

Hygge bývanie by nemalo šetriť na kvalitnom stolovaní, výberu riadu, príborov, a dokonca ani pri doplnkoch na varenie. Centrom tohto štýlu bývania sú rodina a priatelia – čas strávený pri pečení, varení a následnom konzumovaní.

mZavolajte dnu prírodu

Okrem dreveného nábytku by mal hygge domov dýchať prírodou aj prostredníctvom rastlín, kamienkov, či jednoduchým vetvičkám natrhaným pri spoločnej prechádzke.

nVypnite televízor

A zamerajte sa na svoje koníčky, ktoré vám pomôžu zamestnať myseľ a využiť priestor v obývačke. Môže to byť štrikovanie, čítanie, pozeranie fotografií, alebo hranie nejakej spoločenskej hry. Pretože práve tieto veci vás uvoľnia a upokoja.

oBez extravagancie

Bývanie v hygge domácnosti znamená aj to, že musíte zabudnúť na extravaganciu. Žiadne ohromenie hostí konkrétnym kúskom nábytku, či doplnku sa tak nekoná. Tí musia mať nezabudnuteľný dojem z príjemnej a útulnej atmosféry.

pDajte do popredia prirodzenosť v kombinácii s jednoduchosťou. Hostia si tak budú môcť zamilovať atmosféru domu. Až tak, že sa im nebude chcieť odísť naspäť domov.

qVychutnávajte si priestor v každej izbe

Šťastný život by sa mal v bývaní pretransformovať do každej izby. Kľúčovou myšlienkou hygge je vychutnávanie si priestoru okolo seba. Každá izba v dome by mala byť svätyňou, do ktorej sa môžete ponoriť.

rAby to tak mohlo fungovať, vytvorte si miesta, kde sa obklopíte relaxáciou.
V obývačke to môže byť rovno na zemi.

sV kúpeľni vám to umožní veľká vaňa.

tKútik na čítanie a snívanie sa môže stať svätyňou vašej spálne.

uHygge nie je len pre zimu!

Spôsob, ako byť šťastným a vytvoriť si tento spôsob šťastia aj doma vo svojom interiéri nezávisí od ročného obdobia.

vHygge je spôsob života, ktorý si môžete vychutnávať po celý rok. Útulnosť vám prinesú:

  • sviečky,
  • textílie,
  • drobné doplnky,
  • drevo,
  • prirodzené svetlo,
  • rodina a priatelia.

Hygge je jednoducho o tom, že sa zastavíte a vytvoríte si čas pre seba a svoju dušu.

xIdete do toho?

Obrázky: Pinterest.com