Najlepšie podomietkové závesné WC, ktoré vám najdlhšie vydrží

geberit

Riešite práve otázku, aké podomietkové wc vám najdlhšie vydrží?

Poradíme vám podľa akých kritérií by sme mali svoju voľbu zvažovať, ktoré značky sú najpredávanejšie a prečo.

V prvom rade si ujasníte, koľko financií ste ochotní investovať. Za kvalitu sa platí aj v tomto prípade. Cenový rozdiel medzi nižšie vymenovanými značkami sa môže pohybovať od nuly do sto eur.

Aké možnosti ponúka slovenský trh?

Podomietkové wc moduly predáva na Slovensku v súčasnosti 7 výrobcov. Konkrétne ide o tieto značky: Geberit, Kolo, Alcaplast, Grohe, Jika, Ravak, Roca. Ak by sme sa mali zamerať iba na najpredávanejšie a najobľúbenejšie značky, boli by nimi rozhodne Geberit, Kolo, Alcaplast a Grohe.

Poprední výrobcovia wc modulov by mali poskytovať profesionálny servis, dobrú kvalitu a dostačujúce funkcie. Porovnali sme pre vás štyri najpredávanejšie značky a pozreli sme sa na ich základné odlišnosti, ich výhody a nevýhody.

Výhody závesných WC

  • Pri montáži závesného WC si môžete vybrať výšku uchytenia podľa seba.
  • Pri umývaní podlahy sa usadeného prachu a špiny pod záchodom zbavíte jedným ťahom.
  • Aj keď by sa vám mohlo zdať, že závesné WC je krehké, opak je pravdou. Disponuje nosnosťou až do 400 kg.
  • Za zmienku stojí aj fakt, že jeho fungovanie je omnoho tichšie ako pri klasickom voľne stojacom WC. Pri mnohopočetnej rodine túto vlastnosť oceníte najmä v nočných hodinách.
  • Závesné WC navyše nevtieravo zapadne do kúpeľne a opticky zväčší priestor v samostatnej WC miestnosti.

Inštalácia

Ponuka predstenových systémov je široká a nájdete v nej aj cenovo dostupné varianty už od 100 €. Možno ich zabudovať jednak do sadrokartónu, ale aj do bytového jadra. Montážny rám so závesným WC sa ukotví do steny alebo zeme, ktorá sa následne obmuruje a obloží obkladačkami.

Ak patríte medzi odvážnych a zručných domácich kutilov, inštaláciu zvládnete aj svojpomocne. Pokiaľ si však neveríte, zverte ju radšej do rúk inštalatéra.

Dobrá rada

Výška vrchnej hrany závesného WC je 40 cm a osa odpadu je 18,5 cm s priemerom 11 cm.

Dvojité splachovacie systémy

Neopomenieme ani úspornosť, ktorú závesné WC-ko prináša. Efektné tlačidlo na splachovanie býva rozdelené na dve časti. Buď na STOP – START, kedy splachovanie spustíte alebo zastavíte podľa potreby, alebo na dvojčinné splachovanie, kedy si môžete vybrať medzi možnosťou veľkého a malého spláchnutia.

Geberit – Výhody a nevýhody

Táto značka je favoritom mnohých Slovákov a dokonca aj inštalatérov. Ich wc modul sa vyznačuje predovšetkým svojou vysokou kvalitou, s ktorou je spojený nadštandardný servis.

Nemusíte sa obávať, že tento modul nezoženiete, je dobre dostupný. Značka sa môže pýšiť naozaj jednoduchou inštaláciou. Jediné, čo by sme tejto značke vytkli je, že nemá zabudovaný systém pre dezinfekciu vody, tak ako to má jej lacnejší konkurent. Prvotriedna kvalita tejto značky sa odrazila aj na vyšších cenách.

Kolo – Výhody a nevýhody

Značka Kolo sa stáva čoraz obľúbenejšou pre jej dobrú kvalitu, jednoduchú inštaláciu a rôznorodé funkcie, ktoré moduly ponúkajú. Jedná sa síce o poľského výrobcu, ale nemusíte sa obávať, pretože ponúka za dostupné ceny dostačujúcu kvalitu so zárukou až 10 rokov. Dokonca má zabudovaný systém pre dezinfekciu vody. Bohužiaľ tento výroba neposkytuje moduly do bytového jadra, čo považujeme za jeho najväčšiu nevýhodu.

Alcaplast – Výhody a nevýhody

Česká značka so širokým sortimentom modulov. Ide o tzv. zlatú strednú cestu, kedy za prijateľnú cenu dostanete dostatočný výkon a kvalitu. Wc moduly od tejto značky sú jednoduché na inštaláciu. Záruka na podomietkové wc od tejto značky je 6 rokov. Z veľkej časti ich systém modulov kopíruje konkurenciu a tak trochu im chýba originalita.

Grohe – Výhody a nevýhody

Nemecká značka, ktorá rozhodne za ostatnými výrobcami nezaostáva. Vyznačuje sa vysokou kvalitou. Ich wc moduly sú jedné z najtichších. Ponúka tlačidlá so špecifickým dizajnom a tvarom. Záruka 5 rokov na všetky moduly. Menší nedostatok sme našli v priemernosti príslušenstva. Táto značka je pre ľudí s vyšším finančným rozpočtom.

Zhrnutie na záver

Popísali sme vám základné rozdiely medzi štyrmi najpredávanejšími značkami závesných wc modulov na Slovensku. Ktoré podomietkové wc vám teda najdlhšie vydrží?

Za nás je jasným víťazom modul od značky Geberit, ktorý sa vyznačuje najvyššou kvalitou a preukázali to aj recenzie používateľov. Pokiaľ ale nechcete investovať príliš veľa finančných prostriedkov, odporúčame vám ostatné značky – Kolo, Alcaplast alebo Grohe. Tieto značky sa ukázali ako spoľahlivé a obľúbené medzi ostatnými používateľmi.

Ako vybrať najlepšie vodovodné batérie, aby vám slúžili roky bez problémov

Vodovodné batérie prešli dlhým vývojom. Na trhu nájdete množstvo druhov, modelov, dizajnov a značiek.

Vyznať sa v nich je pre bežného zákazníka problém.

Ako si vybrať kvalitné vodovodné batérie a aký je rozdiel medzi 30 a 300 eurovou batériou?

Pokúsim sa vám všetko vysvetliť v dnešnom poste.

V čase písania tohto článku mám za sebou výber batérií do mojej, práve rekonštruovanej kúpeľne a poviem vám, že výber mi dal poriadne zabrať. Myslím však, že som sa rozhodla správne.

Prejdime si však, aké batérie nájdete bežne v obchodoch.

Ako si vybrať vodovodné batérie

Jedným z tých ľahkých kritérií výberu je rozdelenie batérií podľa ich účelu. Existujú batérie:

  • drezové (kuchynské) batérie – vhodné pre kuchynský drez,
  • umývadlové batérie – pre kúpeľňové umývadlo,
  • vaňové batérie – použitie na vani alebo pred vaňou,
  • sprchové batérie – použitie pre sprchovú hadicu,
  • bidetové batérie – použitie v kúpeľni alebo na toalete pre bidet.

Batérie rozdeľujeme tiež podľa spôsobu ovládania

  • kohútikové batérie – klasické batérie, ktoré poznáme najmä z mladosti,
  • pákové batérie – momentálne najrozšírenejšie batérie v našich domácnostiach,
  • automatické batérie – tzv. senzorové, ktoré sa spustia pri zaznamenaní pohybu. Bežne ich nájdete vo verejných budovách, ale v poslednej dobe si ich ľudia začínajú inštalovať do svojich kúpeľní.

V minulosti sa používali hlavne kohútikové batérie, v dnešnej dobe väčšina ľudí preferuje pákové batérie.

Výhodou pákovej batérie je väčší komfort a presnosť ovládania. Môžete ju jednoducho ovládať jednou rukou napr. pri umývaní zubov.

Nevýhodou kohútikovej batérie je vyššia spotreba vody až o 40 % oproti pákovej batérii. Kohútikové batérie si dnes ľudia vyberajú najmä kvôli dizajnu.

Batérie tiež môžete rôzne umiestniť

  • stenové batérie – sú pevne upevnené v stene,
  • stojankové batérie – inštalujú sa priamo na umývadlo alebo vaňu,
  • podomietkové batérie – všetka technika sa zapustí pod stenu. Využívajú sa najmä v sprchových kútoch spolu s hlavovou sprchou. Vyzerajú tak elegantnejšie ako nadomietkové batérie s viditeľným sprchovým systémom.
stenová batéria

Z hľadiska regulácie vody vodovodné batérie rozdeľujeme na:

  • zmiešavacie batérie,
  • termostatické batérie.

Zmiešavacie batérie sú štandardné batérie, kde kohútikom alebo pákou ovládate prívod teplej a studenej vody. Kartuša prúd vody zmieša.

Termostatické vodovodné batérie sú drahšie, ale majú niekoľko výhod. Dokážu oproti pákovým batériám ušetriť až 50 % vody. Nastavíte si požadovanú teplotu a batéria automaticky zmieša správny pomer studenej a teplej vody.

Výhoda takejto batérie je tiež napr. v domoch s kolísavým tlakom vody.

termostatická batéria

Určite poznáte, keď sa sprchujete a v niekto dome zapne vodu. Tlak vám poklesne a voda sa ochladí. Termostatická batéria tieto výkyvy eliminuje a drží nastavený stupeň vody.

Vhodné sú tiež pre malé deti. Vďaka poistke máte istotu, že sa deti neobaria horúcou vodou.

Kvalita batérie a rozdiel v cene

Rozdiel v cene batérie robí kartuša batérie. Je to najdôležitejšia časť batérie, ktorá zmiešava teplú a studenú vodu dohromady.

Kvalitná kartuša u pákovej batérie je zložená z dvoch keramických doštičiek s otvormi. Pozdvihnutie páčky posunie doštičky a mení prietok vody. Vytáčaním páky do strán tak regulujeme pomer studenej a teplej vody.

A kým pri kvalitných batériách je kartuša keramická, lacné modely majú kartušu z plastu alebo lacných materiálov. Tieto neodolajú dlhodobo tlaku vody a vodnému kameňu a preto aj po krátkom čase končia svoju životnosť.

keramická kartuša

Takéto vodovodné batérie netesnia, kvapkajú a zvyknú sa zadrhávať. Kým kvalitné batérie vydržia bežne desiatky rokov, tie lacné odchádzajú po niekoľkých mesiacoch.

Výrobca kvalitnej batérie by vám mal garantovať bezproblémov záruku 5 až 7 rokov.

Kvalitu a cenu ovplyvňuje tiež samotné prevedenie batérie. Drahšie modely sú vyrobené z ušlachtilých materiálov ako je mosadz alebo jej zliatiny. Ľahšie sa čistia a pomalšie starne ich vzhľad.

Najčastejším vizuálnym problémom je vodný kameň, ktorý sa u kvalitnejších batérií ľahšie čistí.

Sprchové batérie

Pri sprchových batériách máte na výber niekoľko druhov:

  • nadomietkové batérie – predstavujú batérie a systémy, ktoré sú viditeľné,
  • podomietkové batérie – sú elegantne zapustené v stene.

Na výber máte tzv. sprchové sety s batériou, ktoré obsahujú všetky potrebné súčasti:

  • batéria (páková alebo termostatická),
  • sprchová hadica a ružica,
  • hlavová sprcha so sprchovým ramenom zo steny alebo zo stropu.
sprchový set

Tieto sety majú zvýhodnenú cenu a sú väčšinou od jedného výrobcu a obsahujú väčšinou produkty z rovnakej sady, takže vám uľahčia výber a spolu dobre vyzerajú.

Ako ušetriť kúpou a používaním batérie

Šetrenie vody v domácnosti má nielen ekonomický význam ale hlavne ekologický. Kvalitná páková batéria vám oproti kohútikovej batérie ušetrí až o tretinu viac vody.

Rýchly tip

Ak chcete ušetriť ešte viac, termostatická batéria oproti pákovej dokáže znížiť spotrebu vody až na polovicu. Nainštalovať môžete tzv. úsporný perlátor alebo regulátor toku v podobe stop ventilu.

Úsporný perlátor stojí zhruba 5 až 8 € a podľa výrobcu dokáže ušetriť až 85 %. Trik je v tom, že perlátor zníži prietok vody a pridá okolitý vzduch.

Ušetriť môžete aj sprchovou ružicou, ktorá dokáže znížiť spotrebu až o 60 % vďaka špeciálnym prúdovým tryskám, ktoré dokážu do vody primiešať vzduch. Tieto ružice sa označujú tzv. funkciou air shower, pretože sú podobné kvapkám dažďu.

Dizajn batérií

Každý má iný vkus, tu je to v podstate na vás. Existuje však niekoľko pravidiel. Kupujte batérie z jednej série od jedného výrobcu, vaša kúpeľňa tak bude vyzerať usporiadane a vyvážene.

Značky vodovodných batérií

Na trhu nájdete mnoho značkových i neznačkových batérií.

Vyhýbajte sa neznačkovým batériám z eshopov, ktoré budete ťažko reklamovať v prípade problémov.

Istou voľbou sú hobbymarkety, kde väčšinou s reklamáciou problém nemajú.

Dobré meno batérií majú nemecké značky ako Grohe, Hansgrohe, Kludi, Dornbracht, Hansa, ktoré sú aj najdrahšie. Lacnejšie batérié ponúkajú talianski výrobcovia ako Alpi, Teorema, Faris a Nobili.