Vaňa alebo sprchový kút? Porovnali sme výhody a nevýhody

Ak rekonštruujete alebo zariaďujete kúpeľnu, je možné, že ste sa práve ocitli pred otázkou, či bude jej súčasťou vaňa alebo sprchový kút.

Z praktického hľadiska by bolo ideálne, keby ste vo svojej kúpeľni mali oboje. Samozrejme, zrealizovať tento odvážny nápad sa väčšine z nás nepodarí, a tak sa musíme rozhodnúť. Veríme, že vám článok rozhodovanie uľahčí a vy si vyberiete možnosť, ktorá vám bude vyhovovať vo všetkých ohľadoch.

V minulosti akoby automaticky platilo, že do malej kúpeľne patrí sprchový kút a do veľkej vaňa. Dnes to však už nemusí byť pravidlom, pretože dnešné sprchové kúty sú niekedy väčšie ako vaňa. Najdôležitejšie pri rozhodovaní sa v otázke, či bude vašou voľbou vaňa alebo sprchový kút, by mal byť váš životný štýl.

Zamyslite sa nad tým, čo vám vyhovuje, aké sú vaše zvyky, a uvidíte, že sa ľahšie rozhodnete.

Vaňa a jej výhody

Vaňa poskytuje dve možnosti – buď si môžete dopriať príjemný kúpeľ, alebo osvieženie v podobe sprchy. Z tohto hľadiska má pri otázke, či bude vo vašej kúpeľni vaňa alebo sprchový kút, vaňa navrch.

Možno vás odrádza, že pri sprchovaní môže voda fŕkať, avšak tento problém vyriešite pomocou zásteny. Na trhu nájdete plastové a sklenené zásteny, pričom vám odporúčame siahnuť po sklenenej, ktorá je jednoduchšia na údržbu.

Hoci voľba vane sa javí ako ideálna, vo vyššom veku určite oceníte bezbariérový prístup, ktorý poskytuje práve sprchový kút. Na druhej strane, existujú rôzne sedadlá a držiaky do vane, vďaka ktorým sa aj seniori ľahko umyjú.

Prečo si vybrať sprchový kút

Ak vás to pri otázke vaňa alebo sprchový kút akosi podvedome viac ťahá práve k prvej zo spomínaných možností, môže to byť práve preto, že ste praktický typ. Očista sprchou je rýchla, osvieži vás a zároveň vám tečúca voda príjemne premasíruje telo.

Predstava pohodlia je pri sprche azda pre každého samozrejmosťou. Pravdou však je, že vanička so štandardnými rozmermi 75×75 centimetrov vám veľa pohodlia neprinesie. Preto si radšej vyberte vaničku s rozmermi 90×90 centimetrov a ak vám to možnosti dovoľujú, na trhu nájdete aj také, ktoré majú 180×100 centimetrov.

Pohodlie vám tiež prinesú murované sprchové kúty, pri ktorých sa otázkou veľkosti vaničky zaoberať nemusíte. Myslite však na vhodný výber dlažby do vašej kúpeľne, ktorá by rozhodne mala byť protišmyková.

Jednou z najväčších výhod sprchového kúta je pohodlný a bezbariérový prístup, čo ocenia predovšetkým seniori, ale aj ľudia s obmedzením pohybu. Ak sa vo vašej rodine športuje a sem-tam sa pritrafí nejaké zranenie, možno by z praktického hľadiska viac vyhovoval sprchový kút aj vám.

V prípade, že sa v rodine neviete dohodnúť, je možný kompromis v podobe vane so zástenou. Prípadne je tu tiež možnosť hlbšej vaničky sprchovacieho kúta, ktorá môže mať ideálnych 42 centimetrov.

Čo sa úspory vody týka, nie je pravidlom, že sprchovací kút je šetrnejší. Ide totiž o čas, ktorý strávite sprchovaním, a ten môže byť v prípade sprchového kúta dlhší, ako keď sa sprchujete vo vani. Za tri minúty sprchovania miniete približne 45 litrov vody, no ak strávite sprchovaním raz toľko času, miniete takmer 100 litrov. Na a to je približne toľko vody, koľko spotrebujete na napustenie vane.

Zhrnutie na záver

Ak v tom ešte stále nemáte jasno, tu je krátky zoznam výhod sprchového kúta a vane. K výhodám vane patrí: možnosť relaxovať a oddýchnuť si, je ideálna pre milovníkov kníh, môžete si v nej dopriať aj romantiku vo dvojici (ak je dostatočne veľká), oceníte ju aj pri praní poťahov alebo koberčekov.

A prečo si vybrať sprchový kút? Pretože moderné sprchovacie kúty vám prinášajú doplnok napríklad v podobe parnej sauny, sprchovanie sa považuje za zdravšie, je tiež rýchlejšie a sprchový kút má bezbariérový prístup.

Veríme, že máte v otázke, či bude vo vašej kúpeľni vaňa alebo sprchový kút, jasnejšie a rozhodnete sa tak, že budete spokojný vy a aj všetci členovia vašej domácnosti.

7 užitočných rád, ako si vybrať sprchový kút do kúpeľne

Výber sprchového kúta je pre celkový vzhľad kúpeľne kľúčový. Dve úplne rovnaké kúpeľne totiž práve vďaka sprchovému kútu môžu získať celkom iný nádych a budú na vás pôsobiť odlišným dojmom. A keďže rekonštrukciu kúpeľne nerealizujeme každý deň, otázke ako si vybrať sprchový kút by sme sa mali dostatočne venovať.

Prinášame vám niekoľko užitočných rád a tipov, ako na to.

Ponuka na trhu je široká, a tak si mnohí kladieme otázku, ako si vybrať sprchový kút, ktorý bude dokonalým prvkom našej kúpelne. Možno ešte stále riešite dilemu, či je pre vás naozaj vhodný sprchový kút, alebo by vám viac vyhovovala vaňa.

Tu je teda niekoľko výhod sprchového kúta:

  • Ušetríte vodu – je starý známy fakt, že ak sa šetrne sprchujete, miniete menej vody ako pri kúpaní sa vo vani.
  • Ľahká údržba – ak si kúpite sprchový kút s povrchovou úpravou, je jeho údržba hračka.
  • Bezbariérový prístup – ten je neoceniteľnou výhodou nielen pre starších ľudí, ale aj pre tých, ktorí myslia na budúcnosť, keďže rekonštrukciu kúpeľne robíme možno na 10 až 20 rokov.
  • Môžete si ho dať vyrobiť na mieru – toto je veľmi vhodné vtedy, ak má vaša kúpeľňa atypický tvar, prípadne je v podkroví.

Tipy, ako si vybrať sprchový kút

Ak sme vás teda presvedčili o výhodách sprchového kúta, máme pre vás niekoľko užitočných rád, ktorých by ste sa pri jeho výbere mali držať.

1. Dbajte na dispozičné možnosti – možno máte malú kúpeľňu s výklenkami a obávate sa, že sa vám do nej sprchový kút nepodarí zakomponovať. Opak je však pravdou, pretože aj takáto kúpeľňa prináša priestor pre zapustený sprchový kút. V prípade, že veľmi túžite po zapustenom sprchovom kúte, no do kúpeľne sa vám nezmestí, poobzerajte sa po byte. Niekedy stačí naozaj len niekoľko centimetrov ubrať z komory alebo z chodby.

2. Vnímajte celkový priestor – najdôležitejšie je naučiť sa vnímať celkový priestor vašej kúpeľne. Toto je najdôležitejšie v byte, pretože tu treba brať ohľad na umiestnenie šachty so stupačkami. Rovnako dôležité je v prípade, že sa v miestnosti nachádza okno, zohľadniť aj jeho umiestnenie.

Ak vám veľkosť kúpeľne umožňuje umiestnenie sprchového kúta v rozmeroch 90 x 90 centimetrov vnútornej plochy, môžete si dovoliť aj murovaný sprchový kút. A ak je vaša kúpeľňa spojená s toaletou, môžete na stenu sprchového kúta umiestniť umývadlo so zrkadlom. Pre kúpeľne bez okien je vhodnejší skôr nemurovaný sprchový kút, pretože priečka by mohla v priestore pôsobiť príliš ťažkopádne.

4. Hľaďte aj na cenu – cena je pri každej rekonštrukcii kúpeľne jedným z kľúčových faktorov. Ak máte obmedzený rozpočet, vyberiete si aj spomedzi ponuky sprchových kútov vo veľkých reťazcoch.

V prípade, že rozpočet obmedzený nemáte a neviete, ako si vybrať sprchový kút, odporúčame vám navštíviť kúpeľňové štúdiá, v ktorých vám bezpochyby poradia.

5. Dajte priestor dizajnu – asi najčastejšími požiadavkami sú okrem ľahkej údržby aj nadčasový dizajn a minimalizmus. Mnohí ľudia dávajú prednosť sprchovým kútom bez rámu, pretože sú jednoduché na údržbu a nie je na nich žiaden rušivý prvok. Pri týchto sprchových kútoch je však dôležité vyhotovenie na mieru.

Menej obľúbené sú sprchové kúty s rámom, ktoré je vhodné umiestniť do panelákových kúpeľní, pretože je jednoduché naištalovať ich aj na krivšiu stenu.

Detaily sprchovacieho kúta

Pri otázke, ako si vybrať sprchový kút, máte na výber zo zasúvacích alebo otváracích dverí. Samozrejme, že ak máte malú kúpeľňu a nie je v nej priestor navyše, vašou voľbou bude musieť byť sprchovací kút so zasúvacími dverami. Naopak, vo veľkej kúpeľni bude dobre vyzerať taký sprchovací kút, ktorý bude mať dvere otváracie. Ak však veľmi túžite po otváracích dverách, môžete si zvoliť také, ktoré sa budú otvárať dovnútra kúta.

Možno stojíte pred otázkou, či zvoliť odtokový žliabok, alebo vaničku do sprchového kúta. Ponuka vaničiek je veľmi široká a môžete si vybrať z rôznych hĺbok a tiež z viacerých materiálov, ako príklad uvedieme plech, akrylát či mramor, alebo keramiku. Odtokový žliabok je úplne nenápadný, no môže byť umiestnený len v priestore, kde to umožňuje dispozičné riešenie.