Vaňa alebo sprchový kút? Porovnali sme výhody a nevýhody

Ak rekonštruujete alebo zariaďujete kúpeľnu, je možné, že ste sa práve ocitli pred otázkou, či bude jej súčasťou vaňa alebo sprchový kút.

Z praktického hľadiska by bolo ideálne, keby ste vo svojej kúpeľni mali oboje. Samozrejme, zrealizovať tento odvážny nápad sa väčšine z nás nepodarí, a tak sa musíme rozhodnúť. Veríme, že vám článok rozhodovanie uľahčí a vy si vyberiete možnosť, ktorá vám bude vyhovovať vo všetkých ohľadoch.

V minulosti akoby automaticky platilo, že do malej kúpeľne patrí sprchový kút a do veľkej vaňa. Dnes to však už nemusí byť pravidlom, pretože dnešné sprchové kúty sú niekedy väčšie ako vaňa. Najdôležitejšie pri rozhodovaní sa v otázke, či bude vašou voľbou vaňa alebo sprchový kút, by mal byť váš životný štýl.

Zamyslite sa nad tým, čo vám vyhovuje, aké sú vaše zvyky, a uvidíte, že sa ľahšie rozhodnete.

Vaňa a jej výhody

Vaňa poskytuje dve možnosti – buď si môžete dopriať príjemný kúpeľ, alebo osvieženie v podobe sprchy. Z tohto hľadiska má pri otázke, či bude vo vašej kúpeľni vaňa alebo sprchový kút, vaňa navrch.

Možno vás odrádza, že pri sprchovaní môže voda fŕkať, avšak tento problém vyriešite pomocou zásteny. Na trhu nájdete plastové a sklenené zásteny, pričom vám odporúčame siahnuť po sklenenej, ktorá je jednoduchšia na údržbu.

Hoci voľba vane sa javí ako ideálna, vo vyššom veku určite oceníte bezbariérový prístup, ktorý poskytuje práve sprchový kút. Na druhej strane, existujú rôzne sedadlá a držiaky do vane, vďaka ktorým sa aj seniori ľahko umyjú.

Prečo si vybrať sprchový kút

Ak vás to pri otázke vaňa alebo sprchový kút akosi podvedome viac ťahá práve k prvej zo spomínaných možností, môže to byť práve preto, že ste praktický typ. Očista sprchou je rýchla, osvieži vás a zároveň vám tečúca voda príjemne premasíruje telo.

Predstava pohodlia je pri sprche azda pre každého samozrejmosťou. Pravdou však je, že vanička so štandardnými rozmermi 75×75 centimetrov vám veľa pohodlia neprinesie. Preto si radšej vyberte vaničku s rozmermi 90×90 centimetrov a ak vám to možnosti dovoľujú, na trhu nájdete aj také, ktoré majú 180×100 centimetrov.

Pohodlie vám tiež prinesú murované sprchové kúty, pri ktorých sa otázkou veľkosti vaničky zaoberať nemusíte. Myslite však na vhodný výber dlažby do vašej kúpeľne, ktorá by rozhodne mala byť protišmyková.

Jednou z najväčších výhod sprchového kúta je pohodlný a bezbariérový prístup, čo ocenia predovšetkým seniori, ale aj ľudia s obmedzením pohybu. Ak sa vo vašej rodine športuje a sem-tam sa pritrafí nejaké zranenie, možno by z praktického hľadiska viac vyhovoval sprchový kút aj vám.

V prípade, že sa v rodine neviete dohodnúť, je možný kompromis v podobe vane so zástenou. Prípadne je tu tiež možnosť hlbšej vaničky sprchovacieho kúta, ktorá môže mať ideálnych 42 centimetrov.

Čo sa úspory vody týka, nie je pravidlom, že sprchovací kút je šetrnejší. Ide totiž o čas, ktorý strávite sprchovaním, a ten môže byť v prípade sprchového kúta dlhší, ako keď sa sprchujete vo vani. Za tri minúty sprchovania miniete približne 45 litrov vody, no ak strávite sprchovaním raz toľko času, miniete takmer 100 litrov. Na a to je približne toľko vody, koľko spotrebujete na napustenie vane.

Zhrnutie na záver

Ak v tom ešte stále nemáte jasno, tu je krátky zoznam výhod sprchového kúta a vane. K výhodám vane patrí: možnosť relaxovať a oddýchnuť si, je ideálna pre milovníkov kníh, môžete si v nej dopriať aj romantiku vo dvojici (ak je dostatočne veľká), oceníte ju aj pri praní poťahov alebo koberčekov.

A prečo si vybrať sprchový kút? Pretože moderné sprchovacie kúty vám prinášajú doplnok napríklad v podobe parnej sauny, sprchovanie sa považuje za zdravšie, je tiež rýchlejšie a sprchový kút má bezbariérový prístup.

Veríme, že máte v otázke, či bude vo vašej kúpeľni vaňa alebo sprchový kút, jasnejšie a rozhodnete sa tak, že budete spokojný vy a aj všetci členovia vašej domácnosti.

Postaviť si svoj dom alebo si radšej kúpiť byt? Porovnali sme výhody a nevýhody

bytové domy
shutterstock

Ak ste sa rozhodli, že chcete vlastné bývanie, je na rade zásadná otázka. Byt alebo dom?

Ste mladou rodinkou a riešite otázku bývania? Ide o jedno z najzásadnejších životných rozhodnutí, najmä, ak chcete nehnuteľnosť kupovať.

Ako byty, tak aj domy majú svoje výhody a nevýhody.

Prinášame vám porovnanie stavby domu či kúpy bytu. Veríme, že vám pomôžeme v rozhodovaní byt alebo dom.

Detský sen: rodinný dom

Mnoho ľudí má 1 veľký sen. V budúcnosti mať nádherný veľký dom s ešte priestrannejšou záhradou, so štekajúcim psom a usmievavými hrajúcimi sa deťmi.

Pozrite sa bližšie na výhody a nevýhody kúpy pozemku a stavby vlastného vysnívaného domčeku.

Bungalov na dedine

Je predstavou idylického bývania pre mnohých mladých ľudí. Pekný dom na veľkom pozemku môže predstavovať akúsi formu voľnosti a zaručí vám väčšie súkromie ako bývanie v byte.

Rozsiahly zelený trávnik s bazénom môžete mať k dispozícií v každý slnečný deň.

Máte chuť na grill párty? Pozvite aj 20 známych, miesta máte dosť.

Ďalšou výhodou vlastnej záhradky je pestovanie bio zeleniny, ovocia či byliniek.

moderný rodinný dom na slovensku
shutterstock

Nevýhody bývania v dome

Domy sa väčšinou stavajú na okrajoch miest, z ktorých je do centra zlá dopravná dostupnosť.

Investícia kúpy či už do bungalova na dedine alebo domu väčších rozmerov predstavuje nemalé čiastky a zadĺženosť na desiatky rokov.

Vaše deti, ktoré vidíte rozjašené behať po dvore, budú časom vyžadovať spoločnosť rovesníkov. Kde ich však zoženiete, keď sa susedia s deťmi zdržiavajú celé dni v meste kvôli práci?

Tretím negatívom je ohradenie celého pozemku. Máte pocit, že ide o dobrovoľnú izoláciu? Zrejme trocha áno.

Postavenie domu si vyžaduje veľa peňazí, času a v neposlednom rade aj vašej drahocennej energie. Zariadenie a doladenia vás bude stáť veľa úsilia a nervov. A častokrát aj tak zistíte, že bohužiaľ, ešte stále nemáte všetko.

O tom, ako sa stanete taxikárom

Ak ste si kúpili pozemok ďalej od mesta, nepotešia vás mnohé veci. V blízkosti žiadny obchod, škôlka a škola či kultúrna inštitúcia.

Keď deti vyrastú, budete ich musieť voziť v podstate všade. To znamená, že potrebujete minimálne dve autá a stane sa z vás taxikár.

Je tu víkend, čas oddychu a relaxu. Ale o dom sa treba ustavične starať a vy budete musieť pokosiť trávnik, vyčistiť bazén, okopať zeleninu v záhradke či natrieť nedokončený plot. Stanete sa otrokom vlastného domu.

Byt priamo v meste

Bývanie v mete poskytuje určité možnosti a výhody, ktoré sa neodopierajú práve najľahšie.

Mestá majú rozvinutejšiu infraštruktúru, či ľahko dostupné rôznorodé služby. Celkovo tu máte viac možností či už pri výbere voľnočasových aktivít, pravidelného športovania alebo kultúrneho vyžitia.

Výhody bývania v byte

Starostlivosť o byt je omnoho jednoduchšia.

Upravujete a zveľaďujete iba interiér. Ak ste trocha workoholikom, či len jednoducho milujete zábavu a údržbárske práce vás nelákajú, investujte radšej do bytu. Ak bývate napr. v Bratislave, cestou z bytu do práce ušetríte hodiny , ktoré by ste inak trávili každý deň v aute cestou do svojho satelitného domčeka.

Jednou z ďalších veľkých výhod kúpy bytu sú omnoho nižšie počiatočné náklady v porovnaní s kúpou domu.

Všetko závisí na:

  • lokalite,
  • veľkosti,
  • iných faktoroch.

Má bývanie v byte aj svoje nevýhody?

Samozrejme, všetko má svoje pre aj proti. Toto rozhodnutie závisí najmä na vašich preferenciách či víziach do budúcna.
Polovica ľudí vám bude tvrdiť, že ak plánujete deti, určite bývajte v byte. Budete mať viac času na ich výchovu, starostlivosť o domácnosť či seba samých.

Ostatní budú za dom, v ktorom môže byť deti častejšie na čerstvom vzduchu a nemusíte sa o nich až tak báť.

Veľkou nevýhodou bytov môže byť práve prítomnosť susedov, ktorých budete zaiste počuť.

Dajte si pozor pri výbere nábytku. V bytoch ste obmedzení veľkosťou priestoru podstatne viac ako v priestranných domoch.

Byt alebo dom?

Väčšina ľudí túži po vlastnom rodinnom dome, ktorý predstavuje akési zidealizované riešenie bývania. V mnohých prípadoch je to len predstava, ktorá má ďaleko od reality. Ak si napíšete kritériá vášho bývania na papier, prídete napr. k výsledku, že je pre vás zatiaľ lepšie bývanie v byte. Je totiž rozdiel medzi tým, čo chete a čo skutočne potrebujete. Odpoveď na otázku byt alebo dom napokon nemusí byť vôbec taká zložitá.