Ako jednoducho vyriešiť rosenie okien?

rosenie okien
Ako jednoducho vyriešiť rosenie okien?
4.7 3 hodnotení

Ak čítate tento článok, potom je zrejmé, že máte problém s rosením okien. Ale nebojte sa, tento problém má veľa ľudí.

To, že zarosené okná nie sú na pohľad estetické nie je jediný problém. Vynárajú sa tu aj rôzne hygienické problémy. Rosenie totiž zapríčiňuje aj vznik plesní na stenách a kútoch v blízkosti okien, podieľa sa na vlhnutí muriva a hlavne vytvára nepríjemný príliš vlhký vzduch v miestnosti.

Rosenie okien z vonkajšej strany

Ak sa vám okná rosia z vonkajšej strany, nemáte sa čoho báť a ani čo riešiť. Tento jav znamená len toľko, že vaše okná sú kvalitné a majú dobré tepelne izolačné vlastnosti. Hoci tento jav tiež nie je oku lahodiaci, nespravíte s ním nič a ani nemusíte. Teplý vzduch sa správne drží vnútri miestnosti a studený vzduch zvonku len naráža na vonkajšiu časť skla a tento stret vonkajšieho studeného vzduchu a vnútorného teplého vyústi do vyzrážania sa vody vo forme rosy.

rosenie okien

Rosenie okien v priestoroch medzi sklami

Tento typ rosenia okien je závažný a prakticky ho sami nevyriešite. Ide tu o nekvalitnú izoláciu okien, absenciu absorpčnej hmoty alebo o poškodenie rámu alebo samotného skla, v ktorom môže byť maličká prasklinka, cez ktorú uniká vzduch. Ak nie je vnútorný priestor medzi sklami hermeticky uzavretý, vzduchotesný, vniká do tohto priestoru vzduch, s ním voda a následne problémy. V tomto prípade bohužiaľ pomôže len oprava okien alebo výmena (samozrejme reklamácia u dodávateľa).

Rosenie okien z vnútornej strany

Najskôr musíte pochopiť, čo je za rosením okien z vnútornej strany. Môže za to fyzika a to procesom kondenzácie vody, čo znamená, že ak je v miestnosti vzduch príliš nasýtený vodou, tak sa voda vo vzduchu automaticky vyzráža vo forme vody alebo vodnej pary. Aj dôvod, prečo sa vyzráža práve na okná je jednoduchý a fyzikálny – čím je objekt studenší, tým viac priťahuje vyzrážanú vodnú paru z vlhkého vzduchu.

Toto rosenie okien býva najčastejšie a ľahko si s ním poradíte aj vy. Mnoho ľudí vymieňa okná práve kvôli roseniu, namiesto starých drevených okien si dávajú nainštalovať moderné plastové okná, ale tým sa nič nevyrieši, niekedy sa problém rosenia okien akurát zhorší. Materiál okna totiž nemá žiadny vplyv na rosenie z vnútornej strany. Dokonca plastové okná sa zvyknú rosiť viac a to práve vďaka tomu, že sú kvalitnejšie a lepšie tesnia, čím sa zabraňuje prirodzenej výmene vzduchu, a tak sa vo vnútri ľahšie a rýchlejšie tvorí vlhkosť.

Vďaka vlhkosti teda k roseniu dochádza v miestnostiach ako kúpeľňa, spálňa, kuchyňa a miestnosti, kde je veľa rastlín.

Vetranie

Základom všetkého je vetrať. Plastové okná zabraňujú samovoľnému prevetrávaniu a teda musíte vetrať niekoľkokrát za deň, ak sa chcete vyhnúť roseniu okien. Ideálne je vetrať po dobu štyroch až desiatich minút s oknom otvoreným dokorán. Dobré je, ak pri vetraní stlmíte kúrenie a nezabudnite na dôkladné vyvetranie najmä pred spaním.

Odporúča sa nevetrať „ventilačkou“, keďže vzduch sa nevymení tak dobre a okrem toho sa ochladzujú steny pri oknách, čo má za následok vznik plesní.

Vykurovanie

Ak je v miestnosti vzduch príliš studený na to, aby pohltil vlhkosť, vlhkosť sa prejaví na oknách. Vyhnite sa teda nedostatočnému vykurovaniu a to robte rovnomerne.

Ohrievanie okien

Ak zvýšite teplotu okien, mali by ste znížiť podiel kondenzácie vody na skle. Parapetná doska by nemala byť umiestnená priamo nad radiátorom, pretože tak sa zabraňuje prúdeniu teplého vzduchu na okno. Rovnako nezaťahujte žalúzie, aby sa teplý vzduch dostal do kontaktu so sklom.

Okrem toho je dobré kúpiť si vlhkomer, aby ste vedeli, kedy vetrať, odstrániť z okennej parapety kvetiny, začať pri varení používať digestor a snažte sa obmedziť sušenie bielizne v miestnosti.

Zdieľajte tento článok

Ako vyčistiť rúru rýchlo a jednoducho

Ako vyčistiť rúru rýchlo a jednoducho
5 2 hodnotení

Ľudia sú rôzni, každá domácnosť je iná a v každej sa rúra na pečenie využíva inak často a inak intenzívne. Asi každý, kto v nej pečie, ale vie, že odstrániť z nej špinu a mastnotu chce niekedy až nadľudskú silu a veľa času a trpezlivosti. Čistiace prostriedky sú dráždivé a môžu vo vnútri tohto spotrebiča zanechať škodlivé stopy, je teda lepšie prípadným výparom úplne predísť.

Ak chcete vedieť ako vyčistiť rúru rýchlo, ľahko a najmä bez chémie, pokračujte v čítaní.

Ako vyčistiť rúru bez chémie?

Ako všade, aj tu platí, že najlepšia je prevencia a teda dávať pozor, aby vám mastnota z mäsa nevytiekla, cesto nevykypelo a ak už sa to stane, rúru vyčistite ihneď. Zabránite tak tomu, že sa špina a zvyšky budú ďalej pripalovať a hlbšie sa zažierať do spotrebiča. Ak rúru vyčistíte hneď po pečení, kým úplne vychladne (ale bez rizika popálenín), postačí vám teplá voda s trochou saponátu alebo voda s citrónom.

rúra

Citrón

Tento najlacnejší postup ako vyčistiť rúru bez chémie zahŕňa len dva citróny. Tie vyšťavíte do malej zapekacej misy, do tretiny nádoby dolejete vodou a vložíte aj štyri polovice citrónov. Misu dáte do rúry na 250 °C na pol hodinu, v prípade silného znečistenia aj dlhšie. Keď rúra vychladne, vyčistite všetky steny hubkou a silikónovou stierkou (tou uvoľníte väčšie kúsky). Ak nie ste spokojní, skúste nečistoty opäť dobre postriekať citrónovou vodou a vydrhnúť. Potom rúru osušte papierovým utierkami.

Ocot

Tento spôsob je zaručený, avšak trvá dlhšie. Ako prvé z jednej lyžice sódy bikarbóny a trochu vody vyrobíte pastu, ktorou potriete pripálené miesta v rúre. Túto pastu necháte pôsobiť dvanásť až dvadsaťštyri hodín a potom mokrou handričkou zotriete, čo pôjde. Potom rozprašovačom nastriekate ocot na pripálené miesta a opäť umyjete mokrou handričkou. Nakoniec rúru zapnete na 50 °C na približne dvadsať minút. Pri tomto spôsobe umyjete celú rúru, aj s dvierkami rúry zo skla.

Prášok do pečiva na dvierka zo skla

Pri tomto postupe potrebujete jedno balenie prášku do pečiva, trochu soli a deciliter octu. Všetko spolu zamiešate a počkáte, kým zmes vyšumí. Zmes natriete na sklo rúry a počkáte asi štyridsaťpäť minút. Potom zmes zotriete mokrou špongiou a umyjete.

Trojkombinácia na vyčistenie rúry

Tento návod síce obsahuje aj chemikáliu, ale je ňou len saponát na umývanie riadu. Potrebujete teda jednu lyžicu saponátu na riad, ktorú dáte do misy na zapekanie naplnenej vodou. Misu dáte do rúry, ktorú pustíte na 50 °C a počkáte približne päťdesiat minút. Po vychladnutí si vytvorte pastu z dvoch lyžíc sódy bikarbóny, dvoch lyžíc kyseliny citrónovej a trošku vody. Túto pastu dáte na hubku a vyumývate dočista rúru.

Ako vyčistiť rúru – na čo si dať pozor?

Hoci je vaša elektrická rúra vnútri kovová, na používanie drsných nástrojov na čistenie zabudnite. ostré drôtenky či kovové kefky by mohli povrch poškrabať a nenávratne poškodiť. Ale napríklad škrabka na čistenie sklokeramickej varnej dosky sa mnohým gazdinkám osvedčila pri odstraňovaní nečistôt zo skla na vnútornej strane dvierok. Najdôležitejšie ale je, že rúra sa čistí až vtedy, keď je úplne vychladnutá a nehrozí vám popálenie.

Pozor na čistenie čpavkom. Veľa žien uprednostňuje tento spôsob ako vyčistiť rúru, hoci je nebezpečný. Čpavok je jedovatý, preto by ste mali stále vetrať.

Tip

Ak vám vaša elektrická rúra doslúžila alebo sa chystáte vymeniť ju za novú, skúste investovať do pyrolytickej rúry. Pýši sa jedinečnou technológiou, ktorá všetky zvyšky spáli teplotou 500°C na popol a ten následne stačí jednoducho pozametať metličkou alebo zotrieť navlhčenou handričkou.

Zdieľajte tento článok