Ako jednoducho vyriešiť rosenie okien?

Rosiace sa okná trápia väčšinu obyvateľov domových či bytových priestorov a tento jav nielen že vyzerá nevzhľadne, ale prináša ľuďom aj mnohé problémy. V tomto článku sa dozviete, prečo k roseniu okien dochádza a aj ako mu zabrániť.

rosenie okien
struková

Petra Struková

25. októbra 2018

Kategórie
Ako dobre bývať

Ako jednoducho vyriešiť rosenie okien?
5 2 hodnotení

Ak čítate tento článok, potom je zrejmé, že máte problém s rosením okien. Ale nebojte sa, tento problém má veľa ľudí.

To, že zarosené okná nie sú na pohľad estetické nie je jediný problém. Vynárajú sa tu aj rôzne hygienické problémy. Rosenie totiž zapríčiňuje aj vznik plesní na stenách a kútoch v blízkosti okien, podieľa sa na vlhnutí muriva a hlavne vytvára nepríjemný príliš vlhký vzduch v miestnosti.

Rosenie okien z vonkajšej strany

Ak sa vám okná rosia z vonkajšej strany, nemáte sa čoho báť a ani čo riešiť. Tento jav znamená len toľko, že vaše okná sú kvalitné a majú dobré tepelne izolačné vlastnosti. Hoci tento jav tiež nie je oku lahodiaci, nespravíte s ním nič a ani nemusíte. Teplý vzduch sa správne drží vnútri miestnosti a studený vzduch zvonku len naráža na vonkajšiu časť skla a tento stret vonkajšieho studeného vzduchu a vnútorného teplého vyústi do vyzrážania sa vody vo forme rosy.

rosenie okien

Rosenie okien v priestoroch medzi sklami

Tento typ rosenia okien je závažný a prakticky ho sami nevyriešite. Ide tu o nekvalitnú izoláciu okien, absenciu absorpčnej hmoty alebo o poškodenie rámu alebo samotného skla, v ktorom môže byť maličká prasklinka, cez ktorú uniká vzduch. Ak nie je vnútorný priestor medzi sklami hermeticky uzavretý, vzduchotesný, vniká do tohto priestoru vzduch, s ním voda a následne problémy. V tomto prípade bohužiaľ pomôže len oprava okien alebo výmena (samozrejme reklamácia u dodávateľa).


Rosenie okien z vnútornej strany

Najskôr musíte pochopiť, čo je za rosením okien z vnútornej strany. Môže za to fyzika a to procesom kondenzácie vody, čo znamená, že ak je v miestnosti vzduch príliš nasýtený vodou, tak sa voda vo vzduchu automaticky vyzráža vo forme vody alebo vodnej pary. Aj dôvod, prečo sa vyzráža práve na okná je jednoduchý a fyzikálny – čím je objekt studenší, tým viac priťahuje vyzrážanú vodnú paru z vlhkého vzduchu.

Toto rosenie okien býva najčastejšie a ľahko si s ním poradíte aj vy. Mnoho ľudí vymieňa okná práve kvôli roseniu, namiesto starých drevených okien si dávajú nainštalovať moderné plastové okná, ale tým sa nič nevyrieši, niekedy sa problém rosenia okien akurát zhorší. Materiál okna totiž nemá žiadny vplyv na rosenie z vnútornej strany. Dokonca plastové okná sa zvyknú rosiť viac a to práve vďaka tomu, že sú kvalitnejšie a lepšie tesnia, čím sa zabraňuje prirodzenej výmene vzduchu, a tak sa vo vnútri ľahšie a rýchlejšie tvorí vlhkosť.

Vďaka vlhkosti teda k roseniu dochádza v miestnostiach ako kúpeľňa, spálňa, kuchyňa a miestnosti, kde je veľa rastlín.

Vetranie

Základom všetkého je vetrať. Plastové okná zabraňujú samovoľnému prevetrávaniu a teda musíte vetrať niekoľkokrát za deň, ak sa chcete vyhnúť roseniu okien. Ideálne je vetrať po dobu štyroch až desiatich minút s oknom otvoreným dokorán. Dobré je, ak pri vetraní stlmíte kúrenie a nezabudnite na dôkladné vyvetranie najmä pred spaním.

Odporúča sa nevetrať „ventilačkou“, keďže vzduch sa nevymení tak dobre a okrem toho sa ochladzujú steny pri oknách, čo má za následok vznik plesní.


Vykurovanie

Ak je v miestnosti vzduch príliš studený na to, aby pohltil vlhkosť, vlhkosť sa prejaví na oknách. Vyhnite sa teda nedostatočnému vykurovaniu a to robte rovnomerne.

Ohrievanie okien

Ak zvýšite teplotu okien, mali by ste znížiť podiel kondenzácie vody na skle. Parapetná doska by nemala byť umiestnená priamo nad radiátorom, pretože tak sa zabraňuje prúdeniu teplého vzduchu na okno. Rovnako nezaťahujte žalúzie, aby sa teplý vzduch dostal do kontaktu so sklom.

Okrem toho je dobré kúpiť si vlhkomer, aby ste vedeli, kedy vetrať, odstrániť z okennej parapety kvetiny, začať pri varení používať digestor a snažte sa obmedziť sušenie bielizne v miestnosti.

Ako jednoducho vyriešiť rosenie okien?
5 2 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Trik ako jednoducho vyčistiť mikrovlnku s citrónom

Aj vo vašej domácnosti beží na plné obrátky? Prezradíme vám jednoduchý postup ako vyčistiť mikrovlnku a zbaviť ju špiny a nepríjemného zápachu.

ako vyčistiť mikrovlnku

Ľuba Školová

6. novembra 2018

Kategórie
Ako dobre bývať

Trik ako jednoducho vyčistiť mikrovlnku s citrónom
4.7 3 hodnotení

O tom, či je správne jedlo v mikrovlnke zohrievať alebo nie sa vedú rôzne debaty. Faktom však ostáva, že ju nájdeme takmer v každej domácnosti. Pracuje od rána do večera a mnohí z nás pri zohrievaní jedla zabúdame, že niekedy nám stačí chvíľa. Vysoká teplota má za následok jeho vyprsknutie po všetkých vnútorných stranách spotrebiča.

Ak jedlo necháte opakovane zaschnúť, čistenie by ste nemali odkladať. Aj stav mikrovlnky predsa len predstavuje akýsi znak vašej domácej hygieny. S citrónovou vychytávkou dokáže byť rýchle, jednoduché, dokonca ekologické a pozor, bude vás stáť len jeden citrón a cenu za chvíľu elektriky.

Pozrite sa, toto je postup, ako vyčistiť mikrovlnku

Čo budete potrebovať? Prekvapivo, zopár základných ingrediencií. Malú misku, ktorá je vhodná do mikrovlnky, ďalej jeden citrón a šálku čistej vody.

Najprv si citrón nakrájate na malé kolieska alebo 2 veľké časti.

ako vyčistiť mikrovlnku


Vložíte ho do pripravenej misky s vodou. Miska môže byť keramická alebo sklenená a vhodná na zohrievanie do mikrovlnky.

ako vyčistiť mikrovlnku

Naplnenú misku vložíte do mikrovlnky a mikrovlnku dáte hriať na najvyššej teplote v trvaní od 2-och minút až po dobu 10 minút.

ako vyčistiť mikrovlnku

Po skončení režimu mikrovlnku necháte odstáť a citrón vyberiete. Vidíte ten rozdiel?


ako vyčistiť mikrovlnku

Na záver mikrovlnku celú poriadne vyutierate.

ako vyčistiť mikrovlnku

Tento výborný trik vám pomôže nielen s nečistotami, ale aj so zápachom v mikrovlnke, ktorého sa zase na dlho zbavíte.

ako vyčistiť mikrovlnku


Podobný trik ako vyčistiť mikrovlnku rýchlo, lacno a jednoducho nájdete aj v metóde s octom. Do misky nalejete pol šálky vody a pol šálky kuchynského octu. Misku vložíte do mikrovlnky a zapnete ohrievanie na najvyššiu teplotu na 1 až dve minúty. Po vypnutí počkáte aspoň 5 minút a celé vnútro na záver poriadne vyutierate utierkou.

Easy, však? Tak neváhajte a postup vyskúšajte aj u vás doma.