Trápi vás rosenie okien? Ukážeme vám, ako si s ním jednoducho poradiť

rosenie okien
shutterstock

Ak čítate tento článok, potom je zrejmé, že máte problém s rosením okien. Ale nebojte sa, tento problém má veľa ľudí.

To, že zarosené okná nie sú na pohľad estetické nie je jediný problém. Vynárajú sa tu aj rôzne hygienické problémy. Rosenie totiž zapríčiňuje aj vznik plesní na stenách a kútoch v blízkosti okien, podieľa sa na vlhnutí muriva a hlavne vytvára nepríjemný príliš vlhký vzduch v miestnosti.

Rosenie okien z vonkajšej strany

Ak sa vám okná rosia z vonkajšej strany, nemáte sa čoho báť a ani čo riešiť. Tento jav znamená len toľko, že vaše okná sú kvalitné a majú dobré tepelne izolačné vlastnosti. Hoci tento jav tiež nie je oku lahodiaci, nespravíte s ním nič a ani nemusíte. Teplý vzduch sa správne drží vnútri miestnosti a studený vzduch zvonku len naráža na vonkajšiu časť skla a tento stret vonkajšieho studeného vzduchu a vnútorného teplého vyústi do vyzrážania sa vody vo forme rosy.

rosenie okien
pexels.com

Rosenie okien v priestoroch medzi sklami

Tento typ rosenia okien je závažný a prakticky ho sami nevyriešite. Ide tu o nekvalitnú izoláciu okien, absenciu absorpčnej hmoty alebo o poškodenie rámu alebo samotného skla, v ktorom môže byť maličká prasklinka, cez ktorú uniká vzduch. Ak nie je vnútorný priestor medzi sklami hermeticky uzavretý, vzduchotesný, vniká do tohto priestoru vzduch, s ním voda a následne problémy. V tomto prípade bohužiaľ pomôže len oprava okien alebo výmena (samozrejme reklamácia u dodávateľa).

Rosenie okien z vnútornej strany

Najskôr musíte pochopiť, čo je za rosením okien z vnútornej strany. Môže za to fyzika a to procesom kondenzácie vody, čo znamená, že ak je v miestnosti vzduch príliš nasýtený vodou, tak sa voda vo vzduchu automaticky vyzráža vo forme vody alebo vodnej pary. Aj dôvod, prečo sa vyzráža práve na okná je jednoduchý a fyzikálny – čím je objekt studenší, tým viac priťahuje vyzrážanú vodnú paru z vlhkého vzduchu.

Toto rosenie okien býva najčastejšie a ľahko si s ním poradíte aj vy. Mnoho ľudí vymieňa okná práve kvôli roseniu, namiesto starých drevených okien si dávajú nainštalovať moderné plastové okná, ale tým sa nič nevyrieši, niekedy sa problém rosenia okien akurát zhorší. Materiál okna totiž nemá žiadny vplyv na rosenie z vnútornej strany. Dokonca plastové okná sa zvyknú rosiť viac a to práve vďaka tomu, že sú kvalitnejšie a lepšie tesnia, čím sa zabraňuje prirodzenej výmene vzduchu, a tak sa vo vnútri ľahšie a rýchlejšie tvorí vlhkosť.

Vďaka vlhkosti teda k roseniu dochádza v miestnostiach ako kúpeľňa, spálňa, kuchyňa a miestnosti, kde je veľa rastlín.

Vetranie

Základom všetkého je vetrať. Plastové okná zabraňujú samovoľnému prevetrávaniu a teda musíte vetrať niekoľkokrát za deň, ak sa chcete vyhnúť roseniu okien. Ideálne je vetrať po dobu štyroch až desiatich minút s oknom otvoreným dokorán. Dobré je, ak pri vetraní stlmíte kúrenie a nezabudnite na dôkladné vyvetranie najmä pred spaním.

Odporúča sa nevetrať „ventilačkou“, keďže vzduch sa nevymení tak dobre a okrem toho sa ochladzujú steny pri oknách, čo má za následok vznik plesní.

Vykurovanie

Ak je v miestnosti vzduch príliš studený na to, aby pohltil vlhkosť, vlhkosť sa prejaví na oknách. Vyhnite sa teda nedostatočnému vykurovaniu a to robte rovnomerne.

Ohrievanie okien

Ak zvýšite teplotu okien, mali by ste znížiť podiel kondenzácie vody na skle. Parapetná doska by nemala byť umiestnená priamo nad radiátorom, pretože tak sa zabraňuje prúdeniu teplého vzduchu na okno. Rovnako nezaťahujte žalúzie, aby sa teplý vzduch dostal do kontaktu so sklom.

Okrem toho je dobré kúpiť si vlhkomer, aby ste vedeli, kedy vetrať, odstrániť z okennej parapety kvetiny, začať pri varení používať digestor a snažte sa obmedziť sušenie bielizne v miestnosti.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest