Trápi vás rosenie okien? Ukážeme vám, ako si s ním jednoducho poradiť

rosenie okien
shutterstock

Ak čítate tento článok, potom je zrejmé, že máte problém s rosením okien. Ale nebojte sa, tento problém má veľa ľudí.

To, že zarosené okná nie sú na pohľad estetické nie je jediný problém. Vynárajú sa tu aj rôzne hygienické problémy. Rosenie totiž zapríčiňuje aj vznik plesní na stenách a kútoch v blízkosti okien, podieľa sa na vlhnutí muriva a hlavne vytvára nepríjemný príliš vlhký vzduch v miestnosti.

Rosenie okien z vonkajšej strany

Ak sa vám okná rosia z vonkajšej strany, nemáte sa čoho báť a ani čo riešiť. Tento jav znamená len toľko, že vaše okná sú kvalitné a majú dobré tepelne izolačné vlastnosti. Hoci tento jav tiež nie je oku lahodiaci, nespravíte s ním nič a ani nemusíte. Teplý vzduch sa správne drží vnútri miestnosti a studený vzduch zvonku len naráža na vonkajšiu časť skla a tento stret vonkajšieho studeného vzduchu a vnútorného teplého vyústi do vyzrážania sa vody vo forme rosy.

rosenie okien
pexels.com

Rosenie okien v priestoroch medzi sklami

Tento typ rosenia okien je závažný a prakticky ho sami nevyriešite. Ide tu o nekvalitnú izoláciu okien, absenciu absorpčnej hmoty alebo o poškodenie rámu alebo samotného skla, v ktorom môže byť maličká prasklinka, cez ktorú uniká vzduch. Ak nie je vnútorný priestor medzi sklami hermeticky uzavretý, vzduchotesný, vniká do tohto priestoru vzduch, s ním voda a následne problémy. V tomto prípade bohužiaľ pomôže len oprava okien alebo výmena (samozrejme reklamácia u dodávateľa).

Rosenie okien z vnútornej strany

Najskôr musíte pochopiť, čo je za rosením okien z vnútornej strany. Môže za to fyzika a to procesom kondenzácie vody, čo znamená, že ak je v miestnosti vzduch príliš nasýtený vodou, tak sa voda vo vzduchu automaticky vyzráža vo forme vody alebo vodnej pary. Aj dôvod, prečo sa vyzráža práve na okná je jednoduchý a fyzikálny – čím je objekt studenší, tým viac priťahuje vyzrážanú vodnú paru z vlhkého vzduchu.

Toto rosenie okien býva najčastejšie a ľahko si s ním poradíte aj vy. Mnoho ľudí vymieňa okná práve kvôli roseniu, namiesto starých drevených okien si dávajú nainštalovať moderné plastové okná, ale tým sa nič nevyrieši, niekedy sa problém rosenia okien akurát zhorší. Materiál okna totiž nemá žiadny vplyv na rosenie z vnútornej strany. Dokonca plastové okná sa zvyknú rosiť viac a to práve vďaka tomu, že sú kvalitnejšie a lepšie tesnia, čím sa zabraňuje prirodzenej výmene vzduchu, a tak sa vo vnútri ľahšie a rýchlejšie tvorí vlhkosť.

Vďaka vlhkosti teda k roseniu dochádza v miestnostiach ako kúpeľňa, spálňa, kuchyňa a miestnosti, kde je veľa rastlín.

Vetranie

Základom všetkého je vetrať. Plastové okná zabraňujú samovoľnému prevetrávaniu a teda musíte vetrať niekoľkokrát za deň, ak sa chcete vyhnúť roseniu okien. Ideálne je vetrať po dobu štyroch až desiatich minút s oknom otvoreným dokorán. Dobré je, ak pri vetraní stlmíte kúrenie a nezabudnite na dôkladné vyvetranie najmä pred spaním.

Odporúča sa nevetrať „ventilačkou“, keďže vzduch sa nevymení tak dobre a okrem toho sa ochladzujú steny pri oknách, čo má za následok vznik plesní.

Vykurovanie

Ak je v miestnosti vzduch príliš studený na to, aby pohltil vlhkosť, vlhkosť sa prejaví na oknách. Vyhnite sa teda nedostatočnému vykurovaniu a to robte rovnomerne.

Ohrievanie okien

Ak zvýšite teplotu okien, mali by ste znížiť podiel kondenzácie vody na skle. Parapetná doska by nemala byť umiestnená priamo nad radiátorom, pretože tak sa zabraňuje prúdeniu teplého vzduchu na okno. Rovnako nezaťahujte žalúzie, aby sa teplý vzduch dostal do kontaktu so sklom.

Okrem toho je dobré kúpiť si vlhkomer, aby ste vedeli, kedy vetrať, odstrániť z okennej parapety kvetiny, začať pri varení používať digestor a snažte sa obmedziť sušenie bielizne v miestnosti.

Jednoduché rady, ako vyčistiť koberec od kávy, vína, krvi alebo oleja

shutterstock

Koberec v interiéri dotvorí celkový dizajn a v neposlednom rade pomôže vylepšiť akustiku v miestnosti. Zároveň ide o kúsok, ktorý nekupujete každý mesiac a tomu zodpovedá i jeho cena, ktorú samozrejme ovplyvňuje aj materiálové zloženie. Koberce nájdeme v ponuke prírodné alebo umelé. Obľúbeným prírodným materiálom je napríklad bavlna. Koberce sa taktiež líšia farbou, dĺžkou a charakterom vlasu. Všetky tieto charakteristiky vplývajú nielen na to, či vás koberec osloví, koľko stojí, ale aj na to, ako ho budete čistiť.

Padlo vám jedlo a omylom ho niekto zašlapol? Vyliala sa vám káva alebo víno? Pri smažení nedeľných rezňov vám vyprskol olej z panvice? Vaše dieťa si pomýlilo koberec s tanierom? Áno. Toto všetko a omnoho viac patrí k bežnej súčasti našich domácnosti. Aby ste sa dokázali popasovať s každou katastrofou, potrebujete poznať základné metódy ako vyčistiť koberec a aj zopár starých babských rád nad zlato. Všetky potrebné informácie o čistení vášho koberca nájdete na jeho štítku na rubovej strane.

Viete ako vyčistiť koberec? Aj takto

Čistenie, ktoré sa na koberce používa, môže byť mokré, strojové alebo suché. Asi najviac pohodlnou možnosťou predstavuje strojové čistenie. Starosť, ktorú s kobercom môžete mať je jeho doručenie do firmy, ktorá čistenie ponúka. Ale rovnako firma môže prísť aj priamo k vám a koberec vyčistí na mieste. Tak či onak, tento spôsob čistenia môže byť však nepohodlný pre váš rodinný rozpočet.

Samozrejme, nejaký jednoduchší stroj si môžete zadovážiť aj vy, ale opäť to bude investícia navyše a ruku na srdce, bude sa vám ho naozaj chcieť vyťahovať pravidelne, aby sa vám vrátila?

Mokré čistenie si vyžaduje správnu kombináciu vody a čistiaceho prostriedku. Neodporúča sa, ak máte koberec položený na drevenej podlahe. Zvýšenie jej vlhkosti môže mať za následok pleseň. Rovnako nie je veľmi vhodnou metódou pri čistení koberca, ktorý je vyrobený z vlny, hodvábu či perzského alebo ručne farbeného koberca. Aj keď ide o mokré čistenie, neznamená to, že čím viac mokré tým lepšie. Ak nemáte koberec, kde sušiť, veľká nasiaknutosť vodou môže viesť k jeho zatuchnutiu. Použite teda menej vody a zvoľte si čistiaci prostriedok s tvorbou peny, ktorý rovnomerne nanášajte špongiou alebo kefou na čistenie. Podrobné informácie, ako dlho, akým spôsobom nájdete na konkrétnom prostriedku. Na záver koberec povysávajte. Dobrá rada, ak je peny príliš veľa, opatrne ju stierajte handrou, ktorú pravidelne žmýkajte v čistej vode.

Ak sa chcete vyhnúť vode, môžete siahnuť po suchom čistení, ktoré spočíva v aplikácii čistiaceho prostriedku so suchou penou na koberec. Jej účinky pôsobia na mastnoty a nečistoty, ktoré sa po vyžadovanom pôsobení povysávajú. Ide o drahšiu alternatívu čistenia, ktorá je však omnoho šetrnejšia a neničí vlákna koberca. Hodí sa práve na koberce z prírodných materiálov.

Ak máte v domácnosti koberce z dlhým vlasom, pravidelným vysávaním ich zbavíte prachu, smetí a nečistôt, ktoré sa v nich držia. Pred čistením ich vždy poriadne povysávajte a vytrepte. Ak vytrepávate v interiéri, napríklad v kúpeľni, nezabudnite poutierať prach. Penu do koberca vnesiete kefou. Drhnite ho však opatrne aby ste vlákna koberca nepoškodili.

ako vyčistiť koberec
autor

Ako vyčistiť koberec, keď ….

Sa vyleje káva
Kvapky alebo kaluž vyliatej kávy? Vášmu kobercu, tmavému i svetlému, poskytnete prvú pomoc papierovou utierkou, ktorú priložíte na škvrnu a postupne prikladaním vysajete všetku tekutinu. Na škvrnu následne môžete naniesť šťavu z citrónu, nechajte ju pôsobiť a na záver jemne vydrhnite čistou vodou. Rovnako môžete použiť aj kuchynskú soľ, ktorú votriete do vlákna v mieste znečistenia. Po chvíli soľ povysávajte a v prípade potreby ešte prepláchnite čistiacim prostriedkom a vodou. Na škvrnu od kávy môžete skúsiť naliať i perlivú vodu a po chvíľke pôsobenia ju dočistiť liehom.

Sa vyleje víno

Nalejme si červeného vína. Práve ono je to, ktoré robí na koberci najväčšiu galibu. Podobne ako pri káve, môžete použiť postup so soľou. Pri víne sa však veľmi dobre osvedčí aj jedlá sóda. Postup ako potom vyčistiť koberec je jednoduchý. Stačí ak ju zmiešate s vodou v pomere 1:3 v prospech vody. Výsledkom bude pasta, ktorú votriete do škvrny. Necháte zaschnúť a následne škvrnu povysávate.

Keď je škvrna mastná

Ako pri väčšine znečistení, netreba čakať, kým sa zaryje do koberca, ale konať hneď. Mastnotu v prvom rade potrebujete zo škvrny dostať preč. Podarí sa vám to, ak na ňu priložíte obrúsok a ten na položenej škvrne prežehlíte. Žehlička je skvelý záchranca aj v prípade škvŕn od štiav, vosku či vína. Výborne funguje v spolupráci s octom. Ocot a vodu zmiešate v pomere 1:3, nanesiete na škvrnu, navrch položíte handričku namočenú v teplej vode a prežehlíte.

Na otázku, ako vyčistiť koberec od mastnoty by vám staré baby povedali: predsa hladkou múkou. Trochu nezvyčajné, ale tiež účinné. Hladkú múku treba naniesť na postihnuté miesto. Výborne sa postará o vysatie mastnoty. Povysávate a na záver ešte dočistíte mydlovou vodou.

Za to môže jedlo

Nenadarmo nás mamy učili, aby sme jedli vždy pri kuchynskom stole. Vedeli a vedia prečo. Škvrny od jedla nie sú potom doménou len v kuchyni ale i v obývačke, detskej izbe či dokonca aj v spálni. S bežnými drobnými škvrnami si poradíte aj za pomoci čistiaceho prostriedku na sklo, ktorým ich nastriekate, vytriete suchou handričkou a v prípade potreby ešte dočistíte koncom textilnej utierky namočenej v jarovej alebo mydlovej vode.

Je tam krv

Domáce drobné (v tom ideálnom prípade) zranenia a úrazy či tečenie krvi z nosa so sebou prinášajú dôkaz, ktorý vám nepríjemné situácie pripomína na koberci. Preto, čistite bleskovo. Na škvrnu nalejte v primeranej miere vodu. Pozor, ani teplú, ani horúcu, ale studenú vodu. Navlhčenú škvrnu utierajte čpavkom. Spôsob funguje aj na zaschnuté škvrny. Namiesto čpavku môžete použiť aj metódu so soľou, ktorú na miesto nanesiete a necháte pôsobiť aspoň hodinu. Ak sa vám to nepodarí na prvýkrát, celý postup zopakujte.

Blato na topánkach

V tomto prípade je najlepším spôsobom prevencia. Teda, žiadne blato za prahom dverí. Kvalitná rohož, do ktorej si i vy aj vaši návštevníci oškrabú nečistoty z podrážky výrazne eliminuje škody na vašom koberčeku v chodbe. Ak sa vám predsa len zadarí, blato nechajte zaschnúť a potom ho povysávajte. Ak vám ostane škvrna, použite metódu ako pri škvrnách od jedla.

Dve zlaté rady:

  • Pri čistení škvrny postupujte vždy od jej krajov smerom k stredu.
  • Zásadne nepoužívajte teplú alebo horúcu vodu, ktorá špinu zanesie viac do hĺbky vlákna.

Spôsobov ako vyčistiť koberec je viacero, za zmienku stoja aj účinky vínneho octu, ktorý kobercu prinavráti pôvodný vzhľad a žiarivé farby. Pre použitie vylejete 20ml octu do 1 litra vody, necháte pôsobiť 20 minút a pretriete suchou handrou. Ďalší zlepšovák, tentokrát pre škvrny na tmavom koberci, nájdete v odvare zo zeleného čaju, respektíve v jeho lístkoch, ktoré získate po precedení. Priložíte ich na škvrny, necháte zaschnúť a povysávate.

Ako vyčistiť malé koberčeky?

Aj vy ich milujete? Malé koberčeky do predsiene, ku posteli, do kúpeľne? Ich veľkosť vám umožňuje čistenie aj v byte vo vani alebo v kúpeľni. Ich výhodou je práve ich veľkosť. Rýchlo ich môžete vysušiť na sušiaku alebo balkóne bez toho, aby zatuchli. Ak máte práčku s veľkým objemom, môžete ich na šetrnom pracom programe oprať bez námahy a problémov. Samozrejme, zaschnutým škvrnám venujte pozornosť ešte pred praním. Môžete si vybrať jednu z metód, ktorú sme vám predstavili. Podľa typu koberca a podľa toho, čo máte aktuálne doma.

Koberec dokáže byť krásnou dominantou vášho bývania a navodiť príjemnú atmosféru domova. Bola by veľká škoda, keby ste nečistotám dovolili, aby mu uberali na kráse. Stačí málo. Trochu odhodlania, chuť a vedomosť ako vyčistiť koberec. Ten váš.