9 najpopulárnejších štýlov kuchyne: Inšpirácie a nápady

shutterstock

Pustili ste sa do zariaďovania kuchyne a neviete, akým smerom sa vydať? Pri otázke, v akom štýle si zariadiť kuchyňu sa vynára hneď viacero možností. V článku vám ukážeme viacero štýlov, z ktorých máte na výber.

Ako začať?

Ak uvažujete nad oživením či rekonštrukciou svojej kuchyne a neviete, kde začať a akým smerom sa vydať, nezúfajte. V prípade, že nechcete, aby vám zariaďovanie kuchyne zobralo veľa času a energie, vytvorte si vopred plán, ktorým sa budete riadiť. Ako prvé by ste si mali určiť, v akom štýle si zariadiť kuchyňu. Potom by mal nasledovať nákup vhodných doplnkov, prípadne farieb, obkladačiek a nábytku či osvetlenia. Ďalším krokom už bude samotná realizácia vášho projektu.

Ako si vybrať ten správny štýl kuchyne?

Určiť si vlastný štýl je pri rekonštrukcii kľúčové. V prípade, že máte svoj obľúbený štýl, máte to jednoduché. Ak sa len hľadáte a nie ste si istý, čo presne by sa vám páčilo, máte na výber viacero možností. Pri určovaní toho, v akom štýle si zariadiť kuchyňu, si zodpovedajte otázky týkajúce sa napríklad toho, či inklinujete viac k prírodným materiálom alebo k moderným industriálnym prvkom, či sa vám páči niečo uhladené a minimalistické, alebo útulné a domácke, či sa vám páčia divoké vzory alebo decentné farby.

Tipy na to, a v akom štýle si zariadiť kuchyňu

Ak ste si úspešne zodpovedali uvedené otázky, budete mať jasnejšie vo vašich preferenciách. Tu je prehľad tých najobľubenejších štýlov, v akých si ľudia zariaďujú svoju kuchyňu.

1. Tradičná klasika

Opísali by ste svoj štýl ako elegantný a rafinovaný? V tom prípade bude s vaším vkusom najlepšie ladiť tradičný štýl pozostávajúci z pohodlných kúskov nábytku, ktorý vytvorí pocit tepla domova. V takom prípade zvoľte farby v teplých odtieňoch zelenej, tlmenej modrej a tiež zlatú. Nábytok by mal byť zo stredne tmavého až tmavého dreva v teplých odtieňoch. Použite detaily s bronzovým či zlatým akcentom, vzorované látky a určite nezabudnite na závesy napríklad s kvetinovými vzormi.

2. Moderný štýl

Páčia sa vám čisté línie a minimalizmus? V tom prípade vás vystihuje moderný štýl a moderné kuchyne. Ten prináša jednoduché farebné schémy nesúce sa tón v tóne, lesklé povrchy na nábytku, lesklé obklady, asymetriu a výrazné geometrické tvary. Zvoľte neutrálne farby, ako je hnedá, krémová či odtiene bielej. Nábytok by mal byť buď biely, alebo naopak, veľmi tmavý až čierny. Pridajte metalické akcenty – materiály ako oceľ, nikel a chróm vytvoria dokonalý moderný dizajn. Vyberte si LED osvetlenie, ideálne sú podhľady s bodovými svetlami.

3. Rustikálny štýl

Rustikálny štýl nie je krokom späť, hoci ide pre mnohých z nás o akýsi návrat do detských čias. Rustikálne kuchyne sú protipólom moderných uhladených a minimalistických zariadení. Vyberte si nábytok s patinou, prípadne neopracované kúsky nábytku alebo siahnite po nábytku sýtej farby, ako je tyrkysová či zelená. Kuchyňu vybavte kamennou dlažbou a obkladom.

4. Vidiecky štýl

Útulné, navodzujúce pocit domova a prostého šťastia. Presne také sú vidiecke kuchyne, ktoré v sebe spájajú jednoduchosť doplnkov a bezstarostného ducha. Mäkké odtiene farieb, drevená podlaha, farebné akcenty na doplnkoch a závesoch naplnia vašu kuchyňu pohodlím vidieka.

5. Stredomorský štýl

Ručne maľované obkladačky, trámy na stropoch, veľké masívne skrine a príborníky, výklenky – to všetko je typické pre stredomorský štýl. Nezabudnite na prírodné materiály, ako je drevo, terakota, kameň a nahrubo tkané textílie. Dôležitou súčasťou vašej kuchyne nesúcej sa v tomto duchu by tiež mali byť čerstvé bylinky.

6. Eklektický štýl

Ak nemáte jasno v tom, v akom štýle si zariadiť kuchyňu, možno bude práve eklektický štýl pre vás vhodnou voľbou. Je to vaša kuchyňa a vy rozhodujete o tom, ako bude vyzerať. Nebojte sa preto miešania štýlov a choďte proti prúdu. Dodajte napríklad vidieckemu štýlu dotyk moderného a vytvorte tak niečo celkom nové a originálne. Hlavné je, aby ste sa vo vašej kuchyni cítili dobre.

7. Severský štýl

Severský štýl je charakteristický pre škandinávske krajiny. Čistota, jednoduchosť a ľahkosť tohto štýlu vám prevetrá hlavu a pomôže zrelaxovať.

8. Provensálsky štýl

Provensálsky štýl je pokojný, útulný, domácky a pôsobí harmonicky. Dýcha minulosťou, vidiekom a samozrejme Francúzskom.

9. Retro štýl

Retro štýl kuchyne zo 60., 70. rokov je čoraz populárnejší a niet sa čo diviť. Funky vzory sú nesmrteľné i v súčasnosti.

Štýl bývania: 9 najpopulárnejších interiérových štýlov v zariaďovaní

shutterstock

Štýl bývania je niečo, čo by malo odzrkadľovať to, akí ľudia v byte bývajú. Preto by ste si pri jeho určovaní mali klásť otázku, čo chcete svojim hosťom o sebe prezradiť prostredníctvom zariadenia vášho domova. Neviete, ako na to? Tu je niekoľko tipov, ako si určíte štýl bývania.

Ako identifikovať štýl bytového dizajnu?

Premeňte svoj byt na štýlové miesto a vytvorte pohodlný priestor pre seba aj pre svojich hostí.

1. pozrite sa na svoj nábytok

Poprechádzajte sa po svojom dome či byte, choďte z izby do izby a vytvorte si dva zoznamy – na jednom bude nábytok, ktorý milujete, a na tom druhom ten, ktorý by ste chceli nahradiť. Zapíšte si všetko vrátane obrazov, sošiek a iných doplnkov a buďte k sebe úprimný.

2. zozbierajte kúsky, ktoré opatrujete

Prezrite zabudnuté miesta vo vašom šatníku, najvyššie poličky v knižnici a objavte zapatrošené veci, ktoré vo vás vyvolávajú pocit radosti a cítite sa vďaka nim krásne.

stolík
pexels.com

3. uvažujte nad miestami v byte, ktoré máte radi

Predstavte si svoj vysnívaný domov, keby ste mohli žiť kdekoľvek na svete. Mimo domu sa skúste zamyslieť napríklad nad tým, čo by ste si obliekli, keby vás pozvali na udeľovanie Oscarov. Takéto myslenie vás posunie mimo váš životný štýl a rozpočet a otvorí vám dvere ku kreativite a nápaditosti.

4. pozrite sa po spoločných znakoch vecí, ktoré opatrujete

Všímajte si dizajn, farby, tvary, materiály a to, ako na vás dané veci celkovo pôsobia. Možno zistíte, že sa vám páči celý mix štýlov a nielen jeden konkrétny štýl bývania. Vďaka tomuto zisteniu pretlmočíte svoj vkus do šikovnej voľby pri tvorbe dizajnu.

5. prezite si časopisy venované bytovému dizajnu

Internet je fajn, ale prezeranie časopisov má predsa len niečo viac do seba. Ak vám niečo padne do oka, jednoducho stránku vytrhnite bez toho, aby ste príliš dlho uvažovali nad tým, čo sa vám vlastne na danom dizajne páči. Neskôr si vytrhnuté stránky prezrite znova a vyberte z nich prvky, ktoré sa vám páčia najviac.

Časopisy o bývaní
pexels.com

6. páči sa vám to, ale budete s tým vedieť žiť?

Toto je otázka, ktorá je veľmi dôležitá. Môžu sa vám páčiť viaceré štýly v interiéri, avšak je to naozaj to, s čím sa stotožňujete? Budete sa vy aj vaša rodina cítiť dobre v byte zariadenom v takom štýle? Nezabudnite aj na praktickú stránku bývania, pretože ak máte dve deti a psa, sklenené doplnky a nábytok s vysokým leskom zrejme nebude tou správnou voľbou. Štýl bývania je totiž jedna vec a praktickosť druhá.

Štýl bývania v interiéri

Štýlov, v akých sa môže váš domov niesť je hneď niekoľko. Možno inklinujete k modernému štýlu alebo ste skôr za útulné bývanie s nádychom vidieka. Tu je krátky prehľad najobľúbenejších štýlov bývania.

1. Provensálsky štýl

Jeden z najobľúbenejších štýlov je ten provensálsky, ktorý evokuje vidiecky romantizmus a teplo domova. Základom vidieckeho štýlu je biela farba. Vyskytuje sa na nábytku, podlahe, strope či na textíliách.

2. Škandinávsky štýl

Najobľúbenejším štýlom na celom svete je jednoznačne ten škandinávsky alebo aj severský. Preferuje prírodné materiály, ako je kožušina, vlna, textil, sklo a drevo. Typické farby sú krémové odtiene, sivá a biela.

škandinávsky štýl
pexels.com

3. Industriálny štýl

Z materiálov je pre industriálny štýl typická oceľ, kameň, tehly a mosadz. Patrí k nemu originálne osvetlenie zútuľňujúce inak chladne pôsobiaci priestor.

4. Eklektický štýl

Tento štýl bývania spája nápady z rôznych období a trendov v dizajne. Porušuje pravidlá, je mixom starého a nového, farieb a vzorov. Ide o akúsi harmóniu kontrastov, ktoré spolu hrajú.

5. Vintage štýl

Retro je v móde aj v bytovom dizajne. Efektívnou cestou k vytvoreniu vintage interiéru je spojenie nového nábytku so starým. Vyhnite sa prílišnému hromadeniu starých vecí a myslite na praktickosť.

6. Minimalizmus

Tu platí, že menej je viac a v jednoduchosti je krása. Minimalizmus je založený na jednoduchých formách, kladie dôraz na tvary, farby a textúry, pričom pracuje s minimom doplnkov a nábytku.

7. Vidiecky štýl

Vidiecky štýl je o maličkostiach, prírodných materiáloch a nekonečných možnostia výberu dekorácií, ale čo je najdôležitejšie: bývanie v tomto štýle sa prenesie aj do vašich vzťahov a všade navôkol budete cítiť teplo domova a harmónie.

8. Rustikálny štýl

Rustikálny štýl je najmä o dotykoch dreva, kameňa a prírody. Je prirodzený, jednoduchý, nádherne autentický.

9. Retro štýl

Retro štýl bývania si vás získa zábavou, pocitom života, jasnými farbami aj divokými vzormi. Jednoducho zmyslom pre vkus. Stačí, ak sa zamyslíte nad tkaninami a textúrami z čias detstva vašich rodičov.

Tipy a rady na záver

  • Inšpiráciu hľadajte všade okolo seba a so štýlmi sa hrajte.
  • Štýl bývania by mal ladiť s prostredím, v ktorom sa vaše bývanie nachádza.
  • Nevyberajte do každej miestnosti iný štýl bývania, bude to pôsobiť chaoticky.
  • Štýly môžete kombinovať, avšak s mierou a vkusom.