V akom štýle si zariadiť kuchyňu?

shutterstock

Pustili ste sa do zariaďovania kuchyne a neviete, akým smerom sa vydať? Pri otázke, v akom štýle si zariadiť kuchyňu sa vynára hneď viacero možností. V článku vám ukážeme viacero štýlov, z ktorých máte na výber.

Ako začať?

Ak uvažujete nad oživením či rekonštrukciou svojej kuchyne a neviete, kde začať a akým smerom sa vydať, nezúfajte. V prípade, že nechcete, aby vám zariaďovanie kuchyne zobralo veľa času a energie, vytvorte si vopred plán, ktorým sa budete riadiť. Ako prvé by ste si mali určiť, v akom štýle si zariadiť kuchyňu. Potom by mal nasledovať nákup vhodných doplnkov, prípadne farieb, obkladačiek a nábytku či osvetlenia. Ďalším krokom už bude samotná realizácia vášho projektu.

Ako si vybrať ten správny štýl?

Určiť si vlastný štýl je pri rekonštrukcii kľúčové. V prípade, že máte svoj obľúbený štýl, máte to jednoduché. Ak sa len hľadáte a nie ste si istý, čo presne by sa vám páčilo, máte na výber viacero možností. Pri určovaní toho, v akom štýle si zariadiť kuchyňu, si zodpovedajte otázky týkajúce sa napríklad toho, či inklinujete viac k prírodným materiálom alebo k moderným industriálnym prvkom, či sa vám páči niečo uhladené a minimalistické, alebo útulné a domácke, či sa vám páčia divoké vzory alebo decentné farby.

Tipy na to, a v akom štýle si zariadiť kuchyňu

Ak ste si úspešne zodpovedali uvedené otázky, budete mať jasnejšie vo vašich preferenciách. Tu je prehľad tých najobľubenejších štýlov, v akých si ľudia zariaďujú svoju kuchyňu.

Tradičná klasika

Opísali by ste svoj štýl ako elegantný a rafinovaný? V tom prípade bude s vaším vkusom najlepšie ladiť tradičný štýl pozostávajúci z pohodlných kúskov nábytku, ktorý vytvorí pocit tepla domova. V takom prípade zvoľte farby v teplých odtieňoch zelenej, tlmenej modrej a tiež zlatú. Nábytok by mal byť zo stredne tmavého až tmavého dreva v teplých odtieňoch. Použite detaily s bronzovým či zlatým akcentom, vzorované látky a určite nezabudnite na závesy napríklad s kvetinovými vzormi.

Moderný štýl

Páčia sa vám čisté línie a minimalizmus? V tom prípade vás vystihuje moderný štýl. Ten prináša jednoduché farebné schémy nesúce sa tón v tóne, lesklé povrchy na nábytku, lesklé obklady, asymetriu a výrazné geometrické tvary. Zvoľte neutrálne farby, ako je hnedá, krémová či odtiene bielej. Nábytok by mal byť buď biely, alebo naopak, veľmi tmavý až čierny. Pridajte metalické akcenty – materiály ako oceľ, nikel a chróm vytvoria dokonalý moderný dizajn. Vyberte si LED osvetlenie, ideálne sú podhľady s bodovými svetlami.

Rustikálny štýl

Rustikálny štýl nie je krokom späť, hoci ide pre mnohých z nás o akýsi návrat do detských čias. Rustikálne kuchyne sú protipólom moderných uhladených a minimalistických zariadení. Vyberte si nábytok s patinou, prípadne neopracované kúsky nábytku alebo siahnite po nábytku sýtej farby, ako je tyrkysová či zelená. Kuchyňu vybavte kamennou dlažbou a obkladom.

Vidiecky štýl

Útulné, navodzujúce pocit domova a prostého šťastia. Presne také sú vidiecke kuchyne, ktoré v sebe spájajú jednoduchosť doplnkov a bezstarostného ducha. Mäkké odtiene farieb, drevená podlaha, farebné akcenty na doplnkoch a závesoch naplnia vašu kuchyňu pohodlím vidieka.

Stredomorský štýl

Ručne maľované obkladačky, trámy na stropoch, veľké masívne skrine a príborníky, výklenky – to všetko je typické pre stredomorský štýl. Nezabudnite na prírodné materiály, ako je drevo, terakota, kameň a nahrubo tkané textílie. Dôležitou súčasťou vašej kuchyne nesúcej sa v tomto duchu by tiež mali byť čerstvé bylinky.

Eklektický štýl

Ak nemáte jasno v tom, v akom štýle si zariadiť kuchyňu, možno bude práve eklektický štýl pre vás vhodnou voľbou. Je to vaša kuchyňa a vy rozhodujete o tom, ako bude vyzerať. Nebojte sa preto miešania štýlov a choďte proti prúdu. Dodajte napríklad vidieckemu štýlu dotyk moderného a vytvorte tak niečo celkom nové a originálne. Hlavné je, aby ste sa vo vašej kuchyni cítili dobre.

Páči sa vám kuchyňa v provensálskom štýle? Ukážeme vám, ako ju zariadiť

kuchyňa v provensálskom štýle
shutterstock

Pri zariaďovaní kuchyne treba vychádzať zo štýlu celého vášhu príbytku. Jednou z možností je kuchyňa v provensálskom štýle, ktorý sa využíva hlavne na chalupách a usadlostiach mimo mesta.

Vidiecky charakter bývania získava na čoraz väčšej popularite a razí si  cestu aj do miest. Nezáleží na tom, či bývate v dome alebo v panelákovom byte, ak je vám francúzsky vidiecky štýl blízky, poďte do toho.

Dnes sa pozrieme na kuchyne v štýle Provence.

Kuchyňa v provensálskom štýle

Provensálsky štýl vznikol v 18. storočí vo Francúzsku, no možno vás prekvapí, že s pravým vidiekom nemal nič spoločné. Provensálsky štýl, i keď sa mu hovorí aj vidiecky, pochádza z francúzskych palácov. Keď si panstvo potrebovalo oddýchnuť, ideálnym útočiskom bolo menšie vidiecke sídlo.

Na rozdiel od oficiálnych príbytkov plných zlata či kryštálu, bolo vidiecke sídlo tým pravým miestom pre nenútenosť a relax. Chýry o panskom vidieckom štýle sa šírili a až o 100 rokov neskôr si tento smer našiel uplatnenie aj u bežných ľudí.

kuchyňa v provensálskom štýle
Dnes je tento štýl obľúbený na celom svete a niet sa čo čudovať. Stačí pohľad na pravé provensálske obydlie a človek sa razom presunie na slnečný juh Francúzska prevoňaný levanduľou a viničom.

Vidiecky štýl a kuchyňa v provensálskom štýle je vhodná najmä pre romantické povahy, ale aj pre tých, ktorí potrebujú vypnúť a aj v bežný deň sa cítiť ako na dovolenke.

Ako začať s kuchyňou v provensálskom štýle

Tento štýl si vyžaduje veľký cit pre detail a vkus v kombinovaní rôznych materiálov, farieb a tvarov.

V porovnaní s čistým severským dizajnom či minimalistickou japonskou filozofiou sa provensálsky štýl môže javiť prepchatý a niekedy chaotický.

Nedajte sa odradiť počiatočným neúspechom a skúšajte kombinovať a hrať sa. Výsledkom bude čarovný interiér, ktorý okúzli každú návštevu.

Základom vidieckeho štýlu je biela farba. Vyskytuje sa na nábytku, podlahe, strope či na textíliách. Obľúbená je čistá biela alebo s ošúchaným efektom, patinou či popraskaným lakom. Ak máte radi farby, kombinujte bielu s pastelovými odtieňmi fialovej alebo modrej.

Vhodnou voľbou je omietka v pastelových farbách alebo ručne maľované obkladačky.

Ak sa vám biela zdá neosobná, zvoľte drevené prvky, ktoré jemnej bielej dodajú teplejší nádych.

Nezabúdajte na textílie, závesy, vankúšiky a čalúnenia na stoličkách a kreslách.

Vhodnými doplnkami sú prútené košíky, keramické misky, sušené kytice z levandule a bytové dekorácie z tepaného železa.

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýleV hlavnej úlohe biela

Biela je alfou a omegou provensálskeho štýlu.

Dodáva príbytku ľahkosť, sviežosť a opticky zväčší aj ten najmenší priestor. Pre niekoho je biela dôkazom nedostatku fantázie, biela farba však ponúka ohromný priestor pre kreativitu.

kuchyňa v provensálskom štýle

Pri zariaďovaní príbytku bielym nábytkom a doplnkami si treba dávať pozor na dostatok citu pre dizajn. V opačnom prípade inak nadčasová biela skĺzne k fádnosti a sterilite.

Pozrite sa na 3 tipy, ako pracovať s bielou.

1. Nie je biela ako biela

Ak máte za sebou svadbu alebo ste asistovali pri výbere svadobných šiat, určite ste prišli na to, že biela má viacero odtieňov a stupňov.

Pri zariaďovaní interiéru v bielej farbe je dôležité kombinovať viac odtieňov bielej. Získate tým tzv. efekt tieňovania a váš príbytok nebude pôsobiť nudne. Biele spektrum môžeme rozdeliť na 2 skupiny. Prvou sú jemné, tlmené odtiene s nádychom do žlta. Tou druhou sú studené tóny bielej s modrým odleskom.

kuchyňa v provensálskom štýle
Základným pravidlom je kombinovať odtiene len v rámci jednej skupiny. V opačnom prípade bude biela pôsobiť rušivo.

Vyhnite sa snehobielej farbe, ktorá je príliš ostrá a studená.

2. Viac je viac

To platí pre materiály a štruktúry. Aby váš biely príbytok vynikol a biela farba spolu fungovala, je dôležité odlíšiť jednotlivé prvky použitím rôznych materiálov. Kombinujte trvdé plátno s mäkkou bavlnou, lesklý náter s matnými doplnkami a podobne. Hrajte sa s textúrou a vzormi.

kuchyňa v provensálskom štýle3. Svetlo dokáže divy

Výberu svetla by ste mali venovať rovnakú pozornosť ako nábytku. Svetlo vie byť mäkké, ostré, studené aj teplé. Pri bielych interiéroch je uhol svietenia, intenzita aj farba dôležitá pre celkový dojem vášho bývania.

kuchyňa v provensálskom štýle

Kuchyňa je srdcom domova

Žiadny iný štýl si nepotrpí na kuchyňu tak, ako ten provensálsky. Kuchyňa je miestom, kde sa ľudia stretávajú a trávia spoločný čas. Základnou esenciou provensálskej kuchyne je ľudskosť a pocit skutočného domova.

Veľký dôraz sa kladie na funkčnosť.

Kuchyňa v provensálskom štýle je častokrát väčšia ako ich obývacia časť. Okrem kuchynskej linky obsahuje pracovný ostrovček a veľký jedálenský stôl.

Zvykom je, že nad ostrovčekom bývajú uložené visiace panvice a nádoby na varenie. O kuchyňu vo vidieckom štýle sa treba pravidelne starať aby ste rýchlo neskĺzli do neporiadku.

kuchyňa v provensálskom štýleSkrinky a police

Základom kuchyne je kuchynská stena. Tá provensálska musí byť z časti otvorená. Kombinujte uzatvárateľné skrinky s otvorenými policami, zásuvkami a policami so závesom. Rukoväte na skrinkách môžu byť drevené, medené alebo z tepaného železa.

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

Dobrá rada

Hrnce a panvice neskrývajte pred očami návštevníkov. Pravá vidiecka kuchyňa má kuchynskú výbavu zavesenú na stene či na policiach. To isté platí pre taniere, dózy a keramické misky.

Skrinky a police vyberajte biele, drevené alebo v pastelových farbách.

Kuchynské spotrebiče

Plynové sporáky už dávno vymenili tradičné kachlové pece. Súčasná kuchyňa v provensálskom štýle používa sporáky z matnej čiernej alebo nerezovej ocele. Príjemným bonusom sú mosadzné detaily. Nič však netreba prehánať a aj klasické nerezové alebo biele chladničky sa dajú do provensálskeho obydlia zasadiť s vkusom.

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

Kuchynská linka v provensálskom štýle a stena

Pri výbere kuchynskej linky máte bohaté možnosti. Základným materiálom je drevo (ideálne dub), kameň (vápenec, bridlica, mramor), dlaždice či doska z lešteného betónu, ktorú je možné aj zafarbiť.

Pracovná doska z nerezovej ocele nie je zrovna typicky provensálska. Ak sa pre ňu rozhodnete, obklopte ju ručne maľovanými obkladačkami, textíliami a drevenou podlahou, vďaka tomu vyznie menej priemyselne.

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

Kuchynský drez je vhodný z nerezovej ocele či kameňa. Klasickú pákovú batériu vymeňte za kohútikovú.

Na stenu odporúčame ručne maľované obkladačky, glazovanú keramiku či terracottové  dlaždice.

Textílie

Textil nesmie chýbať v žiadnej kuchyni!

Zlaďte záves na kuchynskej stene so závesmi okolo okien a máte vyhraté. Pekným detailom sú obrusy, dečky a voľne zavesené kuchynské utierky. Berte však na vedomie, že textílie sú lapačom prachu.

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

Podlaha

V mnohých provensálskych domoch nájdeme drevenú podlahu totožnú s dreveným stropom. Drevo môže byť prírodné, alebo farbené bielou či pastelovými farbami.

Ak vás drevo neoslovuje, vyskúšajte terracottu, farebné cementové dlaždice, ktoré sú aj extrémne odolné, alebo kamennú dlažbu.

Sedenie

Ideálnym sedením sú staré drevené lavice, drevené stoličky vytkané slamou, stoličky z tepaného železa či stoličky s rovnakým čalúnením ako sú závesy.

Pri železných stoličkách pozor na podlahu! Nie všetky materiály sú pre ťažký kov dostatočne odolné.

kuchyňa v provensálskom štýleDoplnky v provensálskom štýle

Pri výbere doplnkov buďte opatrní. Provensálska kuchyňa je otvorená a plná predmetov, ktoré sú v bežnej kuchyni ukryté pred zrakmi ľudí. Ak túžite po doplnkoch, siahnite po čerstvých a sušených kvetoch. Typickým kvetom je levanduľa, slnečnica a hortenzia.

Zaobstarajte si tiež kohúta z keramiky alebo kameňa, ktorý je symbolom nielen vidieka, ale aj Francúzska.

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

kuchyňa v provensálskom štýle

Kuchyňa v provensálskom štýle:

  • Základnou farbou provensálskeho štýlu je biela.
  • Povolené sú kombinácie s drevom, prírodným kameňom a pastelovými farbami.
  • Kuchynská stena má byť z časti otvorená.
  • Vystavte taniere, panvice, keramické misky do otvorených políc.
  • Stenu za linkou obložte ručne maľovanými obkladačkami, terracottovými dlaždicami alebo kameňom.
  • Kuchynské umývadlo môžete ale nemusíte prispôsobovať provensálskemu štýlu. Určite však vymeňte pákovú batériu za kohútikovú.
  • Nezabúdajte na textílie, čím viac, tým lepšie.
  • Nepreháňajte to s doplnkami.
  • Samozrejmosťou by mali byť kvety, hlavne lenaduľa, slnečnice alebo hortenzia.

Obrázky: Pinterest.com