Jednoduchý návod, ako odstrániť upchatý záchod raz a navždy

upchatý záchod
shutterstock
Jednoduchý návod, ako odstrániť upchatý záchod raz a navždy
4.8 4 hodnotení

Do záchoda dnes už nesplachujeme len to, na čo je primárne WC určené. Ľudské exkrementy dopĺňa toaletný papier v hojnej miere, či dokonca zostatky jedla, usadeniny z kávy a vy sami viete najlepšie, čo všetko ostatné. Upchať si tak záchod nemusí byť potom žiadna veda spôsobená len problémami s našim tráviacim systémom. Tak či onak, aj v situácií, keď upchatý záchod zmrazí potreby všetkých členov domácnosti, treba si zachovať chladnú hlavu a konať racionálne. Je to zvládnuteľné.

Porazte upchatý záchod mechanicky

Zvon na WC nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Že sa vám nehodí do novej kúpeľne? Skryte ho do skrinky pod umývadlo, alebo do rohu za práčku, ale majte ho. Zvon na WC vás naozaj dokáže zachrániť. Položíte ho na otvor v záchode a poriadne pritlačíte. Vzniknutý podtlak by mal masu zodpovednú za upchatie posunúť do širokého potrubia a tak ho spriechodniť.

Do odtoku môžete naliať aj tekuté mydlo, ktoré svojou konzistenciou môže napomôcť k pružnejšiemu pohybu masy smerom do potrubia.

Ak sa vám so zvonom na WC upchatý záchod nepodarí uvoľniť a voda z neho neodteká, bude potrebné odčerpanie vody, ktorá v záchodovej mise ostáva. Môžete tak urobiť cez hadičku ako v prípade akvária. Pri takomto odčerpávaní sa snažte rýchlo uhýbať ústa od hadičky. Ak sa chcete na podobné situácie pripraviť, môžete si dopredu zadovážiť špeciálnu pumpičku.

Ak je príčina upchatia naozaj tuhá, veľmi praktickým náradím je mechanický krtko. Ide o pružinu, ktorá môže merať až 5 metrov a poradí si aj s predmetmi či nečistotami, ktoré sa usadia hlbšie ako v odtoku. Dostať ju kúpiť za lacný peniaz v obchode s domácimi potrebami. Podobne ako mechanického krtka, na trhu nájdete aj pero na čistenie WC.

Podobne ako pružina vám môže poslúžiť aj domáci kovový vešiak. Stačí, ak ho rozmotáte a koniec, ktorým sa budete snažiť odtok prebiť, omotáte kúskom handry, ktorú na vešiak upevníte napríklad lepiacou páskou. Zakrivenie vešiaku vám umožní rýchly postup do odtoku a odstránenie nánosu smerom do potrubia nadol. Vzhľadom k dĺžke vešiaka však len v tom prípade, keď to nebude ďaleko od samotného otvoru odtoku.

Takisto môžete použiť aj vysávač. Je dôležité, aby išlo o špeciálny spotrebič, ktorý je určený aj na mokré aj na suché vysávanie. Rozhodne nepoužívajte klasický vysávač! Z misy musí byť už vopred odčerpaná voda. Do otvoru na odpad vsuniete koniec trubice vysávača a v mieste otvoru ho zaistite mokrou handrou, aby sa vám pri vysávaní trubica neposúvala. Keď máte trubicu zafixovanú handrou a vsunutú do potrubia smerom k závade, jednou rukou si pridržte handru a druhou zapnite vysávač. Sila ťahu spotrebiča by mala zafungovať.

záchod
pixabay.com

Superman v podobe krtka alebo extrémistu hydroxidu sodného

Ak WC zvon ani nič mechanické nezaberá, môžete siahnuť aj po chémii. Treba s ňou však manipulovať opatrne. Hydroxid sodný je vysoko toxická látka, ktorá môže ublížiť vašim očiam aj čuchu. Pri jeho použití si na ústa a nos pripevnite vlhkú handru, oblečte si staré veci – dlhé nohavice a tričko s dlhým rukávom, oči ochráňte napríklad plastovými okuliarmi a stále vetrajte.

Do záchodu môžete vopred liať trochu horúcej vody, počkať a podľa návodu dávkovania aplikovať hydroxid sodný na upchatý záchod. Buď v tekutej či granulovanej podobe. Následne ho zalejete vriacou vodou. Pri celej procedúre sa držte od látky i záchodu, čo najďalej.

Ak je to možné, po tejto možnosti siahnite v naozaj len v  krajnej situácií. Menej nebezpečnú alternatívu nájdete v dobre známom chemickom krtkovi. Do vášho WC ho zalejete podobne vriacou vodou. S organickým odpadom, vlasmi, papierom či vatou by si mal poradiť.

Rýchlu chemickú pomoc nájdete aj v domácom recepte zo sódy bikarbóny a octu. Najprv dáte zovrieť vodu, ktorú necháte nachvíľu odstáť. Do upchatého odtoku nasypete hrnček sódy bikarbóny a dva hrnčeky octu. Na záver zalejete vodou a necháte pôsobiť cez noc. Ak riešenie nezaúčinkuje, vyskúšajte inú metódu.

Ak chcete ísť na istotu, neváhajte a zavolajte inštalatéra. Investícia do opravy bude vyššia, ale pre vás osobne najmenej riziková. A ak to predsa len chcete zvládnuť sami, ešte zopár praktických rád na záver:

  • Nesplachujte zbytočne vaše WC na viackrát v slepom domnení, že sa to spraví len tlakom spláchnutej vody. Veľmi ľahko sa môže stať, že si zbytočne nahromadíte viac vody na nepríjemné odčerpávanie.
  • Počas celej záchrannej akcie majte na rukách ochranné gumové rukavice.
  • Okolo záchodu poukladajte buď mokré handry, ak ich nemáte dostatok, tak novinový papier, či kartón, aby ste minimalizovali možný vzniknutý neporiadok.
  • Vriacu vodu nikdy nelejte bezprostredne po zovretí. Extrémne vysoká teplota môže keramický záchod poškodiť.

Jednoduchý a účinný návod ako vyčistiť žalúzie

ako vyčistiť žalúzie
Jednoduchý a účinný návod ako vyčistiť žalúzie
5 5 hodnotení

Chápem, že sa vám do toho moc nechce. Čistenie žalúzií, zvlášť ak ich necháte na pospas prachu dlhšiu dobu, je poriadne piplavá práca. Možno ste skúšali aj domácich pomocníkov, ktorí sľubovali rýchlejšie a efektívne čistenie. No nie vždy to funguje tak, ako v reklame. Ako vyčistiť žalúzie efektívne a s minimom nákladov?

Existujú dva spôsoby, akým môžete pristúpiť k umývaniu. Jeden z nich je pomerne extrémny – pretože málokto sa odhodlá demonotovať žalúzie, aby ich mohol v kúpeľni poriadne vydrhnúť, osušiť a uložiť späť. Táto metóda má zabezpečiť dôkladnú čistotu a uľahčiť prácu. Nemyslím si však, že je jednoduchšia. Navyše, nikdy som sa nestretla s tak zanesenými žalúziami, že by si vyžadovali demontáž. Preferujem preto druhý, klasický spôsob umývania žalúzií.

Pri čistení budeme potrebovať:

– handričku, prípadne hubku

– ideálne prípravok na riad

– vedro

– vodu

– ruky, trpezlivosť a chuť do práce :)

Jednoduché kroky ako vyčistiť žalúzie

Je dobré na úvod spomenúť, že tento spôsob čistenia skvele funguje na hliníkových, plastových alebo drevených žalúziách. Nedoporučujem ho však pre textilné žalúzie.

Pre všetky ostatné typy žalúzí platí tento postup:

Prvé, čo urobíme je, že zotrieme prachovkou zo žalúzií čo najviac prachu. Za vyskúšanie stojí aj použitie vysávača, ktorý eliminuje jeho rozptýlenie do priestoru.

Ak máte horizontálne žalúzie, postupujte vždy zhora nadol. Pre vertikálne žalúzie, pracujte zľava doprava. Začnite vždy  hore a jemne utierajte prach v línii smerom dole.

Majte na pamäti, že veľa žalúzií nie je správne zavesených, to znamená, že môžu vypadnúť z ich držiakov v polovici čistenia.

Ak ste sa rozhodli použiť spomínaný vysávač, vyberte si kefový nástavec. Ak sa však chystáte odstraňovať prach ručne, zadovážte si pomocníka v podobe prachovky (napríklad tejto z mikrovlákna), antistatickej utierky z mikrovlákna, alebo použite starú hrubšiu športovú ponožku. Stačí ju obrátiť naruby, navliecť na ruku ako „bábku“ a divadlo môže začať :) Neodporúčam moc syntetické strapcové prachovky a prachovky z peria. Prach skôr rozvíria, ako odstránia.

Umyte ich do čista

Po odstránení hrubších nánosov prachu môžete prejsť k ďalšiemu kroku – umývaniu. Do vedra s teplou vodou pridajte 3 kvapky prípravku na umývanie riadu. Vezmite si handričku z mikrovlákna, namočte ju do zarobeného roztoku a dobre vyžmýkajte, kým látka nezostane vlhká.

Žalúzie otočte tak, aby boli usporiadané úplne plocho, s miernym náklonom smerom k vám. Jednoducho tak, aby ste po nich mohli jednoducho skĺznuť handričkou. Vezmite si navlhčenú utierku a začnite zhora (pre zvislé žalúzie) alebo vľavo hore (pre horizontálne žalúzie). Utierkou jemne pritlačte pri schádzaní každej jednej rolety, utrite nečistoty a prach ťahom pozdĺž celej lamely. Handričku si vždy vypláchajte. Budete prekvapení koľko špiny z nej pôjde!

Ako vyčistiť žalúzie od ťažkých škvŕn

Ak máte na žalúziách ťažké znečistenie, škvrny, mastné stopy, hmyzí trus, psie sliny alebo stopy nikotínu (vo fajčiarskej domácnosti nič nezvyčajné), môžete pridať do roztoku aj polievkovú lyžicu sódy bikarbóny. Tá výrazne pomôže v ich odstraňovaní.

Tento spôsob čistenia žalúzí, je v prípade ich horizontálneho usporiadania trochu jednoduchší. Začnite tým, že uchopíte stred lamely, z neho vyrazíte na jeden jej koniec. Potom sa vráťte do stredu lamely a očistite ju aj v opačnom smere. Je to jednoduché, ale ako som už spomínala nie je to najzáživnejšia ani najrýchlejšia práca. Ak máte vertikálne žalúzie – kroky sú rovnaké s tým rozdielom, že začnete v hornej časti lamely a pokračovať budete smerom nadol.

Akonáhle budú vaše žalúzie čisté, odporúčam vám ich udržiavať pravidelným oprašovaním pomocou jednoduchej prachovky alebo ručného vysávača. Stačí žalúzie kolmo stočiť a prejsť ich zhora až na spodok. Ušetríte si tak kopec práce s dôkladným čistením, pretože zanedbané žalúzie si budú vyžadovať oveľa viacej námahy a pozornosti.

Čistenie textilných žalúzií

Na záver by som ešte veľmi v krátkosti zhrnula postup ako vyčistiť žalúzie z látky. Predovšetkým ich odporúčam pravidelne vysávať, čím zabránite hromadeniu nečistôt, prachu a teda aj nežiadúcemu farbeniu. Prach priťahuje nečistoty, čo vedie k strate farby. Pravidelným oprašovaním a vysávaním textilné žalúzie udržíte veľmi dlho vo forme.

Ak chcete (alebo je potrebné) žalúzie umyť a ide o ploché rolety, najskôr ich rozviňte a dobre povysávajte. Až následne  použite teplú mydlovú vodu, a dobre vyžmýkanou špongiou umyte každú stranu lamely. Nechajte ich 1-2 dni roztiahnuté aby vyschli.

Vždy pri takomto vlhkom čistení je dobré začať na malej, nenápadnej ploche. Predídete tak poškodeniu žalúzie. Niektoré textílie, ktoré sú použité v žalúziách si vyžadujú aj profesionálne čistenie. Ak je takéto čistenie pre vás technicky, fyzicky alebo časovo náročné, radšej to zverte profíkom.

Kedy ste naposledy čistili vaše žalúzie? Ak vyskúšate náš návod, budeme radi ak nám v komentári nižšie dáte vedieť ako sa vám čistenie podarilo. Alebo máte vlastný postup ako vyčistiť žalúzie? Podeľte sa nami oň!

Ak sa vám návod ako vyčistiť žalúzie páčil, pozrite si tiež náš návod na umývanie okien. Špinavé okno, vie pokaziť výhľad z okna, i keď v prípade tejto Insta inšpirácie, mám pochybnosti :)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on