Jednoduchý návod, ako odstrániť upchatý záchod raz a navždy

upchatý záchod
shutterstock

Do záchoda dnes už nesplachujeme len to, na čo je primárne WC určené. Ľudské exkrementy dopĺňa toaletný papier v hojnej miere, či dokonca zostatky jedla, usadeniny z kávy a vy sami viete najlepšie, čo všetko ostatné. Upchať si tak záchod nemusí byť potom žiadna veda spôsobená len problémami s našim tráviacim systémom. Tak či onak, aj v situácií, keď upchatý záchod zmrazí potreby všetkých členov domácnosti, treba si zachovať chladnú hlavu a konať racionálne. Je to zvládnuteľné.

Porazte upchatý záchod mechanicky

Zvon na WC nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Že sa vám nehodí do novej kúpeľne? Skryte ho do skrinky pod umývadlo, alebo do rohu za práčku, ale majte ho. Zvon na WC vás naozaj dokáže zachrániť. Položíte ho na otvor v záchode a poriadne pritlačíte. Vzniknutý podtlak by mal masu zodpovednú za upchatie posunúť do širokého potrubia a tak ho spriechodniť.

Do odtoku môžete naliať aj tekuté mydlo, ktoré svojou konzistenciou môže napomôcť k pružnejšiemu pohybu masy smerom do potrubia.

Ak sa vám so zvonom na WC upchatý záchod nepodarí uvoľniť a voda z neho neodteká, bude potrebné odčerpanie vody, ktorá v záchodovej mise ostáva. Môžete tak urobiť cez hadičku ako v prípade akvária. Pri takomto odčerpávaní sa snažte rýchlo uhýbať ústa od hadičky. Ak sa chcete na podobné situácie pripraviť, môžete si dopredu zadovážiť špeciálnu pumpičku.

Ak je príčina upchatia naozaj tuhá, veľmi praktickým náradím je mechanický krtko. Ide o pružinu, ktorá môže merať až 5 metrov a poradí si aj s predmetmi či nečistotami, ktoré sa usadia hlbšie ako v odtoku. Dostať ju kúpiť za lacný peniaz v obchode s domácimi potrebami. Podobne ako mechanického krtka, na trhu nájdete aj pero na čistenie WC.

Podobne ako pružina vám môže poslúžiť aj domáci kovový vešiak. Stačí, ak ho rozmotáte a koniec, ktorým sa budete snažiť odtok prebiť, omotáte kúskom handry, ktorú na vešiak upevníte napríklad lepiacou páskou. Zakrivenie vešiaku vám umožní rýchly postup do odtoku a odstránenie nánosu smerom do potrubia nadol. Vzhľadom k dĺžke vešiaka však len v tom prípade, keď to nebude ďaleko od samotného otvoru odtoku.

Takisto môžete použiť aj vysávač. Je dôležité, aby išlo o špeciálny spotrebič, ktorý je určený aj na mokré aj na suché vysávanie. Rozhodne nepoužívajte klasický vysávač! Z misy musí byť už vopred odčerpaná voda. Do otvoru na odpad vsuniete koniec trubice vysávača a v mieste otvoru ho zaistite mokrou handrou, aby sa vám pri vysávaní trubica neposúvala. Keď máte trubicu zafixovanú handrou a vsunutú do potrubia smerom k závade, jednou rukou si pridržte handru a druhou zapnite vysávač. Sila ťahu spotrebiča by mala zafungovať.

záchod
pixabay.com

Superman v podobe krtka alebo extrémistu hydroxidu sodného

Ak WC zvon ani nič mechanické nezaberá, môžete siahnuť aj po chémii. Treba s ňou však manipulovať opatrne. Hydroxid sodný je vysoko toxická látka, ktorá môže ublížiť vašim očiam aj čuchu. Pri jeho použití si na ústa a nos pripevnite vlhkú handru, oblečte si staré veci – dlhé nohavice a tričko s dlhým rukávom, oči ochráňte napríklad plastovými okuliarmi a stále vetrajte.

Do záchodu môžete vopred liať trochu horúcej vody, počkať a podľa návodu dávkovania aplikovať hydroxid sodný na upchatý záchod. Buď v tekutej či granulovanej podobe. Následne ho zalejete vriacou vodou. Pri celej procedúre sa držte od látky i záchodu, čo najďalej.

Ak je to možné, po tejto možnosti siahnite v naozaj len v  krajnej situácií. Menej nebezpečnú alternatívu nájdete v dobre známom chemickom krtkovi. Do vášho WC ho zalejete podobne vriacou vodou. S organickým odpadom, vlasmi, papierom či vatou by si mal poradiť.

Rýchlu chemickú pomoc nájdete aj v domácom recepte zo sódy bikarbóny a octu. Najprv dáte zovrieť vodu, ktorú necháte nachvíľu odstáť. Do upchatého odtoku nasypete hrnček sódy bikarbóny a dva hrnčeky octu. Na záver zalejete vodou a necháte pôsobiť cez noc. Ak riešenie nezaúčinkuje, vyskúšajte inú metódu.

Ak chcete ísť na istotu, neváhajte a zavolajte inštalatéra. Investícia do opravy bude vyššia, ale pre vás osobne najmenej riziková. A ak to predsa len chcete zvládnuť sami, ešte zopár praktických rád na záver:

  • Nesplachujte zbytočne vaše WC na viackrát v slepom domnení, že sa to spraví len tlakom spláchnutej vody. Veľmi ľahko sa môže stať, že si zbytočne nahromadíte viac vody na nepríjemné odčerpávanie.
  • Počas celej záchrannej akcie majte na rukách ochranné gumové rukavice.
  • Okolo záchodu poukladajte buď mokré handry, ak ich nemáte dostatok, tak novinový papier, či kartón, aby ste minimalizovali možný vzniknutý neporiadok.
  • Vriacu vodu nikdy nelejte bezprostredne po zovretí. Extrémne vysoká teplota môže keramický záchod poškodiť.

Návod: Ako odstrániť nevzhľadný vodný kameň v domácnosti?

shutterstock

Vodný kameň nielenže nevyzerá pekne, ale podľa odborníkov vďaka nemu každý mesiac prídete o väčšiu časť z rozpočtu. Vodný kameň v elektrických spotrebičoch je veľkým požieračom spotreby elektrickej energie. Už tenká vrstva vodného kameňa sa správa ako tepelná izolácia, teda zvyšuje nároky na spotrebu energie a s tým spojené výdavky. Viete, ako s ním rýchlo a ľahko skoncovať?

Čo je vodný kameň

Základom vodného kameňa je uhličitan vápenatý a ten vzniká zmenou rovnováhy medzi iónmi kyseliny uhličitej a hydroxidu vápenatého. Vodný kameň následne vzniká pri zmene teploty a vylúčením vody.

Ak doma využívate zdroj vody, ktorá je klasifikovaná ako tvrdá, s vodným kameňom sa pravidelne stretávate a viete, ako dokáže v domácnosti uškodiť. Domácnosti s veľmi tvrdou vodou musia vynaložiť financie naviac, keď “perú” vodný kameň v práčke, varnej kanvici, zahrievajú ho na žehličke či bojleri. Ak sa k tomu pridajú náklady na prípravky na odstránenie vodného kameňa, záverečná suma by mohla byť prekvapivo vysoká.

Netreba zabúdať ani na to, že vďaka vodnému kameňu sa lepšie darí aj baktériám, ktoré sa nachádzajú na kachličkách, v umývadle, vo vani či v toalete.

Tip

Vodný kameň možno odstrániť aj pomocou pomarančovej šťavy, jedlej sódy či prášku do pečiva.

pexels.com
Vodný kameň vie poriadne potrápiť

Vodný kameň na kachličkách

Kachličky v kúpeľni sa budú zase lesknúť a nadobudnú pôvodnú farbu, ak si dáte malé množstvo zubnej pasty na navlhčenú handričku. Následne kachličky utrite vlhkou utierkou.

Čo sa týka škár na kachličkách, najlepším spôsobom na vybielenie škár je použiť zmes pracieho prášku a vody. Zmiešajte ich na kašu a škáry medzi dlaždicami touto zmesou vydrhnite starou kefkou.

Vodný kameň vo varnej kanvici a v kávovare

Pri varnej kanvici platí asi všetkým známy recept- ocot a kyselina citrónová. Roztok si pripravte v pomere 1:1. Ak vám vadí zápach octu, použite vodu, do ktorej pridáte dve lyžičky kyseliny citrónovej. Naplňte varnú konvciu do maximálneho možného obsahu s roztokom a zapnite Počkajte, kým tekutina nevychladne a vylejte ju. Kanvicu ešte aspoň raz vypláchnite, prípadne v nej nechajte ešte raz prevariť čistú vodu.

Pri kávovare nalejte zmes octu a kyseliny citrónovej do zásobníka na vodu a spustite. Tu je dôležité zopakovať proces s čistou vodou niekoľkokrát.

Vodný kameň v práčke a umývačke riadu

Zmes octu a kyseliny citrónovej môžete použiť aj v prípade odstraňovania vodného kameňa v práčke či umývačke riadu. Ocot (aj pol litra) môžete naliať do dávkovača na prášok, ale aj priamo do bubna práčky. Množstvo kyseliny citrónovej závisí od tvrdosti vody, ale odporúčajú sa dať do dávkovača dve polievkové lyžice. Potom pustite niektorý z dlhších programov a počkajte.

pexels.com
Pomocou jednoduchých tipov sa zbavíte vodného kameňa

Vodný kameň a vodovodné kohútiky

Vodovodné kohútiky zbavíte vodného kameňa pomocou spomínanej zmesi z kyseliny citrónovej a octu. Dobré je zmes naniesť na vatu prípadne na handru a tou obmotať kohútiky a batérie. Nechajte zmes pôsobiť aspoň pár hodín a potom opláchnite.

Sprchovú hlavicu, ktorú viete ľahko odskrutkovať, vložte na noc do octovej vody, potom ju poriadne vykefujte, opláchnite a vysušte.

Vodný kameň v toalete

Pri čistení toalety možno použiť aj tablety na zubnú protézu, ktoré sa hodia do misy, nechajú sa pár hodín pôsobiť a následne toaletu stačí vydrhnúť kefou. Takéto čistenie by ste mali opakovať raz týždenne. Ak nemáte tablety na zubnú protézu, opäť použite zmes octu a kyseliny citrónovej. Približne dve šálky tejto zmesi nalejte do misy a nechajte pôsobiť najlepšie cez noc. Ak sa chcete okrem kameňa zbaviť aj zápachu, pridajte do zmesi aj jedlú sódu.