S praním sa nám zvyčajne spájajú svieže vône čistého prádla, no občas môžeme po otvorení práčky pocítiť aj nevábnu arómu. Zvyčajne vtedy, ak dlhší čas (prípadne vôbec) nevenujeme pozornosť jej pravidelnej údržbe. Čo teda robiť v prípade, ak práčka smrdí? Ako odstrániť zápach z práčky?
Skôr, ako začnete rozmýšľať pod vplyvom zatuchnutej, plesnivej či kyslej vône nad radikálnymi riešeniami, uvedomte si, že každý pomocník v domácnosti potrebuje len trochu lásky a starostlivosti. Ani práčka nie je výnimkou. V tomto návode vám predstavíme niekoľko jednoduchých krokov ako odstrániť zápach z práčky.
4 jednoduché kroky ako odstrániť zápach z práčky
Pri čistení práčky môžete použiť rôzne prostriedky, dostupné na trhu. My sa však v našom návode zameriavame na účinné i k životnému prostrediu ohľaduplné čistenie. Nie sú pri ňom potrebné žiadne špeciálne, chemické prípravky.
Krok 1 – Zmiešajte sódu bikarbónu a vodou
Ak cítite nepríjemný zápach zo zásobníka na prací prášok, skúste doň naliať nasledujúci roztok: zmiešajte 1/4 šálky sódy bikarbóny s 1/4 šálky vody a nalejte ho do každej priehradky.
Krok 2 – Pridajte ocot
Nalejte 2 šálky bieleho octu do bubna a pustite bežný program prania s vyššou teplotou (90 °C).
Krok 3 – Pomôžte si špongiou
Ak je zásobník v práčke veľmi zanedbaný, vytiahnite ho a rozoberte. Nie sú potrebné žiadne špeciálne prípravky, využiť môžete opäť roztok octu a vody v pomere 1:1. Pri čistení si vezmite na pomoc klasickú hubku (špongiu) a jej hrubšou stranou vyčistite všetky špinavé škvrny a usadeniny.
Krok 4 – Udržujte práčku čistú po každom praní
Ak chcete aby vám práčka slúžila dlho, môžete tiež využiť odporúčané čistiace prostriedky, špeciálne určené pre údržbu týchto vysoko účinných pomocníkov v domácnosti. Medzi praniami udržiavajte bubon suchý (nikdy ihneď po praní nezatvárajte práčku) a podľa potreby čistite aj gumené tesnenie bubna.
V práčke nepoužívajte príliš veľa pracieho prostriedku. Väčšina ľudí to s gélmi, avivážou či práškom skutočne preháňa, čo je jednou z hlavných príčin páchnucich a zanesených práčok.
Prečo zásobník práčky niekedy zapácha?
Obľúbené práčky s predným plnením, sú v porovnaní s práčkami, plnenými zhora efektívnejšie i šetrnejšie k oblečeniu. No práve ich výkon a účinok často stoja za nepríjmným zápachom. Prečo je to tak?
Vysoko výkonné práčky s predným plnením, používajú oveľa menej vody ako ich náprotivky s horným plnením, pretože plnia vodou len spodnú časť bubna. Ten sa otáča po horizontálnej osi a oblečenie sa tak preperie bez potreby napĺňať práčku vodou až na doraz.
Všetko je v poriadku ak s mierou používate kvalitné pracie prostriedky. Keď sa však bielizeň rozhodnete prať vo väčšom množstve lacnejších prípravkov a zmäkčovadiel, menšie množstvo vody ju dôkladne neprepláchne. V dôsledku toho aj bubon práčky zostane potiahnutý vrstvou mydlovej špiny, ktorá sama o sebe je posiata nečistotami.
V horúčave a vlhku sa tak veľmi ľahko môže práčka stať šťastným domovom pre pleseň, baktérie a plesne. Nepríjemnému zápachu napomáha gumené tesnenie dverí, ktoré bráni úniku vody. Aj pod ním sa môžu zachytiť rôzne nečistoty, mydlo či kúsky látky, čím sa vytvára ďalšia živná pôda nevábne vône.
Ako zabrániť tomu, aby sa zápach vrátil?
Treaz už viete ako odstrániť zápach z práčky, blahoželáme! Váš pomocník je päť bez nepríjemných pachov. V čistom stave ju však treba aj naďalej udržiavať.
Pracie prostriedky a dávkovanie
Používajte kvalitné pracie prostriedky s vysokou účinnosťou a postupujte podľa pokynov na dávkovanie! Ak máte práčku s predným plnením, mali by ste používať prostriedky, ktoré sú určené špeciálne na pranie špinavej bielizne v práčke. Klasické prostriedky produkujú oveľa viac peny, ako dokáže vaša práčka zvládnuť. Pamätajte – menej peny znamená menej zápachu a životaschopných baktérií.
Ak ste zvyknutí na staré čistiace prostriedky, budete zrejme šokovaní, ako málo čistiaceho prostriedku počas priania stačí. Pozorne si čítajte inštrukcie na čistiacom prostriedku a neprekračujte odporúčané dávkovanie. Tekutý avivážny prostriedok je tiež pridáva do špeciálnej priehradky v plniacom zásobníku. Pozrite si preto návod dôkladne.
Suchý bubon v práčke
Mydlovú penu máme pod kontrolou, ďalším krokom preto je starostlivosť o bubon práčky. Dbajte na to aby nezostal dlhšie vlhký. Po skončení cyklu ihneď vyberte bielizeň a nechajte dvierka otvorené tak, aby mohla vlhkosť unikať.
Ak máte práčku umiestnenú v menšej kúpeľni, pustite aj odparovač či odvhlčovač. Ak je práčka v miestnosti, kde máte okno (napríklad v kuchyni), môžete jeho otvorením podporiť prúdenie vzduchu. Pamätajte si: Nič nepomáha množeniu baktérií, plesní a šíreniu kyslého zápachu viac, ako vlhkosť a teplo.
Čisté tesnenie
Ani pri správne zvolených pracích a čistiacich prostriedkoch nie je žiadna záruka, že sa v práčke neobjavia baktérie či pleseň. Problematické býva najmä gumové tesnenie okolo dverí, preto by ste sa oň mali starať a pravidelne z neho odstraňovať nečistôt. Je dobre ho vytrieť čistiacim roztokom, ktorý si vytvoríte podľa vyššie spomenutého návodu. Nakoniec sa uistite (aspoň raz za dva týždne), že ste zlikvidovali všetky nečistoty, ktoré sa mohli nahromadiť v zachytávači odpadu.
Máte vlastný spôsob ako odstrániť zápach z práčky? Podeľte sa s nami oň v komentári nižšie.
SLEDUJTE NÁS AJ NA INSTAGRAME
Nenechajte si ujsť inšpirácie pre krajšie a lepšie bývanie.
View this post on Instagram
Ako si vybrať práčku? Poradíme vám z vlastnej skúsenosti
Uvažujete o výmene alebo kúpe novej?
Poradíme vám, ako si vybrať práčku, ktorá sa postará o sviežosť a čistotu vášho domova.
Pestrosť ponuky práčok vás možno prekvapí. V súčasnosti sa ku klasickým výrobcom pridali aj veľké značky, ktoré práčku prijali do portfólia ponuky domácich spotrebičov. Bez obáv, v kvalitnom vyhotovení. Hoci, pri jej výbere sa ako inak bez navigácie a znalosti základných parametrov môžete zapotiť.
Ako vybrať práčku?
Predtým, než začnete chodiť po obchodoch alebo aktívne pozerať ponuku online, zamyslite sa nad odpoveďami na zopár základných otázok.
- Koľko máte v kúpeľni priestoru na práčku a manipuláciu s jej časťami pri praní?
- Akým spôsobom budete práčku pripájať na prívod vody?
- Ako často a čo vo vašej domácnosti periete?
- Bude sa frekvencia prania v budúcnosti meniť?
- Pre koľkých členov domácnosti budete prať?
- Chcete len práčku alebo sa pohrávate aj na myšlienku kombinácie so sušičkou?
- Aký maximálny rozpočet chcete do kúpy práčky investovať?
Veľmi dôležitú úlohu v procese ako vybrať práčku zohráva jej veľkosť a hmotnosť. Ak budete práčku vynášať po schodoch v paneláku určite oceníte menšiu. S veľkosťou práčky sa spája aj veľkosť jej bubna, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 3,5 do 12 kilogramov.
Väčšiu kapacitu ocenia väčšie rodiny s dostatkom priestoru na sušenie. Výhodou väčších práčok je aj schopnosť oprať veľké kusy bielizne, deky, vankúše či paplóny.
Plnenie práčky vyberte ako prvé
Na úvod si vyberte typ práčky z pohľadu jej plnenia. Existujú dva druhy. Práčka, ktorú plníte z jej prednej strany cez kruhové dvierka priamo do jej pracieho bubna alebo práčka, ktorú plníte cez otvorenie horných dvierok práčky a následne dvierok pracieho bubna.
Práčka s horným plnením predstavuje praktické riešenie v malej kúpeľni. Výborne sa hodí tam, kde by manipulácia s otváraním predných dvierok a plnením spôsobovala zbytočné starosti. Pri práci s práčkou sa nemusíte krčiť, čo ocenia najmä staršie ročníky. Trh ponúka o niečo menej možností ako v prípade práčok s predným plnením, ale napriek tomu si môžete vybrať kvalitný model za priaznivú cenu.
Ak si nepotrpíte na technologické chuťovky, tento typ práčky vám umožní jednoduchú obsluhu s možnosťou voľby automatického pracieho programu podľa potreby či zmeny teploty. Pre jednoduchý prehľad o stave jej činnosti disponujú aj podsvietenými informačnými displejmi.
Práčky s predným plnením si na trhu môžete vyberať v štedrej ponuke. V rôznych cenových hladinách, v rôznej veľkosti, dizajne ovládania či kvalite a od hĺbky bubna 33 centimetrov s kapacitou 5kg až po práčky s dvojnásobnou veľkosťou, ktoré dokážu oprať viac ako neuveriteľných 10kg bielizne.
Ich výhodu nájdete v jednoduchom plnení aj vyberaní bielizne, v dobrej stabilite či veľkej kapacite pracieho bubna. Keďže ich ponuka je široká, pri výbere sa stretnete s bohatou škálou funkcionalít ako napr. možnosť odloženia štartu, vlastný generátor pary, schopnosť automatického dávkovania pracieho prostriedku či graficky farebným displejom.
Taktiež si môžete vybrať podstavný model alebo model, ktorý zabudujete do kuchynskej linky či nábytkovej zostavy v kúpeľni.
Spotreba vám môže ušetriť
Čím viac ušetríte energie, ušetríte aj peniaze. Škála energetických tried sa označuje písmenami od G po A, pričom A je najúspornejšia a rozlíšenie jej úspornosti môžeme nájsť pod označením +, ++ alebo +++.
Počet otáčok odstreďovania
Počet otáčok pri praní zabezpečí kvalitné vyžmýkanie bielizne, ktoré napomôže jej rýchlejšiemu sušeniu. Čím väčší počet otáčok práčka dokáže spraviť, tým skôr vaša bielizeň uschne na vešiaku. Hoci, bielizeň môže byť viac dokrčená a po vyschnutí ju budete musieť ožehliť. Ide o kompromis, ktorý volíte v pracom programe.
Ideálom je ak vám práčka dokáže poskytnúť dostatok možností, ktoré budú vyhovovať vášmu praciemu režimu. Počet otáčok v práčke sa pohybuje v rozmedzí 600 až 2000 za minútu.
Účinnosť odstredenia práčky sa označuje písmenami od A po D, pričom trieda sa práčke udeľuje na základe percentuálneho zvyšku vody v bielizni. Pre ilustráciu, práčka s účinnosťou A zanechá v bielizni menej ako 45% vody a práčka triedy C okolo 54-63 % vody.
Pokiaľ nebývate v dome, ale v byte, parameter bude pre vás dôležitý. Bielizeň vo vnútri, ak nemáte alebo máte malý balkón, uschne rýchlejšie.
Ako funguje poistka proti úniku vody?
Ak by sa vám práčka pokazila, je dobré mať poistku. Poistku proti úniku vody, ktorá sa postará o suchú podlahu a bezpečnosť vašej kúpeľne. Všetko sa deje vďaka systémom, ktoré sú umiestnené v zbernej nádobe pod práčkou, a ktoré snímajú hladinu v zbernej nádobe pod práčkou. Do nádoby steká voda v prípade akéhokoľvek úniku z práčky.
Existuje práčka, ktorá perie potichu?
S hlukom práčky sa musíte zmieriť, ale to neznamená, že úplne. Pri vysokých otáčkach sa mu nevyhnete, ale vďaka rôznosti pracím programom môže byť minimálnym. Určite nie ako v minulosti, keď pranie pripomínalo pristávanie lietadla priamo vo vašej kúpeľni. Pre eliminovanie hlučnosti je dôležitá aj stabilita a objem práčky, ktorý ju udrží v pokoji aj pri vysokých otáčkach.
Funkcie, ktoré vám pomôžu
Parný generátor
Rozšírenie štandardných programov ponúkajú rôzne špeciálne funkcionality práčky, vďaka ktorým je pranie aj jeho výsledok pohodlnejší. Jednou z nich je parný generátor, ktorý tvorí súčasť programu alebo funguje samostatne. Dokáže likvidovať baktérie a alergény. Taktiež odstraňuje pachy.
Aquastop
Dômyselný systém vás zachráni v prípade, keď zlyhá tesnenie plášťa prívodnej hadice. Dokáže okamžite uzavrieť prívod vody a zastaviť hroziace nebezpečenstvo neželanej poistnej udalosti.
Detská poistka
Predstava, že práčku dieťa, alebo sa bude hrať s bubnom je strašiakom mnohých rodičov. Detskému “ovládaniu” sa tak vyvarujete vďaka detskej poistke.
Podpora Wi-fi
Wi-fi môžete využiť pri vzdialenom monitoringu práčky. Taktiež môžete diagnostikovať stav práčky a prípadnú potrebu jej servisu. Pomocou NFC môžete stiahnuť nové programy, ktoré spustíte jednoduchým priložením smartfónu k práčke.
Sušička
Za práčku so sušičkou si priplatíte. Pre malé bytové priestory a domácnosti s častým praním, napríklad rodiny s malým dieťaťom, sa však pomer cena a pohodlné fungovanie v domácnosti vyplatia.
Ovládanie by ste mali zvládnuť
Pri rozmýšľaní ako vybrať práčku je dôležitou motiváciou pre konkrétny model aj jeho ovládanie. Otočný prepínač pracích programov je už klasikou, na ktorú si zvykneme ľahko. Sprevádzajú ho základné tlačidlá. Cenovo aj kvalitou vyššie modely môžete ovládať prostredníctvom dotykového displeja, do ktorého na začiatok možno budete potrebovať pomoc z manuálu. Zrátajte si, ktorá možnosť je pre vás. Najlepšie poznáte vašu schopnos´t prispôsobiť sa technike.
Odporúčania ako vybrať práčku do domácnosti nájdete na internete, u personálu na predajni alebo u vašich známych a rodiny. Urobte si prieskum a pred samotným výberom zúžte okruh, z ktorého budete vyberať vo finále. Samozrejme, nezabudnite zvážiť parametre, ktoré sme pre vás vypichli.