Ako vybrať najlepšiu práčku 2018
Nie je o množstve programov, ale najmä o spotrebe a spoľahlivosti.

Rýchla 30 sekundová recenzia

Trh s automatickými práčkami je riadne preplnený. Vaše rozhodovanie tak vôbec nie je ľahké a môže sa stať, že vás mnoho vecí zmätie.

Najlepšia práčka

Electrolux EWS 1276
Výkonná a spoľahlivá automatická práčka s prijateľnou cenou a veľmi šetrným praním. Množstvo funkcií a možnosť prispôsobenia si časového rozvrhu na pranie.

Najlepšia cena/výkon

Whirlpool AWO/C 6304
Vysoká kvalita prania a nízka spotreba energie. Inteligentný displej a senzory zabezpečujú signalizáciu všetkých funkcií a chýb. Možnosť odloženia štartu a štandardné programy.

Ďalšie na zváženie

Samsung WW60J4210HW
Automatická práčka od Samsungu s inteligentným ovládaním a veľkým, prehľadným LED displejom s vysokou kapacitou až 8 kg bielizne. Vysoká šetrnosť a príjemný dizajn s možnosťou online údržby cez telefón.

Bosch WVH30542EU
Víťaz testu od značky BOSCH ponúka okrem kvalitného a šetrného prania i funkciu sušičky. Stabilná podstava a kvalitný materiál. Veľká kapacita na pranie a primeraná veľkosť bubna i na funkciu sušenia. Nízka hlučnosť a fantastický dizajn.

Najlepšia práčka na trhu

Viete si predstaviť chod vašej domácnosti bez spotrebiča, akým je práve automatická práčka?

Myslím, že odpoveď bude prevažne, nie.

Test práčok vám môže pomôcť nájsť odpovede.

Ako však vybrať tu najlepšiu práčku?

Za pomoci nášho prehľadu na trhu v oblasti práčok vám pomôžeme vybrať tú správnu. Najlepšie práčky nájdete práve v našej recenzii.

Trh s automatickými práčkami je riadne preplnený. Vaše rozhodovanie tak vôbec nie je ľahké a môže sa stať, že vás mnoho vecí zmiatne.

Najlepšia práčka na trhu je relatívny pojem, pretože každému vyhovuje niečo iné. Pri porovnávaní týchto „robotov“ však sú veci, ktoré si treba všímať pozornejšie a práve tie môžu ukázať skutočnú kvalitu práčky.

Recenzie práčok vám môžu pomôcť s výberom a taktiež vám pomôžu porovnať dané produkty. Ak sa neviete poriadne rozhodnúť.

Poďme sa teda pozrieť na najkvalitnejšie práčky na trhu.

PráčkaEnergetická
trieda
Počet otáčokMaximálna
kapacita práčky
Electrolux EWS1276 víťaz testuA+++1 200 ot./min6 kg
Whirlpool AWO/C 6304 najlepší pomer cena/výkonA+++1 200 ot./min6 kg
AEG Lavamat 85470 SLA+++1 400 ot./min6,5 kg
LG F74A8QDSA+++1 400 ot./min7 kg
Bosch WVH30542EU
A1 500 ot./min7 kg
Samsung WW60J4210HWA+++1 200 ot./min6 kg

Najlepšia práčka v teste Electrolux EWS1276

Spredu plnená a voľne stojaca automatická práčka značky Electrolux energetickej triedy A+++ ju radí na trhu k úsporným a zároveň spoľahlivým práčkam.

Do práčky sa zmestí 6 kg bielizne a poskytne vám množstvo pracích programov medzi ktorými nechýba možnosť vybrania materiálu alebo taktiež záleží od typu oblečenia.

Electrolux EWS 1276

Výkonná a spoľahlivá
automatická práčka s dobrou cenou

LCD displej vám taktiež indikuje množstvo funkcií ako TimeManager, ktorý umožní nastavenie pracieho cyklu podľa vašich predstáv či systém OptiSense, ktorý šetrí vaše oblečenie.

Hlučnosť tohto modelu je niečo okolo 77 dB. Samozrejme nechýba možnosť funkcie odstreďovania.

Výkonná a spoľahlivá automatická práčka s prijateľnou cenou a veľmi šetrným praním. Jej parametre uspokoja azda každú domácu gazdinku. Množstvo funkcií a možnosť prispôsobenia si časového rozvrhu na pranie.

Plusy

 • energetická trieda A+++
 • primeraná cena
 • moderný dizajn

Mínusy

 • väčšia hlučnosť

Najlepšia práčka pomer cena/výkon Whirlpool AWO/C 6304

Spredu plnená práčka energetickej triedy A+++ a s kapacitou 6 kg vám ponúka najlepší možný výsledok a zároveň kvalitné prevedenie.

18 pracích programov, ktoré si nastavíte za pomoci inteligentného otočného ovládača a sledujete na LED displeji.

Funkcia odloženého štartu a funkcia šiesteho zmyslu zabezpečí po nastavení dokonalú čistotu a šetrnosť voči vašej bielizni.

Účinné odstreďovanie a možnosť nastavenia otáčok rovnako nechýba. Inteligentný systém indikuje taktiež netesnosti, upchaný filter alebo problém s pripojením vody. Hlučnosť je 46 dB.

Whirlpool týmto kúskom rozhodne nesklamal. Vysoká kvalita prania a nízka spotreba energie. Inteligentný displej a senzory zabezpečujú signalizáciu všetkých funkcií a chýb. Možnosť odloženia štartu a štandardné programy.

Whirpool AWO/C 6304

Najlepší pomer cena výkon

Plusy

 • jednoduché ovládanie
 • nízka cena
 • kvalitné pranie

Mínusy

 • absencia rýchleho prania

AEG Lavamat L85470SL automatická práčka

Nemecký koncern domácich spotrebičov z Nemecka značky AEG ponúka spredu plnenú automatickú práčku, do ktorej sa zmestí 6,5 kg bielizne aj vďaka XXL bubnu.

Práčka ponúka množstvo funkcií a programov, ktoré využijete pri bežnom praní. O kvalitu a bezpečnosť vášho oblečenia sa postará funkcia ProTex a široký bubon umožní bielizni sa hýbať, čím zabezpečí dokonalú kvalitu pri praní.

Hlučnosť 49dB zabezpečuje Silent system a OptiSense sa stará o úsporu energie. Energetická kategória A+++ je toho dôkazom.

Možnosť odloženého štartu a extra tichý a rýchly program je tiež príjemným bonusom. Všetky funkcie a možnosti nastavenia môžete sledovať za pomoci LCD displeja.

Samozrejmosťou je taktiež AquaControl, ktorý chráni práčku a vašu domácnosť pred pretečením vody. FuzzyLogic zase kontroluje stav náplne vašej práčky, aby nebola príliš preťažená, čo by spôsobilo neadekvátny výsledok prania.

Slušná a šetrná prevádzka a taktiež desiatky funkcií, ktoré vám umožňujú prať rýchlo, jednoducho a s požadovaným výsledkom. Kapacita 6,5 kg je taktiež priateľským ukazovateľom.

Plusy

 • energetická trieda A+++
 • veľmi nízka hlučnosť
 • kvalitné prevedenie
 • jednoduché ovládanie

Mínusy

 • väčší motor, vyššie otáčky
 • občasný pohyb

LG F74A8QDS automatická práčka

Automatická práčka značky LG energetickej triedy A++ s možnosťou naplnenia obsahu až 7 kg bielizne. LG ponúka množstvo moderných vychytávok ako napríklad Direct Drive Motor, čo znamená, že motor práčky, hnací remeň a remenica sú súčasťou jedného mechanizmu, ktorý poháňa samotný bubon.

Zaujímavosťou je i funkcia parného prania, ktorá za pomoci pary prenikne do bielizne a zabezpečí kvalitnejší výsledok pri praní.

LG F74A8QDS

Technologicky premakaná
práčka s parným praním

Nechýba ani funkcia odstreďovania či funkcie pre športové prádlo, tiché pranie alebo funkciu samotného čistenia bubna.

Absentujú síce niektoré bežné funkcie, no nahrádza ich systém SixMotion, ktorý zabezpečuje dokonalé a maximálne využitie otáčok motora.

Špecifická práčka s navyše funkciou parného prania je vítanou a taktiež funkcia SixMotion, ktorá zabezpečuje, že práčka perie šetrne a s maximálnym využitím výkonu. 7 kg kapacita bubnu je miernym nadštandardom.

Plusy

 • kapacita bubnu
 • nízka hlučnosť
 • inteligentné oznámenie
 • český jazyk
 • 10 ročná záruka na motor

Mínusy

 • zložitejšie nastavovanie odstreďovania
 • cena oproti konkurencii 

Bosch WVH 30542EU automatická práčka

Práčka značky BOSCH patrí medzi najpredávanejšie práčky na trhu.

Automatická práčka so sušičkou ponúka moderné prevedenie plnenie spredu a kvalitný výsledok prania i sušenia.

Energetická trieda kategórie A a hlučnosť 46 dB. Kombinácia práčky so sušičkou je skvelým spojením oboch zariadení. Pri praní je kapacita 7 kg bielizne a pri funkcii sušenie sa zmestia 4 kg vášho prádla.

Kvantum funkcií a pracích programov, ktoré táto práčka ponúka patria k vysokému štandardu medzi automatickými práčkami.

VarioPerfect zabezpečuje dokonalú úsporu a nastavenie času, aby vaše prádlo zostalo čisté. Možnosť nastavenia otáčok či odloženie štartu takisto nechýba.

Špeciálny program pre hodvábny materiál alebo funkcia SelfCleaning Condeser pre samočistenie bubna. Časovo nastaviteľný program prania i sušenia. Detská poistka proti náhodnému odomknutiu.

AquaStop systém pre prípadné škody spôsobené vodou s doživotnou zárukou.

Víťaz testu od značky BOSCH ponúka okrem kvalitného a šetrného prania i funkciu sušičky. Stabilná podstava a kvalitný materiál. Veľká kapacita na pranie a primeraná veľkosť bubna i na funkciu sušenia. Nízka hlučnosť a fantastický dizajn.

Plusy

 • 2 v 1 práčka a sušička
 • kapacita bubnu
 • množstvo funkcií
 • nízka hlučnosť
 • kvalitný materiál

Mínusy

 • vyššia cena
 • väčšia hmotnosť

Samsung WW60J4210HW automatická práčka

Automatická práčky od Samsungu s energetickou triedou A+++ zabezpečí dokonalú spotrebu a výborný výsledok prania. Hlučnosť 55 dB a bubon, ktorý pojme 8 kg bielizne.

Moderný dizajn a technológie vám umožňujú prostredníctvom mobilného telefónu vykonať SmartChcek kontrolu, ktorá vám ukáže optimálne nastavenie a odhalí prípadné problémy. Technológia Eco Drum Clean zasa zabezpečuje dokonale čistý bubon.

Samsung WW60J4210HW

Práčka s veľkým bubnom
a inteligentným ovládaním

Funkcie a programy pre jemné materiály sú súčasťou tejto spredu plnenej práčky. Práčka dokáže odstrániť odolné nečistoty aj pri nižších teplotách, čím šetrí spotrebu energie.

Odstreďovanie je samozrejmou výbavou podobne ako LED inteligentný displej a funkcia Last Memory, ktorý si pamätá aký prací program ste naposledy použili.

Automatická práčka od Samsungu s inteligentným ovládaním a veľkým, prehľadným LED displejom s vysokou kapacitou až 8 kg bielizne. Vysoká šetrnosť a príjemný dizajn s možnosťou online údržby cez telefón.

Plusy

 • inteligentné a jednoduché ovládanie
 • cena
 • nízka hlučnosť
 • nízka spotreba

Mínusy

 • hranatý dizajn

Ako vybrať najlepšiu práčku?

Ak sa neviete rozhodnúť alebo ani neviete odkiaľ začať test práčok je najlepšia možnosť ako si nájsť svojho favorita. Tu máte zopár ukazovateľov, ktoré si musíte uvedomiť predtým ako sa pustíte do nakupovania.

Objem prania

Ak ste rodinka v zložení 4 členov a periete pomerne pravidelne, povedzme 2-3x do týždňa, určite vám postačí práčka s kapacitou zhruba 6 až 7 kg. Väčší objem by už bol pomerne zbytočný a práčka by sa točila na prázdno.

Dôležitým ukazovateľom je preto veľkosť bubnu, ktorý určuje koľko bielizne sa do vášho domáceho pomocníka zmestí.

Myslite na priestor

Myslite na to, či je pre vás podstatné, aby bola vaša práčka plnená spredu alebo zhora. Pokiaľ je vaša kúpeľňa či práčovňa menších parametrov, odporúča sa kúpa práčky, ktorá má plniaci otvor zhora.

Vyhnete sa tak manévrovaniu v priestore a naopak ho ušetríte. Ak je vo vašich možnostiach a je to pre vás pohodlnejšie, práčka plnená spredu je o niečo bežnejším a modernejším variantom.

Práčka so sušičkou

Azda najväčšia dilema pri kúpe práčky. Kupovať práčku so sušičkou alebo to vyriešiť oddelenou kúpou.

Pravdou je, že sušička v práčke nikdy nebude plnohodnotná ako samotná sušička. Neznamená to, ale že by šlo o nezmysel. Ak však disponujete dostatočným priestorom vždy je lepšou možnosťou kúpiť práčku a sušičku oddelene.

Hlavným dôvodom je taktiež kapacita sušenia. Pokým v sušičke usušíte toľko bielizne koľko vyperiete, práčka so sušičkou dokáže usušiť iba polovicu.

Funkcie práčok

Test práčok vám jednoznačne odpovie, čo ktorá práčka má a čo robí dobre či zle. Pranie už dávno nie je to jediné. Práčky v dnešnej dobe majú špeciálne programy a funkcie na pranie každého druhu bielizne.

Ak si teda potrpíte na skutočne kvalitné či oddelené pranie, mali by ste uvažovať aj o tejto vlastnosti.

Práve vo výbere vám môže pomôcť test práčok, ktorý vám ukáže ako aj podľa týchto parametrov, vybrať tú najkvalitnejšiu a najlepšiu práčku na trhu.

Nami odporúčané online obchodyZobraziť všetky dostupné práčky
andreashop
tpd
hejsk

Ako si vybrať práčku? Poradíme vám z vlastnej skúsenosti

Pestrosť ponuky práčok vás možno prekvapí. V súčasnosti sa ku klasickým výrobcom pridali aj veľké značky, ktoré práčku prijali do portfólia ponuky domácich spotrebičov. Bez obáv, v kvalitnom vyhotovení. Hoci, pri jej výbere sa ako inak bez navigácie a znalosti základných parametrov môžete zapotiť.

Zamyslenie na začiatok

Predtým, než začnete chodiť po obchodoch alebo aktívne pozerať ponuku online, zamyslite sa nad odpoveďami na zopár základných otázok.

 • Koľko máte v kúpeľni priestoru na práčku a manipuláciu s jej časťami pri praní?
 • Akým spôsobom budete práčku pripájať na prívod vody?
 • Ako často a čo vo vašej domácnosti periete?
 • Bude sa frekvencia prania v budúcnosti meniť?
 • Pre koľkých členov domácnosti budete prať?
 • Chcete len práčku alebo sa pohrávate aj na myšlienku kombinácie so sušičkou?
 • Aký maximálny rozpočet chcete do kúpy práčky investovať?

Veľmi dôležitú úlohu v procese ako si vybrať práčku zohráva jej veľkosť a hmotnosť. Ak budete práčku vynášať po schodoch v paneláku určite oceníte menšiu. S veľkosťou práčky sa spája aj veľkosť jej bubna, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 3,5 do 12 kilogramov.

Väčšiu kapacitu ocenia väčšie rodiny s dostatkom priestoru na sušenie. Výhodou väčších práčok je aj schopnosť oprať veľké kusy bielizne, deky, vankúše či paplóny.

Plnenie práčky vyberte ako prvé

Na úvod si vyberte typ práčky z pohľadu jej plnenia. Existujú dva druhy. Práčka, ktorú plníte z jej prednej strany cez kruhové dvierka priamo do jej pracieho bubna alebo práčka, ktorú plníte cez otvorenie horných dvierok práčky a následne dvierok pracieho bubna.

Práčka s horným plnením predstavuje praktické riešenie v malej kúpeľni. Výborne sa hodí tam, kde by manipulácia s otváraním predných dvierok a plnením spôsobovala zbytočné starosti. Pri práci s práčkou sa nemusíte krčiť, čo ocenia najmä staršie ročníky. Trh ponúka o niečo menej možností ako v prípade práčok s predným plnením, ale napriek tomu si môžete vybrať kvalitný model za priaznivú cenu.

Ak si nepotrpíte na technologické chuťovky, tento typ práčky vám umožní jednoduchú obsluhu s možnosťou voľby automatického pracieho programu podľa potreby či zmeny teploty. Pre jednoduchý prehľad o stave jej činnosti disponujú aj podsvietenými informačnými displejmi.

Práčky s predným plnením si na trhu môžete vyberať v štedrej ponuke. V rôznych cenových hladinách, v rôznej veľkosti, dizajne ovládania či kvalite a od hĺbky bubna 33 centimetrov s kapacitou 5kg až po práčky s dvojnásobnou veľkosťou, ktoré dokážu oprať viac ako neuveriteľných 10kg bielizne.

Ich výhodu nájdete v jednoduchom plnení aj vyberaní bielizne, v dobrej stabilite či veľkej kapacite pracieho bubna. Keďže ich ponuka je široká, pri výbere sa stretnete s bohatou škálou funkcionalít ako napr. možnosť odloženia štartu, vlastný generátor pary, schopnosť automatického dávkovania pracieho prostriedku či graficky farebným displejom.

Taktiež si môžete vybrať podstavný model alebo model, ktorý zabudujete do kuchynskej linky či nábytkovej zostavy v kúpeľni.

Spotreba vám môže ušetriť

Čím viac ušetríte energie, ušetríte aj peniaze. Škála energetických tried sa označuje písmenami od G po A, pričom A je najúspornejšia a rozlíšenie jej úspornosti môžeme nájsť pod označením +, ++ alebo +++.

Počet otáčok odstreďovania

Počet otáčok pri praní zabezpečí kvalitné vyžmýkanie bielizne, ktoré napomôže jej rýchlejšiemu sušeniu. Čím väčší počet otáčok práčka dokáže spraviť, tým skôr vaša bielizeň uschne na vešiaku. Hoci, bielizeň môže byť viac dokrčená a po vyschnutí ju budete musieť ožehliť. Ide o kompromis, ktorý volíte v pracom programe.

Ideálom je ak vám práčka dokáže poskytnúť dostatok možností, ktoré budú vyhovovať vášmu praciemu režimu. Počet otáčok v práčke sa pohybuje v rozmedzí 600 až 2000 za minútu.

Účinnosť odstredenia práčky sa označuje písmenami od A po D, pričom trieda sa práčke udeľuje na základe percentuálneho zvyšku vody v bielizni. Pre ilustráciu, práčka s účinnosťou A zanechá v bielizni menej ako 45% vody a práčka triedy C okolo 54-63% vody.

Pokiaľ nebývate v dome, ale v byte, parameter bude pre vás dôležitý. Bielizeň vo vnútri, ak nemáte alebo máte malý balkón, uschne rýchlejšie.

Ako funguje poistka proti úniku vody?

Ak by sa vám práčka pokazila, je dobré mať poistku. Poistku proti úniku vody, ktorá sa postará o suchú podlahu a bezpečnosť vašej kúpeľne. Všetko sa deje vďaka systémom, ktoré sú umiestnené v zbernej nádobe pod práčkou, a ktoré snímajú hladinu v zbernej nádobe pod práčkou. Do nádoby steká voda v prípade akéhokoľvek úniku z práčky.

Existuje práčka, ktorá perie potichu?

S hlukom práčky sa musíte zmieriť, ale to neznamená, že úplne. Pri vysokých otáčkach sa mu nevyhnete, ale vďaka rôznosti pracím programom môže byť minimálnym. Určite nie ako v minulosti, keď pranie pripomínalo pristávanie lietadla priamo vo vašej kúpeľni. Pre eliminovanie hlučnosti je dôležitá aj stabilita a objem práčky, ktorý ju udrží v pokoji aj pri vysokých otáčkach.

Funkcie, ktoré vám pomôžu

Parný generátor

Rozšírenie štandardných programov ponúkajú rôzne špeciálne funkcionality práčky, vďaka ktorým je pranie aj jeho výsledok pohodlnejší. Jednou z nich je parný generátor, ktorý tvorí súčasť programu alebo funguje samostatne. Dokáže likvidovať baktérie a alergény. Taktiež odstraňuje pachy.

Aquastop

Dômyselný systém vás zachráni v prípade, keď zlyhá tesnenie plášťa prívodnej hadice. Dokáže okamžite uzavrieť prívod vody a zastaviť hroziace nebezpečenstvo neželanej poistnej udalosti.

Detská poistka

Predstava, že práčku dieťa, alebo sa bude hrať s bubnom je strašiakom mnohých rodičov. Detskému “ovládaniu” sa tak vyvarujete vďaka detskej poistke.

Podpora Wi-fi

Wi-fi môžete využiť pri vzdialenom monitoringu práčky. Taktiež môžete diagnostikovať stav práčky a prípadnú potrebu jej servisu. Pomocou NFC môžete stiahnuť nové programy, ktoré spustíte jednoduchým priložením smartfónu k práčke.

Sušička

Za práčku so sušičkou si priplatíte. Pre malé bytové priestory a domácnosti s častým praním, napríklad rodiny s malým dieťaťom, sa však pomer cena a pohodlné fungovanie v domácnosti vyplatia.

Ovládanie by ste mali zvládnuť

Pri rozmýšľaní ako si vybrať práčku je dôležitou motiváciou pre konkrétny model aj jeho ovládanie. Otočný prepínač pracích programov je už klasikou, na ktorú si zvykneme ľahko. Sprevádzajú ho základné tlačidlá. Cenovo aj kvalitou vyššie modely môžete ovládať prostredníctvom dotykového displeja, do ktorého na začiatok možno budete potrebovať pomoc z manuálu. Zrátajte si, ktorá možnosť je pre vás. Najlepšie poznáte vašu schopnos´t prispôsobiť sa technike.

Odporúčania ako vybrať práčku do domácnosti nájdete na internete, u personálu na predajni alebo u vašich známych a rodiny. Urobte si prieskum a pred samotným výberom zúžte okruh, z ktorého budete vyberať vo finále. Samozrejme, nezabudnite zvážiť parametre, ktoré sme pre vás vypichli.

Podčiarknuté, zhrnuté

Electrolux EWS 1277

Výkonná a spoľahlivá
automatická práčka s dobrou cenou

Hľadáte spotrebiče?
Vybrali sme pre vás tie najlepšie za rok 2017

Ako vybrať najlepšiu práčku 201825 min read 4.83/5 18 hlas[ov]

25 min read">