Ako pestovať, polievať a starať sa o africkú fialku?

shutterstock

Fialka je nenáročná izbová rastlina. Starostlivosť o ňu zvládne aj začiatočník. Zozbierali sme pre vás základné tipy, ako sa o fialku starať tak, aby aj vás dlho tešila svojimi pestrofarebnými kvetmi.

Aby boli fialky spokojné

Africká fialka je skromná a nevadí jej suchý bytový vzduch s ústredným kúrením. Najspokojnejšia je pri izbovej teplote okolo 20 stupňov. Pri teplotách vyšších ako 25 stupňov prestáva rásť a stráca farbu listov.

Nie je náročná na svetlo, najlepšie sa cíti polotieni na svetlom mieste. Letné priame slnečné žiarenie jej viac uškodí, ako pomôže a na nedostatok svetla reaguje stratou kvitnutia.

Pestovať ju možno v akomkoľvek kvetináči. Vo všeobecnosti platí, že menší kvetináč síce podporuje kvitnutie, ale rastlina v ňom nemá dostatočnú stabilitu. Preto sa fialky odporúča pestovať v kvetináči, ktorý má približne o tretinu väčší priemer než rastlina.

pexels.com
Pri správnej starostlivosti fialka bohato kvitne

Aby mali fialky dostatočnú výživu

Africké fialky vyžadujú ľahký, mierne kyslý substrát s dostatkom rašeliny. Nemajú rady zasolený substrát a preto sa najviac odmenia za pravidelné presádzanie. Pridanie piesku do substrátu pomôže k prevzdušnenie korienkov.

Keďže africká fialka sa pestuje v malom kvetináči je potrebné ju zalievať pravidelne, najlepšie odstátou mäkkou vodou izbovej teploty. O spôsobe zalievania afrických fialiek panuje množstvo nezhôd. Niektorí pestovatelia odporúčajú zalievať len do misky a ďalší priamo do črepníka.

Oba spôsoby zalievania je možné použiť, no treba dodržať nasledujúce zásady: pri polievaní do misky nesmie v spodnej miske dlhšiu dobu ostať stáť voda a pri zalievaní do kvetináča sa voda nesmie liať priamo do stredu listovej ružice.

Pri zalievaní fialiek je potrebné dávať pozor až im nenamáčate listy, nakoľko by sa na nich vytvorili nepekné škvrny.

Prihnojovanie fialiek nie je žiadna veda – stačí raz za 2 týždne rastliny prihnojiť slabším roztokom hnojiva pre izbové rastliny.

pexels.com
Na nedostatok svetla fialka reaguje stratou kvetov

Aby fialky netrápili choroby

Najškodlivejšia choroba fialiek, postupné hnitie koreňov,  je spôsobená nesprávnym pestovaním. Vzniká pri prehnanom polievaní, či v prípade veľkého teplotného rozdielu vody a substrátu. Takáto rastlinka má zvesené listy a vyzerá ako suchá.  Prvú pomoc predstavuje odstránenie odhnitých koreňov a presadenie rastlinky.

Zo živočíšnych škodcov sa u fialiek najčastejšie stretávame s voškami a listovými háďatkami. Najlepšou zbraňou proti týmto škodcom je postrek listov.

Aby vás potešili vlastné fialky

Namnožiť vlastné fialky zvládnu aj začiatočníci. Stačí odrezať zrelý list zo stredu rastliny, tak aby mu ostala 2 centimetrová pevná stonka a nechať ho zakoreniť vo vode pri vyššej izbovej teplote. Odrezok rýchlo zakorení a hneď potom ako pustí prvé korene je dobré ho zasadiť. Po približne pol roku novo nasadené rastlinky začnú mať prvé kvety.

pexels.com
Fialiek poznáme až 12 000 druhov

Africká fialka predstavuje nenáročnú rastlinu, vhodnú pre každého začínajúceho pestovateľa izbových rastlín. Pri správnej starostlivosti, ktorá je pomerne nenáročná, kvitne takmer celý rok. Dĺžku kvitnutia jednotlivých kvetov neovplyvníte, no pokiaľ má rastlinka správnu starostlivosť, stále bude nasadzovať nové kvety v priebehu celého roka.

Ako pestovať, polievať a starať sa o lopatkovec

lopatkovec
shutterstock

Izbová rastlina Lopatkovec patrí medzi tie najkrajšie izbové rastliny, ktoré si môžete zaobstarať. Jeho pestovanie je nenáročné a pýšiť sa môže nielen krásou, ale aj svojou schopnosťou čistiť vzduch. Táto tropická rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie a tropických oblastí Ameriky.

Lopatkovec alebo tiež latinsky Spathiphyllum

Na výber máte viac ako 40 druhov tejto krásnej rastliny. Názov si vyslúžil práve podľa nápadného vzhľadu listov, ktoré sú vernou kópiou lopatky. Návod ako pestovať túto krásnu rastlinu vám ponúkame krok za krokom.

ako pestovať lopatkovec

1. krok: výber vhodného miesta

Keďže Lopatkovec pochádza z trópov, miluje teplo a vlhko. Najlepšie preto bude, ak mu vyberiete miesto, ktoré bude slnečné a teplé. Hoci má Lopatkovec rád slnko, nikdy ho nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by ho mohlo spáliť. Najvhodnejšie je umiestniť ho k oknu, ktoré smeruje na západ alebo sever. Doprajte mu príjemnú izbovú teplotu, ktorá nebude mať tendenciu kolísať o 5-10 ° Celzia. V našom miernom klimatickom podnebí je nemožné zaručiť rastline pestovanej na záhrade celoročný komfort. No v letných mesiacoch, jej môžete nájsť tienisté a vlhké miesto, kde vám na pár teplých letných mesiacov bude robiť radosť aj von. Akonáhle sa ochladí, nezabudnite Lopatkovec presadiť do kvetináča a umiestniť ho do interiéru.

lopatkovec
pexels.com

2. krok: zalievanie rastliny

Tropické rastliny milujú vhlko, preto vodný manažment rastliny netreba zanedbať. Vždy keď zbadáte, že je zemina suchá, pokropte rastlinu tak, aby bola opäť vlhká.Rastlinku však nepremáčajte v zálievke a rovnako ju nenechávajte dlho o smäde. Na Lopatkovec by to malo fatálne následky. Vlhko rastline zabezpečíte aj pravidelným rosením listov z vodného rozprašovača. Pri správnej starostlivosti sa vám rastlinka odmení svojim nezabudnuteľným vzhľadom.

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Lopatkovec je nenáročný, k dobrej kondícii mu stačí vhodné miesto a dostatok vlahy. Ak sa predsa len rozhodnete hnojiť, môžete použiť univerzálne hnojivo pre izbové rastliny, ktoré zriedite na polovičnú, prípadne štvrtinovú dávku. Hnojivo aplikujte raz do mesiaca v čase od jari do začiatku jesene. Ak by sa rastlina začala akokoľvek neželane meniť, stačí znížiť dávku hnojiva o polovicu.

lopatkovec
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Najčastejšie chorobné prejavy sú spôsobené práve nesprávnym spôsobom zalievania Lopatkovca. Ak má vody primálo, objavíte zažltnuté listy a celkovo bude rastlina pomaly vädnúť. V opačnom prípade, ak ste rastline dopriali vody až priveľa, prejaví svoju nespokojnosť hnedými okrajmi listov. Priveľa vody môže viesť až k hnijúcim koreňom, čo je možné vyriešiť len presadením rastliny do novej pôdy bez hnilobných koreňov. Vo vlhkom prostredí sa môže veľmi dobre dariť voškám, roztočom a iným drobných škodcom, ktoré možete odstrániť chemicky alebo za pomoci doma vyrobeného insekticídu:

Rozmiešajte 1 lyžičku (15 ml) rastlinného oleja, 3 lyžičky (16 g) kajenského korenia a 1 lyžičku (12 g) tuhého mydla na báze prírodných tukov, v jednom litri teplej vody. Dôkladne premiešajte a rozprašovačom nastriekajte na listy Lopatkovca.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rastlinka si pri dobrej starostlivosti bude pravdepodobne pýtať o niečo väčší črepník. Ak presádzate akurát na jar, môžete si rastlinku aj rozmnožiť. Je to jednoduché. Rozdelíte si jednotlivé trsy tak, aby mal každý svoj koreňový systém a zasadíte ich do čerstvej pôdy. Takto si dopestujete množstvo krásnych Lopatkovcov.