Ako pestovať, starať sa a polievať aksamietnice

aksamietnice
shutterstock

Aksamietnice sú jednoročné rastlinky, ktoré poznáme aj pod ľudovými pomenovaniami ako Smraďoška či Afrikana. Ide o obľúbené rastliny vyskytujúce sa v mnohých našich záhradkách. Ak chcete, aby tieto oranžové kvietky zdobili aj váš záhon, prezradíme vám všetko podstatné o tom, ako pestovať aksamietnice, a pridáme aj niekoľko zaujímavostí.

Odkiaľ sa Aksamietnice zobrali a aké sú druhy

Tieto rastlinky majú svoj pôvod v oblasti Mexika, Južnej Ameriky a juhozápadu USA, preto je ich ľudové pomenovania Afrikana zavádzajúce. V slovenských záhradkách sa najčastejšie objavujú tri druhy aksamietnice, a to aksamietnica vzpriamená, aksamietnica rozložitá a aksamietnica drobnokvetá. Existuje však až 52 druhov tejto rastliny a kultivarov je obrovské množstvo. Líšiť sa môžu nielen farbou kvetov, ale aj ich tvarom, pretože niektoré druhy majú jednoduché kvietky, no a iné majú kvety plné.

aksamietnice

Nároky na umiestnenie a pôdu

Ak neviete, ako pestovať aksamietnice, nemusíte sa báť, že by ste to nezvládli. Tieto rastliny sú nenáročné a majú rady priame slnko. Nič však nepokazíte ani polotieňom. Nie sú náročné ani na pôdu, pretože im vyhovuje bežná záhradná zemina. Najlepšie sa im bude dariť v priepustnej pôde bohatej na živiny. Neodporúčame, aby ste aksamietnice sadili do ťažkej ílovitej pôdy, ktorá by mohla v dôsledku premočenia spôsobiť odhnívanie korienkov.

Pre bohatšie kvitnutie môžete aksamietnice prihnojovať, pričom viac odporúčame hnojiť rastlinky umiestnené v kvetináčoch. Tieto rastlinky vás kvitnutím potešia od júna do prvých mrazov. Nejde o mrazuvzdorné rastliny, a tak v prípade, že by ste chceli, aby vám kvitli dlhšie, môžete črepníky s nimi predniesť dnu.

aksamietnice

Ako často ich polievať?

Pri otázke, ako pestovať aksamietnice, vám určite napadne, či tieto rastlinky potrebujú veľa vody. Celkovo tieto kvietky veľa vody nepotrebujú a v prípade, že by im chýbala, si to na nich určite všimnete. Začnú vädnúť, no po poliatí sa rýchlo spamätajú.

Aksamietnice môžete pestovať nielen v záhonoch, ale aj v kvetináčoch. V prípade, že sa rozhodnete pre druhú možnosť, v čase veľkých horúčav ich často polievajte. Aksamietnice vysadené v záhonoch stačí počas horúcich dni polievať zriedkavejšie.

Ako ich vysádzať?

V návode ako pestovať aksamietnice nesmú chýbať informácie o tom, ako a kedy je vhodné ich vysádzať. Tieto kvety sa rozmnožujú semenami a aj vy si môžete vypestovať zo semienok mladé sadenice. Samozrejme, sadenice tiež dostanete kúpiť. Vysievať môžete aj priamo na záhon, pričom je potrebné počkať do mája, kedy už nehrozia prízemné mrazy. Ak dávate prednosť vypestovaniu priesad, zasejte aksamietnice do kvetináča umiestneného na parapet ideálne v marci.

aksamietnice

Zaujímavosti o aksamietnici

Veríme, že už budete vedieť, ako pestovať aksamietnice. Ak sa ešte stále rozhodujete, či táto rastlina spestrí váš záhon, prečítajte si ešte zopár zaujímavostí o nej, ktoré vás možno presvedčia.

  • Sú považované za lekárov pôdy, pretože ochraňujú aj okolité rastliny pred škodcami. Môže za to ich typický zápach, ktorý odpudzuje viacerých škodcov.
  • Zápach aksamietnice môže u citlivých ľudí vyvolať dráždenie slizníc, no v parfumérii sa esencia z tejto rastliny využíva ako tradičná zložka niektorých parfémov
  • Žlté farbivo, ktoré obsahuje, sa využíva v potravinárskom priemysle
  • Čaj z kvetov aksamietnice sa používa na prekonanie stavov po opici a pri bolestiach hlavy. Vhodný je aj na upokojnie žalúdka. Pozor dajte však na množstvo, ak to s čajom z tejto rastliny preženiete, môže to vyvolať zvracanie.
  • Pozitívom tejto rastliny je aj to, že obhacuje pôdu o biomasu, ktorá po jej pestovaní zostane a vytvára humus.

Ako pestovať, starať sa a polievať vianočný kaktus?

shutterstock

Vianočný kaktus je spomedzi kaktusov veľmi obľúbený, pretože nie je náročný na pestovanie a za vašu starostlivosť sa vám odvďačí nádherne kvitnúcimi kvetmi. Rastlinka, ktorá má pôvod v Brazílii, je okrem nich typická svojimi dlhými článkovitými stonkami so zárezmi a s pichliačmi na okrajoch. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať vianočný kaktus, všetky podstatné informácie vám prinášame v článku.

Umiestnenie vianočného kaktusu

Ak ste sa stali majiteľom vianočného kaktusu, odporúčame vám umiestniť ho na južnú alebo západnu stranu. Nenechajte sa zmiasť pomenovaním kaktus. Tento druh priame slnko nemá rád, spôsobuje mu totiž odumieranie končekov na stonkách. Vianočný kaktus miluje tienisté miesta bez priameho prístupu slnečných lúčov. Ak ho na takéto stanovisko umiestnite, budete sa môcť tešiť z nádherných kvetov.

vianočný kaktus

Pri otázke ako pestovať vianočný kaktus vás bude zrejme zaujímať aj to, aká je preň vhodná teplota či vlhkosť. Hoci má vianočný kaktus pôvod v Brazílii, nemá rád teploty nad 25 stupňov. Ideálne je, keď ho pestujete pri teplote v rozmedzí 12 až 22 stupňov. Ak by bola teplota v miestnosti príliš nízka, hrozilo by mu vysušenie stoniek. Pozor dajte aj na prievan, pretože ten vianočný kaktus neznáša.

Vianočný kaktus má pôvod v dažďových pralesoch, a tak potrebuje vlhkosť na úrovni 50 až 60%. Zadovážite mu ju buď tým, že kvetináč, v ktorom ho pestujete, umiestnite do misky s kamienkami, alebo budete svoj vianočný kaktus pravidelne kropiť pomocou rozprašovača. Pri kropení však dávajte pozor na to, aby ste nenamočili kvety.

Nároky na vodu, pôdu a hnojenie

Vianočný kaktus síce potrebuje pravidelné kropenie, avšak zálievku si vyžaduje približne každých desať dní. Najvhodnejšie je polievať ho mäkkou vodou, ktorá neobsahuje toľko vápnika. V čase, kedy vianočný kaktus nekvitne, ho môžete polievať aj častejšie. Hneď, ako sa objavia prvé púčiky kvetov, z vody uberte a zalievajte ho menej často. Ak by ste mu v období kvitnutie dopriali priveľa vody, púčiky by mohli odpadnúť.

vianočný kaktus

Na to, aby ste vedeli, ako pestovať vianočný kaktus, sa vám zídu aj informácie o jeho nárokoch na pôdu. Vhodný je výživný priepustný sustrát, pričom overená je kombinácia rašeliny s humusom a drenážovou pôdou. Použiť môžete aj zmes, ktorú si vytvoríte zmiešaním jedného dielu humusu s jedným dielom piesku a dvoma dielmi dreveného uhlia. Potom pridajte zeminu pre izbové rastliny. V takomto substráte sa vianočnému kaktusu bude lepšie dariť.

Počas novembra až do februára je vhodné vianočný kaktus prihnojovať bežným tekutým hnojivom pre izbové rastliny. Hnojivo mu však stačí dopriať dvakrát za mesiac.

Rozmnožovanie a presádzanie vianočného kaktusu

Vianočný kaktus je vhodné presádzať každé tri až každých päť rokov. Za takýto čas totiž rastlina vyplní koreňmi kvetináč a je potrebné umiestniť ju do väčšej nádoby s čerstvou zeminou. Korene tejto rastlinky síce nie sú dlhé, avšak rastú do šírky. Postačí jej preto aj plytší kvetináč, ktorý by mal byť dostatočne široký. Najideálnejším obdobím na presádzanie vianočného kaktusu je skorá jar, teda február alebo marec. Nič však nepokazíte, ak presadíte kaktus až v apríli.

vianočný kaktus

Ak by ste si chceli vianočný kaktus rozmnožiť, najvhodnejším obdobím je marec alebo apríl. Rozmnožiť ho môžete z výhonkov, ktoré by mali mať minimálne dva články. Takéto výhonky sa ľahko zakorenia. Odrezky vložte do substrátu, do ktorého by sa mali pekne zakoreniť.

Tip na záver

Ak chcete, aby vám vianočný kaktus pravidelne krásne kvitol, po odvkitnutí mu doprajte vegetačný pokoj. Zmiernite zálievku, avšak dajte pozor, aby zemina nepreschla. Hneď, ako rastlinke naskočia nové púčiky rastlinku nepremiestňujte ani s ňou nemanipulujte.