Ako pestovať, polievať a starať sa o azalku?

shutterstock

Medzi najčastejšie pestované druhy azaliek v bytových podmienkach patria „R. simsii“, poloopadavé  „R. obtusum“ či najmenšie druhy japonských azaliek. Majú plné až poloplné kvety a hýria farbami od výmyslu sveta. Azalka patrí medzi najkrajšie a najvďačnejšie zimno kvitnúce kvety.

Načo sa zamerať pri nákupe azalky

Azalka je rastlina mnohých farieb, preto pri nákupe vyberajte rastlinu, ktorá má veľa pukov a aspoň u polovice vidíte farbu či sú už puky mierne rozkvitnuté. Pri takejto rastline sa v priebehu 3 až 8 týždňov, v závislosti od bytovej teploty, môžete tešiť na kvety. Koreňové baly musia byť vlhké a listy sviežej zelenej farby. Hlavná sezóna predaja bytových azaliek je od septembra do apríla.

pexels.com
Medzi azalkami nájdeme vonkajšie aj izbové druhy

Vhodné podmienky na pestovanie

Keďže azalka je pôvodom vonkajšia rastlina, má rada chladnejšie prostredie s dostatkom svetla, avšak nie na priamom slnku. Na svetlom stanovisku pri teplote 10 až 17 stupňov sa vám azalka odmení bohatými kvetmi počas celého obdobia kvitnutia (od decembra až do začiatku leta). Najväčší nepriateľ kvitnutia je príliš teplé stanovisko. V kombinácií so suchým vzduchom spôsobí, že rastlinke začnú opadávať puky. V takomto prípade už možnosť zachrániť kvitnutie nie je a je treba počkať na ďalší rok. Preto napríklad obývačka nie je najvhodnejším miestom na pestovanie azaliek. Omnoho lepšie im bude na okne na chodbe alebo v zimnej záhrade. V nevhodných podmienkach pre azalku začína doslova boj o prežitie, ktorý ju častokrát stojí nielen stratu kvitnutia, ale je pre ňu celkovo neúspešný.

Starostlivosť o azalku

Starostlivosť o azalky nevyžaduje extra znalosti, stačí, pokiaľ dodržíte správne podmienky na jej pestovanie a budete ju správne polievať. Azalky vyžadujú rovnomerne vlhký substrát bez nadmernej vlhkosti. Sú citlivé na vápnik v substráte aj v zálievke, preto na polievanie je pre ne najvhodnejšia odstáta dažďová voda, prípadne zmäkčenie vody vhodným hnojivom. Pri polievaní je potrebné dávať pozor, aby v miske pod črepníkom neostala voda. Pokiaľ pravidelne zabudnete vylievať prebytočnú vodu z misky, rastlinke postupne začnú opadávať listy.

pexels.com
Izbová azalka kvitne od decembra až do začiatku leta

Najvhodnejší substrát na pestovanie azaliek, je špeciálny substrát, ktorý bol vyvinutý priamo pre ne. Tento substrát má pH okolo 4. Pokial nemáte k dispozícií špeciálny substrát riešením je zmiešanie substrátu s čistou rašelinou. Dospelé rastlinky azaliek presádzame do nového substrátu každé 3 roky.

Azalky obľubujú kyslé hnojivo, tzv. hnojivo na rododendrony. Počas kvitnutia rastliny nehnojíme vôbec, od mája do júna môžeme mierne, jedenkrát za týždeň.

Po odkvitnutí odlomte násady so semienkami a odumreté časti rastliny, aby ju zbytočne nevysiľovali. Nové výhonky postupne zaštepujte, aby rastlinka mohla nabrať dosť síl, zmohutnieť a zakvitnúť aj v ďalšej sezóne.

Rozmnožovanie azalky v domácich podmienkach

Azalku je možné rozmnožovať odrezkami, no nie je to ľahká úloha. Odrežte asi 10 cm dlhý vrcholový odrezok, ktorý by nemal byť ani príliš mäkký, no ani príliš drevnatý. Odrezok vložte do zmesi rašeliny a piesku. Črepník zakryte fóliou, vďaka čomu vytvoríte vhodnú teplotu, ktorá je nesmierne dôležitá pre zakorenenie. Po zakorenení sa rastlinky sadia do špeciálneho substrátu pre azalky (prípadne rododendrony) a postupne otužujú, aby si navykli na nižšie teploty.

pexels.com
Izbová azalka patrí medzi typické zimné krásky

Azalky patria medzi najkrajšie zimno kvitnúce bytové rastliny, no častokrát vďaka nesprávnej starostlivosti, prežijú len jednu sezónu a po odkvitnutí skončia v komposte. Pritom pri správnej starostlivosti môžu byť staré a napriek tomu z roka na rok krajšie. Stačí, ak dodržíte spomínané zásady pestovania – nenecháte ich vyschnúť, no ani ich neprelejete a pokiaľ ich raz naučíte na nejaké stanovisko, nemeňte ho.

Ako pestovať, polievať a starať sa o monsteru

shutterstock

Je množstvo izbových rastlín, ktoré si vás získajú svojou farebnosťou alebo tvarom kvetov. Tropická liana Monstera vám učaruje, hoci je vždy zelená. Monstera má unikátne tvarované listy, ich povrch je nádherne lesklý a príjemný na dotyk. Dorastá do väčších rozmerov, čo z tejto rastliny robí unikátnu a neprehliadnuteľnú izbovú rastlinu.

Monstera je ideálna do väčších priestorov, kde bude mať svoj vlastný priestor na rast. Dosahuje 3-5 metrov, čo si vyžadaje svoj osobitý priestor.

Pochádza z tropických pralesov Západnej Indie a Strednej Ameriky. Exotickosť jej dodávajú vzdušné korene šedohnedej farby. Hoci je Monstera tropická rastlina, je skutočne nenáročná. Darí sa jej aj v tmavých a chladných priestoroch, čo ocenia najmä pestovatelia – začiatočníci.

monstera
pexels.com

Starostlivosť o Monsteru v 5. krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Monstere sa bude najlepšie dariť, ak ju umiestnite na svetlé miesto. Ostré slnečné svetlo neznesie, preto si na výber vhodného miesta doprajte čas. Monstera dokáže prežiť aj v tmavších miestach, no adekvátne k tomu sa jej spomalí rast. V miestnosti by mala byť primeraná izbová teplota minimálne 15° a maximálne 24° Celzia. Pri výbere vhodného miesta myslite aj na to, že Monstera sa za pár rokov rozrastie a bude dosahovať väčšie rozmery. Monstera je dlhoveká rastlina, ktorá dokáže dorásť do gigantických rozmerov 3-5 m. Ich rast však môžete korigovať zrezaním najvyšších stoniek. Rastline však nikdy nestriháme vzdušné korene.

2. krok: zalievanie rastliny

V letných mesiacoch si Monstera žiada výdatnú zálievku. Polejte ju vždy, keď zemina preschne. V zimných mesiacoch vie rastlina s vodou zaobchádzať šetrnejšie a tak pôda ostáva dlhšie vlhká. V letných mesiacoch doprajte Monstere pravidelné rosenie listov z rozprašovača. Taktiež jej môžete veľké kožovité listy utierať vlhkou handričkou. Zbaví sa nielen prachu, no doprajete jej vlhkosť, vďaka ktorej dobre prospieva.

Starostlivosť
SvetloJasné rozptýlené svetlo bez priamych slnečných ľúčov alebo polotieň. V zime je možné ju umiestniť i na priame svetlo.
Voda Dôkladne ju zalievajte. Medzi jednotlivými zálievkami nechajte povrh substrátu mierne preschnúť. V zime ju zalievajte menej a nechajte substrát len trochu vlhký.
TeplotaBěžná izbová teplota je ideálna, v zime minimum 12 ˚C.
Vlhkosť vzduchuVyžaduje si vysokú vlhkosť vzduchu. Listy občasne rosíme počas tropických letných dní alebo v zime, kedy je vzduch suchý.
PresadzovaniePresadzujeme každý rok, prípadne každé dva roky vždy na jar, pokiaľ korene prerastajú z kvetináča von. Dávajte pozor na vzdušné korene, aby ste ich nepoškodili.
RozmnožovanieRozmnožujeme vrchnými odrezkami, ktoré odstrihnite tesne pod vzdušnýni koreňmi. Odstrihnite stonku aspoň z dvomi alebo tromi listami a koniec stonky dajte do vody.
HnojenieHnojíme od jari po jeseň zhruba 2x mesačne štandartným tekutým hnojivom.
monstera
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Monstera si raz za mesiac vyžiada aj dodatočnú dávku výživy. Najlepšie je použiť 0,2 % roztok viaczložkového hnojiva, ktorý rastlinu ochráni pred množstvom neduhov. Hnojiť ju môžete len v teplých mesiacoch, kedy má vegetačné obdobie, v zimných mesiacoch dodatočnú výživu vôbec nepotrebuje. Monstera si vďaka svojim rozmerom žiada pravidelné presádzanie do postupne väčších črepníkov. Pri presádzaní si dajte záležať na spodnej drenáži, ktorá bude dobre odvádzať vodu. Následne dosypte stredne ťažkú zeminu, ktorá udrží váhu rastliny.

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Monstera je odolná rastlina, ktorá si svoje zdravie udržuje aj za nepriaznivejších podmienok. Jej vitalitu však môžete ovplyvniť aj dobrou starostlivosťou. Ak má rastlina plné listy, ktoré sa typicky nerozdeľujú, žiada si Monstera viac svetla. Ak má naopak Monstera slnka priveľa časom jej vyblednú listy. Stačí si preto dobre všímať, ako rastlina mení vzhľad a na základe toho prispôsobiť starostlivosť.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rastlinu je možné si namnožiť semenom alebo z odrezkami z pôvodnej rastliny. Kvalitné semená sa však zháňajú podstatne ťažšie, preto je jednoduchšie rozmnožiť si rastlinu za pomoci odrezkov. V lete odrežeme vrcholky rastliny a necháme ich zakoreniť v pohári vody 4-5 mesiacov.