Ako pestovať figovník známy tiež ako fikus

fikus
shutterstock

Tieto prevažne stálozelené stromy a kry prirodzene rastú v trópoch a subtrópoch celého sveta, pričom do rodu Ficus patria stovky druhov. Najväčšie zastúpenie majú v juhovýchodnej Ázii. V Európe voľne rastie len jeden druh – figovník obyčajný.

V tomto článku sa pozrieme na dva najčastejšie pestované druhy v interiéri: figovník lesklý a figovník kaučukový. Rastlinky sú na prvý pohľad odlišné, ale spája ich veľa spoločných znakov. Obe sa napríklad zle adaptujú na zmenu prostredia, čo sa prejavuje zhadzovaním listov. Stačí však dodržať zopár pravidiel pestovania a figovník vám v domácnosti bude robiť radosť dlhé roky.

Figovník lesklý (F. benjamina)

Tento druh figovníka je známy hlavne pod skráteným a zľudoveným menom Benjamín. Vyznačuje sa drobnými listami, ktoré sú buď zelené alebo strakaté (panašované). Vo svojej domovine dorastá až do tridsiatich metrov. V interiéroch sa pestuje ako krík, vysoký od 20 cm do 1-2 metrov. Často sa pestuje aj v stromčekovom tvare ako izbová bonsai.

figovník
pexels.com

Umiestnenie, zálievka a správna teplota

Figovník lesklý vyžaduje dostatok jasného a rozptýleného svetla. Umiestniť ho treba tak, aby naň nesvietilo priame slnečné svetlo. Rastliny so strakatým sfarbením vyžadujú viac osvetlené miesto, kým tmavozelené fikusy možno pestovať aj na tmavšom stanovišti.

Rastliny je dobré zalievať odstátou vodou až po čiastočnom obschnutí substrátu. Silná zálievka a premokrenie substrátu totiž spôsobuje opadávanie listov. V zime fikus zalievame len v nevyhnutnej miere. Fikusom prospieva teplo a vzdušná vlhkosť, v lete milujú rosenie vodou. Na pestovanie v lete je ideálna teplota do 24 ° C, v zime naopak nesmie klesnúť pod 15 ° C. Myslite na to, že rastlina veľmi zle znáša veľké teplotné zmeny a rozdiely. Figovník je háklivý na prievan, preto ho umiestnite na miesto, kde naň nebude fúkať.

Pôda, presádzanie a rozmnožovanie

Rastlina nie je náročná na pôdu. Na pestovanie je vhodný ľahký a dobre priepustný rašelinový substrát. Figovník možno pestovať aj metódou hydropónie, kedy sa rastlinka pestuje len v živnom roztoku, bez pôdy.

Na presádzanie sú vhodné skôr mladé rastliny, najlepšie vždy na jar. Staršie figovníky presádzame len zriedkavo, pretože zle reagujú na zmeny. Vhodné je v takomto prípade meniť a dopĺňať iba vrchnú časť zeminy.

Rastlinu možno, od jari do jesene, prihnojovať raz za dva týždne tekutým hnojivom na izbové zelené rastliny. V zime ju stačí honojiť raz za mesiac.

Figovník možno rozmnožovať na jar a v lete stonkovými, mäkkými odrezkami, ktoré vďačne pustia korene aj v pohári vody. Ideálna teplota pre odrezkovanie je v rozpätí od 24° C do max. 29° C. Z jedného výhonku, na ktorom sú listy, môžete získať až niekoľko odrezkov.

figovník
pexels.com

Figovník kaučukový (F. elastica)

Figovník kaučukový je charakteristický veľkými, oválnymi, kožovitými a sýto zelenými listami. Rastlina pochádza z teplých oblastí Indi, kde žije voľne v prírode a dorastá do výšky 30 a viac metrov.

Umiestnenie, zálievka a správna teplota

Aj figovník kaučukový vyžaduje dostatok rozptýleného svetla. Vydrží aj v menej osvetlených miestnostiach, čo však môže spôsobiť jeho nedostatočný rast. Naopak v dobrých podmienkach môže tento fikus narásť 60 až 100 cm. Nové listy, ktoré majú atraktívne bronzové zafarbenie, vyrastajú z červeného obalu.

V lete treba figovník zalievať minimálne 2x do týždňa a udržiavať pôdu dostatočne vlhkú. Z zime stačí zalievať obmedziť na raz týždenne, dbajte aby ste ich v tomto období príliš nepreliali. Voda v miske pod kvetináčom by nemala byť viac ako 1 hodinu, je potrebné ju zliať.
Figovníky milujú vzdušnú vlhkosť, ktorú im možno zabezpečiť jemným striekaním nadzemných častí. Kožovité listy tiež môžete ručne utrieť aj navhlčenou hubkou. Suchý a teplý vzduch v byte však tieto figovníky znášajú pri správnej zálievke a vďaka kožovitým listom dobre, korene však musia byť pekne v teplúčku.

Pri pestovaní v lete by teplota nemala presahovať 29° C. V zime by ste mali udržiavať teplotu minimálne 15 stupňov celzia. Figovníku prospieva jemné prúdenie vzduchu v miestnosti, nemal by však byť vystavený priamemu studenému prievanu.

fikus
pexels.com

Pôda, presádzanie a rozmnožovanie

Tomuto figovníku sa výborne darí v rašelinovej alebo v hlinitej zemine. Je dobré po zakúpení rastlinky namiešať nový substrát, ktorý bude mať vyšší podiel organickej výživnej hmoty. Na zloženie zeminy však nie sú fikusy náročné, postačí ak si zakúpite hotovú namiešanú zmes pre izbové rastliny. V lete môžete do vody pridať každé 2 týždne tekuté hnojivo. Pri dobrej starostlivosti rastlina vyrastie až do výšky 2-3 metrov.

Fikus možno presádzať v prípade ak voda presakuje zhora dole, čo je znakom vyčerpanosti pôdy, alebo vtedy aj je rastlina veľká a má vysoko ťažisko. Mladšie rastlinky sa presádzajú na jar približne po dvoch rokoch, staršie exponáty po 3-5 rokoch.

Ak chcete figovník rozmnožiť odpočítajte 2 až 3 listy zhora a na kmeni spravte hladký rez. Z vrcholového odrezku vypestujete novú rastlinku. Najskôr ju ponorte do vlažnej vody a po približne 2 hodinách ponorte spodný koniec do stimulátora na množenie izbových kvetín, oklepte a vsaďte do kvetináča so substrátom alebo vlhkým pieskom.

Figovníky ronia z rany lepkavé mlieko (latex), preto pracujte pri množení v s rukavicami a ranu po reze ošetrite.

Choroby a škodcovia

Ak sa figovníku v byte nedarí, väčšinou za tým stojí nesprávna starostlivosť. Príčiny opadávania listov a chradnutia figovníka, môžu byť rôzne. Najčastejšími sú:

  • málo svetla
  • zmena prostredia
  • nízka teplota
  • nízka vlhkosť vzduchu
  • prievan
  • prehnojenie alebo naopak podvýživa (málo hnojiva)
  • preschnutie alebo naopak preliate substrátu
  • škodcovia

Figovníky ohrozujú najmä strapky, roztoče, puklice, vošky a škodlivé huby, na ktoré môžeme použiť bežné chemické prostriedky. Tmavé fľaky na listoch figovníka, môžu byť zapríčinené zmenou pestovateľských podmienok, pomôcť by mohla výmena substrátu.

Veľmi peknou izbovou rastlinou je aj odroda Ficus lyrata. Viac inšpirácií nájdete na našom INSTAGRAME.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Komentáre (4)

  1. Ma ficus robusta v spodnej casti vzdusne korene ? Ja som kupil s takym niecim. Vyzeraju ako vzdusne korene ,ale nie som si isty, ze ficus ma take nieci. Alebo to msm odstraanit?
    Dakujem Tono

  2. Dobrý deň. Ďakujem pekne za rady. Chcem sa opýtať na fikus benjamín ak je na jednej stonke a hore opadaný ? Toto nie je vtip, chcem mu pomôcť :) Marcel

  3. Vďaka za článok, chcem sa opýtať či je potrebné benjamín strihať.
    A, pokiaľ sa ku mne dostal škaredý Benjamin, tj je veľmi riedky, ale vysoký možno meter, 3 stonky, avšak sú dlhé a majú málo bočných vetvičiek, v hornej časti rastie pekne ale tiež mu do hustoty niečo chýba, dá sa mu nejako napomôcť v rozrastaní?

    Vdaka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako pestovať orchideu

shutterstock

Orchidey patria k obľúbeným izbovým rastlinám, ktoré krásne spestria interiér svojimi kvetmi. Hoci sa vám môže zdať, že orchidea je náročná a citlivá rastlinka, opak je pravdou. Ide o odolné rastliny, ktoré sa vám za vašu starostlivosť odvďačia nádhernými kvetmi. Tie môžu vydržať v niektorých príapadoch aj polroka. Ak sa chcete dozvedieť všetko podstatné o tom, ako pestovať orchideu, prečítajte si náš článok.

Kde sa vzala Orchidea

V úvode článku venovanému tomu, ako pestovať orchideu, si povieme niečo o jej pôvode. Orchidea pochádza z Ázie, pričom prvé zmienky o tejto rastlinke sú staré takmer tritisíc rokov. Zaujímavosťou je, že existuje až okolo 25 až 30-tisíc druhov orchideí. Medzi tie, ktoré sa ako izbové rastliny pestujú najčastejšie, patrí druh Phalaenopsis. Ide o veľmi nenáročný druh, ktorý je vhodný aj pre začiatočníkov.

orchidea

Kam ju umiestniť?

Ak ste dostali alebo ste si kúpili orchideu, mali by ste jej vybrať vhodné miesto, na ktorom sa jej bude dariť. Dôležité je zabezpečiť rastlinke dostatok svetla, a tak je pre ňu okenná parapeta vhodným stanoviskom. V prípade, že máte okná orientované na západ alebo juh, v lete budete musieť orchidei trošku zatieniť. Mohli by sa totiž prehriať a jej listy by sa spálili.

Čo sa teploty týka, orchidea nemá problém znášať vysoké teploty počas horúceho leta. Potrebuje sa však v noci trošku ochladiť, a tak jej doprajte čerstvý chladnejší nočný vzduch tým, že vyvetráte. V zime je pre ňu ideálna teplota okolo 20 stupňov.

Nároky na vodu a pôdu

Pri otázke ako pestovať orchideu je dôležité vedieť, ako často potrebuje, aby ste ju polievali. Orchideám úplne postačuje, ak ich polejete raz za týžden, prípadne raz za desať dní. Zásadou je, aby ste orchideu neprelievali, pretože by mohlo dôjsť k jej odhnívaniu. Hnojenie nie je pre rast orchidei nevyhnutné, avšak ak vám už dlhšie nezakvitla, siahnite po hnojive určenom pre tieto rastlinky. Veľmi obľúbené sú tyčinkové hnojivá, ktoré sa zapichujú priamo k rastlinke do črepníka.

Keď už sme pri kvitnutí, mali by sme spomenúť tiež to, že ak po odkvtinutí rastlinke zhnedne stonka a listy, pokojne ich odstráňte a dajte priestor na rast novým výhonkom.

Ak ste sa rozhodli pestovať orchideu, použite substrát určený presne pre tieto rastliny a ideálne aj špeciálny kvetináč. Orchidey totiž potrebujú, aby ich korene neboli ponorené vo vode. Vďaka špeciálnemu kvetináču pre orchidey, je zavlažovanie zabezpečené tak, že pomocou knôtov zo zásobníka si rastlina vodu nasáva, pričom korene premočené určite nebudú.

orchidea

Ako ju presádzať a rozmnožovať

Orchideu je možné presadiť v čase, keď nekvitne, a ideálne je presádzať tieto rastlinky tak za rok či raz za dva roky. Ako sme už spomenuli, vhodné je pre presádzanie použiť špeciálny substrát pre orchidey a tiež špeciálny črepník. Ak sa chystáte presádzať orchideu, odporúčame vám, aby ste ju dva dni pred presadením dobre poliali. Vďaka tomu ju z črepníka vyberiete bez toho, aby ste jej poškodili korene. Po presadení orchideu aspoň päť dní nepolievajte.

No a keďže sa venujeme tomu, ako pestovať orchideu, nemôžeme vynechať ani rozmnožovanie. Ak by ste si svoju orchideu chceli rozmnožiť, najjednoduchšie bude urobiť to delením. Môžete tak urobiť vtedy, keď hlavná stonka zhrubne a objaví sa na nej pahľuza, z ktorej vyrastá nový výhonok. Keď sa na tomto výhonku vytvorí niekoľko korienkov, môžete ho oddeliť a presadiť.

orchidea

Choroby a škodcovia

V prípade správnej starostlivosti by sa mali orchideám choroby vyhýbať. Môže sa však stať, že ich prelejete, a rastlinku napadnú hubovité ochorenia alebo plesne. V takých prípadoch siahnite po fugicídoch, ktoré by mali vašu orchideu zachrániť. Zo škodcov najčastejšie napádajú orchidey vošky, a tak by ste svoju orchideu mali pravidelne kontrolovať a sledovať, či sa na nej títo škodcovia neobjavili.