Ako pestovať figovník známy tiež ako fikus

Figovník, ľudovo nazývaný aj fikus, patrí u nás k obľúbeným izbovým rastlinám.

fikus

Lucia Kyzúr

16. augusta 2018

Kategórie
Záhrada

Ako pestovať figovník známy tiež ako fikus
5 5 hodnotení

Tieto prevažne stálozelené stromy a kry prirodzene rastú v trópoch a subtrópoch celého sveta, pričom do rodu Ficus patria stovky druhov. Najväčšie zastúpenie majú v juhovýchodnej Ázii. V Európe voľne rastie len jeden druh – figovník obyčajný.

V tomto článku sa pozrieme na dva najčastejšie pestované druhy v interiéri: figovník lesklý a figovník kaučukový. Rastlinky sú na prvý pohľad odlišné, ale spája ich veľa spoločných znakov. Obe sa napríklad zle adaptujú na zmenu prostredia, čo sa prejavuje zhadzovaním listov. Stačí však dodržať zopár pravidiel pestovania a figovník vám v domácnosti bude robiť radosť dlhé roky.

Figovník lesklý (F. benjamina)

Tento druh figovníka je známy hlavne pod skráteným a zľudoveným menom Benjamín. Vyznačuje sa drobnými listami, ktoré sú buď zelené alebo strakaté (panašované). Vo svojej domovine dorastá až do tridsiatich metrov. V interiéroch sa pestuje ako krík, vysoký od 20 cm do 1-2 metrov. Často sa pestuje aj v stromčekovom tvare ako izbová bonsai.

figovník

Umiestnenie, zálievka a správna teplota

Figovník lesklý vyžaduje dostatok jasného a rozptýleného svetla. Umiestniť ho treba tak, aby naň nesvietilo priame slnečné svetlo. Rastliny so strakatým sfarbením vyžadujú viac osvetlené miesto, kým tmavozelené fikusy možno pestovať aj na tmavšom stanovišti.

Rastliny je dobré zalievať odstátou vodou až po čiastočnom obschnutí substrátu. Silná zálievka a premokrenie substrátu totiž spôsobuje opadávanie listov. V zime fikus zalievame len v nevyhnutnej miere. Fikusom prospieva teplo a vzdušná vlhkosť, v lete milujú rosenie vodou. Na pestovanie v lete je ideálna teplota do 24 ° C, v zime naopak nesmie klesnúť pod 15 ° C. Myslite na to, že rastlina veľmi zle znáša veľké teplotné zmeny a rozdiely. Figovník je háklivý na prievan, preto ho umiestnite na miesto, kde naň nebude fúkať.

Pôda, presádzanie a rozmnožovanie

Rastlina nie je náročná na pôdu. Na pestovanie je vhodný ľahký a dobre priepustný rašelinový substrát. Figovník možno pestovať aj metódou hydropónie, kedy sa rastlinka pestuje len v živnom roztoku, bez pôdy.

Na presádzanie sú vhodné skôr mladé rastliny, najlepšie vždy na jar. Staršie figovníky presádzame len zriedkavo, pretože zle reagujú na zmeny. Vhodné je v takomto prípade meniť a dopĺňať iba vrchnú časť zeminy.

Rastlinu možno, od jari do jesene, prihnojovať raz za dva týždne tekutým hnojivom na izbové zelené rastliny. V zime ju stačí honojiť raz za mesiac.

Figovník možno rozmnožovať na jar a v lete stonkovými, mäkkými odrezkami, ktoré vďačne pustia korene aj v pohári vody. Ideálna teplota pre odrezkovanie je v rozpätí od 24° C do max. 29° C. Z jedného výhonku, na ktorom sú listy, môžete získať až niekoľko odrezkov.

figovník

Figovník kaučukový (F. elastica)

Figovník kaučukový je charakteristický veľkými, oválnymi, kožovitými a sýto zelenými listami. Rastlina pochádza z teplých oblastí Indi, kde žije voľne v prírode a dorastá do výšky 30 a viac metrov.

Umiestnenie, zálievka a správna teplota

Aj figovník kaučukový vyžaduje dostatok rozptýleného svetla. Vydrží aj v menej osvetlených miestnostiach, čo však môže spôsobiť jeho nedostatočný rast. Naopak v dobrých podmienkach môže tento fikus narásť 60 až 100 cm. Nové listy, ktoré majú atraktívne bronzové zafarbenie, vyrastajú z červeného obalu.

V lete treba figovník zalievať minimálne 2x do týždňa a udržiavať pôdu dostatočne vlhkú. Z zime stačí zalievať obmedziť na raz týždenne, dbajte aby ste ich v tomto období príliš nepreliali. Voda v miske pod kvetináčom by nemala byť viac ako 1 hodinu, je potrebné ju zliať.
Figovníky milujú vzdušnú vlhkosť, ktorú im možno zabezpečiť jemným striekaním nadzemných častí. Kožovité listy tiež môžete ručne utrieť aj navhlčenou hubkou. Suchý a teplý vzduch v byte však tieto figovníky znášajú pri správnej zálievke a vďaka kožovitým listom dobre, korene však musia byť pekne v teplúčku.

Pri pestovaní v lete by teplota nemala presahovať 29° C. V zime by ste mali udržiavať teplotu minimálne 15 stupňov celzia. Figovníku prospieva jemné prúdenie vzduchu v miestnosti, nemal by však byť vystavený priamemu studenému prievanu.

fikus

Pôda, presádzanie a rozmnožovanie

Tomuto figovníku sa výborne darí v rašelinovej alebo v hlinitej zemine. Je dobré po zakúpení rastlinky namiešať nový substrát, ktorý bude mať vyšší podiel organickej výživnej hmoty. Na zloženie zeminy však nie sú fikusy náročné, postačí ak si zakúpite hotovú namiešanú zmes pre izbové rastliny. V lete môžete do vody pridať každé 2 týždne tekuté hnojivo. Pri dobrej starostlivosti rastlina vyrastie až do výšky 2-3 metrov.

Fikus možno presádzať v prípade ak voda presakuje zhora dole, čo je znakom vyčerpanosti pôdy, alebo vtedy aj je rastlina veľká a má vysoko ťažisko. Mladšie rastlinky sa presádzajú na jar približne po dvoch rokoch, staršie exponáty po 3-5 rokoch.

Ak chcete figovník rozmnožiť odpočítajte 2 až 3 listy zhora a na kmeni spravte hladký rez. Z vrcholového odrezku vypestujete novú rastlinku. Najskôr ju ponorte do vlažnej vody a po približne 2 hodinách ponorte spodný koniec do stimulátora na množenie izbových kvetín, oklepte a vsaďte do kvetináča so substrátom alebo vlhkým pieskom.

Figovníky ronia z rany lepkavé mlieko (latex), preto pracujte pri množení v s rukavicami a ranu po reze ošetrite.

Choroby a škodcovia

Ak sa figovníku v byte nedarí, väčšinou za tým stojí nesprávna starostlivosť. Príčiny opadávania listov a chradnutia figovníka, môžu byť rôzne. Najčastejšími sú:

  • málo svetla
  • zmena prostredia
  • nízka teplota
  • nízka vlhkosť vzduchu
  • prievan
  • prehnojenie alebo naopak podvýživa (málo hnojiva)
  • preschnutie alebo naopak preliate substrátu
  • škodcovia

Figovníky ohrozujú najmä strapky, roztoče, puklice, vošky a škodlivé huby, na ktoré môžeme použiť bežné chemické prostriedky. Tmavé fľaky na listoch figovníka, môžu byť zapríčinené zmenou pestovateľských podmienok, pomôcť by mohla výmena substrátu.

Ako pestovať figovník známy tiež ako fikus
5 5 hodnotení

Napísala

Lucia Kyzúr

Obľubujem krásu vo všetkých jej možných prejavoch a rada tvorím. Aj preto som sa rozhodla písať na tému zariaďovania a pekného bývania. Teším sa ak vám moje postrehy a rady pomôžu v kreovaní nového domova.

dd-logo2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako pestovať hyacint

Verný posol jari.

hyacint

Beata Kalaiová

Aktualizované
2. júla 2018

Kategórie
Záhrada

Ako pestovať hyacint
5 2 hodnotení

Hyacinty, plné drobných farebných kvietkov sú vernými poslami jari. Do Európy k nám prišli z blízkeho východu, dobyli srdcia Rimanov aj Grékov. O nádhernej vôni a krásnom vzhľade hyacintov písali aj svetoznámi básnici Homér a Virgil. Aktuálne najväčšími pestovateľmi v Európe je Veľká Británia a Holandsko.

Pri výbere hyacintov môžete siahnuť po celej škále farieb od lososovej, žltej, oranžovej až po sýtu fialovú farbu. Okrem nádherného vzhľadu sa môžete tešiť na výraznú, nezameniteľnú vôňu. Ak patríte medzi silných alergikov, hyacint pre vás nemusí byť tá najlepšia voľba, prenikavá vôňa môže podráždiť vašu sliznicu.

Hyacint patrí medzi cibuľoviny a jeho pestovanie zvládnu aj začiatočníci. Ak sa pýtate, ako má vyzerať správna starostlivosť o túto výnimočnú rastlinu, stačí sa držať piatich krokov starostlivosti a o úspech máte postarané.

Starostlivosť o hyacinty v 5 krokoch

1. Krok: Výber vhodného miesta

Hyacint môžete pestovať v interiéri, na balkóne i v záhrade, preto záleží len od vás, aké priestorové možnosti pestovania máte. Hyacinty je najlepšie kupovať na jar, kedy vám nádherne kvitnú od apríla do konca mája. Kvitnú pri teplote od 15 – 18° Celzia. Preto, ak je teplejšie, stačí ich preložiť na chladnejšie miesto, kde kvitnutie predĺžite.

hyacint

Rastlina miluje kompostovanú pôdu, z ktorej môže čerpať množstvo živín. Ak nemáte prístup ku kompostu, siahnite po kvalitnom hnojive alebo rašeline.Hyacinty majú radi slnečné stanovištia, preto ich umiestnite tak, aby mali dostatok slnka počas celého dňa.

2. Krok: Zalievanie rastliny

Hyacinty nemajú vysoké nároky na vodný manažment, preto im stačí občasná zálievka. Postačí, ak rastlinu polejete raz týždenne, no najideálnejšie je riadiť sa zlatým pravidlom polievania, v čase, keď bude zemina suchá. Po odkvitnutí je potrebné vyschnuté kvietky úplne odstrániť a rastline dopriať obdobie bez vody. Vyžaduje si približne 10 týždňov, kedy rastlinu vôbec nie je potrebné polievať.

hyacint

Počkáte na úplné uschnutie a zatiahnutie hyacintov, aby ste sa vyhli tvorbe semien, ktoré by s najväčšou pravdepodobnosťou zabránili budúcoročnému kvitnutiu. Potom cibuľky vyberieme z kvetináča a dáte im priestor na úplne preschnutie na chladnom mieste. Takto pripravené cibuľky budú pripravené na jesennú výsadbu. Ak pestujete hyacinty v záhrade, môžete ich pokojne nechať odpočívať v zemi. Pri manipulácii s cibuľkami používajte rukavice, aby ste neprišli do styku s jedovatými látkami, ktoré cibuľka obsahuje. Na jeseň ich stačí opätovne zasadiť do prevzdušnej pôdy špičkou hore.

3. Krok: Starostlivosť o výživu rastliny

Rastlina je skutočne nenáročná, čo dokazuje aj fakt, že dodatočné hnojenie nie je potrebné. Ak by ste chceli podporiť rast a kvitnutie do ďalšieho roka, môžete pridať tekuté hnojivo v čase jesennej výsadby.

hyacint

4. Krok: Rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Hyacint je veľmi vďačná rastlina, keďže ju neohrozuje žiadna choroba ani škodca. Môže ju ohroziť len hmyz alebo hlodavce v záhrade. Preto môžete pestovať rastlinu úplne bez obáv.

5. Krok: Vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Hyacinty si môžete rozmnožiť aj priamo vo vašej obývačke alebo v záhrade. Stačí uschnutú cibuľku očistiť od vrchných listov a urobiť dvojitý zárez v tvare kríža. Takto nazerazanú cibuľku zasadíte do zeme smerom nahor. Teraz už len stačí cibuľku polievať a čakať na to, pokým vyrastú maličké cibuľky, ktoré môžete následne zasadiť do samostatných kvetináčov. Jednoduché však? Takto si môžete vyzdobiť celý byt aj záhradu.