Ako pestovať, polievať a starať sa o filodendrón?

shutterstock

Filodendróny sa stali populárne najmä vďaka krásnej kresbe listov (druh Philodendron  erubesens) či pre krásny odtieň farby listov, ktorý hrá až do purpurova (druh Philodendron  Burgundy). Svojimi zaujímavými listami filodendrón vytvorí krásny doplnok interiéru zariadeného v minimalistickom štýle.

Starostlivosť

Filodendrón je teplomilná rastlina, preto potrebuje celoročne teplotu minimálne 18 stupňov. Obľubuje dostatok svetla, avšak nekamaráti sa s priamymi slnečnými lúčmi, ktoré by mu mohli spáliť listy. Potrpí si na pravidelnú zálievku, pôda by mala byť stále vlhká, no neznesie preliatie. Ak chcete podporiť rast rastlinky, mali by ste ju každý rok na jar presadiť. Podľa potreby rastline zabezpečte podporu alebo ju pravidelne zastrihávajte.

Filodendrón potrebuje stredne ťažkú humóznu zeminu. Na spodok kvetináča sa odporúča vytvoriť drenáž, ktorá zabráni preliatiu. Ako drenáž môžete použiť štrk či rôzne kamienky.

Prihnojovanie vykonávame od jari do jesene kvetinovým hnojivom.

pexels.com
Filodendrón je obľúbený vďaka zaujímavým listom

Rozmnožovanie

Filodendróny možno rozmnožovať v ktoromkoľvek ročnom období, s výnimkou príliš chladnej zimy. Najúspešnejšie sa darí filodendrón rozmnožovať odnožami. Z rastliny odrežte rozrastené výhonky s 3 až 5 menšími listami, prípadne odrezok stonky, ktorého jadro je obrastené vzdušnými koreňmi. Odrezky nesmú byť suché. Namočte ich do stimulátora zakoreňovania a následne zasaďte do ľahkej zeminy. Prikryte igelitom a pravidelne roste. Postupne sa na rastline objavia nové puky. Ide o signál, že sa úspešne prijala. Počas nasledujúcich 3 mesiacov rastlinu pravidelne raz do mesiaca hnojte tekutým hnojivom. Po tomto období rastliny presaďte do črepníka.

pexels.com
Filodendrón sa najúspešnejšie rozmnožuje odnožami

Choroby a škodcovia

Najčastejšou chorobou, ktorá ohrozuje filodendrón, je hniloba koreňových krčkov, ktorá vyniká v dôsledku preliatia rastliny.

Zo škodcov sa najviac stretávame s voškami a puklicami. Základom boja so škodcami je umiestnenie rastliny do karantény. Následne použijete insekticídy alebo biologické prostriedky na báze oleja.

Obľúbené druhy

Philodendron erubescens

Má popínavý rast, silnejší kmeň a množstvo vzdušných koreňov. Listy sú väčšie až okolo 20 cm a sú dvojakej farby. Lícna strana je zelená a rubová je fialová. Tento druh filodendrónu vyžaduje pestovanie s oporou.

Philodendron scandens

Má temné popínavé stonky a tmavozelené listy srdcového tvaru. Ide o previslú alebo popínavú rastlinu, závisí od spôsobu jej pestovania. Môžeme ju použiť do závesných nádob, ale tak isto viesť aj k popínaniu.

Philodendron selloum

Vďaka menšiemu vzrastu má najväčší predpoklad pre pestovanie v byte. Má veľké jemne krojené listy.

pexels.com
Z najrozšírenejších druhov filodendrónu je ľahké vybrať si svojho favorita

Filodendróny síce nevyžadujú extra pozornosť, no vďaka správnej zvolenej starostlivosti, budú spokojnejšie a krajšie. V byte majú vzduchové korene pre vyživovanie len doplnkovú funkciu, no aj tak sa bohato vyvinú. Práve ich množstvo je ukazovateľom spokojnosti rastliny. Čím ich má viac, tým je zdravšia a spokojnejšia.

Ako pestovať, starať sa a polievať chryzantému

shutterstock

Kedysi boli chryzantény symbolom cintorínov, dnes sú súčasťou záhradných skaliek aj balkónovej kvetinovej výzdoby. Chryzantémy môžete nájsť aj v gratulačných kyticiach, ktoré lákajú svojou farebnosťou a dlhou trvácnosťou. Rastlina je pôvodom z Číny a za svoju obľubu v pestovaní môže ďakovať najmä svojej nenáročnosti a schopnosti zvládať aj horšie podmienky.

Môžete si vybrať z viac ako sto druhov chryzantém, ktoré sa od seba odlišujú svojim tvarom, farbou, výškou, kvitnutím, hustotou kvetov a pod. Ich pestovanie zvládne aj úplný začiatočník, stačí sa riadiť týmito krokmi pre dobrú starostlivosť o chryzantémy a rastlinka vám bude robiť radosť.

Starostlivosť o chryzantémy v 5 krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Chryzantémy sa najčastejšie pestujú v záhradných záhonoch, zdobia záhradné skalky, no v posledných rokoch ich môžete pestovať aj na balkóne, či okenných parapetách. Chryzantémy sú nenáročné, čiže sa umiestnením až tak nemusíte trápiť. Pekne vám zakvitnú v tieni, aj na slnku. Pre optimálne pestovanie siahnite skôr po slnečnej strane. Chryzantémy je najlepšie kupovať aj vysádzať začiatkom júna. Podstatný je najmä výber samotného druhu chryzantémy. Ak žijete v chladnejšom prostredí, siahnite radšej po skoro kvitnúcich odrodách, pretože jesenné mrazy by mohli rastlinu zahubiť. Pri výbere sa neváhajte informovať, či si kupujete mrazuvzdorné chryzantémy.

chryzantémy
pexels.com

2. krok: zalievanie rastliny

Vodný manažment chryzantémy je oveľa dôležitejší ako samotné miesto vysadenia. Rastlina potrebuje dostatok závlahy. Je potrebné nájsť správnu mieru v dobrej zálievke. Zem nesmie byť suchá, no premáčanie by mohlo spôsobiť zhnitie koreňov. Cez letné obdobie potrebujú chryzantémy každodennú zálievku, tak, aby vydržali vysoké letné teploty.

chryzentémy
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Pri presádzaní stačí siahnuť po klasickom záhradnom alebo rašelinovom substráte. Všeobecne sa dá povedať, že rastlina potrebuje dobre priepustnú pôdu, ktorá je bohatá na živiny. Ak do pôdy, pri sadení, zamiešate časť piesku, bude to ideálne. Po troch až piatich rokoch je dobré zmeniť rastlinke miesto. Pri črepníkových chryzantémach je potrebné nahradiť pôvodný substrát novým, bohatým na živiny. V letných mesiacoch si chryzantéma žiada aj pravidelné hnojenie a to každých 14 dní. Takto vyživenej rastline sa bude výborne dariť. Na jeseň sa vám určite odvďačí nádherne rozkvitnutým záhonom.

chryzantémy
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

I keď je chryzantéma nenáročná rastlina, môže vás svojim vzhľadom upozorniť na rôzne choroby a prípadných škodcov. Medzi najčastejších škodcov patria vošky. Ak ich zbadáte na kvetoch a stonkách, je potrebné ihneď zasiahnuť chemicky. Ak sa na listoch objaví septóriová škvrnitosť listov, chryzantéme prekáža vlhké a tienisté prostredie. Doprajte jej viac slnka a zmiernite zálievku. Najnebezpečnejšou chorobou je biela hrdza. Akonáhle ju zahliadnete, je potrebné postihnuté sadenice vytrhať a ostatné rastliny chemicky ošetriť preparátmi, ktoré sú určené na prevenciu pred bielou hrdzou.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Chryzantémy si môžete aj jednoducho rozmnožiť. Stačí použiť vrcholové odrezky, ktoré majú minimálne tri zdravé listy. Odrezky zasadíte do črepníka naplneného kompostovou zeminou a za približne tri týždne sa vám rastlinka zakorení. Kompaktný tvar dosiahnete len zaštipovaním, ktoré je vhodné prvý krát urobiť koncom júna, keď má rastlina aspoň 15 cm. Zaštipovanie zopakujete koncom leta vo výške 30 cm. Takto dosiahnete želaný tvar a plnosť kvetov na každej stonke.