Ako pestovať orchideu

shutterstock

Orchidey patria k obľúbeným izbovým rastlinám, ktoré krásne spestria interiér svojimi kvetmi. Hoci sa vám môže zdať, že orchidea je náročná a citlivá rastlinka, opak je pravdou. Ide o odolné rastliny, ktoré sa vám za vašu starostlivosť odvďačia nádhernými kvetmi. Tie môžu vydržať v niektorých príapadoch aj polroka. Ak sa chcete dozvedieť všetko podstatné o tom, ako pestovať orchideu, prečítajte si náš článok.

Kde sa vzala Orchidea

V úvode článku venovanému tomu, ako pestovať orchideu, si povieme niečo o jej pôvode. Orchidea pochádza z Ázie, pričom prvé zmienky o tejto rastlinke sú staré takmer tritisíc rokov. Zaujímavosťou je, že existuje až okolo 25 až 30-tisíc druhov orchideí. Medzi tie, ktoré sa ako izbové rastliny pestujú najčastejšie, patrí druh Phalaenopsis. Ide o veľmi nenáročný druh, ktorý je vhodný aj pre začiatočníkov.

orchidea

Kam ju umiestniť?

Ak ste dostali alebo ste si kúpili orchideu, mali by ste jej vybrať vhodné miesto, na ktorom sa jej bude dariť. Dôležité je zabezpečiť rastlinke dostatok svetla, a tak je pre ňu okenná parapeta vhodným stanoviskom. V prípade, že máte okná orientované na západ alebo juh, v lete budete musieť orchidei trošku zatieniť. Mohli by sa totiž prehriať a jej listy by sa spálili.

Čo sa teploty týka, orchidea nemá problém znášať vysoké teploty počas horúceho leta. Potrebuje sa však v noci trošku ochladiť, a tak jej doprajte čerstvý chladnejší nočný vzduch tým, že vyvetráte. V zime je pre ňu ideálna teplota okolo 20 stupňov.

Nároky na vodu a pôdu

Pri otázke ako pestovať orchideu je dôležité vedieť, ako často potrebuje, aby ste ju polievali. Orchideám úplne postačuje, ak ich polejete raz za týžden, prípadne raz za desať dní. Zásadou je, aby ste orchideu neprelievali, pretože by mohlo dôjsť k jej odhnívaniu. Hnojenie nie je pre rast orchidei nevyhnutné, avšak ak vám už dlhšie nezakvitla, siahnite po hnojive určenom pre tieto rastlinky. Veľmi obľúbené sú tyčinkové hnojivá, ktoré sa zapichujú priamo k rastlinke do črepníka.

Keď už sme pri kvitnutí, mali by sme spomenúť tiež to, že ak po odkvtinutí rastlinke zhnedne stonka a listy, pokojne ich odstráňte a dajte priestor na rast novým výhonkom.

Ak ste sa rozhodli pestovať orchideu, použite substrát určený presne pre tieto rastliny a ideálne aj špeciálny kvetináč. Orchidey totiž potrebujú, aby ich korene neboli ponorené vo vode. Vďaka špeciálnemu kvetináču pre orchidey, je zavlažovanie zabezpečené tak, že pomocou knôtov zo zásobníka si rastlina vodu nasáva, pričom korene premočené určite nebudú.

orchidea

Ako ju presádzať a rozmnožovať

Orchideu je možné presadiť v čase, keď nekvitne, a ideálne je presádzať tieto rastlinky tak za rok či raz za dva roky. Ako sme už spomenuli, vhodné je pre presádzanie použiť špeciálny substrát pre orchidey a tiež špeciálny črepník. Ak sa chystáte presádzať orchideu, odporúčame vám, aby ste ju dva dni pred presadením dobre poliali. Vďaka tomu ju z črepníka vyberiete bez toho, aby ste jej poškodili korene. Po presadení orchideu aspoň päť dní nepolievajte.

No a keďže sa venujeme tomu, ako pestovať orchideu, nemôžeme vynechať ani rozmnožovanie. Ak by ste si svoju orchideu chceli rozmnožiť, najjednoduchšie bude urobiť to delením. Môžete tak urobiť vtedy, keď hlavná stonka zhrubne a objaví sa na nej pahľuza, z ktorej vyrastá nový výhonok. Keď sa na tomto výhonku vytvorí niekoľko korienkov, môžete ho oddeliť a presadiť.

orchidea

Choroby a škodcovia

V prípade správnej starostlivosti by sa mali orchideám choroby vyhýbať. Môže sa však stať, že ich prelejete, a rastlinku napadnú hubovité ochorenia alebo plesne. V takých prípadoch siahnite po fugicídoch, ktoré by mali vašu orchideu zachrániť. Zo škodcov najčastejšie napádajú orchidey vošky, a tak by ste svoju orchideu mali pravidelne kontrolovať a sledovať, či sa na nej títo škodcovia neobjavili.

Ako pestovať, starať sa a polievať amarylis

amarylis
shutterstock

Amarylis je rastlina, ktorá sa môže pýšiť nádherne kvitnúcimi kvetmi. Často si ho však ľudia mýlia so zornicou, ktorá sa naň podobá. A hoci práve zornica je v našich domovoch rozšírenejšia ako amarylis, aj táto rastlinka s exotickým pôvodom má u nás svoje miesto. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať amarylis, ale aj to, ako ho rozmnožovať a kedy ho presádzať, prečítajte si náš článok.

Čo je amarylis

Amarylis alebo aj amarylka sa pestuje nielen ako izbová rastlinka, ale pokojne ju môžete mať aj vonku v záhone. Amarylis má svoj domov v južnej Afrike a má ružovité kvety. Často si ho však ľudia mýlia so zornicou, ktorá sa v našich domovoch vyskytuje oveľa častejšie. Od amarylky sa však líši širokou farebnou paletou kvetov a tiež tým, že zornica má na dlhej stonke dva až päť kvetov.

amarylis
pexels.com

Ako ho sadiť

Pri otázke ako pestovať amarylis je určite dôležité povedať, že prvým krokom k úspechu je zakúpenie cibuľky. Pri nákupe je podstatné sledovať, či je cibuľka pevná a či už začína klíčiť. Kupovať malé a zosušené, prípadne veľmi vyklíčené cibuľky s dlhou stonkou neodporúčame, pretože by sa vám nemuseli ujať. Cibuľku potom vysádzame do kvetináča, ktorý je len o čosi väčší ako jej priemer. Na jeho dno treba nasypať drenáž, zemine s humusom sa radšej vyhnite, pretože cibuľoviny dávajú prednosť priepustnej pôde. Myslite tiež na to, aby bola cibuľka z jednej tretiny nad povrchom zeminy.

pexels.com

Umiestnenie a nároky na zálievku

Amarylka je veľmi vhodná do bytov, pretože má rada suchý vzduch a nižšia vlhkosť jej neprekáža. Rastlinke sa bude dobre dariť, ak ju umiestnite na parapetu nad radiátor. No a ak sa pýtate, ako pestovať amarylis, aby sa mu čo nalepšie darilo, odporúčame umiestniť ho na dostatočne slnečné miesto. Často sa stane, že sú jeho kvety priťažké, a tak nič nepokazíte, ak ich podopriete tyčkou.

Čo sa týka zálievky, ak chcete, aby pekne kvitol, je nutné dodržiavať obdobie sucha. V období klíčenia amarylis potrebuje dostatok vody, a tak ho zalievajte každý druhý deň. Zemina by nemala byť premočená ani suchá. Následne vo vegetačnom období zálievku znížte, nastavte obdobie sucha.

Hnojenie, presádzanie a rozmnožovanie

Amarylis je vhodné hnojiť v čase rastu, pričom postačí klasické hnojivo na izbové rastliny. Vegetačné obdobie sa začína v auguste, a tak vtedy s hnojením skončíme. V septembri rastlina odkvitne, listy odpadnú a nastáva oddych. Vtedy amarylis preneste do chladnej miestnosti s teplotou nad 10 stupňov a zalievajte raz do mesiaca. Následne sa po troch mesiacoch vráťte k bežnej starostlivosti a hnojeniu.

Ak chcete amarylis presádzať, stačí tak urobiť každé dva či tri roky. Črepník by mal byť opäť len o čosi väčší ako je cibuľka a znovu platí, že by cibuľka mala byť z jednej tretiny nad zeminou. Po dvoch až troch mesiacoch od presadenia by mal amarylis zakvitnúť.

No a pri otázke ako pestovať amarylis musíme spomenúť aj jeho rozmnožovanie. Amarylis sa rozmnožuje postrannými cibuľkami, ktoré sa oddeľujú od materskej rastliny. Množiť sa však môže aj semenami, ktoré by mali byť čerstvé, no tento postup je veľmi náročný, a tak odporúčame rozmnožovanie cibuľkami.

Choroby a škodcovia

Výbornou správou je, že amarylis patrí nielen medzi krásne kvitnúce, ale aj odolné rastliny. Nemusíte sa teda obávať toho, že by ho napádali nejaké choroby. Môže sa však stať, že sa na jeho listoch objavia červené škvrny. Tie sú však spôsobené nesprávnou starostlivosťou. Ak takéto listy na vašej rastline nájdete, odstráňte ich a starajte sa o amarylis dôslednejšie. Veríme, že aj vďaka nášmu článku sa vám to podarí. Čo sa škodcov týka, amarylis svoju odolnosť preukazuje aj v tejto oblasti, pretože škodcovia sa mu vyhýbajú.