Ako pestovať orchideu

shutterstock

Orchidey patria k obľúbeným izbovým rastlinám, ktoré krásne spestria interiér svojimi kvetmi. Hoci sa vám môže zdať, že orchidea je náročná a citlivá rastlinka, opak je pravdou. Ide o odolné rastliny, ktoré sa vám za vašu starostlivosť odvďačia nádhernými kvetmi. Tie môžu vydržať v niektorých príapadoch aj polroka. Ak sa chcete dozvedieť všetko podstatné o tom, ako pestovať orchideu, prečítajte si náš článok.

Kde sa vzala Orchidea

V úvode článku venovanému tomu, ako pestovať orchideu, si povieme niečo o jej pôvode. Orchidea pochádza z Ázie, pričom prvé zmienky o tejto rastlinke sú staré takmer tritisíc rokov. Zaujímavosťou je, že existuje až okolo 25 až 30-tisíc druhov orchideí. Medzi tie, ktoré sa ako izbové rastliny pestujú najčastejšie, patrí druh Phalaenopsis. Ide o veľmi nenáročný druh, ktorý je vhodný aj pre začiatočníkov.

orchidea

Kam ju umiestniť?

Ak ste dostali alebo ste si kúpili orchideu, mali by ste jej vybrať vhodné miesto, na ktorom sa jej bude dariť. Dôležité je zabezpečiť rastlinke dostatok svetla, a tak je pre ňu okenná parapeta vhodným stanoviskom. V prípade, že máte okná orientované na západ alebo juh, v lete budete musieť orchidei trošku zatieniť. Mohli by sa totiž prehriať a jej listy by sa spálili.

Čo sa teploty týka, orchidea nemá problém znášať vysoké teploty počas horúceho leta. Potrebuje sa však v noci trošku ochladiť, a tak jej doprajte čerstvý chladnejší nočný vzduch tým, že vyvetráte. V zime je pre ňu ideálna teplota okolo 20 stupňov.

Nároky na vodu a pôdu

Pri otázke ako pestovať orchideu je dôležité vedieť, ako často potrebuje, aby ste ju polievali. Orchideám úplne postačuje, ak ich polejete raz za týžden, prípadne raz za desať dní. Zásadou je, aby ste orchideu neprelievali, pretože by mohlo dôjsť k jej odhnívaniu. Hnojenie nie je pre rast orchidei nevyhnutné, avšak ak vám už dlhšie nezakvitla, siahnite po hnojive určenom pre tieto rastlinky. Veľmi obľúbené sú tyčinkové hnojivá, ktoré sa zapichujú priamo k rastlinke do črepníka.

Keď už sme pri kvitnutí, mali by sme spomenúť tiež to, že ak po odkvtinutí rastlinke zhnedne stonka a listy, pokojne ich odstráňte a dajte priestor na rast novým výhonkom.

Ak ste sa rozhodli pestovať orchideu, použite substrát určený presne pre tieto rastliny a ideálne aj špeciálny kvetináč. Orchidey totiž potrebujú, aby ich korene neboli ponorené vo vode. Vďaka špeciálnemu kvetináču pre orchidey, je zavlažovanie zabezpečené tak, že pomocou knôtov zo zásobníka si rastlina vodu nasáva, pričom korene premočené určite nebudú.

orchidea

Ako ju presádzať a rozmnožovať

Orchideu je možné presadiť v čase, keď nekvitne, a ideálne je presádzať tieto rastlinky tak za rok či raz za dva roky. Ako sme už spomenuli, vhodné je pre presádzanie použiť špeciálny substrát pre orchidey a tiež špeciálny črepník. Ak sa chystáte presádzať orchideu, odporúčame vám, aby ste ju dva dni pred presadením dobre poliali. Vďaka tomu ju z črepníka vyberiete bez toho, aby ste jej poškodili korene. Po presadení orchideu aspoň päť dní nepolievajte.

No a keďže sa venujeme tomu, ako pestovať orchideu, nemôžeme vynechať ani rozmnožovanie. Ak by ste si svoju orchideu chceli rozmnožiť, najjednoduchšie bude urobiť to delením. Môžete tak urobiť vtedy, keď hlavná stonka zhrubne a objaví sa na nej pahľuza, z ktorej vyrastá nový výhonok. Keď sa na tomto výhonku vytvorí niekoľko korienkov, môžete ho oddeliť a presadiť.

orchidea

Choroby a škodcovia

V prípade správnej starostlivosti by sa mali orchideám choroby vyhýbať. Môže sa však stať, že ich prelejete, a rastlinku napadnú hubovité ochorenia alebo plesne. V takých prípadoch siahnite po fugicídoch, ktoré by mali vašu orchideu zachrániť. Zo škodcov najčastejšie napádajú orchidey vošky, a tak by ste svoju orchideu mali pravidelne kontrolovať a sledovať, či sa na nej títo škodcovia neobjavili.

Ako pestovať, polievať a starať sa o lopatkovec

lopatkovec
shutterstock

Izbová rastlina Lopatkovec patrí medzi tie najkrajšie izbové rastliny, ktoré si môžete zaobstarať. Jeho pestovanie je nenáročné a pýšiť sa môže nielen krásou, ale aj svojou schopnosťou čistiť vzduch. Táto tropická rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie a tropických oblastí Ameriky.

Lopatkovec alebo tiež latinsky Spathiphyllum

Na výber máte viac ako 40 druhov tejto krásnej rastliny. Názov si vyslúžil práve podľa nápadného vzhľadu listov, ktoré sú vernou kópiou lopatky. Návod ako pestovať túto krásnu rastlinu vám ponúkame krok za krokom.

ako pestovať lopatkovec

1. krok: výber vhodného miesta

Keďže Lopatkovec pochádza z trópov, miluje teplo a vlhko. Najlepšie preto bude, ak mu vyberiete miesto, ktoré bude slnečné a teplé. Hoci má Lopatkovec rád slnko, nikdy ho nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by ho mohlo spáliť. Najvhodnejšie je umiestniť ho k oknu, ktoré smeruje na západ alebo sever. Doprajte mu príjemnú izbovú teplotu, ktorá nebude mať tendenciu kolísať o 5-10 ° Celzia. V našom miernom klimatickom podnebí je nemožné zaručiť rastline pestovanej na záhrade celoročný komfort. No v letných mesiacoch, jej môžete nájsť tienisté a vlhké miesto, kde vám na pár teplých letných mesiacov bude robiť radosť aj von. Akonáhle sa ochladí, nezabudnite Lopatkovec presadiť do kvetináča a umiestniť ho do interiéru.

lopatkovec
pexels.com

2. krok: zalievanie rastliny

Tropické rastliny milujú vhlko, preto vodný manažment rastliny netreba zanedbať. Vždy keď zbadáte, že je zemina suchá, pokropte rastlinu tak, aby bola opäť vlhká.Rastlinku však nepremáčajte v zálievke a rovnako ju nenechávajte dlho o smäde. Na Lopatkovec by to malo fatálne následky. Vlhko rastline zabezpečíte aj pravidelným rosením listov z vodného rozprašovača. Pri správnej starostlivosti sa vám rastlinka odmení svojim nezabudnuteľným vzhľadom.

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Lopatkovec je nenáročný, k dobrej kondícii mu stačí vhodné miesto a dostatok vlahy. Ak sa predsa len rozhodnete hnojiť, môžete použiť univerzálne hnojivo pre izbové rastliny, ktoré zriedite na polovičnú, prípadne štvrtinovú dávku. Hnojivo aplikujte raz do mesiaca v čase od jari do začiatku jesene. Ak by sa rastlina začala akokoľvek neželane meniť, stačí znížiť dávku hnojiva o polovicu.

lopatkovec
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Najčastejšie chorobné prejavy sú spôsobené práve nesprávnym spôsobom zalievania Lopatkovca. Ak má vody primálo, objavíte zažltnuté listy a celkovo bude rastlina pomaly vädnúť. V opačnom prípade, ak ste rastline dopriali vody až priveľa, prejaví svoju nespokojnosť hnedými okrajmi listov. Priveľa vody môže viesť až k hnijúcim koreňom, čo je možné vyriešiť len presadením rastliny do novej pôdy bez hnilobných koreňov. Vo vlhkom prostredí sa môže veľmi dobre dariť voškám, roztočom a iným drobných škodcom, ktoré možete odstrániť chemicky alebo za pomoci doma vyrobeného insekticídu:

Rozmiešajte 1 lyžičku (15 ml) rastlinného oleja, 3 lyžičky (16 g) kajenského korenia a 1 lyžičku (12 g) tuhého mydla na báze prírodných tukov, v jednom litri teplej vody. Dôkladne premiešajte a rozprašovačom nastriekajte na listy Lopatkovca.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rastlinka si pri dobrej starostlivosti bude pravdepodobne pýtať o niečo väčší črepník. Ak presádzate akurát na jar, môžete si rastlinku aj rozmnožiť. Je to jednoduché. Rozdelíte si jednotlivé trsy tak, aby mal každý svoj koreňový systém a zasadíte ich do čerstvej pôdy. Takto si dopestujete množstvo krásnych Lopatkovcov.