Izbová rastlina s ľudovým názvom svokrin jazyk, oficiálne Sansevieria, patrila dlhé roky k akémusi povinnému inventáru každej domácnosti. Postupne sa však na ňu akoby zabudlo, no dnes slávi svoj veľký návrat. Vďačí tomu nielen svojmu dekoratívnemu vzhľadu, ale aj tomu, že je nenáročná na pestovanie, a tak si ju môžu zadovážiť aj ľudia, ktorí akosi nemajú k pestovaniu vzťah. O tom, ako pestovať svokrin jazyk, sa dozviete viac v našom článku.
Nové inšpirácie nájdete denne aj na našom INSTAGRAME.
View this post on Instagram
Čo je svokrin jazyk
Sansevieria, alebo teda svokrin jazyk, má svoj pôvod v tropickej Ázii a Afrike, v oblastiach, v ktorých býva obdobie sucha. Keďže je svokrin jazyk dobre prispôsobivý suchému prostrediu, je výborný aj na pestovanie v bytoch. Ak sa pre túto rastlinku rozhodnete, na výber máte viac ako 60 jej druhov. Svokrin jazyk zaujme svojim špecifickým vzhľadom s pretiahnutými a na konci špicatými plochými listami rôzneho sfarbenia. Nájdete však aj druhy s valcovitými listami. Ako teda pestovať svokrin jazyk?
Umiestnenie a nároky na pôdu
Pri otázke, ako pestovať svokrin jazyk, je namieste zamyslieť sa nad vhodným umiestnením tejto izbovej rastlinky. Svokrin jazyk má rád miesta orientované na západnú stranu. Vyhovuje mu rozptýlené svetlo, ale aj ľahký polotieň. Ak by ste ho umiestnili na južnú stranu, odporúčame vám, aby ste okolo obeda zastreli. Svokrin jazyk vyžaduje teplotu od 15 do 25 stupňov, pričom v zime by sa mala teplota miestnosti, v ktorej je umiestený, pohybovať len okolo 14 stupňov.
Rastlinke vyhovuje stredne ťažký substrát, ktorý musí byť dobre priepustný a jeho pH by sa malo pohybovať niekde okolo hodnoty 6. V čase od apríla do augusta by ste mali svokrin jazyk prihnojovať napríklad aj hnojivom pre sukulenty. Pestrolisté druhy svokrinho jazyka by ste nemali hnojiť hnojivami s vysokým obsahom dusíka.
Zálievka
Ako pestovať svokrin jazyk tak, aby sa mu dobre darilo? Okrem správneho umiestenia a vhodnej pôdy je kľúčom k úspechu aj zálievka. V období od jari do jesene by mala byť zálievka len mierna. Dôležité je nechať medzi zálievkou zeminu poriadne preschnúť. V zime prísun vlahy obmedzte a zalievajte len raz za dva týždne. Pri polievaní svokrinho jazyka dávajte pozor, aby sa voda nedostala do stredu ružice, pretože by to mohlo spôsobiť jej hnitie. Listy majú tendenciu sa zaprášiť, a tak je vhodné ich raz za čas pretrieť vlhkou handričkou. Rosenie je však nevhodné.
Presádzanie a rozmnožovanie
Táto rastlinka rastie síce pomaly, no v článku venovanom tomu, ako pestovať svokrin jazyk, je dôležité povedať si, ako často ho treba presádzať. Ideálne je rastlinu presadiť až vtedy, keď jej je kvetináč príliš tesný. Mladé rastlinky stačí presadiť asi raz za dva roky, no a tie staršie aj raz za tri roky.
Čo sa týka rozmnožovania, je možné svokrin jazyk množiť celoročne, avšak jar je najvhodnejšia. Odrody so zelenými listami sa množia odrezkami s dospelých listov s dĺžkou asi 8 cm, ktoré sa len zapichnú do kvetináča. Vo vhodných podmienkach a mierne vlhkej zemine by sa mali za 6 až 8 týždňov zakoreniť. Odrody s pestrými listami sa rozmnožujú delením, a to tak, že oddelenú časť rastliny zasadíme do menšieho kvetináča. Odporúča sa nesadiť príliš hlboko.
Choroby a škodcovia
Dobrou správou pre tých, ktorí sa rozhodli pestovať doma svokrin jazyk, je, že táto rastlinka je pomerne odolná voči škodcom aj chorobám. Ak by ste sa však o rastlinku starali nesprávne, dá vám to vedieť týmito signálmi:
- Ak je vzduch príliš suchý, špičky listov na rastline zhnednú a zoschnú
- Pri nedostatočnej výžive môže rastlinka vädnúť a objaví sa hniloba
- Žltnutie listov spojené s hnilobou a vädnutím je znakom prílišnej zálievky

Tučnolist je medzi izbovými rastlinkami v mnohých domácnostiach stálicou. Veľmi pekne tiež ukáže vonku napríklad na skalke. Ak ho doma nemáte a uvažujete, že si ho zaobstaráte, máme pre vás niekoľko tipov ako pestovať tučnolist. V článku sa dozviete aj to, aké ho trápia choroby a pridáme užitočné informácie týkajúce sa starostlivosti oň.
Čo je tučnolist
Tučnolist alebo Crassula, je súhrnné pomenovanie pre skupinu sukulentov, ktorá zastrešuje viac ako 350 druhov. K najznámejším tučnolistom patrí tučnolist vajcovitý pestovaný zvyčajne ako izbová rastlina. Tento tučnolist patrí k tým väčším druhom a v teplých krajinách dorastá do veľkosti kríka. Väčšina tučnolistov má však malý vzrast a používajú sa ako miniatúry v skalkách či pôdopokryvné rastliny. Tučnolisty nepatria k veľmi náročným rastlinám, a tak si ich môže zadovážiť aj človek, ktorý nemá veľa času na starostlivosť oň.

Kam ho umiestniť
Pri otázke, ako pestovať tučnolist, by sme sa mali ako prvým zaoberať jeho umiestnením. Tučnolist má rád slnečné miesta a polotieň, no dôležité je, aby mala rastlina dostatok svetla. Vďaka nemu budú mať listy sýte farby. Počas najhorúcejších letných dní by však mal byť tučnolist v polotieni. Tučnolist, ktorý pestujete ako izbovú rastlinu, vyžaduje teplotu od 18 do 21 stupňov v lete, v zime len okolo 10 stupňov. V zimných mesiacoch myslite aj na to, aby mal tučnolist dostatok svetla.
Nároky ma pôdu a zálievku
Keďže ide o sukulent, kľúčom k tomu, ako pestovať tučnolist, je zabezpečiť mu práve pôdu pre sukulenty či kaktusy. Mala by to byť priepustná a mierne kyslá pôda. Na jar môžete tučnolistu dopriať hnojivo na sukulenty, vďaka ktorému naberie po zime energiu na ďalší rast.
Pri otázke zálievky je to jednoduché – tučnolist si vie vodu uchovať v listoch, a tak nevyžaduje časté polievanie. Dôležité je, aby bol substrát suchý a nebol premokrený, pretože v takom prípade môže začať tučnolist odhnívať od korienkov. Nič sa nestane, ak polejete tučnolist len dvakrát do mesiaca. Pôda totiž musí medzi zálievkami dobre preschnúť.

Vedeli ste, že kvitne?
Možno ste si mysleli, že tučnolist patrí k nekvitnúcim rastlinkám. Pravdou však je, že po zhruba piatich až ôsmich rokoch vás môže tučnolist potešiť aj kvetmi. Ak si chcete byť istý, že váš tučnolist zakvitne, počas zazimovania ho držte pri teplote okolo 10 stupňov a zálievku výrazne obmedzte.
Rozmnožovanie a presádzanie
Ak chcete vedieť, ako pestovať tučnolist, určite vám napadne aj problematika presádzania. Ideálne je presadiť tučnolist každé dva až tri roky, a to na začiatku jari.
V prípade, že by ste si svoj tučnolist chceli rozmnožiť, môžete tak urobiť odrezaním vrcholku a vložením do substrátu pre kaktusy a sukulenty. Črepník s odrezkom dajte na slnečné miesto a mierne polejte. Prvý týždeň potom novú rastlinku vôbec nepolievajte, aby ste predišli jej odhnitiu.

Choroby
Hoci je tučnolist nenáročný na pestovanie, môžu ho napadnúť rôzne choroby alebo sa na ňom môžu prejaviť nedostatky starostlivosti. Ak ho príliš často budete polievať, začnú mu padať listy. Pri otázke, ako pestovať tučnolist, by sme nemali zabudnúť na to, že táto rastlinka môže trpieť bakteriálnou hnilobou. Tento problém je možné riešiť odrezaním suchých vetvičiek od zdravého tkaniva a tučnolist presadiť.
Občas tučnolisty potrápi aj pleseň sivá. Tá sa objaví na stonke alebo liste ako mäkké miesto so zeleným povlakom. Príčinou plesne je zvyčajne nedostatok svetla a priveľa vody. Aj tohto problému sa však viete zbaviť tým, že postihnuté časti rastliny odstránite a aplikujete postrek proti plesni.