Ako pestovať, starať sa a polievať svokrin jazyk

shutterstock

Izbová rastlina s ľudovým názvom svokrin jazyk, oficiálne Sansevieria, patrila dlhé roky k akémusi povinnému inventáru každej domácnosti. Postupne sa však na ňu akoby zabudlo, no dnes slávi svoj veľký návrat. Vďačí tomu nielen svojmu dekoratívnemu vzhľadu, ale aj tomu, že je nenáročná na pestovanie, a tak si ju môžu zadovážiť aj ľudia, ktorí akosi nemajú k pestovaniu vzťah. O tom, ako pestovať svokrin jazyk, sa dozviete viac v našom článku.

Nové inšpirácie nájdete denne aj na našom INSTAGRAME.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Čo je svokrin jazyk

Sansevieria, alebo teda svokrin jazyk, má svoj pôvod v tropickej Ázii a Afrike, v oblastiach, v ktorých býva obdobie sucha. Keďže je svokrin jazyk dobre prispôsobivý suchému prostrediu, je výborný aj na pestovanie v bytoch. Ak sa pre túto rastlinku rozhodnete, na výber máte viac ako 60 jej druhov. Svokrin jazyk zaujme svojim špecifickým vzhľadom s pretiahnutými a na konci špicatými plochými listami rôzneho sfarbenia. Nájdete však aj druhy s valcovitými listami. Ako teda pestovať svokrin jazyk?

svokrin jazyk

Umiestnenie a nároky na pôdu

Pri otázke, ako pestovať svokrin jazyk, je namieste zamyslieť sa nad vhodným umiestnením tejto izbovej rastlinky. Svokrin jazyk má rád miesta orientované na západnú stranu. Vyhovuje mu rozptýlené svetlo, ale aj ľahký polotieň. Ak by ste ho umiestnili na južnú stranu, odporúčame vám, aby ste okolo obeda zastreli. Svokrin jazyk vyžaduje teplotu od 15 do 25 stupňov, pričom v zime by sa mala teplota miestnosti, v ktorej je umiestený, pohybovať len okolo 14 stupňov.

Rastlinke vyhovuje stredne ťažký substrát, ktorý musí byť dobre priepustný a jeho pH by sa malo pohybovať niekde okolo hodnoty 6. V čase od apríla do augusta by ste mali svokrin jazyk prihnojovať napríklad aj hnojivom pre sukulenty. Pestrolisté druhy svokrinho jazyka by ste nemali hnojiť hnojivami s vysokým obsahom dusíka.

svokrin jazyk

Zálievka

Ako pestovať svokrin jazyk tak, aby sa mu dobre darilo? Okrem správneho umiestenia a vhodnej pôdy je kľúčom k úspechu aj zálievka. V období od jari do jesene by mala byť zálievka len mierna. Dôležité je nechať medzi zálievkou zeminu poriadne preschnúť. V zime prísun vlahy obmedzte a zalievajte len raz za dva týždne. Pri polievaní svokrinho jazyka dávajte pozor, aby sa voda nedostala do stredu ružice, pretože by to mohlo spôsobiť jej hnitie. Listy majú tendenciu sa zaprášiť, a tak je vhodné ich raz za čas pretrieť vlhkou handričkou. Rosenie je však nevhodné.

Presádzanie a rozmnožovanie

Táto rastlinka rastie síce pomaly, no v článku venovanom tomu, ako pestovať svokrin jazyk, je dôležité povedať si, ako často ho treba presádzať. Ideálne je rastlinu presadiť až vtedy, keď jej je kvetináč príliš tesný. Mladé rastlinky stačí presadiť asi raz za dva roky, no a tie staršie aj raz za tri roky.

Čo sa týka rozmnožovania, je možné svokrin jazyk množiť celoročne, avšak jar je najvhodnejšia. Odrody so zelenými listami sa množia odrezkami s dospelých listov s dĺžkou asi 8 cm, ktoré sa len zapichnú do kvetináča. Vo vhodných podmienkach a mierne vlhkej zemine by sa mali za 6 až 8 týždňov zakoreniť. Odrody s pestrými listami sa rozmnožujú delením, a to tak, že oddelenú časť rastliny zasadíme do menšieho kvetináča. Odporúča sa nesadiť príliš hlboko.

svokrin jazyk

Choroby a škodcovia

Dobrou správou pre tých, ktorí sa rozhodli pestovať doma svokrin jazyk, je, že táto rastlinka je pomerne odolná voči škodcom aj chorobám. Ak by ste sa však o rastlinku starali nesprávne, dá vám to vedieť týmito signálmi:

  • Ak je vzduch príliš suchý, špičky listov na rastline zhnednú a zoschnú
  • Pri nedostatočnej výžive môže rastlinka vädnúť a objaví sa hniloba
  • Žltnutie listov spojené s hnilobou a vädnutím je znakom prílišnej zálievky

Ako pestovať, starať sa a polievať vianočný kaktus?

shutterstock

Vianočný kaktus je spomedzi kaktusov veľmi obľúbený, pretože nie je náročný na pestovanie a za vašu starostlivosť sa vám odvďačí nádherne kvitnúcimi kvetmi. Rastlinka, ktorá má pôvod v Brazílii, je okrem nich typická svojimi dlhými článkovitými stonkami so zárezmi a s pichliačmi na okrajoch. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať vianočný kaktus, všetky podstatné informácie vám prinášame v článku.

Umiestnenie vianočného kaktusu

Ak ste sa stali majiteľom vianočného kaktusu, odporúčame vám umiestniť ho na južnú alebo západnu stranu. Nenechajte sa zmiasť pomenovaním kaktus. Tento druh priame slnko nemá rád, spôsobuje mu totiž odumieranie končekov na stonkách. Vianočný kaktus miluje tienisté miesta bez priameho prístupu slnečných lúčov. Ak ho na takéto stanovisko umiestnite, budete sa môcť tešiť z nádherných kvetov.

vianočný kaktus

Pri otázke ako pestovať vianočný kaktus vás bude zrejme zaujímať aj to, aká je preň vhodná teplota či vlhkosť. Hoci má vianočný kaktus pôvod v Brazílii, nemá rád teploty nad 25 stupňov. Ideálne je, keď ho pestujete pri teplote v rozmedzí 12 až 22 stupňov. Ak by bola teplota v miestnosti príliš nízka, hrozilo by mu vysušenie stoniek. Pozor dajte aj na prievan, pretože ten vianočný kaktus neznáša.

Vianočný kaktus má pôvod v dažďových pralesoch, a tak potrebuje vlhkosť na úrovni 50 až 60%. Zadovážite mu ju buď tým, že kvetináč, v ktorom ho pestujete, umiestnite do misky s kamienkami, alebo budete svoj vianočný kaktus pravidelne kropiť pomocou rozprašovača. Pri kropení však dávajte pozor na to, aby ste nenamočili kvety.

Nároky na vodu, pôdu a hnojenie

Vianočný kaktus síce potrebuje pravidelné kropenie, avšak zálievku si vyžaduje približne každých desať dní. Najvhodnejšie je polievať ho mäkkou vodou, ktorá neobsahuje toľko vápnika. V čase, kedy vianočný kaktus nekvitne, ho môžete polievať aj častejšie. Hneď, ako sa objavia prvé púčiky kvetov, z vody uberte a zalievajte ho menej často. Ak by ste mu v období kvitnutie dopriali priveľa vody, púčiky by mohli odpadnúť.

vianočný kaktus

Na to, aby ste vedeli, ako pestovať vianočný kaktus, sa vám zídu aj informácie o jeho nárokoch na pôdu. Vhodný je výživný priepustný sustrát, pričom overená je kombinácia rašeliny s humusom a drenážovou pôdou. Použiť môžete aj zmes, ktorú si vytvoríte zmiešaním jedného dielu humusu s jedným dielom piesku a dvoma dielmi dreveného uhlia. Potom pridajte zeminu pre izbové rastliny. V takomto substráte sa vianočnému kaktusu bude lepšie dariť.

Počas novembra až do februára je vhodné vianočný kaktus prihnojovať bežným tekutým hnojivom pre izbové rastliny. Hnojivo mu však stačí dopriať dvakrát za mesiac.

Rozmnožovanie a presádzanie vianočného kaktusu

Vianočný kaktus je vhodné presádzať každé tri až každých päť rokov. Za takýto čas totiž rastlina vyplní koreňmi kvetináč a je potrebné umiestniť ju do väčšej nádoby s čerstvou zeminou. Korene tejto rastlinky síce nie sú dlhé, avšak rastú do šírky. Postačí jej preto aj plytší kvetináč, ktorý by mal byť dostatočne široký. Najideálnejším obdobím na presádzanie vianočného kaktusu je skorá jar, teda február alebo marec. Nič však nepokazíte, ak presadíte kaktus až v apríli.

vianočný kaktus

Ak by ste si chceli vianočný kaktus rozmnožiť, najvhodnejším obdobím je marec alebo apríl. Rozmnožiť ho môžete z výhonkov, ktoré by mali mať minimálne dva články. Takéto výhonky sa ľahko zakorenia. Odrezky vložte do substrátu, do ktorého by sa mali pekne zakoreniť.

Tip na záver

Ak chcete, aby vám vianočný kaktus pravidelne krásne kvitol, po odvkitnutí mu doprajte vegetačný pokoj. Zmiernite zálievku, avšak dajte pozor, aby zemina nepreschla. Hneď, ako rastlinke naskočia nové púčiky rastlinku nepremiestňujte ani s ňou nemanipulujte.