Zamiokulkas je moderná izbová rastlina, ktorá nie je náročná na starostlivosť. Možno ste to nevedeli, ale v domácich podmienkach sa kvetu tejto rastliny nedočkáte a ak, tak len veľmi zriedkavo. Exotická Zamioculcas zamiifolia sa nazýva aj rastlinou šťastia a peňazí. Ako každá rastlina, aj táto má však svoju chybičku krásy. O všetkom sa dočítate ďalej v článku.
Pôvod Zamiokulkasu
Zamiokulkas je teplomilná rastlina pochádzajúca z Tanzánie a Zanzibaru (často sa uvádza aj Madagaskar). Patrí do čeľade áronovitých. Zamiokulkas je zaujímavá rastlina, z ktorej zatiaľ neexistujú žiadne vyšľachtené odrody.

Vhodné umiestnenie
Zamiokulkas sa v posledných rokoch uchytil ako ideálna izbová rastlina, ktorá krásne dotvára moderný interiér. Je nenáročná, takže jej nevadí ani tmavé zastrčené miesto, ak vám neprekáža, že neporastie tak rýchlo. V tmavom prostredí jej stačí aj menej časté zalievanie. Ak pre rastlinu nájdete otvorené svetlé miesto, ideálne pri okne orientovanom na západ, odvďačí sa vám rýchlym rastom. Táto rastlina je ideálna aj pre zaneprázdnených ľudí alebo zábudlivcov, keďže nie je nutné často ju zalievať.
Ak nájdete rastline vhodné umiestnenie s rozptýleným svetlom, máte vyhraté. Neumiestnite ju teda do tmavého priestoru, kde sa počas dňa svetlo vôbec neobjaví, ale ani rovno k oknu, kde bude vystavená priamemu slnku. V lete môžete dať rastlinku aj von na balkón či terasu, ak mu nájdete miesto v tieni, kde si postupne zvykne neohrozená popálením od slnka.

Nároky na pôdu a vodu
Tu sa dostávame k úvodu spomínanej chybičke krásy a tou je nadmerné zalievanie. Rastlina má tmavozelené extra lesklé listy, v stonkách ktorých zamiokulkas zadržiava vodu, a preto nie je nutné časté zalievanie. Pri nadmernom polievaní dochádza ku hnitiu dužinatých koreňov rastliny a neskôr aj celej rastliny. Hnitie spoznáte ľahko podľa zožltnutých a mäkkých listov. Ale ani vtedy nie je všetko stratené a rastlinu stačí vybrať z nádoby, odstrániť z koreňov substrát a zbaviť sa zhnitých častí. Následne sa má rastlina presadiť do novej pôdy. Rastlinu je teda vhodné zalievať približne raz za týždeň.
Pri zamiokulkase je potrebné dohliadať aj na to, ako dlho rastlinu máme. Staršie rastliny majú totiž veľmi vyvinutý koreňový systém, ktorý zvykne deformovať plastové aj keramické nádoby. Preto je treba rastlinu presádzať do väčších črepníkov.

Čo sa týka pôdy, rastlina potrebuje hnojiť počas marca až augusta každé dva týždne hnojivom pre zelené rastliny. Na pestovanie je vhodný substrát bežný pre izbové rastliny zmiešaný s trochou piesku. Na dno kvetináča/ nádoby môžete pridať drenáž vo forme kamienkov alebo keramzitu, aby v prípade preliatia rastliny nestáli korene vo vode. Presádzať rastlinu je najvhodnejšie na jar.
Rozmnožovanie – ako na to?
Zamiokulkas sa rozmnožuje delením veľkých a bohato rozrastených rastlín. Najčastejší spôsob rozmnožovania je delenie trsov počas presádzania. Takto sa dá získať niekoľko exemplárov naraz, keďže v kvetináči rastú spolu najčastejšie štyri či viac rastlín. Menej známou metódou je rozmnožovanie pomocou lístkov. Tie sa dajú do vopred zahriateho substrátu.
Choroby a škodcovia
Výhodou zamiokulkasu je odolnosť voči najrôznejším chorobám. Vyhýbajú sa jej plesne, hubovité ochorenia, vírusy a dokonca aj škodcovia. Toto ocenia nie len skúsení pestovatelia, ale aj začiatočníci. Existuje však niečo, čo rastline škodí, hubí ju a to je časté polievanie a vystavenie na priamom slnečnom svetle. Vtedy rastlina nedokáže spracovať nadbytočnú vodu, spomalí sa jej rast až sa úplne zastaví. Krčky listových vretien sčernejú, zhnijú korene a rastlina zahynie. Čo sa týka priameho slnečného svetla, to môže popáliť listy a oslabiť rastlinu.
Komentáre (4)
Pridaj komentár
Ako pestovať, polievať a starať sa o lopatkovec
Jedna z najkrajších izbových rastlín.

Izbová rastlina Lopatkovec patrí medzi tie najkrajšie izbové rastliny, ktoré si môžete zaobstarať. Jeho pestovanie je nenáročné a pýšiť sa môže nielen krásou, ale aj svojou schopnosťou čistiť vzduch. Táto tropická rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie a tropických oblastí Ameriky.
Lopatkovec alebo tiež latinsky Spathiphyllum
Na výber máte viac ako 40 druhov tejto krásnej rastliny. Názov si vyslúžil práve podľa nápadného vzhľadu listov, ktoré sú vernou kópiou lopatky. Návod ako pestovať túto krásnu rastlinu vám ponúkame krok za krokom.
1. krok: výber vhodného miesta
Keďže Lopatkovec pochádza z trópov, miluje teplo a vlhko. Najlepšie preto bude, ak mu vyberiete miesto, ktoré bude slnečné a teplé. Hoci má Lopatkovec rád slnko, nikdy ho nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by ho mohlo spáliť. Najvhodnejšie je umiestniť ho k oknu, ktoré smeruje na západ alebo sever. Doprajte mu príjemnú izbovú teplotu, ktorá nebude mať tendenciu kolísať o 5-10 ° Celzia. V našom miernom klimatickom podnebí je nemožné zaručiť rastline pestovanej na záhrade celoročný komfort. No v letných mesiacoch, jej môžete nájsť tienisté a vlhké miesto, kde vám na pár teplých letných mesiacov bude robiť radosť aj von. Akonáhle sa ochladí, nezabudnite Lopatkovec presadiť do kvetináča a umiestniť ho do interiéru.

2. krok: zalievanie rastliny
Tropické rastliny milujú vhlko, preto vodný manažment rastliny netreba zanedbať. Vždy keď zbadáte, že je zemina suchá, pokropte rastlinu tak, aby bola opäť vlhká.Rastlinku však nepremáčajte v zálievke a rovnako ju nenechávajte dlho o smäde. Na Lopatkovec by to malo fatálne následky. Vlhko rastline zabezpečíte aj pravidelným rosením listov z vodného rozprašovača. Pri správnej starostlivosti sa vám rastlinka odmení svojim nezabudnuteľným vzhľadom.
3. krok: starostlivosť o výživu rastliny
Lopatkovec je nenáročný, k dobrej kondícii mu stačí vhodné miesto a dostatok vlahy. Ak sa predsa len rozhodnete hnojiť, môžete použiť univerzálne hnojivo pre izbové rastliny, ktoré zriedite na polovičnú, prípadne štvrtinovú dávku. Hnojivo aplikujte raz do mesiaca v čase od jari do začiatku jesene. Ak by sa rastlina začala akokoľvek neželane meniť, stačí znížiť dávku hnojiva o polovicu.

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny
Najčastejšie chorobné prejavy sú spôsobené práve nesprávnym spôsobom zalievania Lopatkovca. Ak má vody primálo, objavíte zažltnuté listy a celkovo bude rastlina pomaly vädnúť. V opačnom prípade, ak ste rastline dopriali vody až priveľa, prejaví svoju nespokojnosť hnedými okrajmi listov. Priveľa vody môže viesť až k hnijúcim koreňom, čo je možné vyriešiť len presadením rastliny do novej pôdy bez hnilobných koreňov. Vo vlhkom prostredí sa môže veľmi dobre dariť voškám, roztočom a iným drobných škodcom, ktoré možete odstrániť chemicky alebo za pomoci doma vyrobeného insekticídu:
Rozmiešajte 1 lyžičku (15 ml) rastlinného oleja, 3 lyžičky (16 g) kajenského korenia a 1 lyžičku (12 g) tuhého mydla na báze prírodných tukov, v jednom litri teplej vody. Dôkladne premiešajte a rozprašovačom nastriekajte na listy Lopatkovca.
5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny
Rastlinka si pri dobrej starostlivosti bude pravdepodobne pýtať o niečo väčší črepník. Ak presádzate akurát na jar, môžete si rastlinku aj rozmnožiť. Je to jednoduché. Rozdelíte si jednotlivé trsy tak, aby mal každý svoj koreňový systém a zasadíte ich do čerstvej pôdy. Takto si dopestujete množstvo krásnych Lopatkovcov.
Ja ju mam uz 10 rokov a este mi nekvitla ale je krasna velka ma plno vyhonkou a listou ma ich leskle zelene stale vyhana nove vyhonky mozno je niekde chyba poradte dakujem
Nie jepravda,že kvetu sa v domácich podmienkach nedočkáte.Mne kvitne už druhý rok po sebe.
a ak, tak len veľmi zriedkavo.
Ahoj
Vďaka za informácie, ale myslím si, že niektoré informácie nie sú dostatočné.😥
Ale snaha sa cení!
😀😀
Ešte raz ďakujem