Ako pestovať, polievať a starať sa o zamiokulkas?

zamiokulkas
shutterstock

Zamiokulkas je moderná izbová rastlina, ktorá nie je náročná na starostlivosť. Možno ste to nevedeli, ale v domácich podmienkach sa kvetu tejto rastliny nedočkáte a ak, tak len veľmi zriedkavo. Exotická Zamioculcas zamiifolia sa nazýva aj rastlinou šťastia a peňazí. Ako každá rastlina, aj táto má však svoju chybičku krásy. O všetkom sa dočítate ďalej v článku.

Pôvod Zamiokulkasu

Zamiokulkas je teplomilná rastlina pochádzajúca z Tanzánie a Zanzibaru (často sa uvádza aj Madagaskar). Patrí do čeľade áronovitých. Zamiokulkas je zaujímavá rastlina, z ktorej zatiaľ neexistujú žiadne vyšľachtené odrody.

zamiokulkas
pexels.com

Vhodné umiestnenie

Zamiokulkas sa v posledných rokoch uchytil ako ideálna izbová rastlina, ktorá krásne dotvára moderný interiér. Je nenáročná, takže jej nevadí ani tmavé zastrčené miesto, ak vám neprekáža, že neporastie tak rýchlo. V tmavom prostredí jej stačí aj menej časté zalievanie. Ak pre rastlinu nájdete otvorené svetlé miesto, ideálne pri okne orientovanom na západ, odvďačí sa vám rýchlym rastom. Táto rastlina je ideálna aj pre zaneprázdnených ľudí alebo zábudlivcov, keďže nie je nutné často ju zalievať.

Ak nájdete rastline vhodné umiestnenie s rozptýleným svetlom, máte vyhraté. Neumiestnite ju teda do tmavého priestoru, kde sa počas dňa svetlo vôbec neobjaví, ale ani rovno k oknu, kde bude vystavená priamemu slnku. V lete môžete dať rastlinku aj von na balkón či terasu, ak mu nájdete miesto v tieni, kde si postupne zvykne neohrozená popálením od slnka.

zamiokulkas
pexels.com

Nároky na pôdu a vodu

Tu sa dostávame k úvodu spomínanej chybičke krásy a tou je nadmerné zalievanie. Rastlina má tmavozelené extra lesklé listy, v stonkách ktorých zamiokulkas zadržiava vodu, a preto nie je nutné časté zalievanie. Pri nadmernom polievaní dochádza ku hnitiu dužinatých koreňov rastliny a neskôr aj celej rastliny. Hnitie spoznáte ľahko podľa zožltnutých a mäkkých listov. Ale ani vtedy nie je všetko stratené a rastlinu stačí vybrať z nádoby, odstrániť z koreňov substrát a zbaviť sa zhnitých častí. Následne sa má rastlina presadiť do novej pôdy. Rastlinu je teda vhodné zalievať približne raz za týždeň.

Pri zamiokulkase je potrebné dohliadať aj na to, ako dlho rastlinu máme. Staršie rastliny majú totiž veľmi vyvinutý koreňový systém, ktorý zvykne deformovať plastové aj keramické nádoby. Preto je treba rastlinu presádzať do väčších črepníkov.

zamiokulkas
pexels.com

Čo sa týka pôdy, rastlina potrebuje hnojiť počas marca až augusta každé dva týždne hnojivom pre zelené rastliny. Na pestovanie je vhodný substrát bežný pre izbové rastliny zmiešaný s trochou piesku. Na dno kvetináča/ nádoby môžete pridať drenáž vo forme kamienkov alebo keramzitu, aby v prípade preliatia rastliny nestáli korene vo vode. Presádzať rastlinu je najvhodnejšie na jar.

Rozmnožovanie – ako na to?

Zamiokulkas sa rozmnožuje delením veľkých a bohato rozrastených rastlín. Najčastejší spôsob rozmnožovania je delenie trsov počas presádzania. Takto sa dá získať niekoľko exemplárov naraz, keďže v kvetináči rastú spolu najčastejšie štyri či viac rastlín. Menej známou metódou je rozmnožovanie pomocou lístkov. Tie sa dajú do vopred zahriateho substrátu.

Choroby a škodcovia

Výhodou zamiokulkasu je odolnosť voči najrôznejším chorobám. Vyhýbajú sa jej plesne, hubovité ochorenia, vírusy a dokonca aj škodcovia. Toto ocenia nie len skúsení pestovatelia, ale aj začiatočníci. Existuje však niečo, čo rastline škodí, hubí ju a to je časté polievanie a vystavenie na priamom slnečnom svetle. Vtedy rastlina nedokáže spracovať nadbytočnú vodu, spomalí sa jej rast až sa úplne zastaví. Krčky listových vretien sčernejú, zhnijú korene a rastlina zahynie. Čo sa týka priameho slnečného svetla, to môže popáliť listy a oslabiť rastlinu.

Komentáre (4)

  1. Ja ju mam uz 10 rokov a este mi nekvitla ale je krasna velka ma plno vyhonkou a listou ma ich leskle zelene stale vyhana nove vyhonky mozno je niekde chyba poradte dakujem

  2. Ahoj
    Vďaka za informácie, ale myslím si, že niektoré informácie nie sú dostatočné.😥
    Ale snaha sa cení!
    😀😀
    Ešte raz ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako pestovať, polievať a starať sa o monsteru

shutterstock

Je množstvo izbových rastlín, ktoré si vás získajú svojou farebnosťou alebo tvarom kvetov. Tropická liana Monstera vám učaruje, hoci je vždy zelená. Monstera má unikátne tvarované listy, ich povrch je nádherne lesklý a príjemný na dotyk. Dorastá do väčších rozmerov, čo z tejto rastliny robí unikátnu a neprehliadnuteľnú izbovú rastlinu.

Monstera je ideálna do väčších priestorov, kde bude mať svoj vlastný priestor na rast. Dosahuje 3-5 metrov, čo si vyžadaje svoj osobitý priestor.

Pochádza z tropických pralesov Západnej Indie a Strednej Ameriky. Exotickosť jej dodávajú vzdušné korene šedohnedej farby. Hoci je Monstera tropická rastlina, je skutočne nenáročná. Darí sa jej aj v tmavých a chladných priestoroch, čo ocenia najmä pestovatelia – začiatočníci.

monstera
pexels.com

Starostlivosť o Monsteru v 5. krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Monstere sa bude najlepšie dariť, ak ju umiestnite na svetlé miesto. Ostré slnečné svetlo neznesie, preto si na výber vhodného miesta doprajte čas. Monstera dokáže prežiť aj v tmavších miestach, no adekvátne k tomu sa jej spomalí rast. V miestnosti by mala byť primeraná izbová teplota minimálne 15° a maximálne 24° Celzia. Pri výbere vhodného miesta myslite aj na to, že Monstera sa za pár rokov rozrastie a bude dosahovať väčšie rozmery. Monstera je dlhoveká rastlina, ktorá dokáže dorásť do gigantických rozmerov 3-5 m. Ich rast však môžete korigovať zrezaním najvyšších stoniek. Rastline však nikdy nestriháme vzdušné korene.

2. krok: zalievanie rastliny

V letných mesiacoch si Monstera žiada výdatnú zálievku. Polejte ju vždy, keď zemina preschne. V zimných mesiacoch vie rastlina s vodou zaobchádzať šetrnejšie a tak pôda ostáva dlhšie vlhká. V letných mesiacoch doprajte Monstere pravidelné rosenie listov z rozprašovača. Taktiež jej môžete veľké kožovité listy utierať vlhkou handričkou. Zbaví sa nielen prachu, no doprajete jej vlhkosť, vďaka ktorej dobre prospieva.

Starostlivosť
SvetloJasné rozptýlené svetlo bez priamych slnečných ľúčov alebo polotieň. V zime je možné ju umiestniť i na priame svetlo.
Voda Dôkladne ju zalievajte. Medzi jednotlivými zálievkami nechajte povrh substrátu mierne preschnúť. V zime ju zalievajte menej a nechajte substrát len trochu vlhký.
TeplotaBěžná izbová teplota je ideálna, v zime minimum 12 ˚C.
Vlhkosť vzduchuVyžaduje si vysokú vlhkosť vzduchu. Listy občasne rosíme počas tropických letných dní alebo v zime, kedy je vzduch suchý.
PresadzovaniePresadzujeme každý rok, prípadne každé dva roky vždy na jar, pokiaľ korene prerastajú z kvetináča von. Dávajte pozor na vzdušné korene, aby ste ich nepoškodili.
RozmnožovanieRozmnožujeme vrchnými odrezkami, ktoré odstrihnite tesne pod vzdušnýni koreňmi. Odstrihnite stonku aspoň z dvomi alebo tromi listami a koniec stonky dajte do vody.
HnojenieHnojíme od jari po jeseň zhruba 2x mesačne štandartným tekutým hnojivom.
monstera
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Monstera si raz za mesiac vyžiada aj dodatočnú dávku výživy. Najlepšie je použiť 0,2 % roztok viaczložkového hnojiva, ktorý rastlinu ochráni pred množstvom neduhov. Hnojiť ju môžete len v teplých mesiacoch, kedy má vegetačné obdobie, v zimných mesiacoch dodatočnú výživu vôbec nepotrebuje. Monstera si vďaka svojim rozmerom žiada pravidelné presádzanie do postupne väčších črepníkov. Pri presádzaní si dajte záležať na spodnej drenáži, ktorá bude dobre odvádzať vodu. Následne dosypte stredne ťažkú zeminu, ktorá udrží váhu rastliny.

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Monstera je odolná rastlina, ktorá si svoje zdravie udržuje aj za nepriaznivejších podmienok. Jej vitalitu však môžete ovplyvniť aj dobrou starostlivosťou. Ak má rastlina plné listy, ktoré sa typicky nerozdeľujú, žiada si Monstera viac svetla. Ak má naopak Monstera slnka priveľa časom jej vyblednú listy. Stačí si preto dobre všímať, ako rastlina mení vzhľad a na základe toho prispôsobiť starostlivosť.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rastlinu je možné si namnožiť semenom alebo z odrezkami z pôvodnej rastliny. Kvalitné semená sa však zháňajú podstatne ťažšie, preto je jednoduchšie rozmnožiť si rastlinu za pomoci odrezkov. V lete odrežeme vrcholky rastliny a necháme ich zakoreniť v pohári vody 4-5 mesiacov.