Ako sa starať o kožené sedacie súpravy?

pexels.com/Martin Péchy

Prečo je správna starostlivosť o kožu dôležitá?

Aj keď sú kožené sedacie súpravy vyrobené z pravej kože, ktorá je sama o sebe upravená, opracovaná a v konečnom dôsledku aj odolná, roky používania sa bez správnej starostlivosti môžu na jej vzhľade nepekne podpísať. Pri nevhodnej manipulácii alebo zanedbávaní pravidelnej údržby sa stáva náchylnejšia na škvrny, odfarbenie, či lúpanie a praskanie. 

Precízna práca a vysoká kvalita výrobku spravidla znamenajú, že naozaj nejde o najlacnejšiu položku v domácnosti. Bola by preto škoda prísť po pár rokoch o výnimočný vzhľad koženej sedačky len kvôli nevedomosti alebo lenivosti.

Prevencia a pravidelná údržba

Na bežné čistenie koženej sedacej súpravy budete potrebovať vlhkú handru z mikrovlákna a zopár minút vášho času. Pravidelné utieranie prachu z povrchu a štrbín je v starostlivosti o kožu základom. Šikovným pomocníkom pri prevencii pred opotrebením je aj vysávač. Ten zbaví sedačku nečistôt, ktoré by sa inak mohli na koži usadiť, čo by sa neskôr mohlo odraziť na jej vzhľade. 

V tomto bode si však dajte pozor na to, aby ste vysávač používali čo najšetrnejšie a so správnym nadstavcom. Nesprávnou manipuláciou by ste totiž mohli spôsobiť poškodenie kože, ktoré by na vzhľade sedacej súpravy rozhodne nepridalo.

pexels.com / Rachel Claire

Pravidelnú údržbu by ste z času na čas mali doplniť aj o čistenie prípravkom určeným na kožu. Pre oživenie vzhľadu na ňu zase aplikujte aspoň raz za pol roka kondicionér či krém, ktorý zabráni popraskaniu alebo vysušeniu. Dôležitá je aj pravidelná impregnácia, ktorá prispieva k jej ochrane a pomáha v prípade nechcených nehôd.

Pred použitím akéhokoľvek prípravku na vašu sedaciu súpravu sa uistite, že je určený na starostlivosť o kožený nábytok. Takisto sa vždy riaďte inštrukciami, ktoré sú uvedené na obale výrobku.

Dávajte pozor na vodu, mastnotu a slnko

Všetkého veľa škodí a v prípade kožených sedacích súprav to platí niekoľkonásobne. Vyhnite sa preto všetkému príliš mokrému či mastnému, čo by mohlo na koži zanechať fľaky. Ak na sedačku niečo nechtiac vylejete, okamžite miesto osušte. 

Okrem vysokej vlhkosti škodí koži aj veľké sucho, teplo či slnečné lúče. Ak dáte sedačku ku kozubu, radiátoru alebo priamo pod okno, môže sa vám koža rýchlejšie vysušiť a popraskať. Priame a príliš intenzívne slnečné lúče by sa však okrem toho mohli podpísať aj na jej farbe, ktorá by rýchlejšie vybledla. Pozor si dajte aj na horúce šálky a notebooky, ktoré síce pôsobia nevinne, no ich kontakt so sedačkou by mohol spôsobiť trvalé poškodenie kože.

pexels.com / Ksenia Chernaya

Napokon, ak si so starostlivosťou o svoju novú koženú sedaciu súpravu nebudete vedieť dať rady, prípadne budete mať akékoľvek pochybnosti, vždy sa môžete obrátiť na predajcu alebo špecialistu v danom odbore.

Orchidea: Ako sa o ňu správne starať?

Starostlivosť o interiérové orchidey je jednoduchá, teda pokiaľ sa naučíte, ako ich správne pestovať. Tieto obľúbené kvety nájdete v rôznych farbách a veľkostiach v závislosti od ich odrody. Orchidey si vyžadujú malú starostlivosť a všetko čo pre ne musíte spraviť, je poskytnúť im optimálne svetlo, teplotu a vlhkosť.

Väčšina orchideí pre svoj optimálny rast potrebuje vlhké prostredie, a preto sa nemusíte báť im do kvetináča pridať rašeliniská, skalky, korok, drevené uhlie, piesok či obyčajnú zeminu. Základnú zmes na pestovanie orchideí tvorí hrubý perlit, nugety borovicovej kôry a mach sphagnum. Orchidey vyžadujú plytkú výsadbu a ich ideálne umiestnenie je do okna, do miestnosti orientovanej na východ až na juh. Tieto rastliny uprednostňujú jasné, avšak nepriame svetlo. Nedostatok svetla prirodzene vedie k zlému kvitnutiu, alebo až zvednutiu. Príliš veľa svetla však môže viesť k popáleniu listov, takže si na výbere miesta pre svoju novú kvetnatú spoločníčku dajte naozaj záležať.

Rovnako dôležitá je aj teplota. Zatiaľ čo orchidey tolerujú počas svojho bežného vegetačného obdobia chladnejšie ale aj teplejšie teploty, a sú teda dokonale adaptabilné, v noci si rastlina vyžaduje približne o 15 stupňov menej ako počas dňa, aby dostatočne kvitla.

Orchidey potrebujú dostatok vody, ale medzi jednotlivými zálievkami by ste ich mali nechať trochu vyschnúť. Jedným zo spôsobov kontroly zavlažovania je pichnutie prsta do kvetináča do hĺbky približne dvoch centimetrov. Ak vytiahnete suchý prst, je najvyšší čas dopriať vašej orchidey vodu. Rovnako ako iné izbové rastliny, aj orchidey tiež potrebujú primeranú vlhkosť interiéru, asi päťdesiat až sedemdesiat percent. Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť vlhkosť vo vašom dome či byte. Pod rastliny umiestnite tanier naplnený vodou alebo jednoducho použite zvlhčovač. Hnojte orchidey raz alebo dvakrát týždenne počas doby ich rastu, a po dozretí ich hnojenie obmedzte na mesačné alebo dvojmesačné intervaly.

Medzi ďalšie tipy na starostlivosť o orchidey patrí presádzanie, ktoré sa zvyčajne robí každý druhý rok. Ak vaše orchidey náhle prestanú kvitnúť aj napriek tomu, že majú pre svoj život ideálne podmienky, teda majú vhodné svetlo, teplotu a vlhkosť, potom môže byť potrebné opätovné presádzanie. Dávajte pozor aj na príznaky škodcov alebo chorôb. Orchidey sú príležitostne ovplyvnené červotočmi, šupinami a voškami. Spravidla sa dajú ľahko zmyť vodou alebo ošetriť insekticídnym mydlom.