Ako sa starať o kožené sedacie súpravy?

pexels.com/Martin Péchy

Prečo je správna starostlivosť o kožu dôležitá?

Aj keď sú kožené sedacie súpravy vyrobené z pravej kože, ktorá je sama o sebe upravená, opracovaná a v konečnom dôsledku aj odolná, roky používania sa bez správnej starostlivosti môžu na jej vzhľade nepekne podpísať. Pri nevhodnej manipulácii alebo zanedbávaní pravidelnej údržby sa stáva náchylnejšia na škvrny, odfarbenie, či lúpanie a praskanie. 

Precízna práca a vysoká kvalita výrobku spravidla znamenajú, že naozaj nejde o najlacnejšiu položku v domácnosti. Bola by preto škoda prísť po pár rokoch o výnimočný vzhľad koženej sedačky len kvôli nevedomosti alebo lenivosti.

Prevencia a pravidelná údržba

Na bežné čistenie koženej sedacej súpravy budete potrebovať vlhkú handru z mikrovlákna a zopár minút vášho času. Pravidelné utieranie prachu z povrchu a štrbín je v starostlivosti o kožu základom. Šikovným pomocníkom pri prevencii pred opotrebením je aj vysávač. Ten zbaví sedačku nečistôt, ktoré by sa inak mohli na koži usadiť, čo by sa neskôr mohlo odraziť na jej vzhľade. 

V tomto bode si však dajte pozor na to, aby ste vysávač používali čo najšetrnejšie a so správnym nadstavcom. Nesprávnou manipuláciou by ste totiž mohli spôsobiť poškodenie kože, ktoré by na vzhľade sedacej súpravy rozhodne nepridalo.

pexels.com / Rachel Claire

Pravidelnú údržbu by ste z času na čas mali doplniť aj o čistenie prípravkom určeným na kožu. Pre oživenie vzhľadu na ňu zase aplikujte aspoň raz za pol roka kondicionér či krém, ktorý zabráni popraskaniu alebo vysušeniu. Dôležitá je aj pravidelná impregnácia, ktorá prispieva k jej ochrane a pomáha v prípade nechcených nehôd.

Pred použitím akéhokoľvek prípravku na vašu sedaciu súpravu sa uistite, že je určený na starostlivosť o kožený nábytok. Takisto sa vždy riaďte inštrukciami, ktoré sú uvedené na obale výrobku.

Dávajte pozor na vodu, mastnotu a slnko

Všetkého veľa škodí a v prípade kožených sedacích súprav to platí niekoľkonásobne. Vyhnite sa preto všetkému príliš mokrému či mastnému, čo by mohlo na koži zanechať fľaky. Ak na sedačku niečo nechtiac vylejete, okamžite miesto osušte. 

Okrem vysokej vlhkosti škodí koži aj veľké sucho, teplo či slnečné lúče. Ak dáte sedačku ku kozubu, radiátoru alebo priamo pod okno, môže sa vám koža rýchlejšie vysušiť a popraskať. Priame a príliš intenzívne slnečné lúče by sa však okrem toho mohli podpísať aj na jej farbe, ktorá by rýchlejšie vybledla. Pozor si dajte aj na horúce šálky a notebooky, ktoré síce pôsobia nevinne, no ich kontakt so sedačkou by mohol spôsobiť trvalé poškodenie kože.

pexels.com / Ksenia Chernaya

Napokon, ak si so starostlivosťou o svoju novú koženú sedaciu súpravu nebudete vedieť dať rady, prípadne budete mať akékoľvek pochybnosti, vždy sa môžete obrátiť na predajcu alebo špecialistu v danom odbore.

Ako sa správne starať o záhradné stavby

shutterstock

Ak máte záhradu, určite viete, že je skvelým miestom nielen na pestovanie obľúbených plodín, ale taktiež aj na skvelý oddych, pobyt na čerstvom vzduchu a rekreáciu. Záhrada ako taká môže slúžiť na mnoho účelov naraz, čo je jej veľkou výhodou.  Nezáležiac na veľkosti, záhrada je skvelým miestom pre obľúbencov záhradkárčenia a pestovania, milovníkov pasívneho ale aj aktívneho oddychu, pre rodiny s deťmi či skupiny priateľov. Dá sa využiť takmer na čokoľvek – či už sú to záhradné posedenia, oslavy, športovanie, pestovanie či mnohé ďalšie iné voľnočasové aktivity. 

Tip: Kupujete záhradu, prípadne premeriavate pozemok? V niektorých prípadoch sa môže stať, že meranie odhalí nezrovnalosti v hraniciach pozemkov. Často sa príde na to, že záhrada suseda zasahuje do vášho pozemku. Prečítajte si, čo robiť, ak susedova záhrada presahuje na váš pozemok.  

Skvelým a v poslednej dobe čoraz viac obľúbeným doplnkom do záhrady sú aj záhradné stavby. Sú už takmer neoddeliteľnou súčasťou záhrad. Dôvodom sú benefity, ktoré záhradné stavby do záhrady vnášajú. Napríklad taký záhradný domček s terasou je skvelým miestom na pomoc pri záhradkárčení ale aj na spoločné záhradné posedenia. Domček na náradie je zas šikovným a praktickým pomocníkom pre všetkých záhradných kutilov. A záhradná chatka je zas ideálnym miestom na oddych a rekreáciu pre všetky vekové skupiny. 

Správna starostlivosť je kľúčová

Aby však záhradné stavby slúžili spoľahlivo a najmä dlhodobo, vyžadujú si patričnú starostlivosť. Prevažná väčšina záhradných stavieb, či už je to záhradný domček s terasou, altánok, chatka alebo domček na náradie, sú vyrobené práve z dreva. Drevo je prírodný materiál s mnohými pozitívnymi vlastnosťami, ako napríklad prirodzená termoregulácia, príjemná vôňa, navodenie spojenia s prírodou a podobne. Avšak je prirodzené, že viac podlieha vplyvom okolia a poveternostným podmienkam. Jedným z najväčších „nepriateľov“ dreva je vlhkosť. Tá spôsobuje nepríjemnosti, akou je napríklad napučanie dreva a jeho následné praskanie, hnilobu či zmenu tvaru. Vplyvom vlhkosti sa drevo tiež stáva náchylnejšie na napadnutie drevokaznými škodcami, ako sú huby, plesne či drevokazný hmyz. Na drevo taktiež vplýva aj slnečné žiarenie, mráz ale aj mechanické používanie. Aby sa drevo pred týmito vplyvmi ochránilo a zvýšila sa tak odolnosť a trvácnosť záhradnej stavby, je potrebná správna starostlivosť. Ako teda na to?

Impregnácia a povrchové nátery

Ak kupujete nový záhradný domček s terasou, domček na náradie, altánok či záhradnú chatku, pravdepodobne k vám domov dorazia v surovom stave. Surový stav znamená, že na drevo neboli aplikované žiadne povrchové nátery. Pri surovom dreve je veľmi podstatné nezanedbať prvý krok, a tým je impregnácia dreva. Impregnačný náter sa nanáša na surovú stavbu iba raz pri prvom ošetrení, úplne na začiatku. Jeho úlohou je chrániť drevo pred škodcami. Existuje niekoľko druhov impregnačných náterov a ich kombinácií, ako napríklad fungicídy na ochranu pred hubami, plesňami či inými mikroorganizmami či insekticídy na ochranu pred drevokazným hmyzom. Pri výbere impregnačného náteru si nechajte poradiť od predajcov v špecializovaných predajniach, tak budete mať istotu, že si pre svoj záhradný domček s terasou či domček na náradie alebo altánok vyberiete vhodný náter. Impregnačný náter má zväčša menšiu hustotu než povrchové nátery, pretože je potrebné, aby prenikol do dreva čo najhlbšie, aby bolo drevo chránené. Aby sa zvýšila účinnosť ochrany dreva, môže sa impregnačný náter naniesť aj v dvoch vrstvách.

Po impregnácii nasleduje povrchový náter dreva. Ten môže byť realizovaný lazúrou alebo krycou farbou. Lazúra je zväčša priesvitný náter, ktorý zabezpečuje to, že povrch dreva vytvrdne, čím sa zvyšuje odolnosť dreva voči zašpineniu. Tým, že je lazúra priesvitná, zvýrazňuje tiež kresbu dreva. Zvyčajne sa nanáša v dvoch alebo troch vrstvách. Krycie farby na rozdiel od lazúr drevo úplne prekryjú. Krycie farby si môžete zvoliť vtedy, ak chcete pozmeniť farebný odtieň vašej záhradnej stavby. Nanášajú sa zvyčajne v jednej až dvoch vrstvách, pričom je potrebné dodržať časový odstup od jednotlivých náterov aspoň 24 hodín pri syntetických farbách a 6 hodín pri farbách riediteľných vodou. Krycie farebné nátery sa môžu nanášať štetcom, valčekom alebo striekaním. 

Pri ošetrení dreva môžete zvoliť aj olejovanie a voskovanie. Ide o definitívne úpravy povrchu dreva, a teda neumožňujú ďalšie prípadne lazúrovanie či nanášanie krycích farieb. 

Pravidelná starostlivosť ako prevencia

Ak už doma svoju záhradnú stavbu máte, určite by ste nemali zanedbávať jej pravidelnú starostlivosť. Pravidelne kontrolujte, či je drevo v poriadku. Ak natrafíte na poškodenia, mali by ste sa ihneď pustiť do ich opravy, aby ste zamedzili ich šíreniu. Drevenej záhradnej stavbe by ste tiež mali pravidelne dopriať renováciu. V oboch prípadoch je najprv potrebné odstrániť všetky staré vrstvy náterov zbrúsením. Napadnuté drevo škodcami či spráchnivené alebo hnilé drevo je treba vyrezať s rezervou 5 mm. Následne chýbajúcu časť dreva vyplňte tmelom alebo nahraďte vlepením kúsku dreva. Na záver by sa zbrúsené drevo a doplnené časti mali nanovo ošetriť povrchovým náterom, aby sa zabezpečilo nielen zjednotenie povrchu ale aj ochrana a odolnosť dreva záhradnej stavby.

Záhradné stavby sú skvelým miestom na posedenia, relax a rekreáciu. Avšak aby ste si ich benefity užívali čo najdlhšie, mali by ste im venovať dostatočnú a najmä pravidelnú starostlivosť. Impregnácia a pravidelné ošetrenie a renovácia dreva vám zabezpečia dlhú životnosť záhradnej stavby a zníženie nákladov na ich opravu či výmenu, keď už je neskoro.