Ak chcete bojovať proti nepriateľovi, musíte ho najprv spoznať. Sršňov sa zbavíte niekoľkými spôsobmi. Dôležité predsa je, aby neohrozovali vašich blízkych.
Sršeň obyčajný – nepríjemný sused
Sršne majú pruhované bruško, dva páry krídel, tri páry nôh a tykadlá. Svoje hniezda si stavajú v dutinách stromov, v podkroviach starých domov so sedlovou strechou alebo pod strieškami záhradných domčekov. Na jeseň preto sršňov ubúda a prežívajú len oplodnené kráľovné, ktoré sa na jar zobúdzajú a proces začína odznova.
Prečo sú škodlivé aj užitočné
Sršne sú dravce a do ich jedálnička patria rôzne druhy hmyzu. Boja sa ich napríklad húsenice, ktoré nám ničia rôzne rastliny. Či máte na blízku sršňov zistíte aj podľa toho, že hmyzu je v okolí naozaj menej. Jedno hniezdo dokáže uloviť až kilogram hmyzu denne. Okrem toho sa radia medzi opeľovačov.
V dospelosti sa tiež živia šťavou z ovocia, ktoré nabodávajú alebo vyhryzú. Takto znehodnotené ovocie začína hniť priamo na strome alebo kríku. Sršňov nemajú radi ani včely, ktoré okrádajú o zásoby medu.
Sršne a osy: Čo majú spoločné
Osy aj sršne majú podobné čierno-žlté pruhované telo. Odlišujú sa ale veľkosťou (osa dorastá do dĺžky 10 až 19 mm) a najmä intenzitou bzučania. Sršeň znie skutočne odstrašujúco. Sršne a osy nemajú rady prudké otrasy v blízkosti svojho obydlia alebo ak im niekto zablokuje ich letovú dráhu. V oboch prípadoch považujú takéto konanie za ohrozujúce a reagujú agresívne.
Ako sa zbaviť sršňov a ôs
Prevencia
Nelákajte ich na sladké. Sršne aj osy milujú nektár, ovocie aj ovocné šťavy. Stretnúť sa totiž môžete s odporúčaním, aby ste vytvorili miesto, kde zhromaždíte cukor, pivo, ovocie. Takto ich ale vlastne len kŕmite a pomáhate im sa rozmnožovať.
Nenechávajte na stoloch vyliatu ovocnú šťavu po ovocí, nezahadzujte kúsky surového mäsa pre „susedovho psa“ a najmä nezhromažďujte odpad v otvorených kontajneroch. Ovocie aj iné jedlo uzavrite do čistých nádob, aby vôňa neprilákala neželaných hostí.
Skúste použiť lapače na hmyz
Domáce lapače si môžete vyrobiť z plastovej fľaše, ktorú naplníte tekutou zmesou, ktorá sršne a osy priláka. Postup je veľmi jednoduchý. Vrch fľaše odrežete a hrdlo vložíte do vnútra odrezanej spodnej časti. Takto vytvoríte akýsi tunel, ktorý vedie k tekutej návnade, ktorú vylejete na spodok fľaše. Návnadu vytvoríte celkom jednoducho. Jej základom by mal byť cukor, resp. sladké šťavy. Kombinovať môžete napríklad pivo, cukor a med alebo jablčný ocot a surové mäso.
Veľmi účinná a pritom jednoduchá je maketa osieho hniezda. Jednoducho ju zavesíte do priestoru a vyplníte, aby pôsobila realisticky. Sršne a osy sú teritoriálne, takže ak zbadajú, že miesto je obsadené, nájdu si iné.
Ak naopak chcete hmyz odplašiť, siahnite po kombinácií citrónovej kôry, klinčeka a čili. Medzi umelé odpudzovače patria aj sviečky s citrónovou vôňou. Sú ale dosť prenikavé, a tak odpudzujú aj niektorých ľudí.
Likvidácia hniezda
Najrýchlejším spôsobom ako sa zbaviť sršňov je likvidácia celého hniezda naraz. Predtým, ako sa do takejto akcie pustíte, zvážte všetky pre a proti. V prvom rade zistite, či je situácia naozaj vážna. Ak sršne neohrozujú ľudí alebo je hniezdo na mieste, kde sa ľudia nezdržiavajú, odložte jeho likvidáciu na jeseň. Vtedy riskujete najmenej.
Ak sa rozhodnete hniezdo zničiť, zabezpečte si ochranný odev. Zároveň majte záložný plán, ak by vám likvidácia hniezda nevyšla. Myslite na to, že sršne vás dobehnú a poštípu, ak sa nebudete mať možnosť schovať za dvere. Nezabudnite sa tiež vyzbrojiť špeciálnym sprejom proti sršom. Ten ich usmrtí za pár sekúnd.
Likvidácia a premiestňovanie visiaceho hniezda
Pripravte si dostatočne veľké vrece alebo nádobu, do ktorej hniezdo po zrezaní okamžite nepriepustne uzavriete. Ak sršne nechcete vyhubiť, ale len premiestniť, urobte tak na jar. Vtedy sú hniezda malé a málo nebezpečné.
Ako sa zbaviť sršňov, ak je hniezdo v zemi
Obzvlášť nepríjemné môže byť hniezdo sršňov v zemi. Šliapnutie na sršňa bosou nohou je nebezpečné a bolo by veľmi bolestivé. Zlikvidovať ho môžete tak, že do neho nalejete veľké množstvo vriacej vody, prípadne hniezdo vypálite pomocou zápalnej šnúry. Vždy ale rátajte s tým, že váš plán nemusí vyjsť a rátajte s únikovou trasou.
Ako odstrániť hniezdo sršňov v dome
Pokiaľ vás sršne priamo neohrozujú, patria rovnaké zásady ako pri hniezdach na iných miestach. Ak nie je potrebné sršne okamžite zahubiť, počkajte do jesene. Sršne žijú len počas leta a zimuje len kráľovná, ktorá vylieta znovu na jar, aby založila novú kolóniu.
Neriskujte, obráťte sa na odborníkov
Aj keď jed sršňov je niekoľkonásobne menej toxický ako osí, jeho uštipnutie bolí omnoho viac. V prípade, že máte na uštipnutie alergiu, neriskujte pri odstraňovaní hniezda a radšej sa poraďte s odborníkmi. Hniezdo dokážu odstrániť hasiči alebo deratizačná firma. Prípadne sa môžete poradiť so včelárom. Tí sršňov nemajú radi, pretože im ohrozujú včelstvá a určite vám budú vedieť poradiť, ako sa sršňov či ôs zbaviť najlepšie.
Napriek zlej povesti sú sršne pomerne pokojné. K bodnutiu dochádza len výnimočne a len po vyprovokovaní. Likvidácia sršňov je náročná, vyžaduje si čas a zároveň skúsenosti. Vždy preto zvážte, či hniezdo niekoho naozaj niekoho ohrozuje a pred jeho zneškodnením sa poraďte s odborníkom.
Praktická skúsenosť:
Juraj (62): Sršne sa nám nasťahovali do čela strechy záhradného domčeka. Hrajú sa mi tam vnúčatá, a preto som nechcel riskovať. Môj synovec je včelár a vie, čo na sršňov platí. Hniezdo bolo poprilepované z viacerých strán ku krovu, takže nešlo jednoducho odrezať. Sršne sme museli vyhubiť. Ja som mal hasičák na sršne na zemi a on jeden v podkroví. Sršne postriekal a potom hniezdo prikryl veľkou nádobou. Keď prestalo vibrovať, zapálil ho. Teplo a dym ich omráčili a hasičák ich vyhubil takmer okamžite. Sám by som si na to v mojom veku netrúfol.
Komentáre (4)
Pridaj komentár
Už viac ako 60-tisíc domácností na Slovensku šetrí za energie vďaka tipom z našej bezplatnej kalkulačky
Patríte k tým, ktorí s obavami očakávajú ročné vyúčtovanie energií? Máme pre vás riešenie. Každoročný nárast cien energií nezmeníme, no každá domácnosť môže ušetriť desiatky až stovky eur správnou optimalizáciou spotreby. Viete, čo je u vás doma slabým miestom? Zistiť to môžete hneď vďaka inteligentnej kalkulačke od innogy. Otestujte bezplatne svoju domácnosť a začnite efektívne šetriť.
Všetky ceny produktov elektriny i plynu na dlhodobých a krátkodobých trhoch rastú, čím výrazne zasahujú aj rozpočty domácností. Na Slovensku sa v domácnostiach spotrebuje v priemere najviac energie na kúrenie, potom nasleduje spotreba elektriny a ohrev vody. Poďme sa teda bližšie pozrieť na energie, ktoré majú priamy vplyv na rozpočet domácnosti.
Teplo, voda a elektrina
Suma, ktorú platíme za vykurovanie a teplú vodu, nie je malá. Vo veľkej miere závisí od zvoleného typu kúrenia, pričom výber najvhodnejšieho typu pre domácnosť ovplyvňujú najmä investičné náklady, dostupnosť paliva, prevádzka zariadenia a návratnosť vstupných investícií.
Oplatí sa pozrieť aj na celkovú spotrebu vody, ktorá sa v jednotlivých domácnostiach líši v závislosti od jej veľkosti, počtu jej členov, úrovne environmentálneho povedomia, ale najmä od jej vybavenia. Veľmi záleží napríklad od konkrétneho typu práčky, umývačky riadu, ale aj vodovodnej batérie či sprchovej hlavice.
Úplne najdrahšou formou energie je elektrina, preto efektívne hospodárenie s ňou je pre dosiahnutie úspor nevyhnutné. Spotreba v domácnosti závisí nielen od užívateľských návykov, ale najmä od vybavenia domácnosti. Množstvo spotrebičov v porovnaní s minulosťou výrazne stúplo. Dôležitým faktorom je aj ich kvalita a vek.
Elektrina v domácnostiach je využívaná na bežné činnosti, akými sú napríklad varenie či osvetlenie. Ak si však myslíte, že práve tieto činnosti sú najväčším požieračom elektriny, mýlite sa. Podľa štatistík najviac elektriny spotrebuje elektronika, a to najmä v domácnostiach, v ktorých je televízor či počítač zapnutý permanentne, ako kulisa pri iných činnostiach.
Už začínate tušiť, kde sú skryté rezervy práve vo vašej domácnosti? Spoľahlivo si to môžete overiť vďaka bezplatnej službe innogy a inteligentnej kalkulačke.
Stačí vyplniť niekoľko vstupných údajov, viažucich sa k vašej domácnosti a po ich vyhodnotení obdržíte v nasledujúcom kroku email s na mieru vytvoreným Energetickým plánom domácnosti. Očakávať môžete konkrétne návrhy riešení v prehľadnom spracovaní, vďaka ktorým môžete začať šetriť ihneď.
Viete, koľko môžete ušetriť Vy? Vypočítajte si to jednoducho v tejto online kalkulačke.
Vyššiu spotrebu vody môžete napríklad znížiť používaním úspornejších technologických riešení, ktorými ušetríte od 29 % až do 44 % pitnej vody.
Aj spotrebu elektriny môžete znížiť jednoduchou výmenou úsporných žiaroviek či šetriacich zásuviek. Niekedy dokonca stačí nezabudnúť na tlačidlo OFF. Vedeli ste, že udržiavaním spotrebičov v tzv. pohotovostnom (stand-by) režime, platia domácnosti za elektrický prúd zbytočne desiatky eur ročne?
Podľa prieskumov predstavuje pohotovostná spotreba asi 300 kWh ročne. Pri prepočte nákladov ide približne jedna mesačná platba za elektrinu práve za “stand-by” elektrinu.
Okrem konkrétnych návrhov riešení v prehľadnom spracovaní, získate vďaka samodiagnostike cez kalkulačku, aj konzultáciu s profesionálom z innogy. Bezplatne si môžete prejsť dostupné možnosti vylepšenia vašej domácnosti, tak aby ste mohli začať šetriť s minimálnymi vstupnými nákladmi.
Ja som s nimi bojoval tyžden!!a vysledok!??skonçil som na ARE na kysliku!!