Ako sa zbaviť sršňov rýchlo a jednoducho

pixabay

Ak chcete bojovať proti nepriateľovi, musíte ho najprv spoznať. Sršňov sa zbavíte niekoľkými spôsobmi. Dôležité predsa je, aby neohrozovali vašich blízkych.

Sršeň obyčajný – nepríjemný sused

Sršne majú pruhované bruško, dva páry krídel, tri páry nôh a tykadlá. Svoje hniezda si stavajú v dutinách stromov, v podkroviach starých domov so sedlovou strechou alebo pod strieškami záhradných domčekov. Na jeseň preto sršňov ubúda a prežívajú len oplodnené kráľovné, ktoré sa na jar zobúdzajú a proces začína odznova.

Prečo sú škodlivé aj užitočné

Sršne sú dravce a do ich jedálnička patria rôzne druhy hmyzu. Boja sa ich napríklad húsenice, ktoré nám ničia rôzne rastliny. Či máte na blízku sršňov zistíte aj podľa toho, že hmyzu je v okolí naozaj menej. Jedno hniezdo dokáže uloviť až kilogram hmyzu denne. Okrem toho sa radia medzi opeľovačov.

V dospelosti sa tiež živia šťavou z ovocia, ktoré nabodávajú alebo vyhryzú. Takto znehodnotené ovocie začína hniť priamo na strome alebo kríku. Sršňov nemajú radi ani včely, ktoré okrádajú o zásoby medu.

Sršne a osy: Čo majú spoločné

Osy aj sršne majú podobné čierno-žlté pruhované telo. Odlišujú sa ale veľkosťou (osa dorastá do dĺžky 10 až 19 mm) a najmä intenzitou bzučania. Sršeň znie skutočne odstrašujúco. Sršne a osy nemajú rady prudké otrasy v blízkosti svojho obydlia alebo ak im niekto zablokuje ich letovú dráhu. V oboch prípadoch považujú takéto konanie za ohrozujúce a reagujú agresívne.

flickr

Ako sa zbaviť sršňov a ôs

Prevencia

Nelákajte ich na sladké. Sršne aj osy milujú nektár, ovocie aj ovocné šťavy. Stretnúť sa totiž môžete s odporúčaním, aby ste vytvorili miesto, kde zhromaždíte cukor, pivo, ovocie. Takto ich ale vlastne len kŕmite a pomáhate im sa rozmnožovať.

Nenechávajte na stoloch vyliatu ovocnú šťavu po ovocí, nezahadzujte kúsky surového mäsa pre „susedovho psa“ a najmä nezhromažďujte odpad v otvorených kontajneroch. Ovocie aj iné jedlo uzavrite do čistých nádob, aby vôňa neprilákala neželaných hostí.

Skúste použiť lapače na hmyz

Domáce lapače si môžete vyrobiť z plastovej fľaše, ktorú naplníte tekutou zmesou, ktorá sršne a osy priláka. Postup je veľmi jednoduchý. Vrch fľaše odrežete a hrdlo vložíte do vnútra odrezanej spodnej časti. Takto vytvoríte akýsi tunel, ktorý vedie k tekutej návnade, ktorú vylejete na spodok fľaše. Návnadu vytvoríte celkom jednoducho. Jej základom by mal byť cukor, resp. sladké šťavy. Kombinovať môžete napríklad pivo, cukor a med alebo jablčný ocot a surové mäso.

Veľmi účinná a pritom jednoduchá je maketa osieho hniezda. Jednoducho ju zavesíte do priestoru a vyplníte, aby pôsobila realisticky. Sršne a osy sú teritoriálne, takže ak zbadajú, že miesto je obsadené, nájdu si iné.

Ak naopak chcete hmyz odplašiť, siahnite po kombinácií citrónovej kôry, klinčeka a čili. Medzi umelé odpudzovače patria aj sviečky s citrónovou vôňou. Sú ale dosť prenikavé, a tak odpudzujú aj niektorých ľudí.

unsplash

Likvidácia hniezda

Najrýchlejším spôsobom ako sa zbaviť sršňov je likvidácia celého hniezda naraz. Predtým, ako sa do takejto akcie pustíte, zvážte všetky pre a proti. V prvom rade zistite, či je situácia naozaj vážna. Ak sršne neohrozujú ľudí alebo je hniezdo na mieste, kde sa ľudia nezdržiavajú, odložte jeho likvidáciu na jeseň. Vtedy riskujete najmenej.

Ak sa rozhodnete hniezdo zničiť, zabezpečte si ochranný odev. Zároveň majte záložný plán, ak by vám likvidácia hniezda nevyšla. Myslite na to, že sršne vás dobehnú a poštípu, ak sa nebudete mať možnosť schovať za dvere. Nezabudnite sa tiež vyzbrojiť špeciálnym sprejom proti sršom. Ten ich usmrtí za pár sekúnd.

Likvidácia a premiestňovanie visiaceho hniezda

Pripravte si dostatočne veľké vrece alebo nádobu, do ktorej hniezdo po zrezaní okamžite nepriepustne uzavriete. Ak sršne nechcete vyhubiť, ale len premiestniť, urobte tak na jar. Vtedy sú hniezda malé a málo nebezpečné.

Ako sa zbaviť sršňov, ak je hniezdo v zemi

Obzvlášť nepríjemné môže byť hniezdo sršňov v zemi. Šliapnutie na sršňa bosou nohou je nebezpečné a bolo by veľmi bolestivé. Zlikvidovať ho môžete tak, že do neho nalejete veľké množstvo vriacej vody, prípadne hniezdo vypálite pomocou zápalnej šnúry. Vždy ale rátajte s tým, že váš plán nemusí vyjsť a rátajte s únikovou trasou.

Ako odstrániť hniezdo sršňov v dome

Pokiaľ vás sršne priamo neohrozujú, patria rovnaké zásady ako pri hniezdach na iných miestach. Ak nie je potrebné sršne okamžite zahubiť, počkajte do jesene. Sršne žijú len počas leta a zimuje len kráľovná, ktorá vylieta znovu na jar, aby založila novú kolóniu.

Neriskujte, obráťte sa na odborníkov

Aj keď jed sršňov je niekoľkonásobne menej toxický ako osí, jeho uštipnutie bolí omnoho viac. V prípade, že máte na uštipnutie alergiu, neriskujte pri odstraňovaní hniezda a radšej sa poraďte s odborníkmi. Hniezdo dokážu odstrániť hasiči alebo deratizačná firma. Prípadne sa môžete poradiť so včelárom. Tí sršňov nemajú radi, pretože im ohrozujú včelstvá a určite vám budú vedieť poradiť, ako sa sršňov či ôs zbaviť najlepšie.

Napriek zlej povesti sú sršne pomerne pokojné. K bodnutiu dochádza len výnimočne a len po vyprovokovaní. Likvidácia sršňov je náročná, vyžaduje si čas a zároveň skúsenosti. Vždy preto zvážte, či hniezdo niekoho naozaj niekoho ohrozuje a pred jeho zneškodnením sa poraďte s odborníkom.

Praktická skúsenosť:

Juraj (62): Sršne sa nám nasťahovali do čela strechy záhradného domčeka. Hrajú sa mi tam vnúčatá, a preto som nechcel riskovať. Môj synovec je včelár a vie, čo na sršňov platí. Hniezdo bolo poprilepované z viacerých strán ku krovu, takže nešlo jednoducho odrezať. Sršne sme museli vyhubiť. Ja som mal hasičák na sršne na zemi a on jeden v podkroví. Sršne postriekal a potom hniezdo prikryl veľkou nádobou. Keď prestalo vibrovať, zapálil ho. Teplo a dym ich omráčili a hasičák ich vyhubil takmer okamžite. Sám by som si na to v mojom veku netrúfol. 

Komentáre (Ako sa zbaviť sršňov rýchlo a jednoducho)

 1. Dobrý deň my máme sršne vo fasáde pri vchode.nemozeme ani na terase sedieť lebo poletujú ako divé.kedze máme malé batoľatá aj väčšie detí chcela by som radu ako ich vyhubiť ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

7 tipov, ako jednoducho a rýchlo ušetriť energie vo vašej domácnosti

šetrenie energie
pexels.com

Viete, koľko mesačne platíte v domácnosti za elektrinu, vodu alebo vykurovanie?

Nebude to málo.

A to nehovorím o nedoplatkoch, ktoré vás väčšinou na konci roka nepríjemne prekvapia.

V tomto článku vám ukážem niekoľko praktických tipov, ktoré vám pomôžu znížiť vaše náklady na energie, ale bez straty pohodlia.

Začíname.

Šetrenie elektriny

Najväčšia položka na energie v domácnostiach je väčšinou elektrina. Najviac elektriny vo vašom byte alebo dome spotrebuje chladnička s mrazničkou a osvetlenie.

Ak by ste napr. vymenili klasickú 100 W žiarovku za úspornú žiarivku, za rok by ste ušetrili zhruba 10 EUR len na jednej žiarovke.

Teraz si spočítajte, koľko žiaroviek v byte alebo dome máte. A koľko môžete spolu ušetriť.

 1. LED osvetlenie vám ušetrí až 80 % elektriny oproti klasickým žiarovkám

Väčšina domácností stále používa klasické žiarovky alebo halogénové žiarovky, ktoré bežne nájdete v tzv. bodovkách.

led žiarovky

Možno máte doma úsporné žiarivky. Tie však trpia rôznymi neduhmi ako je nepríjemné blikanie, alebo dlhšia doba rozsvietenia. Tento typ žiaroviek je už prežitý.

TIP: Najlepším riešením v dnešnej dobe sú totiž LED žiarovky, ktoré dokážu ušetriť oproti klasickým a halogénovým žiarovkám až 75-80% energie.

Dnes cena LED žiaroviek klesla až tak výrazne, že ich nájdete takmer všade, od pouličného osvetlenia až po denné svietenie v autách.

Rozdiel v životnosti oproti halogénovým žiarovkám je pritom až  10 000 hodín. Zatiaľ, čo životnosť LED žiaroviek je od 15 tisíc do 30 tisíc hodín, halogénové žiarovky Vám vydržia svietiť nanajvýš 10 000 hodín.

LED Žiarovky nájdete  v rôznych prevedeniach a vo všetkých objímkach. Taktiež máte k dispozícii rôzne teplotné zafarbenia od príjemnej teplej až po studenú bielu, ktorá sa hodí najmä ako pracovné osvetlenie.

Poďme si ukázať na príklade, koľko môžete s LED žiarovkami ročne ušetriť.

Klasická žiarovka LED žiarovka
Príkon 60 W 8 W
Cena spotrebovanej elektriny 0,009 €/hod. 0,00012 €/hod.
Cena elektriny za rok 16,44 EUR len 2,93 EUR

 

 1. Automatické senzory zapnú svetlo vtedy keď ho potrebujete

Určite si spomínate na mnoho situácií, kedy necháte zapnuté svetlo v chodbe. V takomto prípade pomáhajú automatické senzory, ktoré reagujú na pohyb. Hodia sa práve na priestory ako sú chodby alebo kúpeľne, ktoré ostanú osvetlené len vtedy, keď to potrebujete.

 1. Ideálne osvetlenie v exteriéri využíva solárnu energiu

Pri osvetlení vašej záhrady, vstupu do domu alebo balkóna sú najlepším riešením solárne lampy so senzorom pohybu. Vďaka výkonnej batérii a nízkonapäťovým LED žiarovkám fungujú bez problémov aj počas zimných mesiacoch. Jednoduché a výhodné riešenie.

Šetrenie vody

Voda je po elektrine ďalšou energiou, kde viete veľmi ľahko ušetriť nejaké tie eurá.

Štvorčlenná rodina minie za rok zhruba 200 000 litrov vody.

Viete si to predstaviť? Je to zhruba 5 veľkých bazénov.

Ako jednoducho a rýchlo ušetriť?

 1. Úsporné perlátory znížia množstvo vody, ale zachovajú komfort

Bežné rady, s ktorými sa stretnete pri šetrení vody je vypínať kohútik pri činnostiach, kedy vodu nepotrebujete. Napríklad keď sa v sprche mydlíte alebo si umývate zuby.

Kto to však v praxi skutočne robí?

Omnoho komfortnejšie je, keď vodu vypínať nemusíte, len ju trochu “priškrtíte”. Efektívny šetrič vody je úsporny perlátor, ktorý funguje na princípe obmedzenia prietoku vody a primiešania vzduchu do prúdu vody. Toto riešenie šetrí vodu bez straty komfortu pri umývaní.

perlátor

Bežne sa používajú jednoduché perlátory, ktoré však majú úsporu cca 40%, no v ponuke sú perlátory s úsporou vody až 85 percent a s funkciami, ako je dotykové zapínanie, vypínanie a časovanie.

Výhoda perlátorov je, že sú veľmi lacné, pasujú na každú umývadlovú batériu a ich návratnosť sa počíta v týždňoch.

 1. Pákové a termostatické batérie ušetria až 40% vody

Ak máte klasické kohútikové batérie, vymeňte ich za moderné pákové. Ušetríte až 40 percent vody. Termostatické batérie regulujú presnú teplotu vody a dokážu ušetriť ďalšie litre.

Bežná sprcha minie 20 l za minútu. Bez toho, aby ste pocítili znížený komfort však môžete ušetriť až ďalších 70%.

Nová úsporná sprchová hlavica totiž obsahuje zmiešavače vzduchu, ktoré vodu naperlia a vytvoria tzv. dažďový efekt.

Ak chcete znížiť spotrebu vody, nemusíte meniť sprchovú hlavicu. Stačí k nej pridať regulátor – obmedzovač prietoku vody, ktorý ľahko nainštalujete a ihneď šetríte financie.

 1. Umývačka riadu spotrebuje o štvrtinu menej vody ako ručné umývanie

Umývačka riadu je už dnes štandardným spotrebičom v domácnosti. A zaslúžene. Pri bežnom ručnom umývaní spotrebujete bežne nad 40 litrov vody. Umývačka si vystačí približne len s 10 litrami vody.

umývačka riadu

Šetrenie tepla

Väčšina tepla v byte alebo v dome uniká najmä cez obvodové múry, okná a vonkajšie dvere alebo strechy.

Energiu však môžete šetriť aj bez veľkých stavebných zásahov. Na trhu existuje niekoľko šikovných nástrojov na šetrenie tepla, ktoré vám s úsporou pomôžu.

 1. Zvýšte výkon vašich radiátorov bez ich výmeny

Úniku tepla radiátora môžete zamedziť použitím jednoduchej fólie, ktorú umiestníte na stenu za radiátor. Fólia teplo od radiátora odráža späť a efektívne zabraňuje jeho stratám. Treba však dbať na to, akú fóliu použijete, nakoľko väčšina z nich po približne 6 mesiacoch vplyvom tepla stráca svoje pôvodné vlastnosti.

Reflexná fólia s vlastnosťami z leteckého priemyslu zachováva dlhodobo svoje schopnosti.

Zvýšenie účinnosti vykurovania môže tiež zabezpečiť ventilátor na radiátor. Teplo z radiátora sa rýchlejšie dostane do miestnosti a rýchlejšie ju vykúri, je možné znížiť teplotu vody vo vykurovacom okruhu. Podľa použitej technológie je možné skrátiť vykúrenie miestnosti až 5-násobne. Termostat tak radiátor skôr vypne a vy tak ušetríte ďalšie peniaze.

Ako jednoducho šetriť

 • vymeňte klasické žiarovky za LED osvetlenie
 • nainštalujte automatické senzory zapínania osvetlenia
 • namontujte si úsporné perlátory na šetrenie vody
 • klasické batérie vymeňte za pákové
 • riad umývajte v umývačke
 • zvýšte výkon radiátora použitím jednoduchej fólie

Záver

Dnes máte na výber z množstva užitočných pomocníkov, ktorí šetria energie a vašu peňaženku.

Poznáte ďalšie tipy? Napíšte nám do komentárov.