Ako si žena môže zariadiť dom na americký spôsob

pics721 / Shutterstock.com

Každá žena je kráľovnou vo svojej kráľovskej domácnosti, zatiaľ čo muž zabezpečuje stavbu či prerábanie domu, žena vytvára domov. Kráľovná je tá, ktorá vo svojom kráľovstve rozmiestni nábytok, vyberie dekorácie, upečie koláče a rozvonia tak celý interiér.

Žena je tá, ktorá vytvára ducha príbytku. Nie sú žiadne predpísané pravidlá ako by mal interiér vyzerať a ako by mal domov pôsobiť. Najdôležitejšie je, aby sa jeho obyvatelia cítili ako ryby vo vode, príjemne, doslova ako vo vatičke. Sto ľudí sto chutí, tak si len zoberte sto žien. Každá bude mať predstavu o svojej dokonalej domácnosti úplne inú.

Hoc je teraz cestovanie do USA skomplikované, avšak čo takto si aspoň oživiť domov a zariadiť si dom na americký spôsob. Pre milovníčky Ameriky je už len predstava domácnosti na americký štýl potešujúca. Ako na to? Jednoducho, takto:

Všetko musí byť veľké

Určite poznáte americké domácnosti z filmov. Hneď na prvý pohľad sú odlíšiteľné od tých našich tradičných slovenských – a to svojou veľkosťou. Či sa už pozrieme do histórie na roky dávno minulé, alebo do súčasnosti, americké gazdinky vždy museli a stále musia mať veľké príbytky. V dome sa nachádza niekoľko miestností, nechýba hosťovská izba, samostatné detské izby, minimálne dve kúpeľne. Kuchyňa je zložená z veľkých spotrebičov, sporák ma minimálne päť platní na varenie, chladnička dve krídla. Jedáleň je v samostatnej miestnosti. V obývačke sa vyníma obrovský gauč a kreslá.

Krb je srdce

Američanky zbožňujú teplo domova, ktoré sa snažia vizuálne dotvoriť krbom umiestneným v obývačke. Na Vianoce nad nim nechýbajú zavesené vianočné čižmy a vedľa sa pýši bohato vyzdobený vianočný stromček. V súčasnosti sa na Slovensku stavajú nové domčeky už aj s krbmi takže americký štýl vytvoríte mávnutím ruky. Ak by ste chceli predsa len dotvoriť romantickú atmosféru, televízor v obývačke umiestnite tak, že na prvý pohľad bude skrytý alebo ho do obývačky vôbec nedávajte. Američania častokrát dávajú televízor do tzv. zábavno-hracej miestnosti a hlavná obývačka tak patrí rodinným rozhovorom, stretnutiam či romantickému posedeniu vo dvojici.

Pohodlie a prvý dojem

Na jednej strane si Američania potrpia na pohodlie a na druhej strane je pre nich dôležitý prvý dojem. Preto zvyčajne hneď, keď vstupujete do domu vkročíte do obývačky alebo do krásne presvetlenej vstupnej haly. A čo sa týka pohodlia? Pohodlná musí byť posteľ, gauč, nechýba množstvo vankúšov. Hlavne tie postele majú radi veľké, klasické dvojlôžko ako posteľ pre novomanželov nestačí.

Súkromie v kúpeľni

A aby sme nezabudli na kúpeľne, nielen veľké, ale aj veľa. Jedna kúpeľňa na rodinu v Amerike rozhodne nestačí. Zvyčajne rodičia majú svoju vlastnú súkromnú kúpeľňu, do ktorej vchádzajú cez spálňu a deti majú zas svoju kúpeľňu. No a častokrát ani hosťovská izba nie je ukrátená a je vybavená možno menšou, ale rovnako vybavenou kúpeľnou.

Čerešnička na torte, dotvorenie atmosféry

A predsa by to chcelo ešte niečo viac americké? Hmmm, čo by to mohlo byť? No predsa koláč! Ak máte radi ovocné, tak bezpochyby upečte jablkový koláč Apple pie a ak ste viac na čokoládu, tak potom zvoľte mäkkučký Brownies. Už sa vám zbiehajú slinky, všakže?

Ako do USA

Ak by ste chceli predsa len raz navštíviť americkú pôdu, nezabúdajte, že potrebujete ESTA viza. Našťastie nejde o víza, ide len hovorené pomenovanie cestovného povolenia ESTA, ktorá vám dovoľuje vycestovať do USA. Tak čo si vyberiete? Počkáte na priaznivú situáciu a vycestujete za oceán, alebo si urobíte Ameriku doma?

Aké tapety sa hodia do spálne? 9 inšpirácií a nápadov

shutterstock

Ak hľadáte lacné, všestranné a jednoduché spôsoby na vytvorenie nádhernej a unikátnej spálne, dajte šancu tapetám.

Mysleli ste si, že patria do minulosti?

Nie je to celkom tak. V skutočnosti sa v rámci dekorácií a dizajnu dostávajú opäť na svoje výslnie. Ich ďalšou výhodou je, že sa smelo môžu kombinovať, a v súčasnosti už máte na trhu dokonca aj samolepiace tapety, takže ak by sa vám v konečnom dôsledku niečo nepáčilo, pokojne ich môžete ľahko dať dole.

Aké tapety do spálne teda vybrať?

Pozrite sa spolu s nami na niekoľko inšpirácií, ktoré vám môžu pomôcť k vytvoreniu úžasného miesta na spanie.

Ach, tie vzory

Samozrejme, v prípade tapiet máte neskutočne veľa možností, ako svoju spálňu zariadiť. Aj vďaka tomu, že disponujú nespočetným množstvom vzorov.

Môžete sa rozhodnúť pre klasické tapety do spálne, medzi ktoré patria zámocké vzory, ale aj moderné či prírodné tapety, s jemnými vzormi, kvetinovými potlačmi, či nádychom prírody.

geometrické vzoryVeľa obchodov ponúka aj tapety podľa miestnosti, a tak si už aj vďaka týmto možnostiam môžete ľahko vybrať z ponúkaným vzorov tapiet do spálne.

Vybrať si ich však môžete aj podľa farby. V súčasnosti sú najpoužívanejšie práve šedé, béžové a dokonca aj fialové.

šedá jemnosť

tapety v neutrálnych farbách
Ak milujete vzory, tie sú rozdelené zväčša nasledovne: abstraktné vzory, kvetinové vzory, tapety s prúžkami, geometrické vzory, jednofarebné tapety a zámocké tapety.

Medzi nové trendy, ktoré ponúkajú niektoré obchody a eshopy patria tiež fototapety z vlastnej fotografie. Poďme však naspäť do spálne, a objavme niekoľko ideí, ako z nej vytvoriť miesto odpočinku.

Metalické farby a zámocké vzory

Metalické farby sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Využiť ich môžete aj na tapetách, no namiesto celej farby vynikne vo vašej spálni metalická farba prostredníctvom vzorov, ktoré nájdete hlavne v zámockých tapetách.

Vyznievať tak budú ako zlaté kovové akcenty na bielom podklade. Predtým, ako si však tapetu vyberiete, pozrite sa na svoju spálňu a všimnite si, či ide skôr o svetlú alebo tmavú miestnosť.

v zajatí fialovejPodľa toho voľte aj výber tapety. Tmavá miestnosť vynikne len s tmavou tapetou a svetlá so svetlou.

Kombinujte vzory

Kto povedal, že do spálne sa hodí iba jeden vzor tapiet?

čierno-biela elegancia
Skúste použiť namiesto jedného dva vzory. Najlepší efekt dosiahnete práve vtedy, ak sú dva vzory v rôznych veľkostiach, teda jeden väčší ako druhý. Dôležité je však aj to, aby zdieľali približne rovnakú alebo podobnú paletu farieb.

Tapety do spálne s rámom

Hľadáte jedinečný spôsob, ako dodať vašej spálni nezameniteľný akcent, falošnú čiaru, alebo túžite po veľkej ilúzii nejakého umeleckého diela?

tapety s rámomPotom sú pre vás určené tapety s rámom. Stačí si vybrať úsek nádhernej zámockej tapety a potom rám s dekoratívnou lištou. Tak, a vďaka tomuto štýlu sa môže aj vaša spálňa stať stredobodom pozornosti.

Čo vy na to?

Kravata aj divočina

Pokojne sa pri tvorbe spálne môžete inšpirovať aj divočinou. Tú môžete docieliť zebrovým vzorom. No preto, aby ste boli jedinečný a mohli vytvoriť eklektickú spálňu, usporiadajte ich v rôznych smeroch.

eklektická spálňa so zebrovým vzorom (2)Vytvorenie tejto spálne bude pre vás veľkou zábavou a zároveň zaručíte to, že budete celkom iný.

V prírodnom zajatí

Ak máte radi prírodu a váš dom dýcha naturáliou a rustikálnymi prvkami, či vidiekom, potom sú pre vás ideálnou tapetou do spálne práve prírodné vzory. Vďaka nim dosiahnete ideálnu farebnosť, ale aj vizuálny efekt.

prírodné tapetyPoužite tapetu ako obloženie

Docielite tým krásny efekt a navyše aj ušetríte. Drevený obklad má síce svoje čaro, ale pri tapetách máte viacero možností, ako priestor ozvláštniť. Ako tapetové obloženie do spálne sú vhodné pruhy, ale aj rôzne „sfalšované“ drevo, korok, kmene stromu a ďalšie vaše nápady.

pruhované vzoryBuďte kreatívny!

Čo nakoniec? Pri tvorbe spálne stavte na svoj cit a kreativitu. Tapety do spálne sú skvelým spôsobom, ktorý pridá vašej miestnosti charakter, luxus alebo šarm. A to nemusíte skončiť iba pri stenách. Tapetu môžete dať aj na dvere, šatník alebo dokonca nábytok. Jedinou hranicou je vaša predstavivosť a fantázia.

Tak teda, smelo do toho!

Foto: pinterest.com