Ako si žena môže zariadiť dom na americký spôsob

pics721 / Shutterstock.com

Každá žena je kráľovnou vo svojej kráľovskej domácnosti, zatiaľ čo muž zabezpečuje stavbu či prerábanie domu, žena vytvára domov. Kráľovná je tá, ktorá vo svojom kráľovstve rozmiestni nábytok, vyberie dekorácie, upečie koláče a rozvonia tak celý interiér.

Žena je tá, ktorá vytvára ducha príbytku. Nie sú žiadne predpísané pravidlá ako by mal interiér vyzerať a ako by mal domov pôsobiť. Najdôležitejšie je, aby sa jeho obyvatelia cítili ako ryby vo vode, príjemne, doslova ako vo vatičke. Sto ľudí sto chutí, tak si len zoberte sto žien. Každá bude mať predstavu o svojej dokonalej domácnosti úplne inú.

Hoc je teraz cestovanie do USA skomplikované, avšak čo takto si aspoň oživiť domov a zariadiť si dom na americký spôsob. Pre milovníčky Ameriky je už len predstava domácnosti na americký štýl potešujúca. Ako na to? Jednoducho, takto:

Všetko musí byť veľké

Určite poznáte americké domácnosti z filmov. Hneď na prvý pohľad sú odlíšiteľné od tých našich tradičných slovenských – a to svojou veľkosťou. Či sa už pozrieme do histórie na roky dávno minulé, alebo do súčasnosti, americké gazdinky vždy museli a stále musia mať veľké príbytky. V dome sa nachádza niekoľko miestností, nechýba hosťovská izba, samostatné detské izby, minimálne dve kúpeľne. Kuchyňa je zložená z veľkých spotrebičov, sporák ma minimálne päť platní na varenie, chladnička dve krídla. Jedáleň je v samostatnej miestnosti. V obývačke sa vyníma obrovský gauč a kreslá.

Krb je srdce

Američanky zbožňujú teplo domova, ktoré sa snažia vizuálne dotvoriť krbom umiestneným v obývačke. Na Vianoce nad nim nechýbajú zavesené vianočné čižmy a vedľa sa pýši bohato vyzdobený vianočný stromček. V súčasnosti sa na Slovensku stavajú nové domčeky už aj s krbmi takže americký štýl vytvoríte mávnutím ruky. Ak by ste chceli predsa len dotvoriť romantickú atmosféru, televízor v obývačke umiestnite tak, že na prvý pohľad bude skrytý alebo ho do obývačky vôbec nedávajte. Američania častokrát dávajú televízor do tzv. zábavno-hracej miestnosti a hlavná obývačka tak patrí rodinným rozhovorom, stretnutiam či romantickému posedeniu vo dvojici.

Pohodlie a prvý dojem

Na jednej strane si Američania potrpia na pohodlie a na druhej strane je pre nich dôležitý prvý dojem. Preto zvyčajne hneď, keď vstupujete do domu vkročíte do obývačky alebo do krásne presvetlenej vstupnej haly. A čo sa týka pohodlia? Pohodlná musí byť posteľ, gauč, nechýba množstvo vankúšov. Hlavne tie postele majú radi veľké, klasické dvojlôžko ako posteľ pre novomanželov nestačí.

Súkromie v kúpeľni

A aby sme nezabudli na kúpeľne, nielen veľké, ale aj veľa. Jedna kúpeľňa na rodinu v Amerike rozhodne nestačí. Zvyčajne rodičia majú svoju vlastnú súkromnú kúpeľňu, do ktorej vchádzajú cez spálňu a deti majú zas svoju kúpeľňu. No a častokrát ani hosťovská izba nie je ukrátená a je vybavená možno menšou, ale rovnako vybavenou kúpeľnou.

Čerešnička na torte, dotvorenie atmosféry

A predsa by to chcelo ešte niečo viac americké? Hmmm, čo by to mohlo byť? No predsa koláč! Ak máte radi ovocné, tak bezpochyby upečte jablkový koláč Apple pie a ak ste viac na čokoládu, tak potom zvoľte mäkkučký Brownies. Už sa vám zbiehajú slinky, všakže?

Ako do USA

Ak by ste chceli predsa len raz navštíviť americkú pôdu, nezabúdajte, že potrebujete ESTA viza. Našťastie nejde o víza, ide len hovorené pomenovanie cestovného povolenia ESTA, ktorá vám dovoľuje vycestovať do USA. Tak čo si vyberiete? Počkáte na priaznivú situáciu a vycestujete za oceán, alebo si urobíte Ameriku doma?

shutterstock

Lustre do obývačky sú viac než len obyčajné osvetlenie.

Stávajú sa doplnkom mnohých miestností v domácnosti. No tým najvýnimočnejším miestom, kde môžu vyniknúť, ohromiť a zaujať, je práve obývačka. Môžu ju svojim výrazom celkom zmeniť, ale aj zmenšiť, zväčšiť, osvetliť.

Aj vy potrebujete návod na to, ako si vybrať ten správny luster do obývačky?

My vám ho radi ukážeme!

Lustre do obývačky vyberajte podľa viacerých kritérií

Ak kupujete luster do obývačky, mali by ste zvážiť viacero formálnych parametrov.

Veľkosť miestnosti, umiestnenie lustra, dĺžku medzi podlahou a stropom, a musíte posúdiť aj samotnú výšku svojich členov rodiny, prípadne samých seba.

luster z prírodyAj keď sú tieto na prvý pohľad formálne záležitosti otravou, môžu vám s nimi pomôcť rôzni bytoví dizajnéri, alebo poproste o pomoc svojich mužov. Práve oni sa rozumejú do techniky, a na vás môžu nechať ten zvyšok. Aby ste z obývačky vytvorili vďaka lustru nepriehľadnuteľný priestor.

Vyberte si štýl, ktorý zodpovedá „téme“ domu

Po technických parametroch prichádza na rad niečo príjemnejšie.

Výber lustra.

Ak viete, v akom štýle bývania sa ponesie celý váš dom alebo byt, túto hádanku budete mať raz dva vylúštenú. Chcete moderný, rustikálny, prírodný, vidiecky, provensálsky, orientálny či minimalistický dom?

Určite by vám nemalo byť jedno, ako bude vyzerať luster vo vašom obľúbenom štýle. Mal by ladiť s celkovou atmosférou obývačky, rozžiariť ju, a zároveň jej dodať nezabudnuteľný šmrnc.

Na aké lustre do obývačky sa v ktorom štýle zamerať, sa dozviete ďalej.

Hlavne moderne

Ak si túžite zariadiť dom v tomto duchu, potom by mal váš luster v obývačke vyzerať podobne.

Pre modernejší vzhľad a dizajn zvoľte niklové alebo pochromované povrchy. Sústreďte sa tu predovšetkým na čisté línie s minimálnym množstvom dekorácií.

luster v modernej obývačkeNezabudnite ladiť svoj luster aj s inými povrchmi a materiálmi, či nábytkom, ktoré už v obývačke máte. Ak ste skôr za prepojenie tradičného a súčasného štýlu, siahnite po lustroch v bronzovom odtieni, ktoré dodajú priestoru nádych minulosti.

V prírode

Pokiaľ sa v nej túžite ocitnúť práve vo vašej obývačke, potom sa môžete na svojom lustre pokojne vyblázniť. Dovolené sú prírodné tóny, drevo, vetvičky aj parohy.

Luster v prírodnom štýleAk je vaša obývačka ladená do jedného tónu, nehľadajte protichodný prvok práve v lustri. Pokojne môže mať vaša obývačka jednotný nádych, ktorým nikdy nič nepokazíte. Preto hovoríme, smelo do toho!

Rustikálne

Túžite po obývačke, ktorá vám rozpovie tisíc príbehov?

rustikálny lusterJeden z prvkov, ktorý ho môže dopĺňať je aj luster. Aj jeho príbeh môže vyzerať pokojne ako luster vašej babičky, či luster, ktorý ste videli na nejednom hrade či zámku. Podobať sa však môže aj na obyčajnú tácku, ktorá visí zo stropu, a na ktorú si poukladáte sviečky.

Romantické, však?

V shabby obývačke

To je akoby ste sa dotkli Francúzska alebo Provensálska.

Všetky ženské duše so srdcom Parížanky volia do obývačiek kryštálové lustre. Niekde sa to s nimi dokonca aj preháňa, a tých kryštálových lustrov je v obývačke hneď niekoľko.

shabby lusterV shabby chic obývačke môžete ku kryštálovému lustru zvoliť aj iné svietidlá, akými sú napríklad svietniky zavesené na stenách, alebo lampáše, ktoré môžu byť položené vedľa sedačky. A teraz si už len zatvorte oči a skúste si to všetko spolu predstaviť.

Minimalisticky

Ak sa chcete pozrieť na svoju obývačku minimalistickým okom, hoďte jedno aj na luster. Jeho typickými znakmi sú jednoduché kovové konštrukcie, originálne žiarovky, čierno-biele prevedenia, zaujímavé, neobyčajné aj jednoduché línie, ktoré nezaberú veľa miesta.

luster v minimalizme

Všetko to minimalistické je totiž naozaj obmedzené na to najdôležitejšie.

Trendy

Okrem štýlov sa môžete prispôsobiť aj aktuálnym trendom, no aj pri nich musíte brať do úvahy celkový vzhľad. Momentálne sú na výslní lustre do obývačky s rôznymi geometrickými tvarmi, ale aj industriálnymi prvkami, či rôzne retro svietidlá.

A čo vy, podľahnete trendom alebo sa prispôsobíte celkovému charakteru vášho domu?

Obrázky: pinterest.com