Ako si žena môže zariadiť dom na americký spôsob

pics721 / Shutterstock.com

Každá žena je kráľovnou vo svojej kráľovskej domácnosti, zatiaľ čo muž zabezpečuje stavbu či prerábanie domu, žena vytvára domov. Kráľovná je tá, ktorá vo svojom kráľovstve rozmiestni nábytok, vyberie dekorácie, upečie koláče a rozvonia tak celý interiér.

Žena je tá, ktorá vytvára ducha príbytku. Nie sú žiadne predpísané pravidlá ako by mal interiér vyzerať a ako by mal domov pôsobiť. Najdôležitejšie je, aby sa jeho obyvatelia cítili ako ryby vo vode, príjemne, doslova ako vo vatičke. Sto ľudí sto chutí, tak si len zoberte sto žien. Každá bude mať predstavu o svojej dokonalej domácnosti úplne inú.

Hoc je teraz cestovanie do USA skomplikované, avšak čo takto si aspoň oživiť domov a zariadiť si dom na americký spôsob. Pre milovníčky Ameriky je už len predstava domácnosti na americký štýl potešujúca. Ako na to? Jednoducho, takto:

Všetko musí byť veľké

Určite poznáte americké domácnosti z filmov. Hneď na prvý pohľad sú odlíšiteľné od tých našich tradičných slovenských – a to svojou veľkosťou. Či sa už pozrieme do histórie na roky dávno minulé, alebo do súčasnosti, americké gazdinky vždy museli a stále musia mať veľké príbytky. V dome sa nachádza niekoľko miestností, nechýba hosťovská izba, samostatné detské izby, minimálne dve kúpeľne. Kuchyňa je zložená z veľkých spotrebičov, sporák ma minimálne päť platní na varenie, chladnička dve krídla. Jedáleň je v samostatnej miestnosti. V obývačke sa vyníma obrovský gauč a kreslá.

Krb je srdce

Američanky zbožňujú teplo domova, ktoré sa snažia vizuálne dotvoriť krbom umiestneným v obývačke. Na Vianoce nad nim nechýbajú zavesené vianočné čižmy a vedľa sa pýši bohato vyzdobený vianočný stromček. V súčasnosti sa na Slovensku stavajú nové domčeky už aj s krbmi takže americký štýl vytvoríte mávnutím ruky. Ak by ste chceli predsa len dotvoriť romantickú atmosféru, televízor v obývačke umiestnite tak, že na prvý pohľad bude skrytý alebo ho do obývačky vôbec nedávajte. Američania častokrát dávajú televízor do tzv. zábavno-hracej miestnosti a hlavná obývačka tak patrí rodinným rozhovorom, stretnutiam či romantickému posedeniu vo dvojici.

Pohodlie a prvý dojem

Na jednej strane si Američania potrpia na pohodlie a na druhej strane je pre nich dôležitý prvý dojem. Preto zvyčajne hneď, keď vstupujete do domu vkročíte do obývačky alebo do krásne presvetlenej vstupnej haly. A čo sa týka pohodlia? Pohodlná musí byť posteľ, gauč, nechýba množstvo vankúšov. Hlavne tie postele majú radi veľké, klasické dvojlôžko ako posteľ pre novomanželov nestačí.

Súkromie v kúpeľni

A aby sme nezabudli na kúpeľne, nielen veľké, ale aj veľa. Jedna kúpeľňa na rodinu v Amerike rozhodne nestačí. Zvyčajne rodičia majú svoju vlastnú súkromnú kúpeľňu, do ktorej vchádzajú cez spálňu a deti majú zas svoju kúpeľňu. No a častokrát ani hosťovská izba nie je ukrátená a je vybavená možno menšou, ale rovnako vybavenou kúpeľnou.

Čerešnička na torte, dotvorenie atmosféry

A predsa by to chcelo ešte niečo viac americké? Hmmm, čo by to mohlo byť? No predsa koláč! Ak máte radi ovocné, tak bezpochyby upečte jablkový koláč Apple pie a ak ste viac na čokoládu, tak potom zvoľte mäkkučký Brownies. Už sa vám zbiehajú slinky, všakže?

Ako do USA

Ak by ste chceli predsa len raz navštíviť americkú pôdu, nezabúdajte, že potrebujete ESTA viza. Našťastie nejde o víza, ide len hovorené pomenovanie cestovného povolenia ESTA, ktorá vám dovoľuje vycestovať do USA. Tak čo si vyberiete? Počkáte na priaznivú situáciu a vycestujete za oceán, alebo si urobíte Ameriku doma?

Začínate vo vlastnom? Tipy, ako si lacno zariadiť prvé bývanie

Photographee.eu / Shutterstock.com

Zo všetkého najskôr hľadajte inšpiráciu a ujasnite si, akú tvár chcete svojmu domovu dať. Vyhnete sa tak podobe nesúrodého chaosu, ktorý bude pôsobiť neusporiadane. Studnicou inšpirácie je napríklad Pinterest, na ktorom nájdete nápady na výrobu dekorácií aj to, ako na zaujímavo ladené interiéry. A akonáhle máte o svojom domove bližšiu predstavu, môžete sa pustiť do jeho realizácie.

Doplnky a dekorácie s príbehom

Vázy, sošky alebo obrazy sú drobnosti, ktoré miestnosti dodávajú na osobitosti a originalite. Že nechcete, aby váš domov vyzeral ako z katalógu IKEA? Vsaďte na blšie trhy, bazáry alebo napríklad aplikácie, ktoré umožňujú kolobeh vecí medzi ľuďmi. Dáte tak šancu veciam, ktoré by inak skončili v popolnici, ušetríte a byt budete mať plný nápaditých dekorácií a doplnkov.

Upcyklujte a tvorte

Pohodlné a kvalitné postele nie sú len tie z masívu, ale s trochou šikovnosti si ich vyrobíte sami a za pár eur. Jediné, do čoho budete musieť investovať, je matrac. Rošt a čelo postele potom jednoducho vyrobíte z obyčajných drevených paliet. Návodov, ako na to, nájdete na internete celé množstvo. Vlastnoručne vyrobenú posteľ potom môžete ozvláštniť podsvietením alebo farebným náterom.

Nakupujte online

Ani nákup nového nábytku vás nemusí stáť tisícky eur. Jednoducho nakupujte online, ušetríte tak nielen čas, ale aj peniaze. Moderné a kvalitné zariadenie za dobré ceny ponúka napríklad Expedo nábytok. E-shop má navyše k dispozícii vlastnú dopravu a produkty doručuje zákazníkom celkom zadarmo. Skvelé recenzie si tento obchod vyslúžil nielen za kvalitný a lacný nábytok, ale tiež za spoľahlivú zákaznícku linku, na ktorej vám poradia so samotným výberom a zodpovedia aj dotazy týkajúce sa nákupu alebo doručenia.