Ako správne čistiť kuchynské spotrebiče a zákutia?

Čistota je pol zdravia. Toto platí pre kuchyne a spotrebiče v nej dvojnásobne. V našich kuchyniach sa zabývalo veľké množstvo spotrebičov, bez ktorých si varenia už nedokážeme ani predstaviť. Viete ale, ako sa o vašich pomocníkov správne starať a ako kuchyňu ako takú udržiavať v tom najlepšom stave?

Zoznámte sa s niekoľkými tipy, ktoré vám pomôžu udržiavať spotrebiče stále čisté a v najlepšej kondícii a dozviete sa niekoľko tipov na upratovanie celej kuchyne.

Pripravte sa na upratovanie kuchyne!

Pred samotným upratovaním si nezabudnite pripraviť všetko, čo by ste mohli neskôr potrebovať. Nezabúdajte ani na ochranné pomôcky, vďaka ktorým si šetríte zdravie.

Čistiace prostriedky všeobecne: s chlórom (Savo), tekutý piesok, utierky z mikrovlákna, hubka, teplá voda, ochranné rukavice, metlička a lopatku

Ekologické čistiace prostriedky: ocot, citrón, sóda, kyselina citrónová

Upratovanie kuchyne od A po Z

Aby bola kuchyňa skutočne čistá, je rozhodujúca pravidelnosť upratovania. Staré nečistoty sa veľmi zle čistia a preto na pravidelné upratovanie rozhodne dbajte.

  • Obklady kuchynskej linky čistite utierkami z mikrovlákna, ostré predmety ich môžu poškodiť. Na zašednuté škáry medzi kachličkami použite prostriedky s chlórom, napríklad Savo, ktoré im vráti pôvodnú svetlosť.
  • Dvierka kuchynskej linky často pokrýva mastný filter, obzvlášť v okolí sporáka a digestora, tiež na ich čistenie použite utierky z mikrovlákna a predídete prípadným škrabancom. Vždy čistite celú plochu pravidelnými ťahmi tak, aby na povrchu nevznikali šmuhy.
  • Nezabúdajte na úchyty. Ide o jedno z najčastejšie používaných a teda ochytaných, špinavých miest. Pre úchytky skriniek určite použite prostriedky s chlórom, aby ste tak docielili čo najlepšiu hygienu.
  • Na batérie nikdy nepoužívajte prípravky s obsahom chlóru, ktoré povrch rozleptajú, v každej drogérii nájdete množstvo prípravkov, prípadne je možné použiť slabý octový roztok.

Sklokeramická doska

Hladký povrch dosky je možné jednoducho čistiť pomocou hubky namočenú vo vode, prípadne k zotretiu nečistôt použite vlhčený obrúsok. V prípade, že voda nestačí, možno použiť niektorú zo špeciálnych škrabiek na sklokeramické platne, ktorá hrubé nečistoty spoľahlivo odstráni. Pri čistení sa vyvarujte použitia ostrých predmetov, či drôtenky. Týmito nástrojmi sklokeramickú dosku poškriabete a aj v mikroskopických ryhách sa budú usadzovať všetky nečistoty.

Praktický tip: Ak nemáte tekutý piesok, použite na hrubé nečistoty jedlú sódu, jej účinky vás milo prekvapia.

Sporáky

Sporáky sú najčastejšie používanými spotrebičmi v kuchyni. Pripečená mastnota a zvyšky jedla na sporáku sú nešvárom, s ktorým sa v kuchyni stretávame denne. Ani pri sebeväčšej pozornosti sa nedá znečisteniu stopercentne vyvarovať. Predísť neskoršiemu komplikovanému čisteniu možno iba bezprostredným upratovaním sporáku po varení, kedy je možné nečistoty zotrieť vlhkou handričkou. V tomto prípade je však dôležité maximálne dbať na bezpečnosť.

mora-sporak

Nerezové povrchy čistite obozretne

Na inak veľmi lesklom povrchu je vidieť doslova každý odtlačok prsta. Nerez je tiež veľmi náchylný na poškriabanie, takže použitie hrubých hubiek a tekutých pieskov sa rozhodne neodporúča. Oveľa vhodnejšie sú jemné utierky z mikrovlákna, ktoré nezanechajú typické šmuhy, ani nepoškodia lesklý povrch.

Chladničky a mrazničky

Odborníci odporúčajú čistiť chladničku aspoň raz za mesiac a to aj v prípade samoodmrazujúcích modelov. Vlhkosť v chladničke je totiž ideálnym prostredím pre tvorbu plesní a baktérií. Aj preto je dobré v chladničke skladovať potraviny zabalené. Tiež nie je dobré skladovať niektoré potraviny pri sebe, napríklad oddelenie surových a varených potravín znižuje možné riziko kontaminácie. Na čistenie použite antibakteriálne prípravky (napríklad Savo), prípadne vytrite chladničku octom, ktorý perfektne pohltí všetky zápachy. Pokiaľ do chladničky umiestnite misku s rozsypanou jedlou sódou, predídete budúcim zápachom.

Tip: Ak vyberáte do vašej kuchyne chladničku, určite sa pozrite na článok: Ako vybrať chladničku

Umývačky riadu

Umývačka riadu je dnes už bežnou súčasťou výbavy väčšiny domácností. O umývačku riadu je však potrebné dôkladne starať a čistiť ju aspoň každý mesiac. Veľkú úlohu v tomto prípade hrá kvalita vody, tvrdá voda môže zanechávať na stenách umývačky tmavé povlaky a odporúča sa použiť zmäkčovač. Tiež je vhodné pravidelne čistiť filtre, ktoré zachytávajú väčšie kusy špiny a ich rozkladanie často spôsobuje zápach.

Praktický tip: Ocot čistí, dezinfikuje a bojuje s vodným kameňom. Nalejte malé množstvo do nádržky saponátu, zapnite umývačku na vysokú teplotu a budete prekvapení výsledkom.

Mikrovlnné rúry

Mikrovlnné rúry nie je potrebné čistiť tak často, ako rúry klasické. Vďaka charakter potravín, ktoré v nich pripravujeme a pri použití poklopu na samotný tanierik, môže byť čistenie mikrovlnnej rúry naozaj hračkou. Povrch jednoducho zotrite navlhčenou handričkou, prípadne použite vodu so saponátom, či niekoľkými kvapkami octu, ktorý pohltí prípadný zápach jedla.

Praktický tip: Pokiaľ dôjde k väčšiemu znečisteniu a zvyšky jedla zaschnú, do mikrovlnnej rúry na noc vložte misku s vodou a plátkami citróna. Zaschnuté nečistoty vďaka vlhkosti vody a kyslosti citróna pôjdu druhý deň lepšie vyčistiť.

Odsávače pár

Odsávače pár sú v kuchyniach miestom, na ktorom z pochopiteľných dôvodov lipne najviac mastnoty. Preto je potrebné digestor najprv dôkladne odmastiť kvalitným odmasťovačom a až potom vyčistiť samotné filtre.

digestor

Uhlíkový filter je vhodné čistiť aspoň každé dva mesiace, buď ručne v teplej vode, alebo v umývačke riadu. Teplota vody, pri ktorej je možné uhlíkový filter umývať, by nemala presiahnuť 65 ° C.

Tukový filter je potrebné umývať aspoň raz mesačne. Najlepšie ručne, s pomocou jemného umývacieho prostriedku, prípadne v umývačke na nižšiu teplotu. Všetky informácie o typoch a umiestnení filtrov vo vašej digestore nájdete v manuáli.

Užitočná rada: Vytvorte si ekologický domáci odmasťovač tak, že zmiešate dve lyžice octu a dve lyžice jedlej sódy. Na mastné miesta ho nanášajte jemnou navlhčenou handričkou.

Rýchlovarné kanvice

V prípade rýchlovarnej kanvice nemusíme zápasiť s čistením vonkajšieho povrchu, ktorý ide ľahko zotrieť, náš najväčší problém totiž bude inde. Vodný kameň je nepriateľom všetkých prístrojov ktoré pracujú s vodou a varná kanvica rozhodne nie je výnimkou. Na vzniknuté usadeniny je najlepším pomocníkom odvápňovač, ktorý je dostupný v každej drogérii. Jeho použitie je individuálne podľa typu a konkrétne informácie nájdete vždy na obale zakúpeného výrobku.

Praktický tip: Ak sa chcete zbaviť vodného kameňa, kúpte si kyselinu citrónovú a niekoľko lyžičiek nechajte spolu s vodou niekoľkokrát prejsť varom. Kanvicu potom dôkladne prepláchnite.

Predchádzajte špine

Základným predpokladom k neskoršiemu praktickému upratovaniu, je vhodný výber samotnej kuchyne. Predpokladom rýchleho upratovania sú jednoducho otierateľné plochy z nenasiakavých materiálov. Niektorým atraktívnym lesklým prvkom sa doporučujeme vyvarovať, pre ich zlú údržbu. Vysoko lesklý povrch je síce atraktívny, ale akékoľvek šmuhy, alebo odtlačky rúk, pokazia vzhľad celej vašej kuchyne.

Tiež povrch pracovnej dosky je veľmi dôležitý, ideálne sú akrylátové povrchy, ktoré sú odolné voči poškriabaniu a tiež ľahko umývateľné. Veľmi dôležité je mať dobre utesnený priestor medzi kuchynskou doskou a stenou. Zlé utesnenie, pod ktoré sa dostávajú tekutiny a zvyšky jedla, je najčastejším dôvodom plesní v kuchyni.

Myslite aj na prakticky riešené šuplíky, ktoré pri upratovaní ľahko vyberiete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Moderné kuchyne: 10 aktuálnych trendov v kuchynskom dizajne

moderné kuchyne

Možno sa aj vy v tomto roku chystáte na prerábku, ktorá by do vašej kuchyne vniesla sviežosť a súčasný dizajn. Ak chcete kráčať s dobou a byť súčasťou dizajnového sveta 2020, využite niektorú z aktuálnych ideí, ako zrenovovať priestor, ktorý už dávno neslúži len na prípravu jedál. V tomto článku sme pre vás pripravili inšpirácie na moderné kuchyne.

Či už ste vášnivý kuchár, častý hostiteľ, alebo máte zaneprázdnenú rodinu, kuchyňa je pravdepodobne centrom vášho každodenného života a srdcom domova. Ak jej súčasné usporiadanie potrebuje renováciu alebo jednoducho len chcete osviežiť okukanú, neaktuálnu farebnú schému, je ideálny čas na vytvorenie kuchyne vašich snov.

Čo je charakteristické pre moderné kuchyne

Moderná renovácia je najmä o čistých líniách, jasných priestoroch, funkčných, štýlových prvkoch a dizajnoch. Ak vám to umožňuje rozpočet, investujte do kuchynskej linky na mieru so vstavanými spotrebičmi. Tento prístup však môže byť pre vás ťažkým orieškom, najmä čo sa týka výberu farieb a materiálov. Preto si radšej pri výbere nechajte poradiť dizajnérom, ktorý presne vie, ako vytvoriť správny kontrast a zároveň zladiť jednotlivé prvky.

V tomto roku kuchyne perfektne prepájajú formu a funkčnosť. Čoraz viac sú prítomné moderné technológie, ktoré pomáhajú zjednodušovať každodennú rutinu. Do popredia sa dostáva aj veľmi zaujímavý trend tzv. “anti-kuchyne”. Ten síce nepopiera význam kuchyne ako spoločenského i funkčného priestoru, ale v podmienkach veľmi obľúbeného spájania kuchyne s obývacou izbou, dáva možnosť kuchyňu jednoducho skryť. Tento prístup umožňuje zachovať funkciu a celistvý luxusný vzhľad obývacej izby bez toho, aby ho narúšal iný dominantný priestor.

Pripravili sme pre vás 10 zaujímavých inšpirácií, prostredníctvom ktorých vám predstavíme niektoré z najväčších a vznikajúcich trendov v tomto roku. Veríme, že vám pomôžu v plánovaní a navrhovaní vašej vysnívanej kuchyne.

1. Integrované spotrebiče a čisté plochy

Aj naďalej sú veľmi trendy moderné integrované spotrebiče, ktoré sú subtílne, fungujú automaticky a sú výkonnejšie ako tie, ktoré poznáme z minulosti. Nový vzhľad luxusu jednoznačne diktuje, že nie je potrebné vidieť všetko to, čo máme v kuchyni. Dôležitú úlohu v tomto prípade zohráva aj výber materiálov. Moderné kuchyne často využívajú prírodný kameň. Veľmi obľúbený je napríklad mramor, ktorý sa požíva na pracovné plochy či dokonca celé kuchynské ostrovy. Skvele sa hodí k farebnému i neutrálnemu dekoru kuchynskej linky.

moderné kuchyne

zdroj: affordableinteriordesign.com

2. Súhra materiálov

Táto kuchyňa je skvelým príkladom súhry a ladenia materiálov. Tie garantujú nielen vysoký výkon, ale tiež poskytujú technologické a dizajnérske riešenia, ktoré zjednodušujú úlohy v kuchyni. Vnútorná stenová jednotka, so systémom otvárania a zatvárania dverí, je úplne skrytá v bočných paneloch z dubového dreva. To je použité aj na priľahlom stolíku a vo vnútorných častiach otvorených skriniek kuchynskej linky. Drevo skvele dopĺňa číre šedé sklo so strieborným hliníkovým rámom, ktoré umožňuje uzatváranie najvyšších políc a skvele prekrýva aj kuchynský odsávač. Zaujímavosťou je aj posuvná doska, ktorá slúži na prekrytie sporáka a zároveň je aj prídavnou pracovnou plochou na prípravu jedál.moderné kuchyne

zdroj: ernestomeda.com

3. Atmosferické svetlo a geometria

Ďalší príklad pretavenia úžasnej formy do vynikajúcej funkcie. Elegancia tejto kuchyne sa prejavuje v jej vzdušných podobách a objemoch. Základná jednotka je vyrobená z orechového dreva v popolavanom odtieni a je skombinová s nehrdzavejúcou oceľou. Silikónový LED pás v policových skrinkách vytvára mimoriadny vizuálny zážitok. Aj digestor v strede miestnosti je charakteristickou značku celého dizajnu. Odsávač je kombinovaný s drevenou policou s integrovaným svetlom, ktorý tvarovo ladí s návrhom celého kuchynského ostrova.moderné kuchyne

zdroj: eurocucina.com.au

4. Aj moderné kuchyne môžu byť veľkolepé

Zabudnite na bujný a prehnaný maximalizmus. “Viac je viac” v tomto prípade určite neplatí. Tento štýl je miernejší, hoci stále dostatočne veľkolepý. Ide o rovnováhu bohatstva a zdržanlivosti. V tejto kuchyni dominujú luxusné materiály – drevené plochy z dubu a orecha vnášajú do priestoru teplo a patinu. Tá je v krásnom kontraste s kamennou zástenou a pracovnou doskou. Orech je ideálnym výberom dreva pre ostrov v tomto dizajne. Dodáva mu pocit exkluzivity a intenzitu. Chladná vzorovaná podlaha je prirodzená a dokonale kontrastuje s drevom i neutrálnou skriňou. Všimli ste si aj tie unikátne svietidlá? Okúzľujúce visiace lampy a lustre sem jednoducho patria. Na detaily v podobe exkluzívnych svietidiel, úchytiek a kľučiek sa v tomto prípade treba osobitne zamerať.moderné kuchyne

5. Dvojtónový dizajn

Pozeráte sa na nádherný príklad dvojtónového dizajnu kuchyne. Šafránovo žltý komfortný kuchynský ostrov je v dokonalom vzájomnom spojení s tlmeným betónovým základom miestnosti. Treba dodať, že jedným z najviac pretrvávajúcich trendov pre moderné kuchyne je industriálny štýl. Nadčasová príťažlivosť zdĺhavých a jednoliatych pracovných priestorov je naďalej v móde, pričom každá kuchyňa sa ukazuje ako nielen praktická, ale aj esteticky príjemná. Ani vibrujúcou farbou v priemyselne ladenom priestore nič nepokazíte, práve naopak!moderné kuchyne

 zdroj: next125.com

6. Rustikálne drevo

Trendom pre moderné kuchyne jednoznačne zostávajú nahé povrchy z dreva, uprednostňujúce predovšetkým dub a vlašský orech. Popularita tradičného dreva, bohatého na tón a textúry bude pravdepodobne aj naďalej stúpať. Ostrov na mieru s minimalistickou drevenou konštrukciou z orecha je v tejto kuchyni dychvyrážajúcim prvkom. Ohromujúci je aj vďaka krásnej mramorovej doske s integrovaným varným panelom. Sofistikovaný orech dáva tejto izbe krásnu intenzitu, ktorá sa neuveriteľne spája s otvoreným dizajnom tejto miestnosti. Odporúča sa drevo kombinovať s ďalšími materiálmi s prírodnými textúrami, ako je napríklad žula, kremeň či už spomínaný mramor. Ak skombinujete rôzne hmatové povrchy, dosiahnete ten správny efekt.moderné kuchyne

zdroj: nakedkitchens.com

7. Svieže moderné kuchyne

Jedným zo znakov modernej kuchyne je jej sviežosť a funkčnosť. Moderný dizajn však neznamená len použitie neutrálnych farieb alebo monochromatizmus. Nič nebráni tomu, aby ste siahli aj po ženskejších a pastelových odtieňoch. Ružovú stenu skvele vyvážite modernou kuchynskou linkou v sivom dekore, ku ktorej si to priam pýta použitie mramorovej textúry. Kamenný povrch na zástene a kuchynskom poloostrove nielen skvelo vynikne, ale bude aj neuveriteľne praktický. Celkový vzhľad podčiarkujú svietidlá a kuchynské doplnky v mosadze, ktoré priestoru dodajú nádych luxusu.moderné kuchyne

zdroj: housebeautiful.com

8. Betónová

Chladné betónové profily skriniek, krásne odľahčuje kombinácia s hrejivým drevom. Opäť sa tu stretávame so zabudovanými spotrebičmi, ktoré zostávajú elegantne skryté za zásuvnými dverami. To len posilňuje čistý a homogénny vzhľad, ktorý neodmysliteľne patrí k moderným kuchyniam. V tomto prípade sa spája vysoký štandard dizajnu s komfortom, ktorý predstavuje jemné zatváranie dverí, tiché zásuvky a veľkorysý úložný priestor. Všimli ste si, že niektoré plochy nemajú úchytky? Dvere otvoríte úplne ľahko, intuitívne či už s lakťom alebo kolenom. Aj takéto detaily pomáhajú vytvárať ultramodernú a ničím nerušenú estetiku.moderné kuchyne

zdroj: next125.com

9. Anti-kuchyňa

Ako sme v úvode spomínali, jedným z horúcich trendov sú takzvané “anti-kuchyne”. Kuchyne systému Inside System predstavujú skutočné mikrokozmy funkčnosti a elegancie. Ich extrémna všestrannosť a modularita sa výborne hodí aj pre personalizáciu malých obytných priestorov. Ide o vnútorný systém v podobe akéhosi skrytého kontajnera, v ktorom sú umiestnené všetky potrebné typy zariadení a kuchynských doplnkov. Jednou zo základných vlastností projektu je úplné otvorenie samostatne stojacich kontajnerov, pomocou systému bočných rotačných dverí, ktorý úplne otvorí priestor. Tento systém ponúka plne vybavené kuchynské prevedenie, založené na funkčnosti a racionálnosti, bez toho aby čo i len trochu utrpela estetická stránka a dizajn.

moderné kuchyne

zdroj: archiportale.com

10. Keď cítiť remeslo

Z tejto kuchyne cítiť, že ide o originál svojho druhu. Profily kuchynskej linky boli vyrobené z recyklovaných drevených dosiek, ktorých štruktúra na tak rozsiahlej ploche vyzerá jedinečne. Výrazným a dominantným prvkom je tiež mosadzný ostrovček, ktorý skvele ladí s prírodnými materiálmi. Napriek tomu, že boli použité tradičné postupy výroby, dizajn kuchyne jednoznačne patrí do súčasnosti a vysoko spĺňa estetické nároky.moderné kuchyne

zdroj: jamesandgiles.com