Ako sušiť šípky, pripraviť si šípkový čaj alebo marmeládu

Šípky, plody šípovej ruže, nájdeme bohato zastúpené na poliach a lesných cestách na väčšine nášho územia. Nazbierať si pri jesennej prechádzke šípky preto nie je žiadnym problémom. Väčšia výzva nastáva v tom, ako šípky správne spracovať a skladovať.

Ako sušiť šípky

Najvhodnejšia doba na zbieranie šípok je koniec septembra až začiatok októbra, no na miestach, kde celý deň svieti slnko, môžu byť šípky dozreté už aj skôr.

Vždy zbierajte len zrelé plody. Spoznáte ich podľa toho, že sú krásnej sýtej červenej farby a na dotyk sú tvrdé. Po rozpolení vo vnútri nájdete červenooranžovú dužinu a žlté semienka.

Mäkké alebo hnedasté plody nezbierajte. Šípky na sušenie zbierajte vždy pred prvými mrazmi. Omrznuté plody už na sušenie nie sú vhodné.

Najvhodnejšie na prepravu je látkové vrecúško, ak sa však so šípkami chystáte hneď domov, nič sa im nestane ani po krátkom pobyte v mikroténovom vrecúšku.

Omrznuté šípky už na sušenie nie sú vhodné. Možno ich však spracovať iným spôsobom.

Doma odstráňte zo šípok zvyšok okvetia, umyte ich a dôkladne osušte. Takto pripravené šípky môžete nechať sušiť. Poznáme viacero spôsobov, ako šípky sušiť. Môžete ich sušiť na slnku, v sušičke alebo rúre na pečenie, pričom každý spôsob sušenia má svoje špecifiká.

Sušenie šípok na slniečku

Šípky uložte na sito, prípadne plech na pečenie a nechajte ich na balkóne alebo záhrade užívať si jesenné slniečko. Šípky počas sušenia kontrolujte. Pozor na náhle zmeny počasia (dážď) a hladných návštevníkov záhrady.

Sušenie šípok v sušičke

Pri sušení šípok v sušičke nastavte teplotu podľa odporúčania v návode. Najkrajšie sušené šípky získate, ak ich neusušíte na jedenkrát, ale budete ich sušiť s prestávkami. Šípky tak neostanú príliš vysušené a tvrdé.

Sušenie šípok v rúre na pečenie

Ak plánujete sušiť šípky v rúre na pečenie, uložte ich na plech a rúru nastavte na 70 °C. Počas sušenia nechajte dvierka na rúre otvorené a šípky pravidelne kontrolujte.

Ako na šípkový čaj

Šípkový čaj pomáha pri prechladnutí, pôsobí proti únave a posilňuje imunitu.

Príprava šípkového čaju z domácich sušených šípok je jednoduchá. Sušené šípky rozdrvte v mažiari a zalejte studenou vodou (ideálny pomer 2 lyžice šípok a ½ l vody). Zmes nechajte pol hodiny postáť a priveďte do varu. Varte 2 minúty a následne nechajte ešte 15 minút odstáť. Potom môžete nápoj podávať.

Šípkový čaj je ideálnym spoločníkom na zimné dni.

Sušenie šípok však nie je jediná možnosť ich spracovania, a tak aj omrznuté šípky možno ešte v kuchyni využiť. Poslúžia ako výborný základ pre marmeládu alebo víno.

Šípková marmeláda

Celé šípky krátko povarte (5 až 15 minút) a následne prepasírujte cez jemné sitko. Prepasírovanú zmes povarte s cukrom (ideálny pomer 1 diel cukru na 4 diely zmesi). Hotovú zmes naplňte do zaváraninových pohárov a 20 minút sterilizujte.

Ak máte radi netradičné chute, do marmelády môžete pridať rôzne korenie (napríklad klinčeky) alebo vyskúšať zmes s ovocím. Výborne chutí napríklad zmes šípok a jabĺk.

Šípkový džem

Šípky rozkrojte napoly a z každej vydlabte semienka. Pripravené šípky rozvarte 20 minút vo vode. Na 800 g šípok budete potrebovať 250 ml vody. Hmotu prepasírujte a odvážte si 500 g.

Očistite a nakrájajte približne 500 g jabĺk. Šípkové pyré, jablká, 500 g želírovacieho cukru a šťavu a kôru z jedného pomaranča varte za stáleho miešania.

Po 4 minútach varu by mal byť džem hotový. Vyskúšať správnosť jeho konzistencie môžete tak, že lyžičku džemu necháte vychladnúť na malom tanieriku. Hotovú zmes ešte teplú naplňte do zaváraninových pohárov a dobre uzavrite.

šípkový džem je vyhľadávanou pochutinou aj v zahraničí.

Šípková omáčka

Šípkovú omáčku môžete pripraviť z čerstvých šípok alebo ako jej základ môžete použiť šípkový pretlak. Výborne sa hodí napríklad k zverine a hovädziemu steaku.

3 lyžice šípok dajte variť do trošky vody spolu s klinčekom a citrónovou kôrou. Rozvarené šípky prepasírujte a do zmesi pridajte 300 ml mäsového vývaru, 100 ml červeného vína, soľ, cukor a citrónovú šťavu z jedného citróna. Omáčku zahustite zápraškou pripravenou z 40 g masla a 30 g hladkej múky. Dohladka rozmiešajte a povarte kým omáčka nenadobudne ideálnu konzistenciu.

Šípkový pretlak

Umyté šípky (1kg) rozmixujte mixérom a varte spolu s 300 ml vody až kým sa nevyparí približne 1/3 šťavy. Po častiach pridajte 150 g cukru a za stáleho miešania varte ešte 5 minút. Hotovú zmes naplňte do zaváraninových pohárov a dobre uzavrite. Sterilizujte 25 minút.

Šípky obsahujú množstvo vitamínov – vitamín C, ale aj A, B1, B2, P, K, kyselinu nikotínovú a taktiež pektíny, triesloviny, silice, draslík, horčík, vápnik, flavonoidy a karotenoidy.

Šípkový čaj, marmeláda, džem alebo omáčka teda nielen že výborne chutia, ale zároveň dodajú telu množstvo energie a podporia naše zdravie. Ich príprava je naozaj jednoduchá a finančne nenáročná, a preto by šípková zimná zásoba nemala chýbať aj vo vašej domácnosti.

Zavárané černice: Ako si pripraviť černicový džem alebo sirup

Obľúbili ste si toto ovocie aj vy? V tom prípade sa vám moje tipy, ako si pripraviť zavárané černice a odložiť si toto ovocie aj na zimu, budú určite hodiť.

Príprava

V kuchyni majú černice široké využitie. Možno ich použiť do koláčov, na výrobu omáčok k mäsu, výrobu vína, džúsov, sirupov, ale aj na zaváranie a výrobu džemov.

Podľa podnebia, aj konkrétnej odrody černíc, prebieha hlavná sezóna ich zberu od júna až do septembra, čo znamená, že aktuálne sa nachádzame presne v jej strede a môžeme sa vrhnúť do spracovania sladkej, liečivej úrody.

Každá časť rastliny má liečivé účinky

Ako spraviť černicový džem

Černicový džem má v kuchyni široké využitie a jeho príprava je nenáročná. Na prípravu budeme potrebovať len 2 suroviny – černice a želírovací cukor.

Černice rozkrájame napoly a spolu so želírovacím cukrom dáme do väčšieho hrnca. Na 500 g černíc budeme potrebovať 250 g želírovacieho cukru. Za stáleho miešania privedieme do varu. Keď sa zmes začne variť, znížime teplotu a necháme 15 minút variť. Ešte horúci džem naplníme do teplých, sterilizovaných zaváraninových pohárov a sterilizujeme približne 20 minút pri teplote 85 °C.

Hotový džem možno použiť na prípravu koláčov aj ako sladké raňajky

Recepty

Černice možno spracovať viacerými spôsobmi – možno z nich pripraviť džem, sirup aj ich zavariť. Inšpirovať sa môžete niektorých z nasledujúcich receptov:

Zavárané černice s cukrom

Na jednoduché zavárané černice budeme potrebovať černice, cukor a vodu. Na rozdiel od tých, ktoré sme použili na džem, by černice na zaváranie mali byť tvrdšie, aby z nich neostala len nechutná hmota.

Opláchnuté černice nasypeme do zaváraninových pohárov a zalejeme teplým nálevom, ktorý sme pripravili z 1 l vody a 500 g cukru. Pohára dobre uzavrieme a sterilizujeme 25 minút pri teplote 85 °C.

Černicový sirup

Na prípravu 750 ml černicového sirupu potrebujeme: 2 kg černíc, 2 kg cukru, 120 ml citrónovej šťavy.

Mäkké černice pomelieme na mlynčeku na mäso alebo v kuchynskom robote a zmes ešte následne prepasírujeme. Získanú šťavu necháme 2 dni odstáť pri izbovej teplote.

Oddýchnutú šťavu precedíme cez gázu a odmeriame jej množstvo. Budeme pracovať s pomerom 1 l šťavy = 1 kg cukru. Šťavu, cukor aj citrónovú šťavu prelejeme do väčšieho hrnca a za stáleho miešania privedieme do varu. Varíme 3 minúty, počas ktorých priebežne zbierame penu, ktorá sa tvorí na povrchu sirupu. Hotový sirup prelejeme do sklených fliaš a dobre uzavrieme.

Domáce sirupy osviežia v zime aj v lete

Zavárané černice vo vlastnej šťave

Černice možno zavariť aj bez prípravy cukrového nálevu. Stačí zrelé, umyté a osušené černice v miske zmiešať s kryštálových cukrom (pomer podľa chuti, čím viac cukru, tým viac šťavy černice pustia).

Ocukrené černice stačí následne vložiť do zaváraninových fliaš, uzavrieť a sterilizovať len krátko v pare, tak aby černice pustili šťavu. Takto zavárané černice sú menej mäkké ako černice zavarené s cukrovým nálevom.

Černicový džem s jablkami a čokoládou

Skoré jablká a černice majú podobné obdobie zberu, a preto sa tieto 2 druhy ovocia často pri zaváraní kombinujú. Kombináciou černice, jablká a džem možno vytvoriť sladkú domácu marmeládu, ktorá hravo u maškrtných detí nahradí aj nutelu.

Z 1 kg černíc a 1 kg jabĺk pripravíme približne 12 zaváraninových pohárov džemu. Jablká očistíme, pokrájame na malé kúsky a spolu s černicami, 1 kg kryštálového cukru, 300 ml vody a šťavou z dvoch citrónov, za občasného miešania povaríme 40 minút.

Keď má džem ideálnu konzistenciu, pridáme do neho 200 g horkej čokolády a za stáleho miešania ju necháme rozpustiť. Takto pripravený džem už stačí len naplniť do zaváraninových pohárov, posypať kyselinou citrónovou a dobre uzavrieť.

Černicový džem s jahodami

Výborný džem možno pripraviť aj z kombinácie černíc a jahôd. Na 1 kg černíc budeme potrebovať 200 g jahôd.

Jahody a černice spoločne povaríme, kým sa z nich nevytvorí hustá kaša. Hotovú zmes prepasírujeme cez sitko. Do zmesi pridáme 0,5 kg cukru, lyžičku kyseliny citrónovej a želírovací prípravok.

Za stáleho miešania privedieme do varu a varíme 3 minúty. Hotový džem ešte teplý naplníme do zaváraninových pohárov a dobre uzavrieme.

Černice sú tu s nami už od pradávna. Na krajine ich pôvodu sa však odborníci nevedia zhodnúť dodnes.

Využitie černíc

Čierne šamanky, ako boli černice v minulosti označované, si toto svoje pomenovanie zaslúžili množstvom vitamínov, ktoré sa v nich nachádzajú. Ich malé čierne plody sú bohaté na vitamíny C, B, K, E, flavonoidy, draslík, železo, horčík, éterické oleje, salicyláty, vlákninu a kyselinu listovú.

Vďaka kombinácií vitamínov a flavonoidov sú černice považované za silné antioxidanty. Pomáhajú predchádzať srdcovým a pečeňovým ochoreniam, spomaľujú starnutie a taktiež pomáhajú znížiť nevoľnosti, ktoré vznikli v dôsledku ožarovania a chemoterapie.

Vysoký obsah horčíka prispieva k správnej funkcii svalov, nervovej sústavy a pomáha zmierňovať depresie. Jadierka černíc zmierňujú príznaky reumy, zápalov a nachladnutia. U ľudí alergických na acylpyrín, však môžu vyvolať alergickú reakciu.

Listy černíc, ktoré sa zbierajú ešte pred rodením rastlín, sa dodnes používajú vo farmakológií na výrobu čajov na podporu liečby močových a žlčových ciest a aj proti hnačke.

Černice možno spracovať na mnoho spôsobov, ktoré ocenia malý aj veľkí stravníci. Navyše, vďaka množstvu zdraviu prospešných látok, černice podporia aj naše zdravie, preto by rozhodne nemali chýbať ani vo vašej domácnosti.