Ako vybrať správny bazén?

Pre letné kúpanie.

bazén

Lenka Riganová

10. júla 2018

Kategórie
Stavba

Ako vybrať správny bazén?

Kým kedysi mohol byť pre mnohých bazén vo vlastnej záhrade známkou akéhosi ťažko dosiahnuteľného luxusu, dnes už to ani zďaleka neplatí. Pokiaľ vlastníte dom, dostatočne veľkú záhradu a máte k dispozícii aj nejaké tie financie, z vlastného bazéna sa môžete tešiť už čoskoro.

V tomto článku vám prinášame praktický návod, ako na to.

Ako začať?

Na začiatku cesty za vysnívaným bazénom je dôležité uvedomiť si jeden podstatný fakt. Bazén, rovnako ako terasa, altánok či vydláždená plocha je výrazný zásah, ktorý nepochybne ovplyvní vzhľad celej vašej záhrady.

Ak sa rozhodnete pre zapustený bazén, pravdepodobne siahnete aj po jeho zastrešení, ktoré si z vašej záhrady ukrojí nejaké to miesto. Pokiaľ dáte prednosť nadzemnému bazénu, ktorý je dostupný iba v modrom vyhotovení, rátajte s tým, že len ťažko splynie s prírodnými farbami vašej záhrady. Ani padajúce listy zo stromov vám pri udržiavaní kvality vody rozhodne nebudú nápomocné.

Jednoducho povedané, pri kúpe a inštalácii bazéna budete riešiť nielen jeho veľkosť a vhodné umiestnenie, ale i jeho zakrytie a celkové zapadnutie do okolitého prostredia.


Kam umiestniť bazén?

Ak už vám na záhrade bude stáť vlastný bazén, určite sa v ňom budete chcieť okúpať čo najskôr. Na to, samozrejme, budete potrebovať teplú vodu, z čoho vyplýva, že miesto pre bazén musí byť záveterné a slnečné po celý deň.

Aj keď by sa na prvý pohľad ako najideálnejšie miesto počas horúcich letných dní mohol zdať priestor v blízkosti domu, nie je to však úplne tak. Áno, v lete by ste túto polohu určite ocenili, to nepopierame, ale mimo sezóny by vám takto umiestnený bazén mohol prekážať. Preto bazén umiestnite ďalej od domu či terasy.

Bazén by tiež nemal stáť na mieste, kde sa nachádzajú podzemné priestory, ako napríklad kanály či tam, kde je zlé odvádzanie vody. V jeho okolí by nemali byť kríky, stromy ani elektrické vedenie.

Nadzemný bazén verzus zapustený bazén

Ak už máte vybrané miesto, prichádza na rad výber typu bazéna. Vo všeobecnosti si môžete zvoliť nadzemný alebo zapustený bazén.

Zapustený bazén

V prípade, že je pre vás dôležitým kritériom cena, mali by ste vedieť, že zapustený bazén predstavuje vyššiu investíciu začínajúcu na sume 2000 € a vyššie, má však naozaj dlhú životnosť. Dôkladne preto vyberte správne miesto, aby ste v budúcnosti tento váš krok neoľutovali.


Nadzemný bazén

Ak nemáte peňazí nazvyš a aj napriek tomu sa chcete kúpať vo vlastnom, voľte nadzemný bazén. Najlacnejšia alternatíva je nafukovací, ktorý po skončení sezóny jednoducho sfúknete a odložíte. Ak hľadáte niečo odolnejšie, rozhodnúť sa môžete pre fóliový bazén s konštrukciou z kovu alebo plastu, ktorý si vďaka čiastočnej aplikácii do zeme môžete na záhrade ponechať celoročne.

Pri druhej možnosti je však potrebné rátať s úpravami terénu. Takýto bazén si vyžaduje vykopanie jamy a šachty, ale i miesto pre filtráciu, tepelné čerpadlo či solárny ohrev a ochranu v podobe prístrešku. Samozrejmosťou je samostatné istenie a prívod elektriny. Potrebovať budete i vybetónovanú dosku, prípadne mäkkú geotextíliu.

Po vykopaní jamy nastáva jej odvodnenie a následné izolovanie dna a bočných stien polystyrénovými doskami. Bočné steny sa istia obmúrovaním alebo betónovaním. Obsypávanie obetónovaného bazénu sa uskutočňuje pomocou štrku či kamennej drviny. Po tomto sú už na rade konečné úpravy okolia a napúšťanie vody.

Typy bazénov

Pri hľadaní vhodného modelu pre vás, ale i vašu záhradu budete s najväčšou pravdepodobnosťou riešiť aj materiál, z ktorého bude bazén vyrobený. Pokiaľ sa rozhodnete pre nadzemný bazén, vyberať môžete z nasledovných typov:

Samostatný nafukovací bazén

Nafukovací bazén predstavuje najlacnejšiu klasiku, ktorá sa vyznačuje ľahkou montážou, ale i rýchlym nahriatím vody. V prípade opatrnej manipulácie a dôkladnej starostlivosti takýto bazén vydrží pár rokov, teda samozrejme, iba v prípade, že sa neprepichne.


nafukovací bazén
Nafukovací bazén

Montovaný bazén

Bazén sa vyznačuje rýchlou montážou, no nižšou životnosťou a zárukou. Steny z pozinkovaného plechu vydržia cca 10 rokov, fólia približne 5 rokov. V prípade potreby sa však fólia dá vymeniť. Tieto bazény dostať iba v oválnom tvare, čo nemusí každému vyhovovať.

montovaný bazén
Montovaný bazén

Plastový bazén

Pre tento typ bazéna je charakteristická nízka cena i nenáročné stavebné úpravy. Pri kvalitnej údržbe vydrží až 15 rokov. Hrozí mu však vyblednutie, poškrabanie či vydutie, tak, ako to už pri plastoch býva zvykom.

V prípade, že túžite po zapustenom bazéne, na výber máte z týchto modelov:

plastový bazén
Plastový bazén

Antikórový bazén

Antikórový bazén možno označiť aj za nesmrteľný bazén z ušľachtilej ocele, odolný voči korózii i mrazu, s výbornou antibakteriálnou schopnosťou. V zime ho netreba vypúšťať, za jeho obstaranie si ale čo to zacvakáte.

antikorový bazén
Antikórový bazén

Akrylátový/laminátový bazén

Sklenené vlákna a živica, z ktorých je tento typ bazéna vyrobený, sa postarajú o jeho dlhú životnosť cca 30 rokov. Kvalitnejšie varianty majú odolnú gélovú úpravu, menej kvalitným modelom hrozia praskliny.


laminátový bazén
Laminátový bazén

Keramický bazén

Trvácny, odolný bazén vyrobený z keramického prachu a z častíc, ktoré na povrchu vytvárajú výborne vyzerajúci 3D efekt. Obstaranie si vyžaduje vyššie investície a často býva rozmerovo a tvarovo obmedzený, vydrží však až dlhých 50 rokov.

keramický bazén
Keramický bazén

Železobetónový bazén s fóliou

Bazén, odolný voči plesniam i UV žiareniu, ktorý v prípade kvalitnej inštalácie vydrží neobmedzene. Vyberať môžete z rôznych tvarov a rozmerov, poteší i jednoduchá údržba. Jeho inštalácia je však časovo náročná.

železobetónový bazén
Železobetónový bazén

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek bazén, veríme, že komfort, ktorý vám prinesie si budete užívať čo najviac. Pretože nie každý to má k vode takto na skok. :)

Ako vybrať správny bazén?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako si vybrat kuchynský ostrovček

Je must-have priestranných kuchýň.

kuchynský ostrovček

Stanislava Laurinčíková

22. júla 2018

Kategórie
Kuchyňa

Ako si vybrat kuchynský ostrovček
5 4 hodnotení

Nachádza sa často na zozname mnohých rodín. Pri kuchynských renováciách patrí totiž k must-have kúskom, ktoré najrušnejšej miestnosti v dome pridávajú hodnotu navyše. Kuchynský ostrov má praktickú a dekoratívnu funkciu, ktorá vám toho veľa uľahčí.

kuchynský ostrovček

Prečo je taký obľúbený? Spája veľké priestory, umožňuje lepší kontakt s rodinnými príslušníkmi, a výhodný je aj pri príprave pokrmov, ak príde nečakaná návšteva. Ak nad kuchynským ostrovom uvažujete, mali by ste si najprv posvietiť na zopár technických vecí.

kuchynský ostrovček

Veľkosť kuchyne

Pokiaľ disponujete veľkým priestorom, a chcete veľkú kuchyňu, v tom prípade je kuchynský ostrov skvelým riešením. Čo v prípade malých rozmerov? Odporúčame kuchynský ostrov vynechať a staviť skôr na kompaktnú kuchyňu s kuchynskou linkou.

kuchynský ostrovček

Rozmery ostrova následne závisia od toho, akú funkciu bude plniť – pracovnú, umývaciu, či jedálenskú.

kuchynský ostrovček

Účel ostrova

Ďalším technickým atribútom, ktorý sme už spomenuli, je účel, aký bude v kuchyni plniť. Môže slúžiť na umývanie a prípravu jedla. Ďalšiu funkciu, ktorú môže plniť je varenie alebo iba umývanie. Môžete v ňom však tieto funkcie vzájomne prepojiť.


kuchynský ostrovček

Príležitostné sedenie

Medzi posledné technické veci, ktoré by ste pri tvorbe kuchynského ostrova mali zvážiť, patrí aj to, či ho použijete aj na príležitostné sedenie s barovými stoličkami. Vhodnou alternatívou je aj to, ak je jedálenský stôl pokračovaním kuchynského ostrova.

kuchynský ostrovček

Po formálnych záležitostiach vám teraz ukážeme jednotlivé štýly a inšpirácie na to, ako by mohol vyzerať kuchynský ostrov možno aj u vás doma.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrovček: pracovná doska

Tento ostrov vo vintage štýle je typický zásuvkami a policami. Ak chcete kuchynský ostrov využívať práve na prípravu jedál alebo ako pracovnú dosku, zásuvky, police a iné úložné priestory sú viac než vítané.

kuchynský ostrovček

Príkladom na úložnú funkciu môže byť aj tento kuchynský ostrov, kde môžete mať po ruke kuchársku knihu, a zároveň čokoľvek, čo potrebujete. Výhodou kuchynských ostrovov, ktoré slúžia ako pracovné dosky je aj to, že nemusíte riešiť spotrebiče a ich umiestnenie, prípadne ďalšie doplnky.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov: Príprava a umývanie jedla

Pri príprave jedla oceníte to, že máte blízko malé umývadlo na umytie rúk. Ak ho zasadíte do rohu kuchynského ostrova, získate priestor navyše.


kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov: Sedenie

Ak chcete, aby bolo jeho súčasťou aj príležitostné stravovanie, budete musieť zvážiť priestor pre svoje kolená počas sedenia, tiež opierky barových stoličiek, a dokonca aj ich samotné posúvanie. Okrem iného je dôležité uvažovať aj o počte týchto stoličiek.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov: Varenie

Varná doska vás v strede kuchyne doslova vtiahne do diania veľkého priestoru. Ak využijete ostrov na tento účel, musíte rátať aj s prípadnou ventiláciou na horúci vzduch, čo predstavuje rozpočet navyše.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov v tvare L

Jednou z alternatív pri uvažovaní nad ostrovom v kuchyni je ten, že sa nebude jednať len o jednu časť, ale rovno o dve časti spojené do písmena L. Tento tvar umožňuje prepojenie funkcií. Jednu dosku budete môcť využívať na prípravu a umývanie, a druhú na varenie.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov v tvare T

Tento typ môže byť skutočne nenáročný. Stačí vám jedna doska a k nej pripojený jedálenský stôl. Kuchynský ostrov tak splní opäť dva účely naraz.

kuchynský ostrovček

Kuchynské ostrovy: materiály

Okrem účelu kuchynských ostrovov je nevyhnutné spomenúť aj materiály vrchných pultov, a inšpirovať sa nimi aj pri varení či príprave jedla.


kuchynský ostrovček

Kameň

Považuje sa za najideálnejší materiál pre kuchynské ostrovy, hlavne vtedy, ak ich využívate na varenie, či prípravu jedla. Môže za to jeho chladný povrch, ktorý sa hodí aj na výrobu pečiva.

kuchynský ostrovček

Nehrdzavejúca oceľ

Výborný materiál, ktorý sa vám osvedčí pri varení, ale aj umývaní. Ak chcete nehrdzavejúcu oceľ využívať aj na prípravu jedál, odporúčame ho spárovať s reznou doskou, aby ste predišli poškriabaniu.

kuchynský ostrovček

Drevo

Patrí medzi obľúbený materiál pultových dosiek, keďže sa ľahko ošetruje. Oceníte ho hlavne vtedy, ak kuchynský ostrov využívate na prípravu jedla.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrovček je všestranný, pretože poskytuje viacero výhod:

  • Úložný priestor navyše,
  • sedenie,
  • prepojenie prípravy, umývania, či varenia jedla,
  • dekoratívny prvok, kde sa môžete pohrať s materiálmi, tvarmi a farbami.

Obrázky: Pinterest.com