Ako vybrať správny bazén?

bazén
Ako vybrať správny bazén?
5 2 hodnotení

Kým kedysi mohol byť pre mnohých bazén vo vlastnej záhrade známkou akéhosi ťažko dosiahnuteľného luxusu, dnes už to ani zďaleka neplatí. Pokiaľ vlastníte dom, dostatočne veľkú záhradu a máte k dispozícii aj nejaké tie financie, z vlastného bazéna sa môžete tešiť už čoskoro.

V tomto článku vám prinášame praktický návod, ako na to.

Ako začať?

Na začiatku cesty za vysnívaným bazénom je dôležité uvedomiť si jeden podstatný fakt. Bazén, rovnako ako terasa, altánok či vydláždená plocha je výrazný zásah, ktorý nepochybne ovplyvní vzhľad celej vašej záhrady.

Ak sa rozhodnete pre zapustený bazén, pravdepodobne siahnete aj po jeho zastrešení, ktoré si z vašej záhrady ukrojí nejaké to miesto. Pokiaľ dáte prednosť nadzemnému bazénu, ktorý je dostupný iba v modrom vyhotovení, rátajte s tým, že len ťažko splynie s prírodnými farbami vašej záhrady. Ani padajúce listy zo stromov vám pri udržiavaní kvality vody rozhodne nebudú nápomocné.

Jednoducho povedané, pri kúpe a inštalácii bazéna budete riešiť nielen jeho veľkosť a vhodné umiestnenie, ale i jeho zakrytie a celkové zapadnutie do okolitého prostredia.

Kam umiestniť bazén?

Ak už vám na záhrade bude stáť vlastný bazén, určite sa v ňom budete chcieť okúpať čo najskôr. Na to, samozrejme, budete potrebovať teplú vodu, z čoho vyplýva, že miesto pre bazén musí byť záveterné a slnečné po celý deň.

Aj keď by sa na prvý pohľad ako najideálnejšie miesto počas horúcich letných dní mohol zdať priestor v blízkosti domu, nie je to však úplne tak. Áno, v lete by ste túto polohu určite ocenili, to nepopierame, ale mimo sezóny by vám takto umiestnený bazén mohol prekážať. Preto bazén umiestnite ďalej od domu či terasy.

Bazén by tiež nemal stáť na mieste, kde sa nachádzajú podzemné priestory, ako napríklad kanály či tam, kde je zlé odvádzanie vody. V jeho okolí by nemali byť kríky, stromy ani elektrické vedenie.

Nadzemný bazén verzus zapustený bazén

Ak už máte vybrané miesto, prichádza na rad výber typu bazéna. Vo všeobecnosti si môžete zvoliť nadzemný alebo zapustený bazén.

Zapustený bazén

V prípade, že je pre vás dôležitým kritériom cena, mali by ste vedieť, že zapustený bazén predstavuje vyššiu investíciu začínajúcu na sume 2000 € a vyššie, má však naozaj dlhú životnosť. Dôkladne preto vyberte správne miesto, aby ste v budúcnosti tento váš krok neoľutovali.

Nadzemný bazén

Ak nemáte peňazí nazvyš a aj napriek tomu sa chcete kúpať vo vlastnom, voľte nadzemný bazén. Najlacnejšia alternatíva je nafukovací, ktorý po skončení sezóny jednoducho sfúknete a odložíte. Ak hľadáte niečo odolnejšie, rozhodnúť sa môžete pre fóliový bazén s konštrukciou z kovu alebo plastu, ktorý si vďaka čiastočnej aplikácii do zeme môžete na záhrade ponechať celoročne.

Pri druhej možnosti je však potrebné rátať s úpravami terénu. Takýto bazén si vyžaduje vykopanie jamy a šachty, ale i miesto pre filtráciu, tepelné čerpadlo či solárny ohrev a ochranu v podobe prístrešku. Samozrejmosťou je samostatné istenie a prívod elektriny. Potrebovať budete i vybetónovanú dosku, prípadne mäkkú geotextíliu.

Po vykopaní jamy nastáva jej odvodnenie a následné izolovanie dna a bočných stien polystyrénovými doskami. Bočné steny sa istia obmúrovaním alebo betónovaním. Obsypávanie obetónovaného bazénu sa uskutočňuje pomocou štrku či kamennej drviny. Po tomto sú už na rade konečné úpravy okolia a napúšťanie vody.

Typy bazénov

Pri hľadaní vhodného modelu pre vás, ale i vašu záhradu budete s najväčšou pravdepodobnosťou riešiť aj materiál, z ktorého bude bazén vyrobený. Pokiaľ sa rozhodnete pre nadzemný bazén, vyberať môžete z nasledovných typov:

Samostatný nafukovací bazén

Nafukovací bazén predstavuje najlacnejšiu klasiku, ktorá sa vyznačuje ľahkou montážou, ale i rýchlym nahriatím vody. V prípade opatrnej manipulácie a dôkladnej starostlivosti takýto bazén vydrží pár rokov, teda samozrejme, iba v prípade, že sa neprepichne.

nafukovací bazén
Nafukovací bazén

Montovaný bazén

Bazén sa vyznačuje rýchlou montážou, no nižšou životnosťou a zárukou. Steny z pozinkovaného plechu vydržia cca 10 rokov, fólia približne 5 rokov. V prípade potreby sa však fólia dá vymeniť. Tieto bazény dostať iba v oválnom tvare, čo nemusí každému vyhovovať.

montovaný bazén
Montovaný bazén

Plastový bazén

Pre tento typ bazéna je charakteristická nízka cena i nenáročné stavebné úpravy. Pri kvalitnej údržbe vydrží až 15 rokov. Hrozí mu však vyblednutie, poškrabanie či vydutie, tak, ako to už pri plastoch býva zvykom.

V prípade, že túžite po zapustenom bazéne, na výber máte z týchto modelov:

plastový bazén
Plastový bazén

Antikórový bazén

Antikórový bazén možno označiť aj za nesmrteľný bazén z ušľachtilej ocele, odolný voči korózii i mrazu, s výbornou antibakteriálnou schopnosťou. V zime ho netreba vypúšťať, za jeho obstaranie si ale čo to zacvakáte.

antikorový bazén
Antikórový bazén

Akrylátový/laminátový bazén

Sklenené vlákna a živica, z ktorých je tento typ bazéna vyrobený, sa postarajú o jeho dlhú životnosť cca 30 rokov. Kvalitnejšie varianty majú odolnú gélovú úpravu, menej kvalitným modelom hrozia praskliny.

laminátový bazén
Laminátový bazén

Keramický bazén

Trvácny, odolný bazén vyrobený z keramického prachu a z častíc, ktoré na povrchu vytvárajú výborne vyzerajúci 3D efekt. Obstaranie si vyžaduje vyššie investície a často býva rozmerovo a tvarovo obmedzený, vydrží však až dlhých 50 rokov.

keramický bazén
Keramický bazén

Železobetónový bazén s fóliou

Bazén, odolný voči plesniam i UV žiareniu, ktorý v prípade kvalitnej inštalácie vydrží neobmedzene. Vyberať môžete z rôznych tvarov a rozmerov, poteší i jednoduchá údržba. Jeho inštalácia je však časovo náročná.

železobetónový bazén
Železobetónový bazén

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek bazén, veríme, že komfort, ktorý vám prinesie si budete užívať čo najviac. Pretože nie každý to má k vode takto na skok. :)

Zdieľajte tento článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako si vybrať IPL epilátor?
5 4 hodnotení

Dokonale hladká pokožka je snom každej ženy. Rovnako ako po zamatovo jemnej pokožke bez chĺpkov však neraz túžime i po tom, aby sme si tento hladký efekt mohli užívať čo najdlhšie. Povedzme si pravdu. Zdĺhavé holenie žiletkou, opakujúce sa každý druhý deň veru nie je nič príjemné.

Vedeli ste však, že to ide aj omnoho jednoduchšie, ale najmä efektívnejšie?

V dobe kedy jedna technická vychytávka strieda ďalšiu, a to i vo svete krásy, máte v boji s neželanými chĺpkami na výber zo širokej rady kozmetických pomôcok. V tomto článku sa pozrieme na odstraňovanie chĺpkov pomocou IPL epilátora, ktorý funguje na princípe metódy IPL.

Čo je IPL?

V prvom rade by ste mali určite vedieť, čo vlastne samotná metóda IPL znamená. IPL, inak povedané aj fotoepilácia, odstraňuje chĺpky za pomoci intenzívneho pulzného svetla. To zahrieva vlasové cibuľky, čím odstraňuje bunky v nich obsiahnuté. Výsledkom tohto procesu je, že na danom mieste už nikdy viac neporastie chĺpok.

Len pre „vyvolených“

Možno ste si práve povedali: „Aké jednoduché!“. Áno, to nepopierame, ale nie pre všetkých. Táto metóda funguje len v prípade, že ste nositeľkou svetlej pleti s tmavými chĺpkami. Pokiaľ máte svetlé, blond či ryšavé chĺpky, IPL, žiaľ, nie je pre vás.

Podľa čoho vyberať IPL epilátor?

Aby ste si do vašej kozmetickej výbavy nezadovážili len ďalší zbytočný kus, ktorý vám bude zavadzať a navyše si za neho aj čo to zacvakáte, odporúčame vám zamerať sa pri výbere na nasledujúce parametre:

1. Účel

Pred kúpou si vopred ujasnite, na ktoré partie tela chcete IPL epilátor využívať. Ak vás trápia chĺpky nad perou či v oblasti bikín, nekupujte prístroj, ktorý nebude disponovať nadstavcami na tieto oblasti. A naopak. Ak epilátor plánujete využívať iba na oblasť podpazušia a nohy, zbytočne si budete kupovať drahé zariadenia s nadstavcami na tvár.

Jednoducho povedané, investujte len do toho, čo naozaj potrebujete.

2. Veľkosť aplikačného okienka

Pri tomto kritériu platí nenáročná úmera. Čím väčšie aplikačné okienko epilátor má, tým rýchlejšia bude epilácia, keďže záblesky zasiahnu väčšiu oblasť. Najčastejšie sa stretnete s okienkami od 2 cm² do 7 cm². Tie najmenšie sú pritom najvhodnejšie na oblasti, kde hrá dôležitú úlohu presnosť, ako napr. okolie pier.

3. Počet zábleskov

Toto kritérium v podstate prezrádza životnosť lampy IPL epilátora. Väčšinou sa pohybujú v rozmedzí od 50 000 – 400 000.

Na epiláciu celého tela je potrebných približne 300 – 500 zábleskov. Vzhľadom na to, že počas prvého roka sa odporúča uskutočniť pre čo najlepší efekt 7 – 8 epilácií a nasledujúci rok už len 1, prípadne 2, vám 10 epilácií za tri roky spotrebuje maximálne 5000 zábleskov. Pri IPL epilátore teda životnosť určite nie je to, čoho by ste sa mali obávať.

Najčastejšie kladené otázky

Kúpa IPL epilátora sa určite nezaobíde bez otázok. Pozrite si odpovede na tie najčastejšie.

Ako dlho si môžem užívať hladký pocit bez chĺpkov?

Na túto otázku nejestvuje úplne presná odpoveď. Odstraňovanie chĺpkov pomocou IPL epilátora je individuálne, pričom ale možno s určitosťou povedať, že jednorázové ošetrenie nestačí. Je potrebné opakovať ho niekoľkokrát, keďže chĺpky majú rozličné fázy rastu.

Aké sú plusy a mínusy IPL epilácie?

K výhodám možno zaradiť pomalý rast chĺpkov, ich stenčenie až úplné vymiznutie. Určite oceníte aj fakt, že ide o bezbolestný spôsob.

Naopak, medzi nevýhody patrí nutnosť opakovania zákroku a pre niektorých určite aj samotná cena.

Pre koho áno a pre koho nie?

V úvode sme už načrtli, že tento spôsob nie je vhodný pre osoby so svetlými chĺpkami. To však nie je všetko. Epilácii by ste sa mali vyhnúť aj v období dojčenia či tehotenstva, ale aj vtedy, ak trpíte nejakým kožným ochorením, epilepsiou, máte problémy so srdcom či so štítnou žľazou.

Epilácia pomocou IPL epilátora môže byť v dnešnej dobe vyhovujúcim riešením pre množstvo žien. Prenechajte žiletky mužom a siahnite po šetrnejšom a efektívnejšom spôsobe, špeciálne navrhnutom pre citlivé ženské telo.

Zdieľajte tento článok