Ako vybrať správny bazén?

bazén
shutterstock

Kým kedysi mohol byť pre mnohých bazén vo vlastnej záhrade známkou akéhosi ťažko dosiahnuteľného luxusu, dnes už to ani zďaleka neplatí. Pokiaľ vlastníte dom, dostatočne veľkú záhradu a máte k dispozícii aj nejaké tie financie, z vlastného bazéna sa môžete tešiť už čoskoro.

V tomto článku vám prinášame praktický návod, ako na to.

Ako začať?

Na začiatku cesty za vysnívaným bazénom je dôležité uvedomiť si jeden podstatný fakt. Bazén, rovnako ako terasa, altánok či vydláždená plocha je výrazný zásah, ktorý nepochybne ovplyvní vzhľad celej vašej záhrady.

Ak sa rozhodnete pre zapustený bazén, pravdepodobne siahnete aj po jeho zastrešení, ktoré si z vašej záhrady ukrojí nejaké to miesto. Pokiaľ dáte prednosť nadzemnému bazénu, ktorý je dostupný iba v modrom vyhotovení, rátajte s tým, že len ťažko splynie s prírodnými farbami vašej záhrady. Ani padajúce listy zo stromov vám pri udržiavaní kvality vody rozhodne nebudú nápomocné.

Jednoducho povedané, pri kúpe a inštalácii bazéna budete riešiť nielen jeho veľkosť a vhodné umiestnenie, ale i jeho zakrytie a celkové zapadnutie do okolitého prostredia.

Kam umiestniť bazén?

Ak už vám na záhrade bude stáť vlastný bazén, určite sa v ňom budete chcieť okúpať čo najskôr. Na to, samozrejme, budete potrebovať teplú vodu, z čoho vyplýva, že miesto pre bazén musí byť záveterné a slnečné po celý deň.

Aj keď by sa na prvý pohľad ako najideálnejšie miesto počas horúcich letných dní mohol zdať priestor v blízkosti domu, nie je to však úplne tak. Áno, v lete by ste túto polohu určite ocenili, to nepopierame, ale mimo sezóny by vám takto umiestnený bazén mohol prekážať. Preto bazén umiestnite ďalej od domu či terasy.

Bazén by tiež nemal stáť na mieste, kde sa nachádzajú podzemné priestory, ako napríklad kanály či tam, kde je zlé odvádzanie vody. V jeho okolí by nemali byť kríky, stromy ani elektrické vedenie.

Nadzemný bazén verzus zapustený bazén

Ak už máte vybrané miesto, prichádza na rad výber typu bazéna. Vo všeobecnosti si môžete zvoliť nadzemný alebo zapustený bazén.

Zapustený bazén

V prípade, že je pre vás dôležitým kritériom cena, mali by ste vedieť, že zapustený bazén predstavuje vyššiu investíciu začínajúcu na sume 2000 € a vyššie, má však naozaj dlhú životnosť. Dôkladne preto vyberte správne miesto, aby ste v budúcnosti tento váš krok neoľutovali.

Nadzemný bazén

Ak nemáte peňazí nazvyš a aj napriek tomu sa chcete kúpať vo vlastnom, voľte nadzemný bazén. Najlacnejšia alternatíva je nafukovací, ktorý po skončení sezóny jednoducho sfúknete a odložíte. Ak hľadáte niečo odolnejšie, rozhodnúť sa môžete pre fóliový bazén s konštrukciou z kovu alebo plastu, ktorý si vďaka čiastočnej aplikácii do zeme môžete na záhrade ponechať celoročne.

Pri druhej možnosti je však potrebné rátať s úpravami terénu. Takýto bazén si vyžaduje vykopanie jamy a šachty, ale i miesto pre filtráciu, tepelné čerpadlo či solárny ohrev a ochranu v podobe prístrešku. Samozrejmosťou je samostatné istenie a prívod elektriny. Potrebovať budete i vybetónovanú dosku, prípadne mäkkú geotextíliu.

Po vykopaní jamy nastáva jej odvodnenie a následné izolovanie dna a bočných stien polystyrénovými doskami. Bočné steny sa istia obmúrovaním alebo betónovaním. Obsypávanie obetónovaného bazénu sa uskutočňuje pomocou štrku či kamennej drviny. Po tomto sú už na rade konečné úpravy okolia a napúšťanie vody.

Typy bazénov

Pri hľadaní vhodného modelu pre vás, ale i vašu záhradu budete s najväčšou pravdepodobnosťou riešiť aj materiál, z ktorého bude bazén vyrobený. Pokiaľ sa rozhodnete pre nadzemný bazén, vyberať môžete z nasledovných typov:

Samostatný nafukovací bazén

Nafukovací bazén predstavuje najlacnejšiu klasiku, ktorá sa vyznačuje ľahkou montážou, ale i rýchlym nahriatím vody. V prípade opatrnej manipulácie a dôkladnej starostlivosti takýto bazén vydrží pár rokov, teda samozrejme, iba v prípade, že sa neprepichne.

nafukovací bazén
Nafukovací bazén

Montovaný bazén

Bazén sa vyznačuje rýchlou montážou, no nižšou životnosťou a zárukou. Steny z pozinkovaného plechu vydržia cca 10 rokov, fólia približne 5 rokov. V prípade potreby sa však fólia dá vymeniť. Tieto bazény dostať iba v oválnom tvare, čo nemusí každému vyhovovať.

montovaný bazén
Montovaný bazén

Plastový bazén

Pre tento typ bazéna je charakteristická nízka cena i nenáročné stavebné úpravy. Pri kvalitnej údržbe vydrží až 15 rokov. Hrozí mu však vyblednutie, poškrabanie či vydutie, tak, ako to už pri plastoch býva zvykom.

V prípade, že túžite po zapustenom bazéne, na výber máte z týchto modelov:

plastový bazén
Plastový bazén

Antikórový bazén

Antikórový bazén možno označiť aj za nesmrteľný bazén z ušľachtilej ocele, odolný voči korózii i mrazu, s výbornou antibakteriálnou schopnosťou. V zime ho netreba vypúšťať, za jeho obstaranie si ale čo to zacvakáte.

antikorový bazén
Antikórový bazén

Akrylátový/laminátový bazén

Sklenené vlákna a živica, z ktorých je tento typ bazéna vyrobený, sa postarajú o jeho dlhú životnosť cca 30 rokov. Kvalitnejšie varianty majú odolnú gélovú úpravu, menej kvalitným modelom hrozia praskliny.

laminátový bazén
Laminátový bazén

Keramický bazén

Trvácny, odolný bazén vyrobený z keramického prachu a z častíc, ktoré na povrchu vytvárajú výborne vyzerajúci 3D efekt. Obstaranie si vyžaduje vyššie investície a často býva rozmerovo a tvarovo obmedzený, vydrží však až dlhých 50 rokov.

keramický bazén
Keramický bazén

Železobetónový bazén s fóliou

Bazén, odolný voči plesniam i UV žiareniu, ktorý v prípade kvalitnej inštalácie vydrží neobmedzene. Vyberať môžete z rôznych tvarov a rozmerov, poteší i jednoduchá údržba. Jeho inštalácia je však časovo náročná.

železobetónový bazén
Železobetónový bazén

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek bazén, veríme, že komfort, ktorý vám prinesie si budete užívať čo najviac. Pretože nie každý to má k vode takto na skok. :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako si vybrať garážovú bránu, ktorá vás dokáže ochrániť pred zlodejmi?

garážová brána
shutterstock

V dnešnom rýchlom svete je auto nevyhnutnosťou, ktorá nás stojí nemalé peniaze. Vedia to aj zlodeji, pred ktorými ho ochráni tehlová stena vašej garáže a kvalitná garážová brána.

Hodnotu, ktorú má pre vás auto, poznáte najlepšie sami, a práve preto aj najlepšie viete, či si zaslúži investíciu do kúpy alebo stavby kvalitnej garáže. Vaša vôľa investovať rozhodne o úrovne ochrany auta prostredníctvom garážovej brány.

Na trhu nájdeme viacero variánt, ktoré odlišuje materiál, spôsob manipulácie či voľba bezpečnostného mechanizmu a ďalších bezpečnostných prvkov. Vašou možnosťou sú drevené lamelové brány, brány z masívu, drevené alebo plastové brány vystužené oceľovými (zliatiny hliníka či kombináciou iných kovov) profilmi.

Najčastejšie sa v ponuke stretávame s typmi založenými na spôsobe fungovania ako sú napríklad rolovacia brána, sekčná brána, výklopná či krídlová brána.

V prvom rade si treba uvedomiť, že garážová brána je jediným vstupom a zároveň výstupom celého priestoru. Predstavuje kľúčový prostriedok v boji proti potenciálnym vykrádačom. Jej riešenie by malo byť systémové a v najlepšom prípade zastrešené jedným dodávateľom. Získate tak jeden kompatibilný systém so zárukou pod jednou strechou, namiesto “skladačky” viacerých ovládačov s rôznym fungovaním.

garážová brána
hormann

Čo by mala spĺňať kvalitná garážová brána?

Čím viac bezpečnostných prvkov, tým bude vyšší stupeň vašej ochrany a i samotnej kvality. Spomenieme najmä tie, ktoré by vaša garážová brána, či už ovládaná elektricky alebo ručne mala mať.

Miesto takzvaného must-have vo výbave garážovej brány zastáva pádová brzda a poistka pretrhnutia pružín. Spoločne vytvárajú systém, ktorý automaticky reaguje na zvýšenie nastaveného počtu bezpečnostných otáčok aktiváciou brzdy. Pružiny sa starajú o hladký chod otvárania a zatvárania a o celkové vyváženie brány. Ich prítomnosť v celom mechanizme umožňuje otvárať a zatvárať bránu s veľkou hmotnosťou aj manuálne.

Dôležitá je i kvalita materiálu, z ktorých sú pružiny vyrobené a určuje aj ich životnosť, ktorá by sa mala pohybovať v desiatkach tisícoch otvorení a zatvorení. V prípade poruchy by mali byť vybavené poistkou.

Je to samozrejmosť, ale pri výbere garážovej brány si nezabudnite overiť kvalitu materiálov, údržbu, či možnosť výmeny jednotlivých súčiastok.

V prípade poškodenia brán, ktoré sú ovládané elektromotrom, dôjde k zablokovaniu napájania. Riadiaca jednotka tak posun zastaví. Ak ide o garážové brány, ktoré sú vyššie ako 2,5 metra a ich plocha presahuje 11 metrov štvorcových, použitie bezpečnostného mechanizmu pákovej brzdy určuje norma.

baneko

Vstup do garáže bezpečnejší ako tehlová stena

Ďalšia možnosť či skôr vylepšenie schopnosti chrániť sa ukrýva v mechanickej zarážke. Pre ručne ovládané brány bez zámku predstavuje nutnosť a v prípade ovládania elektromotorom zábezpeku v momente, keď dôjde k výpadku elektrického motora.

Pri elektricky poháňaných mechanizmoch nesmieme zabudnúť ani na automatickú ochranu motora pri nájazde na prekážku či na kontaktnú lištu, vďaka ktorej sa nemôže stať, že v momente príchodu by strechu vášho auta brána zasiahla plnou silou. Lišta pri najmenšom kontakte upozorní mechanizmus brány a nasmeruje do hore.

Ak máte malé deti alebo domácich štvornohých miláčikov, určite by ste ocenili infrazávoru. Ide o bezpečnostnú funkciu, ktorá vyžaruje infračervený lúč. Ten zasiahne v prípade pohybu objektu, ktorý preruší lúč vysielaný bránou. Ak by bola v pohybe, toto prerušenie ju zastaví a ona s vráti do svojej základnej polohy (pod strop alebo pozdĺž steny).

lomax-brany

Uzamykací systém a diaľkové ovládanie

Pri hľadaní odpovede, aké je ideálne riešenie pre ovládanie brán sa zamerajte na uzamykací systém, ktorý môžete preprogramovať v čase. Veľkou devízou pre vás bude systém, ktorý využíva plávajúce kódovanie. Tento spôsob vytvára komunikáciu medzi bránou a ovládačom vždy za použitia iného unikátneho kódu. Plusom je ovládanie cez wifi. Nesporným bonusom diaľkového ovládania je rýchla manipulácia z bránou.

Uzamykacie systémy a diaľkové ovládanie sú pre vašu bezpečnosť veľmi dôležité. Garážová brána musí byť tak bezpečná ako pevná tehlová stena a preto by ste si pri výbere u zvoleného dodávateľa na tieto systémy mali riadne posvietiť. Pri riešení vašej garážovej brány sa však nezabudnite u dodávateľa opýtať ani na na možnosť núdzového otvorenia a uzamknutia, na hrúbku zatepľovacieho materiálu, či na dĺžku záručnej lehoty a samotnú životnosť brány. Pri jej výbere ide nielen o bezpečnosť vášho auta, ale i o investícii nemalých prostriedkov.