Ako vybrať správny bazén?

bazén
shutterstock

Kým kedysi mohol byť pre mnohých bazén vo vlastnej záhrade známkou akéhosi ťažko dosiahnuteľného luxusu, dnes už to ani zďaleka neplatí. Pokiaľ vlastníte dom, dostatočne veľkú záhradu a máte k dispozícii aj nejaké tie financie, z vlastného bazéna sa môžete tešiť už čoskoro.

V tomto článku vám prinášame praktický návod, ako na to.

Ako začať?

Na začiatku cesty za vysnívaným bazénom je dôležité uvedomiť si jeden podstatný fakt. Bazén, rovnako ako terasa, altánok či vydláždená plocha je výrazný zásah, ktorý nepochybne ovplyvní vzhľad celej vašej záhrady.

Ak sa rozhodnete pre zapustený bazén, pravdepodobne siahnete aj po jeho zastrešení, ktoré si z vašej záhrady ukrojí nejaké to miesto. Pokiaľ dáte prednosť nadzemnému bazénu, ktorý je dostupný iba v modrom vyhotovení, rátajte s tým, že len ťažko splynie s prírodnými farbami vašej záhrady. Ani padajúce listy zo stromov vám pri udržiavaní kvality vody rozhodne nebudú nápomocné.

Jednoducho povedané, pri kúpe a inštalácii bazéna budete riešiť nielen jeho veľkosť a vhodné umiestnenie, ale i jeho zakrytie a celkové zapadnutie do okolitého prostredia.

Kam umiestniť bazén?

Ak už vám na záhrade bude stáť vlastný bazén, určite sa v ňom budete chcieť okúpať čo najskôr. Na to, samozrejme, budete potrebovať teplú vodu, z čoho vyplýva, že miesto pre bazén musí byť záveterné a slnečné po celý deň.

Aj keď by sa na prvý pohľad ako najideálnejšie miesto počas horúcich letných dní mohol zdať priestor v blízkosti domu, nie je to však úplne tak. Áno, v lete by ste túto polohu určite ocenili, to nepopierame, ale mimo sezóny by vám takto umiestnený bazén mohol prekážať. Preto bazén umiestnite ďalej od domu či terasy.

Bazén by tiež nemal stáť na mieste, kde sa nachádzajú podzemné priestory, ako napríklad kanály či tam, kde je zlé odvádzanie vody. V jeho okolí by nemali byť kríky, stromy ani elektrické vedenie.

Nadzemný bazén verzus zapustený bazén

Ak už máte vybrané miesto, prichádza na rad výber typu bazéna. Vo všeobecnosti si môžete zvoliť nadzemný alebo zapustený bazén.

Zapustený bazén

V prípade, že je pre vás dôležitým kritériom cena, mali by ste vedieť, že zapustený bazén predstavuje vyššiu investíciu začínajúcu na sume 2000 € a vyššie, má však naozaj dlhú životnosť. Dôkladne preto vyberte správne miesto, aby ste v budúcnosti tento váš krok neoľutovali.

Nadzemný bazén

Ak nemáte peňazí nazvyš a aj napriek tomu sa chcete kúpať vo vlastnom, voľte nadzemný bazén. Najlacnejšia alternatíva je nafukovací, ktorý po skončení sezóny jednoducho sfúknete a odložíte. Ak hľadáte niečo odolnejšie, rozhodnúť sa môžete pre fóliový bazén s konštrukciou z kovu alebo plastu, ktorý si vďaka čiastočnej aplikácii do zeme môžete na záhrade ponechať celoročne.

Pri druhej možnosti je však potrebné rátať s úpravami terénu. Takýto bazén si vyžaduje vykopanie jamy a šachty, ale i miesto pre filtráciu, tepelné čerpadlo či solárny ohrev a ochranu v podobe prístrešku. Samozrejmosťou je samostatné istenie a prívod elektriny. Potrebovať budete i vybetónovanú dosku, prípadne mäkkú geotextíliu.

Po vykopaní jamy nastáva jej odvodnenie a následné izolovanie dna a bočných stien polystyrénovými doskami. Bočné steny sa istia obmúrovaním alebo betónovaním. Obsypávanie obetónovaného bazénu sa uskutočňuje pomocou štrku či kamennej drviny. Po tomto sú už na rade konečné úpravy okolia a napúšťanie vody.

Typy bazénov

Pri hľadaní vhodného modelu pre vás, ale i vašu záhradu budete s najväčšou pravdepodobnosťou riešiť aj materiál, z ktorého bude bazén vyrobený. Pokiaľ sa rozhodnete pre nadzemný bazén, vyberať môžete z nasledovných typov:

Samostatný nafukovací bazén

Nafukovací bazén predstavuje najlacnejšiu klasiku, ktorá sa vyznačuje ľahkou montážou, ale i rýchlym nahriatím vody. V prípade opatrnej manipulácie a dôkladnej starostlivosti takýto bazén vydrží pár rokov, teda samozrejme, iba v prípade, že sa neprepichne.

nafukovací bazén
Nafukovací bazén

Montovaný bazén

Bazén sa vyznačuje rýchlou montážou, no nižšou životnosťou a zárukou. Steny z pozinkovaného plechu vydržia cca 10 rokov, fólia približne 5 rokov. V prípade potreby sa však fólia dá vymeniť. Tieto bazény dostať iba v oválnom tvare, čo nemusí každému vyhovovať.

montovaný bazén
Montovaný bazén

Plastový bazén

Pre tento typ bazéna je charakteristická nízka cena i nenáročné stavebné úpravy. Pri kvalitnej údržbe vydrží až 15 rokov. Hrozí mu však vyblednutie, poškrabanie či vydutie, tak, ako to už pri plastoch býva zvykom.

V prípade, že túžite po zapustenom bazéne, na výber máte z týchto modelov:

plastový bazén
Plastový bazén

Antikórový bazén

Antikórový bazén možno označiť aj za nesmrteľný bazén z ušľachtilej ocele, odolný voči korózii i mrazu, s výbornou antibakteriálnou schopnosťou. V zime ho netreba vypúšťať, za jeho obstaranie si ale čo to zacvakáte.

antikorový bazén
Antikórový bazén

Akrylátový/laminátový bazén

Sklenené vlákna a živica, z ktorých je tento typ bazéna vyrobený, sa postarajú o jeho dlhú životnosť cca 30 rokov. Kvalitnejšie varianty majú odolnú gélovú úpravu, menej kvalitným modelom hrozia praskliny.

laminátový bazén
Laminátový bazén

Keramický bazén

Trvácny, odolný bazén vyrobený z keramického prachu a z častíc, ktoré na povrchu vytvárajú výborne vyzerajúci 3D efekt. Obstaranie si vyžaduje vyššie investície a často býva rozmerovo a tvarovo obmedzený, vydrží však až dlhých 50 rokov.

keramický bazén
Keramický bazén

Železobetónový bazén s fóliou

Bazén, odolný voči plesniam i UV žiareniu, ktorý v prípade kvalitnej inštalácie vydrží neobmedzene. Vyberať môžete z rôznych tvarov a rozmerov, poteší i jednoduchá údržba. Jeho inštalácia je však časovo náročná.

železobetónový bazén
Železobetónový bazén

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek bazén, veríme, že komfort, ktorý vám prinesie si budete užívať čo najviac. Pretože nie každý to má k vode takto na skok. :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako na zazimovanie bazéna po lete pre ďalšiu sezónu

Starostlivosť o bazén sa letom nekončí. Prečítajte si ako správne zazimovať bazén, ale aj záhradné jazierko. Presné kroky k zazimovaniu zapusteného a nadzemného bazéna. Kedy zložiť zazimovaciu plachtu, a kedy vypúšťať jazierko.

Príprava bazéna, prípadne jazierka, na zimu nemusí byť vôbec zložitá. Stačí dodržať niekoľko krokov a relax pri vode si budete môcť užívať viacero rokov bez problémov. Správne zazimovanie udrží galóny vody do ďalšej sezóny, ale tiež vám ušetrí námahu s čistením bazéna po zime.

Kedy a prečo zazimovať bazén

Pochopiteľne, zazimovanie bazéna sa začína vtedy, keď končí kúpacia sezóna. To však môže byť pre každého individuálne, napríklad pre „otužilcov” sezóna môže trvať o mesiac dlhšie. Neberte to však na ľahkú váhu. Ak sa oneskoríte, už aj prvé mrazy môžu nenávratne poškodiť bazén a jeho súčasti.

Zazimovanie sa preto odporúča vtedy, keď teplota vody dosahuje stabilných 10 °C a nočné teploty sa nedostávajú pod bod mrazu. Dôvodov pre nutnosť zazimovania je viacero. Z hľadiska čistoty zazimovanie zabráni tvoreniu rias v bazéne. To je spojené aj s finančným hľadiskom. Pokiaľ voda zostane čistá, viete ju použiť aj na ďalšiu sezónu, stačí ju stačí ošetriť chemicky. Správnym zazimovaním ušetríte aj na samotnom bazéne, ktorý nebude poškodený mrazom.

Zazimovanie zapusteného bazéna v zemi

Starostlivosť o bazén v zemi a bazén nad zemou sa líši. Ich porovnanie sa dozviete v nasledujúcich častiach článku.

  • Prvým krokom v zazimovaní každého bazéna je odstránenie nečistôt. Nečistoty na vode vyberte sieťkou, nečistoty na dne bazéna, bazénovým vysávačom. Z bazéna vyberte aj schody, pretože je to zbytočne ďalšie miesto, kde by sa nečistoty držali.
  • Po vyčistení bazéna je na rade samotná voda. Chemické hodnoty vody otestujte pomocou testera, ktorý sa bežne používa na meranie pH a chlóru.

Ideálne by sa hodnota pH mala pohybovať v rozmedzí od 7,0 do 7,4 a množstvo chlóru od 0,3 do 0,6 mg/l. Počas upravovania týchto hodnôt chemickými prípravkami nechajte filtráciu zapnutú, aby sa voda premiešavala.

  • Keď dokončíte čistenie vody, špeciálnymi prípravkami vyčistite aj filtráciu, bez ohľadu na to, aký typ používate. To isté platí aj na ostatné pripojené hadice, ktoré bude potrebné na zimu odpojiť. Všetky tieto časti usušte a uložte na miesto, kde ich nepoškodí mráz.
  • Potrebné je tiež vypustenie časti vody z bazéna, tak aby nedosahovala  na skimmer (zberač nečistôt), trysky či filtračné výstupy. Odporúča sa tiež odstránenie svietidiel, pokiaľ ich v zapustenom bazéne máte. Ak by voda dosahovala na tieto súčasti, mohla by ich po zamrznutí poškodiť. V skratke, vodu vypustite o cca 10 až 20 cm.
  • Na to určenými prípravkami a hubkou vyčistite aj steny bazéna.
  • Pokiaľ používate solárny ohrev, nezabudnite ani na túto časť! Je veľmi dôležité usušiť a bezpečne odložiť dosky solárneho ohrevu. Pokiaľ by na nich zamrzla voda, došlo by k trvalému poškodeniu.
  • Tepelné čerpadlo taktiež uložte na dočasný oddych v suchu. Samozrejme, najprv ho treba odpojiť z elektriny, vysať všetku vodu a pri našroubovaní späť na miesto príliš neuťahovať.
  • Ešte pred konečným zakrytím použite podľa návodu prípravok na zazimovanie bazéna. Táto tekutá zmes zamedzuje rastu rias a celkovo vám jeho použitie pred zimou uľahčí začatie novej sezóny na jar.
  • Riasy milujú svetlo. Nepriesvitná zazimovacia plachta na bazén svetlo neprepúšťa a riasam ani baktériám tak nebudú poskytnuté podmienky na rozširovanie sa. Na zapustenom bazéne plachtu ponechajte až do jari. Zazimovacia plachta by dovedy mala bazén chrániť aj pred padajúcim lístím, prípadne zabrániť pádu ľudí či zvieracích návštevníkov. Pokiaľ na plachtu napadá sneh, odporúča sa priebežne ho odstraňovať, aby sa zabránilo preťaženiu.
  • Dodatočným tipom k zazimovaniu je položenie prázdnych pet fľašiek do bazéna. Tento trik má zabrániť úplnému zamrznutiu hladiny.
pixabay.xom

Zazimovanie nadzemného bazéna

Pre správne zazimovanie nadzemného bazéna postupujte podľa krokov, ktoré sú uvedené pri zazimovaní zapusteného bazéna. Hlavný rozdiel tu spočíva v podstate len v poslednom kroku, čiže zakrytie bazéna.

  • Bazén zakryte zazimovacou plachtou, ale nenechávajte ju tam až do jari. Nadzemný bazén môže byť jednoduchšie poškodený vplyvom mrazov a ťažkého snehu na plachte. Preto s príchodom prvých mrazov plachtu odstráňte a bazén nechajte odkrytý.

Zazimovanie bazéna Azuro

Postup zazimovania nadzemného bazéna Azuro sa začína rovnako ako pri každom bazéne. Keď teploty dosahujú približe 10 °C, očistite bazén a filtráciu. Upravte chemické zloženie vody, a potom nasleduje čiastočné vypustenie vody z bazéna. Ani tu nezabúdajte na čerpadlo a solárny ohrev, ktoré treba vysušiť a odložiť.

  • Pri bazéne Azuro používajte špeciálne prípravky Azuro Zima.
  • Konštrukciu bazéna Azuro mráz nepoškodí, ale s krycou plachtou pri nadzemnom bazéne postupujte tak ako je to určené pre nadzemné bazény. S príchodom mrazov zazimovaciu plachtu môžete zložiť a bazén nechať odkrytý do jari.

Zazimovanie bazéna Orlando

Spôsob ako zazimovať bazén Orlando je znova úplne bežný, tak ako pri iných nadzemných bazénoch.

  • Držte sa základných krokov pre vyčistenie a odnímateľným súčastiam bazéna doprajte zimu v suchu.
  • Vodu z bazéna nie je potrebné vypúšťať úplne, ak použijete potrebné prípravky na zazimovanie.
  • Zazimovaciu plachtu po jeseni zložte.

Ako zazimovať jazierko

Podobne ako pri bazénoch, aj záhradné jazierka je potrebné pripraviť na zimu. V tomto prípade musíte myslieť nielen na vodu, ale aj rastliny a ryby, pokiaľ ich v jazierku máte. Vďaka nášmu zoznamu rád nezabudnete na nič.

Vypúšťať či nevypúšťať vodu?

  • Na túto otázku si odpoviete najskôr na základe toho, aké je jazierko hlboké. Hlbšie jazierka vydržia zimu napustené a mráz neohrozí ani ryby. Jazierko s hĺbkou menej ako cca 80 cm radšej vypustite a ryby aj rastliny presuňte do nádob na miesto, kde nemrzne.
  • Ďalším faktorom je materiál. Pokiaľ máte fóliové jazierko, vodu vypúšťať nemusíte. Pri jazierku so železným, plastovým či betónovým základom, sa odporúča úplné vypustenie raz za dva až tri roky. Jazierka z týchto materiálov môžu byť nadobro zničené neopravenými prasklinami. Vypustené jazierko na zimu zakryte. Pod nástielkou lístia v ňom môžete ponechať aj lekná.

Príprava jazierka

  • Technológiu na cirkuláciu vody a čerpadlo vyčistite. Na zimu ich odložte na miesto, kde nemrzne. Ložiská čerpadiel je potrebné udržať vo vode aby nevyschli.
  • Čistota napusteného jazierka je dôležitá, preto hlavne počas jesene odstraňujte napadané lístie a iné nečistoty sieťkou. Na dne nečisteného jazierka sa totižto vytvára priam toxické prostredie. Z usadeného kalu sa uvoľňujú nebezpečné plyny, preto je najlepšie vyčistiť tieto usadeniny špeciálnym vysávačom.
  • Na hladinu položte polystyrénový plavák, prípadne použite ohrievač na tento účel, aby jazierko nezamrzlo úplne. Bez otvoru v ľade by sa voda nemala ako okysličovať a nebezpečné plyny z usadeného kalu by nemali kam unikať.
pixabay.com

Ryby

Pred jeseňou začnite metabolizmus rýb podporovať vitamínmi a vhodným krmivom. S klesajúcimi teplotami sa ich metabolizmus spomaľuje, preto v zime ryby neprikrmujte. Niektoré druhy rýb sa odporúča kŕmiť aj v chladnejších teplotách, preto si zistite, čo potrebujú tie vaše. Veľký pozor si dajte aj na množstvo rýb v jazierku. Čím viac ich je, tým menej priestoru a kyslíka majú.

Rastliny

Väčšina druhov rastlín pri jazierku zimu vydrží, stačí ich trochu ostrihať. Špeciálnu pozornosť venujte hlavne leknám. Na zimu ich presuňte do hĺbky, kde voda nezamrzne, na dne sa pre vyššie teploty zdržujú napríklad aj ryby. Tropické druhy lekien, ktoré sú citlivejšie na chlad, odložte do pivnice v nádobe s vodou.

Zhrnutie

S výhodami domáceho bazéna prichádza aj potrebná starostlivosť, hlavne v podmienkach slovenského podnebia. Pred zimou si bazén, ale aj jazierko, vyžaduje celkové vyčistenie plochy. V prípade bazéna nezabudnite na úpravu chémie a kryciu zazimovaciu plachtu nechávajte po celú zimu len na zapustenom bazéne. Pri zazimovaní jazierka nepodceňujte nebezpečenstvo usadenín, hlavne ak v ňom chováte ryby. Kľúčovou je tu čistota, dostatočný priestor a hĺbka.