Ako vybrať farby na steny podľa Feng Shui

farby na stenu

Pri zariaďovaní bytu či domu zvažujte faktory ako:

  • farebnosť
  • orientácia
  • funkcia

Farby v interiéri sú pre feng shui dôležitým atribútom, ktorý ovplyvňuje naše šťastie, lásku, spokojnosť a vlastne celý život. Ak farbu miestnosti zvolíte podľa jej orientácie a funkcie, máte vyhraté. Energia bude miestnom prúdiť rovnomerne a harmonicky, čo sa odrazí aj na vašom psychickom zdraví, spokojnosti kariére či na zdraví.

farby na stenu

Farba podľa orientácie miestnosti

Začnime pekne postupne. Západ reprezentuje hravosť či spokojnosť. Ideálnou farebnou kombináciou je preto ružová farba alebo odtiene oranžovej. Juh je symbolom partnerstva, stability ale aj intimity. Priestor vyplňte béžovou alebo zemitými farbami. Zaujímavou alternatívou môže byť aj obklad z tehál do interiéru.

Východ označuje zdravie, ambicióznosť či radosť, preto sa smelo pustite do zelného náteru. Sever je o nezávislosti a duchovne. Miestnosť musíte naplniť svojimi vlastnými farbami, ktoré z vás vyžarujú. Na steny bude skvelou voľbou biela alebo jemne béžová farba.

farby na stenu

Výber farby podľa funkcie

Farba by taktiež mala odzrkadľovať funkčnosť miestnosti. Jasné, žiarivé farby symbolizujú aktivitu, vibrujúcu energiu a vzrušenie. Naopak pastelové farby ako béžová či zelená by mali byť zas prítomné v oddychových častiach domu či bytu. Rozoberme si však postupne všetky miestnosti v domácnosti. Spálňa reprezentuje oddych, pokoj a harmóniu. Táto miestnosť je veľmi osobná a intímna. Izba by mala mať pastelové farby, nič žiarivé, čo by vás vyrušovalo od spánku. Obývačka, naopak, je symbolom rodinnej radosti, debaty, preto si zvoľte o živšie farby, ako zelená či žltá.

Kuchyňa by určite mala obsahovať drevo. Pôsobí upokojujúco a príjemne. Sporák a drez na umývanie by však nemali byť umiestnené vedľa seba. Reprezentujú dva odlišné živly, ktoré prinesú do miestnosti chaos. Detská izba je o niečo komplikovanejšia. Deti v izbičke spia, preto na stenách zvoľte pastelové farby, no kútik na hranie a učenie by mal byť farebný a pestrý.

farby na stenu

Feng Shui vás však nepodporuje v tom, aby ste mali každú stenu inej farby. Stabilnou voľbou sú zemité farby s rôznych tmavých či bledých odtieňoch. Skúste sa pri výbere farby poradiť s odborníkom a farbu si nechajte kľudne namiešať. Nezabudnite tiež, že na vzorkovníku vyzerajú všetky farby inak, ako keď ich namaľujete na veľkú stenu. Vyberajte si preto o odtieň bledšiu a nemej sýtejšiu farbu ako tú, ktorá sa vám tak páčila na vzorkovníku.

Či už Feng Shui veríte alebo nie, každý sa chce vo svojom byte alebo dome cítiť ako doma. Domov predsa tvoria ľudia, vzťahy a emócie všetkých ich členov. Nepozerajte sa len na aktuálne trendy ale na to, čo sa vám páči. Vytvárate si predsa domov a nie obálku časopisu.

Aké tapety sa hodia do spálne? 9 inšpirácií a nápadov

shutterstock

Ak hľadáte lacné, všestranné a jednoduché spôsoby na vytvorenie nádhernej a unikátnej spálne, dajte šancu tapetám.

Mysleli ste si, že patria do minulosti?

Nie je to celkom tak. V skutočnosti sa v rámci dekorácií a dizajnu dostávajú opäť na svoje výslnie. Ich ďalšou výhodou je, že sa smelo môžu kombinovať, a v súčasnosti už máte na trhu dokonca aj samolepiace tapety, takže ak by sa vám v konečnom dôsledku niečo nepáčilo, pokojne ich môžete ľahko dať dole.

Aké tapety do spálne teda vybrať?

Pozrite sa spolu s nami na niekoľko inšpirácií, ktoré vám môžu pomôcť k vytvoreniu úžasného miesta na spanie.

Ach, tie vzory

Samozrejme, v prípade tapiet máte neskutočne veľa možností, ako svoju spálňu zariadiť. Aj vďaka tomu, že disponujú nespočetným množstvom vzorov.

Môžete sa rozhodnúť pre klasické tapety do spálne, medzi ktoré patria zámocké vzory, ale aj moderné či prírodné tapety, s jemnými vzormi, kvetinovými potlačmi, či nádychom prírody.

geometrické vzoryVeľa obchodov ponúka aj tapety podľa miestnosti, a tak si už aj vďaka týmto možnostiam môžete ľahko vybrať z ponúkaným vzorov tapiet do spálne.

Vybrať si ich však môžete aj podľa farby. V súčasnosti sú najpoužívanejšie práve šedé, béžové a dokonca aj fialové.

šedá jemnosť

tapety v neutrálnych farbách
Ak milujete vzory, tie sú rozdelené zväčša nasledovne: abstraktné vzory, kvetinové vzory, tapety s prúžkami, geometrické vzory, jednofarebné tapety a zámocké tapety.

Medzi nové trendy, ktoré ponúkajú niektoré obchody a eshopy patria tiež fototapety z vlastnej fotografie. Poďme však naspäť do spálne, a objavme niekoľko ideí, ako z nej vytvoriť miesto odpočinku.

Metalické farby a zámocké vzory

Metalické farby sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Využiť ich môžete aj na tapetách, no namiesto celej farby vynikne vo vašej spálni metalická farba prostredníctvom vzorov, ktoré nájdete hlavne v zámockých tapetách.

Vyznievať tak budú ako zlaté kovové akcenty na bielom podklade. Predtým, ako si však tapetu vyberiete, pozrite sa na svoju spálňu a všimnite si, či ide skôr o svetlú alebo tmavú miestnosť.

v zajatí fialovejPodľa toho voľte aj výber tapety. Tmavá miestnosť vynikne len s tmavou tapetou a svetlá so svetlou.

Kombinujte vzory

Kto povedal, že do spálne sa hodí iba jeden vzor tapiet?

čierno-biela elegancia
Skúste použiť namiesto jedného dva vzory. Najlepší efekt dosiahnete práve vtedy, ak sú dva vzory v rôznych veľkostiach, teda jeden väčší ako druhý. Dôležité je však aj to, aby zdieľali približne rovnakú alebo podobnú paletu farieb.

Tapety do spálne s rámom

Hľadáte jedinečný spôsob, ako dodať vašej spálni nezameniteľný akcent, falošnú čiaru, alebo túžite po veľkej ilúzii nejakého umeleckého diela?

tapety s rámomPotom sú pre vás určené tapety s rámom. Stačí si vybrať úsek nádhernej zámockej tapety a potom rám s dekoratívnou lištou. Tak, a vďaka tomuto štýlu sa môže aj vaša spálňa stať stredobodom pozornosti.

Čo vy na to?

Kravata aj divočina

Pokojne sa pri tvorbe spálne môžete inšpirovať aj divočinou. Tú môžete docieliť zebrovým vzorom. No preto, aby ste boli jedinečný a mohli vytvoriť eklektickú spálňu, usporiadajte ich v rôznych smeroch.

eklektická spálňa so zebrovým vzorom (2)Vytvorenie tejto spálne bude pre vás veľkou zábavou a zároveň zaručíte to, že budete celkom iný.

V prírodnom zajatí

Ak máte radi prírodu a váš dom dýcha naturáliou a rustikálnymi prvkami, či vidiekom, potom sú pre vás ideálnou tapetou do spálne práve prírodné vzory. Vďaka nim dosiahnete ideálnu farebnosť, ale aj vizuálny efekt.

prírodné tapetyPoužite tapetu ako obloženie

Docielite tým krásny efekt a navyše aj ušetríte. Drevený obklad má síce svoje čaro, ale pri tapetách máte viacero možností, ako priestor ozvláštniť. Ako tapetové obloženie do spálne sú vhodné pruhy, ale aj rôzne „sfalšované“ drevo, korok, kmene stromu a ďalšie vaše nápady.

pruhované vzoryBuďte kreatívny!

Čo nakoniec? Pri tvorbe spálne stavte na svoj cit a kreativitu. Tapety do spálne sú skvelým spôsobom, ktorý pridá vašej miestnosti charakter, luxus alebo šarm. A to nemusíte skončiť iba pri stenách. Tapetu môžete dať aj na dvere, šatník alebo dokonca nábytok. Jedinou hranicou je vaša predstavivosť a fantázia.

Tak teda, smelo do toho!

Foto: pinterest.com