Ako vybrať farby na steny podľa Feng Shui

farby na stenu

Pri zariaďovaní bytu či domu zvažujte faktory ako:

  • farebnosť
  • orientácia
  • funkcia

Farby v interiéri sú pre feng shui dôležitým atribútom, ktorý ovplyvňuje naše šťastie, lásku, spokojnosť a vlastne celý život. Ak farbu miestnosti zvolíte podľa jej orientácie a funkcie, máte vyhraté. Energia bude miestnom prúdiť rovnomerne a harmonicky, čo sa odrazí aj na vašom psychickom zdraví, spokojnosti kariére či na zdraví.

farby na stenu

Farba podľa orientácie miestnosti

Začnime pekne postupne. Západ reprezentuje hravosť či spokojnosť. Ideálnou farebnou kombináciou je preto ružová farba alebo odtiene oranžovej. Juh je symbolom partnerstva, stability ale aj intimity. Priestor vyplňte béžovou alebo zemitými farbami. Zaujímavou alternatívou môže byť aj obklad z tehál do interiéru.

Východ označuje zdravie, ambicióznosť či radosť, preto sa smelo pustite do zelného náteru. Sever je o nezávislosti a duchovne. Miestnosť musíte naplniť svojimi vlastnými farbami, ktoré z vás vyžarujú. Na steny bude skvelou voľbou biela alebo jemne béžová farba.

farby na stenu

Výber farby podľa funkcie

Farba by taktiež mala odzrkadľovať funkčnosť miestnosti. Jasné, žiarivé farby symbolizujú aktivitu, vibrujúcu energiu a vzrušenie. Naopak pastelové farby ako béžová či zelená by mali byť zas prítomné v oddychových častiach domu či bytu. Rozoberme si však postupne všetky miestnosti v domácnosti. Spálňa reprezentuje oddych, pokoj a harmóniu. Táto miestnosť je veľmi osobná a intímna. Izba by mala mať pastelové farby, nič žiarivé, čo by vás vyrušovalo od spánku. Obývačka, naopak, je symbolom rodinnej radosti, debaty, preto si zvoľte o živšie farby, ako zelená či žltá.

Kuchyňa by určite mala obsahovať drevo. Pôsobí upokojujúco a príjemne. Sporák a drez na umývanie by však nemali byť umiestnené vedľa seba. Reprezentujú dva odlišné živly, ktoré prinesú do miestnosti chaos. Detská izba je o niečo komplikovanejšia. Deti v izbičke spia, preto na stenách zvoľte pastelové farby, no kútik na hranie a učenie by mal byť farebný a pestrý.

farby na stenu

Feng Shui vás však nepodporuje v tom, aby ste mali každú stenu inej farby. Stabilnou voľbou sú zemité farby s rôznych tmavých či bledých odtieňoch. Skúste sa pri výbere farby poradiť s odborníkom a farbu si nechajte kľudne namiešať. Nezabudnite tiež, že na vzorkovníku vyzerajú všetky farby inak, ako keď ich namaľujete na veľkú stenu. Vyberajte si preto o odtieň bledšiu a nemej sýtejšiu farbu ako tú, ktorá sa vám tak páčila na vzorkovníku.

Či už Feng Shui veríte alebo nie, každý sa chce vo svojom byte alebo dome cítiť ako doma. Domov predsa tvoria ľudia, vzťahy a emócie všetkých ich členov. Nepozerajte sa len na aktuálne trendy ale na to, čo sa vám páči. Vytvárate si predsa domov a nie obálku časopisu.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

„Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…“

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest