Ako vybrať farby na steny podľa Feng Shui

farby na stenu

Pri zariaďovaní bytu či domu zvažujte faktory ako:

 • farebnosť
 • orientácia
 • funkcia

Farby v interiéri sú pre feng shui dôležitým atribútom, ktorý ovplyvňuje naše šťastie, lásku, spokojnosť a vlastne celý život. Ak farbu miestnosti zvolíte podľa jej orientácie a funkcie, máte vyhraté. Energia bude miestnom prúdiť rovnomerne a harmonicky, čo sa odrazí aj na vašom psychickom zdraví, spokojnosti kariére či na zdraví.

farby na stenu

Farba podľa orientácie miestnosti

Začnime pekne postupne. Západ reprezentuje hravosť či spokojnosť. Ideálnou farebnou kombináciou je preto ružová farba alebo odtiene oranžovej. Juh je symbolom partnerstva, stability ale aj intimity. Priestor vyplňte béžovou alebo zemitými farbami. Zaujímavou alternatívou môže byť aj obklad z tehál do interiéru.

Východ označuje zdravie, ambicióznosť či radosť, preto sa smelo pustite do zelného náteru. Sever je o nezávislosti a duchovne. Miestnosť musíte naplniť svojimi vlastnými farbami, ktoré z vás vyžarujú. Na steny bude skvelou voľbou biela alebo jemne béžová farba.

farby na stenu

Výber farby podľa funkcie

Farba by taktiež mala odzrkadľovať funkčnosť miestnosti. Jasné, žiarivé farby symbolizujú aktivitu, vibrujúcu energiu a vzrušenie. Naopak pastelové farby ako béžová či zelená by mali byť zas prítomné v oddychových častiach domu či bytu. Rozoberme si však postupne všetky miestnosti v domácnosti. Spálňa reprezentuje oddych, pokoj a harmóniu. Táto miestnosť je veľmi osobná a intímna. Izba by mala mať pastelové farby, nič žiarivé, čo by vás vyrušovalo od spánku. Obývačka, naopak, je symbolom rodinnej radosti, debaty, preto si zvoľte o živšie farby, ako zelená či žltá.

Kuchyňa by určite mala obsahovať drevo. Pôsobí upokojujúco a príjemne. Sporák a drez na umývanie by však nemali byť umiestnené vedľa seba. Reprezentujú dva odlišné živly, ktoré prinesú do miestnosti chaos. Detská izba je o niečo komplikovanejšia. Deti v izbičke spia, preto na stenách zvoľte pastelové farby, no kútik na hranie a učenie by mal byť farebný a pestrý.

farby na stenu

Feng Shui vás však nepodporuje v tom, aby ste mali každú stenu inej farby. Stabilnou voľbou sú zemité farby s rôznych tmavých či bledých odtieňoch. Skúste sa pri výbere farby poradiť s odborníkom a farbu si nechajte kľudne namiešať. Nezabudnite tiež, že na vzorkovníku vyzerajú všetky farby inak, ako keď ich namaľujete na veľkú stenu. Vyberajte si preto o odtieň bledšiu a nemej sýtejšiu farbu ako tú, ktorá sa vám tak páčila na vzorkovníku.

Či už Feng Shui veríte alebo nie, každý sa chce vo svojom byte alebo dome cítiť ako doma. Domov predsa tvoria ľudia, vzťahy a emócie všetkých ich členov. Nepozerajte sa len na aktuálne trendy ale na to, čo sa vám páči. Vytvárate si predsa domov a nie obálku časopisu.

Ako zariadiť spálňu podľa feng shui

spálňa

Staroveká čínska metóda už od dávna vytvára šťastnejšie a úspešnejšie životy priamo doma, v každej izbe. Prečo by ste ju mali aplikovať práve vo vašej spálni? Žiadna izba v dome totiž nie je takou svätyňou, ako je spálňa, kde môžete odpočívať a nabíjať sa novou energiou.

Vďaka Feng shui môžete spálni vdýchnuť nový život a odvrátiť akúkoľvek negatívnu energiu. Zopár krokov, ako na to, vám ukážeme v tomto článku. Prvá časť sa venuje posteli, druhá časť negatívnej energii a v tretej časti sa budeme venovať farebnej schéme.

Posteľ

Najdôležitejšia je podľa feng shui práve posteľ a zvyšné umiestnenie nábytku, ktoré ju môže ovplyvňovať. Prvým prvkom, na ktorý by ste si mali posvietiť je čelo postele, ktoré by malo byť dostatočne pevné.

Najlepším materiálom je drevo, prípadne čalúnený materiál, ktoré kombinujú vlastnosti jemnosti a zároveň pevnosti. Čelo postele predstavuje podporu pre vašu hlavu, ktorú si naše telo podvedome pýta po náročnom dni.

Investovať by ste mali aj do matraca, vyberajte tie, ktoré podporujú relaxáciu a kvalitný spánok. Vyhýbajte sa použitým matracom, keďže nikdy neviete, akú energiu si priniesli od predchádzajúcich majiteľov.

V neposlednom rade je dôležitá aj samotná výška postele, aby ste umožnili feng shui tok energie, mala by byť umiestnená v dostatočnej výške od podlahy. Vhodné sú postele bez úložných systémov, aby energia počas vášho odpočinku mohla cirkulovať.

Posteľ by ste mali umiestniť čo najďalej od dverí. Platí to pre akékoľvek dvere – balkónové, vstupné, do šatníka, či kúpeľne. Posteľ by taktiež nemala byť umiestnená súbežne s týmito dverami.

Jednoducho povedané, mali by ste mať dostatočný výhľad z postele na dvere. Prečo to tak musí byť? Aj na to má Feng shui svoju odpoveď. Dostatočný výhľad na dvere znamená, že máte svoj život pod kontrolou, a budete kedykoľvek pripravení na situácie, ktoré do vášho života vstúpia.

Oporu pre váš život predstavuje v spálni okrem čela postele aj dostatočne pevná stena. Aj preto by posteľ nemala byť umiestnená pri okne, či pod ním. Kvôli nemu môže ľahko dochádzať k oslabovaniu vašej energie. Stena jej naopak poskytuje oporu.

Aby ste v spálni zachovali vyváženú energiu, umiestnite k posteliam dva nočné stolíky s rovnakým jemným osvetlením. Táto rovnováha je dôležitá preto, aby ste zachovali rovnosť v partnerskom vzťahu, a zároveň udržali centrum pozornosti.

V spálni, hlavne v blízkosti postele, by nemali byť žiadne elektrické zariadenia, predovšetkým TV alebo počítač. Ak máte obmedzený priestor, odporúča sa aplikovať elektrické zariadenia čo najďalej od postele a pred spaním ich zakryť šatkou, dekou alebo japonskou skrinkou vyrobenou na mieru.

Vyhnite sa negatívnej energii

Zrkadlá sú pre spálne príliš energetické, a najlepšie by bolo, keby ste sa im vyhli úplne. Ak je to však nevyhnutné, nemalo by stáť pred posteľou alebo na vašej ľavej strane.

Nie by ste mali povedať aj všetkým kvetinám, či obrazom s motívom vody alebo akváriám.

Negatívnu energiu môže vytvoriť aj neporiadok. Dbajte na to, aby okolie postele bolo prázdne a nenarúšalo váš intímny život.

Zbaviť by ste sa mali aj knižníc a už spomenutej TV. Ak niektorú knihu aktuálne čítate, nechajte si ju na nočnom stolíku.

Vytvárajte rovnováhu v spálni prostredníctvom farieb

Zahrňte svoju spálňu farbami, ktoré prinesú do vášho života vášeň, energiu a romantiku. Platí to nielen pre váš súkromný priestor, ale tiež kariérny rast. Zoznámte sa s farbami ohnivých prvkov feng shui:

 • Červená
 • Oranžová
 • Fialová
 • Ružová
 • Silno žltá

Túžite si vytvoriť harmóniu, stabilitu a ochranu? Potom by ste mali uvažovať nad farbami Feng Shui Earth, ku ktorým patrí:

 • Svetložltá
 • Béžová

Jasnosť a presnosť v živote prinesie vyvážená prítomnosť Feng shui farieb kovových prvkov, ku ktorým patrí:

 • Šedá
 • Biela

Pokoj a dokonalý spánok si zaručíte vtedy, ak do svojej spálne aplikujete pastelové farby, ktoré budú pracovať aj na vašej pokojnej duši:

 • Svetlomodrá
 • Svetloružová
 • Svetlofialová
 • Svetlozelená

Myslite aj na tieto atribúty

Spálňa podľa Feng shui nezahŕňa len správne umiestnenie postele, vyhnutie sa negatívnej energii, či zakomponovanie istých farieb. Súčasťou Fung shui by mal byť aj váš spôsob života a životný štýl. Preto by ste pri zariaďovaní spálne mali pamätať aj na tieto atribúty:

Spálňa je oáza pokoja, svätyňa, únik od každodenného života. Nemalo by to byť miesto, kde odhodíte všetky zbytočné veci, ktoré ste inde nenatlačili. Je to oáza uprostred púšte, kde by ste mali odpočívať.

-spálňa by mala mať jemné osvetlenie v podobe nočných lámp. Mali by ste dbať na to, aby ste získali čo najviac prirodzeného svetla z okien v izbe. Vyhnúť by ste sa mali stropným svietidlám.

-inšpirujte sa v nej umením. Zaveste si svoj obľúbený obraz z prírody, či inšpiratívny citát, ktorý uvidíte ihneď po zobudení.

-zbavte sa oblečenia a preplnených skríň, či iných zbytočností, ktoré môžu hromadiť príliš veľa energie, a odoberať pritom tú vašu.

-snažte sa o rovnováhu, ktorú dosiahnete rovnakým priestorom na oboch stranách postele. Možno to bude znieť ako klišé, ale Feng shui miluje, keď je všetko v dokonalej harmónii a súlade. Vďaka tomu budete mať aj vy svoj vlastný život pod kontrolou.

Ako si zariadiť spálňu podľa Feng shui?

 • Dbajte na umiestnenie postele a nábytku podľa pokynov
 • Vyhnite sa negatívnej energii odstránením TV, neporiadku navyše, či zrkadiel
 • Zaobstarajte si do spálne vášeň, pokoj, harmóniu či stabilitu podľa vybraných farieb