Ako si vybrať garážovú bránu?

Mala by spĺňať odolnosť bezpečnostných prvkov.

garážová brána

Ľuba Školová

8. augusta 2018

Kategórie
Stavba

Ako si vybrať garážovú bránu?
5 3 hodnotení

V dnešnom rýchlom svete je auto nevyhnutnosťou, ktorá nás stojí nemalé peniaze. Vedia to aj zlodeji, pred ktorými ho ochráni tehlová stena vašej garáže a kvalitná garážová brána.

Hodnotu, ktorú má pre vás auto, poznáte najlepšie sami, a práve preto aj najlepšie viete, či si zaslúži investíciu do kúpy alebo stavby kvalitnej garáže. Vaša vôľa investovať rozhodne o úrovne ochrany auta prostredníctvom garážovej brány.

Na trhu nájdeme viacero variánt, ktoré odlišuje materiál, spôsob manipulácie či voľba bezpečnostného mechanizmu a ďalších bezpečnostných prvkov. Vašou možnosťou sú drevené lamelové brány, brány z masívu, drevené alebo plastové brány vystužené oceľovými (zliatiny hliníka či kombináciou iných kovov) profilmi.

Najčastejšie sa v ponuke stretávame s typmi založenými na spôsobe fungovania ako sú napríklad rolovacia brána, sekčná brána, výklopná či krídlová brána.

V prvom rade si treba uvedomiť, že garážová brána je jediným vstupom a zároveň výstupom celého priestoru. Predstavuje kľúčový prostriedok v boji proti potenciálnym vykrádačom. Jej riešenie by malo byť systémové a v najlepšom prípade zastrešené jedným dodávateľom. Získate tak jeden kompatibilný systém so zárukou pod jednou strechou, namiesto „skladačky“ viacerých ovládačov s rôznym fungovaním.


garážová brána
hormann

Čo by mala spĺňať kvalitná garážová brána?

Čím viac bezpečnostných prvkov, tým bude vyšší stupeň vašej ochrany a i samotnej kvality. Spomenieme najmä tie, ktoré by vaša garážová brána, či už ovládaná elektricky alebo ručne mala mať.

Miesto takzvaného must-have vo výbave garážovej brány zastáva pádová brzda a poistka pretrhnutia pružín. Spoločne vytvárajú systém, ktorý automaticky reaguje na zvýšenie nastaveného počtu bezpečnostných otáčok aktiváciou brzdy. Pružiny sa starajú o hladký chod otvárania a zatvárania a o celkové vyváženie brány. Ich prítomnosť v celom mechanizme umožňuje otvárať a zatvárať bránu s veľkou hmotnosťou aj manuálne.

Dôležitá je i kvalita materiálu, z ktorých sú pružiny vyrobené a určuje aj ich životnosť, ktorá by sa mala pohybovať v desiatkach tisícoch otvorení a zatvorení. V prípade poruchy by mali byť vybavené poistkou.

Je to samozrejmosť, ale pri výbere garážovej brány si nezabudnite overiť kvalitu materiálov, údržbu, či možnosť výmeny jednotlivých súčiastok.

V prípade poškodenia brán, ktoré sú ovládané elektromotrom, dôjde k zablokovaniu napájania. Riadiaca jednotka tak posun zastaví. Ak ide o garážové brány, ktoré sú vyššie ako 2,5 metra a ich plocha presahuje 11 metrov štvorcových, použitie bezpečnostného mechanizmu pákovej brzdy určuje norma.


baneko

Vstup do garáže bezpečnejší ako tehlová stena

Ďalšia možnosť či skôr vylepšenie schopnosti chrániť sa ukrýva v mechanickej zarážke. Pre ručne ovládané brány bez zámku predstavuje nutnosť a v prípade ovládania elektromotorom zábezpeku v momente, keď dôjde k výpadku elektrického motora.

Pri elektricky poháňaných mechanizmoch nesmieme zabudnúť ani na automatickú ochranu motora pri nájazde na prekážku či na kontaktnú lištu, vďaka ktorej sa nemôže stať, že v momente príchodu by strechu vášho auta brána zasiahla plnou silou. Lišta pri najmenšom kontakte upozorní mechanizmus brány a nasmeruje do hore.

Ak máte malé deti alebo domácich štvornohých miláčikov, určite by ste ocenili infrazávoru. Ide o bezpečnostnú funkciu, ktorá vyžaruje infračervený lúč. Ten zasiahne v prípade pohybu objektu, ktorý preruší lúč vysielaný bránou. Ak by bola v pohybe, toto prerušenie ju zastaví a ona s vráti do svojej základnej polohy (pod strop alebo pozdĺž steny).

lomax-brany

Uzamykací systém a diaľkové ovládanie

Pri hľadaní odpovede, aké je ideálne riešenie pre ovládanie brán sa zamerajte na uzamykací systém, ktorý môžete preprogramovať v čase. Veľkou devízou pre vás bude systém, ktorý využíva plávajúce kódovanie. Tento spôsob vytvára komunikáciu medzi bránou a ovládačom vždy za použitia iného unikátneho kódu. Plusom je ovládanie cez wifi. Nesporným bonusom diaľkového ovládania je rýchla manipulácia z bránou.

Uzamykacie systémy a diaľkové ovládanie sú pre vašu bezpečnosť veľmi dôležité. Garážová brána musí byť tak bezpečná ako pevná tehlová stena a preto by ste si pri výbere u zvoleného dodávateľa na tieto systémy mali riadne posvietiť. Pri riešení vašej garážovej brány sa však nezabudnite u dodávateľa opýtať ani na na možnosť núdzového otvorenia a uzamknutia, na hrúbku zatepľovacieho materiálu, či na dĺžku záručnej lehoty a samotnú životnosť brány. Pri jej výbere ide nielen o bezpečnosť vášho auta, ale i o investícii nemalých prostriedkov.

Ako si vybrať garážovú bránu?
5 3 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako si vybrat kuchynský ostrovček

Je must-have priestranných kuchýň.

kuchynský ostrovček

Stanislava Laurinčíková

22. júla 2018

Kategórie
Kuchyňa

Ako si vybrat kuchynský ostrovček
5 4 hodnotení

Nachádza sa často na zozname mnohých rodín. Pri kuchynských renováciách patrí totiž k must-have kúskom, ktoré najrušnejšej miestnosti v dome pridávajú hodnotu navyše. Kuchynský ostrov má praktickú a dekoratívnu funkciu, ktorá vám toho veľa uľahčí.

kuchynský ostrovček

Prečo je taký obľúbený? Spája veľké priestory, umožňuje lepší kontakt s rodinnými príslušníkmi, a výhodný je aj pri príprave pokrmov, ak príde nečakaná návšteva. Ak nad kuchynským ostrovom uvažujete, mali by ste si najprv posvietiť na zopár technických vecí.

kuchynský ostrovček

Veľkosť kuchyne

Pokiaľ disponujete veľkým priestorom, a chcete veľkú kuchyňu, v tom prípade je kuchynský ostrov skvelým riešením. Čo v prípade malých rozmerov? Odporúčame kuchynský ostrov vynechať a staviť skôr na kompaktnú kuchyňu s kuchynskou linkou.

kuchynský ostrovček

Rozmery ostrova následne závisia od toho, akú funkciu bude plniť – pracovnú, umývaciu, či jedálenskú.

kuchynský ostrovček

Účel ostrova

Ďalším technickým atribútom, ktorý sme už spomenuli, je účel, aký bude v kuchyni plniť. Môže slúžiť na umývanie a prípravu jedla. Ďalšiu funkciu, ktorú môže plniť je varenie alebo iba umývanie. Môžete v ňom však tieto funkcie vzájomne prepojiť.


kuchynský ostrovček

Príležitostné sedenie

Medzi posledné technické veci, ktoré by ste pri tvorbe kuchynského ostrova mali zvážiť, patrí aj to, či ho použijete aj na príležitostné sedenie s barovými stoličkami. Vhodnou alternatívou je aj to, ak je jedálenský stôl pokračovaním kuchynského ostrova.

kuchynský ostrovček

Po formálnych záležitostiach vám teraz ukážeme jednotlivé štýly a inšpirácie na to, ako by mohol vyzerať kuchynský ostrov možno aj u vás doma.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrovček: pracovná doska

Tento ostrov vo vintage štýle je typický zásuvkami a policami. Ak chcete kuchynský ostrov využívať práve na prípravu jedál alebo ako pracovnú dosku, zásuvky, police a iné úložné priestory sú viac než vítané.

kuchynský ostrovček

Príkladom na úložnú funkciu môže byť aj tento kuchynský ostrov, kde môžete mať po ruke kuchársku knihu, a zároveň čokoľvek, čo potrebujete. Výhodou kuchynských ostrovov, ktoré slúžia ako pracovné dosky je aj to, že nemusíte riešiť spotrebiče a ich umiestnenie, prípadne ďalšie doplnky.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov: Príprava a umývanie jedla

Pri príprave jedla oceníte to, že máte blízko malé umývadlo na umytie rúk. Ak ho zasadíte do rohu kuchynského ostrova, získate priestor navyše.


kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov: Sedenie

Ak chcete, aby bolo jeho súčasťou aj príležitostné stravovanie, budete musieť zvážiť priestor pre svoje kolená počas sedenia, tiež opierky barových stoličiek, a dokonca aj ich samotné posúvanie. Okrem iného je dôležité uvažovať aj o počte týchto stoličiek.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov: Varenie

Varná doska vás v strede kuchyne doslova vtiahne do diania veľkého priestoru. Ak využijete ostrov na tento účel, musíte rátať aj s prípadnou ventiláciou na horúci vzduch, čo predstavuje rozpočet navyše.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov v tvare L

Jednou z alternatív pri uvažovaní nad ostrovom v kuchyni je ten, že sa nebude jednať len o jednu časť, ale rovno o dve časti spojené do písmena L. Tento tvar umožňuje prepojenie funkcií. Jednu dosku budete môcť využívať na prípravu a umývanie, a druhú na varenie.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov v tvare T

Tento typ môže byť skutočne nenáročný. Stačí vám jedna doska a k nej pripojený jedálenský stôl. Kuchynský ostrov tak splní opäť dva účely naraz.

kuchynský ostrovček

Kuchynské ostrovy: materiály

Okrem účelu kuchynských ostrovov je nevyhnutné spomenúť aj materiály vrchných pultov, a inšpirovať sa nimi aj pri varení či príprave jedla.


kuchynský ostrovček

Kameň

Považuje sa za najideálnejší materiál pre kuchynské ostrovy, hlavne vtedy, ak ich využívate na varenie, či prípravu jedla. Môže za to jeho chladný povrch, ktorý sa hodí aj na výrobu pečiva.

kuchynský ostrovček

Nehrdzavejúca oceľ

Výborný materiál, ktorý sa vám osvedčí pri varení, ale aj umývaní. Ak chcete nehrdzavejúcu oceľ využívať aj na prípravu jedál, odporúčame ho spárovať s reznou doskou, aby ste predišli poškriabaniu.

kuchynský ostrovček

Drevo

Patrí medzi obľúbený materiál pultových dosiek, keďže sa ľahko ošetruje. Oceníte ho hlavne vtedy, ak kuchynský ostrov využívate na prípravu jedla.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrovček je všestranný, pretože poskytuje viacero výhod:

  • Úložný priestor navyše,
  • sedenie,
  • prepojenie prípravy, umývania, či varenia jedla,
  • dekoratívny prvok, kde sa môžete pohrať s materiálmi, tvarmi a farbami.

Obrázky: Pinterest.com