Ako si vybrať garážovú bránu?

garážová brána
Ako si vybrať garážovú bránu?
5 3 hodnotení

V dnešnom rýchlom svete je auto nevyhnutnosťou, ktorá nás stojí nemalé peniaze. Vedia to aj zlodeji, pred ktorými ho ochráni tehlová stena vašej garáže a kvalitná garážová brána.

Hodnotu, ktorú má pre vás auto, poznáte najlepšie sami, a práve preto aj najlepšie viete, či si zaslúži investíciu do kúpy alebo stavby kvalitnej garáže. Vaša vôľa investovať rozhodne o úrovne ochrany auta prostredníctvom garážovej brány.

Na trhu nájdeme viacero variánt, ktoré odlišuje materiál, spôsob manipulácie či voľba bezpečnostného mechanizmu a ďalších bezpečnostných prvkov. Vašou možnosťou sú drevené lamelové brány, brány z masívu, drevené alebo plastové brány vystužené oceľovými (zliatiny hliníka či kombináciou iných kovov) profilmi.

Najčastejšie sa v ponuke stretávame s typmi založenými na spôsobe fungovania ako sú napríklad rolovacia brána, sekčná brána, výklopná či krídlová brána.

V prvom rade si treba uvedomiť, že garážová brána je jediným vstupom a zároveň výstupom celého priestoru. Predstavuje kľúčový prostriedok v boji proti potenciálnym vykrádačom. Jej riešenie by malo byť systémové a v najlepšom prípade zastrešené jedným dodávateľom. Získate tak jeden kompatibilný systém so zárukou pod jednou strechou, namiesto „skladačky“ viacerých ovládačov s rôznym fungovaním.

garážová brána
hormann

Čo by mala spĺňať kvalitná garážová brána?

Čím viac bezpečnostných prvkov, tým bude vyšší stupeň vašej ochrany a i samotnej kvality. Spomenieme najmä tie, ktoré by vaša garážová brána, či už ovládaná elektricky alebo ručne mala mať.

Miesto takzvaného must-have vo výbave garážovej brány zastáva pádová brzda a poistka pretrhnutia pružín. Spoločne vytvárajú systém, ktorý automaticky reaguje na zvýšenie nastaveného počtu bezpečnostných otáčok aktiváciou brzdy. Pružiny sa starajú o hladký chod otvárania a zatvárania a o celkové vyváženie brány. Ich prítomnosť v celom mechanizme umožňuje otvárať a zatvárať bránu s veľkou hmotnosťou aj manuálne.

Dôležitá je i kvalita materiálu, z ktorých sú pružiny vyrobené a určuje aj ich životnosť, ktorá by sa mala pohybovať v desiatkach tisícoch otvorení a zatvorení. V prípade poruchy by mali byť vybavené poistkou.

Je to samozrejmosť, ale pri výbere garážovej brány si nezabudnite overiť kvalitu materiálov, údržbu, či možnosť výmeny jednotlivých súčiastok.

V prípade poškodenia brán, ktoré sú ovládané elektromotrom, dôjde k zablokovaniu napájania. Riadiaca jednotka tak posun zastaví. Ak ide o garážové brány, ktoré sú vyššie ako 2,5 metra a ich plocha presahuje 11 metrov štvorcových, použitie bezpečnostného mechanizmu pákovej brzdy určuje norma.

baneko

Vstup do garáže bezpečnejší ako tehlová stena

Ďalšia možnosť či skôr vylepšenie schopnosti chrániť sa ukrýva v mechanickej zarážke. Pre ručne ovládané brány bez zámku predstavuje nutnosť a v prípade ovládania elektromotorom zábezpeku v momente, keď dôjde k výpadku elektrického motora.

Pri elektricky poháňaných mechanizmoch nesmieme zabudnúť ani na automatickú ochranu motora pri nájazde na prekážku či na kontaktnú lištu, vďaka ktorej sa nemôže stať, že v momente príchodu by strechu vášho auta brána zasiahla plnou silou. Lišta pri najmenšom kontakte upozorní mechanizmus brány a nasmeruje do hore.

Ak máte malé deti alebo domácich štvornohých miláčikov, určite by ste ocenili infrazávoru. Ide o bezpečnostnú funkciu, ktorá vyžaruje infračervený lúč. Ten zasiahne v prípade pohybu objektu, ktorý preruší lúč vysielaný bránou. Ak by bola v pohybe, toto prerušenie ju zastaví a ona s vráti do svojej základnej polohy (pod strop alebo pozdĺž steny).

lomax-brany

Uzamykací systém a diaľkové ovládanie

Pri hľadaní odpovede, aké je ideálne riešenie pre ovládanie brán sa zamerajte na uzamykací systém, ktorý môžete preprogramovať v čase. Veľkou devízou pre vás bude systém, ktorý využíva plávajúce kódovanie. Tento spôsob vytvára komunikáciu medzi bránou a ovládačom vždy za použitia iného unikátneho kódu. Plusom je ovládanie cez wifi. Nesporným bonusom diaľkového ovládania je rýchla manipulácia z bránou.

Uzamykacie systémy a diaľkové ovládanie sú pre vašu bezpečnosť veľmi dôležité. Garážová brána musí byť tak bezpečná ako pevná tehlová stena a preto by ste si pri výbere u zvoleného dodávateľa na tieto systémy mali riadne posvietiť. Pri riešení vašej garážovej brány sa však nezabudnite u dodávateľa opýtať ani na na možnosť núdzového otvorenia a uzamknutia, na hrúbku zatepľovacieho materiálu, či na dĺžku záručnej lehoty a samotnú životnosť brány. Pri jej výbere ide nielen o bezpečnosť vášho auta, ale i o investícii nemalých prostriedkov.

Zdieľajte tento článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako si vybrať IPL epilátor?
5 4 hodnotení

Dokonale hladká pokožka je snom každej ženy. Rovnako ako po zamatovo jemnej pokožke bez chĺpkov však neraz túžime i po tom, aby sme si tento hladký efekt mohli užívať čo najdlhšie. Povedzme si pravdu. Zdĺhavé holenie žiletkou, opakujúce sa každý druhý deň veru nie je nič príjemné.

Vedeli ste však, že to ide aj omnoho jednoduchšie, ale najmä efektívnejšie?

V dobe kedy jedna technická vychytávka strieda ďalšiu, a to i vo svete krásy, máte v boji s neželanými chĺpkami na výber zo širokej rady kozmetických pomôcok. V tomto článku sa pozrieme na odstraňovanie chĺpkov pomocou IPL epilátora, ktorý funguje na princípe metódy IPL.

Čo je IPL?

V prvom rade by ste mali určite vedieť, čo vlastne samotná metóda IPL znamená. IPL, inak povedané aj fotoepilácia, odstraňuje chĺpky za pomoci intenzívneho pulzného svetla. To zahrieva vlasové cibuľky, čím odstraňuje bunky v nich obsiahnuté. Výsledkom tohto procesu je, že na danom mieste už nikdy viac neporastie chĺpok.

Len pre „vyvolených“

Možno ste si práve povedali: „Aké jednoduché!“. Áno, to nepopierame, ale nie pre všetkých. Táto metóda funguje len v prípade, že ste nositeľkou svetlej pleti s tmavými chĺpkami. Pokiaľ máte svetlé, blond či ryšavé chĺpky, IPL, žiaľ, nie je pre vás.

Podľa čoho vyberať IPL epilátor?

Aby ste si do vašej kozmetickej výbavy nezadovážili len ďalší zbytočný kus, ktorý vám bude zavadzať a navyše si za neho aj čo to zacvakáte, odporúčame vám zamerať sa pri výbere na nasledujúce parametre:

1. Účel

Pred kúpou si vopred ujasnite, na ktoré partie tela chcete IPL epilátor využívať. Ak vás trápia chĺpky nad perou či v oblasti bikín, nekupujte prístroj, ktorý nebude disponovať nadstavcami na tieto oblasti. A naopak. Ak epilátor plánujete využívať iba na oblasť podpazušia a nohy, zbytočne si budete kupovať drahé zariadenia s nadstavcami na tvár.

Jednoducho povedané, investujte len do toho, čo naozaj potrebujete.

2. Veľkosť aplikačného okienka

Pri tomto kritériu platí nenáročná úmera. Čím väčšie aplikačné okienko epilátor má, tým rýchlejšia bude epilácia, keďže záblesky zasiahnu väčšiu oblasť. Najčastejšie sa stretnete s okienkami od 2 cm² do 7 cm². Tie najmenšie sú pritom najvhodnejšie na oblasti, kde hrá dôležitú úlohu presnosť, ako napr. okolie pier.

3. Počet zábleskov

Toto kritérium v podstate prezrádza životnosť lampy IPL epilátora. Väčšinou sa pohybujú v rozmedzí od 50 000 – 400 000.

Na epiláciu celého tela je potrebných približne 300 – 500 zábleskov. Vzhľadom na to, že počas prvého roka sa odporúča uskutočniť pre čo najlepší efekt 7 – 8 epilácií a nasledujúci rok už len 1, prípadne 2, vám 10 epilácií za tri roky spotrebuje maximálne 5000 zábleskov. Pri IPL epilátore teda životnosť určite nie je to, čoho by ste sa mali obávať.

Najčastejšie kladené otázky

Kúpa IPL epilátora sa určite nezaobíde bez otázok. Pozrite si odpovede na tie najčastejšie.

Ako dlho si môžem užívať hladký pocit bez chĺpkov?

Na túto otázku nejestvuje úplne presná odpoveď. Odstraňovanie chĺpkov pomocou IPL epilátora je individuálne, pričom ale možno s určitosťou povedať, že jednorázové ošetrenie nestačí. Je potrebné opakovať ho niekoľkokrát, keďže chĺpky majú rozličné fázy rastu.

Aké sú plusy a mínusy IPL epilácie?

K výhodám možno zaradiť pomalý rast chĺpkov, ich stenčenie až úplné vymiznutie. Určite oceníte aj fakt, že ide o bezbolestný spôsob.

Naopak, medzi nevýhody patrí nutnosť opakovania zákroku a pre niektorých určite aj samotná cena.

Pre koho áno a pre koho nie?

V úvode sme už načrtli, že tento spôsob nie je vhodný pre osoby so svetlými chĺpkami. To však nie je všetko. Epilácii by ste sa mali vyhnúť aj v období dojčenia či tehotenstva, ale aj vtedy, ak trpíte nejakým kožným ochorením, epilepsiou, máte problémy so srdcom či so štítnou žľazou.

Epilácia pomocou IPL epilátora môže byť v dnešnej dobe vyhovujúcim riešením pre množstvo žien. Prenechajte žiletky mužom a siahnite po šetrnejšom a efektívnejšom spôsobe, špeciálne navrhnutom pre citlivé ženské telo.

Zdieľajte tento článok