Ako si vybrať garážovú bránu, ktorá vás dokáže ochrániť pred zlodejmi?

garážová brána
shutterstock

V dnešnom rýchlom svete je auto nevyhnutnosťou, ktorá nás stojí nemalé peniaze. Vedia to aj zlodeji, pred ktorými ho ochráni tehlová stena vašej garáže a kvalitná garážová brána.

Hodnotu, ktorú má pre vás auto, poznáte najlepšie sami, a práve preto aj najlepšie viete, či si zaslúži investíciu do kúpy alebo stavby kvalitnej garáže. Vaša vôľa investovať rozhodne o úrovne ochrany auta prostredníctvom garážovej brány.

Na trhu nájdeme viacero variánt, ktoré odlišuje materiál, spôsob manipulácie či voľba bezpečnostného mechanizmu a ďalších bezpečnostných prvkov. Vašou možnosťou sú drevené lamelové brány, brány z masívu, drevené alebo plastové brány vystužené oceľovými (zliatiny hliníka či kombináciou iných kovov) profilmi.

Najčastejšie sa v ponuke stretávame s typmi založenými na spôsobe fungovania ako sú napríklad rolovacia brána, sekčná brána, výklopná či krídlová brána.

V prvom rade si treba uvedomiť, že garážová brána je jediným vstupom a zároveň výstupom celého priestoru. Predstavuje kľúčový prostriedok v boji proti potenciálnym vykrádačom. Jej riešenie by malo byť systémové a v najlepšom prípade zastrešené jedným dodávateľom. Získate tak jeden kompatibilný systém so zárukou pod jednou strechou, namiesto “skladačky” viacerých ovládačov s rôznym fungovaním.

garážová brána
hormann

Čo by mala spĺňať kvalitná garážová brána?

Čím viac bezpečnostných prvkov, tým bude vyšší stupeň vašej ochrany a i samotnej kvality. Spomenieme najmä tie, ktoré by vaša garážová brána, či už ovládaná elektricky alebo ručne mala mať.

Miesto takzvaného must-have vo výbave garážovej brány zastáva pádová brzda a poistka pretrhnutia pružín. Spoločne vytvárajú systém, ktorý automaticky reaguje na zvýšenie nastaveného počtu bezpečnostných otáčok aktiváciou brzdy. Pružiny sa starajú o hladký chod otvárania a zatvárania a o celkové vyváženie brány. Ich prítomnosť v celom mechanizme umožňuje otvárať a zatvárať bránu s veľkou hmotnosťou aj manuálne.

Dôležitá je i kvalita materiálu, z ktorých sú pružiny vyrobené a určuje aj ich životnosť, ktorá by sa mala pohybovať v desiatkach tisícoch otvorení a zatvorení. V prípade poruchy by mali byť vybavené poistkou.

Je to samozrejmosť, ale pri výbere garážovej brány si nezabudnite overiť kvalitu materiálov, údržbu, či možnosť výmeny jednotlivých súčiastok.

V prípade poškodenia brán, ktoré sú ovládané elektromotrom, dôjde k zablokovaniu napájania. Riadiaca jednotka tak posun zastaví. Ak ide o garážové brány, ktoré sú vyššie ako 2,5 metra a ich plocha presahuje 11 metrov štvorcových, použitie bezpečnostného mechanizmu pákovej brzdy určuje norma.

baneko

Vstup do garáže bezpečnejší ako tehlová stena

Ďalšia možnosť či skôr vylepšenie schopnosti chrániť sa ukrýva v mechanickej zarážke. Pre ručne ovládané brány bez zámku predstavuje nutnosť a v prípade ovládania elektromotorom zábezpeku v momente, keď dôjde k výpadku elektrického motora.

Pri elektricky poháňaných mechanizmoch nesmieme zabudnúť ani na automatickú ochranu motora pri nájazde na prekážku či na kontaktnú lištu, vďaka ktorej sa nemôže stať, že v momente príchodu by strechu vášho auta brána zasiahla plnou silou. Lišta pri najmenšom kontakte upozorní mechanizmus brány a nasmeruje do hore.

Ak máte malé deti alebo domácich štvornohých miláčikov, určite by ste ocenili infrazávoru. Ide o bezpečnostnú funkciu, ktorá vyžaruje infračervený lúč. Ten zasiahne v prípade pohybu objektu, ktorý preruší lúč vysielaný bránou. Ak by bola v pohybe, toto prerušenie ju zastaví a ona s vráti do svojej základnej polohy (pod strop alebo pozdĺž steny).

lomax-brany

Uzamykací systém a diaľkové ovládanie

Pri hľadaní odpovede, aké je ideálne riešenie pre ovládanie brán sa zamerajte na uzamykací systém, ktorý môžete preprogramovať v čase. Veľkou devízou pre vás bude systém, ktorý využíva plávajúce kódovanie. Tento spôsob vytvára komunikáciu medzi bránou a ovládačom vždy za použitia iného unikátneho kódu. Plusom je ovládanie cez wifi. Nesporným bonusom diaľkového ovládania je rýchla manipulácia z bránou.

Uzamykacie systémy a diaľkové ovládanie sú pre vašu bezpečnosť veľmi dôležité. Garážová brána musí byť tak bezpečná ako pevná tehlová stena a preto by ste si pri výbere u zvoleného dodávateľa na tieto systémy mali riadne posvietiť. Pri riešení vašej garážovej brány sa však nezabudnite u dodávateľa opýtať ani na na možnosť núdzového otvorenia a uzamknutia, na hrúbku zatepľovacieho materiálu, či na dĺžku záručnej lehoty a samotnú životnosť brány. Pri jej výbere ide nielen o bezpečnosť vášho auta, ale i o investícii nemalých prostriedkov.

Komentáre (2)

  1. my sme vyberali taku, aby nam ladila do exterieru ako celku. Podmienka bola dvojgaraž, mame dve auta a dekor musi byt totožny s dekorom dveri a okien. Preto sme sa rohodli pre spoločnost Kruzik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako si vybrať práčku? Poradíme vám z vlastnej skúsenosti

Uvažujete o výmene alebo kúpe novej?

Poradíme vám, ako si vybrať práčku, ktorá sa postará o sviežosť a čistotu vášho domova.

Pestrosť ponuky práčok vás možno prekvapí. V súčasnosti sa ku klasickým výrobcom pridali aj veľké značky, ktoré práčku prijali do portfólia ponuky domácich spotrebičov. Bez obáv, v kvalitnom vyhotovení. Hoci, pri jej výbere sa ako inak bez navigácie a znalosti základných parametrov môžete zapotiť.

Ako vybrať práčku?

Predtým, než začnete chodiť po obchodoch alebo aktívne pozerať ponuku online, zamyslite sa nad odpoveďami na zopár základných otázok.

  • Koľko máte v kúpeľni priestoru na práčku a manipuláciu s jej časťami pri praní?
  • Akým spôsobom budete práčku pripájať na prívod vody?
  • Ako často a čo vo vašej domácnosti periete?
  • Bude sa frekvencia prania v budúcnosti meniť?
  • Pre koľkých členov domácnosti budete prať?
  • Chcete len práčku alebo sa pohrávate aj na myšlienku kombinácie so sušičkou?
  • Aký maximálny rozpočet chcete do kúpy práčky investovať?

Veľmi dôležitú úlohu v procese ako vybrať práčku zohráva jej veľkosť a hmotnosť. Ak budete práčku vynášať po schodoch v paneláku určite oceníte menšiu. S veľkosťou práčky sa spája aj veľkosť jej bubna, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 3,5 do 12 kilogramov.

Väčšiu kapacitu ocenia väčšie rodiny s dostatkom priestoru na sušenie. Výhodou väčších práčok je aj schopnosť oprať veľké kusy bielizne, deky, vankúše či paplóny.

Plnenie práčky vyberte ako prvé

Na úvod si vyberte typ práčky z pohľadu jej plnenia. Existujú dva druhy. Práčka, ktorú plníte z jej prednej strany cez kruhové dvierka priamo do jej pracieho bubna alebo práčka, ktorú plníte cez otvorenie horných dvierok práčky a následne dvierok pracieho bubna.

Práčka s horným plnením predstavuje praktické riešenie v malej kúpeľni. Výborne sa hodí tam, kde by manipulácia s otváraním predných dvierok a plnením spôsobovala zbytočné starosti. Pri práci s práčkou sa nemusíte krčiť, čo ocenia najmä staršie ročníky. Trh ponúka o niečo menej možností ako v prípade práčok s predným plnením, ale napriek tomu si môžete vybrať kvalitný model za priaznivú cenu.

Ak si nepotrpíte na technologické chuťovky, tento typ práčky vám umožní jednoduchú obsluhu s možnosťou voľby automatického pracieho programu podľa potreby či zmeny teploty. Pre jednoduchý prehľad o stave jej činnosti disponujú aj podsvietenými informačnými displejmi.

Práčky s predným plnením si na trhu môžete vyberať v štedrej ponuke. V rôznych cenových hladinách, v rôznej veľkosti, dizajne ovládania či kvalite a od hĺbky bubna 33 centimetrov s kapacitou 5kg až po práčky s dvojnásobnou veľkosťou, ktoré dokážu oprať viac ako neuveriteľných 10kg bielizne.

Ich výhodu nájdete v jednoduchom plnení aj vyberaní bielizne, v dobrej stabilite či veľkej kapacite pracieho bubna. Keďže ich ponuka je široká, pri výbere sa stretnete s bohatou škálou funkcionalít ako napr. možnosť odloženia štartu, vlastný generátor pary, schopnosť automatického dávkovania pracieho prostriedku či graficky farebným displejom.

Taktiež si môžete vybrať podstavný model alebo model, ktorý zabudujete do kuchynskej linky či nábytkovej zostavy v kúpeľni.

Spotreba vám môže ušetriť

Čím viac ušetríte energie, ušetríte aj peniaze. Škála energetických tried sa označuje písmenami od G po A, pričom A je najúspornejšia a rozlíšenie jej úspornosti môžeme nájsť pod označením +, ++ alebo +++.

Počet otáčok odstreďovania

Počet otáčok pri praní zabezpečí kvalitné vyžmýkanie bielizne, ktoré napomôže jej rýchlejšiemu sušeniu. Čím väčší počet otáčok práčka dokáže spraviť, tým skôr vaša bielizeň uschne na vešiaku. Hoci, bielizeň môže byť viac dokrčená a po vyschnutí ju budete musieť ožehliť. Ide o kompromis, ktorý volíte v pracom programe.

Ideálom je ak vám práčka dokáže poskytnúť dostatok možností, ktoré budú vyhovovať vášmu praciemu režimu. Počet otáčok v práčke sa pohybuje v rozmedzí 600 až 2000 za minútu.

Účinnosť odstredenia práčky sa označuje písmenami od A po D, pričom trieda sa práčke udeľuje na základe percentuálneho zvyšku vody v bielizni. Pre ilustráciu, práčka s účinnosťou A zanechá v bielizni menej ako 45% vody a práčka triedy C okolo 54-63 % vody.

Pokiaľ nebývate v dome, ale v byte, parameter bude pre vás dôležitý. Bielizeň vo vnútri, ak nemáte alebo máte malý balkón, uschne rýchlejšie.

Ako funguje poistka proti úniku vody?

Ak by sa vám práčka pokazila, je dobré mať poistku. Poistku proti úniku vody, ktorá sa postará o suchú podlahu a bezpečnosť vašej kúpeľne. Všetko sa deje vďaka systémom, ktoré sú umiestnené v zbernej nádobe pod práčkou, a ktoré snímajú hladinu v zbernej nádobe pod práčkou. Do nádoby steká voda v prípade akéhokoľvek úniku z práčky.

Existuje práčka, ktorá perie potichu?

S hlukom práčky sa musíte zmieriť, ale to neznamená, že úplne. Pri vysokých otáčkach sa mu nevyhnete, ale vďaka rôznosti pracím programom môže byť minimálnym. Určite nie ako v minulosti, keď pranie pripomínalo pristávanie lietadla priamo vo vašej kúpeľni. Pre eliminovanie hlučnosti je dôležitá aj stabilita a objem práčky, ktorý ju udrží v pokoji aj pri vysokých otáčkach.

Funkcie, ktoré vám pomôžu

Parný generátor

Rozšírenie štandardných programov ponúkajú rôzne špeciálne funkcionality práčky, vďaka ktorým je pranie aj jeho výsledok pohodlnejší. Jednou z nich je parný generátor, ktorý tvorí súčasť programu alebo funguje samostatne. Dokáže likvidovať baktérie a alergény. Taktiež odstraňuje pachy.

Aquastop

Dômyselný systém vás zachráni v prípade, keď zlyhá tesnenie plášťa prívodnej hadice. Dokáže okamžite uzavrieť prívod vody a zastaviť hroziace nebezpečenstvo neželanej poistnej udalosti.

Detská poistka

Predstava, že práčku dieťa, alebo sa bude hrať s bubnom je strašiakom mnohých rodičov. Detskému “ovládaniu” sa tak vyvarujete vďaka detskej poistke.

Podpora Wi-fi

Wi-fi môžete využiť pri vzdialenom monitoringu práčky. Taktiež môžete diagnostikovať stav práčky a prípadnú potrebu jej servisu. Pomocou NFC môžete stiahnuť nové programy, ktoré spustíte jednoduchým priložením smartfónu k práčke.

Sušička

Za práčku so sušičkou si priplatíte. Pre malé bytové priestory a domácnosti s častým praním, napríklad rodiny s malým dieťaťom, sa však pomer cena a pohodlné fungovanie v domácnosti vyplatia.

Ovládanie by ste mali zvládnuť

Pri rozmýšľaní ako vybrať práčku je dôležitou motiváciou pre konkrétny model aj jeho ovládanie. Otočný prepínač pracích programov je už klasikou, na ktorú si zvykneme ľahko. Sprevádzajú ho základné tlačidlá. Cenovo aj kvalitou vyššie modely môžete ovládať prostredníctvom dotykového displeja, do ktorého na začiatok možno budete potrebovať pomoc z manuálu. Zrátajte si, ktorá možnosť je pre vás. Najlepšie poznáte vašu schopnos´t prispôsobiť sa technike.

Odporúčania ako vybrať práčku do domácnosti nájdete na internete, u personálu na predajni alebo u vašich známych a rodiny. Urobte si prieskum a pred samotným výberom zúžte okruh, z ktorého budete vyberať vo finále. Samozrejme, nezabudnite zvážiť parametre, ktoré sme pre vás vypichli.