Výška kuchynských stoličiek
Výška kuchynskej stoličky by mala byť kompatibilná s jedálenským stolom. Aby bolo sedenie pre užívateľa maximálne pohodlné, je potrebné zabezpečiť dostatočný priestor na nohy, tzn. medzi doskou stola a sedadlom sa odporúča nechať približne 25 – 30 cm. Zároveň platí, že kolená by mali byť pokrčené v pravom uhle a chodidlá položené pevne na zemi. Optimálna výška sedacej plochy od podlahy, pre dospelého človeka, je tak v priemere 45 cm.

Množstvo kuchynských stoličiek
V tomto prípade vám pri rozhodovaní pomôže veľkosť a tvar stola. Tie sú zvyčajne vyrobené ako štvor, šesť alebo osem miestne, prípadne môžete kúpiť kompletný kuchynský set. Do úvahy je však potrebné vziať aj osobné potreby a životný štýl, napríklad ak ste často v úlohe hostiteľa, určite oceníte pár miest na sedenie naviac. Pri posudzovaní, koľko jedálenských stoličiek sa skutočne za stôl zmestí, zohľadnite jednoduchú zásadu – medzi jednotlivými stoličkami nechajte minimálne 15 cm.
Myslite aj na priestor, ktorý je potrebný na pohodlnú manipuláciu s kuchynskými stoličkami. Aby ste ich bez najmenších problémov vysunuli spod stola a postavili sa, nechajte od steny alebo iného nábytku v okolí priestor približne 90 cm.
Štýl kuchynských stoličiek
Výber sťažujú aj rozmanité štýlové a materiálové prevedenia. Kovové alebo drevené kuchynské stoličky, s čalúnením, alebo bez? Zistite, ktoré sú najviac kompatibilné s vašou kuchyňou a životným štýlom.
Kovové kuchynské stoličky
Kuchynské stoličky s kovovou konštrukciou zažívali pred pár rokmi veľký boom. Na vrchol v interiérovom dizajne sa totiž dostal industriálny štýl. Dnes je ich popularita na ústupe, ak sa však aj napriek tomu rozhodnete pre tento minimalistický a elegantný štýl, stavte na kombináciu s dreveným stolom z masívu. Pokojne môže ísť aj o vintage kúsok.
Drevené kuchynské stoličky
Nestarnúcou klasikou sú drevené stoličky alebo ich alternatíva, drevené kuchynské lavice, ktoré sa skvele hodia do stiesnených jedálenských kútov. Rôzne druhy dreva sa hodia k odlišným štýlom zariadenia kuchyne. Kým svetlé drevo alebo biele kuchynské stoličky zapadnú do moderného interiéru v škandinávskom štýle, tmavšie modely budú vyzerať dobre v klasických domácnostiach s retro nádychom. Trendy sú aj prírodné ratanové stoličky do kuchyne. Nevýhodou je však nízka odolnosť. Majú tendenciu sa lámať, a tak ide skôr o dizajnový kúsok, ktorý nebude používaný na dennej báze.

Čalúnené kuchynské stoličky
Dokážu zútulniť priestor a poskytujú možnosť hrať sa s farebnou paletou a textúrou. Aj napriek tomu, že čalúnené stoličky s jedinečným dizajnom budú zároveň luxusným kuchynským doplnkom, pre vašu domácnosť nemusia byť z praktického hľadiska vhodné. Ich údržba je náročnejšia, obzvlášť pri látkových poťahoch. Nahradiť ich môžete elegantnejšou variantou, napríklad koženými kuchynskými stoličkami.
Biele kuchyne: 13 inšpirácií v modernom i tradičnom štýle
Sú svieže, čisté a hodia sa do každej domácnosti. Biele kuchyne patria k tým najobľúbenejším, práve vďaka svojej jednoduchosti a univerzálnosti. Pozrite si náš výber 13 najkrajších kuchýň v bielom dekore.

Sviežosť a ľahkosť – tieto vlastnosti sú typické pre biele kuchyne. Ak sa raz rozhodnete pre bielu farbu, pri zariaďovaní vám odpadnú starosti s výberom či ladením materiálov. Biela sa totiž hodí ku všetkému a aj čisto biele prevedenie kuchyne má svoj pôvab. Ak navyše vaša kuchyňa nie je veľmi rozľahlá, biela bude pre vás ideálnou voľbou.
Že je to nuda? Kdeže! Biela kuchyňa nemusí byť vôbec fádna. Táto farba sa výborne hodí tak do minimalistického štýlu, ako aj do tradičného dekoru, plného zdobených prvkov a interiérových doplnkov. Presvedčí vás o tom nasledujúci inšpiratívny výber 13 bielych kuchýň. Niektoré sú mrazivo chladné, iné naopak osviežujúce a plné energie. Veríme, že bez ohľadu na to, aký štýl preferujete, nájdete na tomto zozname niečo, čo sa vám zapáči.
1. Biele kuchyne rozžiari mosadz
Zvýraznite detaily bielej kuchynskej linky mosadznými prvkami. Dodáte tak kuchyni starožitný, ale určite nie staromódny nádych. Mosadzné úchytky, batérie či kuchynské pomôcky budú v nej doslova žiariť.
zdroj: whitelanedecor.com
2. Uhladenosť sa nenosí
Odkrytá murovaná stena dodáva tejto kuchyni pokoj a pohodu. Nesnažte sa všetko spraviť dokonale. Namiesto prekrytia nechajte tento originálny architektonický detail vyčnievať.
zdroj: housebeautiful.com
3. Koberec biele kuchyne zútulní
Všetky biele kuchyne sú klasické a vždy budú žiadané. Po čase však môžete nadobudnúť pocit, že tej bielej čosi chýba. Skúste čistý priestor doplniť o kontrastný koberec, ktorý má pekný vzor či farby.
zdroj: ruemag.com
4. Minimalizmus v kuchyni
Udržujte striedmosť a jednoduchosť – tak v materiáloch ako aj v doplnkoch. Ak necháte plochy čisté a spotrebiče zostanú skryté, dosiahnete ten správny minimalistický vzhľad. Do takejto kuchyne môžete pridať novú dimenziu dreveným doplnkom či stoličkou.
zdroj: norsewhite.blogspot.com
5. Nestarnúci francúzsky štýl
Biely obklad a tmavá kamenná podlaha sú dobrým základom pre tradičnú francúzsku kuchyňu v bielom dekore. Na dokončenie stačí pridať hardvér z tepaného železa, zavesiť medené hrnce, panvice a “vu a lá”.
zdroj: thesimplyluxuriouslife.com
6. Svieža zeleň v bielej kuchyni
Ak do priestoru kuchyne pridáte zeleň, dostanete do nej život, energiu a upokojujúci pocit. Okrem pokojoviek môžete využiť aj bylinky, ktoré sa budú hodiť aj popri varení.
zdroj: lookea.me
7. Industriálny štýl
Kuchynský ostrovček z mramoru a kovu dodá čisto bielej kuchyni viac industriálneho nádychu. Kovové stoličky a závesný luster do tohto konceptu perfektne zapadnú.
zdroj: louiseansay.com
8. Nápadité svietidlo
Biela kuchyňa nemusí byť len v nedbalom shabby chic štýle. Pridajte do nej moderné, geometrické svietidlo v kontrastnej farbe a docielite tak, že bude pôsobiť súčasne a sviežo.
zdroj: lalulalang.site
9. Teplo dreva
Bielu kuchynskú linku krásne rozohreje drevo, ktoré vynikne napríklad na pracovnej doske, poličke i podlahe. Prvky z tohto materiálu vytvoria neformálnu, ale útulnú estetiku.
zdroj: leichtca.com
zdroj: renover-maison.net
10. Hrubá mramorová doska
Tento kuchynský ostrov je dostatočne veľký na rodinné večere. Hrubá mramorová doska, ktorá tvorí povrch, vizuálne dodáva kuchyni okrem vysokého komfortu aj modernejší dizajn.
zdroj: housebeautiful.com
11. Farebná zástena a podlaha
Čisto bielu kuchyňu napumpuje energiou farebný obklad či zástena. Výborne tiež môže dekor vyniknúť aj na časti podlahy. Kuchynská linka tak bude doslova svietiť ako šperk.
zdroj: cutypaste.com
12. Večne živé retro
Ak milujete vintage štýl a chceli by ste ho aplikovať do svojej kuchyne, biela linka bude skvelou voľbou. Farebné náradie a riad zo smaltu či keramiky sa bude na poličkách doslova skvieť.
zdroj: evdekorasyonx.com
13. Moderná kuchyňa s farebnými akcentmi
Aj súčasným bielym linkám pristanú farebné akcenty v podobe riadu a kuchynských doplnkov. K bielemu kuchynskému ostrovčeku môžete pridať aj stoličky s farebným čalúnením, ktoré budú príjemným a veselým kontrastom.
zdroj: m.eirinika.gr