Exteriérové osvetlenie: Ktoré typy svietidiel zvoliť?

Vonkajšie bezpečnostné osvetlenie 

Úlohou exteriérových svietidiel je okrem vytvorenia atraktívne vyzerajúceho a nápaditého prostredia aj zvýšenie úrovne bezpečia – rozjasniť tmavé rohy, či už z dôvodu odstrašenia neželaných návštevníkov alebo z pohľadu vlastnej bezpečnosti a pohodlia. Najvhodnejším riešením v tomto kontexte sú nástenné lampy s detektorom pohybu, s vysokým svetelným výkonom, tzn. aspoň 2 000 lumenov. 

Tip: Bezpečnostné exteriérové svietidlo by malo byť namontované na vyšších miestach (napr. nad garážou), aby vrhalo široký svetelný lúč na príjazdovú cestu.

Osvetlenie príjazdovej cesty

Za účelom lepšej navigácie a zvýšenej bezpečnosti sa používa nízkoúrovňové osvetlenie slabej až strednej intenzity, ktoré zvýrazní príjazdovú cestu a hlavné chodníky na pozemku. Častokrát sa využívajú LED solárne lampy do záhrady, fungujúce na princípe nabíjacieho kryštalického modulu – priemerná doba svietivosti je až 8 hodín. 

vlastné / Svetla.sk

Tip: Nainštalujte solárne LED lampy pozdĺž oboch strán príjazdovej cesty, od bránky až po vchodové dvere. Orámovať nimi môžete aj nášľapné kamene vedúce k okrasným záhradným prvkom, napr. k fontáne.

Exteriérové osvetlenie terasy

Pre osvetlenie terasy sa používa kombinácia viacerých typov exteriérových svietidiel. Najčastejšie ide o zapustené podlahové LED svietidlá (ozn. aj nájazdové svietidlá) po obvode terasy či pozdĺž zábradlia, so strednou až vysokou intenzitou. Takéto bodové osvetlenie sa používa aj na zvýraznenie sôch a vodných či rastlinných prvkov v okrasných záhradách. 

Tip: Pri kúpe sady zapustených svietidiel a ich integrovaní do podlahy dodržujte vzdialenosť cca 90 cm medzi jednotlivými zdrojmi svetla. 

vlastné / Svetla.sk

Ďalej môže ísť o akcentačné závesné svietidlá s teplou farebnou žiarou, napr. lampáše, pre zvýšenie vizuálnej príťažlivosti. Zvážiť môžete aj použitie nižšie položených nástenných exteriérových svietidiel v okolí záhradného nábytku, ktoré elegantne doplnia zvyšné svetelné zdroje.  

Dekoratívne exteriérové svietidlá 

Ďalším spôsobom osvetlenia, používaným vo vonkajších priestoroch (napr. v predzáhradke alebo na terasách), sú dekoratívne exteriérové svietidlá. Pre dramatický efekt a navodenie intímnej atmosféry použite svetelné reťaze s úspornými LED diódami v teplej bielej farbe. Zvýraznite nimi zaujímavé architektonické prvky, napr. pergolu, altánok či vonkajšie stĺpy – na výber sú modely vo variante so solárnym systémom alebo na batériu. Obľúbené sú aj solárne gule s hrotom na zapichnutie do zeme alebo LED pásiky. 

Aké koberce zvoliť na zimu?

Photographee.eu / Shutterstock.com

Vlastnoručne tkaný koberec

Ak máte schopnosti vytvoriť si vlastnými rukami koberec pomocou tkania, máte vyhraté. Rovno sa tým môžete živiť. Ak túto zručnosť neovládate, stále je tu riešenie, aby aj vaša podlaha vyžarovala teplo. Stačí si takýto tkaný koberec kúpiť.

Ak je skutočne kvalitný vydrží dlhé roky. Taktiež aj s rôznym rozpočtom. Dobrý tkaný koberec, ktorý má vydržať niekoľko desaťročí je investícia do budúcnosti. Už vás viac otázka vyberania kobercov zaujímať nemusí. Ostane s vami na celý život.

Dekoračný koberec

Tento typ koberca vychádza z trendov skrášľovania svojej izby. Umiestnite koberec plný farieb do stredu izby. Tak bude vytvárať atmosféru tepla a ešte poslúži ako dizajnový prvok. Tomu sa hovorí zabiť 2 muchy 1 ranou.

Ako materiál sa odporúča zvoliť nylón. Nylón je syntetické kobercové vlákno. Pre mnohých je to voľba číslo 1 pre bytové aj komerčné koberce. Aj keď je nylón najpevnejší a taktiež najodolnejší zo všetkých kobercových vlákien, stále je pod nohami veľmi pohodlný.

Pre chodidlá všetkých veľkostí

Ak potrebujete pekný koberec, ktorý vás a vašu rodinu zahreje, vyberte si vysokohustotný koberec pozostávajúci z kombinácie vlny a látky. Je príjemný na dotyk a môžu sa na ňom hrať aj vaše deti. Ak sa o neho dobre postaráte, tak ho využijú aj deti vašich detí.

Taktiež ich chráni pred modrinami spôsobenými tvrdou dlážkou. Čo však, keď vám ho zašpinia deti alebo domáci miláčikovia? Nič sa nedeje. Ak máte koberec, ktorý je odolný voči vode a špine, tak ste v suchu.

Ku krbu je napríklad koberec perfektný estetický doplnok. Je to ako dokonalá predstava z filmu. Sedíte si na hojdacom kresle s nohami ponorenými v koberci. Vonku je už tma a vy trávite dlhé večery premýšľaním nad životom. Počas toho sledujete plamene v krbe.

Pýtate sa, kde nájdete dokonalý koberec pre vašu izbu? Máme odpoveď. Navštívte https://krasnekoberce.sk a nechajte svoje srdce nech sa rozhodne. Tie najkrajšie koberce už na vás čakajú. Avšak poponáhľajte sa, aj ostatní ich chcú!