Aké plemeno je francúzsky buldoček

Francúzskeho buldočka mnohí považujú za zmenšenú verziu Anglického buldoga. Hoci obe plemená majú nejaké spoločné vlastnosti, nájdeme medzi nimi viacero odlišností a dokonca nie je ani historicky dokázané, že by išlo o priamych príbuzných.

Láskavý Francúzsky buldoček miluje deti aj iné zvieratá, vďaka čomu sa rýchlo stane pevným členom rodiny. Svojou citlivou povahou, inteligenciou a zvláštnym zmyslom pre humor si hravo podmaní okolie a stane sa stredobodom pozornosti.

Svojho šarmu si je dobre vedomý a rád ho zneužíva. Vďaka starostlivej výchove sa však z neho rýchlo stane príjemný spoločník, ktorý rád prejaví svoju lásku deťom, ale aj starším alebo osamelým ľuďom.

Francúzsky buldoček - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťkrátkosrsté plemeno
Farbabiela, brindle, svetlohnedá, biela a žíhaná, žltohnedá
Dĺžka života10 – 13 rokov
Výška v kohútiku24 – 35 cm
Hmotnosť v dospelosti8 – 14 kg
Francúzsky buldoček má svoj špecifický šarm

Klasifikácia podľa FCI

Francúzsky buldoček - klaifikácia podľa FCI
Odborný názovCanis lupus familiaris
Krajina pôvoduFrancúzsko
Sekcia FCIMalé dogovité psy
Kategória FCISpoločenské plemená
FCI kód9/8/101

Charakteristika a povaha Francúzskeho buldočka

Vďaka veselej a láskavej povahe netreba Francúzskeho buldočka dlho prehovárať k hre. Hra a kontakt s ľuďmi patria k jeho najobľúbenejším činnostiam. Toto plemeno je výnimočne priateľské a rýchlo sa skamaráti takmer s každým, kto mu v živote príde do cesty, najmä, ak sa s ním zahrá alebo ho pohladká. Buldočky sú bystrí, čulí, zvedaví, ale zároveň nevtieraví.

Ich typickými vlastnosťami sú však panovačnosť a tvrdohlavosť, o ktorých vám rýchlo dajú vedieť v momente, keď sa im niečo nepáči. Práve tieto vlastnosti robia komplikácie aj pri výcviku. Keďže však ide o inteligentné a učenlivé plemeno, s trpezlivým prístupom, pozitívnym odmeňovaním a tréningom formou hry, ho vycvičíte rýchlo.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma2
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov4
sklon priberať5
zdravie2
inteligencia4
vhodnosť k deťom5
tendencia štekať1
pĺznutie2
stráženie3
hravosť5
vzťah k mačkám5
energickosť3

Pre koho je Francúzsky buldoček vhodný

Plemeno Francúzsky buldoček nie je vhodné na chovanie vonku, preto ide o psa pre ľudí, ktorí sa rozhodli chovať psa v byte alebo v interiéri domu.

K tomu, aby bol Francúzsky buldoček šťastný, nepotrebuje veľa pohybu. Rád sa hrá, ale rovnako rád aj leží na gauči. Postačia mu krátke prechádzky, ale nemá problém prispôsobiť sa svojmu majiteľovi a vyraziť s nim aj na dlhšiu nenáročnú túru.

Vďaka svojej pokojnej povahe ide o ideálneho spoločníka pre menej aktívnych ľudí. Základom je, aby bol vždy stredobodom ich pozornosti a mal dostatok priestoru na pravidelný kontakt so svojím pánom. Jeho milujúca povaha ho predurčuje na život spolu s deťmi, staršími alebo osamelými ľuďmi.

Francúzky buldoček si bývanie v byte vyslovene užíva

Typický vzhľad

Francúzsky buldoček je svalnatý pes malého vzrastu. Jeho hlava je silná, široká, kvadratická a jej koža vytvára bez nadbytku symetrické záhyby a vrásky. Uši sú veľké, vždy vzpriamené, ňufák vždy čierny a krátky, chvost od prírody zakrpatený. Krátka, lesklá srsť môže byť jednej farby alebo môže mať viacero škvŕn.

PozitívaNegatíva
pokojná, spoločenská povahatendencia priberať, zvýšená plynatosť
srsť nenáročná na starostlivosťslabý plavec
len zriedkakedy štekáľahko sa prehreje

Chovanie a starostlivosť o Francúzskeho buldočka

Buldočky patria medzi plemená nenáročné na starostlivosť. K životu nepotrebujú veľa pohybu, avšak ak sa chcete vyhnúť obezite, doprajte im každodennú prechádzku a hru. Počas akéhokoľvek pobytu vonku, ale kontrolujte ich telesnú teplotu, aby sa neprehriali alebo naopak neprechladili.

Ich krátka, hladká srsť nevyžaduje extra pozornosť. Stačí ju občas prečesať mäkkým hrebeňom a vykúpať podľa potreby. Špeciálnu pozornosť je potrebné venovať kožným záhybom na hlave a raz týždenne ich vyčistiť vlhkou utierkou.

Najčastejšie zdravotné problémy

Hlavným zdravotným problémom, s ktorým sa môžeme u buldočka stretnúť, je obezita. Veľký problém môže spôsobovať aj jeho neschopnosť poradiť si s vysokými, ale aj nízkymi teplotami. Pri venčení v lete a v zime treba byť preto maximálne obozretný. Z ďalších zdravotných problémov sa u Anglického buldočka najčastejšie stretávame s:

  • komplikovaný pôrod,
  • kožné ochorenia,
  • brachycefalický syndróm,
  • ochorenia chrbtice,
  • dysplázia bedrových kĺbov.
Hoci Francúzsky buldoček nepotrebuje k životu veľa pohybu, každodenná prechádzka mu prospeje

Kŕmenie a strava

Tendencia priberať je jedným zo základných problémov, s ktorými sa u buldočkov stretávame. Ich pahltnosť v kombinácií s nedostatkom pohybu sa veľmi rýchlo prejaví nadváhou. Množstvo jedla, ktoré pes potrebuje, závisí od jeho aktivity, veku, ale aj ďalších faktorov. Sledujte pozorne jeho hmotnosť a neprekračujte maximálnu dávku krmiva určenú výrobcom alebo veterinárom.

Optimálny spôsob kŕmenia pre Francúzskeho buldočka je v dvoch dávkach denne (ráno a večer). Nikdy mu nenechávajte krmivo nonstop nasypané v miske, ani ho nekŕmte mimo času kŕmenia.

História plemena

Hoci by sa podľa názvu mohlo zdať, že plemeno Francúzsky buldoček pochádza čisto z Francúzka, nie je tomu tak. Jeho korene siahajú až do Anglicka, odkiaľ sa jeho predchodcovia dostali počas priemyselnej revolúcie do Francúzska.

Na prelome 19. a 20. storočia sa buldočky vďaka svojej milej povahe tešili popularite medzi parížskou smotánkou, čo ich postupne preslávilo po celom svete. Prvé zápisy Francúzskeho buldočka do plemennej knihy pochádzajú z roku 1885. Ako plemeno bol Francúzsky buldoček oficiálne uznaný v roku 1898.

Francúzsky buldoček si vďaka rozkošnému vzhľadu a bystrej, priateľskej povahe hravo podmaní ľudí okolo seba. Pokiaľ uvažujete nad povahovo stabilným a ľahko vychovateľným, no zároveň spoločenským plemenom do bytu a ste ochotní akceptovať jeho malé nedokonalosti ako je zvýšená plynatosť či chrápanie, buldoček bude pre vás to pravé.

Aké plemeno je maltézsky psík

Jedno z najstarších plemien psov na svete, Maltézsky psík, nestráca na svojej popularite ani dnes. Mierna prítulná povaha, zamatovo jemná srsť a jeho energickosť z neho robia kráľa rebríčkov bytových plemien psov.

Táto malá, vtipná, temperamentná kôpka chlpov, ako možno nadnesene Maltézaka opísať, si rýchlo získa srdce svojho majiteľa a zahrnie ho pozornosťou vždy, keď bude v jeho blízkosti.

Maltezák - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťdlhosrsté plemeno
Farbabiela
Dĺžka života12 – 15 rokov
Výška v kohútiku21 – 25 cm
Hmotnosť v dospelosti3 – 4 kg
Nenapodobiteľný elegantný, ale zároveň hravý výzor Maltezáka si zamilovalo množstvo ľudí

Klasifikácia podľa FCI

Maltezák - FCI klasifikácia
Odborný názovMaltese
Krajina pôvoduStredomorie
Sekcia FCIBišoni a príbuzné plemená
Kategória FCISpoločenské plemená
FCI kód9/1/65

Charakteristika a povaha Maltézskeho psíka

Maltezák je spoločenské plemeno, ktoré k spokojnému životu potrebuje byť obklopené spoločnosťou. Rýchlo sa z neho stane obetavý spoločník a ochranca celej rodiny. Z členov rodiny si však rád vyberie jedného svojho favorita, na ktorého bude nadmieru nadviazaný. Tomuto svojmu pánovi je verný v každej situácii, vždy pripravený byť po jeho boku.

O svojho pána sa nerád delí s okolím. Akékoľvek prejavy lásky jeho pána k iným ľuďom sú preto sprevádzané poriadnou dávkou žiarlivosťou. K cudzím ľuďom sa zvyčajne chová nedôverčivo a trvá istý čas kým si ho dokážu získať na svoju stranu.

Maltézsky psík je nežný, živý a vždy pripravený na hru, no zároveň je inteligentný a učenlivý, vďaka čomu je pri správnom prístupne rýchlo vycvičiteľný. Vidieť ho v zlej nálade je takmer nemožné.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy3
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma2
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov5
sklon priberať2
zdravie4
inteligencia4
vhodnosť k deťom5
tendencia štekať4
pĺznutie1
stráženie3
hravosť5
vzťah k mačkám5
energickosť4

Pre koho je Maltezák vhodný

Tento milý huňatý psík s dlhou históriu predstavuje ideálne plemeno na chovanie v byte. Jeho srsť je krásne jemná, pripomínajúca ľudské vlasy, plzne len výnimočne a navyše ho dobre znáša aj väčšina alergikov.

Maltézky psík je vhodný do rodiny, ktorá má väčšie deti a vďaka svojej vernosti poslúži ako ideálny spoločník osamelým ľuďom. Na svojom pánovi je doslova závislý a neustále si vyžaduje jeho pozornosť, preto sa hodí najmä k ľuďom, ktorí majú dostatok voľného času.

Keďže občas potrebuje aj tvrdú ruku, je dôležité, aby jeho majiteľ bol ochotný sa s nim nielen pravidelne maznať, ale zároveň vedieť zvýšiť hlas v situácii, ktorá si to vyžaduje.

Energický Maltezák potrebuje k svojej spokojnosti množstvo prechádzok

Typický vzhľad

Mierne predĺžené telo, hrdo nesúca sa hlava a priateľský výraz v očiach predstavujú nespochybniteľne poznávacie znamenia každého Maltezáčika. Tvár Maltézskeho psíka má nežný výraz, ktorému dominujú 3 čierne body v tvare rovnostranného trojuholníka – okrúhle oči a ňufák.

Najväčšou dominantou krásy Maltézskeho psíka je jeho dlhá snehobiela srsť, ktorá krásne pokrýva jeho telo bez náznaku akýchkoľvek lokien a kučier.

PozitívaNegatíva
tolerovaný aj alergikmipotrebuje pravidelnú starostlivosť o srsť a chrup
výborný spoločníktvrdohlavosť

Chovanie a starostlivosť o Maltézskeho psíka

Najdôležitejším a najnáročnejším bodom starostlivosti o Maltézskeho psíka je starostlivosť o srsť. Jemná, elegantná srsť Maltezáčika vyžaduje každodennú pozornosť, starostlivé rozčesávanie a kefovanie. Mnoho majiteľov týchto psíkov preto necháva svojich psíkov ostrihať na kratšie, vďaka čomu ich srsť naberie jemne brčkavý nádych a nevyžaduje až toľko pozornosti.

Nemenej dôležitým bodom starostlivosti je pravidelné čistenie chrupu a očiek. Tak ako chrup a ďasná Maltezáčika aj jeho oči sú vysoko náchylné k rozvoju zápalu, a preto im preventívne treba venovať dostatok pozornosti.

Najčastejšie zdravotné problémy

Zo zdravotných problémov sa u Maltezákov najčastejšie stretávame s problémami, ktoré vznikli v dôsledku dedičnosti. Častými vadami sú:

  • problémy s priedušnicou,
  • podkus,
  • problémy s chrbticou a bedrovými kĺbmi.

Okrem uvedených problémov je Maltézsky psík náchylný na zdravotné problémy súvisiace s ochoreniami pokožky, očí a zubov, ktorým však vďaka správnej starostlivosti možno hravo predchádzať.

Kŕmenie a strava

Maltezáčiky sú malé plemená, a preto nepotrebujú veľa stravy. Ideálne je kŕmiť ich suchým krmivom 2 krát denne. Optimálna kŕmna dávka predstavuje približne ½ hrnčeka krmiva, presné dávkovanie nájdete na obale krmiva.

Maltezákovia sú veľkí žobráci a budú sa snažiť pravidelne od vás žobrať jedlo počas vášho jedenia, snažte sa však takémuto prikrmovaniu vyhnúť.

História plemena

Prvá písomná zmienka o tomto plemene pochádza už z roku 320 p.n.l., vďaka čomu ide o jedno z najstarších psích plemien. Na rozdiel od niektorých iných malých plemien, Maltézsky psík nebol vyšľachtený z väčšieho plemena, ale bol odjakživa malý.

Populárnym začal byť Maltézak okolo roku 1300, kedy ho s obľubou vyhľadávali vysokopostavené anglické dámy. V 17. a 18. storočí prebiehali rozsiahle pokusy o vyšľachtenie ešte menších Maltézskych psíkov, čo toto plemeno takmer úplne zničilo.

Oficiálne uznaný ako plemeno bol Maltézsky psík v roku 1888.

Vďaka svojej malej veľkosti a jemnej srsti predstavuje Maltezáčik jedno z najvhodnejších plemien psov do bytu. Keďže, ale oplýva množstvom energie a neustále si vyžaduje pozornosť, rozhodne nejde o psíka, ktorý by dlho vydržal len tak pokojne ležať v kúte. Ak patríte k ľuďom, ktorí doma vyžadujú pokoj a radi dlho nečinne oddychujú, poobhliadnite sa radšej po inom bytovom plemene.