Aké plemeno je francúzsky buldoček

Francúzskeho buldočka mnohí považujú za zmenšenú verziu Anglického buldoga. Hoci obe plemená majú nejaké spoločné vlastnosti, nájdeme medzi nimi viacero odlišností a dokonca nie je ani historicky dokázané, že by išlo o priamych príbuzných.

Láskavý Francúzsky buldoček miluje deti aj iné zvieratá, vďaka čomu sa rýchlo stane pevným členom rodiny. Svojou citlivou povahou, inteligenciou a zvláštnym zmyslom pre humor si hravo podmaní okolie a stane sa stredobodom pozornosti.

Svojho šarmu si je dobre vedomý a rád ho zneužíva. Vďaka starostlivej výchove sa však z neho rýchlo stane príjemný spoločník, ktorý rád prejaví svoju lásku deťom, ale aj starším alebo osamelým ľuďom.

Francúzsky buldoček - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťkrátkosrsté plemeno
Farbabiela, brindle, svetlohnedá, biela a žíhaná, žltohnedá
Dĺžka života10 – 13 rokov
Výška v kohútiku24 – 35 cm
Hmotnosť v dospelosti8 – 14 kg
Francúzsky buldoček má svoj špecifický šarm

Klasifikácia podľa FCI

Francúzsky buldoček - klaifikácia podľa FCI
Odborný názovCanis lupus familiaris
Krajina pôvoduFrancúzsko
Sekcia FCIMalé dogovité psy
Kategória FCISpoločenské plemená
FCI kód9/8/101

Charakteristika a povaha Francúzskeho buldočka

Vďaka veselej a láskavej povahe netreba Francúzskeho buldočka dlho prehovárať k hre. Hra a kontakt s ľuďmi patria k jeho najobľúbenejším činnostiam. Toto plemeno je výnimočne priateľské a rýchlo sa skamaráti takmer s každým, kto mu v živote príde do cesty, najmä, ak sa s ním zahrá alebo ho pohladká. Buldočky sú bystrí, čulí, zvedaví, ale zároveň nevtieraví.

Ich typickými vlastnosťami sú však panovačnosť a tvrdohlavosť, o ktorých vám rýchlo dajú vedieť v momente, keď sa im niečo nepáči. Práve tieto vlastnosti robia komplikácie aj pri výcviku. Keďže však ide o inteligentné a učenlivé plemeno, s trpezlivým prístupom, pozitívnym odmeňovaním a tréningom formou hry, ho vycvičíte rýchlo.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma2
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov4
sklon priberať5
zdravie2
inteligencia4
vhodnosť k deťom5
tendencia štekať1
pĺznutie2
stráženie3
hravosť5
vzťah k mačkám5
energickosť3

Pre koho je Francúzsky buldoček vhodný

Plemeno Francúzsky buldoček nie je vhodné na chovanie vonku, preto ide o psa pre ľudí, ktorí sa rozhodli chovať psa v byte alebo v interiéri domu.

K tomu, aby bol Francúzsky buldoček šťastný, nepotrebuje veľa pohybu. Rád sa hrá, ale rovnako rád aj leží na gauči. Postačia mu krátke prechádzky, ale nemá problém prispôsobiť sa svojmu majiteľovi a vyraziť s nim aj na dlhšiu nenáročnú túru.

Vďaka svojej pokojnej povahe ide o ideálneho spoločníka pre menej aktívnych ľudí. Základom je, aby bol vždy stredobodom ich pozornosti a mal dostatok priestoru na pravidelný kontakt so svojím pánom. Jeho milujúca povaha ho predurčuje na život spolu s deťmi, staršími alebo osamelými ľuďmi.

Francúzky buldoček si bývanie v byte vyslovene užíva

Typický vzhľad

Francúzsky buldoček je svalnatý pes malého vzrastu. Jeho hlava je silná, široká, kvadratická a jej koža vytvára bez nadbytku symetrické záhyby a vrásky. Uši sú veľké, vždy vzpriamené, ňufák vždy čierny a krátky, chvost od prírody zakrpatený. Krátka, lesklá srsť môže byť jednej farby alebo môže mať viacero škvŕn.

PozitívaNegatíva
pokojná, spoločenská povahatendencia priberať, zvýšená plynatosť
srsť nenáročná na starostlivosťslabý plavec
len zriedkakedy štekáľahko sa prehreje

Chovanie a starostlivosť o Francúzskeho buldočka

Buldočky patria medzi plemená nenáročné na starostlivosť. K životu nepotrebujú veľa pohybu, avšak ak sa chcete vyhnúť obezite, doprajte im každodennú prechádzku a hru. Počas akéhokoľvek pobytu vonku, ale kontrolujte ich telesnú teplotu, aby sa neprehriali alebo naopak neprechladili.

Ich krátka, hladká srsť nevyžaduje extra pozornosť. Stačí ju občas prečesať mäkkým hrebeňom a vykúpať podľa potreby. Špeciálnu pozornosť je potrebné venovať kožným záhybom na hlave a raz týždenne ich vyčistiť vlhkou utierkou.

Najčastejšie zdravotné problémy

Hlavným zdravotným problémom, s ktorým sa môžeme u buldočka stretnúť, je obezita. Veľký problém môže spôsobovať aj jeho neschopnosť poradiť si s vysokými, ale aj nízkymi teplotami. Pri venčení v lete a v zime treba byť preto maximálne obozretný. Z ďalších zdravotných problémov sa u Anglického buldočka najčastejšie stretávame s:

 • komplikovaný pôrod,
 • kožné ochorenia,
 • brachycefalický syndróm,
 • ochorenia chrbtice,
 • dysplázia bedrových kĺbov.
Hoci Francúzsky buldoček nepotrebuje k životu veľa pohybu, každodenná prechádzka mu prospeje

Kŕmenie a strava

Tendencia priberať je jedným zo základných problémov, s ktorými sa u buldočkov stretávame. Ich pahltnosť v kombinácií s nedostatkom pohybu sa veľmi rýchlo prejaví nadváhou. Množstvo jedla, ktoré pes potrebuje, závisí od jeho aktivity, veku, ale aj ďalších faktorov. Sledujte pozorne jeho hmotnosť a neprekračujte maximálnu dávku krmiva určenú výrobcom alebo veterinárom.

Optimálny spôsob kŕmenia pre Francúzskeho buldočka je v dvoch dávkach denne (ráno a večer). Nikdy mu nenechávajte krmivo nonstop nasypané v miske, ani ho nekŕmte mimo času kŕmenia.

História plemena

Hoci by sa podľa názvu mohlo zdať, že plemeno Francúzsky buldoček pochádza čisto z Francúzka, nie je tomu tak. Jeho korene siahajú až do Anglicka, odkiaľ sa jeho predchodcovia dostali počas priemyselnej revolúcie do Francúzska.

Na prelome 19. a 20. storočia sa buldočky vďaka svojej milej povahe tešili popularite medzi parížskou smotánkou, čo ich postupne preslávilo po celom svete. Prvé zápisy Francúzskeho buldočka do plemennej knihy pochádzajú z roku 1885. Ako plemeno bol Francúzsky buldoček oficiálne uznaný v roku 1898.

Francúzsky buldoček si vďaka rozkošnému vzhľadu a bystrej, priateľskej povahe hravo podmaní ľudí okolo seba. Pokiaľ uvažujete nad povahovo stabilným a ľahko vychovateľným, no zároveň spoločenským plemenom do bytu a ste ochotní akceptovať jeho malé nedokonalosti ako je zvýšená plynatosť či chrápanie, buldoček bude pre vás to pravé.

Čivava: Aké je to psie plemeno

Najmenšie psie plemeno na svete sa teší obrovskej popularite aj medzi známymi osobnosťami. Čivavu vo svojej kabelke nosili osobnosti ako Paris Hilton či Madona. Podmanil si tento luxusný psí spoločník aj vás? Nie je sa čomu diviť.

Napriek svojej malej veľkosti má temperamentná Čivava obrovské ego a ľahko si tak zvládne podmaniť množstvo ľudí. V prípade potreby navyše nemá problém vydobyť si pozornosť hlasným štekaním alebo dokonca predstieraným zranením.

Vyžaduje množstvo pozornosti a poteší sa rozmaznávaniu a aj noseniu v kabelke, no rozhodne nejde len o luxusnú psiu spoločníčku.  Tieto inteligentné stvorenia sú plnohodnotné psy so všetkými vlastnosťami, ktoré k tomu patria – vyniknú aj ako strážne, terapeutické a športovo nadané psi.

Rozlišujeme 2 druhy Čivavy – krátkosrstá a dlhosrstá. Tieto 2 druhy sa zásadne medzi sebou nekrížia.

Čivava krátkosrstá

Krátkosrstá Čivava je charakteristická hladkou, hebkou a tesne priliehajúcou srsťou.

Čivava dlhosrstá

Tento druh má dlhú, rovnú, zľahka zvlnenú srsť a stredne dlhý chvost.

Čivava - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťkrátka aj dlhá
Farbarôzne farebné varianty
Dĺžka života12 – 14 rokov
Výška v kohútiku15 – 23 cm
Hmotnosť v dospelosti1,5 – 3 kg
Čivava rozhodne nie je len gaučový psík

Klasifikácia podľa FCI

Čivava - FCI klasifikácia
Originálny názovChihuahua
Krajina pôvoduMexiko
Sekcia FCIspoločenské a sprievodné psy
Kategória FCIčivavy
FCI kód9/6/218

Charakteristika a povaha Čivavy

Čivava je známa svojím temperamentom, sebavedomím a odvahou. Napriek svojmu malému vzrastu sa nenechá len tak zastrašiť. Svojich majiteľov upozorní intenzívnym štekotom aj na ten najmenší podnet, vďaka čomu je považovaná za výborného strážcu.

Toto plemeno má veľké sklony k dominancii, a preto v domácnosti, kde je rozmaznávaná, sa z nej rýchlo stane pes, ktorý svojimi potrebami doslova tyranizuje svoje okolie.

Napriek malému vzrastu oplýva až prekvapivou inteligenciou, vďaka čomu je pri troške trpezlivosti dobre vycvičiteľná. S ľuďmi  aj inými psami sa znáša dobre, no netreba zabúdať, že rada si všetku pozornosť ukrojí pre seba. V domácnosti, kde sa nachádzajú malé deti alebo psy, bude žiarliť.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma1
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov4
sklon priberať3
zdravie3
inteligencia4
vhodnosť k deťom2
tendencia štekať4
tendencia kusať3
tendencia utekať2
pĺznutie2
stráženie2
hravosť4
vzťah k mačkám2
energickosť3

Pre koho je Čivava vhodná

Vďaka kompaktnej veľkosti sa Čivava hodí aj do tej najmenšej garzónky. S rovnakou oddanosťou bude strážiť malý byt aj priestrannú vilu.

Všetko, čo potrebuje k životu, je najmä úzky kontakt s majiteľom. V jeho spoločnosti by najradšej strávila celý deň, a preto mu bude rada robiť spoločnosť v taške na nákupoch, túre aj pri bežných denných povinnostiach.

Ide teda o ideálneho psíka pre osamelých ľudí, ktorí nemajú problém urobiť z nej rovnocenného parťáka na svojej životnej púti. Zároveň však je potrebné, aby jej majiteľ zvládal držať nad ňou pevnú ruku. Pri zanedbanej výchove svojmu majiteľovi rýchlo prerastie cez hlavu a pripraví si pre neho krušné chvíle.

Čivava sa zvládne naučiť chodiť aj na mačací záchod

Typický vzhľad

Malý psík s výraznými netopierími ušami a tmavými guľatými očami. Podľa štandardu môže mať jej srsť rôznu farbu. Poznáme krátkosrstý aj dlhosrstý variant, ktoré sa jemne líšia svojimi črtami.

PozitívaNegatíva
hravá povahamalá tolerancia nízkych teplôt
inteligenciapotreba pravidelného fyzického cvičenia
špecifická osobnosťproblém tolerovať malé deti

Chovanie a starostlivosť o Čivavu

Základom starostlivosti o Čivavu je jej dôsledný výcvik a dostatok pozornosti. Keďže ide o malé plemeno, nevyžaduje veľa pohybu a prechádzok. V byte ju možno naučiť chodiť aj na mačaciu toaletu.

Krátkosrstý variant nevyžaduje extra starostlivosť o srsť. Pri tom dlhosrstom je starostlivosť o niečo náročnejšia – zahŕňa pravidelné kúpanie, česanie a strihanie.

Najčastejšie zdravotné problémy

Čivava je všeobecne považovaná za plemeno s dobrým zdravím a schopnosťou dožiť sa vysokého veku. Zo zdravotných problémov sa u nej najčastejšie stretávame s :

 • nízka hladina cukru v krvi,
 • predkus, podkus,
 • predčasná strata zubov,
 • epilepsia,
 • srdcová nedostatočnosť,
 • hydrocefália,
 • problémy s priedušnicou,
 • dislokujúca kolenná kosť.
Čivavy sú hravé a oplývajú množstvom energie

Kŕmenie a strava

Pri výbere krmiva pre Čivavu by ste mali zohľadniť jej vek, aktivitu aj zdravotný stav. Toto plemeno možno kŕmiť suchou aj mokrou stravou. Pri podávaní suchého krmiva netreba zabúdať na zabezpečenie dostatočného prísunu vody.

História plemena

Presný pôvod plemena nie je dodnes známy a odborníci o ňom vedú rôzne diskusie. Krátkosrsté psy, podobné Čivave, poznali už Inkovia a Aztékovia, bývajúci na území dnešného Mexika. Preto práve Mexiko je považované za pravdepodobný pôvodný domov tohto plemena.

Istá história Čivavy je približne od 19. storočia, kedy poľnohospodári v Mexiku začali predávať malých psov návštevníkom zo Spojených štátov. Malé psy s veľkými ušami sa odtiaľ postupne rozšírili po celej Amerike a neskôr aj na územie Európy.

Prvá Čivava sa do zápisov Amerického kynologického klubu dostala v roku 1904.

Malý temperamentný psík – Čivava, rád oživí život osamelým ľuďom, ale aj rodinám. Pri správnej výchove a dostatku pozornosti sa stane inteligentným a hrdým členom rodiny, ktorú rád upozorní na každé nebezpečenstvo.