Kúpa a rekonštrukcia starého domu má svoje špecifiká, ktoré je dobré si zhrnúť.
Prečo kúpiť starý dom
Začnime však pekne po poriadku a pozrime sa na výhody. V prvom rade je to cena. Starší dom je podstatne lacnejší ako novostavba. Zvyčajne starý dom kúpite za polovicu až tretinu ceny nového bungalovu. Pri troche šťastia bude súčasťou domu aj veľký pozemok, ktorý vám môže slúžiť na vaše koníčky a oddych.
Tento typ nehnuteľnosti sa dá pretvoriť na plnohodnotné bývanie, veľmi podobné moderným stavbám. Navyše rekonštrukcia vás nemusí vyjsť extrémne veľa. Viaceré kroky pri prestavbe si dokážete urobiť svojpomocne, čím výrazne ušetríte.
Staré domy sú stavané zväčša z prírodných materiálov (kameň, nepálená tehla). Hlina napríklad veľmi dobre reguluje vzdušnú vlhkosť v domácnosti. Keď koncentrácia v interiéri stúpne (napríklad pri varení), nasaje ju do seba a neskôr ju vypustí späť. Rovnako tak má dobrú akumulačnú schopnosť a dokáže sa nabiť slnečným žiarením. Keď potom teplota v miestnosti klesne, začne teplo vyžarovať do prostredia.

Prečo sa vás budú snažiť odhovoriť
Samozrejme, kúpa a rekonštrukcia starého domu má svoje nevýhody. V prvom rade je to pohodlnosť ľudí. Je ľahšie si kúpiť hotovú novostavbu alebo si dať nový dom postaviť na kľúč. Za tento komfort si však priplatíte a hypotekárny úver preto bude poriadne vysoký.
Odporúčame teda odkonzultovať hypotéku so špecialistom.
Staré domy sú navyše dosť veľká neznáma. Môžete mať šťastie a kúpiť dom, ktorý nevlhne, nemá popraskané steny a je súci na rekonštrukciu. Alebo sa tieto komplikácie prejavia až po začiatku obnovy. To dopredu nikdy neviete určiť.
Je dosť možné, že sa vás veľa ľudí bude snažiť odradiť. Často sa skloňuje, že rekonštrukcia vás vyjde drahšie ako novostavba alebo že je lepšie starý dom zvaliť a nechať si postaviť moderný bungalov. Väčšina podobných názorov sa však nezakladá na praktickej skúsenosti a vychádza len z tvrdení “jedna pani povedala”.
Na toto však existuje jeden liek. Stačí si na internete vyhľadať stránky ľudí, ktorí sa špecializujú na rekonštrukcie starých domov. Tí vám veľmi rýchlo vysvetlila, čo je a nie je pravda. Poprípade vás rovno do takéhoto prerobeného domu zavolajú.
S čím určite treba počítať je fakt, že starý dom nebude mať také tepelnoizolačné vlastnosti ako novostavba. Stará pálená aj nepálená tehla, poprípade kameň má podstatne horšie tepelnoizolačné vlastnosti ako novostavba. Neznamená to však, že starý dom musí byť studený. To nie. Náklady na kúrenie však budú o niečo vyššie ako pri novostavbe.
Na čo si dať pozor pri kúpe starého domu
Kupovať starý dom si vyžaduje úplne inú optiku, než pri kúpe novostavby. Staršia nehnuteľnosť vám len málokedy padne do oka na prvý pohľad. Naopak, veľmi ľahko vás môže jej súčasný stav vydesiť. Aj preto je dôležité mať dobrú predstavivosť. Vedieť si vizualizovať, ako bude dom vyzerať po prerábke, kde bude kuchyňa, kde obývačka atď.
Druhý dôležitý bod pri kúpe domu je jeho technický stav. Všímať si treba najmä detaily. Popraskaná omietka môže naznačovať narušenú statiku domu. Vlhké steny problémy so spodnou vodou atď. Všetky spomínané problémy sa dajú riešiť. Budete však musieť siahnuť hlbšie do vrecka.
Pokiaľ sa nepovažujete za technicky zdatného, zoberte si na obhliadku domu niekoho, kto sa v starých domoch vyzná. Podotýkame v starých domoch. Veľa súčasných stavebníkov vám čokoľvek postavené z prírodných materiálov iba skritizuje.

Ako ušetriť pri rekonštrukcii starého domu?
Ušetriť na rekonštrukcii starého domu sa dá na viacerých miestach. Ideálne je napríklad využívať prírodné materiály. Pokiaľ potrebujete postaviť novú nenosnú priečku, môžete využiť napríklad nepálené tehly. Tie často získate pri šetrnom búraní otvorov v dome alebo sa môžete pýtať po okolí. Pre väčšinu ľudí ide o nepotrebný odpad.
Veľa môžete ušetriť aj na omietkach. Stačí zrecyklovať hlinu z nepálených tehál a použiť ich na hlinené omietky. Značné množstvo financií ušetríte aj na robote. Pokiaľ si na všetko zavoláte firmy, budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Preto ak chcete šetriť, všetko čo sa dá si realizujte sami. Potrvá to síce dlhšie, no budete mať väčší pocit zadosťučinenia.
Jednou z výhod, prečo sa rozhodnúť pre kúpu a rekonštrukciu staršieho domu, je možnosť získať dotáciu. Minulý rok bola spustená pilotná výzva obnov dom, do ktorej sa môžu zapojiť majitelia domov postavených pred 1. januárom 2013.
Cieľom tohto grantu je zvýšiť energetickú úsporu rodinných domov aspoň o 30%. Peniaze je možné žiadať na zateplenie domu (steny, podlaha, strop), výmenu okien či zdroja vykurovania. Ďalej je možné získať prostriedky na zelenú strechu, odstránenie azbestu, tieniacu techniku či akumulačnú nádrž na dažďovú vodu.
Maximálna výška podpory je pri splnení podmienok minimálne 60% úspory strát tepla až 19 000€. Tieto prostriedky vám však budú vyplatené až po ukončení rekonštrukcie. Preto si financie na rekonštrukciu budete musieť hradiť z vlastnej peňaženky.
Jednou z možností ako finančne zastrešiť obnovu domu je pomocou bezúčelovej pôžičky (veľké porovnanie pôžičiek nájdete na tejto stránke).
Slová na záver
Kúpa a rekonštrukcia starého domu môže dopadnúť ako obrovský úspech aj veľké sklamanie. Je preto potrebné si všetko dobre zvážiť a veľa sa pýtať. V ideálnom prípade je dobré mať pri sebe niekoho, kto sa v tomto type stavieb vyzná alebo si celým procesom rekonštrukcie prešiel. Iba tak máte istotu, že všetko dobre dopadne.
Bývanie v japonskom štýle: Zariaďte si domov funkčne a harmonicky
Západný svet má mnoho krás, ale niekedy sa v jeho uponáhľanosti môžeme trochu strácať. Ak sa tiež občas cítite zahltení a túžite utiecť pred ruchom krikľavého mesta, nechajte sa inšpirovať japonským štýlom bývania. To na prvý pohľad vyjadruje pokoj a harmóniu. S matracov v štýle futonu a minimalistickými doplnky si tak doma zariadite vlastnú oázu pokoja.

Užívajte si priestor a prázdne kúty
Japonský štýl bývania je založený na jednoduchosti, funkčnosti a rešpektu k priestoru. Ten je zariaďovaný striedmo, či už ide o nový dom či malú garsónku. Ak sa vás týka ten druhý prípad, zoznámte sa s rozkladacími sedačkami značky Karup Design. Variabilné pohovky inšpirované Japonskom sa stali ikonou všetkých malých bytov pre svoje ľahké rozkladanie a nádherný dizajn. Pohovku môžete využiť klasicky na sedenie v obývačke, ale vďaka kvalitnému futonu z ľanu a bavlny aj ako pohodlnú posteľ. Nemusíte sa tak snažiť vtesnať oboje do jedného malého bytu.
Japonci túto funkčnosť uctievajú a niektorí dodnes spia na jednoduchom futone na zemi. Keď bude chcieť vaša návšteva zostať cez noc, vytiahnete zo skrine zrolovaný vak, ktorý veľa miesta nezaberie a necháte hostí prenocovať v štýle japonských samurajov.

Voľte užitočnosť pred originálnym vzhľadom
Pri voľbe ďalších doplnkov sa držte pravidla, že menej je viac. Skúste sa vyvarovať prekombinovania mnohých farieb a materiálov. Namiesto veselého budíka s opičkou dajte prednosť čisto bielym závesným hodinám v drevenom dekore. A namiesto pestrofarebného odkvapávača zvoľte jednoduchý čierny odkvapkávač s trubkou na odvod vody. Akonáhle začnete o výbere premýšľať týmto spôsobom, zbavíte sa v domácnosti hŕby rušivých vnemov a začnete sa sústrediť na veci, ktoré vás robia šťastnými.
Japonci sa doma radi obklopujú prírodnými materiálmi. Rovnako tak uprednostňujú zemité a upokojujúce farby – hnedú, béžovú, zelenú, bielu a čiernu. Často si u nich môžete všimnúť doplnky z dreva a bambusu. Bambus je dostupný a ekologicky šetrný materiál, a Japonci tak prepájajú svoju praktickosť s rešpektom k prírode. Vyskúšajte to tiež a vybavte svoju domácnosť bambusovými boxami, táckami a dózami.

Preneste Japonské ikony k sebe domov
Komu by sa pri myšlienke na Japonsko nevybavili známe podložky z ryžových stebiel Tatami. Okrem skrášlenia domácnosti majú za úlohu hlavne poskytnúť pohodlie svojim majiteľom. Môžete ich použiť namiesto kusových kobercov a uchrániť tak svoje nohy pred chladnou podlahou. Pohodlne sa vám na nich bude sedieť s knihou či šálkou čaju a využiť sa dajú aj na cvičenie.
Z japonských rastlín je najtypickejšia okrasná bonsaj. Malý stromček sa dá tvarovať jeho ohýbaním a strihaním. Kreativite sa teda medze nekladú a navyše si pri starostlivosti o neho príjemne oddýchnete. Ďalším obdivovaným javom sú, na jar ružovo kvitnúce, Sakury. Napodobniť ich môžete niekoľkými vetvami čerešní naaranžovanými v sklenenej či bielo porcelánovej váhe.
Možno ste nevedeli, ako sa volá, ale určite ju poznáte. Reč je o nástennej dekorácií s šedočiernym tušovými znakmi zvanej kakemono. V kombinácii s niekoľkými vejármi alebo lampiónmi dodáte svojej stene vytúžený orientálny štýl.

Urobte z pitia čaju svoj vlastný rituál
Japonci sú majstrami v pretváraní každodenných činností na takmer posvätný obrad. Niekedy nám to môže pripadá trochu komické, keď sa pri upratovaní klania vlastnému domu alebo majú presný postup ako piť čaj, ale kto vie? Dožívajú sa veľmi vysokého veku a netrpia toľko na civilizačné choroby, takže nebude na škodu od nich niečo okukať.
Začnite napríklad tým, že si zaobstaráte peknú čajovú súpravu a kvalitný čaj. Z Japonska sa k nám dostal super zdravý zelený čaj matcha, ktorý je plný antioxidantov a dokáže sa popasovať s kdejakými neduhmi. Až vás zase začne premáhať únava či stres, vyskúšajte tento skrátený čajový rituál. Vodu dajte variť na 70° C a potom s ňou zalejte bylinnú zmes. Metličkou ju šľahajte, kým nevznikne hustá pena. Pri pití sa sústreďte len na svoju šálku, jeho vôňu a chuť. Ak čaj popíjate s viacerými ľuďmi, môžete si pred vstupom do miestnosti vyzuť topánky, čím si vyjadríte vzájomnú rovnosť a rešpekt.

Japonci sú vyhlásení svojím estetickým cítením a rešpektu k prírode, a preto stojí za to sa ich životným štýlom inšpirovať. Tiež už sa vidíte vo svojom novom zenovom kútiku, na rohožke Tatami alebo s horúcou šálkou čaju v ruke?