Hľadáte nové bývanie? Kúpte radšej starší dom, získajte dotáciu a opravte ho

unsplash

Kúpa a rekonštrukcia starého domu má svoje špecifiká, ktoré je dobré si zhrnúť. 

Prečo kúpiť starý dom

Začnime však pekne po poriadku a pozrime sa na výhody. V prvom rade je to cena. Starší dom je podstatne lacnejší ako novostavba. Zvyčajne starý dom kúpite za polovicu až tretinu ceny nového bungalovu. Pri troche šťastia bude súčasťou domu aj veľký pozemok, ktorý vám môže slúžiť na vaše koníčky a oddych.

Tento typ nehnuteľnosti sa dá pretvoriť na plnohodnotné bývanie, veľmi podobné moderným stavbám. Navyše rekonštrukcia vás nemusí vyjsť extrémne veľa. Viaceré kroky pri prestavbe si dokážete urobiť svojpomocne, čím výrazne ušetríte. 

Staré domy sú stavané zväčša z prírodných materiálov (kameň, nepálená tehla). Hlina napríklad veľmi dobre reguluje vzdušnú vlhkosť v domácnosti. Keď koncentrácia v interiéri stúpne (napríklad pri varení), nasaje ju do seba a neskôr ju vypustí späť. Rovnako tak má dobrú akumulačnú schopnosť a dokáže sa nabiť slnečným žiarením. Keď potom teplota v miestnosti klesne, začne teplo vyžarovať do prostredia. 

unsplash

Prečo sa vás budú snažiť odhovoriť

Samozrejme, kúpa a rekonštrukcia starého domu má svoje nevýhody. V prvom rade je to pohodlnosť ľudí. Je ľahšie si kúpiť hotovú novostavbu alebo si dať nový dom postaviť na kľúč. Za tento komfort si však priplatíte a hypotekárny úver preto bude poriadne vysoký. 

Odporúčame teda odkonzultovať hypotéku so špecialistom.

Staré domy sú navyše dosť veľká neznáma. Môžete mať šťastie a kúpiť dom, ktorý nevlhne, nemá popraskané steny a je súci na rekonštrukciu. Alebo sa tieto komplikácie prejavia až po začiatku obnovy. To dopredu nikdy neviete určiť. 

Je dosť možné, že sa vás veľa ľudí bude snažiť odradiť. Často sa skloňuje, že rekonštrukcia vás vyjde drahšie ako novostavba alebo že je lepšie starý dom zvaliť a nechať si postaviť moderný bungalov. Väčšina podobných názorov sa však nezakladá na praktickej skúsenosti a vychádza len z tvrdení “jedna pani povedala”. 

Na toto však existuje jeden liek. Stačí si na internete vyhľadať stránky ľudí, ktorí sa špecializujú na rekonštrukcie starých domov. Tí vám veľmi rýchlo vysvetlila, čo je a nie je pravda. Poprípade vás rovno do takéhoto prerobeného domu zavolajú. 

S čím určite treba počítať je fakt, že starý dom nebude mať také tepelnoizolačné vlastnosti ako novostavba. Stará pálená aj nepálená tehla, poprípade kameň má podstatne horšie tepelnoizolačné vlastnosti ako novostavba. Neznamená to však, že starý dom musí byť studený. To nie. Náklady na kúrenie však budú o niečo vyššie ako pri novostavbe. 

Na čo si dať pozor pri kúpe starého domu

Kupovať starý dom si vyžaduje úplne inú optiku, než pri kúpe novostavby. Staršia nehnuteľnosť vám len málokedy padne do oka na prvý pohľad. Naopak, veľmi ľahko vás môže jej súčasný stav vydesiť. Aj preto je dôležité mať dobrú predstavivosť. Vedieť si vizualizovať, ako bude dom vyzerať po prerábke, kde bude kuchyňa, kde obývačka atď.

Druhý dôležitý bod pri kúpe domu je jeho technický stav. Všímať si treba najmä detaily. Popraskaná omietka môže naznačovať narušenú statiku domu. Vlhké steny problémy so spodnou vodou atď. Všetky spomínané problémy sa dajú riešiť. Budete však musieť siahnuť hlbšie do vrecka. 

Pokiaľ sa nepovažujete za technicky zdatného, zoberte si na obhliadku domu niekoho, kto sa v starých domoch vyzná. Podotýkame v starých domoch. Veľa súčasných stavebníkov vám čokoľvek postavené z prírodných materiálov iba skritizuje. 

unsplash

Ako ušetriť pri rekonštrukcii starého domu?

Ušetriť na rekonštrukcii starého domu sa dá na viacerých miestach. Ideálne je napríklad využívať prírodné materiály. Pokiaľ potrebujete postaviť novú nenosnú priečku, môžete využiť napríklad nepálené tehly. Tie často získate pri šetrnom búraní otvorov v dome alebo sa môžete pýtať po okolí. Pre väčšinu ľudí ide o nepotrebný odpad. 

Veľa môžete ušetriť aj na omietkach. Stačí zrecyklovať hlinu z nepálených tehál a použiť ich na hlinené omietky. Značné množstvo financií ušetríte aj na robote. Pokiaľ si na všetko zavoláte firmy, budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Preto ak chcete šetriť, všetko čo sa dá si realizujte sami. Potrvá to síce dlhšie, no budete mať väčší pocit zadosťučinenia.

Jednou z výhod, prečo sa rozhodnúť pre kúpu a rekonštrukciu staršieho domu, je možnosť získať dotáciu. Minulý rok bola spustená pilotná výzva obnov dom, do ktorej sa môžu zapojiť majitelia domov postavených pred 1. januárom 2013. 

Cieľom tohto grantu je zvýšiť energetickú úsporu rodinných domov aspoň o 30%. Peniaze je možné žiadať na zateplenie domu (steny, podlaha, strop), výmenu okien či zdroja vykurovania. Ďalej je možné získať prostriedky na zelenú strechu, odstránenie azbestu, tieniacu techniku či akumulačnú nádrž na dažďovú vodu.

Maximálna výška podpory je pri splnení podmienok minimálne 60% úspory strát tepla až 19 000€. Tieto prostriedky vám však budú vyplatené až po ukončení rekonštrukcie. Preto si financie na rekonštrukciu budete musieť hradiť z vlastnej peňaženky. 

Jednou z možností ako finančne zastrešiť obnovu domu je pomocou bezúčelovej pôžičky (veľké porovnanie pôžičiek nájdete na tejto stránke).

Slová na záver

Kúpa a rekonštrukcia starého domu môže dopadnúť ako obrovský úspech aj veľké sklamanie. Je preto potrebné si všetko dobre zvážiť a veľa sa pýtať. V ideálnom prípade je dobré mať pri sebe niekoho, kto sa v tomto type stavieb vyzná alebo si celým procesom rekonštrukcie prešiel. Iba tak máte istotu, že všetko dobre dopadne.

Pred investíciou do fotovoltiky si radšej kvalitne zateplite dom: ušetríte viac!

shutterstock

Investícia, ktorá má zmysel

Ceny energií nemusia byť v budúcnosti zastropované a každá investícia do energetickej úspornosti domu má z pohľadu šetrenia význam. Veľkej obľube sa v súčasnosti tešia tepelné čerpadlá, solárne panely a ďalšie moderné zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Ak však rodinný dom nie je kvalitne odizolovaný, stačiť nebudú. Tepelné straty stoja nemalé výdavky a tiež predĺženie času návratnosti týchto investícií.

Drvivá väčšina rodinných domov na Slovensku bola postavená pred 40-timi rokmi a obnovou prešla zatiaľ menej ako polovica. Ak aj ten váš patrí medzi ne, je na čase sa pustiť do precíznej obnovy. Zamerajte sa na detaily, ktoré zvýšia účinnosť zateplenia fasády a vyvarujte sa častým chybám.

Knauf Insulation

1. Nedostatočná hrúbka tepelnej izolácie

Cieľom zateplenia fasády je predovšetkým ochrániť murivo pred poveternostnými vplyvmi a zvýšiť povrchovú teplotu stien v interiéri. Z pohľadu investície a úspory vo všeobecnosti platí – čím viac, tým lepšie. Podľa odborníkov je ekonomicky efektívna hrúbka tepelnej izolácie minimálne 16 cm. Majitelia domov veľakrát siahajú po izolantoch s nižšou hrúbkou. Šetriť na centimetroch sa však neoplatí najmä z dvoch dôvodov.

Nedostatočná hrúbka izolantu môže viesť ku kondenzácii, vlhnutiu a vzniku plesní, hlavne v kútoch stien. Naviac skutočne neušetríte. Úspory na izolačnom materiáli sa za pár rokov premietnu do zvýšených nákladov na vykurovanie. Reálne totiž najviac, z pohľadu celkovej ceny zateplenia fasády, platíte za realizačné práce, nie za samotný izolant.

Dôležitý je tiež správny výber tepelnoizolačného materiálu. Okrem úspory energie a tepelnej pohody, dokáže priniesť aj ďalšie výhody. Napríklad minerálna vlna, vyrobená z prírodných a recyklovaných materiálov, je účinným ekologickým riešením. Tento paropriepustný materiál minimalizuje možný vznik plesní v dome. Efektívne tlmí hluk z rušnej ulice a je nehorľavý.

Knauf Insulation

2. Nevhodný a navlhnutý podklad

Montáž izolantu na vlhkosťou poškodené steny má za následok vznik plesní. Odstránenie príčiny vlhnutia stien pred samotnou realizáciou je podstatné. Zatepľuje sa až vtedy, keď murivo vyschne. Dôležité je tiež mechanické očistenie stien od machov, nečistôt a plesní. Vystupujúce časti malty, nesúdržné a odlupujúce sa vrstvy náteru a omietky je nutné odstrániť.

Ak chcete zatepľovať existujúcu fasádnu omietku alebo brizolit, je potrebné sa vopred uistiť, či má podkladová vrstva dostatočnú nosnosť. Podklad musí byť schopný udržať nalepené fasádne dosky pred kotvením.

3. Nekvalitné kotviace prvky a ich montáž

Pri plánovaní zatepľovania fasády netreba podceniť výber kotviacich prvkov. Kotvenie systému sa vykonáva 1 až 3 dni po nalepení izolácie.

Odborný poradca vám odporučí vhodný typ kotvy. Kotvy by mali byť dostatočne dlhé, aby boli v správnej hĺbke zafixované do muriva. Problém môže nastať ak je kotvenie realizované pomocou iných, “nesystémových” hmoždiniek i v prípade nedodržania rozostupov medzi kotvami.

Najlacnejšie, „natĺkacie“ kotvy, je pomerne zložité ošetriť tak, aby nevznikla priehlbina, ktorá sa následne zaplní lepidlom, čo na finálnej omietke  môže vytvoriť tzv. „Panter efekt“. Efektívnejšie sú zapustené izolačné kotvy s minerálnou zátkou, pri ktorých nevzniká tento efekt.

Knauf Insulation

4. Nezabúdajte na detaily pri zatepľovaní

Členité fasády, balkóny, prístrešky či zložité strechy s množstvom klampiarskych detailov, môžu byť pri nedbalom zateplení príčinou zatekania a vzniku tepelných mostov.

Častým problémom býva aj nedostatočné zateplenie v okolí okien a dverí. Montáž okien, dverí a práce súvisiace s osadzovaním vonkajších otvorov je vhodné realizovať ešte pred začiatkom zatepľovania.

Zateplenie musí siahať úplne k rámu okna, pretože každá medzera znamená tepelný most. Teplo potom medzerami nielen uniká, ale v okolí okna sa tiež zráža vlhkosť a tvoria sa plesne. Pre správne napojenie zateplenia s rámom otvorových konštrukcií odporúčame použiť dilatačné profily. Vďaka nim sa zamedzí vzniku prasklín v okolí rámu okien a dverí.

Knauf Insulation

Pri inštalácii vonkajších prvkov, akými sú napríklad klimatizačné jednotky, satelitné konštrukcie či sušiaky na bielizeň, je potrebné dávať pozor či nedošlo k narušeniu izolácie fasády. Ideálne je myslieť na tieto zariadenia vopred a pripraviť si pre ne vybrané miesto tak, aby nevznikali v budúcnosti na fasáde dodatočné tepelné mosty. Ak ste s nimi pri rekonštrukcii najskôr nepočítali, zainvestujte do kvalitných špeciálnych kotviacich prvkov.

Rada na záver:

Ak sa chcete pustiť do zatepľovania, poraďte sa pred samotnou realizáciou s odborníkom. Oprava nekvalitnej izolácie a odstraňovanie vyššie spomenutých chýb je zbytočne komplikované a nákladné. Do 9. októbra 2023 môžete tiež požiadať o príspevok na obnovu rodinného domu z Plánu obnovy a preplatiť si tak až 75 % z celkových oprávnených výdavkov.