Hnojenie záhrady na jeseň

Flickr

Hnojenie záhrady na jeseň dodáva vyčerpanej pôde živiny a zvyšuje jej obranyschopnosť voči vyčíňaniu zimného počasia. Hoci sa môže zdať, že hnojenie nie je žiadna veda – stačí predsa len vysypať na pôdu obsah obalu s nápisom hnojivo, nie je tomu úplne tak. Predtým, ako sa pustíte do hnojenia, je potrebné pôdu na tento proces pripraviť a taktiež vybrať správne hnojivo.

Ako pripraviť pôdu na hnojenie?

Príprava pôdy pred hnojením zahŕňa 2 náročné, no o to dôležitejšie činnosti: rýľovanie a rigolovanie.

Rýľovanie

Kým na jar sa snažíme mať pôdu čo najsypšiu (rozbíjame ju napríklad hrabľami) na jeseň stačí, aby pôda ostala v hrubej brázde. Mráz následne jednotlivé hrudy pôdy postupne roztrhá, vďaka čomu prenikne do pôdy dostatok vlhkosti, čo podporí prevetranie pôdy. Jesenné rýľovanie by malo byť preto súčasťou starostlivosti o každú záhradu, pričom pri záhradách s ťažkou pôdou sa dokonca stáva nevyhnutnosťou.

Pôdu rýľom obraciame do hĺbky približne 20 cm. Čím menší kus ornice je odkrajovaný, tým možno rýľovanie považovať za kvalitnejšie. Počas rýľovania pozbierajte všetky korienky rastlín, kamienky a rôzny ďalší nežiadúci „odpad“, ktorý v pôde nájdete.

Dôkladné rýľovanie pred jesenným hnojením pôdy je veľmi dôležité

Rigolovanie

Rigolovanie predstavuje spôsob kyprenia pôdy, ktorý sa používa pri veľmi ťažkých pôdach. Ide v podstate o obdobu rýľovania, pri ktorej je pôda kyprená na hĺbku 2 rýľov.

Proces rigolovania je o niečo náročnejší ako je tomu pri klasickou rýľovaní. Obrábanú pôdu je najskôr potrebné rozdeliť na 2 polovice. Následne sa na jednom konci záhona vyrýľuje približne 50 cm široká priekopa a všetka získaná pôda sa odhodí na bok. Vzniknutá priehlbina sa prevzdušní rýľovacími vidlami do maximálnej hĺbky, ako dosiahnu. Na takto upravenú pôdu sa následne premiestni zemina z ďalšieho pása.

Vylepšenie kvality pôdy

Na hnojenie záhrady na jeseň, alebo teda vylepšenie kvality pôdy, sa najčastejšie používajú organické hnojivá, ale zapracovať do pôdy v tomto období možno aj niektoré druhy priemyselných minerálnych hnojív. Všetky hnojivá zapracovávame do najvrchnejšej vrstvy ornice.

Minerálne hnojivá

Minerálne hnojivá sú priemyselne vyrábané z dusikatých hnojív. Vysoké dávky priemyselných hnojív často môžu byť nebezpečnejšie, ako nedostatočná výživa pôdy, preto je vždy potrebné vypočítať presnú dávku hnojiva. Túto dávku je potrebné prispôsobiť nielen nárokom pestovaných rastlín, ale aj zásobám živín v pôde.

Poznáme viacero druhov minerálnych hnojív. Pri jesennom obrábaní ťažkej ílovitej pôdy je najlepšie doplniť jej mechanické opracovanie nasledujúcimi typmi minerálnych hnojív:

Karbónový štrk

Tento štrk s rozmermi 0,5 až 1 cm, používame na doplnenie vápnika do kyslej ílovitej pôdy. Štrk primiešame do vrchnej vrstvy pôdy v pomere 10 kg na 1 m2. Prevápnenia pôdy sa báť nemusíte. Karbónový štrk sa v pôde rozkladá pomaly počas 5 až 8 rokov.

Drevný popol

Prachové častice dreveného popola obsahujú vápnik, fosfor a draslík, ktoré rýchlo a razantne odbúrajú kyslosť pôdy.

Penoplasty

Najznámejším penoplastom je penový polysterén, ktorý sa z obľubou využíva ako drenáž v črepníkoch. Okrem toho je však vhodný aj na prekyslenie ílovej pôdy pri vysádzaní stromov a krov.

Základným problémom pri piesočných pôdach je ich nízka vododržnosť. Zvýšiť ju možno s pomocou slieňa, benzitu, zeolitu alebo rybničného bahna. Tieto látky výrazne znížia kyslosť pôdy a zlepšujú jej štruktúru. S ich aplikáciou však teba zaobchádzať opatrne. Zvýšené dávky môžu viesť k chloróze listov rastlín.

Organické hnojivá

S jesenným rýľovaním sa  z organických hnojív najčastejšie spájajú

Maštaľný hnoj

Maštaľný hnoj môže pochádzať z kravského hnoja, alebo častejšie využívaného konského hnoja. Kým kravský hnoj je ťažký a dlho sa rozkladá, ten konský je záhrevnejší, vďaka čomu sa viac hodí aj do ťažších druhov pôd. Prirodzené dodanie živín prostredníctvom mašťalného hnoja patrí medzi najobľúbenejšie spôsoby jesenného hnojenia pôdy.

Maštaľný hnoj patrí medzi najobľúbenejšie organické hnojivá

Vyhnúť by ste sa mali využitiu tohto druha hnojiva na záhonoch, na ktorých plánujete pestovať koreňovú zeleninu. Počítať taktiež treba s jemným diskomfortom pri hnojení, nakoľko maštaľné hnojivo má svoju špecifickú arómu.

Kompost

Toto univerzálne organominerálne hnojivo dodá pôde živiny a organickú hmotu zaisťujúcu dodržanie optimálneho pomeru humusu v pôde. Počas jesenného hnojenia hnojíme kompostom najme hriadky určené na pestovanie jednoročných druhov zeleniny.

Hnojenie trávnika na zimu

Na jeseň trávnik hnojíme draselným hnojivom, vďaka čomu posilníme jeho korene a trávnik bude odolnejší voči mrazom, ale aj hubovým ochoreniam. Jesenné prihnojenie trávnika sa prejaví aj na jar, nakoľko vďaka správnej starostlivosti sa trávnik omnoho rýchlejšie dostane do fázy rastu.

Jesenné hnojenie ovocných stromov

Aj ovocné stromy si po úrode zaslúžia doplnenie živín, aby nabrali dostatok sily na ďalšiu sezónu. Každý druh stromov hnojíme hnojivom určeným pre daný druh stromov. V jesennom období využívame na hnojenie ovocných stromov pomaly pôsobiace hnojivá, ako sú superfosfát, draselná soľ a mletý vápenec.

Správna jesenná starostlivosť a hnojenie zabezpečí unavenej pôde kvalitný zimný spánok

Úprava pôdy určenej na pestovanie úžitkových plodín a jesenné hnojenie záhrady, ale aj hnojenie ovocných stromov, trávnika a ďalších súčastí záhrady patrí k základnej starostlivosti o záhradu na jeseň. Dodanie dostatku živín vyčerpanej záhrade pred jej uložením na zimný spánok je pomôže bezpečne prečkať vyčíňanie zimného počasia a zároveň nabrať dostatok síl na nasledujúci rok.

24 tipov pre jesenné dekorácie: Pozrite si inšpirácie pre váš domov

pixabay

Ročné obdobie, ktoré v sebe skrýva zemité tóny, ale aj farby. Aj keď je podľa kalendára ďaleko, tieto tipy vám pomôžu preniesť sa do tohto obdobia a motivovať aj vás samých k tomu, aby ste na jeseň využili všetko, čo ponúka príroda.