Aká je ideálna teplota v byte?
Niektorí ľudia radi vykurujú svoje domovy na saharské teploty, zatiaľ čo iní sú naopak fanúšikmi arktickej sviežosti. Väčšina však volí stred, pričom sa riadi skrátka pocitovo. Je to chyba?
Všetky témy, ktoré zovšeobecňujú to “ako by niečo doma malo byť” sú tak trochu spornou otázkou, lebo každý preferuje a potrebuje niečo iné, v závislosti od mnohých faktorov. V tomto článku však zhrnieme niekoľko kľúčových bodov a pokúsime sa vám dať lepšiu predstavu o tom, aká teplota je pre váš domov správna, s prihliadnutím na každú z miestností.
Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME
View this post on Instagram
Programová regulácia teploty
Najjednoduchšia regulácia kúrenia je pomocou programovateľného termostatu, ktorý sa umiestňuje v referenčnej miestnosti. Hoci je tento spôsob pomerne lacný a jednoduchý, nie je z hľadiska efektivity regulácie najvýhodnejší.
Ovládanie vykurovania je naozaj dôležité. Ak ho máte, použite ho. Ak ho nemáte, investujte do neho. Prečo? Je výhodné ak sa pre každú miestnosť dajú naprogramovať iné časové programy. Budúcnosť šetrenia energie je v inteligentnom ovládaní vykurovacej sústavy, vďaka ktorému je možné riadiť teplotu v jednotlivých miestnostiach programovo. Efektivita programovej regulácie teploty v miestnostiach sa môže odraziť v úsporách až do výšky 30 %.
Obývačka
Najviac času zvyčajne trávime v tejto spoločenskej miestnosti, či už v teplákoch, alebo vo večerných hodinách v pyžame. “Čím teplejšie, tým lepšie!”, niektorí sa riadia týmto heslom. Väčšina ľudí má však teplotu v obývacej izbe nastavenú medzi 19 a 22 stupňami. Výhodné je však miestnosť neprehrievať. Ideálne je, ak teplota nie je vyššia ako 20 alebo 21 stupňov.
Ak uvažujete o vykurovaní v obývačke, prihliadnite aj na jej štýl zariadenia. V súčasnosti je na trhu množstvo dizajnových radiátorov, ktoré sú nielen výkonné a efektívne, ale aj esteticky pomáhajú interiéru.
Kúpeľňa
Chladná kúpeľňa je najhoršou nočnou morou. Ideálna teplota pri jej používaní je približne 23 stupňov, čo najlepšie dosiahnete pri kombinácii podlahového vykurovania a rebríkového radiátora.
Spálňa
Neexistuje nič blahodárnejšie, ako prejsť z najteplejšej miestnosti do spálne. V tejto miestnosti môže byť trochu chladnejšie. Najlepší nočný odpočinok dosiahnete, ak teplota nebude vyššia ako 20 stupňov. Termostat pokojne nastavte na 15 alebo 16 stupňov a uvidíte, že neoľutujete.
Nedávna štúdia zistila, že niektorí ľudia počas zimy nastavujú teplotu až na 30 °C. V zle izolovanom byte alebo dome však takéto masívne kúrenie nemusí mať efekt, pretože teplota sa reálne v priestore tak vysoko nevyšplhá. Ak šortky vymeníte za hrubšie zimné oblečenie, ušetríte ročne stovky eur.
Ideálna teplota v byte ak nie ste doma
Všetko závisí od toho, ako dlho budete mimo domu. Počas dňa, keď ste napríklad v práci a deti sú v škole, by kúrenie malo spočívať tak, aby teplota neklesla o viac ako pár stupňov.
Chystáte sa odísť z domu na niekoľko týždňov? Zrejme uvažujete, že úplne vypnete kúrenie. Je však potrebné myslieť na to, že teplota klesne drasticky a to môže viesť k problémom s vlhkosťou.
Počas vašej neprítomnosti je lepšie nastaviť termostat na miernu teplotu, napríklad 14 stupňov. Počas dovolenky ho nastavte na určitú minimálnu teplotu a deň pred vašim návratom, môžete pomocou digitálneho termostatu postupne zvyšovať teplotu v miestnosti.
Orientácia bytu podľa svetových strán? Závisí, či máte radi svetlo, tmu, teplo alebo chlad
Existuje jedno univerzálne pravidlo. Je vždy lepšie, ak je byt orientovaný minimálne na dve svetové strany.

Ideálna orientácia bytu až tak úplne neexistuje, pretože každý z nás ma svoje vlastné preferencie a životný štýl. Niekto má radšej teplo, niekto na druhú stranu preferuje skôr chladnejšie priestory. Niekto má radšej svetlejší byt, niekto sa môže naopak cítiť lepšie v tmavom byte.
Je však niekoľko univerzálnych pravidiel, ktorými sa môžete riadiť.
Orientácia bytu podľa svetových strán
Existuje jedno základné pravidlo a to, že je lepšie, ak je byt orientovaný aspoň na dve svetové strany. Takáto orientácia pomáha regulácii vzduchu, lepšie viete byt vyvetrať napr. v letných horúčavách.
Byty s dvomi svetovými stranami sú tak orientované na SEVER-JUH alebo VÝCHOD-ZÁPAD.
Prejdime si teraz konkrétne izby a ich ideálnu orientáciu na svetové strany.
Obývacia izba
Obývacia izba je z hľadiska svojej funkcie najdôležitejšia izba v rámci bytu. Stretáva sa totiž v nej celá rodina, preto je orientácia veľmi dôležitá. Ideálne je juh, juhozápad a západ a to najmä kvôli tomu, že v obývačke sa rodina väčšinou stretáva poobede. A práve poobede chcete, aby bola miestnosť pekne presvetlená.
Spálňa
Dobre sa vyspať je veľmi dôležité podobne ako orientácia spálne. V takomto prípade by mala byť izba orientovaná na východ ak chcete vstávať s lúčami slnka alebo sever ak naopak po svetle ráno netúžite.

Kuchyňa
Pri kuchyni je základným kritériom teplo, ktoré z nej vychádza pri varení. Toto teplo nechceme ešte viac znásobovať, preto sa odporúča orientácia na sever, severovýchod alebo východ.
Rýchly tip
Presnú polohu slnka v ktorejkoľvek lokalite si môžete pozrieť prostredníctvom stránky Suncalc.net