Ideálna teplota v byte: Takto teplo má byť v jednotlivých izbách

ideálna teplota v byte

Aká je ideálna teplota v byte?

Niektorí ľudia radi vykurujú svoje domovy na saharské teploty, zatiaľ čo iní sú naopak fanúšikmi arktickej sviežosti. Väčšina však volí stred, pričom sa riadi skrátka pocitovo. Je to chyba?

Všetky témy, ktoré zovšeobecňujú to “ako by niečo doma malo byť” sú tak trochu spornou otázkou, lebo každý preferuje a potrebuje niečo iné, v závislosti od mnohých faktorov. V tomto článku však zhrnieme niekoľko kľúčových bodov a pokúsime sa vám dať lepšiu predstavu o tom, aká teplota je pre váš domov správna, s prihliadnutím na každú z miestností.

Programová regulácia teploty

Najjednoduchšia regulácia kúrenia je pomocou programovateľného termostatu, ktorý sa umiestňuje v referenčnej miestnosti. Hoci je tento spôsob pomerne lacný a jednoduchý, nie je z hľadiska efektivity regulácie najvýhodnejší.

Ovládanie vykurovania je naozaj dôležité. Ak ho máte, použite ho. Ak ho nemáte, investujte do neho. Prečo? Je výhodné ak sa pre každú miestnosť dajú naprogramovať iné časové programy. Budúcnosť šetrenia energie je v inteligentnom ovládaní vykurovacej sústavy, vďaka ktorému je možné riadiť teplotu v jednotlivých miestnostiach programovo. Efektivita programovej regulácie teploty v miestnostiach sa môže odraziť v úsporách až do výšky 30 %.

[poll id=”4″]

Obývačka

Najviac času zvyčajne trávime v tejto spoločenskej miestnosti, či už v teplákoch, alebo vo večerných hodinách v pyžame. “Čím teplejšie, tým lepšie!”, niektorí sa riadia týmto heslom. Väčšina ľudí má však teplotu v obývacej izbe nastavenú medzi 19 a 22 stupňami. Výhodné je však miestnosť neprehrievať. Ideálne je, ak teplota nie je vyššia ako 20 alebo 21 stupňov.

Ak uvažujete o vykurovaní v obývačke, prihliadnite aj na jej štýl zariadenia. V súčasnosti je na trhu množstvo dizajnových radiátorov, ktoré sú nielen výkonné a efektívne, ale aj esteticky pomáhajú  interiéru.

Kúpeľňa

Chladná kúpeľňa je najhoršou nočnou morou. Ideálna teplota pri jej používaní je približne 23 stupňov, čo najlepšie dosiahnete pri kombinácii podlahového vykurovania a rebríkového radiátora.

Spálňa

Neexistuje nič blahodárnejšie, ako prejsť z najteplejšej miestnosti do spálne. V tejto miestnosti môže byť trochu chladnejšie. Najlepší nočný odpočinok dosiahnete, ak teplota nebude vyššia ako 20 stupňov. Teplotu pokojne naprogramujte na 18 alebo 19 stupňov a uvidíte, že neoľutujete.

Nedávna štúdia zistila, že niektorí ľudia počas zimy nastavujú teplotu až na 30 °C. V zle izolovanom byte alebo dome však takéto masívne kúrenie nemusí mať efekt, pretože teplota sa reálne v priestore tak vysoko nevyšplhá. Ak šortky vymeníte za hrubšie zimné oblečenie, ušetríte ročne stovky eur.

Zónová regulácia teploty

Až 74 % energie spotrebovanej v domácnostiach využívame na kúrenie. Najjednoduchšia regulácia kúrenia je pomocou programovateľného termostatu, ktorý sa umiestňuje v referenčnej miestnosti. Hoci je tento spôsob pomerne lacný a jednoduchý, nie je z hľadiska efektivity regulácie výhodný.

Oveľa efektívnejšia a aj úspornejšia je zónová regulácia teploty, vďaka ktorej si pre každú miestnosť môžete naprogramovať iné časové programy. Zabudli ste cestou na chatu stlmiť kúrenie? Alebo sa naopak vonku ochladilo a vy by ste si chceli dopriať návrat do vyhriateho domova? So zónou reguláciou vykurovania to už nebude problém! 

Jednoducho rozdelíte svoj domov na zóny napríklad: obývačka, spálňa, kuchyňa, kúpeľňa a vytvoríte si časový harmonogram podľa svojho životného rytmu. V každej miestnosti si v danom čase nastavíte teplotu vykurovania podľa svojich individuálnych potrieb. 

Vďaka mobilnej aplikácii môžete ovládať každý radiátor alebo podlahové vykurovanie aj prostredníctvom mobilu. Pohybom prsta na mobile si jednoducho vytvoríte časový program, ktorý sa prispôsobí vášmu životnému rytmu a presne sleduje vaše zvyky. Prehľad o stave vykurovania máte navyše vždy poruke.

Odborníci z innogy TermoTeamu vám ochotne poradia ako si zjednodušiť život a zároveň ušetriť. A to bez počiatočnej investície a stavebného zásahu do domácnosti. Efektivita zónovej regulácie vykurovania v miestnostiach sa môže odraziť v úsporách až do výšky 30 %.

Ideálna teplota v byte ak nie ste doma

Všetko závisí od toho, ako dlho budete mimo domu. Počas dňa, keď ste napríklad v práci a deti sú v škole, by kúrenie malo spočívať tak, aby teplota neklesla o viac ako pár stupňov.

Chystáte sa odísť z domu na niekoľko týždňov? Zrejme uvažujete, že úplne vypnete kúrenie. Je však potrebné myslieť na to, že teplota klesne drasticky a to môže viesť k problémom s vlhkosťou.

Počas vašej neprítomnosti je lepšie nastaviť termostat na miernu teplotu, napríklad 14 stupňov.  Počas dovolenky ho nastavte na určitú minimálnu teplotu a deň pred vašim návratom, môžete pomocou digitálneho termostatu postupne zvyšovať teplotu v miestnosti.

Počas vašej neprítomnosti môžete využiť zónovú reguláciu vykurovania s časovým programom  a termostat nastaviť na miernu teplotu, napríklad 14 stupňov. Rovnako počas dovolenky môžete teplotu znížiť na minimum a deň pred vašim návratom, ju môžete opätovne postupne zvyšovať. Termostatom môžete takto ovládať až 12 rozličných zón a cieľovú teplotu tak dokážete udržiavať po nastavenú dobu i trvalo, podľa vašich individuálnych potrieb.

Už viac ako 60-tisíc domácností na Slovensku šetrí za energie vďaka tipom z našej bezplatnej kalkulačky

pexels.com

Všetky ceny produktov elektriny i plynu na dlhodobých a krátkodobých trhoch rastú, čím výrazne zasahujú aj rozpočty domácností. Na Slovensku sa v domácnostiach  spotrebuje v priemere najviac energie na kúrenie, potom nasleduje spotreba elektriny a ohrev vody. Poďme sa teda bližšie pozrieť na energie, ktoré majú priamy vplyv na rozpočet domácnosti.

Teplo, voda a elektrina

Suma, ktorú platíme za vykurovanie a teplú vodu, nie je malá. Vo veľkej miere závisí od zvoleného typu kúrenia, pričom výber najvhodnejšieho typu pre domácnosť ovplyvňujú najmä investičné náklady, dostupnosť paliva, prevádzka zariadenia a návratnosť vstupných investícií. 

Oplatí sa pozrieť aj na celkovú spotrebu vody, ktorá sa v jednotlivých domácnostiach líši v závislosti od jej veľkosti, počtu jej členov, úrovne environmentálneho povedomia, ale najmä od jej vybavenia. Veľmi záleží napríklad od konkrétneho typu práčky, umývačky riadu, ale aj vodovodnej batérie či sprchovej hlavice.

Úplne najdrahšou formou energie je elektrina, preto efektívne hospodárenie s ňou je pre dosiahnutie úspor nevyhnutné. Spotreba v domácnosti závisí nielen od užívateľských návykov, ale najmä od vybavenia domácnosti. Množstvo spotrebičov v porovnaní s minulosťou výrazne stúplo. Dôležitým faktorom je aj ich kvalita a vek. 

Elektrina v domácnostiach je využívaná na bežné činnosti, akými sú napríklad varenie či osvetlenie. Ak si však myslíte, že práve tieto činnosti sú najväčším požieračom elektriny, mýlite sa. Podľa štatistík najviac elektriny spotrebuje elektronika, a to najmä v domácnostiach, v ktorých je televízor či počítač zapnutý permanentne, ako kulisa pri iných činnostiach. 

Už začínate tušiť, kde sú skryté rezervy práve vo vašej domácnosti? Spoľahlivo si to môžete overiť vďaka bezplatnej službe innogy a inteligentnej kalkulačke.

Stačí vyplniť niekoľko vstupných údajov, viažucich sa k vašej domácnosti a po ich vyhodnotení obdržíte v nasledujúcom kroku email s na mieru vytvoreným Energetickým plánom domácnosti. Očakávať môžete konkrétne návrhy riešení v prehľadnom spracovaní, vďaka ktorým môžete začať šetriť ihneď.

Viete, koľko môžete ušetriť Vy? Vypočítajte si to jednoducho v tejto online kalkulačke.

Vyššiu spotrebu vody môžete napríklad znížiť používaním úspornejších technologických riešení, ktorými ušetríte od 29 % až do 44 % pitnej vody.

Aj spotrebu elektriny môžete znížiť jednoduchou výmenou úsporných žiaroviek či šetriacich zásuviek. Niekedy dokonca stačí nezabudnúť na tlačidlo OFF. Vedeli ste, že udržiavaním spotrebičov v tzv. pohotovostnom (stand-by) režime, platia domácnosti za elektrický prúd zbytočne desiatky eur ročne?

Podľa prieskumov predstavuje pohotovostná spotreba asi 300 kWh ročne. Pri prepočte nákladov ide približne jedna mesačná platba za elektrinu práve za “stand-by” elektrinu.

Okrem konkrétnych návrhov riešení v prehľadnom spracovaní, získate vďaka samodiagnostike cez kalkulačku, aj konzultáciu s profesionálom z innogy. Bezplatne si môžete prejsť dostupné možnosti vylepšenia vašej domácnosti, tak aby ste mohli začať šetriť s minimálnymi vstupnými nákladmi.