partia kamarátov na terase
shutterstock

Ideálna orientácia bytu až tak úplne neexistuje, pretože každý z nás ma svoje vlastné preferencie a životný štýl. Niekto má radšej teplo, niekto na druhú stranu preferuje skôr chladnejšie priestory. Niekto má radšej svetlejší byt, niekto sa môže naopak cítiť lepšie v tmavom byte.

Je však niekoľko univerzálnych pravidiel, ktorými sa môžete riadiť.

Orientácia bytu podľa svetových strán

Existuje jedno základné pravidlo a to, že je lepšie, ak je byt orientovaný aspoň na dve svetové strany. Takáto orientácia pomáha regulácii vzduchu, lepšie viete byt vyvetrať napr. v letných horúčavách.

Byty s dvomi svetovými stranami sú tak orientované na SEVER-JUH alebo VÝCHOD-ZÁPAD.

Prejdime si teraz konkrétne izby a ich ideálnu orientáciu na svetové strany.

Obývacia izba

Obývacia izba je z hľadiska svojej funkcie najdôležitejšia izba v rámci bytu. Stretáva sa totiž v nej celá rodina, preto je orientácia veľmi dôležitá. Ideálne je juh, juhozápad a západ a to najmä kvôli tomu, že v obývačke sa rodina väčšinou stretáva poobede. A práve poobede chcete, aby bola miestnosť pekne presvetlená.

Spálňa

Dobre sa vyspať je veľmi dôležité podobne ako orientácia spálne. V takomto prípade by mala byť izba orientovaná na východ ak chcete vstávať s lúčami slnka alebo sever ak naopak po svetle ráno netúžite.

orientácia bytu
shutterstock

Kuchyňa

Pri kuchyni je základným kritériom teplo, ktoré z nej vychádza pri varení. Toto teplo nechceme ešte viac znásobovať, preto sa odporúča orientácia na sever, severovýchod alebo východ.

Rýchly tip

Presnú polohu slnka v ktorejkoľvek lokalite si môžete pozrieť prostredníctvom stránky Suncalc.net

Detská izba

Potreba orientácie detskej izby vychádza z potreby dobrého presvetlenia. Ideálna je orientácia na juh, juhovýchod alebo juhozápad.

Šatník, chodby

Ideálne, ak sú tieto miestnosti orientované na sever.